FEUILLETON. DO KIS SGHEBKRG. MooppfflYeiiita.... Laatste Berichten, Weerkundige Waarnemingen. De onderofficiersvereeniging Vriendschap en Genoegen te Vlissingen gaf gisterenavond in de zaal Kujjpers eene tooneelvoorstelling ten voor- deele van de kas der oud gepensionneerde onder onderofficieren en minderen. Een gedeelte van de stafmuzikanten van het 3e regiment luisterde de vooorstelling met muziek op. Twee tooneelstukken: Een oudejaarsavonddrama in drie bedrijven door Mello Dibema, en Een gezellige Kamerkluchtspel in een bedrijf door Antoine, werden vlug en zeer goed afgespeeld. Het publiek vermaakte zich best en gaf daarvan meermalen blijk door zijne bijvalsbetuigingen. De avond werd met een gezellig bal besloten. De opbrengst, na aftrek van alle kosten, bedroeg 56, wat der vereeniging zeker eene aangename voldoening is geweest. Te Veere is een valsch dubbeltje door den burgemeester in beslag genomen. Het stempel was van het jaar 1882 en de beeltenis zeer juist getroffen. In de laatste weken worden op Noord-Be veland verschillende partpen aardappels opgekocht voor ƒ1.25 a ƒ1.50 per HL., meestal voor België. Francis Coppée, lid der Fransche academie, is gisteren te Amsterdam aangekomen. Heden biedt de heer Louis Legrand, minister van Frankrijk den gevierclen dichter een dejeuner aan. De overige gasten zijn Burggraaf en mevrouw de Ségur, graaf en mevrouw Kapnist, baron d'Anethan, mr J. N. van Hall en mr F. baron van Hogendorp. Aan den gemeenteraad van Amsterdam stellen burg. en weth. voor, de concessie tot het bespelen van den Stadsschouwburg weder voor drie jaren (ingaande 1 Sept. 1888) te verleenen aan de Kon. vereeniging Het Nederlandsch Tooneel. De pacht som blijft op 8000 bepaald. Aan boord van een te Amsterdam in het Oosterdok liggend Zweedsch stoomschip kwam de stoker in aanraking met de machine en kreeg daarbij zoo ernstige verwondingen, dat hij onder de voorloopige behandeling aan boord is bezweken. In dezelfde stad viel een jongen, die op een dak aan het duivenjagen was, op straat; hij werd meer dood dan levend naar het gasthuis gebracht. Een slimme dief heeft een zelf werkende weegmachine in de galerij te Amsterdam van haar klinkenden inhoud weten te berooven. Hij is nu «een man van centen" en toch niet «gezien Te 's Gravenhage zijn aangehouden vier knapen, waaronder een verpleegde in een dei- weeshuizen, verdacht van diefstal van ijzer uit de fabriek der firma Enthoven Co. en van ont vreemdingen van lood en zink van een kerkgebouw. De politie nam bij een opkooper een partij van 1.600 kilo in beslag. Te Clingendaal zullen dezen zomer, waar schijnlijk in Augustus, op twee dagen weder wed rennen gehouden worden. De prijzen zijn veelal lager dan vroeger behalve voor den »groot mili tairen wedren over hindernissen", waarvoor, dank zjj de Vrjjgevigheid van een liefhebber, 1500 meer is uitgeloofd, waar tegenover een eereprijs ter waarde van f 200, verleden jaar uitgeloofd, is vervallen. Naar de Avondpost verneemt is de gewezen gevangenbewaarder Methöfer, tegen wien eene vervolging was aangevangen ter zake van een in Recht voor Allen geplaatst stuk over Jeanne Lorette, door de rechtbank te 's Hage buiten vervolging gesteld. Door den minister van oorlog is bepaald, dat bjj strenge koude aan de politiekamer- en provoost-arrestanten twee dekens verstrekt kunnen worden gedurende den nacht, en dat de korporaals en soldaten alsdan in de provoost ook gevulde stroozakken mogen hebben, zooals voor de politie kamer is voorgeschreven. Te Kaatsheuvel (N.