Burgerlijke stand. Gemeenteraad van Middelburg. "FEUILLETON. DORIS SENGEBERG. gehad. De conscriptie heeft nauweljjks eenderde der recruten opgeleverd. Yan 24 en 25 Januari. Middelburg. GetrouwdA. J. B. Camberlin, jm. 27 j. met M. Oudensteijn, jd. 26 j. C. L. van Sorge, wedr 70 j. met P. H. Stades, jd. 49 j. BevallenC. Klap, geb. Van den Ende, d D. C. Bongers, geb. Yan Hoeeke, d. Overleden: L. M. de Rjjcke, d. 3§ j. C. A. Ploeg. z. 27 j. Vergadering ran heden, Woensdag, middag één uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Schorer. Afwezig de heer Van Berlekom. Alvorens met de werkzaamheden aan te vangen noodigt de voorzitter het nieuw gekozen lid, den heer H. P. den Bouwmeester, die ter vergadering aanwezig is, uit de bij de wet voorgeschreven eeden af te leggen. Nadat de heer Den Bouwmeester hieraan heeft voldaan, verklaart de voorzitter hem geïnstalleerd en noodigt hem uit zitting en deel aan de be raadslagingen te nemen. De voorzitter wenscht het nieuwe raadslid geluk met zijne installatie en uit de hoop dat hij een open oog zal hebben voor de belangen dezer gemeente en hij in de aanvaarde betrekking een aangenamen werkkring vinden zal. Daarna houdt de voorzitter de volgende toe spraak «Mjjne heeren. Het zij mij vergund in deze eerste vergadering van het nieuwe jaar in het kort een terugblik te werpen op het jaar 1887. Voorzeker was dit jaar voor deze gemeente van gewicht. Eene der voornaamste gebeurtenissen toch was dat de burgemeester, de heer mr C. J, Pické, zich genoodzaakt zag ontslag uit zijne betrekking te vragen. Dat de gemeente door zijn heengaan een uitstekend ambtenaar en door zijn spoedig daarop gevolgd overlijden een verdienstelijk burger verloor, voorzeker zult gij dit gevoelen met mij deelen. Moge het zijn opvolger gegeven zijn ten nutte van Middelburg werkzaam te kunnen zijn. Wierp het heengaan van den heer Pické een floers over het jaar 1887, het besluit van den gemeenteraad tot aanleg en exploitatie van eene gemeentelijke duinwaterleiding mag met recht beschouwd worden als een verblijdend teeken des tjjds. Dat wij in dit jaar de totstandkoming dezer grootsche en zoo nuttige onderneming, tot het volvoeren waarvan de deskundige, de heer Stang, ons nu de bestekken enz. heeft doen toekomen, mogen zien gelukkenDat is mjjn oprechte wensch. In den loop van het jaar 1887 ontvielen den gemeenteraad twee verdienstelijke leden, de heeren J. Luteijn en mr W. A. van Hoek, die vervangen werden door de heeren jhr mr W. H. Snouck Hurgronje en H. P. den Bouwmeester; moge het hun gegeven zijn de gemeente het verlies, het welk zij door het uittreden dier heeren heeft ge leden, niet te doen gevoelen! Voorts, mijne heerenuit ik bij den aanvang van dit nieuwe jaar de beste wenschen voor de gemeente Middelburg en voor de leden van den raad, terwijl ik het college van burgemeester en wethouders en den voorzitter van den gemeente raad ten zeerste in uw welwillendheid en de medewerking van den raad aanbeveel." Nadat de notulen van het verhandelde in de vorige zitting waren gelezen en goedgekeurd, wordt voorlezing gedaan van eenige ingekomen stukken. Daaronder behoort een adres van den heer D. J. Pennock, houdende verzoek om eene tegemoet koming ten behoeve van zijn desinfectie-inrichting. Dit adres wordt gesteld in handen van burg. en weth. Nog is ingekomen een schrijven van de familie Buijze, houdende kennisgeving van het overlijden van mevr. de