Laatste Berichten BUITENLAND. Kerknieuws. Verspreide berichten. ^erkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Mmpiipi 81 Verplitiip ii Zeelui, Algemeen Overzicht. Weerkundige Waarnemingen. dan ook den eersten keer in tegenwoordigheid van den politieagent het kind te vondeling gelegd. Het bewijs voor de schuld was op rechtskundige gronden niet te leveren en pleiter concludeerde dan ook tot ontslag van rechtsvervolging. Het O. M. eischte intusschen bevestiging van het vonnis. Uitspraak 23 Februari. Het drietal voor predikant te Tholen, vac. Schot, bestaat uit de heeren De Kok, Gouderak, Roskot, Schoonhoven en Klomp 's Gravenland. Bij eene te Stavenisse gehouden publieke verpachting van de dijken, behoorende aan de AmbachtsheerlijkheidStavenisse, waren alle in schrijvingen ruim een derde lager dan bij de vorige verpachting, nu 7 jaar geleden. Uit Cortgene meldt men ons "Woensdagavond gaf het Cortgeensche-fanfaren- gezelschapEendracht maakt macht, met welwil lende medewerking van de alhier bestaande rederijkersvereeniging Streven naar ontwikkeling, eene uitvoering in het lokaal van den heer L. D. v. d. Linde. Door de rederijkers werden opgevoerd een drietal blijspelen die zeer in den smaak vielen van het publiek, terwijl het fanfarengezelschap een goed gekozen programma ten gehóore bracht, en vele stukken blijk gaven van eene ernstige studie der leden. De opkomst was niet zoo talrijk als men wel van vorige opvoeringen gewoon was. Mogen beide vereenigingen ons nog dikwijls zoo'n aangenamen avond bezorgen als op 8 Febr. jl. Hoe het bestaan eener drinkwaterleiding het gebruik aanmoedigt blijkt overtuigend te Alkmaar. In 1886, het eerste jaar der exploitatie, moest van de door de gemeente gewaarborgde minimum- opbrengst van bruto 14.000 betaald worden 8857 en in het thans afgeloopen tweede exploi tatiejaar 3737. Men mag dus met grond ver wachten dat de gemeente spoedig van verdere betaling zal zijn ontheven. Te Rijssen speelden twee kinderen met een geladen pistool, dat een hunner van een kast had weggenomen. Onder het spelen ging het schot af en werd de neus van een der kinderen wegge schoten. De kinderen waren zonder opzicht. Na te Amsterdam éen voorstelling te heb ben gegeven, is de hypnotiseur Hansen, van Kopenhagen, weder vertrokken. Men vreesde namelijk dat het bij een tweede voorstelling woe lig zou toegaan, wijl eenige sujetten, die niet gevoelig" bleken te zijn, in het schild voerden, zich te wreken over de onheusche behandeling, hun door den ontevreden hypnotiseur aangedaan. Tot welke ongerijmdheden de mannen van Recht voor allen vervallen, bleek gisteren weer te Amsterdam. In het Volkspark werd door een aantal lotelingen, daartoe door socialistische woordvoerders aangezet, een adres geteekend aan den militieraad. Zij protesteeren daarin tegen hunne oproeping tot den dienst, in eene tijd van vrede, nu alles rustig is. «Dit protest zou wel niet helpen", zei Fortuijn, »maar het zou den geest doen kennen van de zonen des volks) die door de bloedwet, voor een tijd, van hun vrijheid beroofd worden." Gedurende den optocht, door de Leidsche studenten van het eerste jaar eergisteren gehouden, zijn een paar werklieden achter op een rijtuig geklommen en hebben een der gecostumeerden met een flesch op het hoofd geslagen, waardoor hij zoo gewond werd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een Franschman, die in de loting valt, koopt eene veelkleurige prent, versierd met afbeeldingen die zijn nationaal gevoel levendig houdenmet Boulanger, met mooie soldaten, met vlaggen, met moed en volharding) waren de zeshonderd gulden bijeengebracht. Zij bracht ze naar de bank in een naburige stad, van waar zij naar Nieuw. Zeeland overgemaakt werden. Zij was dien dag erg opgewonden en speelde zelfs krijgertje met Tonie, tot groote verbazing van Lydia, die haar uit de keuken zag. Wat wachtte zij toen vol spanning, hoe schrikte zij bij eiken tik op de deur, toen eens de noodige maanden verloop en waren en het mogelijk was dat Sam terugkwam. Ik geloof dat zij hoopte hem