N°. 18. 131e Jaargang. 1888. Zaterdag 21 Januari. BEKENDMAKINGEN. GBHBEIVTE-BBLAST1VGEIV. Middelburg 20 Januari Onderwijs. Kerknieuws. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën-, 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 1,50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Suppletoir kohier no 3 voor de belasting op de honden over 1887. Eendracht maakt macht. MIDDELBIIRGSCHE C0LIRA1MT. Agenten te Ylissingen: P. G-. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijd, te ZÏëïikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwènhuijzen, en te Terneuzen: L. van Wijck. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van dee Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buiten! md: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe Cie., John F. Jones, opvolger- De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat bet suppletoir kobier no 3 voor de belas ting op de bonden over bet jaar 1887 door ben is opgemaakt en gedurende veertien dagen, aan vangende Zaterdag den 21 Januari a., voor een ieder op de gemeente-secretarie zal zijn ter lezing nedergelegd; dat ieder, die meent daartoe reden te bebben, gedurende bovenvermelden tijd, tegen zijn aan slag bezwaren bij den gemeenteraadkan inbrengen. Hiervan is afkondiging geschied waar bet be hoort. Middelburg, den 20en Januari 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris. A. DE VULDER VAN NOORDEN. Te 's Gravenbage is beden overleden dr K. W. Gratama, voormalig chef van bet militair hospi taal aldaar; de man die laatstelijk zoo druk is besproken. Bij kon. besluit is benoemd: tot substituut- officicier van justitie bij de arr.-recbtbank te 's Hertogenbosch mr C. L. M. E. J. E. baron Speijart van Woerden, thans substituut-officier bij de arr.-recbtbank te Roermond; bij bet wapen der cavalerie, bij bet le reg. huzaren tot le-luit., de 2e-luit. L. S. Gerard van Sijse», van bet korps en, met ingang van 1 Maart, tot directeur van bet rijkstelegraafkantoor te Dordrecht D. S. Westerman Holstijn, thans in gelijke betrekking te Nieuwediep. Tb. Rijker, bootsman van de reddingsboot te Den Helder, is benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuiv. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden: dat in 1888 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, teneinde onder bet genot van een subsidie van 6000 te worden opgeleid tot militair apotheker bij bet N.-I. leger, overeenkomstig de bepalingen van bet reglement van 15 Mei 1883, van welk reglement bij bet dep. van koloniën kosteloos afdrukken zijn te verkrijgen dat de aanvrage om toelating (bij gezegeld request) vóór den len Juli eerstkomende bij bet ministerie van koloniën moet zijn ontvangen. Dat bet bij artikel 4 van bet voormelde regle ment omschreven vergelijkend examen zoo noo- dig zal plaats bebben op Donderdag den 12en Juli eerstkomende en volgende dagen, des voor middags om negen uur, in het pbarmaceutiscb laboratorium der rijks universiteit te Utrecht. Bij de Donderdag te Kloetinge gehouden her stemming voor een lid van den gemeenteraad is gekozen de beer C. Beenbakker Az., met 32 van de 58 geldig uitgebrachte stemmen. De beer C. Caboort verkreeg 26 stemmen, terwijl er 1 briefje blanco gevonden werd. In die gemeente bedraagt bet aantal kiezers ■?oor leden der Tweede kamer en der Prov. staten 156 en voor leden van den gemeenteraad 155. Het aantal kiezers, op de nog loopende lijsten voorkomende, bedraagt respeetievelijk 39, 39 en 70- Op het telegraaf- en postkantoor te Yerseke werden over 1887 behandeld: 9930 telegrammen, waarvan 1560 in Dec.; postwissels 2846 tot een bedrag van 47082.96$; postbewijzen 378, ter waarde van 2041; aangeteekende brieven verzonden 577 waaronder 158 met een aangegeven waarde van 66.722.45, ontvangen 695, waar onder 237 met een aangegeven waarde van 94.335.17; quitantiën ontvangen 869, verzonden 23; postpakketten verzonden 978, ontvangen 3033; gewone brieven, briefkaarten en drukwerken verzonden ongeveer 81220, ontvangen ongeveer 126.297 postspaarbank-inlagen 480 tot een bedrag van 6.158.46$, terugbetalingen 124, tot een bedrag van 4.924.77. In Rotterdam kwam op de kiezerslijsten, volgens