N°. 21. 131* Jaargang. 1888. Woensdag 25 Januari. Middelburg 24 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. NATIONALE MILITIE. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten te Ylissingen; P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhüijzen, en te Terneuzen: L. van Wijck. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Botterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. De loting voor de nationale militie in hetloo- pende jaar zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren als hieronder zijn aange wezen Middelburg, Dinsdag 7 Febr., des voorm. te 9 uren voor Arnemuiden en Nieuw- en St. Joos- land en te 10 uren voor Middelburg. Vlissingen, Woensdag 8 Febr., des voorm. te 9 uren voor Vlissingen, te 10 ij uur voor Westkapelle, Biggekerke en Zoutelande en des namiddags te 2 uren voor Koudekerke, Oost- en West-Souburg en Bitthem. Veere, Donderdag 9 Febr., des voorm. te 9§ uur voor SerooskerkeVeereVrouwepolder, en te 10§ uur voor Grijpskerke, Meliskerke, St. Laurens, Domburg, Aagtekerke en Oostkapelle. Hulst, Zaterdag 11 Febr., des voorm. te 9 uren voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Graauw, Clinge en St. Jansteen. Axel, Maandag 13 Febr., des voorm. te 9 uren voor Axel, Zuiddorpe, Westdorpe en te 10A nnr voor Terneuzen en Hoek, en des nam. te 1? uur voor Sas van Gent, Philippine, Overslag, Koewacht eu Zaamslag. IJzendijke, Woensdag 15 Febr. des voorm. te 9 uren voor Groede, Breskens, Nieuwvliet, Wa terlandkerkje, Schoondjjke, Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke. Sluis, Vrijdag 17 Febr., des voorm. te 9 uren voor Sluis, Aardenburg en Eede en te 10 j uur voor Betranchement, St. Kruis, Oostburg, Cad- zand en Zuidzande. Zierikzee, Maandag 20 Febr., des voorm. te 9 uren voor Zierikzee en te lOjt uur voor Brui- nisse, Oosterland, Ouwerkerk, Dreisehor en Nieuwerkerk. Brouwershaven, Dinsdag 21 Febr., des voorm. te 9£ uur voor Brouwershaven, Duivendijke en Zonnemaire en te 10 j uur voor Eikerzee, Elle- meet, Serooskerke, Noordwelle en Benesse en te 11? uur voor Haamstede, Burgh, Kerkwerve en Noordgouwe. Goes, Donderdag 23 Febr., des voorm. te 9 uren voor Goes en te 10| uur voor Borssele, 's Heerenhoek, Heinkenszand, 's Heer Arendskerke en Kloetinge. Goes, Vrijdag 24 Febr., des voorm. te 9 uren voor 's Gravenpolder, Kattendijke en Wolfaarts- dijk en te 10% uur voor Hoedekenskerke, Baar land, Oudelande, Ellewoutsdijk, Nisse, 's Heer Abtskerke, Ovezand en Driewegen. Kapelle, Zaterdag 25 Febr., des voorm. te 9§ uur voor Kapelle en Wemeldinge en te 10? uur voor Yerseke en Kruiningen en des namiddags te 1§ uur voor Krabbendijke, Schore, Billand- Bath en Waarde. Tholen, Maandag 27 Febr., des voorm. te 9j; uur voor Tholen, Oud-Vosmeer, St. Philipsland, Stavenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, Scher- penisse en Poortvliet. Cortgene, Woensdag 29 Febr., des voorm. te 10 uren voor Wissekerke en te 11uur voor Cortgene, Cats en Colijnsplaat. Het uitstekende tijdschrift de Economist dat dit jaar onder nieuwe redactie is verschenen en aanzienlijk in prijs is verminderd opent haar eerste nommer van den nieuwen jaargang met eene verhandeling van mr N. G. Pierson over het verband tusschen in- en uitvoer. De schr. wijst er op, dat, terwijl de voordeelen van het ruilstelsel binnen de ftigen landpalen algemeen worden erkend, er volstrekt geen eenstemmigheid bestaat over de vraag, of ook aan de burgers van verschillende landen vrijheid van ruil moet worden verleend. Dat het ruilstelsel besparing van moeite, vermeerdering van de uitkomsten der voortbren ging tot gevolg heeft, wordt gaaf toegestemd voor het binnenlandsch, niet voor het internatio naal verkeer. Naar het oordeel van velen kan de vrije ruil met het buitenland onder bepaalde omstandigheden schadelijk wezenschadelijk om dat de goederen, die het buitenland ons levert, aan den vreemdeling worden betaald en deze betaling den eigen arbeider geen brood geeft. Men gaat niet zoover, den invoer geheel te willen verbieden, maar het wordt raadzaam geacht den invoer van bepaalde goederen aan hooge rechten te onderwerpen. Dan inzonderheid, wanneer het buitenland zoo handelt ten aanzien van onze voortbrengselen. Talrijke