De Mere van lejnffronw Limptt. Laatste Berichten. FEUILLETON. TAoppq en VerpacMiDien is Maai. Burgerlijke stand, wier nagedachtenis zeker bij velen zal bljjven voortleven. Naast den commissaris des konings stond zij, die bij de ramp tegenwoordig was geweest, die aan baar eigen kordaatheid bet te danken bad dat haar leven was behouden, en die belaas te vergeefs met buitengewone inspanning en tegenwoordigheid van geest alles beeft gedaan om nog te helpen en te redden. Wat bij deze droeve plechtigheid in haar om gegaan zal zijn, laat zich begrijpen, maar zeker moeieljjk beschrijven. Morgen ochtend wordt het andere slachtoffer der ongelukkige gebeurtenis ten grave gebracht en wel in een familiegraf te Koudekerke. Aan den sergeant-majoor Dobbelaere van het 4e bataljon, 3e regiment infanterie werd gisteren de bronzen medailje uitgereikt voor twaalf jaren trouwen dienst. Het bij Bath aan den grond gezeten hebbende stoomschip Planet ligt op de reede van Ylissingen wachtende op orders. Er is sprake van dat het te Ylissingen in het dok zal komen, om te worden nagezien. Ten gevolge van den aanhoudenden zwaren dooi is, volgens bericht uit Vlissingen, de scheep vaart naar en van Antwerpen sedert Zondag voor alle schepen en ladingen heropend. De Harwichboot Cambridge, die Zaterdag avond had moeten afkomen, zit bij Bath aan den grond. De binnen komende Harwichboot Analen passeerde Zondag voormiddag eerst te ruim half elf Vlissingen. De Queenborobooten ondervonden niet de minste vertraging. Uit Bath wordt ons omtrent de Harwichboot gemeld: Zondag voormiddag circa 9^ uur na het op trekken van den mist, zat een Harwichboot op de plaat bij de witte puntton in 't nauw van Bath omhoog. Een om circa 3 uur n.m. opkomende zeeboot de Claud Hamilton stopte bij het gestrande schip en heeft, met behulp van een sleepboot, waar schijnlijk passagiers overgenomen, en is daarna naar Antwerpen doorgestoomd. 's Avonds 9£ uur scheen de boot nog niet vlot te zijn. Nader meldt men ons daaromtrent het volgende: Van de directie der Harwich lijn is eene stoom boot gezonden, de Corsican, die heden morgen Ylissingen passeerde. De Corsican heeft een gemachtigde aan boord om een onderzoek in te stellen naar den toestand van het bij Bath aan den grond zittend en s.s. Cambridge en de noodige maatregelen betreffende het afbrengen te nemen. De Cambridge is vlot gekomen en passeerde Vlissingen heden middag 1 u. 15 m. naar zee. Zondagavond ontstond in een vrachtrijders- bedrijf te Wilhelminadorp een binnenbrand, die spoedig werd gebluscht. Er schijnt gegronde reden te bestaan om aan moedwil te denken. Zooals te vreezen was, heeft naar men ons uit Yerseke, meldt de vorst heel wat schade aan de oesters op de hoogere perceelen gelegen, aan gebracht. Uit Ellewoutsdijk schrijft men ons Tengevolge van den aanhoudenden winter en het in het vroege najaar eindigen van de werk zaamheden is de toestand van de vele in deze gemeente wonende dijkwerkers verre van roos kleurig te noemen. Menige klacht wordt dan ook vernomen en, hoewel het beroep op de armbe sturen tot nog toe niet noemenswaardig beeten mag, heerscht er in vele gezinnen verre van weelde. Zeer te prijzen valt het daarom dat eenige personen, bewogen met het lot der behoeftige gezinnen, zich tot eene commissie hebben gefor meerd, met het doel van de meer bevoorrechten gelden in te zamelen teneinde in de grootste be hoeften te voorzien. De in te komen bijdragen zullen hoofdzakelijk worden besteed om eenige malen per week de gelegenheid open te stellen tot het bekomen van degelijk en voedzaam warm middageten. In vele jaren behoefde tot eene der gelijken maatregel niet te worden overgegaan, doch van lieverlede worden voor het dijkwerkend personeel, Uil het Eng lsch. Van STANLEY LEATHES. HOOFDSTUK III. Vervolg der geschiedenis van juffrouw Idmpett. Annette strompelde de waggon uit en zag er verhavend, versuft, maar met dat al toch mooi uit. »0, hemelriep zij lachend, toen Bessie haar van alles achterna wierp, shawls, para sols, mandjes, boeken, taschjes