N®. 35. 131e Jaargang. 1888. Y rijdag 10 Februari. De Mers ra mejuffrouw Limptt. Middelburg 9 Februari, s- FEUILLETON. Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Een Cadettenschool. MIDDELBURGSCHE COlIiWT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Yet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van deb Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Hetgeen de burgemeester van Middelburg Woens dag in den gemeenteraad meedeelde naar aanlei ding van informaties, door hem bij den minister van oorlog ingewonnen omtrent de mogelijkheid om in onze gemeente een cadettenschool gevestigd te krijgen, zal zeker algemeen belangstelling en eenige verwachting voor de toekomst hebben gewekt. De kwestie staat in verband met de nieuwe regeling van het militair onderwijs, waartoe een ontwerp van wet is ingediend. Bij dat ontwerp wordt in art. 2 bepaald«het voorbereidend onderwijs voor toelating tot de kon. militaire academie wordt gegeven aan éen of meer cadettenscholen en dat voor toelating tot den hoofdcursus aan de cursussen bij de infanterie." Omtrent die cadettenschool bevat het ontwerp verder in art. 14 tot 20 de volgende bepalingen: »Aan eene cadettenschool wordt onderwijs ge geven in: a. de vakken, welke in de 4e en 5e klasse eener rijks hoogere burgerschool met Vijfjarigen cursus worden behandeld, met uitzondering van die vermeld sub e en p van art. 17 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad no. 50), houdende regeling van het middelbaar onderwijs; b. het exerceeren uit de recrutensehool van het reglement op de exercitiën der infanterie; c. het schermen, dansen en zwemmen. Voorts wordt aan de cadetten gelegenheid ge geven, om overeenkomstig het verlangen en de keuze der ouders of voogden, onderwijs in den godsdienst te bekomen. De cursus duurt twee jaren. Ieder Nederlander en ieder zoon van een inge zetene der koloniën of bezittingen van het rijk in andere werelddeelen, kan aan het toelatingsexamen voor eene cadettenschool deelnemen, wanneer hij a. op het tijdstip van den aanvang van den eerstvolgenden cursus den vollen ouderdom van vijftien jaren bereikt, maar dien van achttien jaren niet overschreden heeft. b. zich vóór dat tijdstip, door onzen minister van oorlog te bepalen, en, onder overlegging der door ons aan te wijzen bescheiden, bij dien minister voor het examen aangemeld heeft. Het examen, in het voorgaand artikel bedoeld, omvata. de reken-, stel en meetkundeb, de eerste beginselen der natuurkunde; c. de aard rijkskunde; d. de algemeene en vaderlandsche geschiedenis; e. de Nederlandsche, Fransche, Hoog- duitsche en Engelsche talen. Van genoemde vakken zal de kennis worden gevorderd, die door jongelieden is verkregen, welke met vrucht het onderwijs in de eerste drie klassen eener rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus hebben gevolgd. Uil het Engelsch. Van STANLEY LEATHES. HOOFDSTUK VI. De huurders. De aankomst van kolonel Meade met zijn zoontje was een heele gebeurtenis, voor Mill- brook, zoowel als voor juffrouw Limpett. Er viel daar zoo weinig voor, dat men zich reeds druk maakte over kleinigheden, maar altijd op een goedige manier. Ik geloof waarlijk dat het nog beter is om belang te stellen in onze buren» dan op een zelfzuchtige, knorrige manier alleen voor ons zeiven te leven, ofschoon die belang stelling allicht gevaar loopt van in kwaadspreken en bemoeizucht te ontaarden. Het«wij kennen hier niemand" van den eenen stand en het «ik bemoei mij alleen met mijzelven", van den an deren, getuigt van een onvriendelijk, zelfgenoeg zaam gemoed. Maarte Millbrook was niemand, die »niemand" kendegeen mensch «bemoeide zich alleen met zich zelf" en dus was er steeds groote vreugde, wanneer iemand reden had om zich te verheugen, of deelneming, wanneer er leed in een gezin was. Het huis van juffrouw Limpett zag er dien morgen allerliefst uit. Al de buren die tuinen padden, hadden bloemen, vruchten of andere Zij, die blijkens het na te