voorstanders heeft de leer, volgens welke vrijheid van internationaal ruilverkeer zeer wel te verdedigen zou zijn, indien de vrijheid volkomen ware, door alle staten werd verleend. Maar nu dit niet zoo is, zou men zich te wachten hebben voor te groote mildheid in het toelaten van goederen, althans tegenover hen, die niet dezelfde mildheid jegens ons betrachten. «Het is mij altijd voorgekomen, zegt mr. Pierson dat het beste middel om de onjuist heid dezer beschouwingen aan het licht te brengen, gelegen is in de aanwijzing van het verband tusschen uit- en invoer. Wanneer men bewijst, dat het onmogelijk is den invoer te verminderen, zonder tevens en met een gelijk bedrag den uit voer te doen dalen, ondermijnt men het geheele gebouw, waarop het beschermend stelsel, maar ook het stelsel van fair trade, rust. Het blijkt dan niet waar te zijn, dat den arbeider het brood uit den mond wordt genomen door de vreemde producten toe te laten. De goederen, die het buitenland ons zendt, voor zoover zij geen remises zijn voor renten, vrachten en diergelijken, zullen met andere goederen worden betaald; de betaling doet vraag ontstaan naar eigen arbeid, eigen kapitaaldienst, en men wint er niets bij, zoo men die vreemde goederen weert: van zelf zal dan ook het buitenland minder voortbrengselen van ónzen bodem, van ónze nijverheid verlangen. In een land, dat slechts uitvoerde, tenzij de uitvoer alleen tot voldoening van renten en verteringen van ingezetenen in het buitenland geschiedde, zou men eerlang den algemeenen stand der prijzen een verhooging zien ondergaan, en die verhooging zou ten slotte zoo sterk worden, dat de uitvoer geheel ophield. Want uitvoer, waar geen invoer tegenover staat, maakt de betalingsbalans zeer gunstig, doet dus groote hoeveelheden geld in het land vloeien en geld heeft met alle overige zaken dit gemeen, dat het in waarde daalt, zoodra het overvloedig wordt. Waardevermindering van het geld nu is prijsverhooging van alle goederen en diensten". Nagaande, wat door de proteetionisten tegen deze redeneering wordt ingebracht, komt de schr. tot de slotsom, dat zij moeten beginnen met eene wetenschappelijke, d. i. in de eerste plaats duide lijke uiteenzetting van hunne denkbeelden. »Onze voorstelling van het verband tusschen in- en uit voer, beweren zij, is onjuistWelnu, dat zij ons zeggen, welke voorstelling haar vervangen moet. Het zou niet waar zijn, dat internationaal even goed als elk ander ruilverkeer besparing van moeite, vermeerdering van de uitkomsten der voortbrenging tot gevolg heeftwelnu, laat ons hooren, waarom nietwaarom het nuttig zou zijn een Groninger vrij te laten ruilen met een Fries, maar schadelijk tot op zekere hoogte een Neder lander te laten ruilen met een Belg. Niemand beweert, dat een boer verarmt, wanneer hij slechts boter en kaas maakt en zijne kleederen door anderen laat makenwaarom verarmt een geheel volk dan wel, wanneer het zich sommige goederen in het buitenland aanschaft? Is het een niet hetzelfde als het ander, men bewijze het ons. »En ook dit is te eischen, dat men het argu ment, aan het verband tusschen in- en vervoer ontleend, niet stilzwijgend voorbij ga. Dat ge schiedt veelvuldignog onlangs is het gebeurd in de proclamatie aan de kiezers, die de tweede algemeene bijeenkomst van Nederlandsche indus- trieelen heeft vastgesteld. »Het werk, dat in Nederland kan gedaan, het brood dat in Nederland verdiend kan worden," zoo leest men in dat stuk, »komt allereerst en allermeest Nederlanders toe Leve de nationale arbeid! Hij is de beste, de meest natuurlijke waarborg voor alge meene welvaart, tevredenheid en orde." Dit is zeer welsprekend, maar heeft slechts zin, wanneer het toelaten van vreemde producten den nationalen arbeid in gevaar brengt, den werkman zijn brood ontneemt. Ik zoek in het geheele verslag der zitting te vergeefs naar een enkel woord, waai de juistheid dezer voorstelling tegenover het bovengenoemde argument wordt bepleit. Heeft men dit volkomen overbodig geacht? Mij komt het voor, dat men juist daaraan den meesten tijd had moeten geven." De kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen heeft als voorzitter en plaatsvervan gend voorzitter herbenoemd de heeren J. Verkuijl Quakkelaar en