Een honderdjarige. FEUILLETON. Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide berichten. Een Nationale partij. Door F. NAGTGI.AS. De afdeeling Cortgene van de liberale kiesver- eeniging Het algemeen belang op Noordbeveland bield Maandag hare eerste vergadering. Tot president dier afdeeling werd benoemd de heer P. de Keijzer en tot secretaris-penningmeester de heer Yink. Tot de werkzaamheden behoorde onder meer ook de voorlezing en bespreking der statuten van de kiesvereeniging, daar enkele leden op de al- gemeene vergadering niet of slechts korten tijd waren tegenwoordig geweest. Bij beschikking van den minister van water staat enz., is bepaald dat de nagenoemde ambte naren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgtde commies der 4e klasse H. W. van Starckenborgh Jutting te Rotterdamde surnumerairs S. G-aanderse te Loenen en A. Hoeth te Appingeda m. Kolonel Doorman, commandant van het koninklijk instituut der marine te Willemsoord, heeft Maan dag zijn betrekking nedergelegd, na vier jaar aan het hoofd te hebben gestaan van de voor treffelijke inrichting, waar de adelborsten worden opgeleid tot zee-officieren. De luitenant ter zee le kl. Derx, zal kolonel Doorman tijdelijk als commandant vervangen, totdat in het voorjaar de kapitein ter zee Uhlen- beck als commandant van Willemsoord optreedt. Er wordt thans weêr een poging aangewend om nog een andere partij te vormen, en wel onder bovenstaanden naam. Met een enkel woord werd daarvan reeds mel ding gemaakt. Zij gaat uit van de heeren J. F. R. S. van den Bossche, oud-lid in den raad van Nederlandseh- Indië, vice-admiraal jhr F. de Casembroot, adjudant des konings i. b. d., oud-lid der Tweede Kamer, jhr mr R. A. Klerck, mr J. Lion, secr. van de staatscommissie voor het wetboek van strafrecht voor Europeanen in N.-L, jhr J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt, gep. kapitein ter zee, en mr H. W. F. Struben. In hun circulaire zeggen genoemde heeren o. a. het volgende »Door het stellen van eenige algemeene be ginselen van staatkunde meenden ondergeteeken- den, dat thans een poging mocht worden ge waagd om te geraken tot het vormen van een Nationale Partij, welker hoofdstreven behoort te wezen aan de billijke eischen van alle partijen, zooveel doenlijk, te gemoet te komen. Men verwachte geen omschrijving van hetgeen de ondergeteekenden onder Nationale Partij zou den willen verstaan. Ieder die van het concept-statuut kennis neemt zal begrijpen, dat, in een paar regels saaingevat, elke aanduiding onvolledig zou wezen, en in breede beschouwingen wenschen ondergeteekenden zich, voorloopig althans, niet te begeven. Dit willen zij evenwel gaarne, zij het misschien ten overvloede, constateeren, dat, naar hun mee ning, aangelegenheden van zuiver godsdienstigen aard niet op het terrein van de staatkunde te huis behooren, en, dat een Nationale Partij on denkbaar is zonder vasthouden aan onzen consti- tutioneel-monarchalen regeeringsvorm." De concept-statuten voor die partij bevatten de volgende bepalingen Art. 1 Het doel van de vereeniging is bevor dering van 's lands belang en dat van de koloniën en bezittingen van het rijk in andere werelddeelen. Art. 2. Zij tracht dat doel te bereiken door het stellen van candidaten voor de Tweede kamer der staten-generaal en voor de Provinciale staten. Art. 3. Op de wijze, bij huishoudelijk regle ment te bepalen, kunnen openbare vergaderingen door het bestuur worden belegd, om gelegenheid te geven tot gedachtenwisseling met kiezers, ook niet-leden der vereeniging. Art. 4. De vereeniging streeft er naar o. a. mede te werken I, in de