N°. 26. 131* Jaargang. 1888. Dinsdag 31 Januari. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 30 Januari Kerknieuws. Rechtszaken Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën :%0 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groot e letters worden berekend naar plaatsruimte. GEMEENTERAAD. Veemarkt te Middelburg. Onderwijs. MIDDELBIRGSGHË COURANT. Agenten te YlissingenP. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Terneuzen: L. van Wijck. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der TTump te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag' den 1 Februari 1888, des na middags te twee uren, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats bebben. Middelburg, den 30 Januari 1888. De burgemeester voornoemd, SCHORER. Donderdag 2 Februari a. s., van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, 30 Januari 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, -SCHORER, De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Het bij de Tweede kamer ingekomen wetsont werp tot regeling van bet militair onderwijs, voor zoover daarbij de opleiding tot en de hoo- gere vorming van den officier bij de landmacht zijn betrokken, strekt om de beginselen vast te stellen volgens welke de aanvulling van bet korps beroepsofficieren voor bet vervolg zal ge schieden en bij hunne opleiding en boogere vor ming zal worden te werk gegaan. Het onderwerp loopt in geenen deele vooruit of maakt inbreuk op eene toekomstige regeling voor ons krijgswe zen, in welken zin deze ook moge tot stand komener is toch geene regeling denkbaar waarbij de aanwezigheid in grooten getale van den beroepsofficier zou kunnen gemist worden. De beginselen van 't ontwerp komen in hoofd zaak op het navolgende neer: a de opleiding tot officier bij de landmacht aan het middelbaar onderwijs zoo nauw mogelijk te doen aansluiten; b de koninklijke militaire akademie en de le afd. der krijgsschool te doen samensmelten tot éen militaire vakschool met drie jarigen cur sus voor alle wapens van het leger hier te lande en in Nederlandsch-Indië; c een of meer cadettenscholen met 2jari- gen cursus op te richten, waarin hoofdzakelijk hetzelfde onderricht als in de 4e en 5e klasse der hoogere burgerscholen wordt gegeven d tot de koninklijke militaire academie jon gelieden toe te laten die: lo hetzij met goeden uitslag het eindexamen der cadettenschool hebben afgelegd. 2o hetzij in het jaar van toelating, of het daaraan onmiddellijk voorafgaande, in het bezit zijn gekomen van het diploma of getuigschrift, hetwelk nu voor eene plaatsing bij den artillerie cursus wordt gevorderdmet dien verstande, dat zij, die van deze categorie voor artillerie of genie in aanmerking wenschen te komen, tevens het bewijs kunnen overleggen, van in de wiskundige vakken een voldoend eind-examen te hebben afgelegd. e. Voor de bij d sub 2 gemelde categorie alleen dan een examen in sommige vakken te doen plaats hebben, wanneer het aantal adspi- ranten het voor die categorie beschikbaar gestelde aantal plaatsen overtreft, De gelegenheid open te houden, om des- verlangd ook jongelieden tot de Koninklijke Mi litaire Academie, doch uitsluitend voor infanterie en cavalerie, toe te laten, die in het bezit zijn van het getuigschrift, hetwelk na goed afgelegd eind-examen der gymnasia wordt uitgereikt. g. De cadetten der Koninklijke Militaire Aca demie telkens na afloop van de overgangs- en eind-examens, gedurende zekeren tijd bij éen of meer korpsen van het wapen, waartoe zij behooren, te detacheeren, om aldaar aan practische en andere dienstverrichtingen deel te nemen en voor de cadetten der infanterie en cavalerie, gemelde detacheering gedurende het geheele le stu diejaar te doen plaats hebben. h. Den tijd, dien de cadetten jaarlijks buiten de Academie doorbrengen, ook op andere wijze aan hunne practische vorming dienstbaar te maken. i. Op den bestaanden voet de gelegenheid te blijven geven, om uit de gelederen zelf officier te worden. k. Officieren, insgelijks op den tegenwoordigen