Verspreide berichten. Onderwijs. Rechtszaken. De twee liberale kiesvereenigingen te Rotterdam Burgerplicht en Vrijzinnige Kiesvereeniging zijn tot het besluit gekomen zich te ontbinden en geza menlijk eene nieuwe kiesvereeniging te vormen, die den naam zal dragen van Vooruitgang. In de door da. Buijtendijk te Utrecht belegde bijeenkomst, gisteren gehouden, werden o. a. de volgende resolutiën voorgesteld. lo. De vergadering spreekt als haar gevoelen uit dat zij in de tegenwoordige omstandigheden zich gedrongen gevoelt en zich geroepen acht inzake de a. verkiezingen voor de Tweede kamer zelf standige positie in te nemen, daar zij zich met geen der bestaande partijen kan vereenigen. Zon der eenige discussie werd deze resolutie aange nomen. 2o. Niet met de anti-revolutionnaire partjj, omdat deze, met haar oorsprong en verleden brekende, een richting volgt en tot middelen de toevlucht neemt, die in lijnrechte tegenspraak zijn met den naam, dien ze draagt en met het doel dat ze zegt te beoogen. Deze resolutie werd als volgt gewijzigd de vergadering, van oordeel, dat de anti-rev. party in doel en streven niet beantwoordt aan datgene, wat zjj zich voorstelt dat eene staat kundige partij behoort te zijn, constitueert zich als zelfstandige partij. 3o. Niet met de liberalen omdat deze als party, ondanks al het uitnemende, dat door haar is tot stand gebracht, van doctrinarisme niet is vrij te pleiten en een opvatting van de roeping van den staat, vooral op het gebied van het lager onder wijs, huldigt en toepast, die met gelijk recht voor allen niet is overeen te brengen en een bron is geworden van verdeeldheid en voortdurende onrust. De derde resolutie kreeg na de woorden »van het lager onderwijs huldigt", deze wijziging van prof. Valeton: Waarin dit doctrinair karakter het duidelijkst aan 't licht komt en het paeda- gogisch element, dat in het onderwijs op den voorgrond moet staan, niet tot zijn recht komt". 4o. De vergadering acht het daarom, niet het minst met het oog op de combinatie van ver schillende partijen, die, bereikten ze haar doel, de belangen van staat en godsdienst beiden zouden schaden, haar duren plicht, mannen in de colleges van volksvertegenwoordiging zoo mogelijk te helpen brengen, die zich boven den strijd en den ouderlingen naijver der bestaande partijen weten te verheffenmannen, voor wie de vreeze Gods het hoogste is, en die de belangen van Nederland en Oranje naar hun beste vermogen zullen behartigendie rekening houden met de godsdienstige behoeften des volks en met de rechten der erkende kerkgenootschappen in het algemeen, en van die der protestantsche in het bijzonder en er voorts naar zullen streven, zoo het openbaar als het bijzonder lager onderwys, zooveel dit van wettelijke regeling afhangt, te doen beantwoorden aan de eischen, die een volk stellen mag, dat aan godsdienst en verstandelijke ontwikkeling beiden groote waarde hecht. Na nog eenige bespreking werd de vierde reso lutie aangenomen, in dien zin gewjjzigd, dat de »vreeze Gods het hoogste" zal slaan op de veree- niging als zoodanig, doch de belijdenis daarvan niet als eisch gesteld zal worden voor de candi dates die zij stellen zal. Twee onder nummer 5 en 6 voorgestelde reso luties vervielen. De 7e resolutie, betreffende het bestuur, werd aangenomen. Bij de behandeling ervan werd, zooals wij gisteren meldden, de voorzitter, hoewel hij wenschte dat geen predikant aan het hoofd