binnen te zien komen even jong ais zij hem het laatst gezien had. Zoo moeielijk leeren wij de lessen van het voorbijsnellen van den tijd. Maar in plaats van Sam kwam er weer een brief, waarin hij haar bedankte voor haar hulp, maar het geld was altemaal verslonden door oude schulden, zoodat hij nu nog achthonderd gulden noodig zou hebben om terug te komen. Het doosje werd dus weer in gebruik gesteld en zij begon opnieuw te sparen en te bezuinigen Dat zijn de bitterste teleurstellingen, die onze levenskracht sloopen. Na de ontvangst van dien brief zag juffrouw Limpett er veel ouder uit. Haar stap was minder veerkrachtig; haar weer standsvermogen was afgenomen Zij vond echter veel troost in haar kleinen lieveling. Hij begon beter te praten, begreep de prenten die zij hem liet zien en legde in het algemeen veel schranderheid aan den dag. Zij deed al voor hem wat zij kon en wie dat ver waarloosde, havelooze kind had zien aankomen herkende hem thans niet meer. Zijn fraai glanzig haar werd netjes onderhouden, een blos van ge zondheid lag op zijne wangen en zijn kieltjes waren altjjd even zindelijk en frisch. (Slot volgt) lotings-tafereelen, opgeluisterd door woorden als: devoir, hravour, mérite, courage, honneur et patrie, plakt onder het devies Bon pour la service zijn nummer en steekt dan dit zegeteeken op zijn hoed. Het is niet onaardig te vermelden, zegt het Nieuwsbl. v. d. Boekh., dat deze prenten, die zulk nationaal karakter behooren te dragen, bij de firma Emrik Binger te Haarlem worden gedrukt. Wij zagen eenzelfde bijzonderheid in het Spaan- sche museum van de heeren Hesselink alhier. Een fraai Spaansch prentenboek, uit Spanje medegebracht om de eigenaardigheid, bleek ook bij eene Haarlemsche firma te zijn gedrukt. (Arnh. Ct.) Terwijl te Dwingeloo een timmerman met zijn knecht bezig was een afgehouwen boomstam door kruit te laten springen, duurde het eenigen tijd voordat het kruit ontplofte. De knecht ging daarop eens zien of de lont uitgedoofd was, maar nauwelijks was hij er bij of het kruit vatte vuur en de stam sprong uiteen, zoodat hij het hout in 't aangezicht kreeg. Zijn neus werd geheel verbrijzeld, terwijl hij het gezicht naar aller meening ook zal moeten missen; bovendien is zijn toestand zorgelijk. De vereeniging Het Geuldal te Valkenburg heeft besloten, de in de groeven aangerichte schade zooveel mogelijk te doen herstellen, en die plaatsen, waar zulks onmogelijk is, geheel te laten vernieuwen. Te Valterveen viel een driejarig jongetje in een pot met kokende wortelen waardoor het zulke hevige brandwonden bekwam, dat hét spoe dig daarna overleed. Zifa schrijft in de Arnh. Crt. Dat Volapük in het praktische leven ingang begint te vinden blijkt uit allerlei kleinigheden, die echter, naar het ons voorkomt, niet zonder beteekenis zijn. Als zoodanige kleinigheden kunnen b. v. wor den genoemdhet verschijnen in den zomer van 1887 van eenen reisgids voor Müncken (dukiel volapükik da München); de omstandigheid, dat de Kurdirection te Wiesbaden hare mededeelingen aan de badgasten o. a. ook in Vp. uitgaf; het feit, dat het Lotterie- und Fonds-Geschaft van Wilhelm Schulze te Hamburg eene aanprijzing tot deelneming in de Hamburgsche premieloterij in Volapük heeft verspreid, eindelijk eene adver tentie in de Times, waarbij een agentuur te Londen wordt aangeboden met de bijvoeging: Correspondence in German or Volapük. Door het toenemen der benauwdheid is de reeds lang aangekondigde operatie der luchtpijp snede bij den Duitschen kroonprins moeten toegepast worden. De operatie is goed geslaagd en de toestand van den patient, die met moed de pijnlijke insnede doorstond, bevredigend. De ongunstige berichten uit San Remo deden gisteren hun invloed gelden op de Berljjnsche beurs. Ook de Zweedsche tweede kamer nam een invoerrecht van 2§ Kr. op tarwe, gerst, maïs en boonen aan. De dronk, door prins Wilhelm, den oudsten zoon van den Duitschen kroonprins, bij gelegen heid van een feestmaaltijd, gegeven ter eere van de leden van den Landdag der provincie Bran denburg, ingesteld