enz. »Ik voel mij zoo raar, net als de »Schoone slaapster," vulde Bessie aan, »waar zijn nu uw koffers want er werd reeds gefloten. »Ik heb ze," zei een stem achterhaar, «in dien het althans deze vijf groote zijn." Bessie ontstelde, keek om en zag Anton staan. «Ondeugende jongen, wat hebt gij met den hit gedaan Maar laat ik u eerst voorstellen mijnheer Miade juffrouw Bell." Anton nam zijn hoed af, greep met beide han den mantels, shawls, taschjes en parapluies en ging vooruit naar den hit, die door een jongen werd vastgehouden. Bessie ging natuurlijk achterop zitten en stond haar plaats aan haar vriendin af en zoodra alles opgeladen was reden ze weg. Zij moest bekennen dat vooral met het oog op de veel verbeterde wjjze van oeververdediging, de werkzaamheden veel geringer en, tengevolge van de enorme concur rentie bij aanbestedingen, de dagloonen aanmer kelijk lager, en ontegenzeggelijk strekken deze beide feiten alleen ten nadeele van de arbeidende klasse. Komt harde wind geene schade veroorzaken aan onze zeeweringen dan is het einde van de armoede niet te voorzien, tenzij de pogingen om elders werk te vinden mogen gelukken. Wjjl tot bovengenoemd doel in geen jaren giften van de ingezetenen werden gevraagd, wordt de commissie eene goede ontvangst toegewenscht. Zaterdag namiddag te 3 uren arriveerde te Wemeldinge het Duitsche sleepschip Vereinigung 2, gezagvoerder F. Staab. Gemeld schip was geladen met cement, komende van Mannheim en bestemd naar Antwerpen. Het was door de sleepboot Burgemeester Nanninga tot Tiel gesleept, waarna twee sleepbooten, de Jacobberger en Jason, die het schip tegemoet waren gestoomd, het tot Gorinchem hebben gebracht. Daarna zijn nog twee sleepbooten van Dordrecht naar Gorinchem gestoomd om het in het vele ijs ter hulpe te komen; zoodat dit sleepschip met behulp van vijf sleepbooten Zaterdag morgen te acht uur van Gorinchem is vertrokken naar Dordrecht, om vervolgens met drie sleepbooten de reis naar het kanaal van Zuid-Beveland voort te zetten. Des morgens te half zeven uur van dien dag is het schip met twee sleepbooten van Hansweert naar Antwerpen opgestoomd. Dat bij een opera-voorstelling een gedeelte moet overgedaan worden, omdat het in de war liep, gebeurt zeker zelden. Dit is toch te 's Gra- venhage voorgevallen bij de première vanMasse- nets opera Le Cid. Het slot van het derde bedrij- liep door het te laat opkomen der koren in 't honderd. Massenet, die zelf dirigeerde en veel succes verwierf, deed door het afkloppen met den dirigeerstok staken en op zijn bevel overdoen, als leidde hij eene generale repetitie. In een Zaterdag te Botterdam gehouden opera-bijeenkomst werd medegedeeld, dat de heer Bollé bedankte voor het directeurschap. De heer Yon Bongardt is genegen dat te aanvaarden, met een subsidie van 25.000, zijnerzijds 6000 cautie stellend voor alle verplichtingen. De vergadering besloot daartoe. Mevrouw Mielke is reeds ver trokken. Omtrent de werkstaking te Almelo is niets naders te melden. Alles blijft rustig. Niet de minste ongeregeldheden zijn voorgevallen. Woensdag had er weder, naar de Tw. Ct. meldt, een uitdeeling van brood plaats en Donderdag zijn 2 waggons steenkolen aangekomen, bevattende ongeveer 230 Hl., van welken voorraad door ieder huisgezin circa 1 Hl. aan het station in ontvangst kon genomen worden. Ook werd op dienzelfden dag een gelijke som gelds als de vorige malen uitbetaald. Men deelde aan 't blad nog mede, dat het niet zeker bekend is, wie de gever of de gevers van de steenkolen zijn. In de Werkmansbode wordt den arbeiders aan geraden vol te houden en wordt dringend aan gespoord tot het verleenen van hulp. Nog wordt gemeld, dat eenige werkstakers, die hun aandeel van ƒ50 in de coöperatieve winkelvereeniging der heeren Scholten wenschen uitbetaald te zien en geen geld kunnen bekomen alvorens zij van domicilie veranderd zijn, de zaak in handen hebben gesteld van mr Ph. A. Haas te Amsterdam. Een drietal afgezanten van het «Beddings- leger voor Nederland" (dit is niet het »Leger des