N°. 30. 131e Jaargang. 1888. Zaterdag 4 Februari. en De Mers Tan mejuffrouw Limpett. BEKENDMAKINGEN. Lager Onderwijs. FEUILLETON, Middelburg 3 Februari, Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Ka», te Groningen, r.o, de N,o,delSke pr.Tinciên, „none., Hoofdegenten ,oor het Buitenland'te P.r.j, en MIDDELBllRGSCHE COURANT Terder .orden R ff* Moor, en te Tholen, W. irumtmwmmmm De Burgemeester en Wethouders van Middel burg gelet op artikel 81 der wet tot regeling van het lager onderwijs maken bekenddat de staat, bevattende de namen der kinderen lioven de zes en beneden de twaalf jaren, die niet gevonden zijn op de door de hoofden der openbare en bijzondere scholen ingezonden lijsten bedoeld bij art. 81 alinea 2 van bovengenoemde wet, door hen is opgemaakt en ter secretarie dezer gemeente voor belangstel lenden ter lezing is nedergelegd. Middelburg, den 3en Januari 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Kleinhandel in Sterken drank. De burgemeester en wethouders van Middelburg brengen, ingevolge art. 5 der drankwet, ter open bare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Henderik Nederhand, waarbij hij vergunning vraagt om in het perceel in de St. Janstraat letter H no 194 den kleinhandel in sterkendrank te mogen voortzetten. Middelburg, den 3 Februari 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORBR. De secretaris. A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat aan het bureau voor vaccinatie van de Vereeniging tot bevordering van animale koepokinenting in deze gemeente, Oude Kerkstraat wijk B no 83, op Donderdag den 9 Februari a. en voorts eiken Donderdag telkens des namiddags van 3 tot 4 uur gelegenheid bestaat tot inenting en herinentingmet animale koepokstof. Gedurende het eerste half uur bestaat die ge legenheid uitsluitend voor donateurs en leden van de vereeniging met hunne gezinnen (men wordt lid tegen een jaarlijksche contributie van minstens 1) en voor niet-leden tegen betaling van f 1 per persoon. Gedurende het tweede halfuur staat de gele genheid tot inenting en herinenting voor ieder gratis open. Terwijl burgemeester en wethouders ieder ten dringendste uitnoodigen, om van dat heilzaam middel ter voorkoming van de pokziekte zooveel mogelijk gebruik te maken, vestigen zij, naar aanleiding van een van den geneeskundigen raad voor deze provincie ontvangen schrijven, de aan dacht op het hooge belang, dat de inenting in de eerste levensmaanden plaats hebbe. Middelburg, 3 Februari 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER, De - secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Uit het Engelsch. Van STANLEY LEATHES. HOOFDSTUK I. Mejnfifrtf'iw Uimpett te liuis. Ja, juffrouw Limpett was een oude vrijster en zij schaamde er zich niet over. Een van de voorrechten van onzen ijjd is dat men hierin geen schande meer ziet; of liever gezegd de ongetrouwde vrouwen in onzen tijd hebben be wezen iets meer te beteekenen dan de ongetrouwde vrouwen in vroegere eeuwen. In plaats van jeugdig gekleed, met een poes op haar schoot te blijven zitten, gaan zjj heen, en bezoeken armen en kranken, hospitalen en slagvelden en maken zich bijna even nuttig als hare gehuwde zusters. Zij brengen niet meer haar tijd door met nuttelooze handwerkjes of met kwaad spreken van het eene gezin in het andere blanketten zich niet meer, om er lang jeugdig uit te zien, maar schikken zich zoo goed mogelijk in haar lot en worden daarom ook meer geacht. Eenige der liefste, beste, braafste, ja zelfs schoonste vrouwen, die ik ooit gekend heb, waren ongehuwd; en een daarvan was juffrouw Limpett. Toen ik haar leerde kennen, was zij reeds boven de vijftig en toch zal menigeen hebben moeten jjpegeven dat zjj met recht schoon genoemd kon Over het program van actie leest men in De Maasbode o. a. »Waar het program van belastingen spreekt, missen wij een formeele uitsluiting van een rijks- inkomstenbelasting, waartegen de