P. J. Siegers. In dezelfde vergadering van gisteren, waarin deze benoemingen plaats hadden, werd mededeeling gedaan van een adres door het comité der alge meene vergadering van Nederlandsche Industrieelen gezonden aan den koning waarin verzocht wordt het tarief der in- en uitvoerrechten, zoowel ten aanzien van den maatstaf van heffing als van het bedrag der rechten te herzien. Daar voor werd yïhaesie verzocht van de zijde der kamer van koophandel. Op grond van de toezeg ging, door den minister van waterstaat in de Tweede kamer gedaan, dat de commissie, met het onder zoek dezer zaak belast, tot spoed zal worden uitgenoodigd, werd besloten, den uitslag daarvan eerst af te wachten. Een verzoek van het hoofdbestuur van Vooruit vereeniging van handels- en kantoorbedienden te Amsterdam, om ondersteuning hunner aanvrage tot vrijstelling van het patentrecht, werd voor notificatie aangenomen, omdat de leden algemeen van meening waren dat de patentwet zóo verouderd en slecht is dat alleen eene geheele afschaffing dier wet eenig nut zou kunnen hebben. Het letterteeken volgens de wet op de zee- visscherijen is voor de gemeenten Arnemuiden A B M, Boschkapelle B K, Breskens B B, Brou wershaven B H, Bruinisse B B U, Clinge C L N, Haamstede H M, Hoofdplaat H P, Middelburg M G, Terneuzen N Z, Tholen T H, Veere V E, Vlissingen V L I, Yerseke Y E. Den 9en Februari a. s. zal er te Heinkenszand eene verkiezing plaats hebben voor den gemeente raad, ter vervulling der vacature Van Damme. Het rijkstelegraafkantoor met telephoondienst te Aardenburg behandelde in 1887 938 telegram men, van welk getal er 471 verzonden en 467 ontvangen werden. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Nieuweschans (station) H. C. Berends, ontvanger te Vries c. a.; tot ontvanger te Waar denburg e. a., B. F. baron van Baders, ontvanger te Vaals, en tot opzichter der 2e kl. voor het stoomwezen W, J. Vermaase, te Botterdam. Volgens bericht aan de N. R. Ct is in de te Frankfort gehouden internationale bijeenkomst tot vaststelling van de aanstaande zomerdienst regeling op de spoorwegen, zoowel uit naam der Duitsche regeering als door den vertegenwoordi ger van de Nederlandsche regeering, verklaard dat er, wegens overwegende technische bezwaren, niet kan worden overgegaan tot het verleggen van de Engelsch-Noordduitsche mailtreinen over Venlo—Crefeld—Duisburg. Deze treinen zullen derhalve den bestaanden weg BoxtelWesel blijven volgen. Tal van personen waren gisteren ter algemeene begraafplaats te 's Gravenhage aanwezig om het stoffelijk overschot van den heer K. W. Gratama de laatste eer te bewijzen. Vooral vertegenwoor digers uit de militaire kringen, in het bijzonder vele geneeskundigen werden aldaar opgemerkt. Verder waren tegenwoordig de kamerleden Boo- seboom, Van Kerkwijk en Gleichman, die in de Tweede kamer den overledene hadden verdedigd en generaal Van der Schrieck, prof. Van Braam Houckgeest uit Groningen. Uit Amsterdam was ook een krans gezonden, terwijl nog meerdere kranzen de lijkkist dekten. Enkele, eenige Ne- derl. diplomaten, die tegelijkertijd met Gratama in Japan vertoefd hadden, waren aanwezig. Er werd, in verband met den eenvoud van den overledene, aan het graf niet gesproken, maar de plechtigheid maakte een diepen indruk. Men schrijft uit Friesland aan de N. R. Ct: De redacteur van het te Leeuwarden verschij nende blad Het Noorden, de heer W. Diemer, predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Dokkum, die langen tijd groote vrienden was met dr A. Kuyper en in zijn blad heel zalvende, broederlijke brieven schreef aan laatstgenoemde, heeft dezen dan ook de compagnieschap opgezegd. De beoogde vereeniging van de Buijtendijkianen en liberalen wijt hij geheel aan dr Kuyper. »Wat wij op kerkelijk terrein voorspeld hebben," schrijft hij in zijn blad, sis reeds werkelijkheid. Dr Kuyper was bang vóór twee jaren, als de raad van Het Noorden opgevolgd werd, dat ds Ploos van Amatel dan een standbeeld gekregen had in de Willemskerk in Den Haag." En verder: »de demon der verdeeldheid gaat rond als eene geesel- roede onder gereformeerden. Nog nooit bestond er zulk eene spanning onder de orthodoxen zei ven als tegenwoordig. Dr Kuyper bezit de gave om uiteen te jagen, maar