N°. 31. 131e Jaargang. 1888. Maandag BUITENLAND. De Mere Tan mejifroni Lipett. Middelburg 4 Februari FEUILLETON. Onderwijs. Verspreide berichten. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ft Februari. Advert entiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELBVRGSCGE COURANT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhhuzen. Verder worden door alle postkantoren en Boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook liet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van dee Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe Cie., John P. Jones, opvolger. Z. M. heeft met ingang van 1 Maart, benoemd tot directeur van het rijkstelegraafkantoor te Nieuwediep, J. W. Klappert, thans in gelijke betrekking te Middelburg. De altijd ijverige en ondernemende uitgever, van het Schorers Familienblatt, de heer J. H. Schorer te Berlijn, heeft weer iets nieuws in 't licht gegeven, nl. een Liebes-Nummer, zijnde n*. 6 van het Familienblatt. Allerkeurigst zijn de teekeningen, expres voor dat nommer geteekend. En de tekst is al even bekoorlijk. Op het titelblad lezen wij Krone des Lebens Glüclc ohne Ruh Liebe bist du En vraagt men naar het doel van dit nommer, het begeleidend woord geeft daarvan de volgende omschrijving: Der Herzen Schicksal, die da lieben Vom Lenzblühn bis zum Winterport, Steht hier voll Poesie geschrieben lm bildgeschmuckten Dichterwort. En zoo is 'took. Er ligt over dat nommer een bekoorlijkheid, een lieflijk waas van poëzieen het vormt een lauwer te meer aan de kroon, die wij reeds meer malen ter eere van dit schoone familieblad vlochten. Zooals onzen lezers bekend is moeten, volgens eene met de gemeente Vlissingen aangegane over eenkomst, in dit jaar op het duin aldaar zes villa's worden gebouwd. Tot heden werd daaromtrent niets bekend en menigeen verwonderde zich er over. Een door ons ingesteld onderzoek geeft ons vrijheid te vermelden dat bij de aanbesteding alle inschrij vingen hooger waren dan de raming, zoodat het werk nog niet gegund moet zijn. Vermoedelijk zou hierdoor eene herbesteding, met of zonder wijziging van het bestek, noodza kelijk worden, ten ware met een der minste in- sehrjjvers onderhands accoord getroffen werd. Bij onderhandsche inschrijving van vier loods- schoeners, waarvan Vrijdag aan het departement van marine de opening der inschrijvingsbiljetten heeft plaats gehad, waren minste inschrijvers de koninklijke maatschappij de Schelde te Vlis singen voor twee schoeners 62.000 en de firma v. Heemstede Obelt te Amsterdam mede voor twee loodsschoeners 63.000. De gunning wordt binnen 14 dagen door den minister van marine vastgesteld. Uit het Engelsch. Van STANLEY LEATHES. HOOFDSTUK II. De geschiedenis van juffr. Uimpett. Of het een betooverde prins was of niet, dat weet ik nietmaar eindelijk kwam er iemand, in de gedaante van den schoolmakker van mej. Limpett's jongsten broeder, Sam, haar lieveling. Anton Meade was de zoon van een Indisch officier en veel ouder dan Sam, maar zij waren toch vrienden en gedurende verscheiden zomers bracht hij de vacantie op Het Huis door. Daar waren allerlei genoegens voor jongelui, de hooioogst, paardrijden, varen op het meer, picknicks, enz. en van liever lede sloten Bessie en Anton een innige vriendschap. Meer niet in het eerst. Zij zou u verteld hebben dat Anton als een broeder voor haar was anders nietLater ging hij naar Addiscombe en van daar naar Chathamen de militaire damp kring waarin hij leefde verleende hem een bekoorlijkheid te meer in de oogen der arme Bessie, zooals ik mij verbeeld dat met vele jonge meisjes het geval is. Bessie ging zelfs op zijn aan dringen naar een bal te Chatham, met haar oudsten broer, maar zij voelde er zich niet te huis, en het was haar eerste en laatste bal. Eindelijk kwam Anton jj|jn laatste vacantie te Millbrooke doorbrengen De staat, bevattende de namen der kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, die niet gevonden zijn op de door de hoofden der openbare en