Zal het haar gelukken? Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. Verspreide berichten. FEUILLETON. «Neen, Ellen, zoo dom wist ik niet dat ge lien en tot aanwijzing van de rijkswerkinrichting Veenliuizen no. 1 voor rijksinrichting voor mannen en vestiging van de rijkswerkinrichting voor vrouwen in de gemeente Oegstgeest. Dit voorstel berust op de omstandigheid dat de rijkswerkinrichting te Hoorn geen ruimte genoeg blijkt aan te bieden om de recidivisten uit Veen- huizen te kunnen opnemen, waar de bevolking dientengevolge sterk blijft toenemen. Vandaar tijdelijke aanwijzing van het gesticht Ommerschans tot rijkswerkinrichting tot uit. December 1889, daar in den loop van 1889 het in aanbouw zijnde gesticht te Veenhuizen no. 1 zal gereed komen. Dit gesticht was bestemd voor opneming van vrouwen, doch daar het cijfer der wegens dron kenschap en bedelarij veroordeeld wordende vrou wen gestadig afneemt, acht de minister het 't best Veenhuizen no. 1 ook voor mannen te bestemmen, terwijl dan voor een afzonderlijk vrouwengesticht zullen kunnen dienen de lokalen, thans in gebruik als militaire strafgevangenis nabij Leiden. In de Vrijdag te Delft gehouden zitting van den gemeenteraad kwam ter tafel een verzoek van dr A. van der Swalme, om ontslag als ge neesheer-directeur van het krankzinnigengesticht Het St. Joris Gasthuis aldaar, met ingang van 1 Juni a. De raad besloot, op voorstel van burg. en wetk., dr Van der Swalme uit te roodigen op zijn verzoek terug te komen en zijn zoo ge waardeerde medewerking aan het gesticht te blijven verleenen. De mail, gedateerd Batavia 4—6 Januari, is aangekomen. Volgens het verslag der voornaamste gebeur tenissen in het gouvernement Atjeh en onder- hoorigheden, loopende van 11 tot en met 23 December 11., werden in Groot Atjeh gedurende dien tijd enkele posten en blokhuizen nu en dan licht beschoten. Toekoe Tjoet Iman, hoeloe-balang der XIII Moekims Toengkoeb, maakte, vergezeld van zijn voornaamste Imams, Pang Djarang en meer anderen, zijne opwachting bij den civielen en militairen gouverneur. In de Onderhoorigheden hield T. Oemar zich nog altijd met vrij veel aanhangers ter westkust op. Hij viel T. Alie van Kroeng Sabé in diens gebied aan, die hulp van Tenom wachtende was en zich inmiddels versterkte. Een oorlogsschip was naar Kroeng Sabé vertrokken, om T. Alie zooveel mogelijk te steunen. Overigens werd de rust langs de Westkust niet verstoord. Onze versterking te Segli werd enkele malen licht beschoten, doch zonder succes. Het weder was regenachtig; de Atjeh-rivier was nu en dan zeer gezwollen. De gezondheidstoestand was ongunstig. Er waren vele koortslijders en de berri-berri nam toe. Het ziekteeijfer was hoog, het sterftecijfer hooger dan in den vorigen verslagtijd. Naar men ons meldt, hebben enkele bedeelden te Zaamslag, die uit onverschilligheid hunne kin deren van 6—12 jaar uit de school houden, de aanmaning gekregen, die kinderen alsnog ter school te zenden. Wordt aan deze aanmaning geen gevolg gegeven, dan loopen de ouders gevaar verderen onderstand te verliezen. In een particulier schrijven uit Transvaal lezen wij o. m. het volgende, dat voor onderwijzers niet van belang ontbloot is. »Ik ben er zeker van dat onderwijzers van be kwaamheid en goed gedrag zeer gezocht zijn, zoodra zij als zoodanig bekend zijn. Verder wenscht u te weten hoeveel salaris een onderwijzer krijgt en hoeveel scholieren er zullen zijn. Het salaris van onderwijzers is van 3 tot 5 36 tot 60) per maand en alles vrij (kost, inwoning, wasch). De eerste paar maanden zult u misschien met 3 per maand moeten tevreden zijn en het zal geheel van u zelf afhangen of u spoedig meer zult verdienen. Ook zal het goed zijn als u muziek (harmonium of piano) kunt spelen. U behoeft volstrekt niet te vreezen dat u geen plaats zult krijgen. Kom maar gerust, u zult spoedig eene betrekking als onderwijzer bekomen. Aangaande