wed. Buijze geb. Schoon- akker, in leven onderwijzeres aan de school van mej. Klaar. De voorzitter deelt, naar aanleiding van dit schrjjven, mede dat burg. en weth. machtiging verzoeken tot het oproepen van sollicitanten op de jaarwedde zooals die bjj de verordening is bepaald. De machtiging wordt verleend. Op de vraag van den heer Snijders of het niet de gewoonte is zoodanige kennisgeving met een brief van rouwbeklag te beantwoorden, zegt de voorzitter dat dit hem onbekend is. Wanneer het gewoonte blijkt te zjjn, zal daarvan ook nu niet worden afgeweken. In handen van burg. en weth. wordt gesteld een adres van W. C. Gort houdende verzoek om bij uitvoer van spek bij minstens eene origineele kist het keurloon te restitueeren of een berg plaats aan te wijzen om het spek bij invoer kos teloos te kunnen opslaan. Gelijk besluit wordt genomen ten opzichte van een adres van bewoners van den Singel tusschen het Seisplein en het Armeniaansch Schuitvlot, waarbij zjj verzoeken bedoelden Singel te doen bestraten. Daarna wordt mededeeling gedaan van een schrijven van den havenmeester, houdende bericht dat er geen bezwaar bestaat om aan de firma Den Bouwmeester, Borsius en Van der Leijé een stukje grond bij de werf af te staan. Het voorstel van burg. en weth., in de vorige vergadering aangehouden, tot afstand van be doeld stukje grond, wordt alsnu aangenomen. Alvorens werd door den heer E. P. Schorer gevraagd of het hek, waarmede het huis van be waring is omrasterd, vrij blijft, wat door den wethouder voor de fabricage bevestigend wordt beantwoord. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van het nader adres J. J. Brandt c. s., dat wij in ons nommer van 16 dezer, no. 13, opnamen. Naar aanleiding daarvan constateer en burg. en weth. met genoegen dat hunne opvatting omtrent het opbreken van buizen of kanalen van sommige adressanten in zoover onjuist was dat stellig adressanten niet hebben willen beweren dat de werken op hunne eigene terreinen door burg. en weth. zouden zijn aangeroerd. Overigens brengt aangenomen dat het rechts kundig advies van 1870 juist is dat adres vooralsnog in het gevoelen van burg. en weth. omtrent de billijkheid tot het maken van werken tot bewaring en verwijdering van faecaliën aldaar geen verandering te weeg. Slechts teekenen burg. en weth. hierbij aan dat zij het stellen van de privaten der in aanbouw zijnde huizen in de Langedelft op het stadsriool hebben toegestaan, omdat dit riool voor afvoer van faecaliën geschikt en bestemd is. Buitendien zijn voor dat stellen geen werken van gemeente wege behoeven gemaakt te worden. Trouwens, burg. en weth. zouden er geen bezwaar tegen heb ben dat aan adressanten werd toegestaan om op eigen kosten beerputten in de openbare straat te maken, ofschoon burg. en weth. herhalen zulks het wellicht de vraag bljjft of het toestaan van loo- zing van faecaliën op stadsriolen of het maken van beerputten in de openbare straat overeen te brengen is met het door den raad aangenomen beginsel tot invoering van het z. g. n. tonnenstelsel. Hierna stelt de voorzitter de vraag of deze zaak in handen zal worden gesteld van de com missie voor de strafverordeningen. De heer E. P. Schorer komt het, na inzage der betrokken stukken, voor dat dit onnoodig is. Wat het oogpunt van recht betreft is de zaak z. i. zoo duideljjk dat er geen nader licht over behoeft te worden verspreid. Met 10 tegen 6 stemmen wordt daarop