zou staan, onder luide toejuiching genoopt, als tijdelijk voorzitter op te treden en op zich te nemen mede bestuurders aan te wijzen. H. C. Brans, onderwijzer aan de rjjksleer- school te 's Hertogenbosch, is voor het tijdvak van 1 Februari tot 1 September 1888, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks- hoogere burger school aldaar. C. van Deinse, leeraar aan de h. b. s. met vjjfjarigen cursus te Gorinchem, is met ingang HET TOONEEL Wij zagen geleidelijk de lawine aanrollen, waar onder het geluk van een drietal menschen zou worden verwoest: Don Julian, zijne jonge vrouw Theodora en Ernesto. Tegenover laatstgenoemde vervulde Julian, door hem eene plaats in zjjne woning te geven, een daad van erkentelijkheid jegens Ernesto's vader, die als goed vriend Julian in een moeilijken tjjd had geholpen. Bij den dood van diens vader echter bleef Ernesto, met zijn dichterlijken geest, zijn idealisme, zijn verheven gevoel voor recht, onverzorgd achter; en geen beter plaats kon hij vinden dan in het huis van Julian, die veel van den zoon van zijn vriend hield, en van Theodora, een liefhebbende echtgenoot, die ook in deze sympathie voor Ernesto deelde. En dit drietal was overgelukkig. Maar zulk een geluk mocht en kon niet voort duren Wij leven immers in een wereld, waarin het samenzijn van eene jonge vrouw, al is zij nog zoo braaf, al houdt zij nog zoo zielsveel van haar echtgenoot met een jong man stof geeft tot tal van bedenkelijke lachjes, zjjdelingsche zinspelingen. En in diezelfde wereld vindt het lage, het onreine, het gemeene zoo spoedig geloof, omdat het gewoon is; en het verhevene, het ideale, het goede geen ingang, omdat het zoo zeldzaam voorkomt. Strjjdt nu daartegen met alle kracht; wat baat het? De strijders gaan ten onder. Dit geeft ons José Echegaray ia zyn tooneelspe\ van 2 Februari 1888, benoemd tot leeraar aan de R. h. b. s. te Groningen. In de St. Crt. van heden is opgenomen het programma voor het in de maand Juli e. k. te houden examen tot toelating aan de rijkskweekscholen voor onderwyzers, bedoeld bij art. 25 der regelen voor de rijkskweekscholen, vastgesteld bij koninkljjk besluit van 28 Mei 1879 (Staatsblad no. 105). Arrondissements-Rechthank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld lo P. V., 14 j., 2o C. D., 12 j., Biezelinge, wegens diefstal, ieder tot 3 d. gev. J. d. V., 44 j., arbeidster Biervliet, wegens als- voren, tot 1 m. gev. I. V., 39 j., werkman Aardenburg, wegens be- leediging en mishandeling, tot 10 b. s. 6 d. h. lo P. M., 21 j., 2o A, P., 21 j., werklieden Krui- ningen, wegens mishandeling, ieder tot 1 m. gev. lo J. P. Jz., 24 j., 2e J. P., 63 j., arbeiders Krui- ningen, wegens alsvoren, de eerste totf 16b. s. 10 d., de 2e tot 12 b. s. 6 d. h. J. V., 20 j., arbeider Wolfaartsdjjk, wegens alsvoren, tot 7 d. gev. D. V., 13 j., zonder beroep Goes, wegens mis handeling van een dier, tot 2.50 b. s. 3 d. h. J. v. H., 32 j., bierbrouwersknecht St Jansteen, wegens wederspannigheid, tot 14 d. gev. J. D., 38 j., koopman Goes, wegens oplich ting, tot 2 m. gev. Ontslagen van rechtsvervolging zijn J. de W., 12 j. en K. de W., 10 j., Kapelle, beklaagd van strooperij. Heden te 11 uur werd alhier het stoffelijk overschot van den sergeant C. A. Ploeg ter aarde besteld. Op het aangegeven uur vereenigden zich alle onderofficieren van het bataljon aan het mili taire hospitaal, ten einde den overledene de laat ste eer te bewijzen. De onderofficieren hadden als blijk van sympa thie voor den overledene een krans op diens kist gelegd, terwijl twee opschriften, aan weers zijden der kist, blijken gaven van hun kameraad schap. De muziek der dd. schutterij, voorafgegaan door de tamboers, openden den stoetdaarachter volg den alle onderofficieren. De muziek voerde o. a. de treurmarsch van Chopin uit. Op het graf voerde de adj.