yoet, in staat te stellen hunne studiën aan eene hoogere inrichting van militair onderwijs voort te zetten. De regeering becijfert dat de kosten voor de Kon. Mil. Acad., de cadettenschool en den hoofd cursus, overeenkomstig het ontwerp, per jaar zullen bedragen ƒ492.500, terwijl zij thans bedragen ƒ577.000, wat dus in de toekomst eene bezuini ging van 80 a 85 duizend gulden 'sjaars zal teweeg brengen. Deze bezuiniging zal stijgen, wanneer de toe voer van den kant der H. B. S. met Sjarigen cursus zoodanig mocht stijgen dat zonder bezwaar het getal van 45 voor bedoelde categorie aan de K. M. A. open te stellen vacatures kan worden vermeerderd en naar evenredigheid de 55 plaatsen, jaarlijks aan de cadettenschool ter vervulling ge geven, kunnen worden verminderd. Er zal een zeker bedrag in eens moeten worden toegestaan tot bouw en inrichting van een cadet tenschool en zoodanige uitbreiding van het gebouw van een der beide hoofdcursussen, dat daarin al de leerlingen, die nu over den hoofdcursus te Kampen en te 's Bosch zijn verdeeld, kunnen wor den gehuisvest en onderricht ontvangen, doch de kosten zullen evenwel niet hoog behoeven te zijn daar men op financieele medewerking mag rekenen van de gemeenten, waar de cadettenschool zal worden en de overblijvende hoofdcursus zal blijven gevestigd. Het bericht uit de Wageninger over de twee bewuste anti-revolutionnaire candidaten is, naar men ons schrijft, op zijn minst genomen zeer voor barig. Noch te Middelburg, noch te Goes, is op voorloopig gehouden vergaderingen een woord gerept over eventueele candidaten. Woensdag a. wordt door de anti-revolutionnairen te Goes wel weer eene vergadering gehouden, maar ook dan alleen ter bespreking van 't program van actie enz., maar nog niet van candidaten. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag den 1 Februari a., des namiddags te 2 uren een vergadering houden ter behandeling van be zwaren tegen de kiezerslijsten en ter benoeming van een secretaris-penningmeester van den Mid delburgVeerschen rijweg. Tot opzichter le kl. van den provincialen waterstaat in Zeeland, te Colijnsplaat, is benoemd de civiel-ingenieur J. M. W. van Elzelingen, adj.-ingenieur bij den algemeenen dienst van den rijks-waterstaat te 's-Hage. Uit Oostburg schrijft men ons: Zondagavond hield de heer Hartman, secretaris der gemeente Goes, alhier eene voorlezing over de huishouding van het rijk, de provincie en de gemeente. Spreker behandelde in zijn beschouwing enkele deelen van de herziene grondwet, wijdde uit over de benoembaarheid van Nederlanders tot regeeringsr betrekkingen en stond een oogenblik stil bij het koningschap. Hij beschouwde den staat als een lichaam en den koning als het hoofd dat alles bezielt, terwijl hij met kracht opkwam tegen de bewering dat het koningschap een onding zou zijn Naast den koning staat de vertegenwoordiging Volk en koning moeten de handen ineenslaan op de welvaart van den staat te bevorderen; zonder die overeenstemming zal 'tgeen volk welgaan. Voorts wees spreker op de verplichtingen der volksvertegenwoordigers. Het is niet de zaak juist en alleen te vertegenwoordigen het distr., waarvoor men is afgevaardigd, maar steeds in 't oog te houden het algemeen belang, rekening houdende met financieele omstandigheden. Voorts behandelde spreker den gang van een wetsontwerp en wees er op hoe rapporteurs bij de behandeling van wetten in de afdeelingen zeer veel goed kunnen doen, al spreken zij weinig in 't openbaar. Met een enkel werd woord over 't onderwijs gespro ken en wat de grondwet ook daaraan goeds had gedaan. Ook dienstplicht werd ter sprake gebracht. Over de huishouding der provincie kon spreker korter zijn; de vergelijking die hij maakte bij vroeger gaf ons een duidelijk inzicht in die inrichting. »De gemeenten zijn het fondament van den staat" was het inleidend woord voor het laatste punt van 'sprekers rede. De bevoegdheid van den burgemeester; het verband tusschen burgem. en wethouders; de bevoegdheid van den raad, dit alles werd in 't breede