besloten deze zaak niet aan de overweging der commissie voor de strafverodeningen te onderwerpen. Daar voor stemden de heeren Liebert, W. J. Sprenger, E.G. Sprenger, Hoogerwaard, Snjjders en Van der Harst. De heer Van Berlekom komt intusschen ter vergadering. De voorzitter merkt op dat, blijkens het gevallen besluit, de raad het eens is dat het recht ten deze aan de zijde is van de gemeente. Ook burg. en weth. zijn deze zienswijze toegedaan, doch wen schen ook de kwestie van billijkheid ter sprake te brengen en te vragen of er plannen moeten beraamd worden om de adressanten te helpen en Volgens later bericht is dan ook dit verbranden, daar dit te lang zal duren, tjjdeljjk gestaakt en wacht men op eene nadere beslissing der regeering. De vraag naar aardappelen op Zuid-Beveland is met het dooiweer weer grooter geworden, hoofdzakelijk met het plan ter verzending naar België. Te 's Gravenpolder had iemand een commissie van 600 hectoliter tegen 1.50, doch Maandag den geheelen dag trachtte hij te vergeefs iets te koopen; de houders wilden tegen niet minder dan 2 accoord treffen. Op een andere plaats wilde men zelfs niet tegen 1.65 afgeven. Misschien deed men beter te verkoopende voorraad is nu nog niet groot, maar wanneer men later de kuilen gaat openen om te verkoopen, zal de prijs misschien niet beter, wel minder staan. Van de ajuin wordt de prijs ook niet beter; men is weer teruggekomen tot 3.50 a 3.25. Een paar weken geleden werd iemand, die een grooten voorraad heeft, ƒ3.75 geboden, doch hij wilde daarvoor nog niet afgeven. In het logement van de kinderen Buijssete Oostburg hield Dinsdagavond de heer De Buisonjé eene voorlezing, voor een zeer net en vrjj talrijk opgekomen gehoor. Hjj gal zijne novelle ten beste, getiteld: De liefde is de meeste, terwjjl na de pauze door hem werd voorgedragen eene gees tige schets, onder den titel Een rederijkers-bonds vergadering te D. Beide stukken werden met onverdeelde aandacht aangehoord en uit de bijvalsbetuigingen, die spreker ten deel vielen, bleek dat zjjne hoorde ressen en hoorders goed voldaan waren. De Duitsche regeering heeft het noodig geoordeeld haar licht te laten schijnen op de woorden, door vorst Bismarck onlangs tot een Hamburgsch bankier gesproken en die spoedig dienst hebben gedaan op de Berlijnsche beurs. Bismarck's uiting, bij het gesprek aan tafel gedaan, bestond uit drie, elkander snel opvolgende volzinnen. De eerste kwam hierop neer, dat wij, naar de jongste gebeurtenissen lieten hopen, binnen twee of drie jaren wel geenen oorlog te duchten hadden. »Ten minste," zoo beperkte de spreker zijne woorden«voor dit jaar althans zou ik dit met tamelijke zekerheid durven aannemen." xlntusschen." liet hij er schier terstond op volgen, »intusschen heb ik dat ook in 1870 geloofd en toch is het anders uitgekomen." Bij de Belgische kamer is door drie leden der rechterzijde en twee leden der linkerzijde den 17en Jan. 11. een voorstel ingediend, strekkende tot proportioneele vertegenwoordiging. Gisteren werd het ontwerp in de kamer verdédigd door den heer De Smedt, een der voorstellers, tevens een der XIV Brusselsche independenten. De Belgische schilder Emile Wauters is door den Duitschen keizer benoemd tot ridder van de orde pour le Mérite. Gisteren is de wonde van Louise Michel onderzocht door den chirurgijn Labbé. Hjj heeft niet kunnen constateeren, of de kogel nog in de wonde zit. De patiënte werd rust