Moopiip en VerpaeMmen in Zeelanl. Laatste Berichten. Weerkundige Waarnemingen. Staten-Generaal Indische pakketvaart. jesvereeniging te Goes hoopt den 16 Febr. a, in de Chr. Evang. kerk te Goes haar 25jarig bestaan te vieren. De heer N. de Jonge uit Brussel treedt dan voor »het tarwegraan" op en als hij verhinderd is zal de heer Mooi van Dordrecht die taak vervullen. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Hoedekenskerke is, in de plaats van den heer J. van Djjke, die wegens vertrek uit de gemeente tegen 1 Maart e. k. zijn eervol ontslag verzocht had als lid en voorzitter van het burgerl. armbestuur, met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen de heer J. Wel- leman, burgemeester, en tot lid met 5 van de 7 stemmen de heer M. G. Verbeek, wethouder. Beide heeren hebben de benoeming aangenomen. Zonder eenige plechtigheid is te Visse het nieuw gebouwde gemeentehuis in gebruik geno men. Het is een net en zeer geriefelijk gebouw, zonder in het overdrevene te vervallen als bij som. mige van dergelijke gebouwen ten plattelande. Er wordt daarin eene raadzaal, een wachtkamer en eene woning voor den veldwachter-concierge gevonden. Naar aanleiding van de ontdekking der valsche munters te Amsterdam maakt de Haag- sche Courant de volgende juiste opmerking. De regeering zelve draagt zorg, dat de valsche munt zoolang mogelijk rondloopt en dat dus, wanneer zij wordt aangehouden, de eerste uitge ver zeer ver te zoeken en onmogelijk te vinden is. Immers, indien een eerlijk burger een valsch geldstuk heeft ontvangen en het aan de politie uitlevert, dan is hij de waarde kwijt, waarvoor het hem in de handen werd gestopt; zijn eerlijk heid wordt beloond met de kennisgeving, dat het stuk onderzocht en valsch bevonden is. Indien het rijk aan ieder, die een valsch munt- étuk inlevert, de waarde van het echte vergoeddet dan zou ieder nauwlettend toezien en onmiddel lijk aangifte doen, en doorgaans zou dan de politie de valsche munters kunnen opsporen, veelal reeds in de tweede of derde hand. De gemeenteraad van Amsterdam besliste gisteren, met 16 tegen 14 stemmen, dat het onnoo- dig was om negen achtereenvolgende maanden dezelfde kamer te hebben bewoond om kiesbe- voegd te zijn. Ook was een reclame ingekomen van iemand die niet op de kiezerslijst wil staan, waarop hij rechtens gebracht is Het bericht omtrent het lijk van een spek slagersvrouw te Amsterdam, dat, uit vrees voor schijndood, reeds acht dagen boven aarde gestaan zou hebben, is onwaa-r. De bedoelde vrouw is zoo gezond als een visch, Twee Duitsche kantoorheertjes, bedienden van de Amsterdamsehe Chininefabriek, zijn op den loop. De heeren hebben ƒ2400 meegenomen niet van hen natuurlijk en die blijkbaar de vrucht zjjn van door hen vervaardigde en gebruikte valsche orderbriefjes. Een treurig familiedrama is te Leiden aan het licht gekomen. In November, vorig jaar, kwam een ingezetene met zijne vrouw van een familiebezoek tehuis, toen hij tot zijn grooten schrik ontwaarde, dat het raam van zijne woning opgeschoven was en de bedden met petroleum begoten waren. Er werd aangifte bij de politie gedaan en er had een onderzoek plaats, doch de dader werd niet ontdekt. Thans is de vrouw des huizes door de politie aangehouden, nadat zij aan haren man de bekentenis had afgelegd, dat zij de daad had gepleegd om den man op die wijze te noodzaken van woning te veranderen, daar zij zoo beangst en onrustig in hare tegenwoordige woning was. Yerder bekende zij, dat die angst en onrust een gevolg waren van eene misdaad, welke zij op haar geweten had. Zij had namelijk in Augustus te voren haar kindje van vier maan den door verworging van het leven beroofd. De vrouw bevindt zich in bewaring. De hoofdadministratie der M'1 tot Expl. van s.s. heeft aan drie weduwen der verongelukte beamb ten bij het onheil te Ruinerwold op 2 Januari jl. levenslang toegekend het volle vaste traktement, mantels enz., werden eruit te voorschijn gehaald. Lydia draafde heen en weder en danste bijna van pleizier dat de zwarte man er niet