N°. 37. 131e Jaargang. 1888. Maandag 13 Februari. Buitenland. Middelburg 11 Februari. Algemeen Overzicht. Burgerlijke stand. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; ffiffclere regel meer ƒ0.20. Groote lettjfspfrorden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, IUIDDËLBURGSGHE COURANT. Agenten te Ylissingen; P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhüijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van dea Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger. Naar men uit Den Haag aan de Zw. Ct. schrijft, zijn de aldaar vertoevende leden der Tweede kamer zeer ontstemd over het besluit der regeering om de verkiezingen reeds op 6 Maart te houden. Had de minister dit aan den president, mr. Cre- mers, tijdig medegedeeld,, dan zou de oproeping der kamer tegen 14 dezer stellig een week ver vroegd zijn. Nu is 't nauwelijks de moeite waard nog bijeen te komen en zal zich alles misschien bepalen tot de wet nopens de aflossing der entrepot- leening. Misschien zal men het ontwerp op den kinderarbeid nog in de afdeelingen willen onder zoeken. In de Bazuin deelen de heeren A. Brummelkamp en C. Mulder te Kampen, de eerste mannen van de Marnix-partij, mee dat zij zich bij dr Kuyper aansluiten, daar hij en andere leiders met hem thans door hun leven en practijk in persoon het programeerlijke scheiding van staats- en kerk en schoolzaken vertegenwoordigen. Door ged. staten van Zeeland is aan de ge meentebesturen kennis gegeven, dat bij kon. be sluit van 17 Jan. vrijstelling van briefport is verleend voor de oproepingsbrieven voor de ver kiezingen, welke door de voorzitters der gemeente raden aan de kiezers worden toegezonden, met vergunning om de eigenhandige waarmerking op den omslag dier brieven, overeenkomstig art. 6 van Zr Ms besluit van 7 November 1876 (Stbl. no 192), te vervangen door den afdruk van den stempel der gemeente. In eene gisterenavond gehouden vergadering besloot de liberale kiesvereeniging Plicht en recht te Vlissingen met algemeene stemmen er waren van de 37 leden 19 opgekomen tot ontbinding. Een uur later werd eveneens in het lokaal Kuypers eene vergadering gehouden waartoe bij advertentie en circulaire de kiezers waren bijeengeroepen, die genegen zouden zijn tot de oprichting eener nieuwe vrijzinnige kiesvereeniging mede te werken. Deze oproeping was uitgegaan van de heeren Jos. van Raalte, J. Verkuijl Quakkelaar en H. Louman, die het bestuur der thans ontbonden vereeniging hadden uitgemaakt. De eerstgenoemde had als voorzitter de leiding der vergadering op zich genomen. De roepstem, aan ruim 450 kiezers bij circulaire gericht, werd door ruim 100 hunner opgevolgd. De heer Van Raalte zette het doel dezer ver gadering uiteen. Een staatkundig programma werd door hem niet ontwikkeld, doch de circulaire, nu laatst door de Liberale Unie in 't licht gegeven, werd voor gelezen met de beginselen, daarin neergelegd, wenscht de nieuwe vereeniging zich in hoofdzaak te vereenigen. Hierna werden de voornaamste bepalingen van het reglement medegedeeld. De heer Troelstra, die als lid der vroegere kies vereeniging voor eenigen tijd had bedankt, ver klaarde thans zich met deze kiesvereeniging te kunnen vereenigen, nu zij zich nagenoeg geheel bij het program der Liberale Unie zal aansluiten. De heer Spanjaard merkte op dat het programma der Liberale Unie alleen een voorloopig concept is dat later in de algemeene vergadering der ver eeniging moet worden vastgesteld en daarom thans slechts als een leiddraad is te beschouwen. De voorzitter erkende de juiste opvatting van den laatsten spreker. Hierna werd tot de aanwezigen hoofdelijk de vraag gericht of zij tot de nieuwe vereeniging wenschten toe te treden. Nagenoeg 100 kiezers traden als leden der nieuwe kiesvereeniging toe. Onder algemeene instemming werd de nieuwe kiesvereeniging Algemeen Belang gedoopt en daarna aangevangen met de behandeling van het concept reglement. Met zeer geringe wijzigingen werd het reglement in zijn geheel goedgekeurd, terwijl over slechts éen artikel een hoofdelijke stemming behoefde plaats te vinden. Jn dat reglement komt o. a. het volgende voor; Ieder kiezer kan worden aangenomen als hij