voorgeschreven. Zondag vond in het paleis van justitie te Dublin een gasontploffing plaats, die grooten schrik in de stad teweeg bracht. De ontploffing is ontstaan door de onvoorzichtigheid van twee loodgieters, waarvan de een op de plaats zelf gedood werd en de andere ernstig is gewond. - De Egyptische ministerraad heeft zijne goed keuring verleend aan de regeling der aanspraken van den ex-khedive Ismail pacha. Volgens deze regeling worden hem twee paleizen te Kaïro en éen te Konstantinopel met inventaris en landerijen ter waarde van 1,210,000 p., Egyptisch, afgestaan en bovendien 100,000 p. in contanten uitbetaald, terwijl hij van zijnen kant afstand doet van zijne jaarljjksche civiele lijst ten bedrage van 86,000 p. De Servische Shoepschtina is bij koninklijk besluit ontbonden. De nieuwe verkiezingen zijn uitgeschreven op 4 Maart. Deze maatregel wordt toegeschreven aan de houding der liberalen, die besloten waren der regeering den voet dwars te zetten. Naar het Journal de Paris uit Weenen ver neemt, hebben er opnieuw te Sjoemla, te Roest- »joek en te Plewna arrestaties van officieren plaats Uit het Duitsch. Van PAUL HEYSE. Ulrich ging weer naar Doris toe en legde zijn hand op de hare. «En wanneer een ander u nu meer liefhad dan gij u zelve?" Zij deed een stap achteruit en zag hem met bevreemding aan en hjj ging voort. Ja, juffrouw Doris, gij doet uzelve groot onrecht. Ik weet dat gij mij noch in het goede noch in het kwade voor iets bijzonders aanziet en zoo zorgeloos als ik tot nogtoe geleefd heb, alleen vervuld met mjjn beroep, heb ik noch het recht om mij zeiven voor een uitzondering te houden, noch om de menschheid in het algemeen tegenover u in be scherming te nemen. Ik heb te weinig men- schenkennis, maar van mij zeiven weet ik dat ik sedert ik u heb leeren kennen, geen vuriger wensch heb gehad dan uw lief gelaat te zien glimlachen, niet over een grap, maar van geluk, liefde en levensmoed. Als gij mij den geheelen herfst hadt kunnen zien onder mjjne arbei ders op mjjn kamer in mijne eenzame uren altijd met uw beeld voor oogen het is de eerste maal in mijn leven, dat ik zoo iets gevoel, en ieder woord dat gij gesproken hebt, beeft dat gevoel versterkt let niet op mjjne onsamenhangende woorden zie mjj aan en vraag uzelve af, of ik ook uw wantrouwen verdien, of gij niet kunt gelooven dat ik het ernstig meen, als ik smeek neem mij aan zeg mij dat gij een weinig van mij houdt, dat gij gelooft eenmaal mijne liefde te kunnen beant woorden en ik verlaat u als de gelukkigste aller stervelingen." Hij zweeg en zag haar vol spanning in het bleeke gelaat, dat op hare borst gezonken was. Hij stak haar zijne handen toe, maar daar zij geen beweging maakte om die te vatten, liet hij ze met een zucht weer vallen en zei»Dus mij veracht gij ook. Ik had het moeten begrijpen maar ik kon niet heengaan zonder u dit te zeggen. Vergeef mij dat ik u lastig gevallen ben. Vaarwel!" »Neen", hoorde hij haar eensklaps zeggen, zonder dat zij zich verroerde, «bljjf nog even. Ik u verachten Zou ik u dan alles verteld hebben, wat ik anders alleen met mjjzelve be handel? Gij vergist u als gij denkt dat ik u voor niets bijzonders aanzie, integendeel, ik geloof dat er weinig mannen op uw leeftijd zijn, die nog zooveel kinderlijks hebben. Neem dat niet als een beleediging op. Zooals gij mij uw leven beschreven hebt, is het zeer natuurlijk dat gij er nog niet toe gekomen zijt om u een