Heils") hebben de vorige week getracht in Arnhem aanhang te vinden. Hiertoe trad de heer Yan Puttegem op in de Logezaal aldaar. Het lokaal was goed bezet met nieuwsgierigen en rumoermakers. Onophou delijk werd de rust verstoord, en al spoedig over stemden liederen en straatdeuntjes den woord voerder, zoodat niet anders overschoot dan heen te gaan. Eenige honderden personen trokken onder toezicht de stad door. Ter voorkoming van erger werd de bijeenkomst voor den volgen den avond verboden. haar vriendin er ondanks haar vermoeidheid allerliefst uitzag en het leed geen twijfel of Anton vond dat ook. Annette was ongeveer drie en twintig jaren, iets ouder dan Bessie en zij had in vele opzichten iets op haar voor. Zij bezat meer zelfvertrouwen, meer wereldkennis en meer algemeene levenservaring. De goede Bessie voelde zich in het eerste oogenblik de minderehoe goed, geduldig, verstandig zij ook was, besefte zij dat zij naast Annette niet voordeelig uiiktoam. Het verwarde, ontredderde kapsel van Annette was toch bekoorlijk, haar gedeukte hoed stond haar allerliefst; zelfs haar gekreukelde japon met kaal bont gegarneerd zat haar goed, terwijl zij in het rijtuigje achterover leunde en hare avonturen aan Anton vertelde, alsof zij hem haar geheele leven gekend had. Zij deelde alle kleine bijzonderheden van haar reis mede in die over tuiging dat zij belang inboezemden, welke ge woonlijk beloond wordt, ofschoon de meeste be stonden in de lompheid der conducteurs, koude waterstoven, of de traagheid van een kellner te Carlisle, die haar een kop thee zoo laat bracht, dat zij het kopje mee moest nemen. Al hare kleine verhalen waren doorweven met een tintje zelfzucht en zelfvereering, gelijk een meer ge oefend oor dan dat van Bessie gemakkelijk zou vernomen hebben. Maar dat kwam niet in haar op, terwijl zij achter haar zat, overschaduwd, op zjj gezet, vergeten. Die goede Bessie! Het was schandeBessie met haar hart van een heldin, die altijd voor anderen zwoegde en zich zelf Te Zuidland zijn de gemoederen der ge- loovigen bijzonder opgewonden. Doleerenden en anti-doleerenden weten de kwesties niet beter uit te maken dan eens dapper saam te vechten. Yerleden week Maandag reed een arreslede, terwijl de vier personen, die zich daarin bevonden, het bekende anti-doleerende liedje zongen, langs de woning van een landbouwer en diaken der doleerenden. Den zoon van dezen scheen dat niet naar den zin te zijnhij kwam met een mes in de hand naar de arresledetwee der zich daarin bevindende personen sprongen er uit, om den jongen te doen terugkeeren, waarop genoemde landbouwer met een revolver kwam aanloopen en een der inzittenden een kogel achter in het been schoot. Er is proces-verbaal opgemaakt. Te Bingelrade (L.) geraakten, terwijl de ouders naar de kerk waren, de kleeren van een vijfjarige kostgangster, die alleen thuis was, en iets uit een op het vuur staanden ketel wilde nemen, in brand. De kleine kreeg zulke brand wonden, dat het eenige dagen later overleed. In de wachtkamer van het station Horst liet een handelsreiziger zijn valies eenige oogen- blikken onbeheerd liggen, toen hij naar buiten moest. In den trein gekomen, bemerkte hij dat al zijn geld, ruim ƒ600, daaruit verdwenen was. Dader onbekend. Alleen in het Yrijdagnummer der Leeuwarder Courant stond voor niet minder dan 2850 uit geloofd aan prijzen en premiën bij hardrijderijen. Aan den Temps wordt uit Bome gemeld, dat het tractaat tusschen Duitschland en Italië gesloten de echo is op het Duitsch-Oostenrjjksch verbondstractaathet waarborgt Duitschland zijn westelijke grens, maar verplicht niet de twee mogendheden, wanneer de eene door Frankrijk aangevallen wordt, haar totale krijgsmacht ter beschikking van de aangevallene te stellen. Indien Duitschland door Frankrijk geattaqueerd wordt, zou Italië 300.000 aan de grenzen der Alpen op de been moeten brengen, in het omgekeerde geval Duitschland een gelijke macht aan de zijde der Vogezen. Ingeval een andere mogendheid de aan valler is neemt de geallieerde een