bijzondere scholen ingezonden lijsten, bedoeld bij art. 81, alinea 2 van de onderwijs wet en door burg. en weth. van Middelburg op gemaakt, bevat 169 namen. Door de algemeene vergadering van aan deelhouders der bad- en zweminrichting alhier, Donderdag 11. gehouden, is, op voorstel van het bestuur, besloten de levering van nieuwe ijzeren bakken, waardoor de inrichting drijvende wordt gehouden, te gunnen aan den laagsten inschrijver de Commercie compagnie alhier, zulks voor de door haar ingeschreven som van ƒ1750. Tot bestrij ding der kosten werd het bestuur gemachtigd zoodanige som uit de reservekas te nemen als noodzakelijk zoude blijken. De gymnastiek- en schermvereeniging Luc- tor et Emergo, te Vlissingen, gaf Vrijdagavond in de zaal »Kuypers" hare eerste openbare uit voering onder leiding van haren directeur, den heer P. Oost Lievense. Zij noemde die op haar programma «Liefdadigheids-voorstelling", daar zij het netto provenu der entréegelden bestemd had tot stijving der kas van de philanthropi- sche vereeniging Hulp in Nood-, en dus het aan gename aan het nuttige paarde. De uitvoering van het programma was zeer goed, zoo schrijft men ons. Zij getuigde van oor deelkundig onderwijs, evenals van ijverige en volhardende oefening. Zoowel die nummers, waarin het meest de kracht der executanten ait- kwam, als die, waarin de buigzaamheid der lede maten de hoofdrol speelde, wezen duidelijk op regelmatigen vooruitgang. Eenige leden van de zustervereenigingen Achil les, Zeelandia en Hercules, respectievelijk van Mid delburg en Goes, gaven door hunne aanwezigheid blijk van hunne belangstelling in deze nuttige kunst. Na afloop van het programma werd door den heer M. P. Troelstra als voorzitter van de vereeniging Hidp in Nood een toepasselijk woord van hulde en dank gesproken, hetwelk door den heer P. Koppejan, president der gymnastiek-vereeniging, beantwoord werd. Een geanimeerd bal besloot dezen avond. De netto-opbrengst der soirée, vanwege het onderwijzersgezelschap Goes gegeven ten voordeele van de weezenverpleging op Zuid- en Noord Be veland, bedraagt, dank zij de ruime deelneming, 200.48Va" (G. Ct.) Gisteren werd in den Duitschen rijksdag het debat over het voorstel tot verlenging van het rijks dagmandaat voortgezet. Een voorstel om het ont werp naar eene commissie te verwijzen, werd ver worpen, zoodat de tweede lezing eveneens direct in het plenum plaats heeft. vóór hij naar Indië ging. Het was voorjaar en Bessie herinnerde zich nog lang welk een heerlijk voorjaarDe Meimand was buitengewoon prach tig. Nooit waren de weilanden zoo dicht bezaaid met boterbloemen en madelievennog nooit wa ren de bosschen zoo rijk geweest aan hyacinten; nooit hadden de vogels zoo liefelijk gezongen. Anton en Bessie waren terstond weer op den ouden, vertrouwelijken voet en het is onmogelijk te zeggen, wat zij eigenlijk gevoelden. Het is juist het onbestemde dat de grootste bekoor lijkheid aan dergelijke verhoudingen verleent. Als Bessie zich zelf afgevraagd had, hoeveel zij van Anton hield en als Anton denzelfden maat staf voor zijn genegenheid voor Bessie had willen aanleggen, zou er reeds een deel der betoovering geweken zijn. Geljjk de vleugel van een kapel, of het waas op een perzik, kon zij niet de minste aanraking velen. Hij deed ongetwijfeld verkeerd maar zij niet. Een meisje is vaak in een zeer pijnlijke positie. Zij mag geen liefde koesteren, voordat zij gezocht wordt. Men leert haar dat het onvrouweljjk is om te houden van iemand, die niet bepaald van u houdt. En toch indien zij fijngevoelig en beschaafd is, zal zij bijzonder vatbaar zijn voor invloeden van buiten en onver mijdelijk aangetrokken worden door een geest verwant, indien zij daarmede in aanraking komt. Zoo was het ook met Bessie. Zij beminde Anton met hart en ziel en toch durfde zij het zich zelf niet bekennen. Welk recht had zij om hem te beminnen hjj had nooit gezegd dat hij an- Een feuilletonist der Köln. Ztg heeft bij de jongste maansverduistering wonderlijke