Verspreide berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. lijsten zullen vermelden het bedrag der jaarlijk- scbe huurwaarde, waarop het door den huurder bewoonde gedeelte van een woonhuis ingevolge het laatste lid van art. 7 is geschat. Verder spreekt art. 14 alleen over de bezwaren tegen het bedrag der schattingen. Het draagt geene bevoegdheid tot het bevelen van herschattingen op aan den gemeenteraad, maar bepaalt enkel, dat de raad zich zal gedragen naar de uitkomst van plaats gehad hebbende herschatingen. Voor de herschatting is het noodige geregeld bij art, 11 der wet en in den algemeenen maatregel van bestuur, in dat artikel bedoeld. De wet heeft dus de zaak geregeld en bij het verrichten dei- schattingen en herschattingen waarborgen gesteld voor juistheid en onpartijdigheid. Die waarborgen zouden te loor gaan, indien de gemeenteraad op eigen gezag schattingen ging bevelen, buiten de wet om. Zoodanig bevel ware dan ook, naar mijne meening, niet met de wet overeen te brengen. Bij het ontbreken der schatting ingevolge het laatste lid van art. 7 kan de raad niet wel anders dan op verzoeken om plaatsing op de kiezerslijsten afwijzend beschikken, hetwelk ook met art. 1 sub c der wet volkomen strookt, vermits de schatting door den burge meester terecht is nagelaten wegens het gemis van de hoedanigheid van hoofd des huisgezins of alleenwonend persoon." De inhoud van bovenstaand schrijven is aan den aspirant-kiezer medegedeeld, onder bijvoeging dat hij eene afwijzende beschikking te wachten heeft en deze hem op de kosten van een deur waarders-exploot te staan komt, terwijl, wanneer de raad op het request toch, en wellicht gunstig, mocht beschikken de burgemeester ongetwijfeld art. 70 der gemeentewet op dat besluit zal toe passen, in welk geval niets anders dan vernieti ging van 's raads beschikking kan volgen. De aspirant-kiezer heeft den hem gegeven raad opgevolgd en zijn request aan den gemeenteraad ingetrokken. De ontvangen mail uit Indië is gedateerd 30 December. Uit Atjeh brengt zij weinig nieuws. Verschei dene posten en blokhuizen in de linie werden in het tijdvak, waarover het verslag van den gou verneur loopt, 28 Nov.—10 Dec. beschoten. Den 8 Dec. verliet een inlandsch fusilier schildwacht bij de Oostelijke poort van Oleh-leh zijn post met medeneming van zijn wapens en 50 patronen, doch hij werd in den loop van den zelfden morgen bij Koeala Atjeh, alwaar hij zich in de rimboe verscholen had, nog gekleed in uni form en in het bezit van zijn wapens en munitie, door een patrouille gevat. Segli werd nog nu en dan doch veel min der hevig dan vroeger beschoten. Het ge lukte aan een hinderlaag nabij Segli om een kleine bende te verrassen, die sedert ettelijke da gen schade toebracht aan een artesische putboring aldaar. Twee Atjehers werden neergeschoten en een gewond. De gezondheidstoestand was ongunstig. Het aantal koortsljjders was groot en de berri-berri nam toe. Het ziektecijfer was hoog, het sterfte cijfer echter laag. Verder melden de bladen In de omstreken van Batavia neemt de vee pest weer een verontrustenden omvang aan. De haven van Tandjong Priok wordt zoo druk bezocht dat men nu reeds spreekt over te geringe grootte. Heden morgen is alhier met een aantal banden aangevangen met de opruiming van de sneeuw uit de straten. Dr. Burgersdijk te Deventer heeft met schaat senrijden zijn been gebroken en zal waarschijnlijk eenige maanden rust moeten nemen. In eene gemeente bij Eindhoven bemerkte een boer eiken avond, nadat hij aan zijn varkens het voedsel had voorgezet, dat deze even knorrig bleven als voor dien tijd. Hij besloot daarom de oorzaak daarvan op het spoor te komen en gelastte den knecht den volgenden avond, toen hij het eten gebracht had, in de nabijheid der schuur post te vatten en deze bemerkte toen dat, zoodra de boer binnenshuis was, een persoon het hok naderde, het varkenseten met de hand in een bak schepte en zich daarmede verwijderde. Nadat hij hiervan kennis gegeven had, gelastte zijn baas hem om den man te volgen, wat hij ook deed, doch hoe steeg zijne verwondering, toen hij bemerkte dat de man eene armoedige woning binnentrad, den bak op den kachel plaatste en kort daarna den inhoud opgewarmd aan zijn huisgenooten voorzette. De goedhartige boer was zoo vriendelijk voor beteren levenskost voor het arme huisgezin te zorgen. In een café-chantant te 's Gravenhage bracht Vrij dagavond een sergeant der vesting-artillerie uit Gorinchem een bediende een ernstige wonde aan een der handen toe. De militair was opge wonden; zoodat hij aan het politiebureau den gewonde zijn leedwezen over het gebeurde be tuigde en verklaarde niet te begrijpen, waarom hij de daad eigenlijk gepleegd had. Er was weêr een vrouw in 't spel: eene zan geres, die de sergeant met alle geweld scheen te willen spreken, wat