buitenlandsche staatkunde: a tot behoud van de meest vriendschappelijke gezindheid van alle mogendheden, doch met be- Enkele dagen daarna waren de Franschen weg geslopen; »zij liepen als hazen" en stond onze vriend in de Maliebaan en op het Janskerkhof bij de wachtvuren van lansdra gende Kozakken en met pijl en boog gewapende Bashkiren. In die dagen zag hij de zwaaiende armen van de telegraaf op den Jacobikerktoren druk in bewe ging, en men zei dat, wanneer mist of duisternis het niet verhinderden, daardoor in een paar uren tijding van Parijs naar Amsterdam kon worden gebracht, wat wij tegenwoordig een slakkengang zouden noemen. Na het vertrek der Franschen kwamen er rustiger dagendaarna de betreu renswaardige broederstrijd van 1830, toen hij de schutterij en de jagercompagnie van Utrechtsche studenten naar de grenzen zag trekken, en in Dec. 1832 in Utrecht luisterde naar den doffen dreun der belegering van de Citadel van Ant werpen. Hij herinnert zich de verslagenheid bij de eerste verschijning der cholera en hoorde meer dan eens de klokken luiden om te verkon digen dat er een koning van Nederland ten grave was gedaald. Maar reeds meer dan genoeg om duidelijk te maken dat er veel, zeer veel door de gedachte kan gaan, wanneer men het eerwaardige hoofd aanziet van den goeden ouden man, wiens eenvoudige, trouwe ziel als afgespiegeld is op sliste handhaving van onze rechten Zoo in als buiten Europa, indien noodig door toepassing van het beginsel van arbitrage 6 tot voortdurende bescherming en bevordering van de belangen der Nederlanders in den vreemde; II. in de binnenlandsche staatkunde a tot het verkrijgen van snel en goedkoop recht zonder dat daaraan de noodzakelijke waarborgen voor goed recht worden opgeofferd b tot het verleggen van het zwaartepunt van de onderwijs-quaestie, door de uitvoering van het beginsel, neergelegd in art. 192 grondwet, over te dragen op de provinciale staten, onder dien verstande, dat het van overheidswege ver strekte lager onderwijs regel zij daar waar het bijzonder onderwijs blijkt in de behoeften niet te voorzien. Kosteloos onderwijs van overheidswege zal alleen worden gegeven aan kinderen van bedeelden of van hen, die, hoezeer niet bedeeld, onvermogend zijn schoolgeld te betalen c tot verbetering van de inrichting van leger en vloot, ter verhooging van 's lands weerbaar heid, onder meer door het afschaffen van het bestaande stelsel van dienstvervanging en door het hervormen van de schutterjjen tot bruikbare onderdeelen van het leger d tot bevordering van den bloei en denwel- vaart van landbouw, handel, scheepvaart en' nijverheid en tot opheffing van al hetgeen aan de ontwikkeling daarvan in den weg staat e tot het waarborgen van de zelfstandigheid van den kiezer en tot het verkrijgen, nevens den geldelijken maatstaf, van het noodzakelijk ver band tusschen kiesbevoegdheid en zedelijke en verstandelijke ontwikkeling; tot bevordering van het welzijn van de arbeidende klasse, o. a. door beraming van de middelen om, voor zooverre de macht van den staat reikt of gaan kan, hare maatschappelijke nooden te lenigen. III in de koloniale staatkunde. a tot opheffing van bestaande moeilijkheden en wegneming van rechtmatige grieven in Oost- Indië door eene spoedige herziening van het reglement op het beleid der regeering van Neer- landsch-Indië, en inmiddels tot voorziening in de noodzakelijke bxntengewöne uitgaven door geldleening, ten laste van Nederlandsch-Indië b tot opheffing van Suriname uit zijn verval door ook, behoudens nadere verrekening, gelde lijken steun van staatswege niet te onthouden aan hetgeen voor de ontwikkeling