-onderoff. J. C. Smits, als hoofd van het korps onderofficieren, het woord en sprak ongeveer het volgende «Onderofficieren Het is voor de eerste maal in ons bijna 6jarig verblijf in dit garnizoen, dat wij den treurigen plicht vervullen een kameraad grafwaarts te brengen. Sergeant Ploeg, uwe chefs, al uwe collega's, ja alle onderofficieren van het bataljon, zijn uwe lijkbaar naar den doodenakker gevolgd om aan deze geopende groeve u een laatst vaarwel toe te roepen en het bewijs te leveren dat uitingen van kameraadschap onder de onderoff. van het Nederl. leger ook in ernstige oogenblikken geen jjdele vertooningen zjjn. Niet ieder van ons, hoe krachtig ook naar lichaam en geest, is in staat zyne zware mili taire verplichtingen steeds onberispelyk te ver vullen; hoe veel moeilijker moet het hem, den zwakken man, gevallen zijn, om den dikwijls veerkracht eischenden werkkring altijd naar be- hooren waar te nemen. Toch deed hij dit naar de krachten die hem geschonken waren, en meermalen waren wij ge tuigen, hoe hij, worstelend met zijn ziekelijk gestel, toch trachtte zijn plicht te doen. Is het voor ons een treurige taak het stoffelijk overschot van een kameraad aan den schoot der aarde toe te vertrouwen, hoe veel meer moet dit Galeoto te aanschouwen, op eene treurig- maar toch wei-sprekende wijze. Galeoto is de bekende figuur uit den roman van Lancelot en Ginevra; hij is de groote koppelaar, gelijk Dante het in zijn Hel Francesca da Rimini laat verhalen, die ook haar en Paul Malestra bij elkander brengt en in het verderf stort. De Spaansche schrijver stelt ons Galeoto voor als de groote koppelaar, de gan- sche wereld met haar praatjes en haar lust op schandaalde openbare meening met haar grif geloof aan het slechte. Wilt gij dien Galeoto het hoofd verbrijzelen, gjj vindt hem nergens, want hij is overal. Dit ondervond ook de oude Julian; hij worstelde steeds tegen dien Galeoto; zijn vast vertrouwen in de deugd van zjjn vrouw; zijn liefde voor haar zijn gehechtheid aan Ernesto en het geloof aan diens eerlijkheid, zij hielden hem lang staande. Hij wilde niet hooren van allerlei betoogen en drogredenen, dat het samengaan van zulke jonge menschen aanstoot geeft aan de wereld, waarin men zich bevindt en, zooals zjjn zwager het uitdrukte als echo van zoo velen, «waarmee men toch rekening moet houden." Zelfs toen Ernesto sprak van heengaan, om aan al die praatjes een einde te maken, verwierp Julian dit voorstel en trachtte hij den zoon van zijn vriend te houden in zijne woning, door hem eene betrekking als zijn secretaris aan te bieden. Maar eindelijk rees ook bij hem twjjfel. Wie toch is bestand en sterk om tot den einde toe te volharden, als de laster telkens wêer allerlei onschuldige voorvallen, toestanden, woorden of het hart schokken der diepbedroefde moeder en van haar die hem lief was. Majoor Van Nouhujjs en verder aanwezige officierenik vervul een plicht namens de onder officieren van het bataljon, indien ik u dank breng voor uwe tegenwoordigheid aan deze plaats, onder