N". 33. 131e JaargangJ 1888. Woensdag 8 Februari. De Mers van mejotav Limjett. Middelburg 7 Februari FEUILLETON. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGS» COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G-. de Vey Mestdagii Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van deb, Peul, te Zierikzee: A. C. de Moolt en te Tkolen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daubf, Cie., John F. Jones, opvolger. De Avondpost meldt, dat de zes Haagsche hee- ren, die eene nationale party willen vormen, binnen weinige dagen hun program in het open baar zullen toelichten, en zulks tengevolge van inlichtingen, gevraagd door velen, die in hoofd zaak aan het plan hunne adhaesie geschonken hebben. Nu, zoo'n toelichting is zeker geen weelde en gansch niet overbodig. Het programma munt uit door oppervlakkig heid en niets zeggerij. In het Hbl. komt eene oproeping voor, met welker strekking zich zeker zeer velen zullen vereenigen. De steller daarvan wenscht eene aaneensluiting van kiezers, die eene practische vertegenwoordiging verlangen. Van dat gehar rewar over politiek en dat eindeloos gekibbel tusschen partijen is de groote meerderheid ruim verzadigd. Toch is het te vreezen dat, ondanks de goede bedoeling, de poging geen resultaat zal oplevereneenmaal in het zog der partijschap, kan ons volk dit niet meer verlaten dan door eene krachtsinspanning, die we, helaasook bij deze aanstaande verkiezing niet verwachten. Slechts eene gewichtige, alles beheerschende ge beurtenis, welke dan ook, kan dat fatum van ons werpen. ArnhCrt.) Voor dit jaar is tot militair lid van den militieraad in Zeeland benoemd luit.-kol. Folkerts, prov.-adj. in Zeeland te Middelburg, en als plaatsvervanger kapt. Van der Wal te Middelburg. Verder zijn benoemd de gepensioneerde kapitein der infanterie van het leger in N.-I. JH. Roque tot kapitein-adjudant bij het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek en de gep. kol.-tit. van het leger in Ned.-Indië R. N. Bar tijdelijk, en wel tot ultimo Dec. 1888, tot tweeden comm. van genoemd invalidenhuis. Aan den telegrafist 2e kl. J. Bos en aan den telegrafist 3e kl. A. A. J. van Tooren, beiden bij de rijkstelegraaf, is met ingang van 6 Februari, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. Vrijdag geen audiëntie bij den minister van marine. Gisterenavond werd de verkiezingscampagne, die ons ditmaal te wachten staat, geopend door eene voordracht van jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, die zooals hij zeide van de gele genheid, dat hij te Middelburg aanwezig was, gebruik maakte om zijne kennismaking met de Zeeuwsche kiezers te hernieuwen. De kleine zaal van het Schuttershof, waar die voordracht plaats had, was bijna niet groot genoeg om allen van onderscheidene richting te bevatten, die waren opgekomen om een der leiders Uit het Engelsch. Van STANLEY LEATHES. HOOFDSTUK III. 'Vervolg' der geschiedenis van j n lï'ron \v Iiimpeit. Nu was Sam bij zijn vader op het kantoor, doch met een Damocleszwaard boven het hoofdwant vader had gezegd dat hij hem, als hij hem niet voldeed, bij het einde van het jaar naar Indië zou zenden. En het was heel moeilijk voor Sam om zijn vader te voldoen, daar zijn naam alleen hem reeds boos maakte en de jongen nooit iets naar zjjn zin kon doen. »Net iets voor Sam!" zei de oude heer Limpett, als hij op stal kwam en het paard zag dat zijn jongste zoon gereden had. »Net iets voor Samherhaalde hij, wanneer de jongen zich bij het football spelen bezeerd had. »Net iets voor Sam!" als er een brief niet terechtge komen was, waar hij het adres opgezet had. Het had ieder ander evengoed kunnen overkomen, maar het was altijd »net iets voor Sam Ik zeg niet dat Sam geen gebreken had. Hij was een onbesuisde, slordige, roekelooze, opvlie gende jongen, maar dat »net iets voor Samj gaf hem een stoot op den kwaden weg. i Jk verfoei stopwoorden, want behalve dat