-Br.) heerscht een ma zelen epidemie van zeer kwaadaardigen aard. Den 16 dezer schreef men van daar«Sedert Nieuwjaar zijn er al 38 kinderen aan bezweken. Op verscheidene dagen werden er 5 en meer be graven, heden zelfs 7. De mazelen hebben hier dan ook een ware paniek veroorzaakt. In de den 16en te Alkmaar gehouden ver gadering van de afdeeling Alkmaar der Holland- sche Maatschappij van Landbouw werd besloten de jaarljjksche Paaschtentoonstelling van rjjstieren, melkvee en vet rundvee te houden op Vrijdag 23 Maart a. s. en de gevraagde inzendingen uit te breiden tot vette kalveren, rammen en koppels van 4 fokschapen. Het programma zal spoedig gratis worden verkrijgbaar gesteld. Te Meppel viel schipper P. Z. aan boord van zijn tjalk van de loopplank in het kanaal AssenMeppel en verdronk; hij laat vrouw en kinderen achter. Te Deutichem kwam eergis teren een spoorwegarbeider onder een aankomen den trein, die hem gedeeltelijk over rug en borst reed, waardoor hij zoo ernstig verwond werd, dat zijn toestand zeer bedenkelijk is. Te Geer- truidenberg is een werkman in een stoomsmederij zoo ernstig door een vallenden steen gewond, dat zijn toestand hopeloos is. «Zie je nou wel mins, dat 'n dier 't beter het dan iemand die arm is!" riep gisteren in Den Haag een vrouw uit de volksklasse. Wat gebeurde er? Een geleider van een paard, een paardenkooper, vraagt aan een bakker om een roggebrood voor zijn paard. «Juist uitverkocht", zegt de bakker. «Geef me dan twintig krenten broodjes!" hernam de ander, die flink «markt gehouden" had, en het volgende oogenblik ge bruikte het paard zijn heerlijk diner midden in de straat. De beide uitgestrekte bosschen, genaamd «Freulesberg" en «Heidebosch" te Eist bij Reenen, toebehoorende aan graaf Aldenburgh Bentinck, ambachtsheer van Amerongen, zijn voor Belgische rekening aangekocht. Met het vellen der boomen zal een aanvang worden gemaakt. Tal van per sonen, die in dit gedeelte van het jaar gewoonlijk geheel of bijna werkeloos rondliepen, verdienen hierdoor een redelijk daggeld. De nieuwe cellulaire gevangenis te Gronin gen, waarin bijna 400 cellen zijn, is reeds zoo bevolkt, dat uit kleinere gevangenissen in het noorden niet meer naar Groningen wordt ge transporteerd. Uit Heerenveen worden de ver oordeelden nu tot het ondergaan van hunne straf naar de gevangenis te Arnhem overgebracht. De Nationalztg, den vredelievenden toon van de door den czaar aan prins Dolgoruckio gerichte woorden toegevend, vraagt of de daden van Rusland in overeenstemming zjjn met die woorden. Het Weener Fremdenblatt constateert, dat on danks de vredelievende verklaring van den czaar de onrust der gemoederen niet vermindert. Te Straatsburg zijn gearresteerd een zekere Dietz, diens vrouw, een zjjner kinderen en een persoon Wagner geheeten onder beschuldiging plannen en spoorwegreglementen tegen geld aan de Fransche autoriteiten uitgeleverd te hebben. Naar de Kötn. Ztg verzekert zullen de kosten ter uitvoering van de wet op den landstorm nage noeg 200 millioen Mark bedragen. De Iersche afgevaardigde Mac Lane is tot een maand gevangenisstraf zonder dwangarbeid veroordeeld wegens het houden van oproerige redevoeringen. Het crimineel gerechtshof in Old-Bailey, Londen, heeft