de verzekering dat elk blijk van deelneming door ons ten hoogste wordt gewaardeerd. Krijgsmakker Ploeg. Uwe kameraden brengen u hun eeuwigen groet De heer Doudeijns, vader van haar, met wie sergeant Ploeg verloofd was, dankte de militaire autoriteiten voor de behandeling door den over ledene ondervonden en voor de eer, diens lijk bewezen. Een kleine herinnering aan den overleden makker zullen zijne kameraden op zijn graf doen plaatsen. De proefneming met den op het hoofd der Nieuwe Haven te Vlissingen geplaatsten stoom- misthoorn, die Donderdag had moeten plaats hebben, is uitgesteld totdat het metselwerk der fundeering, waarop de machine gesteld is, de noodige hardheid zal hebben verkregen. Het bij Zoutelande gestrande Eng. ss. Statira is gepasseerden nacht door drie sleepbooten af- gesleept en ligt thans op de reede van Vlissingen geankerd, in afwachting van nadere orders. Vooraf zal het in het droge dok worden gezet om te woifden onderzocht. -L De afdeeling Goes van Patrimonium, tot on dersteuning bij ziekte, hield Donderdagavond haar zesde jaarsvergadering. Bij het afsluiten van het vorige jaar bedroeg het ledental 102 thans 76. De ontvangsten van het afgeloopen jaar met saldo bedroeg 108.16, uitgaven 100.04, zoodat het kassaldo thans bedraagt 8.12. De heeren J. Plazier, J. de Jonge Jr. en N. Duivenwaarde werden als bestuursleden, en de heer C. Laban werd als commissielid herkozen. Op een verzoek van eenige ingezetenen van Wolfaartsdjjk dat aldaar wederom evenals vroe ger, een rijksveldwachter zal worden gestatio neerd, is door den minister van justitie afwijzend beschikt. De vereeniging Nut en Genoegen te Wol faartsdijk, welke 24 leden telt en zeker veel toe brengen kan om in het eentonige leven aldaar eenige afwisseling te brengen, hield Woensdag avond eene buitengewone vergadering, die zeer druk bezocht was. Met de voordracht van eenige stukjes in proza en poëzie en de opvoering van een paar tooneel- stukjes werd de avond allergenoegelijkst doorge bracht. 4 nieuwe leden traden tot de vereeniging toe. Op eene vergadering van aandeelhouders in de weegbrug te St. Annaland bleek uit de mede- deelingen van het bestuur o. a. dat sedert het begin van October 1887, toen de fairbank het eerst werd gebruikt, de navolgende hoeveelheden werden gewogen in kilogrammen: suikerbieten 3.246.942, mangelwortelen 92.148, pulp 829.014, uien 195.723, aardappelen 1.013.218, 13 Btuksvee en enkele andere artikelen alsbalen racine, vaten petroleum enz. Uit de verantwoording van den secretaris- pefiningmeester bleek dat de ontvangsten de uitgaven overtroffen, zoodat er een behoorlijke winst kon uitgekeerd worden. Misschien interesseert het eenigen onzer lezers te vernemen, dat Z. M. de koning op de volgende wijze staat aangekondigd op de kiezers lijst van de gemeente 's Gravenhage: ■\t. /iftno I Naam: Voornamen: 4bUy' Nederlanden Z. M. Willem III. Alexander Paul Frederik Bodewijk, Ko ning der. Woonplaats Noordeinde 68. Aangeslagen wegens grondbelasting voor 697.17. De commissie te 's Hage voor de feesten op 'skonings 70en verjaardag, waarvan de leden nog in functie waren, besloot den dag van 19 Fe bruari a. s. weder feestelijk in te wijden met het spelen van koraalmuziek door een goed bezet corps op het plein 1813, op 18 Februari te middernachtdenzelfden dag eene uitdeeling aan de armen te houden en den bewoners der residentie gebaren weet uit te leggen ten nadeele