de nieuwe regeling, voor 7093 kiezers voor de Tweede kamer, 7085 voor de Provinciale staten pn 7075 voor den gemeenteraad. Het bericht, dat de beer Metelerkamp te Am sterdam zich zou bebben aangesloten bij ben, die zich van Burgerpligt willen afscheiden, is onjuist- Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Heinkenszand zijn door burg. en wetb. op de voordracht geplaatstvoor de vacature-Nieuwenhuijze, de beeren M. Dieleman, J. de Jager en J. Verbuist, resp. te Heinkenszand, Kapelle en Wissekerke; en voor de vacature- Goeman, de beeren P. J. Kousemaker, J. v. d. Weele en C. Paauwe, resp. te Nisse, Cortgene en Yerseke. Te Borssele komen op de lijst der inwonende kinderen tusscben 612 jaar 151 voor waarvan 140 openbaar onderwijs genieten; 7 gaan niet ter school wegens bezwaar tegen de vaccine en omdat zij wettig verhinderd zijn. In 1887 werd op de openbare school te Brui- nisse lager onderwijs verstrekt aan gemiddeld 300 leerlingen gedurende 470 of te zamen 141.000 schooltijden, waarvan gemiddeld 45 leerlingen verzuimden 13003 schooltijden of wel: in Februari 2i in Januari 3 in Maart, April en Decem ber 3$ in Mei 7 in November 8 in Juni 10 in Juli 12 in October 19 in September 25 en in Augustus 35 Primo Januari 1888 werd dat onderwijs aange vangen met 349 leerlingen (178 jongens en 171 meisjes.) Aan bet herbalingsonderwijs werd door 28 en aan bet meer uitgebreid' lager onderwijs door 18 leerlingen deelgenomen. Op de bijzondere school wordt lager onderwjjs verstrekt aan 114 leerlingen. Beroepen tot predikant te Renesse en Noord- welle ds Plaux te Wijk aan Zee. Donderdag avond werd, onder voorzitterschap van den beer mr E. Fokker, op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging alhier eene vergadering gehouden van de liberale kiesvereeniging, die door een vijftigtal leden bijgewoond werd. Onder meer werd medegedeeld dat, in verband met de veranderingen die in de kiesdistricten zijn gebracht, krachtens de bepalingen van bet reglement opgehouden bebben lid te zijn der ver- eeniging de te Terneuzen, Groede, Boschkapelle en op andere gemeenten buiten Walcheren wo nende leden. Dientengevolge is bet aantal leden met 38 verminderd, terwijl door overlijden en vertrek nog drie andere beeren van de ledenlijst zijn afgevoerd. Vier nieuwe leden traden toe, zoodat bet aantal leden thans 223 bedraagt. In aansluiting biermede werd voorlezing gedaan van een schrijven van bet bestuur der voormalige afdeeling Terneuzen, waarbij dit aan bet bestuur der kiesvereeniging dank brengt voor de aange name wijze, waarop dit steeds samenwerkte en aan de vereeniging voor de verleende financieele hulp bij den verkiezingsstrijd. Het schrijven ein digt met de beste wenscben voor Eendracht maakt macht. Door den voorzitter werd verder nog medege deeld dat eenigen tijd geleden de Veersche en Vrouwenpoldersche liberalen bet goed bebben geacht zich van de kiesvereeniging af te scheiden en als zelfstandige vereeniging op te treden. Dit is voor de liberale partij in dit district geen verlies, aangezien de vereeniging te Veere in denzelfden geest werkzaam en met de vereeniging te Middelburg in contact zal blijven. Door deze afscheiding is de verkiezing noodig geworden van een bestuurslid, aangezien de beer Wijnmalen te Yeere zijn ontslag als zoodanig beeft ingediend. Door bet bestuur werd ter aanvulling der va cature een dubbeltal aanbevolen, waarop in alpbabetiscbe volgorde geplaatst waren de beeren A. de Haas en A. M. van Heuven. Bij eerste stemming werden uitgebracht 52 stem men de beer A. de Haas verkreeg er 24 en de beer A. M, van Heuven een gelijk getal, terwijl op den beer F. G. Sprenger 2 stemmen werden uitgebracht en de heeren J. W. de Raad en J. F. van Dunné ieder éene stem bekwamen. Aangezien de volstrekte meerderheid niet ver kregen was, moest eene herstemming plaats bebben. Alvorens verklaarde de beer A. M. van Heuven te wenscben de betrekking op jeugdiger schouders te zien gelegd, terwijl de beer De Haas de can- didatuur-Yan Heuven aanbeval. De uitslag der tweede stemming was nog nie^ bes'ksend; van de 53 stemmen, die werden uit- gferaslnj verkregen de beeren Yan Heuven 19, De Haas 17, Van Dunné 8 en