de reis, dit de beste is route per zee tot Durban (Natal), van daar per spoor naar Ladysmith en van daar is er altoos gelegenheid met wagens op te komen naar het district Utrecht." Ds Van Boven te O. en W. Souburg heeft be dankt voor Scherpenisse en is beroepen te Sprang (N. Brabant). Uit Zierikzee schrijft men ons Nu de termijn tot aangifte voor de a. tentoon stelling van zaaigranen, enz. der centrale veree- niging Landbouwbelang in Schouwen-Duiveland, te houden op Donderdag den 16 dezer in de zaal der sociëteit Landbouw en Handel alhier, gesloten is, vernemen wij dat de inzendingen van Zeeuw- sche producten weder zeer ruim zijn, dat vele monsters van buitenlandsche zaaigranen zijn opge geven en tal van verzamelingen gras, klaver en andere zaden zullen worden ingezonden ter opluis tering. De Zeeuwsche landbouwers zullen dus weder in de gelegenheid zijn, op eene gemak- kelijke, degelijke en voorzeker minst dure wijze van zaaigranen te wisselen of kennis te maken met nieuwe variëteiten. Daar de Zeeuwsche spoorboot op den dag der ten toonstelling van Middelburg heen en weer naar Zie rikzee vaart, kunnen alle bewoners van Walcheren en Beveland ook zeer gemakkelijk hiervan profiteeren. Zij, die niet in de gelegenheid zijn dit te doen en van een of ander product iets willen aankoopen, kunnenhunne opgaven aan het bestuur zenden, dat zich belast met het aankoopen van ter tentoonstelling aangevoerde producten. Daar het bestuur met zelfvoldoening op den uit slag der aankoopen bij vorige tentoonstellingen kan terugzien, twijfelen wij niet of evenals bij voorgaande zullen belanghebbenden van deze gelegenheid gebruik maken. Tot leden der jury zijn benoemd de heeren J. E. Mulock Houwer te Zierikzee, P. Landegent te Burgh, W. A. Ochtman te Zierikzee en S. J. de Rijke te Sir Jansland. De heer N. L. de Oude te Noordwelle zal tij dens de tentoonstelling de bestellingen opnemen na afloop der tentoonstelling belast de secretaris, de heer M. C. Mulock Houwer te Zierikzee, zich hiermede. Tot leden der commissie voor de controle van aangekochte producten zijn aangewezen de heeren L. van den Bout te Ouwerkerk, J. M. Klompe te Dreischor en P. N. van Nieuwenhuijze te Nieuwer- kerk. De catalogus van het ingezondene met bekro- ningslijst worden op aanvraag gratis toegezonden. Door een alhier gewoond hebbend kleermaker, die van verschillende personen stoffen onder zich had, zijn die stoffen door beleening verduisterd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Door de reederij der heeren De Grooff en Co te Vlissingen is aangekocht het Ned. schoener schip Jan Frederik, groot 181 tonthans liggende te Dordrecht, welke gevoerd zal worden door kapitein G. Spanjer. Het in Middelburg liggend barkschip Gerhardus, kapt. Bruijn, ligt zeilklaar om de reis naar Pen- sacola te aanvaarden. Het te Vlissingen te huis behoorend barkschip Jean Baptiste ligt te Havre zeilklaar bestemd voor Cardiff. Gisteren vervoerde zekeren T. M. te Goes over Kattendijke 2 runderen. Een ervan werkte zich op eens los en holde als een woestaard voort. Aan vangen was geen denken. Men achter volgde het dier met geladen geweer en schoot het later omver. De hoeveelheid der in Januari aan 't station Kruiningen verzonden oesters wijst weer op een groote vermeerdering der consumtie in vergelij king met het vorige jaar. Toen werden daar verzonden 2778 vaten, thans 4202 vaten. Sedert Uit het Noorsch. Van CHARLOTTE KOREN. I. Zij viel niet in zwijmslaakte geen kreet maar staarde met wijdgeopende oogen voor zich uithare lippen waren droog en ingetrokken alsof zij de koorts had. «Maar EllenEr is nog geen ongeluk ge schied, begrijp dat goed. Als wij die verwenschte schuldbekentenis slechts kunnen inlossen dan is alles in orde. Hoeveel geld hebt gij Ellen ging naar haar ladetafel, bleef staan en hield haar hoofd tusschen de handen om na te denken. Ja het was zooHaar broeder, haar eigen