N°. 38. 131® Jaargang. 1888. Dinsdag 14 Februari. Middelburg 13 Februari Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELRURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestbag-h Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiniigen: P. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tliolen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditm.ak te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het BuitenlandteFarijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dattbe Cie., John P. Jones, opvolger De Arnh. Ct. wijdt een artikel aan de Alge- meene Nederlandsche protectionistische Landbouwver eeniging, die, evenals de Vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelenslim te werk gaat tegen de a. verkiezingen en de kiezers tracht te winnen voor beginselenwelke zij vooraf als niet-politiek aankondigt. Deze overeenstemming van methode tusschen beide vereenigingen is, zegt het blad, trouwens natuurlijk, want al hebben de beide vereenigin gen ieder een onafhankelijk bestaan, het zijn niet temin filialen van het bekend internationaal huis PrivilegieMonopolie en Co., dat onze lezers van ouds kennen. De Haagsche vereeniging van fabrikanten laat elk politiek vraagstuk in haar manifest buiten spel; kiesrecht, belastingstelsel, defensie, koloniaal beheer, betrekkingen tusschen kerk en staat dit alles laat hen volkomen onverschillig; zij vestigen uitsluitend de aandacht op het kwijnen van landbouw en nijverheid ten gevolge van het laag tarief van invoerrecht, en roepen den kiezers toe voor de handhaving van den nationalen arbeid te waken door vertegen woordigers te kiezen, die het invoerrecht zullen verhoogen en dus zorgen, »dat het werk dat in Nederland gedaanhet brood dat in Nederland kan verdiend worden" niet meer wordt gedaan en verdiend in den vreemde. De opstellers van dit manifest waren blijkbaar nog onbekend met het klemmend betoog van den heer Pierson in het Januari-nommer van De Economist, waarin juist het geheel ongegronde van hun uitgangs punt blijkten schijnen over het algemeen te hebben geschreven zonder veel voorbereidende studie van de algemeene geschiedenis der nij verheid. De protectionistische landbouwvereeniging zegt met zooveel woorden, wat uit het zwjjgen der andere filiaal-inrichting af te leiden is. Zij wil volstrekt buiten alle politieke partyen staanzij meent dat de economische quaestie van bescher ming van den binnenlandschen landbouw niet eens op de programma's der politieke partyen thuis behoort, zij ziet in de verlangde bescherming geen beginsel maar een »middel", en daarom wendt zij zich tot alle kiesvereenigingen om »be- scherming van handelstelsel" op te nemen in haar programma. Ofschoon dit laatste verzoek vreemd klinkt, daar het programma eener kies- vereeniging toch wel uitsluitend politieke begin selen bevatten moet, en 't niet aangaat daarin een onderwerp te voegen dat, volgens de eigen verklaring der heeren, »niet eens op de program ma's der politieke partijen thuis behoort", willen wij deze tegenstrijdigheid laten rasten. Evenzeer, al kunnen wij niet toegeven dat het hier geen beginsel geldt, zullen we er ons toe bepalen het door de heeren gewenschte te beschouwen als »een middel." Middel waartoe? Dit maakt de geheele beweging duidelijk. Zij is opgezet door grondeigenaars, wier pachters de in gunstige jaren overeengeko men hooge pacht niet meer bunnen betalen, die derhalve hunne inkomsten zien verminderen, en thans zoeken naar een middel om dat verlies te herstellen. Een flink recht op het ingevoerd graan, dat vooreerst den prijs daarvan verhoogt, en bovendien den pachters der firma Privilegie, Mo nopolie en Co. de gelegenheid geeft om voor hun graan hooger prijs te maken en derhalve aan den landheer hoogere pacht te betalen, is werkelijk een voor de hand liggend middel om de kwade dagen van den grondeigenaar in voordeelige te doen verkeeren. Wij spreken van graan, omdat dit inderdaad het eenig landbouwproduct is, waarvan de invoer in Nederland eenigszins be langrijk is en waarvan de prijsverhooging derhalve eenigermate de uitwerking zou hebben, waartoe de heeren protectionisten »een middel" zoeken; maar het zal hun niet onbekend zijn, dat het graan ook is de grondstof voor brood, en ver hooging van graanprijs dus het onmiddellijk en onvermijdelijk gevolg heeft den prijs van het brood, de allereerste levensbehoefte, het voornaamste artikel van volksvoeding, op te dryven en