hem door den bediende, die voor iets ernstigs vreesde, werd belet, Te Leeuwarden bevond zich gisteren middag een weesjongen op een der steigers van een in aanbouw zijnd huis aan de Westerkade. Tenge volge van de gladheid viel hij naar beneden en overleed terstond. Een landbouwer te Terwolde heeft het in een wedstrijd met een collega te Drachten schit terend afgelegd. Een kweekeling van eerstge noemde wierp zeventien biggen, maar het varken van den veehouder te Drachten bracht het in drie maanden tot het ontzagwekkende aantal van vijftig Zelden werd iemand op ooiijker wjjs beet genomen, dan een snijdertje in Mil (Limburg) dat de vorige week uit Boksmeer van den heer Sion het volgende bericht ontvingGefelici teerd, kom morgen half vijf". De man had zoolang van de 100,000 gedroomd, dat hij meende dat zijn droom zich eindelijk ging verwezenlijken. In zijn vreugde had hij echter over het hoofd gezien, dat de onderteekening luidde Sion, en niet Lion, den naam van den debitant. Vrienden en kennissen werden door den rijk geworden heer van het nieuws op de hoogte gebracht en op onbekrompen wijze tot laat in den nacht onthaald; het bier en alle soorten van spiritualiën stroomden in overvloed, persijzer en schaar werden tot roestende rust gedoemd, plannen werden gevormd voor de toekomst, Miehiel zou een prachtig gouden horloge en Hanneke een zijden kleed krijgenbrood zou er voor den arme gebakken worden, kortom er was een goudmijn ontdekt. Den volgenden dag kwam hij echter tot de minder aangename ontdekkingdat men hem had beetgenomende couranten zwegen van de 100,000; eenige grappenmakers hadden hem een voudig met de op dien dag invallende verjaring van zijn echtgenoote gefeliciteerd. 't Snijdertje's gezwollen borst kromp ineen, ter wijl persijzer en schaar in eere werden hersteld. Een vreeselijke misdaad had te Salford plaats. Een man, zijn vrouw en zes kinderen werden in hun woning dood gevonden. Uiterlijke teekenen van gewelddadigheid werden niet ont dekt, maar waarschijnlijk is het, dat de man, een chemicus, eerst zijn familie en daarna zich zelf met vergif doodde. De beide dynamiet-mannen Harkins en Callan zijn gisteren door den rechtbank van Old Bailey schuldig verklaard aan het hun ten laste gelegde en veroordeeld tot 15 jaren dwangarbeid. Het Weener Fremdenblatt verneemt uit Sofia, dat een bende van 41 Boelgaarsche insurgenten, die in de districten Boergas en Eski Zagra een opstand wilden verwekken, door de Turksche autoriteiten aan de Turksch-Roemeelsche grens zijn igevangen genomen en naar Adrianopel opgezonden. Een dure gast wacht den Britschen gezant te Parijs. Koningin Victoria zal op haar door reis naar Italië bij lord Lytton overnachten, daar zij den president Carnot en diens vrouw een bezoek wil brengen. In het Britsche ambassadegebouw wordt nu een reeks kamers in orde gebracht overeenkomstig de vertrekken der koningin op Osborne. Oppervlakkig worden de kosten op 100.000 frcs. berekend. Te Charleston, V. St. v. A., zijn 1200 balen katoen door brand vernield en 800 balen beschadigd. Het resultaat van het onderzoek naar de gezondheid van den kleinen pianist Joseph Hoff man op verlangen der Vereeniging, tot voorkoming van wreede behandeling van kinderen door vier doctoren te New-York ingesteld, was zeer gunstig. De geneesheeren verklaarden den jongen voor zeer gezond. Galignani deelt eenige bijzonderheden mede over Amerikaansche vrouwen, die met invloedrijke Pranschen zijn gehuwd. O. a. is de vrouw van Clémenceau eene miss Mary Plummer, van Green wich, Connecticut. Zij ontmoette haar echtgenoot voor het eerst op de kostschool, waar dr Clé menceau onderwijs in het Pransch gaf. Mdme Clémenceau verkeert veel met haar man in de Parijsche wereld, maar weinig in Amerikaansche kringen, naar men zegt wijl Clémenceau van haar een sgeheele Fransche" wil maken. Ten overstaan van den notaris A. M. Tak werd gisteren te Vrouwepolder in het openbaar ver kocht Een herberg met winkelnering benevens schuur, boomgaard en tuin, staande en liggende te Vrouwepolder op het dorp, grootte 9 aren 94 cent. voor 1200 76 aren 50 cent. bouwland en sprink, liggende in de gemeente Serooskerke in den Goedepolder, voor 725.5063 aren 29 cent. bouwland en sprink, liggende aldaar bij het dorp Vrouwepolder, voor f 661. Bij de aanbesteding der leverantie van 300 M3 onderhoudsgrint ten behoeve der gemeente Hoe- dekenskerke vrij op den wal aan de haven was ingeschreven door I. Luteijn, te Middelburg voor 1.80, J. Adriaansen, te Terneuzen voor ƒ1.76, A. van der Zegen de Beer, te Hoofdplaat voor ƒ1.75, Wed. J. de Lege, te Terneuzen voor 1.75, G. Lavooij, te Gorishoek voor ƒ1.70, J. F. Lips, te Nijmegen voor 1.66, en G. Korporaal, te Slie- drecht voor 1.62, per M3 gegund aan laatsge- melden. Gedrukt bij D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6