zich schriftelijk tot het bestuur wendt. Yoorloopig beslist het bestuur over zijne toelating en alleen als 10 leden dit verlangen moet er voor een voor loopig aangenomen lid eene ballotage plaats vinden. Ieder lid verbindt zich om te goeder trouw het doel der vereeniging te bevorderen. Wanneer echter eenig lid zich bezwaard acht den wettig gekozen candidaat te ondersteunen, blijft hij in 't uitbrengen zijner stem persoonlijk vrij. Tegen werking in het openbaar of op bedekte wijze van de gestelde candidaten is strengelijk verboden, Het wordt volgens dit reglement niet toegestaan lid te zijn van eene andere in het kiesdistrict gevestigde kiesvereeniging. De contributie zal 1 's jaars bedragen. Zijn er grootere kosten gemaakt dan door de contri- butiën zijn te bestrijden, dan zullen die door vrijwillige bijdragen gevonden worden. Een der laatste artikelen stelt vast dat de vereeniging Algemeen Belang zich zal aansluiten bij de Liberale Unie te Amsterdam, terwijl een ander artikel bepaalt dat met de kiesvereenigingen op Walcheren door het bestuur onderhandelingen tot onderling overleg kunnen gevoerd worden. Nadat het reglement was vastgesteld, werd besloten dat het bestuur uit 7 leden zal bestaan en werden met meerderheid van stemmen daartoe gekozen de heeren Jos. van Raalte, J. Verkurjl Quakkelaar, H. Louman, J. Spanjaard, M. P. Troelstra, mr F. N. van der Bilt en A. J. van Ockenburg. De drie eerstgenoemde heeren maakten sinds jaren het bestuur der ontbonden vereeni ging uit. De voorzitter dankte de aanwezigen voor hunne getoonde belangstelling en wekte de leden op om ieder in zijn eigen kring te trachten nieuwe leden voor de vereeniging te werven, opdat het aantal weldra verdubbeld zij Te Wissekerke werd Donderdag ji. een afdee- ling gesticht van de Noord-Bevelandsche kies vereeniging Algemeen Belang. De afdeeling, die voorloopig 10 leden telt, koos tot voorzitter den heer M. Hooze en tot secretaris den heer W. du Claux. In 't geheel zijn alzoo ruim 80 leden tot de vrijzinnige kiesvereeniging toegetreden. In de Vrijdag avond, door de anti-revolution- naire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Goes gehouden vergadering, werd door de afdeeling Goes onderdeel van den bond van het district Goes met 76 van de 80 aanwezige stemmen tot candidaat voor de a. s. verkiezing der Tweede kamer gekozen jhr mr A. F. de Savornin Lohman. Tot afgevaardigden naar de deputaten-vergadering, a. s. Woensdag te Utrecht te houden, werden benoemd de heeren B. Quist en M. de Jonge Jz., voorzitter en secretaris der afdeeling. Het aantal leden is sedert de laatste vergade ring van 85 tot 127 geklommen. Te Stavenisse had Yrijdag eene vergadering van kiezers uit drie gemeenten plaats, met het doel eene kiesvereeniging op te richten als af deeling van de kiesvereeniging Algemeen Belang, voor Tholen en St Philipsland. Van de 23 tegen woordig zijnden traden 21 dadelijk als lid toe. Het bestuur, bestaande uit de heeren L. J. Dorst, C. Tuijnman en Jac. Droogendijk, werd aangevuld met twee leden nl. de heeren J. N. Broodman en C. Steendijk Cz. Verder werd het reglement vastge steld, waarin o. a. bepaald werd, dat ook meer derjarige niet-kiezers lid der vereeniging kunnen worden. De nieuw geborene zal zich doen gelden zoowel bij verkiezingen voor de 2e kamer, de prov. staten als bij die voor den gemeenteraad, terwijl zij als candidaten zal stellen die personen, welke door kunde, eerlijkheid en oprechtheid op het vertrouwen der kiezers aanspraak kunnen maken. Ook te St. Maartensdijk werd dien dag eene afdeeling opgericht van dezelfde kiesvereeniging Algemeen belang. Hoewel de vergadering niet druk bezocht was, treedt toch de afdeeling aanvankelijk met 24 leden op. Het bestuur bestaat uit de heeren M. D. Hage, J. Dormaar en M. P. Pol derman. De contributie is vastgesteld op 50 ct. per jaar en voor eene zekere categorie van kiezers op 25 ct. Voor het overige komen de artikels der statuten natuurlijk in hoofdzaak overeen met de algemeene Thoolsch-St.Philipslandsche kiesver eeniging. De concessie voor het bespelen van Den Haag* schen schouwburg is weer aan de vereeniging Het Ned. Tooneel voor drie jaren verleend op de vroegere