N°. 28. 131e Jaargang. 1888. Donderdag 2 Februari. Een honderdjarige. BEKENDMAKINGEN. Nationale-Militie. Middelburg 1 Februari FEUILLETON. Rechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Door F. NAGTGLAS. MUSICALIA. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dek Peijl, te Zierikzee: A, C. de Moou, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen, en te Terneuzen: L. van Wuck. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmak te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger* De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op art. 28 en volgende der wet van den 19 Augustus 1861 Staatsblad no 72); brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden: dat de loting der in het vorige jaar voor de militie ingeschrevenen, zal plaats hebben op de boven-voorzaal van liet IIaaillinis, Dins dag den 7 Februari 1888, te beginnen des voor middags te 10 uren dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, bij gedeputeerde staten bezwaren kunnen worden ingebracht door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt, welk verzoekschrift bij den burgemeester moet worden overgebracht, tegen bewijs van ontvang dat op Maandag den 20 Februari 1888, des voormiddags van 10 tot 12 uur, in de beneden- achterzaal van het raadhuis zitting zal worden gehouden, tot het opmaken van de getuigschrif ten ter bekoming van vrijstelling wegens broe- derdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2e en 3e zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet; dat zij, die op zoodanige vrijstellingen aanspraak maken, op gemelden tijd ten raadhuize zullen moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen. Middelburg, den 31 Januari 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris. A. DE VÜLDER VAN NOORDEN. Benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Roermond, mr J. E. J. M. van der Kun, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arron dissement Alkmaar, voor de kantons Hoorn en Medemblik, ter standplaats Hoorn. Aan de telegrafisten der tweede klasse bij de rijkstelegraaf A. B. Weenink, P. L. Jung, A. Fröger, J. A. Yalks Jr., W. J. Geerling Jr. en B. A. van Tol is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. De controleurs der belastingen Th. F. ter Beek te Rotterdam en W. J. H. van Beusekom te Breda hebben van standplaats gewisseld. Door burgemeester en wethouders van Middel burg is op verzoek eervol ontslag verleend aan I, van Vliet, als brandmeester; in diens plaats Dezer dagen bracht ik een bezoek aan een man, die den 22en November 11. zijn honderd eersten verjaardag heeft beleefd en misschien zal het aan de lezers der Middelburgsche courant niet ongevallig zijn om te vernemen, wat dat bezoek mij te zien en te denken gaf. Joh. Lorette, de bedoelde grjjsaard, gedoopt te Utrecht in de Luthersche kerk den 22 Nov. 1786, woont hier even buiten de stad in de Bakkersteeg, een zijweg der Bildstraat. Het huis is niet moeilijk te vinden, want ieder kent het goede, oude kereltje, en toen hij voor verleden jaar eeuwfeest vierde, was er geen huis zonder vlag en prijkte er een prach tige eerepoort, kleurig en geurig van bloemen en groen, voor de nederige woning. Honderden mensehen, waaronder de aanzienlijksten der stad, brachten den ouden man toen een bezoek, minder uit nieuwsgierigheid om een honderdjarige de hand te drukken, dan wel als een hulde voor een zoo goed volbraehten leeftijd. Wij worden bin nengelaten door de meer dan zeventigjarige dochter van den ouden man, die zonder dienst bode nog met jeugdigen ijver de handen rept en aan alles den glans van frissche zindelijkheid weet bij te zetten. Er is zeker geen land op de wereld, waar de eenvoudige vertrekken der zoo genoemde arbeidende standen in den regel zoo is benoemd M. Gernler, thans onderbrandmeester; tot onderbrandmeester is benoemd P. J. Fiegen- Naar wij vernemen zal de heer jhr mr A. F. de Savornin Lohman a. Maandag in het Schuttershof alhier eene politieke voordracht houden. Deze bijeenkomst zal gratis, maar uitsluitend voor kiezers, toegankelijk zijn. Aan te vangen op 6 Februari a. s. zal de AP tot expl. van SS. 