was. Maar nu de kolonel en zijn zoon? O, het was goed dat Bessie met al haar wilskracht elke romantische herinnering, die aan Anton Meade verbonden was, uitgeroeid had, anders zou zij een hevigen schok gekregen hebben, toen die vervallen, vrij slordig gekleede oude heer, met weinig deftigheid uit het rijtuig sprong. Hij droeg het kind dat wel groot genoeg was om te loopen, maar er zwak en verwaarloosd uitzag. De begroeting was ook niet aardig»Zoo, hoe gaat het, juf frouw Limpett? Wat hebt je voor ons? Wij zijn erg moede. Is er iemand die voor dit kind kan zorgen?" »Laat ik hem nemen," zei juffrouw Lim pett en dadelijk stak de knaap zijn armpjes naar haar uit en zag haar aan met oogen, die veel op die van een hond geleken. Dat was een ge lukkig oogenblik voor Tonie, toen hij in handen van Bessie viel. Hij scheen het te beseffen en zag haar zoo smeekend aan dat zij de tranen in hare oogen kreegneen, eigenlijk kwamen zij niet verder dan haar keel, hare oogen had zij te goed in bedwang. Oogen die zich terstond met tranen vullen zijn daarom niet de meest deelne mende. Er zijn menschen die zooveel verdriet gehad hebben dat de zelfzucht hun zelden ge doogt verlichting in tranen te zoeken. Juffrouw Limpett voelde zoodra dit kind bij baar kwaxa dat zjj er voor zorgen moest. Het dat de echtgenooten bij hun leven genoten. Te Almelo is eene particuliere commissie, welke in vorige winters en zoo noodig ook in andere jaargetijden aan behoeftigen uitdeelingen deed van warme spijzen of van bons voor levens middelen, brandstoffen enz. of anderen onderstand verleende, opnieuw opgetreden. Bij hare eerste zitting meldden zich ruim 150 om onderstand, onder wie slechts een 12-tal werkstakenden. Op eene beëindiging van het geschil tusschen de beide firma's Scholten en hare arbeiders schijnt nog geen hoop te bestaan. Een aantal personen die een aandeel hebben in de winkelvereeniging van de firma gebr. Scholten Co., zoowel arbeiders van hare en andere fa brieken als niet-fabriek-arbeiders, die op een boekje, doch tegen contante betaling, aldaar krui denierswaren koopen kwamen dezer dagen bijeen. Deze personen ontvangen een aandeel in de overwinst, dat op het boekje bijgeschreven wordt, totdat een bedrag van 50 ten name van den houder is ingeschreven. Dit bedrag wordt alleen bij overlijden of vertrek naar elders uitgekeerd. Tijdens de werkstaking spreekt men er van, dat sommigen de terugbetaling eischen. In de bovenbedoelde vergadering zou alleen besloten zijn aan de firma te vragen, dat zij de winkel vereeniging aan de aandeelhouders overdrage. Voor daartoe strekkende adressen zal de ondertee- kening van de betrokken personen gevraagd worden. (Zw. Crt). Een jongen van een jaar of 12 kreeg dezer dagen een courant in handen en zag daarin »pro- gram van actie". Papa, vroeg de aanstaande »lodger", maken de menschen nu al vooraf uit waarover ze later ruzie zullen krijgen? Hoezoo, jongen? Wel, pa, ik heb altijd hooren zeggen dat twee, die elkaar te lijf gaan, actie hebben. Uit de mond der kinderen hoort men de waarheid. Leer en praktijk. Aan het Hbld wordt het volgende geschreven Het besluit van Ged. staten, waarbij de wet houder van Wymbritseradeel, de heer R. K. Okma, wegens deelneming aan leveringen ten behoeve der gemeente, van het lidmaatschap van den raad is vervallen verklaard, krijgt nog een geheel ander karakter, als men weet, welke leveringen het hier gold. Hij, de volbloed anti-revolution- nair, de grootste bestrijder in de gemeente van de openbare school en die steeds in de voorste rijen stond van hen, die in de laatste jaren zoo menige openbare school in Wymbritseradeel hielpen opheffen, vond er toch geen bezwaar in, om, nu er geldelijk voordeel van het stichten van gebouwen voor de openbare school was te behalen, er iets aan te verdienen. De bedoelde leveringen toch hadden plaats voor de te maken nieuwe openbare scholen te Nyland en te Goënga. Uit het door Ged. staten ingesteld onderzoek en de verhooren van onderscheidene personen, waar onder de burgemeester, is