N°. 19. 131e% Jaargang. 1888. Maandag 23 Januari. BEKENDMAKINGEN. INSCHRIJVING brandweer. Middelburg 21 Januari Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSGHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooii, te Tkolen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Terneuzen: L. van Wijck. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomenen nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger- VOOR DE De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op art. 4 der verordening op de brand weer in deze gemeente, houdende, dat alle man nelijke ingezetenen van 35 tot 50 jaar, die niet valien in de daarbij vermelde uitzondering, en uit dien hoofde later zullen worden vrijgesteld, na voorafgaande loting verplicht kunnen worden bij de brandweer dienst te doen; noodigen mitsdien alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente uit, die op den eersten Januari dezes jaars hun 36e jaar zijn ingetreden (hoe- danigen zijn alle ingezetenen geboren in liet jaar 1853), alsmede diegenen welke, hun 50e jaar niet voleindigd hebbende, sedert de laatste inschrijving in deze gemeente zijn komen inwonen, om zich in de maand Febrnari aan staande, des Woensdags en Zaterdags, des morgens van tien tot twee uren, ter gemeente-secretarie in de daartoe aangelegde registers voor den dienst bij de brandweer te doen inschrijven, zullende zij, die deze aangift verzuimen, achtervolgens art. 5 van voornoemde verordening, ambtshalve worden ingeschreven en, onverminderd de boete, zonder loting in dienst worden gesteld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, op heden den 20 Januari 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE VULDER YAN NOORDEN. Een der locale bladen in onze provincie bevat een beschouwing over het algemeen stemrecht, waarin, ter bestrijding daarvan, aan het slot de volgende zonderlinge regelen voorkomen: »Leerzamer op dit stuk is Frankrijk, waar ter wille der vrijheid zooveel burgerbloed heeft ge stroomd. Daar heeft het algemeen stemrecht de staatsmacht in handen gespeeld van standen, die alles te. winnen en niets te verliezen hebben en daaronder voor een groot deel aan jeugdige lieden, die, zonder een eigen familiekring, zonder huisge zin of vaste woonplaats, schier geen enkelen band gevoelen, welke hen aan de gemeenschap of de samenleving hecht, en die zich om het wel en wee van den staat weinig bekommeren. Het algemeen stemrecht heeft daar het grofste egoïsme op den voorgrond gebracht en de baan gemaakt voor eerzuchtigen en tripotiers. Evenals eertijds in het oude Rome is daar alles te koop, tot zelfs ridder orden Kunnen vrijheid en recht in zulken toestand wel gedjjen?" Wat een kennis van zaken; welk een diepe blik in Frankrijks staatkundige geschiedenis spreken er uit die regelenAl die mannen daar, welke met zooveel oprechtheid de schromelijkste misbruiken blootlegden, niet aarzelden zelfs den president en diens schoonzoon te doen boeten, den eerste voor zijne zwakheid en den tweede voor zijne schandelijke daden waren mannen die alles te winnen en niets te verliezen hadden! Wij meenden dat juist den kiezers te Tours Wilson hebben doen gevoelen dat zij hem veraf schuwden en zijn tijd was gekomen om heen te gaan. En de jongste presidentsverkiezing gaf die geen blijken van toewijding en opoffering voor de belangen van het vaderland Was dat het werk van personen, zooals die schrijver ze ons schildertof van ernstige mannen En was de verkiezing van den heer Carnot niet het schitterendst bewijs dat de Franschen eerljjkheid waardeeren en dit van hunne hoogste ambtenaren eisehen Als de schrijver weer eens het algemeen stem recht wil bestrijden, hij stelle zich eerst op een ruimer standpunt; vrage zichzelven af of in landen, waar algemeen stemrecht niet bestaat, geen knoeierijen en misbruiken plaats hebben; en verheffe zich eerst boven de gewone baker sprookjes der groote menigte. Want wij zouden van zijn geschrijf dan ook geen notitie genomen hebben, wanneer niet zijne oppervlakkige ideeën ook onder tal van personen gekoesterd en geuit werden. Dit is trouwens geen wonder, wanneer zij door zulke schrijvers worden voorgelicht. Men kan tegen algemeen stemrecht