's nachts eenen extra facultatieven exprestrein doen rijden van Vlissingen naar Bokstel tot het doorvoeren van de met de dagmailboot der maatschappij Zeeland te Vlissingen aange brachte passagiers en brievenmalen, wanneer die boot te eeniger tijd zóo laat mocht aankomen, dat de aansluiting met den facultatieven expres- trein van 6 u. 45 m. nam. wordt gemist. Bedoelde trein zal in zoodanig geval van Vlis singen vertrekken te 4 u. 40 m. 's nachts en te Bokstel aankomen te 7 u. 4 m. 's ochtends. Die trein stopt ook te Middelburg. Mocht echter de mailboot eerst na 4 uren 's nachts te Vlissingen aankomen, dan rijdt deze trein niet. Men schrijft ons: Maandag werd de heer J. A. Geill, geneesheer te Nisse, met algemeene stemmen benoemd tot gemeente-geneesheer te Wemeldinge. Niet geheel onverwacht, maar met niet minder verslagenheid werd deze tijding in eerstgenoemde gemeente ontvangen. Door het onherroepelijk vertrek van den heer Geill verliest niet alleen Nisse een ervaren en kundig medicus, maar ook een werk dadig belangstellende in alle gemeentezaken, en een verstandig vriend voor hulpbehoevenden, een edel en humaan medeburger voor iedereen. Ook in de omliggende gemeenten zal 'sheeren Geill's vertrek algemeen betreurd worden. Moge het verlies eenigszins vergoed worden door een ge neesheer, die zich over zoovele van geneeskundige hulp eerlang verstoken gemeenten wel wilde ontfermen Door den heer W. H. van Heijningen, journalist, te 1s Gravenhage, is een breed ontwikkeld be zwaarschrift tegen de kiezerslijsten aan den gemeenteraad verzonden, en wel op grond dat de burgemeester zich vereenigd heeft met de bekende uitlegging van art. lc, door den minister van binnenlandsche zaken gegeven, volgens welke kamerbewoners (lodgers), die tusschen 21 Maart en 21 December 11. verhuisd zijn, geen kiezers kunnen worden. In de Maandagavond door de kiesvereeniging Burgerpligt te Amsterdam gehouden vergadering werd meegedeeld dat het ledental verminderd is met 89, waarvan 81 effectief ontslagnamen. Van deze 81 waren 27 lid langer dan een jaar, 27 een jaar, 17 een half jaar en 8 ruim een halve maand. Dertig nieuwe leden zijn toegetreden Het cijfer is nog circa 750. helder zijn als in ons goede Nederland. Men moge onze burgervrouwen wel eens bespotten over veelvuldig wasschen en plassen, maar 't is toch veel aangenamer in een kraakzindelijke kamer te zitten, waar ijzer en koper schitteren als zilver en de geboende meubelen als spiegels glanzen, dan in een wellicht wat schilderachtiger vertrek, maar met een vunzig »luchtje"; waar men slechts met schroom gaat zitten en niet gaarne zijn handschoenen laat vallen uit vrees van die van den viezen grond te moeten opnemen, gelijk Charles Dickens in Amerika overkwam. Waarlijk sommige menschen vergeten wel eens dat zindelijkheid meer is dan eene hebbe lijkheid en gerust eene deugd mag heeten. Hoe het daarmede in het buitenland gesteld is, kan ons de schoonzoon van Lorette ver halen, dien we in de, zooals ik zeide, keurig nette achterkamer aantreffen en die van keuvelen houdt. Deze nog altijd werkzame man W. Richter heeft niet alleen als brievenbesteller, ruim vijf en twintig jaren berichten door alle wijken van Utrecht bezorgd, waarvoor hij nu een wel verdiend pensioen geniet, terwijl een fraaie pen dule, hem bij zijn afscheid geschonken, loffelijk getuigt van ijver en trouw, maar hij heeft na zijn soldatentijd tweemalen gewandeld van Am sterdam tot ver in Bohemen en Silezië over het Reuzengebergte heen; en daar dat geschiedde in de woelige dagen der revolutie van 1849 heeft hij heel wat gezien en ondervonden. Op een gemakkelijken stoel vinden wij onzen ouden vriend, De vergadering begon aan de behandeling van het nieuwe programmadoch zal dit werk Za terdag vervolgen. Op art. 1 a, waarbij als eisch gesteld werd >>'e'en voor ieder toegankelijk, goed en goedkoop lager en middelbaar onderwijs voor beiderlei kunne van overheidswege;1' waren