voorwaarden, behoudens kleine, onbe - langrijke wijzigingen. Met de wraakneming der Italianen op de Abys- siniërs gaat het niet voorspoedig en spreken de jongste berichten pit Massouah en Rome waarheid, zoo eindigt weldra de Italiaansche expeditie zonder dat er aan de »eer" is voldaan. De man schappen van generaal San Marzano hebben Saati bezet en zijn daar gebleven. De troepen van Ras Aboela staan in de nabijheid, maar hebben nog evenmin een aanval gedaan. Alleen wagen zich eenige stroopers in de buurt van het Italiaansche kamp en bemoeilijken hun vijanden bij het proviandeeren. Tusschen een afdeeling Abyssiniërs en een colonne bevriende inlanders, die vee begeleidden, vond een ontmoeting plaats, maar hiertoe bepaalden zich tot heden de vijandelijk heden. Verscheidene Italiaansche bladen laten bij hun beschouwingen over den tocht naar Massouah duideljjk doorschemeren, dat bij de regeering het voornemen bestaat het expeditie corps uit Afrika terug te roepen. Onder voor wendsel dat Europa staat aan den vooravond van gewichtige gebeurtenissen, die het noodzakelijk maken alle militaire krachten te concentreeren, zou Italië afzien van een onderneming, die het behalve aanzienlijke geldelijke offers tal van dappere soldaten kost, welke het wellicht in de naaste toekomst behoeft ter verdediging van het eigen vaderland. In Rome zelf wordt door de pers van deze plannen der regeering met meer sympathie kennis genomen, dan men ver wachtte, in aanmerking genomen de vroegere uitingen van patriotisme en gekrenkte nationale eigenliefde, wanneer over de Abyssinische aan matiging geschreven werd. In de Italiaansche arsenalen heerscht groote beweging, maar onbekend is het nog, of al deze toebereidselen door de regeeringen worden geno men in verband met this terrible crisis in Europa, zooals lord Salisbury zich in het hoogerhuis over den huidigen politieken toestand uitdrukte. Labouchère heeft nog spoediger dan men dacht gevolg gegeven aan zijn plan om inlichtingen te vragen van de regeering over Engelands ver houding tot deze »vreeselijke crisis." Aan den secretaris van buitenlandsche zaken richtte de radicale afgevaardigde gisteren de vraag, of er tusschen Engeland en Italië of een andere mo gendheid een tractaat bestaat, welks inhoud aan het parlement onbekend is. Fergusson verklaarde dat de regeering geenerlei overeenkomst heeft aan gegaan, waarbij Engeland tot materieele actie zich verbonden heeft en welke niet aan het parlement bekend is. Op de vraag van Labouchère, welk onderscheid de regeering maakt tusschen actie" en »materieele actie", antwoordde Fergusson, dat materieele actie militaire tusschenkomst eischt. Niet minder dan 160 wetsontwerpen, zijn door de verschillende parlementsleden aangekondigd. Wanneer men hierbij nog rekent de bills, welke de regeering in de troonrede belooft, dan bestaat er alle gelegenheid deze zitting te maken tot a legislative Session, zooals Gladstone Donderdag verklaarde, dat men behoeft en waarvoor hij zijn hulp en die zijner vrienden toezeide. Onder de wetsontwerpen, door de leden in te dienen, zijn vooral van belang een van Parnell tot wijziging der Iersche landwetten van 1881 en 1887 en een van Goldsworthy tot afschaffing van den post van onderkoning van Ierland en diens vervan ging door een staats-secretaris. Naar aanleiding van de jongste verbodsbepa lingen betreffende bijeenkomsten op Trafalgar Square en het gedrag der politie bij de gebeurde wanordelijkheden waren vier amendementen op het adres van antwoord op de troonrede inge diend, maar sir Charles Russell, die een onder zoek naar het recht van vereenigén op publieke pleinen wenscht zal zijn amendement intrek ken en het als een motie indienen na het debat over het adres van antwoord. De Pall Mall Gazette, die vooraan staat op de barricades, waar het geldt 't recht van verga deren op Trafalgar Square te verdedigen, is over dezen afloop zeer teleurgesteld, want op deze wijze loopt de zaak gevaar 6f zeer laat behandeld te worden of geheel in het vergeetboek te geraken, terwijl het blad tevens bij de radicale parle mentsleden ten opzichte van deze kwestie zeer noode het heilige vuur vermist. In tegenstelling van het