zijn, maar pen kieze andere wapenen om dit te bestrijden dan zulke die alleen getuigen van oppervlakkig heid en bekrompenheid dergenen, die ze hanteeren. Dat recht telt onder zijne aanhangers te groote en. te bekwame mannen, van verschillende rich ting op politiek gebiedFrankrijk zelf heeft on der hen, die aan dat recht hun mandaat danken te eminente woordvoerders, te groote politici, dan dat het aangaat om die allen op een der gelijke zonderlinge manier voor te stellen. Zulke redeneeringen zijn tevens een bewijs te meer, hoe menig Nederlander, zelfs zij die zich de vrijheid veroorloven om de publieke opinie voor te lichten, zich er nog geen denkbeeld van kan maken dat de politiek in Frankrijk heel wat anders is dan in ons land; en de Fransche geest vrij wat levendiger en opgewekter dan de onze. Dat dit schaduwzijden met zich brengt ligt voor de hand; maar als wij het voor- en nadeel eens tegen elkaar opwogen zouden wij, gelooven wij, er niets tegen hebben als de saaiheid, die wij bij een deel van ons volk aantreffen, eens plaats maakte voor de Fransche opgewektheid. Onder den titel Een ernstige fout te meer schrijft het Sociaal Weekblad het volgende over een, in onze oogen ook zeer raadselachtige kwestie »Men zal zich herinneren, dat geruimen tijd geleden Recht voor Allen een zeer scherp, een zelfs voor zijn doen heftig en stellig strafbaar artikel behelsde, waarin, ter zake van een moordenares uit de halve wereld, tegen het bestuur der Arn- hemsche gevangenis, en ook tegen den minister van justitie, beschuldigingen werden geuit van hoogst bedenkelijken aard. Kort daarop vernam men, dat een instructie was geopend tegen dengeen, die als schrijver van het artikel zich had bekend gemaakt. Later, dat de zaak buiten behandeling zou blijven. Daarna weder, dat de schuldige wel degelijk terecht zou staan. En nu ten slotte, dat er toch geen verder gevolg aan gegeven wordt. Ziedaar, een ernstige en een ergerlijke fout te meer, die door de overheid is begaan. Gesteld al, dat er veel voor te zeggen was, van het bedoelde geschrijf geen notitie te nemen dan toch vragen wijwie waagt zich aan een verdediging van dit in den doofpot doen van zulk een vervolging, nadat zij eenmaal was op touw gezet Wat er mede wordt bereikt, is, dat den volke wordt gezegd: ze durven niet, omdat ze wel weten, dat aan het licht zou komen de waarheid van hetgeen we schreven! Dat dit wordt gezegd en geloofd, zonder dat iemand die gevolgtrekking op goede gronden kan bestrijden. Helaas, en nogmaals helaas, dat het de dragers van het gezag zeiven zijn, door wie aldus de eerbied voor het gezag deerljjk wordt ondermijnd.'' De vergadering van de nieuwe kiesvereeniging Eendracht maakt macht te Utrecht, Vrijdag avond gehouden, was zeer druk bezocht, ook door vele mannen van naam en gezag. Het voorzitterschap werd bekleed door den heer E. van Weede van Dijkveld. Prof. De Louter lichtte de circulaire van de Liberale Unie toe en zeide met betrekking tot het onderwijs dat de commissie o. a. wenscht handhaving maar ook hervorming van de openbare school, door haar te ontnemen hare neutraliteit in den verkeerden zin waarin deze thans wordt toegepast. Meer vrijheid alzoo voor den openbaren Onderwijzer, opdat het onderwijs zijn opvoedend element terugkrijge. Voorts het denkbeeld prijs gegeven van eene uniforme school voor het gansche land. Feitelijk geschiedt dat reeds nu niet. Het is niets dan eene fictie van den wetgever, die hij zonder bezwaar prijs kan geven. Zoo zou de openbare school in ruimere mate de liefde van het volk kunnen verwerven. De staat kan de leerstof en de leermiddelen bepalen doch kan niet den geest voorschrijven, die het onderwijs behoort te bezielen. Worden het dan sectescholen? Wij gelooven het niet, zeide prof. De Louter, als men maar blijft weren het leerstellig onderwijs en verbieden het opzettelijk en rechtstreeks bestrijden van godsdienstige meeningen, van wie dan ook. Gemakkelijk zal dat niet zijn, maar is dat moeilijk, wat thans wordt gevorderd bij het geven van onderwijs is bepaald onmogelijk. Is nu tot bereiking van dat alles wijziging van de wet noodig? Wij gelooven dat zij met geringe wijziging te behouden is, daar