op de provincie Brandenburg, waarvan gisteren in het kort onder Laatste be richten werd melding gemaakt, luidde »Bij mijn rit door de Mark Brandenburg tijdens de manoeuvres, heb ik mij door de bloeiende velden en door de bedrijvigheid, welke in de fabrieken heerschte, voldoende kunnen overtuigen, dat de ware grond der volkswelvaart in den vruchten gevenden arbeid is gelegen. »lk weet zeer goed, dat de groote menigte, bijzonder in het buitenland, mij er van beschul digt, dat ik begeerig ben naar roem en lichtzin nige oorlogszuchtige gedachten koester. God beware mij voor zulk een misdadige lichtzinnig heid Met verontwaardiging protesteer ik tegen dergelijke beschuldigingen, maar, mijne heeren, ik ben soldaat en alle Brandenburgers zijn sol daten dat weet ik. »Daarom wensch ik te eindigen met de woorden, welke onze groote rijkskanselier den rijksdag toeriep, op den dag, die ons het verheffend schouwspel vertoonde eener innig aaneengesloten regeering en volksvertegenwoordiging. Deze woorden wensch ik in 't bijzonder op Brandenburg toe te passen en daarom roep ik u toeWij, Brandenburgers, vreezen God en anders niet op deze wereld." In de troonrede, waarmede gisteren het Engelsche parlement is geopend, verklaart de koningin, dat zij bij voortduring van alle mogend heden de verzekering ontvangt, dat zij bezield zijn met de meest vriendschappelijke gevoelens en den levendigen wensch den wereldvrede te handhaven. De afbakening der Afghaansche grens zal; ge» lijk te hopen is, strekken om de mogelijkheid weg te nemen, dat tusschen Groot-Brittanje en Rusland over hun bezittingen in Midden-Azië geschillen ontstaan. Bezield door den wensch bloedvergieten te ver hinderen, zond de koningin een gezantschap naai den koning van Abyssinië, teneinde den vorst den oorlog tegen de Italianen af te raden. Dat deze poging mislukt is, wordt door haar ten zeerste betreurd. "Voorts wordt melding gemaakt van de onderhan delingen tusschen Canada en de Vereenigde Staten betrekkelijk de visscherij-kwestie en mededeeling gedaan van het einde der onderhandelingen met Frankrijk over het Suez-kanaal en de schikking, welke met die mogendheid betreffende de Hebri- den-eilanden is getroffen. Yerder vermeldt de troonrede, dat de confe rentie, welke in het najaar te Londen is gehouden door alle mogenheden, welke belang hebben bjj den suikerhandel, aanmerkelijke vorderingen heeft gemaakt tot het verkrijgen eener afdoende schik king in dit opzicht. Onder de wetsontwerpen, welke ter behande ling zullen ingediend worden, behoort een tot verbetering der havens en kolenstations. De werking der Iersche dwangwet in het af geloopen jaar wordt gunstig genoemd. Andere maatregelen ter ontwikkeling van Ierlands welzijn zullen genomen worden. Voorts wordt aangekondigd het wetsontwerp betrekkelijk Local Government voor Engeland. Terwijl een verbetering op het gebied van den handel valt waar te nemen, betreurt de konin gin de voortdurende kwijning in den landbouw. Ten slotte kondigt de troonrede nog andere wetsontwerpen aan. De Duitsche rijksdag heeft bij derde lezing het ontwerp betreffende de verlenging van het mandaat der afgevaardigden tot vijf jaren aan genomen. Tegen hebben gestemd het centrum, de vrijzinnige partij, de Polen en de Denen. Te Dover is Gladstone met luide toejuichin gen ontvangen. Mw. Gladstone ontving ver scheidene bouquetten. Te Shorncliffe werd hem een adres aangeboden, dat hij met eenige woorden over Ierland beantwoordde. Aan de Pol. Corr. meldt men uit St. Peters burg, dat de Russische commissie der invoerrech ten een voorstel voorbereid strekkende tot een verhoogd invoerrecht op lood, zink en koper. Naar men verzekert zal de Pruisische regee ring in den landdag een crediet van 100 millioen Mark aanvragen voor den aanleg van spoorwegen aan de Oostelijke grenzen. Romero Robledo deelde in de Spaansche kamer over de voorvallen te Rio Tinto mede dat 45 personen gedood zijn. Zoodra hij nadere be richten heeft ontvangen zal hij de regeering opnieuw interpelleeren over deze zaak. De Zwitsersche bondraad