dierbare broeder was een misdadigerHij stond op en ging naar haar toe. Hij was een knap jongmensch, met donker haar en de gelaatskleur van een Zuiderling. »Nu, Ellen bedenkt gij u?" vroeg hij gemelijk. Zij trok schieljjk een lade open, ont sloot een binnenvakje en nam er een portefeuille uit, die zij hem toestak. «Achthonderd kronen drommelsHebt gij waarlijk niet meer?" sNeea." Hij viel in wanhoop op een stoel en bedekte zijn gelaat met de handen. »Maar ik verdien slechts zeventig kronen in de maand, Harald." »Ach, dat is zoo goed als niets, ik dacht dat gij veel meer hadt." Ellen stond peinzend voor hare lade. Eensklaps kwam er beweging op haar gelaat. Zij greep een doos en ging naar Harald toe »Dit kan verkocht worden. Zie hier Zij opende de doos on zette eenige étuis en doosjes op tafel. »Uwe aannemingsgeschenkenHet groote diamanten kruis van grootmama Zoudt gij daar werkelijk van kunnen scheiden, Ellen?" De lippen van het jonge meisje plooiden zich tot een bitteren glimlach reeds zweefde er een driftig antwoord op haar tong; maar zij bezon zich en riep uit »Neem dit alles, alles wat ik heb wil ik u o zoo gaarne geven «Gij zijt edelmoedig, Ellen maar het is niet voldoende. Dat die oude zondaar ook op zulk een ongelegen oogenblik moest sterven Zijn zuster wierp hem een verwijtenden blik toe en hij vervolgde: »Ik geef immers toe dat het een onvergefelijke lichtzinnigheid van mij was om den naam van Koert op die schuldbekentenis te zetten. Maai de oude kerel begon spektakel te maken, be- grjjpt ge Geld moest ik hebben Oct. bedraagt de toename 60 boven de vorige campagne, nl. 14364 tegen 8906. Te Kruiningen is eene vereeniging geconsti tueerd tot het oprichten van weegbruggen in deze gemeente. Het daarvoor benoodigde kapitaal is volteekend en men zal twee zulke bruggen plaatsen, een aan de losplaats te Hansweert en een aan het spoorwegstation Kruiningen. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren C. der Weduwen, voorzitter, H. A. Markusse, vice-voorzitter en J. H. O. Dominicus, secretaris boekhouder, terwijl tot commissarissen zijn be noemd de heeren M. Konstense, J. Wondergem, Joh. Nieuwenhuijse en C. van Iwaarden. Dit bestuur zal de noodige vergunningen aan de bevoegde autoriteiten aanvragen, en is belast met het ontwerpen van een reglement. In de Vrijdag te Zaamslag gehouden raadsver gadering werd een verzoek van H. van de Velde om vermindering van pachtsom voor 't ophalen van straatvuil in handen van B. en W. gesteld. De voorzitter deelde mee, dat ontvangen is een brief van gedep. staten, met verzoek het raads besluit van 20 Aug. 1880 in te trekken, waarbij aan den onderwijzer J. de Vos eene jaarlijksehe toelage van 30 werd verleend, ter tegemoet koming in de kosten zijner huisvesting. In de vorige vergadering is deze post van de begrooting geschrapt, zonder dat te voren het voormelde raadsbesluit was vernietigd; dit gebeurde alsnu. Een voorstel van burg. en weth. tot voorziening in verloskundige hulp, waarover in de vorige zitting de stemmen staakten, werd thans met algemeene stemmen aangenomen. De benoeming eener vroedvrouw werd voor- loopig uitgesteld en besloten den sollicitanten reis- en verblijfkosten aan te [bieden, om zich persoonlijk te komen aanmelden. Op voorstel van het lid De Kraker werd be sloten de los- en laadplaats aan den Kleinen Huissenspolder te bekeien. Thans is met den gevei van het hoofdge bouw der kunstnijverheidstentoonstelling in den Koekamp te 's Gravenhage een aanvang gemaakt. Het gebouw zelf is reeds zoo goed als geheel met zink afgedekt. Het voorbereidend werk voor den parkaanleg voor 't gebouw is mede reeds begonnen. In de laatste weken kwamen er nog verschei dene, waaronder zeer belangrijke, inzendingen, zoowel voor de afdeeling oude als nieuwe kunst- Waarschijnlijk zal de tijd van inzending defi nitief gesloten worden in de eerste dagen van Maart. Tot primo Maart kunnen