het vooral op de toepassing aankomt, gelijk juist de toepassing van de tegenwoordige schoolwet den partijstrijd in het leven heeft geroepen. Of men zoodoende de leiders der clericalen zal bevredigen, het blijft de vraag, maar wèl kan men met inspanning van alle krachten bereiken dat hunne volgelingn tot beter inzicht komen, vooral indien aan het bijzonder onderwijs gelijktijdig de meest moge lijke vrijheid wordt gelaten. De minderheden zouden zoodoende beter tot haar recht komen en zich niet meer kunnen tooien met den aureool, alsof zij bij uitsluiting van anderen voor het belang van den godsdienst streden. Overigens wordt in het verslag der N. R. Ct waaraan wij dit ontleenen, geen melding gemaakt van eenig practisch resultaat dezer vergadering. De commissaris des konings van Overijssel heeft in een circulaire de aandacht van de burgemees ters dezer provincie gevestigd op het nadeel, dat veldwachters betrekkingen van anderen aard ne vens hunne hoofdbetrekking waarnemen. Hij wijst er met nadruk op, dat alle werkzaamheden, buiten het politievak vallende, behalve een enkele uit zondering, van nu aan streng zjjn verboden, opdat hunne positie, zelfstandig en onafhankelijk als die behoort te zijn. niet in gevaar worde gebracht. Het waarnemen van bijbetrekkingen door de veldwachters, waaraan in den regel eenige emo lumenten verbonden zijn, gaf allicht aanleiding dat door sommige gemeenteraden hunne jaar wedden niet zoodanig bepaald werden, dat die ambtenaren in staat gesteld werden voldoende en onafhankelijk te levendaar in het vervolg die emolumenten alzoo vervallen, zullen de raden der gemeenten een equivalent dienen te zoeken in de verhooging van de jaarwedden der veldwachters opdat de maatregel niet te hunnen nadeele uit- loope. Het bestuur der Zeeuwsche propaganda-club voor algemeen kies- en stemrecht verzoekt ons te melden dat op de voorloopige candidatenlijst voor lid der Tweede kamer gesteld zijn de heeren mr M. J. de Witt Hamer te Middelburg, C. E. Massée te Goes, dr J. M. Smit te Amsterdam en dr P. C. F. Frowein te Sneek. Tot lid van het genealogisch-heraldiek ge nootschap is o. a. benoemd de heer J. H. van den Berg te Middelburg. Bij het 3e xeg. infanterie zijn benoemd tot luitenant-kolonel de majoor S. A. Vermeulen, van het 5e reg.tot eerste luitenant, de tweede lui tenant W. F. Hartman, van het 4e reg. De gegageerde adjudant-onderofficier van het leger in N.-I. L. G. P. J. Baerveldt, is met ingang van 25 Januari 1888 benoemd tot huismeester bij het koloniaal militair 'invalidenhuis op Bronbeek. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop van dit en het volgende jaar 80 kommiezen der vierde klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen kunnen worden aangesteld op eene be zoldiging wegens traktement ën toelage van ƒ480 'sjaars; dat op nader vast te stellen tijdstip en plaats een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking. Yoor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct. van heden. De minister van koloniën maakt bekend, dat voor de betrekking van tolk voor de Chineesche taal in Nederlandsch-Indië, drie jongelieden, niet ouder dan twintig jaren, in opleiding kunnen worden genomen, eerst onder de leiding van dr G. Schlegel, hoogleeraar in de Chineesche taal en letterkunde aan de rijks-universiteit te Leiden, en daarna in China, op de voorwaarden, welke zijn vastgesteld bij de resolutie van den minister van koloniën, dd. 31 Mei 1873 no. 50 opgenomen in Indisch Staatsblad 1873 no. 123, en in de Ne- derlandsche Staatscourant van 4 Juni 1873 no. 130. In het bestuur van de Vereeniging van bureel- ambtenaren van den rijkswaterstaat tot geldelijke uitkeering bij overlijden, zijn gekozen de heeren A. J. van den Berg, tot voorzitterH. G. F. Kiehl, tot secretaris, en J. F. Hufferman, tot penningmeester, allen te 's Gravenhage; als mede tot leden van de commissie van toezicht de heeren C. J. Anemaet en W. M. C. Gastelaars te 's Gravenhage, en W. G. F. van der Geer, te Utrecht. Allen hebben zich de benoeming laten welgevallen. Alle bladen wijden waardeerende woorden aan de nagedachtenis van dr K. W. Gratama, gepen sioneerd dirigeerend officier van gezondheid laat