vizioenen gehad. Hij ontdekte nl. in den man in de maan Bümai'ck, wien drie haren zeer poëtisch verge leken worden met den einsamen Fkhtenbaum im Norden auf kohier Höh\ En wie verdreef dit wonderschoone vizioen voor den droomer »Is het de helsche wolf Fenrir, die den muil naar het schitterende gesternte van den nacht openspert Neen, ik herken hemh ij is het met den zwarten baard, Eugen, der edle Ritter, der Geist, der stets vemeintYoor wie het niet mochten weten, deelen wij mede dat met Eugen bedoeld is Eugen Richter, een der weinige onafhankelijke mannen in het nieuwe Duitsche rijk, die niet in lage dienstbaarheid voor den rijkskanselier neerknielen en hem als een god of een halfgod aanbidden, doch daarom door bladen als de Köln. Ztg als Reichsfeinde uitgekreten worden. De politieke verrassing, welke Bismarck vol gens de geruchten aan Europa bereidde, is anders uitgevallen, dan men verwachtte. Geen verkla ring in den Duitschen rijksdag is van de lippen des rijkskanseliers gevloeid om nauwkeurig de betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk- Hongarije der wereld te verkondigen, maar door oificieele mededeeling van het den 7 October 1879 gesloten tractaat tusschen Oostenrijk-Hongarije en Duitschland tegelijkertijd in de Wiener Abendpost het regeeringsorgaan van Oostenrijk en in den Duitschen Reichsanzeiger openbaart vorst Bismarck welke verhouding tusschen beide rijken bestaat. De_ Reichsanzeiger laat aan de openbaarmaking van het tractaat, welks inhoud wij hieronder mededeelen, het volgende ter inleiding vooraf gaan »De regeeringen van Duitschland en Oostenrijk- Hongarije hebben tot de openbaarmaking van het den 7 October 187 9 onderteekend ver bond besloten, om een einde te maken aan den twijfel, welke omtrent de zuiver defensieve bedoelingen daarvan aan ver schillende zijde werd gekoesterd en waar van misbruik werd gemaakt. «Beide regeeringen worden bij hun politiek door het streven geleid den vrede te behouden en ver storing daarvan af te werenzij zijn overtuigd, dat de openbaarmaking van den inhoud van het tractaat eiken twijfel daaromtrent zal opheffen en hebben derhalve besloten het bekend temaken." Omtrent het ontstaan van dit reeds 8 jaren van kracht zijnde verbond brengen wij in herin nering, dat den 9en Aug. 1879 een samenkomst van keizer Wilhelm en keizer Frans Joseph te Gastein plaats vond. Den 17en Aug. kwam vorst Bismarck te Gastein en ontving daar den Ita- liaanBchen minister-president Cairoli. Onmiddelijk ders van haar hield dan als van een goeden kameraad. Ik geloof dat Anton in die vacantie te Millbrook kwam met het vaste voornemen om Bessie ten huwelijk te vragen, en toch beschouwde hij zich als geheel vrijhij had nooit een woord tot haar gezegd dat haar kon doen vermoeden dat hun vriendschap daarop zou uitloopen hij vleide zich dat hij hoogst voorzichtig was geweest En zoo ging die heerlijke Meimaand voorbij. Totdat op zekeren morgen de brievenbesteller een brief door het open venster der ontbijtkamer stakwaarvan het adres, in een onbekende hand, aan juffrouw Limpett was. Bessie verbrak het zegel onder allerlei plage rijen van hare broeders. »Een minnebrief. Eindelijk en ten laatste zei Jan, de oudste. Bessie heeft slechts twee correspondenten, Anton de oude juffrouw Mills, die inteekeningslijsten rondzendt en haar peetoom dr Brown, van vier en tachtig jaar »Kijk eens hoe zij bloost. Kom, BeBsie, wij branden allen van nieuwsgierigheid om er wat van te hooren." Bessie kreeg inderdaad een kleur en hare wangen schitterden van blijdschap, toen zij zei »Denk eens aan, Annette Bell, mijn oude schoolvriendin, komt door Millbrook, en vraagt of zij hier een nacht mag doorbrengen. Kom, Sam", voegde zij er op haar horloge ziende bij, «span gauw den hittenwagen inwij moeten haar om 9 uur 15 van den trein balen." »Nu, binnen kort zullen we blauwe rozen na de keizer-samenkomst te Gastein brak een. Russisch-Duitsche persoorlog onder hoogen druk uit. Den 25en Aug. was keizer Wilhelm