hoog te houden. »Den huisvader, dien het laken te duur is schreef Van Hees van Berkel reeds Wij citeeren uit de tweede hand. Vermoedelijk is hier eene druk- of schrijffout ingeslopen, want het door de heeren protectionisten verlangd stelsel kan bezwaarlijk met den naam van "bescherming van den handel" worden aangeduid. Moet er ook belemmering van den handel gelezen worden Dit ligt meer in het verlangde stelsel' eene halve eeuw geleden in zijne brochure over de oude handelswetgeving in Nederland blijft het linnen en de wol over tot kleeding zijns huisgezins maar brood brood dit wordt eiken dag vereischt. Indien dit door deszelfs duurte ontbreekt, zoo is elk oogenblik van vertoef een doodvonnis." Indien de kiezers van hetzelfde gevoelen zijn en de vermoedelijke gevolgen van de protectie der landbouwnijverheid kunnen voor zien, zal er van het beroep dezer welgezinde heeren niet veel terechtkomen. Dat de graan prijs kan verhoogd worden zonder duurder maken van het brood is eene stelling, welker volkomen onwaarheid iedereen in het oog springt, en eer lijke protectionisten, gelijk de heer Diepen te Tilburg, verheffen zich daarom hoven de onwaar dige poging van eenigen hunner geestverwanten om haar vol te houden, met andere woorden, te betoogen dat wit zwart is. Iedereen ziet in dat de prijs van het brood in evenredigheid met het graanrecht hooger wordt, alsmede dat de grond eigenaren er te beter bij zullen varen hoe hooger dat recht en hoe duurder het brood zal wezen. Deze afdeeling van het huis Privilegie, Monopolie en Co. wil dus van de kiezers vergen, dat zy het onschatbaar belang van goedkoope eerste levensbehoeften prijsgeven, om de grondeigenaren, die dan toch over het algemeen niet tot de mis- deelden in de maatschappij behooren, te subsidi eeren. Terwijl ieder burger bet zijn plicht acht door éigen inspanning, hetzij door vermeerdering van productieve kracht, hetzij door spaarzaam heid, den nadeeligen invloed der kwade tijden te bezweren, zouden dus alleen de grondeigenaars moeten geholpen worden door den staat ten koste van de minvermogenden nog meer dan van de rijken. De heeren van de Algemeene Nederlandsche Protectionistische Landbouwvereeniging hebben wel gelijk hier is geen eigenlijk politieke kwestie bij betrokken. Zjj bewegen zich met hun buiten- sporigen eisch op het gebied der zedelijkheid en uit een zedelijk oogpunt is er wel niet te twijfelen aan den plicht der kiezers. Zulk een vervaarlijk egoïsme zoo naïef en openhartig geait dat men er niet boos over worden kan verdient zelfs niet in ernstige overweging te worden genomen. Terwijl men in Rusland nihilisten kweekt, is men in ons land goed op weg om meer en meer ontevredenen te maken. Een soldaat van het 2e regiment infanterie te Maastricht, die, wegens het verkondigen van sociaal-democratische begrippen van het regiment grenadiers en jagers bij het 2e regiment infanterie werd overgeplaatst, is door den regiments-kom- mandant gestraft met 8 dagen politiekamer, ter zake dat hij, met verlof zijnde, te Groningen in eene vergadering der liberale kiesvereeniging, waar mr Van Houten als spreker optrad, zijne socialistische begrippen heeft verkondigd en voorts geschriften van socialistischen aard in de kazerne in zijn bezit zijn gevonden. Aldus luidt een bericht in andere bladen. Zou men meenen door zulke maatregelen mannen al zijn het soldaten tot andere gedachten te brengen? Die regiments-kommandant en zoovelen met hem in de militaire en burgerlijke wereld mocht wel eens ter harte nemen wat de heer Goeman Borgesius te Amsterdam aan het adres der liberale partij zeide, in antwoord op een tegenspraak van den bekenden sociaal-democraat Fortujjn. De heer Borgesius deed uitkomen, dat er twee wegen openstonden om de sociaal-democratische partij te bestrijden, de eene was: straffen en ver bannen, de andere was haar zooveel rechtvaar digheid en billijkheid te betoonen dat de vijanden weer in vrienden verkeeren. Tot dit laatste hoopte hij dat de liberale partij steeds bereid zou zijn. Bij kon. besluit zijn verleend de volgende pensioenen: P.graaf VanHogendorp, betaalmeester, ƒ2134; J. J. Voerman, ontvanger der invoerr. en ace. en van den waarborg en de belasting op de gouden en zilverwerken, ƒ2934C. Passier, com mies le kl. bij 's rijks belastingen, ƒ431; H. Meyer, idem, ƒ331J. G. Morssinkhof, wed. H. A. Baarslag, ontvanger der directe belastingen, ƒ597; M. Fijon, wed. J. Verstraeten, commies le