melden verslag aan het examen niet hebben voldaan en zij die niet voor den militairen dienst geneeskundig geschikt zijn bevonden, worden niet toegelaten. Indien het aantal jongelieden, hetwelk een voldoend examen heeft afgelegd, grooter is dan het aantal beschikbare plaatsen, zal de toelating geschieden naar de rangorde, die de adspiranten, volgens de op het examen gebleken mate van kennis, blijkens het verslag der commissie, hebben verkregen. Jongelieden, wier vaders in 's rijks dienst ge sneuveld of, tengevolge van de in dien dienst voor den vijand bekomen wonden, overleden zijn, worden, ongeacht het bij deze rangorde verkregen nummer, tot de cadettenschool toegelaten. Van de toelating wordt den geëxamineerde een bewijs verstrekt door onzen minister van oorlog. Hij, die tot eene cadettenschool wordt toege laten, is, te rekenen van het tijdstip, waarop zijn verblijf aan deze cadettenschool een aanvang neemt, verbonden, om den staat gedurende den tijd van negen jaren als militair te dienen. Van deze negen jaren behooren vier in den rang van officier te worden doorgebracht, zoodat, wanneer de officiersrang niet in vijf jaren wordt bereikt, de dienstverbintenis met den langeren duur van den opleidingstijd wordt verlengd. Na het doorloopen van den cursus wordt door de leerlingen der cadettenschool of scholen een eind-examen afgelegd in de vakken, sub a van het art. 14 aangeduid, met uitzondering van de gymnastiek. Tot tegemoetkoming in de kosten eener cadet tenschool, zal voor iederen leerling jaarlijks driehonderd gulden worden bijgedragen". In de memorie van toelichting wordt door de ministers van oorlog en van koloniën gezegd dat zij zich vleien »dat de gemeenten, waar een cadettenschool zal wordengevestigd, bereid zullen worden bevonden, hetzij een gedeelte der daarvoor te maken kosten op zich te nemen of andere-voor het rijk gunstige voorwaarden toe te staan." Onnoodig voorzeker in den breede uit te weiden over de voordeel en, welke, rechtstreeks en zijde lings, zulk eene inrichting voor eene gemeente met zich brengt. Het aantal daaraan verbonden leeraren, de leerlingen zeiven, allen met hunne behoeften en verteringen, het leven en de beweging welke zulk eene school geeftmen behoeft er slechts aan te denken om te begrijpen van hoeveel belang zulk eene inrichting voor Middelburg wezen zou. Er ligt het spreekt van zelf waar schijnlijk een geruime tijd tusschen dezen stap van onzen burgemeester, het tot stand ko men van het ontwerp en de beslissing of aan onze stad al dan niet zulk een inrichting zal te beurt vallen. Maar men zal dien tijd zich te nutte moeten maken om Middelburg zulk een voorrecht niet te laten ontglippen. lekkernijen gezonden. Er stond een alleruitlokkendst ontbijt, met kip en ham, vruchten en koek in de «zitkamer" gereed«want hier moeten zij eten", had juffr. Limpett tot Lydia gezegd, «de kolonel is natuurlijk aan veel kamersjgewoon. Onder de maal tijden kan ik wel ergens anders gaan zitten. Gek heid, Lydia", voegde zij er bij, toen deze tegen werpingen wilde maken. «Gij moet niet zooveel drukte over mij maken. Ik ben best tevreden kleine ongeriefelijkheden hinderen mij niet, als iedereen om mij heen maar gelukkig is." Een ding stond bij haar vast, de kolonel en zijn zoontje moesten huurders zijn en geen gasten. Zij wilde niet met hen eten of samen zitten. Zij zou voor hen zorgen zooveel zij kon, maar huur ders moesten ze blijven. Zij had verschillende redenen voor dat besluit. De tranen van Lydia vloeiden dien dag meer dan eens, en stroomden natuurlijk weertoen de juffrouw zei«Ik kan wel ergens anders heen gaan", maar het was het ergst, toen zij haar met een muts beneden zag komen. Niet zulk een bevallig kapseltje of een kanten strik als de dames wel dragen, maar een echte ouderwetsche muts, die haar heele hoofd bedekte en onder de kin met een grooten strik vastgebonden was. «Zij moet 's nachts opgezeten hebben om die te maken en haar weggestopt hebben, anders had ik