dier kolonie noodig geoordeeld wordt, en wat Cura9ao aangaat buitendien tot het verschaffen van de middelen om partij te kunnen trekken van de gunstige ligging van dat eiland met het oog op den handel. Voor de vacante betrekking van onderwij zer aan de openbare school te Cortgene hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. Een dier heeren heeft zijne stukken teruggevraagd als zijnde elders als zoodanig benoemd. Uit het overgebleven vijftal is een drietal opgemaakt 'bestaand? "«it de heeren Verhulst van Wissekerke, De Rijke van Colijnsplaat en Van Rooijen te Cortgene. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is gisteren ingekomen een koninklijk besluit, waarbij eene beslissing is ge nomen in zake het beroep van den gemeenteraad van Yerseke, van een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is ont houden aan een besluit van dien raad tot regeling der jaarwedde van de onderwijzers aan de open bare lagere scholen aldaar. Met handhaving van het besluit van gedeputeerde staten, is het beroep ongegrond verklaard. De heer dr. J. Riemens staat no. 1 op het drietal naar Rotterdam, vacature-De Geer. Men schrijft ons uit Vlissingen: Het bestuur der vereeniging Oefening en Ge- zijn nog welgevuld en frisch gelaat. Voor zoover ik weet is de statistiek er nog niet in geslaagd om nauwkeurig de kans te be rekenen, die de mensch heeft om honderd jaren op deze aarde te vertoeven. In vorige eeuwen werden zelfs in ontwikkelde staten, zooals in de Nederlandsche republiek, de registers van doop en overlijden zoo achteloos gehouden, dat menig een verkeerd of in het geheel niet werd opgetee- kend. Voor een zestig jaren schreef prof. Jacob Vosmaer dat een honderdjarige ouderdom zoo zeldzaam niet is als men met den eersten opslag, ook met het oog op de vele gevaren die het leven bedreigen, vermoeden zou. Wat Zeeland betreft teekende ik uit deze eeuw aan dat in 1800 te Middelburg in de Gortstraat stierf zekere Blommetje Jonas, een arme Jodin, in den ouder dom van ruim honderd jaren den 10 April 1818 overleed in de Bogaardstraat te Middelburg Helena Poelman, vroeger dienstbode, later naai ster, zij bereikte den leeftijd van 101 jaren en 6 maanden, en had in haar jeugd het ongeval bijgewoond door Bellami in Roosje bezongen; den 4 Febr. 1840 stierf te Goes, volgens de aan- teekeningen van dr Dresselhuis, een arbeider, P. J. Walderand geheeten, ruim 102 jaren oud. en omstreeks 1853 te Sir Jansland, in Duiveland, zekere Neeltje Mallander, na kort te voren haar eeuwfeest beleefd te hebben. Onzen goeden ouden vriend Jan Samuel Frederiks hebben vele lezers nog in zijn frisschen en gelukkigen ouderdom gekend, en menigeen herinnert zich de versierde zaal van St. Joris, waar wij hem op zijn honderdsten ver noegen heeft ons gisteren vergast op eene uitvoe ring van het Zweedsch zanger-quartet. Eene beschrijving te geven van de uitvoering van het programma is, dunkt ons, na het verslag van de uitvoering te Middelburg, overbodig. Wij zijn in de gelegenheid geweest te ervaren dat het verslag in allen deele juist was. Zelden hoorden wij zoo volkomen vierstemmig gezang als van dit gezelschap. Jammer is het dat wij al weer constateeren moeten dat, terwijl in Goes en Zierikzee aan dat kwartet een talrijk bezoek ten deel viel, de op komst van het publiek zeer veel te wenschen overliet. Dit is te meer verwonderlijk, omdat de vereeniging een vrij groot getal garandeurs telt, die, vrijen toegang hebbende, met den entréeprijs niet te maken hebben. Zóo klein bewijs van belangstelling bij zóo goede uitvoering, is waarlijk niet loonend voor hen, die de