het der anti-revolutionnaire partij zijne denkbeelden te hooren ontwikkelen. De spreker stelde voorop dat de anti-revolution- nairen nooit hebben gewenscht te regeeren en evenmin hebben getracht de regeering omver te werpen, maar dat zij, uitsluitend voor hun be ginselen strijdende, alleen den wensch koesteren die beginselen bij het volk ingang te doen vinden; en hen die regeeren in hun richting voort te stuwen. Daarna schetste de heer De Savornin Lobman den oorsprong zijner partij, wees hij op het streven van Groen van Prinsterer, om in verband daar mede in het licht te stellen het verschil dat tusschen de anti-revolutionnairen en de liberalen bestaat. Vervolgens kwam het kamerlid tot de bespre king van het program van actie, waarvan hij enkele der meest wegende punten toelichtte en verklaarde. In hoofdzaak gold dit de kieswet, het bescher mend stelsel, de inkomende rechten, de landsver dediging, de wet op den kinderarbeid en de kerkelijke kwestie. Verder besprak de heer Lohman den kerkelijken strijd, die onder »de broeders" heerscht, en wees hij erop dat de aanstaande verkiezing staat buiten de kwesties op kerkelijk terrein. »Op de kerke lijke kwestie" zeide hij sheeft de uitslag der verkiezingen volstrekt geen invloed". Eindelijk stelde de heer Lobman de billijkheid van scheiding tusschen kerk en staat in het licht, om ten slotte het samengaan, tot zekere hoogte, der anti-revolutionnairen met roomsch katholieken en radicalen te verdedigen. Naar wij vernemen is de voordracht van den heer mr D. Wicherlink uit Zwolle nogmaals uit gesteld en thans bepaald op Dinsdag 14 Februari a. Alhier zoo schrijft men ons uit Vlissingen bleef het tot nogtoe, zoowel van liberale als van anti-revolutionnaire zijde, zoo stil of er niets bij zonders in 't verschiet was. Thans, verneemt men, is er eenig bewijs van leven doordat de kiesvereeniging Plicht en Recht eene vergadering heeft opgeroepen tegen Vrijdag a. s. in de zaal van den heer Kuijpers, waarin een voorstel tot ontbinding dier vereeniging in be handeling zal komen. Na afloop dezer vergadering zijn op denzelfden avond tegen acht uren alle kiezers opgeroepen, bij circulaire en advertentie, om mede te werken tot het oprichten eener nieuwe vrijzinnige kies vereeniging. De raad der gemeente Goes zal a. Donderdag, des namiddags 2£ uur, eene openbare vergadering houden tot behandeling van de opgaven der besturen van de instellingen van weldadigheid nopens de bedeelden, voorkomende op de kiezers lijsten, met voorstel van B. en W. en benoeming van 2 leden voor het stembureau ter verkiezing van een lid der 2e kamer van de staten-generaal. onbeschaafd is die te bezigen, moedigen zij traag heid van geest aan. De menschen herinneren zich een dom stopwoord en gebruiken het, in plaats van een goede gedachte, in een passend kleed van oorspronkelijke woorden te steken. Maar als er een spreekwoord op Sam toepasselijk moest zijn, dan was het, wee den wolf die in een kwaad gerucht staatHij voelde dat hij geen goed kon doen. Hij wilde niet slecht zijn, maar iedereen zei dat hij slecht was. »Het helpt toch niet. Ik geloof dat ik geboren ben om iedereen tot last te zijn", zei hij tot Bessie, en tot niemand anders. »Het is beter dat ik heenga. Het helpt niet of ik al mijn best doe. Ik ben geheel anders dan vader en al zat ik zelfs van den morgen tot den avond aan mijn lessenaar, zonder een woord te spreken, zou hij toch boos op mij zijn en zeggen »Net iets voor Sam!" Op den avond vóór den dag waarop de dokter bepaald had dat Bessie naar beneden mocht kwam Sam stil op haar kamer en bleef in het donker voor haar bed zitten, met haar hand in de zijne. Waarom hield hij haar dien avond zoo stijf vast? en waarom kuste hij haar telkens weer Er vielen ook meer dan eens tranen op die goede, lieve, zachte handEr ligt zooveel in een hand. Zij drukt op zulk een eigenaardige wijze het karakter uit bijna even zeer als het gelaat