haar verbrand", zei Lydia tot de schoon maakster, die haar in de keuken hielp. «Als zij zoo voortgaat, breekt zjj mij het hart Dat onze wakkere burgemeester, die in den korten tijd dat hij als hoofd der gemeente werk zaam is reeds zoo menige doortastende en encgjrfhe daad verrichtte en ook in deze het initiatief nam, alles zal doen wat in zijn vermo gen iswij houden ons daarvan vast overtuigd. Dat onze raad, in het belang der gemeente, geene opofferingen zal ontzien en den ministers van oorlog en van koloniën zooveel mogelijk ter wille zal zijn, wij vertrouwen daarop ten volle. Dat onze vertegenwoordigers ter staten-generaal hun invloed zullen aanwenden om het belang van Middelburg bij die ministers te bepleiten, wij twijfelen er geen oogenblik aan. Laten wij er het beste van hopenen laat, wanneer de tijd daartoe gekomen zal zijn, ook de burgerij een blijk geven van haren vurigen wensch dat in haar midden een cadettenschool tot stand kome. Bij onze militairen, hoogere en mindere, die in Middelburg geweest zijn en nog zijn, zal toch wel de overtuiging gevestigd wezen, dat de bur gerij hun steeds ter wille is geweesten hun het leven zooveel mogelijk veraangenaamde. Wel licht kunnen ook hun gunstige gevoelens in deze eenigen invloed uitoefenen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot griffier bij het kantongerechtte Zutphen mr R. F. L. van Alphen, thans griffier te Leeuwardente Leeuwar den mr L. M. Wittgensteiner, thans griffier te Dokkumte Dokkum mr E. Schaafsma, thans kantonrechter-plaatsvervanger en advocaat aldaar. De luit. ter zee le kl. W. J. Derx is eervol ontheven van de tijdelijke waarneming der be trekking van kommandant over het koninklijk instituut voor de marine terwijl de waarneming der betrekking van kommandant van het konink lijk instituut voor de marine te Willemsoord en van directeur van het onderwijs aldaar is opge dragen aan den kapitein ter zee O. E. Uhlenbeck. De generaal-majoor van het leger inN.-I. J. H. Romswinckel is, met ingang van 11 Mei 1888, op zijn verzoek, eervol uit Zr Ms militairen dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging. Door de arr.-rechtbank te Maastricht is, ter vervulling van eene opengevallen betrekking van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling mr A. M. C. H. Koek, rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank, advocaat en procureur te Utrechtmr J. A. M. M. Pyls, substituut-griffier bij de eerstgemelde rechtbank; en mr H. A. van Rees, substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam. Uit Hulst schrijft men ons: Nadat Dinsdagnamiddag te zes uur alhier be kend was dat de heer L. J. M. van Waesberghe Janssens was benoemd tot burgemeester dezer gemeente, bracht te zeven uren de Harmonie den benoemde een serenade met fakkellicht. Voor Juffrouw Limpett stoorde zich echter niet aan die tranen. Zij had het dien morgen druk met zorgvuldig alles weg te nemen dat aan het ver leden kon herinneren een paar teekeningen, een portret van zich zelf in haar jeugd, een album, waarin Anton eenige opgewonden verzen voor haar geschreven had, en allerlei kleine gewaardeerde geschenken van hem uit vroegere dagen. Zij ging niet naar het station om hen af te halen, maar zond de groote vigelante op riemen van het logement en zei tegen Lydia dat zij met de warmte zoo ver niet loopen kon en ken liever in huis afwachtte om te zien of alles in orde was. De zaak was eigenlijk dat zij dien stationsweg verfoeide en er nooit langs ging, als het niet hoog noodig was. «Ik geloof", zei Lydia tot de schoonmaakster, «dat de juffrouw met opzet al haar grijze haren naar voren geborsteld heeft en zij heeft er nog zoo weinig. Zij ziet er uit als haar eigen grootmoeder. Ik ben nog nooit in mijn leven zoo uit mijn humeur geweest." «O, maar er zijn een heele boel menschen, die jonger zijn dan uw juffrouw en toch mutsen dragen en grijs zijn," zei de vrouw, geheel ver diept in hare pannen. «MalligheidMijn juffrouw is niet