vereeniging in 't leven riepen. Zij echter, die de uitvoering bijwoonden, waren zeer voldaan en dankbaar voor het verschaft genot. Te Goes zal nu de harddraverij en hard- looperij der vereeniging Ijsvermaak" plaats heb ben a. Zaterdag. De harmonie Eloquentia zal waar schijnlijk het feest opluisteren. Als gewoonlijk zal de stoet in het slot Ostende worden opge steld, om door eenige straten naar het terrein van de kamp te marcheeren. Men hoopt op eene goede ondersteuning van de meergegoeden. Een onderwijzer uit het 4e district in Zee land wenschte op 40jarigen leeftijd zijne betrek king vaarwel te zeggen. Hij koos op dien gezegenden ouderdom het militaire leven en werd te Vlissingen soldaat. Een tiental maanden daarna werd hij bevorderd tot korporaal en nu wenschte hij zich nog eens met de Atjehers te meten, en vertrok naar Har derwijk om van daar verder voor 6 jaren gediri geerd te worden naar onze overzeesche bezittingen. (R. N.) De Z. Crt. waarschuwt tegen zekeren G- Tersteegen, aannemer te Ruhrort, die een aantal arbeiders te Nijmegen aangenomen en onder allerlei schoone beloften naar Duitschland gelokt heeft, om te Fahrenholz aan de Luhe aan een afwateringskanaal te graven. Gemelde aannemer Tersteegen heeft den ar beiders het bedongen loon onthoudenterwijl later, toen zij ernstig op betaling aandrongen, Tersteegen heimelijk is verdwenen, de arbeiders in de grootste ellende achterlatende. Over de werkstaking te Almelo schrijft men aan het N. v. d. D. Van Zaterdag op Zondagnacht is de koepel van een der heeren Scholten geplunderd. Deze ligt aan den Bornebroekschenweg. De geheele inventaris en alle ruiten zijn vernield. Zaterdagavond werd een arbeidster van een andere fabriek nogal ernstig gewond door het paard van een cavalerist. Enkele kwaadgezinden maakten Zaterdag en Zondag kennis met de ordebewaarders. Zondagavond was alles rustig, en ook Maandag viel niets voor, dat op wanorde geleek. Door den burgemeester is aan de burgers ver zocht, het hunne bij te dragen om de orde te bewaren, door zoo min mogelijk op straat stilte staan, althans op aanmaning van de politie voort te loopen. Uit Hoensbroek schrijft men het volgende Dezer dagen las men in de bladen het bericht, dat door den burgemeester onzer gemeente proces-verbaal was opgemaakt tegen vijf raads leden, ter zake van valschheid in geschriften. De raadslederi zeiven weten hiervan niets, en ook is hun niet bekend op welke gronden zij zich aan valschheid zouden hebben schuldig gemaakt. Wel dragen zij kennis van een gerucht, dat de ronde doet en waarbij verhaald wordt, dat in het register der raadsbesluiten eene vergissing zou hebben plaats gevonden, bestaande in het verkeerd opnemen van den datum der jongste raadsvergadering. Deze had plaats op 2 December, en nu zou achter de 2 in vermeld register later eene nul zijn gevoegd. Bevat genoemd verhaal waarheid, wie heeft deze 0 er dan aan toege voegd De secretaris beweert het niet gedaan te hebben, terwijl de raadsleden evenmin van de zaak iets afweten. Eenparig is door de raadsleden tegen de be schuldiging protest aangeteekend. De gemeenteraad van Amsterdam besloot de exploitatie van den stadsschouwburg op de bestaande voorwaarden van 1 September 1888 tot ultimo Augustus 1891 weder aan de vereeniging Het Nederlandsch Tooneel te gunnen. Onder Loosduinen is door een visscher in zee een vrij groote poliep gevangen. Het dier is door hem naar den Haagschen Dierentuin gebracht. Maandag avond werd tusschen Twello en jaardag op den 24en Mei 1872 de hand drukten. Hij stierf in Febr. 1874, zooals schier alle stok oude lieden (gelijk dr J. C. de Man opmerkt