van zijn slachtoffers! Wie gevoelt ten slotte dan toch niet even bij zich opkomen het weifelmoedige: als het eens waar was! Aan die helsche macht kon ook Julian zich niet onttrekken; al blijft hij worstelen en strijden. Daardoor begrijpt men ten volle zijn vreugde als eindelijk die Galeoto vleesch geworden is; als hij eindelijk een persoon vast heeft, een vertegenwoordiger van de publieke opinie die hem deed twijfelen, en zjjn rust hem ontnam. Ernesto, die het aanbod om secretaris te worden, afwees, Julian's huis verliet en elders in eene eenvoudige, bijna arme woning een kamer nam, had in een koffiehuis iemand getuchtigd, die zich beleedigende uitdrukkingen over Theodora veroorloofde. Een duel was noodzakelijk, maar nauwelijks hoort Julian toevallig van het gebeurde of er ontwaakt in hem een krachtig verlangen, zelf nu openlijk op te treden voor de eer zijner vrouw, getuigenis af te leggen van zijn vertrou wen in de onschuld der beide personen, die hem zoo lief zijn. Hij zal duelleeren voordat Ernesto dit doen kan. Terwijl dit geschiedt brengt Theo dora, die alles vernomen heeft, en, door angst over het lot van haar echtgenoot gedreven, het duel wil voorkomen, een bezoek aan Ernesto op diens kamer, wijl zjj hoorde dat Julian daar was. Aandoenlijk was vooral dit tooneelde angst van die schuldelooze vrouw om te vertoeven alleen bjj Ernesto. Wat hebben wij toch gedaan aldus roept zjj ongeveer uit »dat wjj zoo vervolgd worden door het noodlot. Hoe vroolijk, hoe on- te verzoeken op 19 Februari de vlaggen uit të steken en oranje te dragen. Yoor de uitdeeling aan de armen zal eene inzameling van gelden gehouden worden. Te Utrecht is een negentienjarig meisje bij het uitwerpen van een emmer vuil water, door den drassigen grond in het water gevallen en verdronken. Uit Barneveld schrijft men aan de Haarl. Ct. Op Maandag kwamen aan het station Putten, per laatsten trein, 27 Belgische arbeiders aan, onder geleide van een houthandelaar, om een aldaar gekocht bosch te vellen. Bjj aankomst werden zjj door een lOOtal ingezetenen van Putten met kreten ontvangen. De logementhouder, bjj wien nachtverbljjf was besteld, weigerde hen te ontvangen. Door de hulp der politie werd daarop een overeenkomst aangegaan met een boer, die hun voedsel en ligging zou verstrekken. De menigte oefende echter ook daar haar invloed uit en het gevolg was, dat ook hier de toegang werd geweigerd. Eindeljjk, nadat die menschen die al van 's morgens half zeven af gereisd hadden 2^ uur buiten hadden rondgezworven, vonden zjj een onderkomen in de 3e klasse wachtkamer van het station Putten. Den volgenden morgen zjjn ze per eersten trein naar België teruggekeerd, daar zjj het werk niet durfden aanvangen. Een jonge man uit Huizen, te 's Graveland met een kar rjjdende, kreeg den boom er van met hevigheid tegen zjjn onderljjf hjj gevoelde er aanvankelyk geen noemenswaardigen hinder van en volbracht zelfs nog een paar dagen zjjn gewonen arbeid, doch daarna bleek er inwendige verwonding veroorzaakt te zjjn, die zóo in hevig heid toenam, dat de jonge man weldra aan de gevolgen overleed. Terwjjl de gemeente-veldwachter van Kantens Woensdag ochtend aldaar dienst had op de secre tarie, werd zjjne vrouw in huis door een persoon overvallen, die haar bedwelmde met een vocht, en zóo ongemoeid een 70 kon stelen. Wat in 't vet ligt verzuurt niet. Eergisteren werd een man uit Aalten over Ze venaar gevankeljjk naar