katholieken, naar wij hopen, uit alle macht zullen blijven strijden; het overige van dit artikel is wel zeer onbepaald, maar na de stellige verkla ring door De Standaard, eenige dagen geleden gegeven, dat nl. de antirevolutionnai- ren echte protectionisten zijn, kunnen wij er ons gemakkelijk bij nederleggen". En De Standaard schrijft «Protectionisten uit beginsel wa ren we nooit en kunnen we nooit wor den Onze partij wil, dat het beginsel van Freetrade ons uitgangspunt blijve. Ze wenscht van harte, dat onze financieele politiek steeds toonen zal, dat we èn hier te lande, èn buitenaf de Freetrade bevorderen." Merkwaardige tegenstelling, roept Het Vad. uit. Natuurlijk worden deze protectionisten uit be ginsel en deze vrijhandelaars uit beginsel het wel eens. Daarvoor immers dient zulk een program van actie! Naar aanleiding van het geheimzinnige en zonderlinge bericht in het N. v. d. D. omtrent een hoofdofficier die op een officieel diner bij een commissaris des konings sterk socialistische denkbeelden met betrekking tot grondbezit zou hebben verkondigd, schrijft het Vaderland De inkleeding van het berichtje kan leiden tot de gissing, dat het geval in Den Haag zou zijn voorgevallen. Dat is echter niet zoo. Het heeft zich in eene der noordelijke provinciën toe gedragen en de loop der zaak is niet geheel zoo als in het N. v. d. D. is voorgesteld. Volgens de ons uit goede bron verstrekte inlichtingen, hebben de proc.-generaal en de minister van justitie er zich volstrekt niet mee ingelaten. De minister van oorlog heeft reden gevonden, den bedoelden hoofdofficier te ontbieden en hem te onderhouden over de wijze waarop hij zich op een diner bij den commissaris des konings heeft uitgelaten, wat in de bedoelde stad het praatje van den dag was. Minder het verkondigen van afwijkende denk beelden dan wel de modus quo moet aanstoot hebben gegeven. De Liberale Unie zal Zaterdag 25 Februari te Amsterdam vergaderen o. a. ter behandeling van de circulaire, bevattende het bekende programma, en ter bespreking van maatregelen te nemen met het oog op de a. s. verkiezingen voor de Tweede kamer- Naar aanleiding hiervan wijzen wij besturen van liberale kiesvereenigingen, bij welke neiging worden. Ik beweer dat men op eiken leeftijd schoon kan zijn, indien de natuur niet ontsierd wordt door zonde, mismaaktheid of onwaarheid, waarvan alle kunstgrepen vormen zijn. Zij had wel is waar eenige grijze haren en rimpels en droeg de sporen van lijden om haar fraai ge- vormden mond; maar toch houd ik vol dat zij schoon was. God zegene haar, die goede, lieve Limpett. Zij woonde alleen op een kleine villa, even buiten het stadje Millbrooke. Het was een zon derling huisje, dat schotsch en scheef aan den weg stond en allerlei hoeken had, en hoe zij zich ook beijverde om het iets mooier te maken, het gelukte haar niet. Zij liet de muren be groeien met klimplanten, legde welige bloera- perken aan en toch behield de Krab villa een somber, benepen aanzien, alsof zij daar nooit had moeten staan. «Zij werd gebouwd", placht juffrouw Lim pett lachende te zeggen, »door een schuchter man, die zijn kleine bezitting tusschen die van twee buren ingeklemd heeft, alsof hij twijfelde aan zi^n recht om te leven als andere menschen en vre Te dat het hem betwist zou worden". Het w. s een beproeving voor haar om in dat huis te wonen, want zij hield veel van netheid, schoonheid en symetrie. Al de kamers hadden een vreemden vorm, de schoorsteenen stonden op verkeerde plaatsen en er waren meer hoeken in dan men ooit zou gedacht hebben dat éen ver trek kon bevatten. De kleine eetzaal was drie- bestaat om zich bij de Liberale Unie aan te slui ten, op de wenschelijkheid zoo spoedig mogelijk daartoe over te gaan, teneinde zich nog op die vergadering te kunnen doen vertegenwoordigen. Deze vergadering is, voor zoover zij in het open baar wordt gehouden, toegankelijk voor de buiten gewone leden der L. U., die daartoe bij den secretaris toegangsbewijzen kunnen verkrijgen. In de Staatscourant van heden wordt herinnerd dat in de maand April of Mei een vergelijkend onderzoek zal plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1889 worden gehouden, zoodat gedurende 1888 slechts éen examen zal plaats vinden. De adspiranten behooren zich vóór 1 Maart a. bij een op zegel geschreven request tot den mi nister te wenden. Na dien tijd inkomende ver zoeken worden buiten aanmerking gelaten. Verdere bijzonderheden bevat genoemd blad. Bij kon. besluit islo 's konings adjudant in gewonen dienst, luit.