het parlementslid Graham en den socialist Burns veroordeeld tot zes weken gevan genisstraf, zonder dwangarbeid, wegens het houden van onwettige volksvergaderingen op Trafalgar- Square. Ten opzichte van het andere punt van beschuldiging (het verwekken van onlusten) werden zjj vrijgesproken. Uit Boekarest wordt aan het dagblad Paris gemeld, dat er in de militaire school te Sofia oproerige proclamatiën zijn gevonden, dat het escorte voor den prins verdubbeld is en dat men voor een opstand vreest. De reis van prins Ferdinand en zijn moeder, prinses Clementine, naar Philippopel is uitgesteld. Het bezoek van lord Churchill is officieus tegen de volgende week te Berlijn aangekondigd. Een bankiershuis te Madrid, met een kapitaal van 2.500.000 frcs., heeft zijn betalingen gestaakt. De directeur is verdwenen. Door dit failliet Uit het Duitsch. Van PAUL HEYSE. Dit bezoek werd echter niet herhaald en hoe vurig Ulrich er ook naar verlangde, kwam hij er in de eerste weken niet toe om gebruik te maken van haar uitnoodiging. Hjj had zooveel te doen dat hij eerst met zijn werk gereed was, wanneer de tijd om een dame te bezoeken, reeds lang verstreken was. Allerlei wederwaardigheden, die bjj zulk een werk nooit uitblijven, kwamen hem natuurlijk ook ophouden; doch hij overwon alle bezwaren door zijn opgewektheid, volharding en geduld en wanneer hij in stilte behoefte kreeg aan een aanmoediging, haalde hij zich het ge liefde, bleeke gelaat voor den geest, dat toch reeds eenmaal tegen hem gelachen had. Het was als vreesde hij weer dien ouden, hopeloozen blik te ontmoeten, en daarom aarzelde hij bij haar aan te kloppen; hij stelde zich echter voor, dat na afloop van het werk een dankbare lach van deze lippen het loon voor al zijne moeite zou zijn. Onderwijl was November ten einde gespoed en December reeds half voorbij. Het nieuwe Kur- haus verrees eerst een mans hoogte boven den grond, de drinkhal was op slanke ijzeren peilers pnder dak gebracht; terwjjl het huis op de Vossen- weide reeds bijna in de ruwe muren voltooid was, niet tot genoegen van het badcomité dat de be langen van die vreemde dame niet zoo ter harte nam. Binnen kort zou het dak er op geplaatst worden toen eensklaps het weer omsloeg en zware sneeuwstormen door de vallei gierden, zoodat het werk voorloopig gestaakt moest worden. De jonge bouwmeester moest er tegen wil en dank in berusten dat hij er voorloopig niets meer te doen had. Er verliepen nog een paar dagen met het aanbrengen der noodige beschik kingen aan de nieuwe gebouwen en het af betalen der werklieden; doch daarna zat hij moedeloos, met de handen in den schoot voor het venster of liep rusteloos heen en weer in zijn kamer. Zijn hospita sloofde zich te vergeefs uit om hem met een praatje op te vrooljjken. Zelfs een concert in de Harmonie, door de muzikale dochters der deftige burgers gegeven, kon hem niet verlokken. Hij ging vroeg naar bed en sliep zóo spoedig in, dat de nacht hem ook geen goeden raad kon brengen. Den volgenden dag scheen het nooit licht te zullen worden. Het weer was zachter, maar er hingen zware, loodkleurige wolken als een grijze wand boven de bergen en in de nauwe straten was het zóo donker dat men in alle werkplaatsen licht moest aansteken. Ulrich stak echter de lamp niet op, die zijn hospita hem bracht. Hij lag op de canapé en keek naar de zoldering, zuchtte af en toe, sprong