gevestigd oordeel over de wereld en de menschen te vormen, veel minder een ongunstig. Maar dat zal niet zoo blijven, gij zult ook ervaringen opdoen en dan eerst zal het blijken wat er voor een man in het kind schuilt. Hoe wilt gij u dus nu reeds aan een ander wezen overgeven, terwjjl gjj zelf niet weet welke soort van levensgezellin gij noodig zult hebben? Van mij kan in geen geval sprake zijn, ik spreek in het algemeen. Maar als ik zoo lichtzinnig ware van u aan uw woord te houden en gij ontdektet over eenigen tijd dat gij een groote vergissing begaan hadt »0, juffrouw Doris, gij moogt geljjk hebben dat ik in vele opzichten nog een kind ben, maar in hetgeen het wel en wee van mijn leven betreft, heb ik mij nog nooit bedrogen. Evengoed als ik van jongs af geweten heb welk beroep ik wilde kiezen, weet ik ook nu dat ik nooit ge lukkig zal zijn, indien ik niets tot uw geluk mag bijdragen," »Ziet gij nu wel", hernam zij met een droe vig lachje, «dat gij mij onwillekeurig gelijk geeft. Gij hebt een gevoelig hart, mijn lot wekt uw medeljjden op en gij zoudt mij gaarne helpen. Het hindert u dat ik zoo onbehagelijk leef. Maar medelijden is nog geen liefde en misschien komt er, zonder dat gij het zelf weet, nog de eerzucht bij om mij te bekeeren, of een nog min der edele verliefde gril, die u doet vergeten dat ik een jaar ouder ben dan gjj. In alle geval is het dwaasheid om daarover te praten. Want ik bemin u niet. Ik heb eenmaal het lief en leed der liefde ondervonden en daarom is het beter dat wij elkaar niet weerzien." «Juffrouw Doris 1" »Neen, in allen ernst; het is ook voor mij aan hun verlangen tegemoet te komen. De heer Van Berlekom wjjst erop dat adres santen in hun request beweren dat de bewoners van twee derde gedeelten dezer gemeente voor zien zijn van eene goede rioleering, doch dat dit beweren niet juist is, wijl in deze gemeente een zeer vicieus spoelstelsel bestaat, waarbjj van spoe len geen kwestie is, benevens een stelsel van beerputten, van tonnetjes en van suatie op stil staande wateren. Het goed maken van die riolen en het tonnenstelsel algemeen in te voeren, zoo als adressanten dit zouden wenschen, zal wel een vechten tegen windmolens kunnen genoemd wor den. De raad heeft zich dan ook in den laatsten tijd ertoe bepaald om een eind te maken aan het sueeren op stilstaand water. Adressanten wjjzen op den toestand die ont staan zal aan de Achtergracht en vergelijken dien met het riool in de Winterstraat maar die toestand is niet te vergelijken, wat spreker in het breede uiteenzet. Verder bespreekt de heer Van Berlekom het plan van adressanten, dat hem uit een hygiënisch oogpunt goed voorkomt. Zjj willen het hemel en spoelwater verzamelen in een duiker en wanneer op dienzelfden duiker ook kon geleid worden het riool van het gasthuis dan zou, naar sprekers mee ning, een zeer goed hygiënisch voordeel bereikt zijn. Hij weet echter niet of daartegen bij burg. en weth. uit financieele of technische oogpunten bezwaren bestaan en beveelt zieh voor eenige inlichting daaromtrent aan. In de tweede plaats wijst de heer Van Berle kom erop dat door burg. en weth. steeds gespro ken wordt van beerputten in de openbare straat. Hij vraagt of het noodzakelijk is dat de beer putten steeds in de openbare straat worden gemaakt, indertijd heeft de heer Brandt in het bestek voor het bouwen van zijn woning doen opnemen het bouwen van een gemetselden beer put, doch dit