Britsche parlement, in welks beide eerste bijeenkomsten een zeer lankmoedige stemming aan linker en rechterzijde heerschte, leverde de zitting van de Oostenrjjksche kamer van afgevaardigden gisteren een levendig schouwspel op, getuigend van den tweespalt der nationaliteiten onderling, die te zamen de Oosten rjjksche monarchie vormen. Verscheidene afgevaardigden derDuitsche club en Chlumetzky in naam der Polen hebben hun tevre denheid aan den dag gelegd over het Oostënrijksch- Duitsche verbondstractaat. Een geheel anderen toon sloegen de Jong-Czechen aan. Door Knotz en andere Duitsche afgevaardigden is het voorstel gedaan het tractaat door de parlementen der betrokken rijken te laten goedkeuren en het in de grondwet des rijks op te nemen. Namens de gansche partij der Jong-Czechen verklaarde He- rold het tegenwoordig tijdstip uit een politiek en ecomisch oogpunt zeer slecht gekozen om aan het Oostenrijksch-Duitsche tractaat een beteekenis en strekking te geven, welke een .overgroote meerderheid der Oostenrijksche bevolking ver werpt. Volgens de opvatting der Slaven ware dit een poging om Oostenrijk als groote mogend heid te vernederen, waartoe zij nimmer zullen medewerken. »Ik ben tegen het Duitsche hondgenootschap voegde Herold hieraan toe omdat ik niet de overtuiging koester, dat volgens dit tractaat Duitschland den vrede wil en hem wenscht te handhaven. Elk Oostenrijksch onderdaan, die wenscht dat Oostenrijk een groote en onafhanke lijke mogendheid blijve, zal weigeren aan het tractaat kracht van wet te schenken. Zoolang er een Oostenrijksch gouvernement is, zoolang deze volksvertegenwoordiging een Oostenrijksche is zal het voorstel Knotz c. s. verworpen worden." Overbodig te verzekeren, dat de Duitsche club gedurende deze redevoering een oorverdoovend misbaar maakte. Van 4 tot 11 Februari. Vlissingen. BevallenS. M. van Bel, geb. Canbier, d. J. A. Streefkerk, geb. Quite, z. L.R. Geijsen, geb. Van Cacneghem, z, C. P. Onderdelin- den, geb. Plaisier, z. E Kolf, geb. Minderhoud, z. M. J. van Oijen, geb. üufsug, z. A. C. van Lan- geveld, geb. Overing, d. G. J. Ballicul, geb. Ureel, z. A. Braat, geb. Vader, z. I. J. Flissebaalje, geb. Löwensteijn, z. J. J. Bebelaar, geb. Feij, z. (levenl.) J. J. Embregts, geb. Verton, d. Overleden: L. de Weerd, z. 10 w. H. W. de Jong, ongeh. z. 18 j. J. Dommisse, man van C. H. Buchel, 60 j. P. J. J. Corvelijn, z. 11 j. J. Mulder, man van K. de Groot, 68 j. L. J. Pouwaart, z. 2 j. C. J. Kaashoek, z. 5 m. W. A. Kaashoek, d. 5 m. L. A. Corveleijn, z. 16 m. Uit Yerseke wordt ons geschreven Vrijdag namiddag heeft de verpachting plaats gehad van een gedeelte van 't binnentallud van den dam langs de haven, welk terrein sedert eenige jaren gebruikt wordt tot het bewerken van pannen voor de oestercultuur. In 1885 bracht dit 2450 op, nu slechts 141. Enkele per- ceelen bleven zelfs geheel onverpacht. Deze vermindering is, behalve aan de toename van steigers, hoofdzakelijk toe te schrijven aan den achteruitgang der pannencultuur. Naar men uit Hoofdplaat aan de Tem. Ct. schrijft is de straf van eene maand gevangenis, waartoe de heer A. J. Verplanke, gewezen raadslid, veroordeeld werd, bij beschikking van Z. M. vervangen door eene geldboete. Groot was aller- wege de vreugde, toen Woensdag die blijde mededeeling bekend werd. Hier en daar wapperde weldra de driekleur. Ook in de nabijgelegen gemeenten, vooral te Biervliet, openbaarde zich veel blijdschap met het bericht van gratie. Men spreekt van 12 verzoekschriften, die tot Z. M. den koning gericht zouden zijn. De Reichsanzeiger deelde gisteren mede den reeds bekenden loop van zaken te San Remo, onder toevoeging dat de toestand van den kroon prins voor het oogenblik niets te wenschen overliet. Alle berichten melden, dat de patient zich zeer wel gevoelt. Het spreken is hem natuurlijk verboden. Zijn ademhaling is normaal. Van koorts is geen sprake. Binnen 8 a 10 dagen hoopt de prins weer uit te gaan. Gedurende de operatie was de kroonprinses evenals de groothertog van Hes sen in het neven vertrek. De geschiedschrijver Georg Weber vierde gisteren te Heidelberg zjjn 80en verjaardag.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1