F. G. Sprenger 5 stemmen, terwijl onderscheidene personen éene stem bekwamen. Bij herstemming tusscben de beeren Yan Heu ven en De Haas, waarbij 54 briefjes werden in geleverd, verkreeg ieder, hunner 27 stemmen, waarna bet lot den beer De Haas tot bestuurs lid maakte. Nadat deze verklaard bad die betrekking te aanvaarden, mits hein blijke dat bij daartoe den noodigen tijd zal kunnen vinden, bracht de voor zitter een woord van dank aan den beer Wijnmalen, die van bet begin der oprichting van de kies vereeniging bet bestuur trouw ter zijde stond en voor het bijwonen der bestuurs- of ledenvergade ringen de reis van Yeere naar Middelburg niet schroomde. Vervolgens was aan de orde de bespreking van bet staatkundig programma van bet bestuur der Liberale Unie. Alvorens daartoe over te gaan, hield de beer mr E. Eekker een rede, die wij in hoofdzaak bier laten volgen. Wie uwer zoo ongeveer sprak de heer Fokker weet aanstonds met juistheid op te geven hoeveel staatkundige partijen zich thans aan 't vormen zijn? De naam partijen is echter minder juist, 't Zijn voor een groot deel fracties, hoogstens slechts partijtjes. Er heerscht op 't oogenblik eene chaotische verwarring. Men leest democratische manifesten, radicale programma's; de burgerij, de middenstand worden uithangborden voor politieke kiesvereenigingenmen beeft democratische partijgangers, radicalen (in zeer verschillende nuances, zoo zelfs dat men wel van heele, halve en kwart radicalen zou kunnen spreken)1 liberalen, liberaal-conservatieven, conser- vatief-liberalen, conservatieven en clericalen. En daarmede zijn wij nog niet aan bet einde. De clericalen worden allereerst verdeeld in twee kampenRome en Dordt. Maar met die ver deeling is bet nog niet uit. De Roomscb-ka- tholieke partij telt een linker en eenrecbtervleugel, een conservatieve en een meer vooruit strevende fractie of naar geograpbiscbe indeeling eene Ondermaascbe en Bovenmaasche. En de anti- revolutionnairen tellen onder hunne vanen nog enkelen van ben, die met den naam van etisch- irenischen worden aangeduid, en verder doleerenden en Christelijke gereformeerden. En al die nuances, al die fracties, al die groe peeringen doen bun best om blijk te geven van baar bestaan, zijn er bovenal op uit om onder de nieuwe kiezers aanhangers te vinden. Wat zal van al die verwarring bet einde zijn? Zal de kamer van honderd een staalkaart te aanschouwen moeten geven van al die verdeeld heid. Of zal er fusie, samensmelting plaats bebben Het bestuur van de Liberale Unie en daar voor was waarlijk geen profetische geest noodig beeft voorzien dat in en buiten de zoogenaamde liberale partij aarzeling, weifeling bij verwarring zou ontstaan. Yoor een groot deel is die ver warring het logisch en noodwendig gevolg van onze staatkundige geschiedenis der laatste jaren. De coalitie van de beide clericale partijen was zoo sterk geworden dat de liberalen al bun krach ten moesten besteden aan behoud van wat in de eerste en in de laatste plaats door de clericalen werd aangevallen en bedreigd. De schoolstrijd en de aanhangige grondwetsherziening sloegen parlement en regeering met verlamming. Van geleidelijke ontwikkeling kon geen sprake zijn; en zoodoende kwam de levensvoorwaarde voor de liberale partij niet in vervulling. Nu de grondwetsherziening eindelijk tot stand is gekomen, dank zij de veel gesmade liberale partij, die baar beeft doorgezet, omdat zij bovenal bet land wilde verlossen van het remtoestel, waardoor alle gouvernementeele actie werd belem merd; nu een nieuw tijdperk in onze staatkun dige geschiedenis staat geopend te worden, behoort de liberale partij zich af te vragen: Welke houding moeten wij bij de veranderde omstandig heden aannemen Wat meenen wij dat 's lands belang thans vordert? Het antwoord op die vraag moet klaar, duidelijk en onomwonden zijn. Is het dit, dan kan bet worden de leuze waaronder men optrekt bij de verkiezing, dan geeft bet de richting onmisken baar aan waarin de onder die leuze verkozenen bun mandaat zullen vervullen. Om meer dan een reden is bet thans uiterst moeilijk om een volledig programma voor de liberale partij vast te stellen. Doch «en volledig programma behoeft ook