overeind, liep naar het venster, keek naar de lucht, zuchtte weer en worden verschillende huizen te Parijs, te Barcelona en elders, men verzekert zelfs de Spaansche bank, getroffen. Bij haar verhoor voor den rechter van in structie Athalin heeft mevr. Ratazzi al haar be schuldigingen tegen Wilson volgehouden en ook bij haar confrontatie met hem. Zij heeft gedreigd met nog meer leeljjke onthullingen. Het hof van eorrectioneele appellen heeft het request, waarbij haar voorloopige invrijheidstelling wordt gevraagd, afgewezen. Wilson heeft gisteren opnieuw een verhoor ondergaan. Later is er bij hem een huiszoeking gedaan door den rechter van instructie. Er zijn 23000 stukken gevonden. Het resultaat van het onderzoek is nog onbekend. Naar de Indépendance mededeelt, heeft de intendant van het theater van Meiningen Hofratli Chronegk de inrichting van den nieuwen Vlaam- schen schouwburg te Brussel onvoldoende verklaard voor de decoraties der Meiningers. Te Brussel hoopt men, dat de voorstellingen in het theater de la Monnaie zullen plaats hebben. Te Peuthy, bij Vilvoorde, gaven drie mannen een kind van vijf jaar zooveel jenever te drinken, dat het in zware stuipen verviel en twee dagen later na smartelijk lijden bezweek. Onder de drie bevond zich nog wel de oom van het wicht. De bekende landschapsschilder en teekenaar voor geïllustreerde bladen J. J. Kirchner te Weenen, is plotseling krankzinnig gewordenhij deed een aanslag op het leven van zijn hospes. Sedert dien is hjj verdwenen. Oscar Pletsch, de bekende talentvolle teeke naar, vooral van scènes uit het kinderleven, is overleden. Een predikant, die eenmaal een aanzienlijke positie in de Engelsche kerk innam, de Rev. George Burcroft Butterfield, is door het West- minster-politiegerecht naar de openbare terecht zitting verwezen, ter zake van dronkenschap en bedelarij te South Kensington. De burgemeester van de stad Hackettstown in New-Yersey (Amerika), is met de nooderzon verdwenen, na rechts en links geld ter leen ge kregen te hebben, zoowel van zijn eigen gemeente naren als van de pachters in de omliggende stre ken. Hij was vooral populair bij het vrouwelijk geslacht, daar hij ongehuwd was en alle meisjes en weduwen, waarmede hij in aanraking kwam, ten huwelijk vroeg, tevens haar spaarpenningen ter leen vragende. Hij heeft op deze wijze minstens vijftien dames opgelicht en heeft thans aan allen van de Bermudas-eilanden, waar hij zich is gaan vestigen, kennis gegeven van zijn plan om voor loopig niet meer naar Hackettstown terug te keeren. Dit laatste zou zjjn-edelachtbaren dan ook zeker slecht bekorqen In een manufactuur-magazijn te Keulen kwam dezer dagen eene dame, vergezeld van een kindermeisje, dat een klein kind op den arm droeg. De dame zocht verscheiden kostbare stof fen uit. Intusschen werd het kind onrustig, zoo dat het kindermeisje, om het weer te bedaren, er mede heen en weer begon te loopen. De dame vroeg om de rekening en verzocht, of zij het kind een kwartiertje mocht achterlaten, op dat het dienstmeisje de gekochte zaken naar huis zou kunnen dragenzij zou haar dan tevens het geld medegeven. Gaarne werd dit verzoek inge willigd er werden twee stoelen naast elkaar gezet en het kind daarop als in een bedje, neer gelegd. Hierna verwijderde zich de dame met het kindermeisje, terwijl zij de waren medena men. Toen er echter een uur verstreken was, ging de winkeljuffrouw er eens naar zien. Hoe verbaasd was zij echter, toen het kind een groote pop bleek te zijn. De eigenaar van het maga zijn kwam nu tot de overtuiging, dat hij het slachtoffer was geweest van eene even slimme als oorspronkelijke oplichterij. 