welwillende neutraliteit in acht, ten minste wanneer niet Frankrijk zich bij den eersten aansluit. Wij zijn onzen lezers nog het slot van het incident Joly-Guillery voor de Brusselsche recht bank verschuldigd. Donderdag heeft de president Joly onmiddelijk na de opening der zitting ver zekert, dat men aan het tusschen hem en den advocaat Guillery voorgevallene een verkeerde uitlegging had gegeven. Hij heeft toch in 't minst niet inbreuk willen maken op de rechten der verdediging, zoodat de advocaat Guillery zijn bedoelingen slecht heeft begrepen, wanneer hij gemeend heeft dat hij, de president, hem het woord wilde ontnemen. Met enkele woorden dankte de advocaat den voorzitter voor diens welwillende ophelderingen, waarna de behandeling der zaak, waarin mr. Guillery pleitte, voortge zet werd. Door lord Salisbury werd een deputatie van Iersche grondbezitters ontvangen, die van de regeering een schadevergoeding vorderen voor de reductie welke den landlords ter wille hunner pachters door de wet is opgelegd. In zijn ant woord noemde lord Salisbury als oorzaken van den staat van zaken, waarover de Iersche land lords zich beklagen, de economische crisis, die zoowel in Engeland als Ierland bestaatde wan ordelijkheden die de kapitalen uit Ierland hebben verdreven en de fouten der wetgeving. De minister president beloofde dat de regeering een onderzoek zal instellen in hoeverre er mogelijkheid bestaat zonder benadeeling van het algemeen belang aan de wenschen der landlords tegemoet te komen. Geruchten dat vorst Ferdinand bij zijne terugkomst te Sofia tot koning van Boelgarjje zal worden uitgeroepen, worden officieel tegen gesproken en verklaard in strijd te zijn met het programma der regeering. De prins ontvangt bij voortduring op zijne reis warme ovaties. In de Italiaansche kamer uitte de minister van financiën de hoop, dat het handelstractaat met Frankrijk zal kunnen gesloten worden. In vergat, die in de ware beteekenis des woords schoon was en zoo'n edel karakter had. Zij voelde dat zij een eigengemaakt kleedje droeg en had een gevoel alsof haar glad, glanzig haar te stijf zat, alsof haar nette mantel en hoed, met keurig fluweel gegarneerd, haar niet goed stonden. Gewoonlijk vergat zij zich zelf en hare kleeren maar naast Annette kon zij dat niet. En op datzelfde oogenblik, terwijl zij door die laan reden, die een half uur geleden zoo vrooljjk en zonnig was geweest, schuilde juist de zon weg, de lucht, die zoo helderblauw was geweest werd bewolkt en er kwam een zware hagelbui opzetten. Zulke veranderingen komen meer voor in ons klimaat, maar heden scheen zij voor Bessie een bijzondere beteekenis te bebben. »Zie goed waar gij rjjdt", zei zij tot Anton, die inderdaad een roekelooze menner was en zóo hard lachte en praatte met Annette, dat het Bessie hinderde, zoodat zij met tranen in de oogen dacht: »Hij praat met dit meisje, zooals hij nog nooit met mij gepraat heeft, en hij kent haar nog geen half uur. Ik ben zeker vervelend, om dat ik zóo afgezonderd leef. Pas op Anton!" gilde zij, maar het was te laat. Bij een draai van den weg reden zij op een hoop grint en voor zij uitgesproken had lagen zij omver, gedeeltelijk in een sloot, maar zij ongelukkig minder zacht. Zij was bewusteloos en kwam eerst bjj, toen zij in haar eigen bed lag. Zjj was met grooter kracht uit het rijtuigje geslingerd dan degenen het tegenovergestelde geval behoeft men zich niet te verontrusten, want het crediet van Italië heeft niet een enkele markt tot grondslag. Met 240 tegen 7 stemmen nam de kamer eene motie van vertrouwen in de regeering aan. De kansen op het slagen van het Fransch- Italiaansehe handelstractaat zijnwederverminderd. De onderhandelingen zijn gestaakt en de Fransche gedelegeerden hebben besloten Bome te verlaten. Yoor eenige dagen werd medegedeeld, dat de Bussische gezant De Nelidoff te Konstantinopel zich naar Athene zou begeven, aan welke reis een politieke beteekenis werd gehecht. Deze reis is uitgesteld. In de kopermijnen van Bio Tinto, Spanje, zijn wanordelijkheden