behandeld en uiteen gezet op enkele leemten in de gemeentewet werd gewezen en de hoop uitgesproken dat de nieuwe grondwet ook een nieuwe gemeentewet zal geven. Ten slotte gaf de heer Hartman, na eene korte pauze, eene bijdrage ten beste, getiteld: Tus- tchen de regels. De'heer Völlmar, directeur van de kon. inilit. kapel van het regiment grenadiers en jagers heeft, wijl hij met het oog op zijn gezondheidstoestand niet zeker was de vermoeienissen van den aan staanden zomer te kunnen volhouden, den regiments-commandant verzocht hem tegen het voorjaar voor pensioen voor te dragen. Volgens de Delftsche Opmerker, zal dezer dagen dr. A. van der Swalme, geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht het St. Joris gasthuis te Delft, zijn ontslag uit deze betrekking aan vragen. Zondag is te 's Gravenhage overleden de heer C. A. van Reijn, administrateur van Het Vaderland, vroeger mederedacteur van de oude Rotterdamsche Courant te Rotterdam. De afdeeling Walcheren van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap vergaderde Zaterdag 11., in het Schuttershof alhier. Behalve aan de behandeling van eenige huishoude lijke aangelegenheden, was deze bijeenkomst vooral gewijd aan de keuze van een bestuur voor de gewestelijke vereeniging Zeeland van genoemd genootschap, dat opnieuw voor drie jaren te Mid delburg gevestigd blijft. Met medewerking der overige afdeelingen in deze provincie werden be noemd de heeren W. J. Wendel, Ph. Rank Lz., A. de Haas, P. G. de Jager, W. C. Crucq, H. J. Bastmeijer en J. Kousemaker Pz. Als plaatsver vangers de hh. M. de Mol, L. E. A. vanderLeij, L. Hogerland en J. Buijs Cz. Opmerkelijk zijn de ronde cijfers van het aantal leerlingen op de verschillende openbare scholen in de gemeente Zaamslag. De dorpsschool telt juist 200 leerlingen, de school in den Huis. senspolder 120 en die te Othene 80. Bij kon. besluit van 25 Jan. is tot 1 April geschorst het besluit van den gemeenteraad te Nijmegen, waarbij buiten de voordracht van den schoolopziener de heer G. Tn. Kievenaar werd benoemd tot hoofd der O. L. school te Hees. In dien tusschentijd zal nader worden onderzochti of genoemd besluit strijdig is met de wet. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Scherpenisse, ds J. A. van Boven teO.&W.-Souburg. Thans wordt wêer gemeld dat de heer Ketjen wel vervolgd zal worden. Hij is tegen Donderdag 9 Februari, wegens beleediging van den minister van koloniën, gedagvaard om te ver schijnen voor de arrond.-rechtbank te 's Graven hage. Als verdediger zal optreden mr. W. A, Paap, advocaat te Amsterdam. Gisteren middag werd door de Werkmansvet- eeniging alhier gevolg gegeven aan het voornemen om op het graf van hun overleden bestuurslid J. Janse een blijk van achting en waardeering te plaatsen. Het bestaat in een opgerichten steen met het volgende inschrift »Door de leden van de Werkmansvereeniging ter blijvende herinnering aan hun vriend en raadsman J. Janse, geboren 1838, overleden 20 December 1887." Het bestuur en meest alle leden waren op de begraafplaats tegenwoordig, terwijl de voorzitter A. Kokké een toepasselijke rede hield en het eerelid de heer K. J. Kuiler, namens de familie bedankte. Op 28 Januari jl. is uit het huis van be waring te Middelburg ontslagen een buitenman, die, sedert 13 April 1885 in civiele gijzeling ge steld, eerst te Goes en sinds 26 October 1886 alhier huisvesting genoot. Het ontslag is een gevolg van het in gebreke blijven van storting eener toereikende som voor onderhoud. Zekere J. de V., nummerverwisselaar bij het 4e bat. inf. te Vlissingen, met verlof te Borssele zijnde, waar zijne ouders wonen, is in den avond van den 27 dezer op eene treurige wijze om het leven gekomen. Waarschijnlijk door de gevallen sneeuw de sloot niet goed van den weg kunnende onderscheiden, is hij nabij de grens der gemeenten Heinkenszand en Ovezand, op geringen afstand der hofstede van P. Westveer, in een watergang geraakt en daarin verdronken. Het lijk, voor het grootste gedeelte bedolvèh onder het sneeuwijs, werd