nog aanbiedingen in ontvangst worden genomen voor kiosken op het feestterrein, terwijl muziekkorpsen, die muzi kale uitvoeringen aldaar dezen zomer willen geven, zich ook spoedig tot het comité zullen moeten wenden. Door het comité van uitvoering zijn nu reeds maatregelen genomen om een druk bezoek aan de tentoonstelling te waarborgen. In de 4 obligatie-leening groot ƒ300,000, ten behoeve van de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen is te Amsterdam tot nu toe slechts voor een bedrag van ƒ150,000 ingeschre ven, met inbegrip van een inschrijving van de groothertogin van Saksen-Weimar, (prinses Sophia der Nederlanden) ten bedrage van 20,000. Men hoopt dat alsnog het ontbrekende zal worden aangevuld. Een dame stond op een kouden dag buiten op de tram, daar er binnen geen enkel plaatsje open was. Een werkman, die in den. tegenover- gestelden hoek zat, stond op en bood haar beleefd zijn plaats aan. »Dank u," zeide zij op vriendelijken toon, »maar ik mag den eenigen heer van het geheele gezelschap niet van zijn plaats berooven." In Parijs behoort dergelijke beleefdheid niet tot de zeldzaamheden maar is bijkans regel. In weerwil van herhaalde oproepingen naai de opengevallen betrekking van genees-, heel- en verloskundige op het eiland Ameland, heeft zich daarvoor geen enkele sollicitant aangemeld. Ten einde tijdelijk in de behoefte aan genees-, heel en verloskundige hulp aldaar te voorzien, zal de officier van gezondheid 2e kl. I. S. C. Pichal, van het personeel van den geneeskundigen dienst dei- landmacht, met toestemming van den minister »Ach, waart gij toen slechts bij mij gekomen, Harald". Hij wierp snel een blik op de bevallige ge daante zijner zuster opende den mond, bedacht zich, en zei eindelijk «Ronduit gezegd, had ik niet zelf het geld noodig. Het was voor Otto Klink en die had mij meer dan eens geholpen. Het was verleden jaar. Oom was toen erg ziek en ik was zeker dat hij het hoekje om zou gaan en dan was ik terstond mijne verplichtingen nagekomen". »Hoe afschuwelijk om op den dood van oom te speculeeren «Wat zijt ge fabelachtig naïef, Ellen. Meent gij werkelijk dat er éen jong mensch is, die niet verlangt naar den dood van zulk een gierigaard Een oude, ziekelijke vrijgezel die leeft als een slak in zijn huisje en geen levende ziel genoegen doetUitgezonderd mis schien onzen deugdzamen neef Koert Hasting". «Harald «Neem mij niet kwalijkIk zet Koert op een voetstuk, ver boven ons, andere licht zinnige jongens. Juist omdat zijn naam zoo goed als goud is, gaf ik hem aan den ouden Gregersen, toen hij lastig begon te worden en zekerheid verlangde." »Ik begrijp maar niet, waarom gij u niet liever tot Koert zelf gewend hebt. Die heeft toch altijd van oorlog, genoemde betrekking, voorloopig rooi den tijd van zes maanden, waarnemen. Te Etten schrikte Vrijdag middag het paard, waarop de heer Duchatel zat, bij het station voor een naderenden trein, met het gevolg dat het dier met zijn berijder in eene sloot geraakte. De heer D. werd door de spoedig ter hulp snellende arbeiders van de spoorlijn bewusteloos opgenomen, waarna een docter constateerde, dat een paar ribben gebroken waren. Reeds denzelfden dag was de ongelukkige een lijk. - Te Roermond hadden de vorige week, bij gelegenheid der loting voor de militie, grove bal dadigheden plaats gegrepen. Op meerdere plaatsen werden door dronken lotelingen, vergezeld van familieleden en vrienden, de glasruiten stukge slagen in een paar herbergen sloeg men alles kort en klein. De ijzeren roosters der rioolen werden uit sommige straten opgebroken en dienden tot projectielen. Eerst toen de maréchaussées tusschenbeide kwamen en een paar der baldadigen in verzekerde bewaring brachten, kwam aan de schandalen een einde. In October van verleden jaar werd in de duinen van Overveen het lijk gevonden van een goed gekleeden onbekende. Men maakte toen de gissing, dat de