is hem geweigerd op denbovenge- noemden grond. De wethouder voor de fabricage antwoordt dat het hem onmogelijk is thans te antwoorden op de eerste vraag van den spreker. Wat het tweede punt betreft antwoordt de heer Sprenger dat het maken van een beerput op de plaats, waar de heer Brandt zulks wenschte, niet kon worden toe gestaan. De heer Tak zegt dat, wat het recht van adres santen betreft, hij zich neerlegt bij het oordeel der rechtskundigen. Hij wil dan ook alleen op de billijkheid wijzen. Spreker weet dat de adres santen, op grond van antecedenten; niet veel aan spraak hebben op hulp, aangezien de bewoners van de Rouaansche Kaai en den Kinderdijk zelf hebben moeten voorzien in hetgeen deze adressanten vragen. Maar burg. en weth. verklaren in de stukken dat zij naar middelen zoeken om aan de bezwa ren van den stalhouder Van der Weelete gemoet te komen en spreker zou daarom jburg. en weth. in overweging geven of het niet mogelijk zou zijn ook de andere adressanten in hun verlangen te gemoet te komen, waarvoor naar de meening van den heer Tak wel eenige aanleiding bestaat. Waar deze bewoners steeds op de Gracht ge- sueerd hebben, zij het dan ook zonder recht er op te hebben, en waar het hier geldt om een groot aantal ingezetenen te helpen, zou hjj zjjne stem wel kunnen geven om hun te gemoet te komen. De voorzitter zegt dat, wanneer de werkzaam heden gevorderd zjjn tot het stal van Van der Weele. door burg. en weth. zal worden overwo gen hoe hem tegemoet te komen. De heer Van Berlekom geelt in overweging het plan der heeren Brandt c. s. te stellen in handen van dé commissie van fabricage. Wanneer die commissie dat plan mocht afkeuren, dan zal de raad gemakkelijker dan nu beslissen kunnen. De heer E. P. Schorer zal ook uitsluitend de billijkheid van het verzoek bespreken en wenscht ingelicht te worden |omtrent eenige feiten, door adressanten in hun adres aangevoerd. Zoo zeggen zjj dat omstreeks 1870 bjj de verandering aan den Kruidtuin anders is gehandeld dan nu. Verder wjjzen zjj erop dat in 1867 bjj het maken van een riool bij het gasthuis op gemeen- tekosten al de woningen nabjj het gasthuis op het riool zijn gebracht; dat hetzelfde geschied is bjj de demping van het Spni; dat ten behoeve der bewoners van de Noordstraat ijzeren goten zijn gelegd en eindeljjk dat bjj den bouw dei- woningen in de Lange Delft van het tonnen stelsel is afgeweken. Is al dat aangevoerde waar, dan zeker zou de billijkheid medebrengen dat de adressanten moeten beter. Wanneer ik mjj ten slotte toch liet be wegen om aan uwen ernst te gelooven ik weet waartoe dat zou leiden. Ik zou toch inzien dat gjj ook niet in staat zjjt tot een onbaat zuchtige toewjjding, dat gjj mij, zoodra uw zonder linge stijfhoofdige wensch vervuld was, eensklaps ontnuchterd zoudt aanzien en dan waren wjj er beiden slecht aan toe. Het is dus beter om dadeljjk verstandig te zjjn." «Verstandig! Weet gij dan niet dat liefde hooger is dan verstand? O, juffrouw Doris, ik weet wel dat gjj niet voor mjj gevoelen kunt, wat ik voor u gevoel, maar ontneem mjj niet alle hoop, stel mjj op de proef, op welke gjj wilt. «Een proef? Is er eene waarmede gjj uw onbaatzuchtigheid zoudt kunnen toonen? Zoudt gjj niet door alles wat gjj voor mjj deedt, uwe liefde willen bewjjzen en daardoor de mjjne verdienen En toch de verzoeking is te groot «Welke verzoeking, Doris?" Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2