niet gegeven of gemaakt te worden. Is men bet maar eens over betgeen in de eerste jaren van bet nieuw te. kiezen par lement moet worden verwacht, dan is aan den dringenden eiscb van bet oogenblik voldaan. Niet om theoretische programma's, niet om bespiegelingen maar om daden is het te doen. Daden verbeidt bet Nederlandscbe volk, niet de Handelingen der Staten-Generaal. Het bestuur van de Liberale Unie beeft getracht zoodanig klaar, duidelijk en onomwonden ant woord te geven. Het beeft zich afgevraagd welke zijn de vraag stukken die bet meest dringend eene oplossing eischen en in welken zin behooren die te worden opgelost Bij de rangschikking dier vraagstukken is niet zonder opzet bet kiesrecht bet laatst geplaatst. Niet omdat bet 't minst belangrijke is, doch dewijl vermeden behoort te worden dat reeds van den aanvang af getornd, geplukt, geknaagd worde aan den grondslag, aan de bron waaruit de nieuwe vertegenwoordiging is voortgekomen. Wil men daden zien, zoo worde de zedelijke kracht niet aanstonds ondermijnd door de uit spraak: gij zijt niet de ware vertegenwoordiger daar gij onder een gebrekkige regeling van bet kiesrecht zijt gekozen. Weinig in getal, maar van groot gewicht zijn de punten, die door bet bestuur der Liberale Unie zijn genoemd. Het vraagstuk van den arbeid, de defensie, de belastingen en bet kiesrecht. Niets meer. Maar dit is op zich zelf reeds veel. Hierop werd door den voorzitter voorlezing ge daan van de circulaire der commissie uit de Li~ her ale Unie. Van toelichting meende de voorzitter zich voor alsnog te kunnen onthouden. Het stuk zeide bij spreekt voor zich zelf. Vereenigt de Liberale Unie zich met dit advies dan weten de kiezers (oude en nieuwe) wat zij van de liberale partij te verwachten bebbenaan bet liberale beginsel is inen dan getrouw geble ven de evolutie, de ontwikkeling is tot haar recht gekomen. Van de onder die leuze gekozenen mag, neen moet worden verwacht dat zij verwe zenlijking van die eischen zullen bevorderen. Schenken de verkiezingen aan onze partij onder deze leuze een meerderheid, dan zullen niet te vergeefs hervormingen van de liberale partij ge wacht worden. Zijn opbouwende daden te wachten van eene anti-liberale meerderheid Spreker legde den nadruk opdat opbouwende en achtte daarmede de vraag reeds beantwoord. De meerderheid zoo ging de beer Fokker voort zal bestaan uit volgelingen van Dordt en volgelingen van Rome, wellicht ook uit een deel der radicalen. Wat zal de minderheid anders kunnen doen dan afbreken Zal de anti-liberale meerderheid bet eens kunnen worden over de dringend noodige militiewet Ik wijs slechts op de afschaffing van de plaats vervanging, die ook op bet anti-revolutionnair program voorkomt. Zullen de Roomsch-katho- lieken met dat beginsel medegaanzij die zieb tijdens de grondwetsherziening zoo fel er tegen verzetten 9 Doch wij behoeven nog niet eens zoo ver te gaan; voor dat politieke vraagstukken in bet parlement ter sprake kunnen komen, zal er reeds stof genoeg zijn voor verdeeldheid. Zal een ministerie voor een deel uit anti-revo- lutionnairen, voor een deel uit Roomsch-katho- lieken samengesteld ik noem er de radicalen nog maar niet bij weder een ministerie van eeredienst. in zijn midden moeten bebben, terwijl de minister van justitie dan weder belast wordt met de zaken van den Roomscb-katbolieken eere dienst Zal bet gezantschap bij den pans weder inge voerd moeten worden door een ministerie, voor de helft uit Calvinistische Protestanten bestaande Hoe is bet toch mogelijk dat men niet inziet dat de partij van dr Kuijper geheel den zin van de Roomscb-katbolieken zal moeten doen, dat feitelijk de Calvinistische partij de zaakwaarneemster van de Roomscb-katbolieke partij zal zijn öf dat de nieuwe meerderheid tot machteloosheid eu on vruchtbaarheid zal gedoemd zijn Noch de eene noch de andere onderstelling is troostrijk voor de anti-revolutionnaire partij; de eerste legt baar eene rol op geheel in strijd met baar programma, de andere zal de voorspelling tot een feit maken: dat eene meerderheid, op dergelijke wijze verkregen, vicieus is in beginsel, vicieus in de gevolgen.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1