kl. bij 's rijks belastingen, ƒ137 W. G. Diemei, idem. 473; W. A. Travers, gewezen consul der Nederlanden te Constantinopel, 2134. Donderdag geen audiëntie bjj den minister van oorlog. Vermoedelijk zal de opening van de nieuwe kamers plaats hebben op 4 of 5 April. iïi de a. Vrijdag avond in het Schuttershof al hier te houden algemeene vergadering der afdee ling Middelburg van de Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland zal door den heer A. C. Zoethout Az. te Dordrecht eene voordracht worden gehouden over het ont staan en de toepassing der luchtscheepvaart met proeven en model van een bestuurbaren lucht ballon. De leden hebben bet recbt dames mede te brengen en niet-leden te introduceeren. De St. Ct. bevat een besluit van den minister van binnenl. zaken waarbij de onder-kiesdistricten zijn aangewezen in de hoofd-kiesdistricten Middel burg, Oostburg, Goes, Hontenisse en Zierikzee. In de verschillende hoofd-kiesdistricten, behalve Middelburg, worden de onderscheidene gemeenten als onder-kiesdistricten aangewezen. Wat Middelburg betreft dit is in twee onder kiesdistricten gesplitst, bet le omvat de wijken A tot en met I, het tweede de wijken K tot en metV. Te Ellewoutsdijk had Zaterdag eene vergad ering van kiezers in die gemeente plaats, met het doel eene vrijzinnige kiesvereeniging op te richten. Reeds zijn 39 personen, waaronder 3 niet- kiezers, als lid toegetreden. Een reglement, waarin o. a. werd bepaald dat meerderjarige niet-kiezers en stemgerechtigden van buiten de gemeente als lid der vereeniging kunnen worden ingeschre ven, werd vastgesteld. De vereeniging, welke gedoopt werd met den naam van Vooruitgang, zal zich, met betrekking tot de verkiezing van leden voor de provinciale staten, trachten aan te sluiten hij de kiesvereeniging Goes te Goes. De contributie werd gesteld op 0.25 'sjaars. In eene volgende vergadering zal worden be slist of de vereeniging zich ook zal inlaten met de verkiezingen Voor gemeenteraadsleden. Eenige leden deden het voorstel ook deze candidaturen te hespreken, doch ten aanzien van die personen enkel en alleen te letten op ge schiktheid en bekwaamheid. Maandag 20 Febr. zal te Zierikzee de algemeene vergadering der Centrale liberale kiesvereeniging plaats hebben tot het stellen van een candidaat voor de Tweede kamer. In eenige afdeelingen werd de heer J. J. van Kerkwijk voorloopig als candidaat gesteld. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Burgh kwam een brief van den commissaris des konings ter tafel, waarin werd medegedeeld, dat de minister van binnen- landsche zaken bereid is een subsidie van ƒ1235, ingevolge art. 49 der wet op het lager ouderwijs, aan de gemeente te verleenen voor vergrooting der openbare school. Door den raad was ƒ2135 gevraagd, zoodat ƒ900 op andere wijze moest worden gevonden. De raad besloot dit subsidie aan te nemen, zoodat nu definitief tot de ver bouwing van het schoollocaal besloten is. Uit Oostburg wordt ons geschreven Voor een vrij talrijk publiek trad Zondagmiddag te Schoondjjke de heer dr H. J. A. M. Schaepman als spreker op. Na door den heer Stevens, burgemeester van Sas van Gent, te zijn ingeleid, begon spreker met een korte schets van den nieuwen toestand, die thans door de wijziging der grondwet en de veranderde kiesdistricten in 't leven is geroepen. Wil men iets goeds dan was het zaak kiesver eenigingen op te richten, doch daar de tijd kort was moesten z. i. niet alleen afdoende maar ook snelle maatregelen genomen worden; en daarom was het 't best een comité te benoemen, dat zich belasten zou met de leiding der verkiezing. Dit comité zou tevens worden opgedragen na afloop der verkiezingen tot het oprichten eener definitieve kiesvereeniging over te gaan. Ook moesten personen gekozen worden, die dit comité met hunne voorlichting zouden bijstaan en deze zich gezamenlijk voorbereiden tot het stichten eener kiesvereeniging. Spreker wees tot leden aan de heeren Stevens, voornoemd, Von Lesschen te IJzendijke, die wel wegens zijn hoogen leeftijd bedankte, doch door de overredingskracht van spre ker tot toetreding besloot, en Pateer. Als ver trouwde mannen, vol heilige overtuiging waren zij de aangewezenen. Hiermede vereenigde de vergadering zich. Na deze inleiding, die eigenlijk het doel was der geheele bijeenkomst, betrad dr Schaepman het spreekgestoelte en wijdde een enkel woord aan eene beschouwing over de gewjjzigde grond wet, waarbij de kansen der