verschillende amendementen voorgesteld. Daarvan werd dat van prof. Willeumier met algemeene stemmen, op een na, aangenomen, luidende: De vergadering, aan het behoud der onderwijsparagraaf niet de beteekenis hechtende, dat daardoor eventueel e medewerking tot oplos sing van de schoolkwestie uitgesloten zij, besluit geen verandering te brengen in de alinea omtrent het onderwijs." Prof. Willeumier verklaarde bij de verdediging van zijn amendement dat hij het eens was met die leden, welke niet van wege Burgerpligt naar een oplossing wilden zoeken. Maar, gesteld dat de tegenpartij van zucht tot toenadering blijk geeft, dan wilde hij gelegenheid hebben de hand aan te nemen. Verder werd in het program op genomen uitbreiding der kiesbevoegdheid. Lantaarn no. 3 bevat een plaat: Kaatsspel aan de grenzen van Noord- en Zuid-Nederland. Teeke- ning van J. Holswilder. VerderEen academisch sprookje door J. M. Brans. Het onderwijs in België (briefwisseling door Van Kempen.) Om prijs en premie. (Wedstrijd Willink van Collen.) Kees en Wim. Een bekroond Episch gedicht, door Dennie, en Vonken. De Globe van Februari bevat: De Camisards. Herinneringen uit de hooge Alpen. Londen- sche nevels en Laatste woorden. Nu datgeen wat wij in ons artikel, voor het concert, van Wilhelmj hoopten te kunnen con- stateeren waarheid is gebleken, namelijk dat zijn spel nog onovertroffen is, meenen wij den lezers van de rubriek Musicalia geen ondienst te doen door dit gevoelen eenigszins te detailleeren. Is het echter voor een oningewijde raadselachtig hoe men uit vier snaren zooveel verschillende tonen kan voortbrengen, nog moeielijker is velen de oplossing welke eigenschappen eigenlijk het meesterschap vormenwij zullen deze dus eerst vluchtig aanstippen. Om ons tot de viool te bepalen komt in de eerste plaats in aanmerking het hanteeren van den strijkstok. In hoofdzaak is hij de tolk, die dient om der musicale gedachte elke verlangde uitdrukking te geven het spreekt natuurlijk van zelf dat de kwaliteit van het geluid, behalve van het instrument, eveneens van hem afhankelijk is. De bezwaren, die de linkerhand te overwinnen heeft, zijn het zuiver intoneeren (in een chroma- tischen omvang van vier octaven, meestal zonder eenig vast punt om zich te kunnen orienteeren), niet alleen in opvolgende toontrappen, doch ook in de verst verwijderde intervallen zoowel in of beter gezegd, wij vinden hem voor dien stoel, want de grijsaard is opgestaan om ons te begroe ten. Hij kan zich nog gemakkelijk bewegen en doet nu en dan als 'tweer niet al te ongunstig is, nog flinke wandelingen in de buurt. Lorette is niet groot van gestalte, doch stevig gebouwd met een sprekend welgevuld gelaat en nog leven en gloed in de heldere oogen. Vroeger schijnt hij buitengewoon sterk te zijn geweest, en met genoegen verhaalt hij hoe een "tachtig jaren geleden in een kermistent door een athleet proe ven van kracht werden vertoond. De sterke man glimlachte toen de jongen verzocht om de toeren eens na te mogen doen, doch hij wist de zware gewichten en kogels zoo vlug en vaardig te hanteeren dat de toeschouwers verbaasd waren en de kunstenaar beschaamd werd. Zijne dochter verhaalde dat hij met zijn gebit een onderdeur uit de hengsels kon trekken en op zijn zeventigste jaar wandelde hij nog van Utrecht naar Leiden, een afstand van ruim tien uren, zonder merkbaar vermoeid te zijn. Op zijn acht en negentigste jaar deed hij die reis nog eens, doch maakte toen van den spoortrein gebruik. Van zijne opmerkelijke lichaamskrachten heeft de man zeker altijd een goed gebruik gemaakt, want hij is zachtzinnig, bescheiden en nederig van aard. Zijne zintuigen laten weinig te wenschen over; hij hoort nog vrij goed, eet smakelijk, slaapt rustig en ziet nog scherp genoeg om zonder bril haast iederen avond met dochter en schoonzoon een partijtje domino te spelen. Op zijn vjjf en twintigste jaar is eenstemmige als in alle mogelijke combinatiën van twee-, drie- en vierstemmige grepen. Wilhelmj is dit alles volkomen meester, getuigen de