en daarom meen ik gerust te mogen spreken van een goede hand. Bessie was dien avond zeer moede. Zij had wat De eerste openbare vergadering der Algemeene Nederig protectionistische Landbouw-Vereeni- ging zai-qfc i.ats hebben Woensdag 15 Februari te 1 uur, in het locaal van 't Haagsche koffiehuis te Utrecht, ter definitieve vaststelling van sta tuten en programma. Tot debat over de principieele kwestie: vrij handel of protectie, wordt geen gelegenheid gegeven, zijnde, zoo drukt men zich in een cir culaire uit, de tijd te kostbaar voor vruchtelooze discussiën. In het belang van deze vereeniging werd Maan dag in het Wapen van Zeeland te Hulst eene bijeenkomst gehouden tot inschrijving van leden. Nadat door den heer F. Hombach, lid van het voorloopig comité, in warme bewoordingen den velen aanwezigen, belangstellenden en nieuws gierigen, een woord van dank voor hunne opkomst was gebracht, werd door hem gewezen op het nut, dat het comité zich van de vereeniging voor stelt, en bekend gemaakt welke heeren er uit de verschillende provinciën als bestuursleden waren gekozen, en wie als voorzitter en secretaris waren benoemd. Daar natuurlijk voor de meeste aan wezigen de heer Doornbosch, benoemd voorzitter, een onbekende is, werd door den heer Hombach een schrijven van diens hand tegenover mr. Van Houten, niet protectionist, uit de Prov. Groning- sche Courant voorgelezen. Hierna werd gelegen heid gegeven om zich als lid tegen een nader te bepalen contributie te doen inschrijven. Ruim 70 personen, uit het district Hulst traden als zoodanig toe. A. s. Zaterdag zal een dergelijke vergadering te Axel plaats hebben. In tegenspraak met andere berichten meldt men dat onze koning gisteren wel degelijk het Siameesche gezantschap ten Paleize in gehoor onU'iny Maandagavond werd in een vergadering van Burgerpligt te Amsterdam de behandeling voort gezet van het ontwerp-reglement der commissie van bestuur. Allereerst werd van de Zaterdagavond in be ginsel aangenomen belastingparagraaf de redactie vastgesteld. De vereeniging streeft naar afschaf fing van de accijnzen op de noodzakelijke levens behoeften en van de patentbelasting en mitsdien naar hervorming van het belastingstelsel door betere verdeeling der lasten naar het draagver mogen met toepassing, daar waar mogelijk, van een progressieven maatstaf. Daarna werden de verschillende artikelen in behandeling gebracht, waarvan de meeste met weinig of geen discussie werden aangenomen. Een nieuw artikel werd bijgevoegd om te bepalen dat bjj iedere periodieke aftreding van kamerleden minstens een maand van te voren een vergadering zal belegd worden tot bespreking van den poli- tieken toestand in verband met de verkiezingen. Ook werd bepaald dat men voortaan minstens een maand lid moet zijn om aan de discussie en rondgeloopen enzich voorbereid op de verandering, die haar den volgenden dag wachtte, zoodat zij in slaap viel, terwijl Sam haar hand vasthield, en niets merkte van de kussen en tranen, die er op vielen. Er bestonden twee redenen voor die tranen. Vooreerst vreesde hij den terugkeer van zijn zuster in het familieleven. Hij wist misschien meer dan zij van haar eigen hart en hij wist welk een bittere teleurstelling haar wachtte. Want eensklaps, met een spoed, die iedereen verbaasd had, was Anton verliefd geworden op Annette Bell. Al de overgangsphases waren overgesprongen en zij waren reeds werkelijk verloofd. De verstuikte enkel was een voorwendsel voor haar geweest om te blijven en de oude heer Limpett had haar daartoe aangemoedigd door zijn goedhartige gastvrijheid. Misschien schepte hij behagen in het bijzijn van dit vroolijke, mooie, jonge meisjeMisschien behaagde hem de adem van de buitenwereld, dien zij meebracht; want zij had in vroolijker en voornamer kringen ver keerd dan iemand te Millbrook en kon vlot praten over menschen en dingen, die zij gezien en gehoord had, waarvan men daar geen flauw