gispt in een schrij ven aan de Zuricher regeering in scherpe be woordingen de onbescheidenheid, door den politie ambtenaar Fischer gepleegdtegenover de Duitsche rijksdagafgevaardigden Bebel en Singer. Terwijl de familie aan tafel zat zijn uit het kasteel Wimbledon nabij Londen ten nadeele van de eigenares, lady Ramsay, edelgesteenten ten bedrage van 40.000 frcs. gestolen. Koning Humbert van Italië is zeer beleefd jegens de vertegenwoordigers der pers. Onlangs, bij een feest ten hove, zag hij verscheidene dag bladverslaggevers op eene galerij zitten, waar zij aanteekeningen maakten. Hij groette naar boven, dronk met een glas champagne de heeren toe, en liet hun verscheidene keurige ververschingen aanbieden. Ten overstaan van den notaris D. Verhulst werden gisterenavond op de bovenzaal van de sociëteit De Vergenoeging alhier in het openbaar te koop aangeboden lo een huis en erve, op de Pottenmarkt te Middelburg, wijk K no 177, ver kocht voor 20052o een dito, in de Lange Gortstraat aldaar, wijk K no 36, verkocht voor f 20013o een dito, in de Korte Geere aldaar, wijk K no 360a, verkocht voor 11754o een dito, in de Lange Noordstraat aldaar, wijk L no 184, opgehouden op 4000. Bij de Donderdag te Axel gehouden verkooping van een woonhuis, schuur en erf in die gemeente aan het kanaal tegen de brug, groot 9 aren 50 centiaren,- werd kooper de heer A. de Fouw, ge neesheer aldaar voor 1460. Huis en schuur werden in 1887 gebouwd. Van 9 en 10 Februari. Middelburg. Ondertrouwd: J. Adrianissen, jm. 27 j. met J. G. de Vroome, jd. 26 j. Getrouwd: D. J. Klinkert, jm. 25 j. met J. A. Polderman, jd. 21 j. BevallenF. C. K. Adriaansen, geb. Rijnberg, d. A. M. Frederiks, geb. Deist, z. C. P. Thomassen, geb. Fagel, z. (levenl.) Overleden M. de Haan, wed' van J. de Puijt 71 j. 's Ciravenliage. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Breskens de heer K. W. Spaan, thans te Horst, en te Cuijk de heer H. J. van der Heijden, thans te Sas van Gent. De hooge raad heeft heden aan de heeren Otlet en Wilmart hun eisch tot teruggaaf van het waarborgkapitaal voor de concessie van den spoorweg Rotterdam -Münster ontzegd en den staat volkomen gerechtigd geoordeeld tot ver beurdverklaring van dat kapitaal op grond van niet-nakoming hunner concessioneele verplich tingen. »s firavenliage. De Groothertogin van Saksen-Weimar heeft met eene aanzienlijke som deelgenomen in de leening, die belist over het voortwerken der stoomwerktuigenfabriek te Am sterdam. Berlijn. De rijksdag heeft in derde lezing de landweerleening zonder debat aangenomen. Parijs. Volgens den Matin heerscht er groote bedrijvigheid in de tuighuizen te Napels, waar alle schepen de haven verlieten. Dal um. Plaats. Voorwerpen. lnformatièn. 11 Febr. Groede, Hout, Hamraacher. 13 Middelburg, Manufacturen. Kouion. 14 Koudekerke, Inspan, De Vos. 15 Oostkapelle, Hout, Verheij. 16 Middelburg, Land, Tak. 16 Axel, Winkelhuis, Dregmani, 10 Febr., des morgens te 8 uren. Verwacht: W. wind. Thermometerstand te Middelburg. 10 Febr. 's morgens 8 uren 39 gr. 's middags 12 uur 45 gr. *8 avonds 4 uur 43 gr. F. Gisteren om twee uur werd het Engelsch par lement met een troonrede der koningin geopend. Het belooft een merkwaardige zitting te worden, deze derde zitting van het twaalfde parlement onder koningin Victoria. Reeds dadelijk bij de opening werden den afgevaardigden eenige verrassingen bereid in den vorm van wijzigingen in bet bestuur over moe derland en koloniën. Lord Dufferin heeft zijn wensch te kennen gegeven op het laatst van dit jaar huiswaarts te keeren. Als onder-koning van Indië wordt hij opgevolgd door lord Lansdowne, in wiens plaats lord Stanley of Preston tot gouverneur-generaal van Canada is benoemd. Lord Stanley, tot hiertoe president van den Board of Trade met een zetel in het parlement, wordt als zoodanig vervangen door baron de Worms, voorzitter der onlangs te Londen gehouden in ternationale suiker conferentie. Den hoofdzakelijken inhoud der troonrede, die door den lord-kanselier werd voorgelezen, vinden onze lezers op een andere