uitgebroken. De bewoners der omgelegen dorpen, die last hadden van den rook der schoorsteenen, eischten het blusschen der vuren, wat door de maatschappij geweigerd werd. Duizenden arbeiders hadden zich bij de menigte gevoegd. Door de gendarmen werd op het volk geschoten, verscheidene personen zijn gekwetst. De orde is volgens de laatste berichten hersteld. Een nieuwe drukletter, om de grootst mo gelijke duidelijkheid te bereiken, is door den oogarts Schneller, te Dantzig, bedacht, door A. W. Kasemann, aldaar, gegoten en als proef voor eenige nummers van de Dantziger Zeitung gebruikt. De letter wordt door de Berlijnsche natuurkun digen en doktoren zeer geroemd en aanbevolen. Zjj is breed, iedere overtollige krul is vermeden; de letter heeft de meeste overeenkomst met de typen door Gutenberg en de oude drukkers ge bezigd. Yan 4 tot 6 Februari. Middelburg. Ondertrouwd: J. de Nood, jm. 22 j. met M. Kwekkeboom jd. 21 j. Overleden: D. C. de Waal, 5 j. z. P.Lievense, vrouw van J. Kögeler, 66 j. P. J. Jaquet, 64 j. d. J. H. van der Yoorn, vrouw van L. C. Pjjll, 72 j. P. J. Godeschalk, 7 m. z. J. Snijders, 3 j. z. C. J. G. J. Bigail Certon, vrouw van W. M. de Brauw, 44 j. Yan 29 Jan. tot 4 Febr. Goes. BevallenA. Goossen, geb. Smit. d. C. Scheffers, geb. Holleman, z. J. de Lange, geb. Glerum, d. J. Smolders, geb. v. d. Beepe, d. A. v. d. Bos, geb. Butsaert z. M. M. Priester, geb. Lakké, d. M. S. van Hoorn, geb. v. d. Pas, z. Overleden: J. Scheffers, 1 d. z. A. Arnoldi, 6 m. z. Amsterdam. In eene buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders in de Koninklijke fabriek voor stoom- en andere werktuigen is, op voorstel van commissarissen en directie, besloten tot het aangaan van eeB 4 pets obligatie- leening groot 300.000. Bjj niet volteekening binnen acht dagen zal surseance van betaling tnoeten worden aangevraagd. Madrid. De regeering wil den buitenland- schen alcohol belasten behoudens de invoerrechten. De werkstakers in de mijnen van Bio Tinto men zie verspreide berichten zjjn slaags ge weest met de troepen. Er vielen vijf dooden. Velen werden gewond. Een aantal wapenen en zestig dynamietpatro- nen werden in beslag genomen. De rust is her steld. Herlij n. Bjj den aanvang der beraadslagin gen over het leeningsontwerp voor uitbreiding der landweer werd door vorst Bismarck in den rijksdag gezegd dat sedert de verkiezing van Sadi Carnot geen aanval van Frankrijk te wachten was en hjj ook omtrent Busland het zelfde gevoelen koesterde. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 7 Pebr. Scboondijke, Hout, Hammacher, 8 Serooskerke, Hout, De Vos. 9 Middelburg, Huizen, Verhuist. 11 Groede, Hout, Hammacher. 13 Middelburg, Manufacturen. Kouion. die voorop zaten en op den hoop steenen terecht gekomen. Er volgde een lichte hersenschudding en zij moest doodstil gehouden worden. Zjj vernam dat Anton niet gekwetst was, en dat Annette haar voet verstuikt had; doch hoe weinig gevaarljjk dit ook was, noodzaakte het haar toch om eenigen tijd op Het Huis te bljjven Er werd om een zekere juffrouw Mills gezonden die het huishouden waarnam, en de vier jonge lieden hadden een prettigen tjjd met de jonge dame met den verstuikten enkel. Het arme zieke meisje, dat alleen boven lag, hoorde vaak hun vrooljjk gelach uit de zitkamer door de open vensters naar boven stjjgen. Zjj moest stil gehouden worden en daarom kwam er niemand bjj haar dan haar vader en de verpleegster haar vader driemaal daags om te vragen hoe het ging, haar een kus te geven en dan weer op de toonen weg te sluipen, als had hjj verboden grond betreden; want, even als de meeste mannen, had hjj een afkeer van een ziekenkamer. Ik zei dat er niemand kwam, maar eiken avond in de schemering kwam haar broeder Sam bjj haar bed zitten, hield haar hand vast en kuste die. Hjj was een deugniet, die op school altjjd straf kreeg, voor zjjn eerste examen te Cambridge ge dropen was, in huis geen goed kon doen en nie mand had, die hem voorsprak dan Bessie. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2