eadenzen in Beethoven's Concert en nog meer de Polacca van eigen compositie. Deze laatste is een aaneenschakeling van technische moeie- lijkheden, doch trof ons minder dan waar de canteline aan 't woord was, zooals het Adagio van het Concert, het Ave Maria van Schubert en de Nocturne van Chopin. Wilhelmj werd verdienstelijk geaccompagneerd door den heer Niemann die, behalve dit, nog ruim het zijne bijdroeg als solo-pianist. Zijn spel is echter op den duur wel wat machtig voor onze kleine concertzaal en zijn repertoir vrij onverstaanbaar. Dit bleek bij enkelen uit het auditorium duidelijk, daar zij de muziekstukken, die hij voordroeg, ter inzage noodig hadden, waar schijnlijk om niet geheel en al in 't duister te tasten. Mocht Wilhelmj ons eens weer met een bezoek vereeren, dan twijfelen wij niet of de zaal zal, nog meer dan gisterenavond, blijken te klein te zijn. Zooals gisteren in 't kort ons werd gemeld, nam dien dag de officier van justitie bij de rechtbank te 's Gravenhage, mr V. d. Kemp, in de kerkelijke zaak te Leiderdorp, conclusie ten gunste der doleerenden. Nader vinden wij daaromtrent het volgende gemeld. Hij ontkende de losmaking der doleerenden van het hervormd kerkgenootschap, betoogde dat 1. de synode ten onrechte had uitgemaaktdat de predikant, ouderlingen en diakenen vervallen waren van hun betrekkingen; 2. dat er geen ontstentenis van den kerkeraad was; 3. dat het classicaal bestuur onbevoegd was opgetreden4. dat het beroepen van een nieuwen predikant onwettig was en 5. dat de tegenwoordige houders rechtens zijn in het bezit van het kerkgebouw. De con clusie strekte tot niet ontvankelijk verklaring der eischers, tot ontzegging hunner vordering en veroordeeling in de kosten. In zijn requisitoir zegt de ambtenaar van het O. M. o. a.Alleen toch wanneer er gebrek was aan geschikt personeel voor de samenstelling van den kerkeraad of wanneer, tengevolge van bedan ken enz. van leden, hun aantal gedaald is beneden 2/3 der leden waaruit deze bestaan moet, mag het classicaal bestuur handelend optreden. Geen van beide omstandigheden doen zich te Leiderdorp voor, nergens toch is gebleken dat het zevental zich door woord en daad van de kerk hebben afgescheiden. Verder merkt hij op dat, daar het bezit der pastorie voortduurt totdat er, volgens art. 1 reglement op de vacatures, plaats heeft vertrek, overlijden, emeritaat, kortom totdat zoodanige omstandigheden voorvallen, van welke in dit proces niet blijkt, dat zij werkelijk zijn voorge vallen, moet ds Vlug (de doleerende predikant) Lorette gehuwd en werd vader van acht kin deren, die hij meest allen heeft overleefd. Een zijner zonen, een braaf, welgesteld aannemer en timmermansbaas, stierf in November 11., wat een schaduw liet vallen op den laatsten verjaardag. Het geeft een wonderbaren indruk, dieper dan men oppervlakkig zou meenen, wanneer men denkend staat tegenover een mensch nog van gelijke bewegingen als wij, maar over wiens hoofd meer dan honderd jaren zijn heengegaan. Van 1785 tot 1887welk eene omkeering op schier ieder gebiedWie toen in de wereld rond keek en haar nu zag, zou maar moeilijk dezelfde planeet herkennen. Toen Lorette geboren werd, was Utrecht eene plaats van 25 duizend inwoners (tegenwoordig omstreeks 80 duizend), kleiner en zeker van veel minder beteekenis dan het toen nog bloeiende Middelburg. Iedere stad was in die dagen eene vesting, en terwijl zij thans ligt als in een liefe lijken krans van geboomte en bloemen, was zij toen ingesloten door sombere bolwerken, hooge wallen, zware torens en gewelfde enge en bochtige poorten. De meeste huizen waren met klapven- sters en in lood gevatte kleine glasruiten, daar de zoogenoemde Engelsche schuiframen nog zeld zaam waren. De aanzienlijke woningen hadden het voorkomen van gevangenissen en werden afgesloten door scherpgepunte ijzeren pijlen tot hekken samengesnoerd. Aan verlichting (ook in den letterlijken zin) werd weinig gedaan. Wie des nachts uit moest nam een lantaarn mede>

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1