-kol. A. C. baron Bentinck, van den grooten staf, op zijn verzoek, op non activiteit gesteld2o aan genoemden luit.-kol., in verband daarmede, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Zr Ms adjudant in ge wonen dienst, en 3o bij den grooten staf benoemd tot 's konings adjudant in gewonen dienst Zr Ms ordonnans-officier, de ritmeester jhr W. F. H. van de Poll, van dien staf, die, in verband daarmede, uit zijne betrekking van ordonnans-officier eervol wordt ontheven. Verder is benoemd tot 's konings ordonnans officier de le luit. J. G. baron van Sytzama, van het 3e reg. huzaren, die, in verband daarmede, wordt overgeplaatst bij den grooten staf. Te rekenen van 1 Februari, is aan den com mies der posterijen 4e kl. F. T. M. Henrar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit die be trekking, en zijn, met ingang van 15 Februari, benoemd tot commiezen der posterijen 4e kl. J. R. van der Slooten en T. ten Cate, thans surnu merairs der posterijen. Nog is benoemd tot muntmeester H. L. A. Van den Wall Bake, bij besluit van 9 Juli 1887 no 38 voor de tijdelijke waarneming dier betrek king aangewezen. Van regeeringswege moeten voorbereidende maatregelen zijn genomen om eene regeling van de geneeskundige hulp op de spoorwegen spoedig tot stand te brengen. Ook te Goes doet zich het geval voor dat een heer, die groote zaken onder een firma drijft, niet als kiezer in aanmerking komt, terwijl er van zijn knechts wel op de lijst voorkomen. Uit Colijnsplaat schrijft men ons Woensdagavond trad vanwege het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van V Algemeen in de kant, de zitkamer had zeven hoeken en haar slaapkamer had zulk een raar fatsoen, dat het raam in een hoek was aangebracht en het een zeer moeielijk op te lossen vraagstuk was geweest, om het ledikant en de meubels te plaatsen. En toch was het een aardig huisje, omdat er zulk een lieve goede ziel in woondeen iedere bewoner drukt immers den stempel zijner per soonlijkheid op zijn huis. Wanneer wij een vertrek betreden, waarvan de bewoner ons vreemd is, merken wij dan niet in allerlei kleinigheden zijner omgeving de eigenaardigheden van zijn karakter op. Zijn geest waait om zoo te zeggen overal rond en maakt de kamer stijf, koud, somberof warm, huiselijk, licht met open deuren en venstersandere zijn overdreven netjes en verraden een fijngevoeligheid, die alleen begrepen wordt door geestverwantenanderen zijn aan matigend, opgesmukt, vol praalvertoon, of wel, degelijk, natuurlijk, flink, enz. Elke woning is even verschillend als hare bewoners uiteen loopen. In het huisje van juffrouw Limpett heerschte een geest van gezelligheid, die tot in het kleinste hoekje doordrong. Het tuinhekje ging gemakkeijjk, zonder piepen openmen werd niet door een nijdig hondje aangekeft, wanneer men met een handigen klopper (er is een groot verschil in kloppers) op de licht geschilderde deur klopte. Lydia, de dienstmaagd, deed u met een vriendelijk gelaat open en liet u in de zevenkantige kamer met een blijdschap, alsof gij haar het grootste afdeeling Noord-Beveland alhier in V Wapen van Zeeland als spreker op de heer H. Snijders uit Middelburg. Hij had tot onderwerp van zijne beschouwing gekozen»De strijd op maatschap pelijk gebied in de 19e eeuw". Na eraan herinnerd te hebben, hoe door de Fransche revolutie veel goeds tot stand was ge