Arnhem overgebracht, die acht jaren geleden te Wehl nabij Zevenaar een koe ontvreemd had en, om de straf te ont duiken, naar Duitschland gevlucht was. Al dien tijd had hjj zich schuil weten te houden en was nu naar Nederland teruggekeerd, doordien hjj de zaak wel vergeten achtte. Hjj had echter buiten den waard gerekend. In Zwitserland houdt de nieuwe Duitsche socialistenwet de publieke opinie zeer bezig. De Gazette de Lausanne gelooft, dat, wanneer de Zwitsersche bondsraad, zooals men verzekert, protesteeren zal bjj de Duitsche regeering tegen de nieuwe socialisten wet, dit voorbeeld ook door andere landen als bjjv. de Nederlanden, België, en Denemarken zal gevolgd worden, die niet bereid zjjn als veiligheidsklep voor Duitschland dienst te doen. De Fransche minister Flourens zal niet beslissen, of de onderhandelingen over het handels verdrag met Italië zullen hervat worden, voordat hjj inlichtingen, welke ter aanvulling noodig worden geacht, heeft ontvangen. De universiteit te Rome is wegens radicale demonstraties voor onbepaalden tyd gesloten. Het geschil van Hitrowo met de Roemeen- sche regeering, ontstaan door de arrestatie van een palfrenier der Russische legatie, beschouwt men als uit den weg geruimd door de ophelde ringen van den prefect van politie. Tot leden van de Académie frangaise zjjn verkozen, in de plaats van Caro, Yiel-Castel en Cuvillier Fleurygraaf D'Haussonville, admiraal Jurien de la Gravière en Jules Claretie, directeur van het Theatre frangais. Uit Brussel word aan het Berliner Tagébl- gemeld dat men in de kringen der Congo-regee- ring de vrees koestert, dat Stanley in het Mabo- diland met zyne gezellen door gebrek zal zjjn omgekomen. Naar bekend werd, heeft daar in den aanvang van Juli een verschrikkeljjke hongersnood geheerscht, weshalve Stanley het binnenland slechts introk in de hoop, dat Tippo Tipp of de Belgische majoor Bartilot hem pro gedwongen, hoe gelukkig en hoe onschuldig was onze omgang, Ernesto. Wjj leefden met ons drieën zoo heerljjk. Als ik vroeger bjj ukwam, was ik kalm, ongedwongenwjj dachten aan geen kwaad. En thans? Ieder oogenblik dat ik langer bljjf kan voor ons noodlottig wezen." En zoo zou het ook gebeuren. Op het punt van heengaan hoort zjj voetstappen. Ernesto meent dat het de getuigen zjjn voor het duel; maar Julian wordt ernstig gewond binnengebracht. En toen eindelijk de last wordt gegeven hem te bed te brengen moet Theodora te voorschjjn treden. Men begrjjpt nu hetgeen volgt. De schjjn is thans te sterk; zelfs Julian bezwjjkt daarvoor. Wat baten thans nog betuigingen van onschuld! Niets, niets. Met eene vervloeking van Theodora en Ernesto sterft de oude man. De beide schuldig gewaanden worden uit het huis verjaagd; Galeoto, de groote koppelaar, heeft zjjn werk voleind beiden worden thans tot elkaar gebracht. En wat Ernesto tot stof koos voor zjjn drama, waar van in het voorspel sprake was en dat eindigen zou met datgene, waarmee andere stukken beginnen, hebben wjj zien aigespeeld. Na een welsprekende philippica tegen de wereld, die, zonder erg vaak maar ook dikwyls met booze bedoelingen, zich bemoeit met anderer doen en laten; en onschuldigen tot schuldigen maakt, verlaat Ernesto met Theodora het huis, waar zjj zoo gelukkig hadden kunnen zjjn. En zjj namen met zich het bewustzjjn dat hun geluk voor eeuwig is verwoest; want wat zjj voor elkaar ook

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2