plaats in ons blad. Wat de binnenlandsche aangelegenheden betreft zijn vooral de zinsneden merkwaardig, welke op Ierland betrekking hebben. De resultaten, verkregen door de wetgeving, met inspannenden arbeid in de vorige zitting tot stand gebracht, worden bevredigend genoemd. De agrarische misdaden zijn verminderd en de invloed der samenzweringen heeft zichtbaar terrein verloren. Andere voorstellen zullen het parlement worden voorgelegd ter ontwikkeling van Ierlands hulp bronnen en ter vergemakkelijking van het toe nemen der grondeigenaars. Deze laatste zinsnede moet men wel opvatten als de aankondiging van nieuwe maatregelen der regeering tot rege ling van de landkwestie in Ierland, zoodat zij zelf door de omstandigheden gedwongen wordt haar verzekeringen, dat deze zitting uitsluitend aan de Engelsche belangen zal gewijd worden, te niet te doen. Omtrent de verdere plannen der tories tot onderdrukking van de Iersche na tionale beweging loopen de ongeloofelijkste geruchten. Men schrijft hun het voornemen toe aan het lagerhuis voor te stellen alle afgevaardigden, die krachtens de Iersche dwangwet tot gevangenisstraf zijn ver oordeeld, uit het parlement te verbannen. Dit ware voorzeker een maatregel zonder voorbeeld in een beschaafd land en strijdig met alle tradities van Engelsche vrijzinnigheid. Wat toch zou men zien gebeuren? Een gouvernement bestraft de volksvertegenwoordigers voor politieke misdrijven en tot straf voor deze straf sluit het hun de deur van het parlement. Op deze wijze zou het zich spoedig van alle oppositie kunnen ontslaan en zouden weldra alle leden, die Iersche Home Rule verdedigen, uit het parlement verbannen zijn. In het brein der uiterste reactionnairen moge zulk een voornemen ontspruiten, maar onaannemelijk is het dat lord Hartington of Chamberlain ten spot van hun naam van liberalen aan het tot stand brengen zulk eener wet, die de vrjjheid der minderheid tot een dooden letter maakt en de tyrannie der meerderheid in het leven roept, zal medewerken. Intusschen heeft de oppositie reeds haar aan vallen tegen de regeering geopend. Gladstone hekelde haar Iersche politiek, terwijl Parnell een motie aankondigde, waarin haar tyranniek regime, in Ierland toegepast, wordt afgekeurd. Door John Morley en William Harcourt zal een andere motie ingediend worden, strekkende tot afkeuring van het gedrag der regeering, welke in strijd met haar belofte het ingediende wetsontwerp betrek kelijk autonomie der graafschappen slechts tot Engeland beperkt en niet ook tot Ierland uit strekt. Het merkwaardigste uit de troonrede van koningin Victoria is misschien men vergeve ons den paradox hetgeen verzwegen wordt. Van den algemeenen toestand, van Boelgarije wordt geen woord gerept. Alleen ïb aan de stereotype zinsnede uit elke troonrede betreffende de goede betrekkingen met de vreemde mogend heden een kleine versiering gegeven. Koningin Victoria verklaart van alle mogendheden de ver zekering ontvangen te hebben, dat zij den vrede wenschen. Nu, van die officieele vredelievende wenschen ontvangt men dagelijks genoeg onder de oogen. Het is maar jammer, dat het algemeene wantrouwen en de onrust niettemin blijven voort duren in de openbare meening, dank zij de aanhoudende berichten over verdere krijgstoerus tingen in alle landen, reeds tot de tanden ge wapend. Aan de zeer lange reeks vredelievende ver klaringen heeft lord Salisbury gisteren bij het debat over het adres van antwoord op de troon rede in het hoogerhuis ook de zijne geregen. De minister-president verklaarde de meest categorische verzekeringen ontvangen te hebben, dat Rusland op het oogenblik niet van plan is het zwaard te trekken, integendeel zich daarvoor zorgvuldig wachten zal. De uitingen van Russische zijde op dit stuk luiden niet alleen verzoeningsgezind, maar ook rondborstig. Wat Turkije betreft, meende lord Salisbury, verkeerde Engeland niet in dezelfde positie als Duitschland. Engeland heeft belangen in het Oogten van Europa te verdedigen, zoodat lord

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2