in Archief 1883) niet door ouderdom, maar aan eene verkoudheid die hij zich door onvoorzichtigheid op den hals had gehaald. Nog leeft, meen ik te Rotterdam, vrouw J. M. Graafeiland, weduwe J. F. Schropp, geb. te Zierikzee den 5en Jan. 1787, die, hare oorlogsjaren in Duitschland en Rusland meegerekend, wel de oudste van allen mag geacht worden. Alles wat leeft is den dood onderworpen vroeger of later klopt hij aan de paleizen der grooten en aan de hutten der armen en midden in het leven is, om zoo te zeggen, zijn oog op ons gevestigd. Ons bestaan is eigenlijk een worsteling tegen zijn macht, en hoeveel dorens er ook zijn tusschen de bloemenkrans, zich slin gerend om 's levenskruis, poogt ieder toch uit natuurlijke aandrift dat leven zoo lang mogelijk te rekken. Doorgaans zijn het ontstelde hersens, die tot zelfmoord voeren, waarbij het versje vergeten wordt dat onze Tollens naar Claudius vertolkte «Hij dacht zich door een korten dood Te redden uit zijn hangen nood Hoe heeft hij zich bedrogen I Hier stak hij achter struik en heg, Zich voor het oog der menschen weg Daar boven staat hij moedernaakt; En wat hem 't hier heeft bang gemaakt. Is derwaarts met hem heen getogen Hoe heeft zich de arme dwaas bedrogen I" Deventer door den laatsten uit Apeldoorn aan komenden trein eene vrouw, oud 46 jaren, wonen de bij haren schoonzoon te Welsum (Olst), over reden. De machinist stopte en nam haar mede naar het stationDeventer,waar zij, niettegenstaande spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen en verleend, na eenige oogenblikken overleed. De vrouw was sedert den dood van haar man in het begin van het vorige jaar niet geheel wel bij het hoofd, zoodat hier waarschijnlijk aan zelfmoord moet gedacht worden. Gisteren is in den Duitschen rijksdag, het debat begonnen over het voorstel der Kartell- partei om het mandaat voor den rijksdag van 3 op vijf jaren te verlengen. Door den paus zijn gisteren de Iersche pel grims ontvangen. Leo XIII betuigde zijn sym pathie voor Ierland en beloofde steeds werkzaam te willen zijn voor het welzijn van dat eiland. Aan de Iersche bisschoppen heeft later de paus deze belofte herhaald. De studenten te Turijn hebben aan hun collega's te Rome een adres van sympathie voor hun jongste demonstraties betuigd. Ook te Turijn maakten zich de studenten aan ongeregeldheden in de straten schuldig en werden verscheidene gearresteerd maar spoedig weder in vrijheid ge steld. Bij de Zweedsche 2e kamer hebben 52 afgevaardigden een voorstel ingediend tot invoering van een inkomend recht van 4 Kr. op tarwe en maïs, 3| Kr. op rogge en 2 Kr. op haver per 100 Kg. en van inkomende rechten op vleesch en vee. De Figaro deelt een onderhoud mede, dat een zijner correspondenten met den Russisehen ambasadeur te Weenen heeft gehad. Vorst Lobanoff liet zich zeer vredelievend uit. Hij geloofde aan geen oorlog, omdat èn de czaar èn vorst Bismarck den vrede wenschen. De Köln. Ztg. schrijft naar aanleiding van dit onderhoud, indien de Figaro of graaf Lobanoff meenen met zulke vredesbetuigingen de Duitsche leening voor militaire doeleinden te kunnen bemoeilijken, zij buiten de waard hebben gerekend. In Portugal neemt de ontevredenheid tegen de regeering steeds grootere afmetingen aan. Te Lissabon werd een meeting door 7000 personen bijgewoond gehouden. Te Oporto is op e»n mee ting besloten een adres te richten tot de kamer, waarin de aandacht der afgevaardigden gevestigd wordt op den ellendigen toestand der arbeidende klassen, die gedrukt gaan onder het gewicht der directe en indirecte belastingen. Verscheidene grèves zijn uitgebroken. Algemeen is de verontwaardiging tegen de regeering, die het land door het invoeren van altijd nieuwe belastingen ruïneert, welker bedrag niet gebruikt wordt om het deficit te verminderen, doch waar mede voldoening aan persoonlijke eerzucht ge schonken wordt en diensten aan de regeering bij verkiezingen beloond worden. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de te Damascus in hechtenis genomen persoon be schuldigd wordt van 14 misdrijven. De regee ringen van Frankrijk en Turkije zullen in ge meenschappelijk overleg een onderzoek instellen. Een geheime dynamiet-fabriek is te Madrid ontdekt. Zes personen zijn gearresteerd. De Pruisische Spitzel Haupt, door het debat in den rijksdag over de socialistenwet bekend gewordenis op bevel van den Zwitserschen bondsraad uit de gevangenis ontslagen en aan de Duitsche grens gezet. Haupt verzekerde, dat hij door tusschenkomst van zijn vrouw bevel van den chef der politie te Berlijn had ontvangen zich onmiddellijk naar de hoofdstad te bege ven, waaraan hij voldaan heeft. Generaal Barclay de Tolly, wiens kleinzoon tegen den zin der Russische autoriteiten Luthersch werd gedoopt, is met behoud van den generaals- rang ontheven van het bevel over het eerste Rus sische legercorps en heeft voor elf maanden ver lof gekregen. Ook in verschillende deelen van Europa is de felle koude der laatste dagen door sneeuw gevolgd. In Oostenrijk en Hongarije is zooveel sneeuw gevallen, dat het spoorwegverkeer aan merkelijk vertraging ondervond. In Engeland en Schotland heerschten hevige sneeuwstormen, waar door groot nadeel werd berokkend aan de scheep vaart. Ook in België en te Parijs heeft het flink gesneeuwd. Omtrent de hevige sneeuwstormen of blizzards in de Vereenigde Staten meldt het N.v.d.D. de volgende bijzonderheden De sneeuwstorm kwam zeer onverwachts, na een helderen zonnigen wintermorgen. Tegen den middag kwamen er grauwe wolken op, die weldra den hemel geheel bedekten. Een dichte sneeuw begon te vallen, de thermometer daalde meer en meer, zelfs tot 25° C, onder 0de wind stak op, De menschen hebben ten allen tijde naar de middelen gezocht om het leven te verlengen. De alchimisten zochten een levenselixter, waarvan Bulwer in zijn zonderlingen roman Zanoni verhaalt, en de kwakzalvers verkochten pillen, welke den ouderdom waarborgden van St. Thomas Parr, den bekenden Engelschman, die van 1483 tot 1635 zou hebben geleefd. De le venswijs van zeer oude lieden werd zorgvuldig nagegaan om daardoor zoo mogelijk den draad te vinden, waarlangs zij zoover waren gekomen. Zij waren gewoon om vroeg op te staan beweer den sommigen en wie eene eeuw wenscht te leven moet met het krieken van den dag uit de veeren, maar een nader onderzoek bevestigde die stelling niet, en het bleek dat menig honderd jarige maar zeer zelden de zon had zien opgaan. Die oudjes waren meest in de vrije lucht zeiden anderen, daarin schuilt het geheim; doch ook die meening werd door stokoude naaisters en hofjesjuffrouwen gelogenstraft. Zij gebruikten nim mer sterkendrank en daarom werden zij zou oud, doch hoe aanbevelenswaardig de matigheid ook is, ging ook die regel niet door. Onthoud u van rooken en warm drinken oordeelden enkelen, doch wij weten hoe onze vriend Frederiks gaarne een sigaartje rookte, en koffie en thee liefst zoo heet mogelijk nuttigde. In al die raadgevingen ligt echter waarheid en wel dat men om lang te leven niet veel kan doen, maar wel veel moet nalaten. De kunst bestaat in eene zorgvuldige bewaring der gezondheid door verstandige en ge paste onthouding, daarbij begunstigd door een

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2