kath. veel krachtiger waren geworden en waardoor, zooals spreker op merkte, het thans alleen op handelen aankwam. Is in vergelijking met andere landen de toestand voor ons kath. dezelfde als voor anders denken den, zoo zeide hij toch bemerken we in sommige punten wel eenige achteruitstelling. Ambten en waardigheden, 't is niet te loochenen, worden bij uitzondering aan katholieken gegeven. In 't openbare leven echter moesten de kath. toonen wat zij zijn en willentoonen dat het hun niet te doen is om iets uit de staatsruif te krij gen, maar om 't algemeen belang. »Dat te wil len, kunnen we toonen, ging spreker voort, door op te treden als Nederlanders, die een eigen historie hebben, een zelfde belijdenis, en kwamen we daarvoor niet ruiterlijk uit, men zou reden hebben er ons een verwijt van te maken." Ver draagzaamheid ook tegenover anderen beval spre ker ten zeerste aan. En bij de handhaving dier beginselen rijzen vragen op, die men niet uit het oog mag verliezen, maar die ons verplichten tot een antwoord. Spreker toonde in 'tbreede aan dat de mannen, die afgevaardigd zouden worden, dit éene voor oogen moesten houden, nl.«Vrijheid voor ieder." En daarenboven de katholiek moet op treden met zijn geloofsbelijdenis, zijn belijdenis dat alle macht oorsprong heeft in God, dat elke menschelijke wet zijn grond moet hebben in da wet Gods en dat zonder dat geloof geen staat kan bestaan. In éen woordMen moet Gode meer gehoorzamen dan den menschen. (Applaus.) Spreker handelde voorts over zeer teere punten. In de eerste plaats over 't sociale vraagstuk, 't Is zeer verkeerd dat men in den arbeider niet altijd den evenmensch ziet; en men moge nu allerlei middelen tegen de kwaal aanwenden, 't zijn de ware niet. Wonden genezen door flinke mid delen, en wil men den Heelmeester niet, die door 't Christendom gezonden wordt, dan gaat de wond weer open en veroorzaakt nog erger kwaad." De mensch, dit was in 't kort sprekers conclusie, moet in den mensch geëerbiedigd worden. Thans betrad spreker ook de baan, waarop het onderwijs hem blijkbaar ten struikelblok was. De rechtsgelijkheid was geschonden door 't zoo genaamde neutrale onderwijs. »Unze neutrale school is 't fraaiste ei, dat ooit door struisvogel politiek is gelegd en ook niets dan struisvogel politiek uitbroedt." Men sluit de oogen voor al de ongerechtigheid. Men late ieder vr jjde moeder staat wil alles doen en ontneemt den ouders de vrijheid, welke hun toekomt, wat betreft de op voeding en het onderwijs hunner kinderen. De neutrale school moest neutrale burgertjens ('twas 't woord van den heer Schaepman) vormen om den strijd aan te binden tegen 't zoogenaamd clericalisme, tegen alle goddelijke wetten. En nu is 't de plicht der R. K. vrijheid te willen van onderwijs, niet door subsidie maar door erken ning van recht. Ten slotte vroeg sprekerHoe hebben wij ka tholieken ons te gedragen? In Nederland zijn veel partjjen in wording. Van de liberale partij had spreker niet veel goeds te zeggen. De souvereiniteit van den mensch stond bij haar op den voorgrond, metterzijde zetting van Gods oppermacht. Er waren echter goede en kwade liberalen. Men kon, volgens spreker t van een slechte leer zijn en toch goed doen, en van een goede leer en toch slecht zijn. Toch lagen alle liberalen onder de macht van hun stelsel. Bismarck's beginsel is 'thunne: «Macht is recht." De anti-revolutionnairen kwamen er iets, maar toch niet veel beter. af. Was, volgens spreker, verzoening met de liberalen onmogelijk, ja zelfs een verloochening van karakter en beginselanti-revolutionnairen waren wel geen geboren vrienden, zelfs in menig opzicht geboren vijanden. Maar toch staan ze den katholieken ter zijde, omdat zij 't recht van God stellen boven dat van den mensch. De katholieken hebben bij de verkiezing, die aanstaande is, te letten op drie zakenlo zelf standig optreden2o zich te plaatsen midden in den strijd en te letten op de teekenen der tijden; 3o eendrachtige samenwerking. De heer Stevens dankte den heer Schaepman en noodigde de heeren Aug. Thomaes van Bier vliet, L. Cammaert van Schoondijke, C. Weijffel9 van Aardenburg, F. B. de Bruijckere van Oost burg en S. van Maldeghem te Sluis uit om samen te werken in de leiding der a. s. verkiezing. Aan de Tweede kamer zijn wetsontwerpen inge diend tot tijdelyke aanwijzing van het ryksgesticht Ommerschans voor rijkswerkinrichting voorns«m»

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1