gebleken, dat de firma Okma en Wiarda, waarvan de wethouder Okma deelgenoot was, een harer knechten patent had doen nemen en de levering van bouwmaterialen voor de school te Nyland daarop deed over diens naam, terwijl de onderhandelingen over de levering vervolgens door den wethouder met den aannemer zijn gevoerdNoch voor, noch na dien tijd had deze knecht patent als koopman gehad. Achter eenvolgens werden nu in den aangegeven zin onderscheidene bouwmaterialen rechtstreeks uit de magazijnen van de firma Okma en Wiarda voor de in aanbouw zijnde school geleverd. De maatregel, om den knecht als leverancier te doen optreden, werd zoo consequent doorgevoerd, dat o. a. aan de aannemers van den schoolbouw eene kwijting werd afgegeven door den firmant Wiarda per order van den knecht geteekend. Toen later door den opzichter over den schoolbouw een door de firma geleverde partij cement was afge keurd, werd hij daarover door den heer Okma geïnterpelleerd niet als wethouder maar als leverancier, en hem daarbij nog een soort be dreiging toegevoegd, nl. »dat het wel meer te pas zou komen." ontbreken van den bediende bracht verandering in al hare plannen en zij besloot onmiddellijk het kind voor haar rekening te nemen. Zij had nooit iets met kinderen te maken gehad, maar toch was zij te veel vrouw om niet als bij inge ving te weten, wat haar te doen stond. De zachte hand, waarmede zij het ontkleedde, waschte, zijn zacht, zijdeachtig doch verward haar borstelde, scheen iets dat tot nog toe niet ontwikkeld in hem was wakker te roepentoen hij gereed was stak hij haar zijn gelaat toe voor een kusmaar hij had nog geen woord gesproken. Zij vroeg zullen wij nu naar papa gaan?" Zijn eenige antwoord was dat hij zijn lange, smalle hand in de hare lag en met haar naar beneden ging. De kolonel kwam ook spoedig, minder opge- frischt en opgeknapt dan zijn zoon, en toen juffrouw Limpett Tonie aan tafel gezet had, gaf zij hem een kus op het voorhoofd en ging heen. Anton zei: »dank u!" maar scheen het heel natuurlijk te vinden dat zij niet mee aanzat; hij bleek meer vervuld te zijn met de lamscoteletten en het bier, dat op tafel stond, dan met iets anders. Het was goed dat juffrouw Limpett het ver gebracht had in zelfbeheersching, anders zou zij zich zeker niet goed hebben kunnen houden, tot dat zij boven op haar zolderkamertje kwam, waar het zoo koud, zoo leeg, zoo kaal was daar schreide zij een paar heete tranendoch het uur, dat zij er verder doorbracht, besteedde zij niet aan het koesteren van haar verdriet of aan zelfbeklag, anders zou zjj niet met zulk een Wat de levering uit de genoemde magazijnen ten behoeve van de school te Goënga aangaat, ook deze zijn in geenerlei opzichten gebleken twij felachtig te zijn. Daarvoor waren vracht- en volgbriefjes afgegeven met de daaronder gedrukte handteekening Okma en Wiarda, op welke de naam Okma was doorgehaald. Bovendien werd, door tusschenkomst der firma, steen geleverd voor een gemeentewerk te Woud send, fhet maken eener nieuwe bestrating), dat niet uitbesteed, maar aan den timmerman Bylsma door den gemeente-architect onder de hand ter uitvoering was opgedragen. Blijkens de daarvan overgelegde nota, declareerde de firma Okma en Wiarda deswege en quiteerde zij later ook voor de betaling. De wethouder Okma, over al deze zaken door ged. staten mondeling gehoord, had er slechts öf eene steile ontkenning, of het voorwenden van onwetendheid tegenover te stellen. Men begrijpt licht, dat deze zaak in geheel Friesland veel sensatie maakt, vooral met het oog op den persoon, dien het geldt. Er komt nog iets bij. De schoolbouw te Goënga was eenig en alleen het gevolg van het besluit van den anti-revolutionnairen raad van Wymbritseradeel tot opheffing van de openbare lagere school te Offingawier en bestemming van die te Goënga en Gauw voor alle drie dorpen, tengevolge waar van te Goënga tusschen de beide andere dorpen in een nieuw schoolgebouw moest worden ge strekt. Had de heer Okma, die zoo krachtig tot deze opheffing medewerkte kunnen voorzien tot