als an dere menschen. Ik heb niet zooveel jaren met haar omgegaanzonder dat te begrijpenweet je dat wel Maar Bessie zag er in haar witte muts even lief en vriendelijk uit als anders, zjj diens woning werd het Nederlandsche volkslied aangeheven en daarna wenschte de secretaris van het gezelschap, de heer F. Hombach, namens de directie en de leden den heer Janssens geluk met den wensch dat ook de Harmonie steun en be schermer bij hem zal mogen vinden. Hierna weerklonk een «Lang leve onze nieuwe burge meester" en een driewerf hoera uit honderden monden. Nadat de heer Van Waesberghe Janssens zijn dank had betuigd, voerde de Harmonie nog eenige muziekstukken uit om vervolgens in de woning van den nieuwen burgemeester eenige genoeglijke oogenblikken door te brengen. Het gemeentebestuur van Oostburg heeft in zijn jongste zitting besloten kinderen, die den leeftijd van 5 jaren bereikt hebben, toe te laten tot de openbare school der gemeente. Dit besluit treedt met 1 April in werking. Door het kiescollege der Ned. herv. gemeente alhier is gisteren avond het volgend viertal van predikanteu opgemaakt, bestaande uit de heeren: P. J. Roscam Abbing, te Silvorde, H. T. Barbas, te Hollandsche Veld, H. A. E. Heinecken, te Amerongen, en dr H. G. Klein, te Hooge-Zwaluwe. Uit dit viertal zal over veertien dagen een beroep worden gedaan ter vervulling van de va- cature-ds P. J. W. Klaarhamer, voortdurende door het bedanken van ds C. B. Oorthuijs, te Katwijk aan Zee. In de Ned. Herv. kerk waren op 1 Jan. 1888 361 vacaturen tegen 318 op 1 Jan. 1887, zoodat het aantal in den loop van 1887 met 43 is ver meerderd. Op 1 Jan. jl. waren de vacaturen van de verschillende provinciën als volgtGelderland 36, Zuid-Holland 65, Noord-Holland 40, Zeeland 34, Utrecht 24, Friesland 73, Overijsel 18, Gro ningen 30, Noord-Brabant 24, Drente 15, Waalsch ressort 2. Naar wij vernemen zullen de vereenigde socië teiten der schutterij en infanterie op Zondag den 19e Februari a. s. ter viering van 's konings ver jaardag eene soiree geven in de schuttershofzaal alhier. Daarbij zullen worden opgevoerd twee blijspelen met medewerking van mejufvrouw V. d. V, die ook op 's konings 70en jaardag assisteerde. Heden nacht komen te Vlissingen aan 11 wagons schapen, inhoudende 1520 stuks, voor export naar Engeland. Door den minister van marine zijn aan de koninklijke maatschappij de Schelde te Vlissingen, de laagste inschrijfster, de vervaardiging van twee loodsschoeners gegund. Het tarwegraan zoo noemt zich eene meis- scheen alleen een stapje hooger geklommen te zijn, dichter bij de gouden kroon. Zij had iets minder van deze wereld over zich dezen morgen dan den dag te voren. Is er iemand die niet begrijpt wat ik meen Wie heeft niet wel eens het voorrecht gesmaakt om gade te slaan, hoe zulk een ziel reeds op deze wereld eenige stralen opvangt van haar toekomstigen glans «Daar komen zijriep de schoonmaakster. «Zij slaan net den hoek om," fluisterde Lydia met onderdrukte ontroering. «Lydiariep de juffrouw met een kalme bedaarde stem, «kom hier, daar zijn zij". Nu was het schrikbeeld, de nachtmerrie, de weerwolf voor Lydia, die zwarte knecht geweest. De geheele week was zij zenuwachtig geweest in het vooruitzicht dat er zulk een wezen in huis zou komen. Hoe groot was dus hare vreugde, toen zij merkte dat de verwezenlijking van dien angst haar bespaard bleef. De kolonel, bij zijn aankomst een telegram vindende, waaruit bleek dat hij bij juffrouw Limpett in huis zou wonen, had den zwarten jongen dadelijk teruggezonden en kwam zonder bediende. Toen dus het groote, logge voertuig voor de villam stilhield, stapten er slechts een oud manen een klein kind uit. De imperiaal van het rijtuig was hoog opgestapeld met groote, versleten, gehavende koffers en de reizigers kwamen met moeite te voorschijn tusschen al de kleine pakjes, die zjj binnen in hadden genomen. Rjjzweepen, pistoolkisteHplaids, speelgoed.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1