te Ba- belsberg terug, den 26en Aug. maakte graaf Andrassy zijn opwachting bij vorst Bismarck te Gastein, den 29en Aug. kwam keizer Alexander te Warschau aan, waar hem de veldmaarschalk Von Manteuffel in naam van den Duitschen keizer begroette. Daarop volgde de reis van keizer Wilhelm naar Alexandrowo tot een samenkomst met den czaar op den 3en Sept., wat algemeen verraste. Den 8 September hielden de Oostenrijkers hun intocht binnen Novibazar in Bosniëden 11 Sept. spoorde vorst Gortschakoff een Pransch Interviewer aan zijn landslieden toe te roepen zich te versterken. Den 21 Sept. kwam vorst Bismarck te Weenen, den 25 was hij te Berlijn terug, den 9 October vertrok hij van Berlijn naar Varzin. Den 22 October, toen keizer Wilhelm aarzelde aan het tractaat zijn goedkeuring te hechten, reisde de toenmalige plaatsvervanger van den rijkskanselier, graaf Stolberg, naar Baden- Baden om 's keizers toestemming te verkrijgen. Natuurlijk is de verrassing over de bekendma king van het tractaat algemeen, en des te grooter omdat men altijd gedacht heeft, dat het Duitsch- Oostenrijks verbond waarborgen bevatte voor beide positie als groote mogendheid, terwijl nu uit de bepalingen blijkt dat de spits recht tegen Rusland is gekeerd. Uver de strekking der mededeeling loopen te Berlijn de meeningen zeer uiteen. Eenerzijds vestigt men de aandacht op Bismarcks eigen woorden, vroeger geuit: dat het openbaar maken van politieke documenten in den Reichsanzeiger steeds een bedenkelijk teeken is; van de andere zijde merkt men op, dat de inleiding van den Reichsanzeiger betrekkelijk de vredelievende gron den voor de publiceering althans formeel elke conclusie uitsluit, alsof de openbaarmaking op dit oogenblik plaats vindt, overeenkomstig art. 3, wijl Rusland door zijn troepenbewegingen den vrede bedreigt. Van geheel anderen aard dan de berichten uit Berlijn is het nieuws uit Parijs. Aan de schan dalen betrekkelijk den handel in eereteekenen en daaruit voortvloeiende bedriegergen komt maar geen einde. Eerst Wilson, toen Caffarel en Limouzin, daarop D'Andlau en Ratazzi, Goron, Gragnon, eindelijk Vigneau, nu de procureur-gene raal Bouchez en ten slotte weder Wilson. Ineen artikel, getiteld: Assez, drong gisteren de Justice erop aan, dat eindelijk aan dezen voor de republiek zoo schandelijken en eompromitteerenden toestand een einde moest komen. De uitspraak van het hof van cassatie tegen den rechter van instructie Vigneau, waarbij dezen slechts de lichtste der vier straffen, de eenvoudige censuur, werd opgelegd en deze nog met de warmste lofredenen op den dienstijver van Vigneau, versterkten velen in de overtuiging dat men tegen eiken prijs de arrestatie van Wilson van hoogerhand wilde voorkomen, zien bloeien", zei. Sam. »Een logee, nog wel een jonge dame, dat is een evenement hier in huis. Hoe ziet zij er uit die Belle Antoinette?" »Net als andere meisjes, denk ik", zei Jan, die een soort van vrouwenhater was. «Neen, dat doet zij niet", zei Bessie, haar werk opnemende om zich te gaan klaar maken. «Als zij niet zeer veranderd is, moet zij een mooi meisje zijn. Zorg dat er over een half uur eenig ontbijt gereed staat", vervolgde zij tot de meid. »Er komt een dame, die den geheelen nacht gereisd heeft uit Schotland, en zeer vermoeid zal zijn." »Waar gaat zjj heen «Naar het Zuiden van Frankrijk. Haar moeder was een Franscke en haar vader een Schot. Beiden zijn dood en zij woont bij een oude tante, die haar opsluit als een non. Dit schrijft zij ten minste. Ik had in jaren niets van haar gehoord." De hittewagen stond voor, maar in plaats van Sam die haar zou rijden, zat Anton er in. »Ik wil u gaarne mee hebben Anton," zei Bessie instappende »maar hebt gjj er wel lust in «Natuurlijk," zei Anton onder het wegrijden. «Waarom vraagt gij mij dat?" Het zei niet veel, maar Bessie dacht er in latere jaren nog vaak aan, en aan den vriendelijk, ver wijtenden blik welke die woorden vergezelde

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1