welke gevolgen zij nog voor hem zou leiden, wie weet, wat er ware gebeurd Men verneemt, dat de heer Okma van het be sluit van ged. staten bij den koning zal gaan »doleeren." De laatste berichten over den Duitschen kroonprins luiden weder minder gunstig. Sir Morell Mackenzie is te San Remo teruggekeerd. Volgens een Reuter telegram liep te San Remo het gerucht dat de ademhaling van den kroonprins belangrijk moeielijker is geworden. De artsen hadden besloten onmiddellijk over te gaan tot de luchtpijp-snede, omdat door uitstel gevaar van stikken zou kunnen ontstaan. Dinsdag en Woensdag is de kroonprins nog uitgereden. Het bericht, dat prof. Bergmann naar San Remo is geroepen, is niet bevestigd. Uit Rome seint men aan den National dat de minister van marine bevolen heeft alle kust. batterijen te wapenen. Volgens vertrouwbare berichten uit Weenen gelooft men niet dat Bismarcks rede eenige ver andering in Ruslands houding zal teweegbrengen. Volgens de Kreuzzeitung is de Russische brigade, welke nabij de Pruisische grens in de buurt van Suwalki gelegerd is, thans bijna op oorlogssterkte gebracht. Voorts doet genoemd blad uitkomen dat de Russische troepentransporten naar het Westen ongestoord voortgaan, en dat sedert tien dagen de troepen uit Kaukasië naar de westelijke grenzen op weg zijn. In verband hiermede brengt het blad in herinnering dat bij den voorlaatsten Oosterschen oorlog de vorige czaar den Engelschen gezant persoonlijk op de stelligste wijze verze kerde dat de vrede bewaard zou blijven, toen de Russische troepen reeds over de Pruth trokken. De protectionisten in de Zweedsche Eerste kamer hebben zich met de verwezenlijking hun ner denkbeelden gehaast. Het voorgestelde in voerrecht op rogge, tarwe, gerst, maïs, erwten en boonen op kroon per 100 kilo werd met 73 stemmen tegen 57 goedgekeurd. Voorts is met 73 tegen 42 stemmen voor haver een recht van 1 kroon op 100 kilo aangenomen. Daarna werd het recht op meel, grutten en arrowroot bepaald op 4 kr. 30 öre, dat op mout op 3 kronen, en dat op zemelen op 30 öre per 100 kilo. Volgens de opgave van een Engelsch blad zijn met de tram te Londen over het jaar 1887 honderd vier en veertig millioen personen vervoerd- Twee scheurmakende Engelsche liberalen zijn tot hun eerste liefde teruggekeerd, nl. de vreedzaam, kalm gelaat naar beneden gekomen zijn, toen zij hoorde dat de kolonel de eetkamer verliet. Hij had zijn hoed op en ging uit. »Zal ik ophoe heet hjj-passen?" vroeg zjj. »Tonie wordt hij genoemd. Ik houd er niet van, maar er is nu niets meer aan te doen." »WiIt gij dat hij bij mij blijft Tonie, wilt gjj bij mij blijven?" vroeg zij. »Hij praat niet", zei de kolonel kortaf, »ik geloof wel dat hij het zou kunnen, hij heeft geen gebrek, of is niet mismaaktmaar hjj doet het niet. Het is beter dat hjj bjj u bljjft. Laat mijn goed als 't u blieft boven brengen. Is er iemand, die den boel kan uitpakken? Ik zou tegen zes uur graag wat eten hebben. Ik ben niet moeielijk, maar voor den jongen is het beter dat hjj bjj u bljjft en er op hem gepast wordt. Vroeg naar bed en dergelijke. Hjj heeft behoefte aan vrouwelijke zorghjj is van zjjn geboorte af her- en derwaarts gezonden, arme jongenHet is hem niet meegeloopen. Ik zal om zes uren thuis zjjn." »Hij praat niet!" Dat was dus de verkla ring van dien smeekenden blik, van die aan doenlijke uitdrukking op het kindergelaat. Toen de deur dicht was, ging zij zitten, nam hem op haar schoot, gaf hem een langen kus en drukte hem aan haar liefhebbend hart. Het kind scheen haar te begrijpen en bleef stil liggen. Even daarna nam hij haar hand en kuste die her afgevaardigde sir Thomas Grove en mr Benjamin Hingley. Een voor eenigen tijd in de kathedraal van Canterbury gevonden steenen zerk bevat de overblijfselen van Thomas Becker. Een stuk van den goed geconserveerden schedel ontbreekt. Op beschikking van den rechter van instruc tie Athalin zjjn Wilson, Legrand en Crispjjn wegens de kwestie der decoraties naar de correc- tioneele kamer der rechtbank verwezen. De zaak zal van 