eerst in den namiddag van den volgenden dag door een meisje ontdekt. Te Bruinisse is Vrijdag een vergadering van landbouwers gehouden tot het oprichten van eene vereeniging, Landbouwersbond, die ten doel heeft, voor gemeenschappelijke rekening, kunstmest stoffen aan te koopen onder garantie van het proefstation Wageningen. Staande de vergadering werd de vereeniging door 21 leden geconstitueerdeen bestuur ver kozen en de contributie bepaald op ƒ1.00. Dat bestuur bestaat uit de heeren C. Bolier Cz. voorzitter, Jacob Goudzwaard secretaris, H. Ok- kerse Pz. penningmeester, Jan van Vessem en H. van der Zande, leden. Tot ontvanger-griffier van den Kruispolder is benoemd de heer P. F. Fruijtier te Hulst. Toen Zondagmiddag de vrouw van den schipper G. D., te Sluis in het schip wilde klim men met haar kind op den arm, gleed de trap; waar langs zij klom, uit, waardoor de moeder in 'truim en 'tkind tusschen 't schip en den wal viel. Enkele personen, die in de nabijheid ston den weerhielden de moeder, die te water wilde, en brachten het kind op 't droge, dat er, buiten koude en schrik, zonder letsel is afgekomen. Dezer dagen is te Sluis eene christelijke werklieden-vereeniging opgericht, wier doel is uitbreiding van kennis op godsdienstig en maat schappelijk gebied. Nadat in eene vorige samenkomst een bestuur was gekozen, waaraan 't samenstellen van een reglement werd opgedragen, werd in de verga dering van Zondagavond dit reglement besproken en vastgesteld. Reeds 24 personen zijn als lid toegetreden, terwijl nog enkelen zich hebben doen voorstellen. Men schrijft ons In het begin dezer week is door den rijksveld wachter De Graaf te Biervliet, proces-verbaal op gemaakt tegen eenige ingezetenen van Hoofd plaat en Biervliet, wegens het vertoeven in eene herberg, halfweg Hoofdplaat en Biervliet, na be zetten tijd'. Deze verbaliseering maakt in de gansche om geving een zonderlingen indruk. Zie hier waarom. Eenige vrienden waren gezellig in die herberg bijeen geweest, en toen genoemde politie-beambte de herberg binnentrad, was de eenig aanwezige bezoeker bij de deur om huiswaarts te gaan. De komst van den beambte deed dezen terug- keeren, en weder plaats nemen, waarna ook de andere heeren binnen kwamen. Samen werd ge klonken en gedronken. Een paar heeren hadden dien dag 'twas verkooping geweest goede zaken gedaan en betaalden de gemaakte verte ring voor het gezelschap, ook voor den dienaar der gerechtigheid. Men nam vriendschappelijk afscheid. Of men ten onrechte verontwaardigd zou moeten zijn, toen men een paar dagen later met een pro ces-verbaal verrast werd? De handelwijze van den veldwachter is moeilijk te vergoelijken. In de jongste vergadering van den gemeen teraad van Zaamslag, Vrijdag gehouden, is besloten tot het plaatsen eener houten scheiding met op schuivende paneelen in de school te Othene en tot aankoop van 44 A. en 56 C. A. grond tot uitbreiding van het terrein voor de begraafplaats. Over een voorstel van burg. en weth. om van gemeentewege te voorzien in de behoeften van verloskundige hulp, waar zulks van de zijde der gemeente noodig is, staakten de stemmen. Aan den heer dr Arends behalve te Pijn- acker ook te Oude Tonge tot gemeente-genees heer benoemd werd op diens verzoek tegen 1 Maart, eervol en onder dankbetuiging, ontslag uit zijne gemeente-betrekking verleend. Voorts werd besloten tot het oproepen van een arts tegen 1 Maart a., en tot heto inschrijven van de verplichtingen van den te benoemen genees kundige. Nog werd besloten tot het begrinten van den weg te Othene beneden den dijk van de hoofd straat tot aan de school en eindelijk om aan den kantonnier van de grintwegen te Othene eene jaarlijksche belooning te geven van 25. De gevleugelde woudbewoners lijden weer honger, want de sneeuw maakt het hun onmo gelijk aan den kost te komen. Huismoeders doen daarom wèl, de kruimelkens der tafel voor hen af te zonderen en de vogels aldus voor ge brek te behoeden; maar nog beter doet me»

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1