bracht waardoor staatkundige vrijheid, maat schappelijke gelijkheid en de rechten van den mensch niet slechts eene holle phrase zijn ge bleven, maar waarde hebben verkregen, wees hij er verder op, hoe er nog veel te verbeteren valt en hoe verbetering slechts mogelijk is langs den geleidelijken weg en nimmer duurzaam is te verkrijgen door daden van geweld. De voorzitter mr L. A. Bybau dankte den spreker voor zijn zoo aangename als leerrijke lezing. Ruim 70 toehoorders waren opgekomen. Door de afdeeling Colijnsplaat der liberale kiesvereeniging op Noord-Beveland is tot voor zitter gekozen de heer mr L. A. Bijbau en tot secretaris-penningmeester P. Tazelaar. De afdeeling telt 32 leden. Opmerkelijk is het dat van de 150 kiezers die er volgens de nieuwe lijst alhier zijn, slechts 78 te Colijnsplaat zijn geboren, terwijl onder de kiezers iemand voorkomt, geboren in de vorige eeuw. Deze zal voor de eerste maal zijns levens op 91jarigen leeftijd ter stembus worden opge roepen. Baron Henry de Worms, voorzitter der inter nationale suikerconferentie te Londen, heeft te 's Hage ook een conferentie gehad met den hoofd directeur van 's rijk3 belastingen, den heer Verkerk Pistorius en den heer Eschauzier, suikerfabrikant in Indië, beiden zaakgelastigden van de Neder- landsche regeering op voormelde bijeenkomst. Baron De Worms is thans naar Berlijn ver trokken, van waar hij nogmaals naar de residentie zal komen. Baron Henry de Worms, die thans ook hier te lande een werkzaam deel neemt in de regeling van het suiker-vraagstuk, begon zijn loopbaan als advocaat, als hoedanig hij zich door zijn redenaarsgaven en rechtkennis onderscheidde. Later trad hij als mede-vennoot in het bankiers- huis-Worms te Londen. Baron De Worms is een wetenschappelijk man, geschiedkundige en arbeider voor de pers. Hier van getuigen zijne werken en geschriften, die ook in het Fransch en Duitsch vertaald zijn en waar onder een studie over de Oostersche kwestie een voorname plaats inneemt. Sedert 1880 heeft hij zitting in het lagerhuis. Hij behoort tot de partij der behoudsgezinden, die hem in 1885 als onder-voorzitter van het ministerie van koophandel aan het bewind riep, welken post hij later nog eens vervulde. In het vorige jaar diende baron De Worms bij het lagerhuis een wet in, welke strenge straffen bedreigt tegen het namaken van fabrieksmerken Zijn practische geest en uitgebreide kennis van het handelsrecht deden hem in aanmerking komen genoegen deedt met te komen. Daarop kwam de juffrouw beneden met een welwillenden groet en wanneer zij den gemakkelijksten stoel voor u had aangeschoven, voeldet gij u bepaald geluk kig. Zij zal altijd op een stoel met een rechten rug, en zei dat zij daar meer van hield, evenals zij altijd die stukjes van een kip scheen te ver kiezen, waar een ander niet van hield, of de droge, harde houtjes van de theekoekjes, als zij visite had. Ik geloof dat zij het meende, het goede mensch dat wil zeggen, zij maakte het zich zelf wijs, omdat onbaatzuchtigheid zoodanig haar tweede natuur was geworden, dat zij niet anders kon handelen. Ik heb nog enkele zulke menschen gekend, die voor mij het ideaal van het Christe lijke leven verwezenlijkten zielen die hun dagelijksch kruis droegen en volleerd waren in kalme berusting. Maar ik mag niet langer over mijn lieve oude vriendin uitwijden behalve om van haar kleeding te gewagen, zonder welke mijn schildering on volledig zou zijnwant die maakte een deel van haar persoon uit, evenals haar huis en verried meer van haar karakter dan zij zelf vermoedde. Zij bestond altijd uit een zachte, fijne stof en ruischte nooitde kleur was meestal donker of gedekt, geheel in overeenstemming met haar leeftijd. Op de netheid viel nooit iets af te din gen, zelfs wanneer zij bij regenachtig winterweer den heelen dag alleen zat, zag zjj er altjjd uit als of zjj deftige bezoeken afwachtte. Zij wag

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1