niet om te verzamelen- Daarvoor moet God een ander man verwekken. Het wordt overal eene partijzaak, in plaats van eene KoningszaakMet den leider dezer partij is op kerkelijk gebied geen land te bezeilen. Wij hebben het voor goed opgegeven, om met hem te discuteeren. Voor de hand liggende vragen blijven onbeantwoord, en daar hij ant woordt, telkens een ontwijken zonder ons zelf te laten spreken, Van zulk een gemartel zien, wij af." Men moet nu weten, dat Het Noorden in Fries land, vooral in het district Dokkum, veel wordt gelezen, en dat ds Diemer daar zeer veel invloed bezit. Ds Diemer stelt steeds op den voorgrond dat men in staatszaken de kerk er buiten moet laten. Aan het verslag voor de voornaamste gebeurte nissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorig- heden, loopende van 28 November jl. t/m. 10 Dec., is het volgende ontleend In Groot-Atjeh werden verscheidene posten en blokhuizen in de linie nu en dan beschoten. Den 8in dezer, tusschen 6 en 8 uur 's voormid dags, verliet een inlandsch fuselier, schildwacht bij de Oosteljjke poort van Oleh-leh, zijn post met medeneming van zijne wapens en 50 patronen, doch werd in den loop van denzelfden morgen bij Koeala Atjeh, alwaar hij zich in de rimboe verscholen had, nog gekleed in uniform en in het bezit van zjjn wapens en munitie, door eene patrouille opgevat. Op Poeloe Bras bleef de rust ongestoord. Den 7en dezer werd een van T. di Tirou's panglima's Pang Djamal, op last van T. Tjoet Toengkoeb door een zijner panglima's den vroeger zoo beruchten Pang Djarang vermoord. Aanleiding daartoe gaf een rijstdiefstal ten nadeele van T. Tjoet door Pang Djamal gepleegd. Gedurende den verslagtijd werd van achter de heuvels Tjot Goë in de IX Moekims door volk van T. Kota Karang herhaaldelijk geschoten op Atjehers, die zich ter hoogte van Lamrong binnen of buiten de linie begaven. De communicatie van de bevolking buiten onze linie met die daar binnen nam meer en meer toe. Onderhoorigheden. Segli werd nog nu en dan doch veel minder hevig dan vroeger beschoten. Het gelukte aan eene hinderlaag nabjj Segli om eene kleine bende te verrassen, die sedert ettelijke dagen schade toebracht aan eene artesische putboring aldaar. Twee Atjehers werden neergeschoten en een gewond. Te Édi liep het gerucht dat de vijand voorne mens zoude zijn nog een derden aanval op onze versterking aldaar te wagentot dusver bepaalde hij er zich echter toe in de laatste dagen eenige schoten op de controleurswoning te lossen. Van den imam van Tenom werd bericht ont vangen dat T. Otmar voornemens zoude zijn Tenom en Kroeng Sabé van de zee- en landzijde te gelijk aan te tasten. Eerstgenoemde riep onze hulp in om een aanval van de zeezijde te beletten, hij achtte zich sterk genoeg die van de landzijde af te slaan. Ook zou T. Oemar plan hebben, met Toeankoe Machmoed, Telok Kroet aan te vallen. Aan het verzoek van den imam van Tenom werd in zooverre voldaan dat een oorlogs- stoomer werd uitgezonden om tusschen de Tenom- sche kust en Telok Kroet te kruisen. In de laatste dagen viel er vrij veel regende waterstand in de Atjeh-rivier was soms zeer hoog. De in den loop van dit jaar uitgevoerde werken ter voorkoming van overstroomingen waren oorzaak dat een gedeelte van Gedali en van Penajoeng niet overstroomd werd. De gezondheidstoestand was ongunstig. Het aantal koortslijders was groot en de beri beri nam toe. Het ziektecjjfer was hoog, het sterftecijfer echter laag. Over Lombok wordt uit Batavia aan de Soer Cour. 'tvolgende gemeld: Ampennan, hoofdplaats van Lombok, zal ver moedelijk worden gebombardeerd. Kommandant van Zr. Ms. Van Speijk (jhr. Boëll) moet aan de regeering hebben verklaard, dat hij, niettegenstaande ongunstige omstandigheden van zee en afstand, aanneemt Ampennan plat te schieten. De vorst van Lombok heeft aanvankelijk willen toegeven aan 's residents eisch, om de opium- kokerij te Gwianjar te sluiten en een waarborg van 30000 gulden daarvoor in's residents handen te stellen. Een nieuw tractaat evenwel wilde hij niet sluiten. De resident, die met gevolg aanvankelijk in des vorsten verblijf logeerde, heeft dit verlaten en is aan boord van de Van Speijk getrokken)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1