16 tot 18 Febr. dienen. De St. Paul te Londen zal electrisch ver licht worden. Tengevolge van de vreeselijke overstroomingen der Hoang-ho rivier ljjden ongeveer twee millioen menschen gebrek. Te Lissabon heeft een individu senhor Pin- keiro Chagas, ex-minister en lid der kamer, geslagen en ernstig aan het hoofd gewond. Als motief voor zjjn daad gaf de aanvaller op, dat Chagas in een dagblad een voor Louise Michel beleedigend artikel had geschreven. Heden biedt het gemeentebestuur van Brussel den lord-mayor van Londen in de Belgische hoofdstad een déjeuner aan. Gladstone is gisteren te Londen teruggekeerd. Hjj ziet er gezond uit en zjjn stem heeft haar gewonen omvang. In het kristallen paleis te Londen is thans een tentoonstelling geopend van vogels, die in kooien kunnen leven. 2113 exemplaren zjjn ingezonden. De mededingers komen van alle oorden der wereld, en als een bjj zonderheid wordt vermeld, dat geen enkel vogeltje ziek of dood aangekomen is. De grootste particuliere inzen dingen zjjn die van de gebroeders Mackley en van den heer Howard te Norwich, die onder scheidenlijk 226 en 81 exemplaren inzonden. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 11 Febr. Groede, Hout, Hammacher. 13 a Middelburg, Manufacturen. Kouion. 14 n Koudekerke, Iuspan, De Vos. 15 0 Oostkapelle, Hout, v erheij. 16 Middelburg, Land, Tak. 16 u Axel, Winkelhuis, Uregman8. 16 Groede, Hofstede, De Smidt. 9 Febr., des morgens te 8 uren. Verwacht: Verand. wind. Thermometerstand te Middelburg. 9 Febr. 's morgens 8 uren 40 gr. 's middags 12 uur 40 gr. 's avonds 4 uur 44 gr. F. CJoes. De raad hield heden eene vergadering, voornameljjk om te besluiten over de ingekomen opgaven door de besturen der instellingen van weldadigheid, ingevolge art. 10bis der gewjjzigde kieswet gedaan. 21 personen bleken in het bur gerlijk jaar, aan de vaststelling der lijsten voor afgaande, onderstand te hebben genoten en werden op voorstel van B. en W. van de ljjsten geschrapt. Medegedeeld werd dat aan mejuffrouw Van Calmthout eervol ontslag is verleend als helpster aan de bewaarschool en dat als zoodanig is be noemd mejuffrouw Overweel. Ten slotte werden de heeren G. van der Hoek en D. Hildernisse benoemd als leden van het stembureau voor a. s. verkiezing voor een lid der 2e kamer der staten-generaal. De vergadering werd door twaalf leden bjjge- woond; de heer dr A. Isebree Moens was met kennisgeving afwezig. 's Gravenliage. In haar antwoord op het voorloopig verslag betreffende het handelstractaat met Spanje betoogt de regeering dat het verdrag den druk op onzen invoer opheft, de handels betrekkingen met Spanje zal verlevendigen, onze concessiën weinig beteekenen en de verla ging van rechten voor spiritus en gedistilleerd een belangrijk voordeel is. De verhooging van het recht op Spaansche wijnen levert ons geen financieele voordeelen op. Berlijn. Bjj een feestmaaltijd protesteerde prins Wilhelm tegen de beschuldiging van oorlog zuchtige gedachten te koesteren. Londen. De Engelsche gezant te Athene Runa- bold is als zoodanig in Den Haag benoemd. Gladstone is alhier teruggekeerd. Lord Dufferin heeft ontslag genomen als on derkoning van Britsch-Indië. De gouverneur van Canada Londsdowne volgt hem op, terwjjl Stanley tot gouverneur van Canada is benoemd. Omtrent de door de regeering gesloten voor- loopige overeenkomst in zake de Indische pak ketvaart maakten wjj met een enkel woord nielding. Thans volgen hier eenige nadere bij zonderheden daaromtrent. Teneinde zekerheid te verkrijgen, dat de pak ketvaart in den Indischen Archipel in Nederland- sche handen kome, heeft de regeering gemeend, haaldeljjk. Zjj bleef slechts enkele oogenblikken zoo zitten. Daarna stond zjj met een lieven glimlach op, nam het kind mee, zette hem zjjn hoedje op, gaf hem een bal, een oud kruiwagentje, een klein harkje en bracht hem in den tuin. Het was waar, hjj praatte niet, maar hjj scheen toch alles te vatten wat zjj zei en begon onder haar leiding de perken te wieden. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2