begrip had. Niemand merkte zeker dat zij onbeduidend, zelfzuchtig en oppervlakkig was maar dergelijke gebreken ziet men zoo gaarne over het hoofd in een jong meisje, met innemende manieren en een lief gelaat. stemming deel te nemen, wat vroeger op slechts 3 dagen gesteld was. Was vroeger het aantal leden, benoodigd voor het beleggen van een vergadering, bepaald op 20, thans zal 1/10 van het ledental daarvoor noodig zijn. De contributie zal hoogstens 5 bedragen. Een voorstel-Wertheim om haar op een vast bedrag van ƒ.3 te brengen werd niet aangenomen. Het reglement werd hierna en bloc met alge meene stemmen goedgekeurd. Tot leden van het bestuur werden gekozen, in de plaats der hh. mr J. A. Levy, mr N. A. Calisch en den heer Koopmans, de heeren mr B. E. As- scher, mr M. F. de Monchy en mr A. H. van Nierop. Als afgevaardigden naar de Liberale Unie wees de vergadering aan de heeren Armand Sassen en mr F. S. van Nierop. Bij acclamatie werd besloten den naam van Burgerpligt voortaan Burgerplicht te schrijven. De vergadering werd bijgewoond door 132 leden. De berichten uit Indië, gedateerd 3 Januari, melden weinig belangrijks uit Atjeh. Alles bepaalt zich tot een mislukte poging van een paar Atjehers om een sloep van Oleh-leh te kapen. De beri-beri is in Atjeh altijd nog voor ons een gevaarlijker vijand dan de Atjeher. Ten spijt van alle desinfectie-maatregelen, woedt de ziekte voort en dient de evacuatie slechts tot het maken van plaats voor nieuwe lijders. »Dit schenkt, naar het Bat. Hand. doet opmerken, eenige kracht aan de oppositie, door prof. Pekelharing onder vonden tegen zijn meening, dat het ontstaan en de voortplanting der ziekte aan bacil-infectie zou moeten worden toegeschreven. Voorloopig heeft de regeering echter den last om alle kam pementen in onzen Archipel te desinfecteeren, op de wijze zooals zulks heeft plaats gehad in de kazerne te Meester Cornelis en de daartoe behoo- rende bijgebouwen, gehandhaafd". Te Cortgene is benoemd tot onderwijzer de heer A. van Rooijen aldaar. De raad der gemeente Kattendijke heeft besloten te Wilhelminadorp eene nieuwe school te bouwen. Bedankt voor het beroep naar Renesse en Noordwelle ds P. Peaux, te Wijk aan Zee. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld 1. D. H., 21 j., Moerbeke (België), 2. Th. d. S., 23 j., arbeider en 3. Ch. L. P., 66 j., landbou wer, beiden Koewacht, wegens beleediging en bedreiging, de le tot 2 mnd. gev., de Dit was een van de redenen waarom Sam tra nen stortte, de andere was dat hij besloten had dien nacht het huis te verlaten. Hij voelde dat dit hem moeielijker zou vallen, wanneer zijn zuster weer in den kuiselijken kring terugkeerde en hij was overtuigd dat hij op het kantoor nooit iets goeds kon uitrichten en dat zijn vader hem nooit zou begrijpen. Hij kon hem nooit svoldoen" en daar hij niet met een slecht getuigschrift naar de colonies verscheept wilde worden, wilde hij maar liever wegloopen en dien fabelachtigen weg volgen, die zoovele jonge lieden uit hun huis gelokt heeft: hij wilde zijn fortuin gaan zoeken. Dus vertrok hij dien avond van het bed zijner zuster met zijn bundeltje in een blauwen zak doek geknoopt, met een vlokje van het haar van Bessie en den bijbel zijner moeder, als zijne eenige schatten om nimmer terug te keeren. Den volgenden dag kwam Bessie beneden met het voornemen om kalm en bedaard te zijn, ge lijk haar voorgeschreven was, maar tengevolge van den hevigen storm in hare levensomstandig heden, die haar terstond overviel, viel zij na eenige uren bewusteloos neer en werd door hare twee broeders weer naar boven gedragen. De dokter zei dat zij ingestort was, omdat zij te vroeg in den huisselijken kring terug gekeerd was en her senkoorts had. Het was een vreeselijke ziekte en thans was er geen Sam om 's avonds stil bjj haar te komen zitten. Anton was vertrokken, een weinig be-

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1