19 Jan., des morgens te 8 uren. Verwacht: verand. wind. Thermometerstand t(e Middelburg. 19 Jan. 's morgens 8 uren 32 gr. 's middags 19 uur 38 gr. 's avonds 4 uur 37 gr. F. keerde naar zijn rustbank terug. Hoe weinig hij ook gewoon was om zich rekenschap van zijne gevoelens te geven, kon hij toch niet langer loochenen dat het vurige ver langen om de bewoonster van het huisje in het bosch weer te zien, alle andere gewaarwordingen overheerschte, gelijk een lang tegengehouden woeste stroom plotseling de dijken verbreekt en alles meesleept wat hem in den weg komt. Zoo lang hjj aan het werk was had hij dien hartstocht kunnen bedwingendoch nu beheerschte die hem met zulk een kracht, dat hij er van beefde. Het is dwaasheid! Wat moet dat geven? Ik ben haar zoo onverschillig als een paal van haar schutting. Wanneer zij niet bepaald met mede lijden of afkeer aan mij denkt, zooals aan alle andere menschen, is dat alles, waar ikop hopen mag. Het zou ook niet den minsten indruk op haar maken wanneer ik mij op genade of ongenade aan haar overgaf. Zij heeft mij evenmin noodig als iemand anders. Geen mensch kan haar aan het verstand brengen dat het zonde en schande is, zooals zij haar jong leven doorbrengt, zonder een greintje genot maar wie niet geholpen wil zijn, dien kan men niet helpen. «Neen riep hij eensklaps opspringende uit, «ik moet mij die malligheid uit het hoofd zetten. Het komt alleen van de bedompte lucht hier in dat lage hok, dat die mij zoo de baas is gewor den. Ik moet weg, hoe eerder hoe beter. Ik moet menschen, kunstwerken om mij heen hebben wat moois zien. Het zou een zelfmoord zijn Datum. Plaats. Voorwerpen. 20 Jan. Biervliet, Afbraak, HamiJUae— 23 Ilzendijke, Hout, Hammacher. 23 0 Hoofdplaat, Hout, Hamtnacher. 24 Hoofdplaat, Afbraak, Hammacher. 25 tl Were, Hofstede, Tak. 26 0 Middelburg, Land enz., Tak. 26 Middelburg, Huizen, Tak. 26 0 Groede, Hout, Hammacher. 27 n ltillaud. Molen, De Vos. 27 n Oos kapellt, Hout, Verhulst. 27 0 N. St. Joosl Hout, Tak. 27 ti Groede, Hout, Hammacher. 31 0 Serooskerke, Hout, Verheij. 1 Febr. Goes, Hout, De Vos. 2 0 Hoofdplaat, Hout, Hammacher. 3 tl Groede, Hout, Hammacher. B n V ronwepolder, Herberg enz., Tak 15 0 Oostkapelle, Hout, Verheij. 22 0 Middelburg, Huis, Van der Bilt. 24 0 N. &St. Joosl., Inspan, Tak. 29 0 N. St. Joosl., Inspan, Tak. Cortgene. Door de heeren mr L. A. Bybau te Colijnsplaat, J. van Damme te Cortgene, W. Duclaux te Wissekerke, A. L. Haringman te Goljjnsplaat, M. Hooze te Wissekerke, dr Q. J. M. Janssen te Wissekerke, P. de Kejjzer te Cortgene, Abr Mgrkusse Az. te Cats, J. L. Markusse te Camperland, Jb. van Nieuwenhuizen te Camper- land, M. Rottier van den Brink te Cats, J. Sturm te Gats, ITazelaar te Colijnsplaat, P. Verburg jr zn en P. "Voogd te Camperland waren tegen heden morgen 11 uren, ten huize van L. D. van de Linde, hunne geestverwanten in het eiland Noord- Beveland bijeengeroepen ten einde in overweging te nemen het denkbeeld om voor dat eiland eene liberale kiesvereeniging op te richten. Dat denkbeeld bleek bij de opgekomenen in goede aarde te vallen want niet alleen dat de oprichting een feit werd maar reeds dadelijk tra den 48 leden toe, terwijl te Cats, Colijnsplaat, Wissekerke, Camperland en Cortgene afdeelingen werden opgericht. Toen werd overgegaan tot de vaststelling dei- statuten en bepaald dat de vereeniging zich niet zal inlaten met gemeenteraadsverkiezingen en dat de godsdienstige kwesties en denkwijzen harer leden buiten het debat zullen blijven. Het bestuur der vereeniging zal bestaan uit de voorzitters der afdeelingen. 