verdwenen, maar later te Londen teruggevonden generaal Cafferel de zelfmoordenaar kon zijn. Eerst thans blijkt het, dat het iemand uit Osnabrück was, die aan zwaarmoedigheid leed. Kapitein-auditeur. «Kanonnier, herken je dit horloge, dat ze in je kist gevonden hebben. Bekijk het eens goed." Kanonnier. «Volstrekt niet, kapitein." Kapitein. «Korporaal, breng den vent maar weer in arrestwe zullen hem wel leeren." Den volgenden dag. «Zoo, dat dacht ik al, je herkent dus dit horloge Kanonnier. «Ja zeker, kapitein 't is hetzelfde dat u me gisteren hebt laten zien". De berichten over den Duitschen kroonprins blijven bevredigend luiden. Onze lezers herinneren zich, hoe Bismarck in zijn jongste rede de Franschen bij snoeken en de Duitschers bij karpers vergeleek. Deze toe speling, voor liefhebbers van visschen zeer be grijpelijk, verdient wel voor het publiek een nadere toelichting, die een lezer van Lden Temps in dezen vorm geeft: »In vijvers, die men goed bevolkt wenscht te hebben, mengt men karpers en andere visschen dooreen. De karpers zijn log en kruipen in den modderdaarom geeft men hun snoeken tot ge zelschap, die jacht op hunne kameraden maken en de karpers noodzaken wat beweging te nemen, waardoor zij winnen aan frischheid en later niet dien afschuwelijken moddersmaak krijgen, die andere karpers zoo dikwijls oneetbaar maakt." Se non vero, ben trovato. Het station Langen van den Vorarlberg- spoorweg is met den posttrein onder eene lawine bedolven. Twee duizend werklieden zijn met den reddingsarbeid bezig. Uit Straatsburg meldt men, dat tegen drie personen Appel, Streissguth en Girald een gerech telijke instructie is bevolen wegens medeplichtig heid aan landsverraad. Streissguth bevindt zich reeds geruimen tijd in de gevangenis te Straatsburg. Het debat over het adres van antwoord in de Spaansche kamer is eindelijk afgeloopen en het adres met 261 tegen 61 goedgekeurd. De republikeinen onthielden zich van stemming, de reformisten en conservatieven stemden tegen. Gisteren, op den gedenkdag der Spaansche re publiek, hadden in alle steden van eenige betee- kenis in Spanje republikeinsche demonstraties plaats. Het aantal gehouden bijeenkomsten of banketten was aanzienlijker dan vorige jaren een bewijs dat de democratie in het koningrijk aan invloed toeneemt. De orde werd nergens gestoord. - Heden zal Parnell in het parlement zijn motie van afkeuring over de Iersche politiek der regeering indienen. Heden morgen zou tevens de manifestatie plaats hebben ter begroeting van de Iersche afgevaardigden, die uit de gevangenis zijn ontslagen. In optocht zou men zich naar Hyde Park begeven. Uit vrees voor wanordelijk heden waren de handeldrijvenden besloten hun magazijnen te sluiten. De berichten uit Sofia over plannen om Boelgarije onafhankelijk te maken, blijven aan houden. Daar zij echter voor het meerendeel uit Fransche of Russische bron ontspruiten, verdienen zij niet onvoorwaardelijk geloof. Bij opening van het testament van Jenny Lind bleek, dat zij haar geheele fortuin, ongeveer een millioen francs, aan haar echtgenoot en kin deren heeft nagelaten, met uitzondering van een som van omstreeks 70.000 frs, te verdeelen tusschen een Zweedsche universiteit en een Zweedsch hospitaal. Bij de ongeregeldheden te Rio Tinto moeten 45 personen gedood en 200 gekwetst zijn. Romero waart !"viel hij haar in de rede., «Koert verzoeken mij te helpen om de schulden van Klink te be talen. Klink dien hij verfoeit als de pest. Klink, die sedert drie jaren den tekst voor zijne zede- preêken uitmaakt." »Ja, die zou de rechte geweest zijn om naar toe te gaan «Dan begrijp ik uw handelwijs nog minder," antwoordde zij hevig geschokt. «Neen natuurlijk! Hoe zoudt gij dat ook? Bovendien was Koert in dien tijd op reis in het buitenland. Ik hoopte dat de zaak in orde zou zijn, als hij terug kwam." Ellen zweeg. \Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2