stelijk te 's Gravenhage in garnizoen, van wiens overlijden wij gisteren melding maakten. De overledene, die zich reeds op jeugdigen leeftijd aan de wetenschap wijdde, heeft een zeer eervol verleden achter zichgedurende 36 jaren doorliep hij de verschillende rangen bp den ge neeskundigen dienst, stond algemeen bekend als een zeer kundig arts en bracht eenige jaren in Japan door. Hij werd in 1859 benoemd tot ridder van de Eikenkroon, en bereikte den leeftjjd van 57 jaar. De soirées, waarop de gymnastiek- en scherm- vereeniging Zeelandia alhier zoo nu en dan hare introducés onthaalt, hebben een goeden naam, omdat men zeker is er een alleraangenaam- sten avond door te brengen. Dien naam heeft Zeelandia ook Vrijdagavond gehandhaafd. Ge steund door eenige leden van zustervereenigingen en begeleid door een orkest van de stafmuziek van het 3e regt infanterie, werden marschoefe- ningen en bewegingen aan de brug, de ringen, het vast rek en het paard gemaakt, werd geschermd en geklommen. De gymnasten gaven daarbjj doorslaande blijken van vlugheid en krachter werd kranig gewerkt. Door een grappig tooneelstukje, De aanhouder wint, dat uitstekend werd opgevoerd, werden de gymnastische oefeningen afgewisseld. De heer G. Keijzer was dan ook de tolk van de aanwezigen, toen hij aan den directeur, den heer P. B. Oost Lievense, en aan hen die onder zijne leidig werkten, hulde bracht voor hun werk en dank voor het verschafte genot. De soirée werd met een zeer geanimeerd bal besloten. Onderscheidene leden van de zuster-vereenigin- gen te Vlissingen en Goes merkten wij onder de aanwezigen op Sedert een paar dagen is men te Vlissingen begonnen met het opstellen der machine voor den stoommisthoorn op het hoofd der Nieuwehaven. De volgende week denkt men daarmede gereed te komen om den hoorn alsdan te kunnen beproeven. Het Eng. stoomschip Tom Pyman, van Riga naar Antwerpen, is Vrijdag op de Noorder Rassen aan den grond gevaren. De gezagvoerder ver langde geen assistentiehet schip is 's namiddags vlot gekomen en heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. Ten behoeve van het fonds tot stichting van een christelijk »Te-Huis voor zeelieden" te Vlissingen, heeft eene vermogende dame te 's- Hage eene gift van duizend gulden geschonken. (G. Ct.) Dezelfde personen, vermoedelijk, die, zooals wij mededeelden in het vierde district onder scheidene dupes maakten, hebben ook in het vijfde hunne practijken beproefd. Twee kooplieden vroegen te Hulst in een bier huis, waar zjj een pak goed in bewaring gaven, ƒ150 te leen. De houders van dat bierhuis, jong gehuwde lieden, gaven de som en sedert zijn de negocianten spoorloos verdwenen. Een onder zoek van het pak goed bracht aan het licht dat het nog niet een derde van de waarde der ge leende som vertegenwoordigde. De politie doet onderzoek. Men heeft plan de fraaie uitgestrekte bos- schen met Zwitsersche gebouwtjes, op anderhalf uur afstand van Bergen op Zoom, toebehoorende aan den heer Br. de Caters te Antwerpen, en bekend onder den naam van Wouwsche plantage, binnen korten tijd tot herstellingsoord en tevens voor vacantie-kolonie in te richten. Naar uit Rotterdam aan het Vad. wordt gemeld, gaat het dit seizoen de Duitsche opera niet erg voorspoedig. Bij de volgende uitbetaling zal de directie zich hoogstwaarschijnlijk genood zaakt zien 15 pCt. op de gages der artisten te korten, en, naar het gerucht loopt, zouden ver scheiden zangers op deze conditie niet voort blijven werken. In het Leidsche Dagblad wordt het volgende sombere verslag gegeven van een te Leiden ge houden lezing »Voor een getal van dertien hoorders en twee hoorderessen trad de heer N. Vijverberg Woensdag avond in het lokaal »Eigen zorg" alhier op tot het houden zijner aangekondigde lezing. Beginnende met een weemoedig »gedicht" van zijn hand, op smartelijken toon voorgedragen, ging de lezer daarna over tot de behandeling van het onderwerp: »Wie is Vijverberg?" waaruit in het kort bleek dat Vijverberg, geboren te Zoetermeer in 1837, zijn moeder op jeugdigen leeftijd verloor, weinig van het zoete der aarde heeft gesmaakt en veel miskenning heeft moeten verduren,

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1