's fü-ravenliag-e. Eerste kamer. In de heden gehouden zitting bepaalde het algemeen debat over de staatsbegrooting zich tot eene uit drukking van leedwezen door den heer VanNaamen dat de defensiewetten nog niet gereed zjjnhij drong bjj den minister erop aan om de gereed zjjnde ontwerpen nog met deze kamers af te doen. Hoofdstuk buitenlandsche zaken is aan- genomeu na een verzekering van den minister aan den heer Sickesz dat de regeering alles doet om den afzet van Nederlandsch vee in het buitenland te bevorderen. Bjj hoofdstuk IV kwam de heer De Vos van Steenwjjk op tegen het kon. besl., regelende het recht van gratie, dat door den minister van justitie werd verdedigd. Het hoofdstuk is daarop eenparig aangenomen. Bij hoofdstuk V werd gedebatteerd over de kwestie of een lodger, die niet op de schattings- ljjst is gebracht, in beroep kan komen. De mi nis! er meende dat de rechterljjke macht kon beslissen. Morgen voortzetting. Rome. Het bericht omtrent de terugroeping van den Franschen gezant wegens het bij herha ling inbreuk plegen op de onschendbaarheid van het Fransch consulaat te Florence door den vrederechter aldaar wordt tegengesproken. Londen. De Times verneemt uit Konstanti- nopel dat de minister van oorlog Adrianopel krachtig» versterkt. Volgens een bericht uit Kon- stantinopel aan den Standard is de vorst van Montenegro Ruslands candidaat voor den troon van Boelgarije. om hier te overwinteren. Maar ik moet nog eenmaal naar haar toe, om afscheid te nemen en te zeggen dat het met het feest voor de werk lieden nog tijd heeft. Als ik dan in het voorjaar terugkom is die gekheid uit." Hjj voelde zich door dit besluit verlicht, begon zijne teekeningen bjjeen te pakken, at in het hotel, waar hjj zeer vrooljjk praatte en vertelde dat hjj wegging, maar treuzelde daarna zoolang eer hjj zich opmaakte om zjjn afscheidsbezoek te gaan brengen, dat het reeds donker begon te worden, toen hjj den ouden Kurtuin betrad. Er was een sterke zuidenwind opgestoken, die de gele blaren voor hem uit dreef, en de boomen schudde tot zij krakend hunne takken bogen. Ulrich ontmoette geen stervelinghjj liep haastig voort, maar stond af en toe stil om zich het zweet van het voorhoofd te vegen. In de diepte hoorde hjj de rivier bruisen en den zaagmolen dreunen. Ik geloof waarachtig dat ik bang ben, zei hij met een huivering bjj zich zelf, en deed zjjn best om dat gevoel af te schudden. Het is alsof ik naar de spelonk der heks van Endor ga, of naar Circe, die mjj in het een of andere dier zal herschapen, Neen, betas alleen de wind, die mjjne zenuwen prikkelt. Ik zal het kort maken en mij niet laten beheerschen door dwazen angst voor spoken. Zoo bereikte hjj eindelijk buiten adem en geheel bezw;eet het hekje in de schutting, dat geen schel had, zoodat hjj een oogenblik besluiteloos stond. Weldra hoorde hij echter het hondje,

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2