N°. 16. 131® Jaargang. 1888. Donderdag 19 Januari. Middelburg 18 Januari Onderwijs. Kerknieuws. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. m Rechtszaken MIDDEtBURGSCHE COllRANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Yey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niehwenhüuzen, en te Terneuzen: L. van Wijck. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomenen nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van ditmab^e Rotterdam, en de firma B. van dee Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger» De Tijd vindt in onze opmerking over de waar schuwing van Z. H. den paus, aan het adres der Beiersche bisschoppen, tegen de vrijmetselaars aanleiding tot een lange redeneering over de vijandschap, door de maijonnerie in Italië, België» Frankrijk enz. jegens het pausdom aan den dag gelegd. En daarom verbaast het blad zich over ons beweren »dat de R. K. kerk, waar zij zich beweegt op het gebied, waar haar macht en kracht 't huis behooren, en zij ook veel nut kan stichten, meer erkenning en bescherming vinden zal bij de vrijmetselaars dan bij de zich noemende vromen." De redactie van dit blad is te verstandig om niet te weten dat zij eigenlijk om de door ons gestelde kwestie heendraait, en doet alsof zij niet weet dat wij over de R. K. kerk niet over het pausdom schreven en alsof wij niet eene voor waarde stelden in de thans door ons gespatieerde woorden. En daarin ligt juist het groote verschil tusschen haar en ons. Onder de R. K. kerk verstaan wij het geheel, zoowel het hoofd dat in het Vaticaan zetelt, als de bisschoppen en de leden, over de gansche aarde verspreid. Pastoor Brouwers was, bij gelegenheid van het Leo-feest te Middelburg, in zijne feestrede even welsprekend als eerlijk, toen hij erkende dat er in de dagen der Hervorming veel was in zijn kerk dat veranderd, verbeterd moest worden. Zou de redactie van de Tijd ook niet eens een oogenblik zoo eerlijk zich willen toonen door zich op dat zelfde standpunt te plaatsen en te erkennen dat er ook èn door de hoofden èn door de leiders èn door de leeken door alle tijden heen mis slagen en fouten begaan zijn, waartegen moest worden opgekomen? Het is toch een opmerkelijk verschijnsel dat juist in de ultra-katholieke landen, waar, zooals in Italië, het hoofd van den staat prijs stelt op den naam van goed katholiek, het pausdom zoo veel verzet en bestrijding ondervonden heeft. Kan de Tijd zich nu niet voorstellen dat dit een gevolg is van verkeerde inzichten, slechte politiek, overdreven ijver, of erger ondeugden van hen, die in het Vaticaan den scepter zwaaiden? Wij willen daarmee volstrekt niet zeggen dat de bestrijders van het pausdom altijd in hun recht geweest zijnverre van dien. En allerminst willen wij geacht worden goed te keuren, wat doldriftige heethoofden,al waren zij ook vrijmetselaarsmisdede n in den strijd tegen clericale overheersching. Maar wij mogen toch ook niet over het hoofd zien dat zij wellicht tot het uiterste gedreven werden. De vraag van de Tijd of soms naast de wilde vrijmetselaars in Italië, België, Frankrijk enz. nog een tamme soort bestaat, deed toch bij ons de vraag rijzen, of die bedoelde personen, welke meestal toch ook den katholieken godsdienst be lijden, niet wild gemaakt zijnen of anders de macht der R. K. kerk te kort schoot om hen in bedwang te houdeneen kwestie die wij gaarne aan de Tijd ter overweging geven. De redactie van dit blad, dat in haar nommer van Maandag lof bracht aan de niet katholieke pers over den toon, waarop door haar het paus- feest is besproken, en zich in die aangename stemming niet door gruwelen en wreedheden der XVIe eeuw, door wien ook gepleegd, wilde laten storen, kon nog verder gaan en zich toeleggen op de zeli kennis, of zij het in onpar tijdigheid en waardeering van andersdenkenden al even ver gebracht heeft als die pers, welke zij zoozeer prijst. Evenmin als wij voor de fouten van het paus dom de gansche R. K. kerk aansprakelijk stellen, evenmin zal zij dan alle buitensporigheden van maijons plaatsen op rekening der vrijmetselarij. Dit is, dunkt ons, het eenige juiste standpunt; ons leerde het ten minste het goede in de R. K. kerk opmerken, waar deer en en erkennen. In de heden in de sociëteit St Joris alhier ge houden vergadering van vennooten in de Zeeuwsche Spoorbootmaatschappijwaarop 46 stemmen waren vertegenwoordigd, is onder meer besloten om uit het reservefonds tot een bedrag van f 20.000 te putten, om de boot te voorzien van een nieuwen ketel en de machine met Compound-systeem in te richten. Zooals uit achterstaande annonce blijkt zal het vroeger door ons gemelde concert van den keizer der violisten A. Wilhelmj, Dinsdag 31 Januari a. plaats hebben. De officier van gezondheid 2e kl. A. W. Ver heiden is - door den generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst, aangewezen tot het bijstaan van den militieraad in het genees kundig onderzoek van militieplichtigen van 1888 in de provincie Zeeland. Te Vlissingen bevat de kiezerslijst voor de tweede kamer 896, die voor de provinciale staten 892 en die voor den gemeenteraad 890 namen, zijnde ongeveer het dubbele van vroeger. In het verslag van de zitting van den Vlis- singschen raad, Vrijdag jl., liet de telegraaf ons eene gratificatie van 110 voor buitengewone diensten aan de commissie toekennendaarmee waren de commiezen bedoeld. Dinsdag had eene vergadering plaats van inge landen van den polder Westeren Ban van Schou wen. In de eerste plaats werd mededeeling gedaan van een brief van H.H. Gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij afschrift werd inge zonden van een koninklijk besluit, houdende handhaving van de beslissing van Ged. staten in het bekende geschil (laatst uitvoerig in dit blad medegedeeld). Alle daarop betrekking hebbende stukken werden ter visie gelegd, en door den ont vanger-griffier werd verslag gedaan van de behan deling der zaak bij den raad van state. Teneinde de kosten van het proces te bestrijden, werd tot eenige af- en overschrijvingen op de begrooting besloten. Hierna werd overgegaan tot het opmaken eener voordracht voor een gezworene, als gevolg van de koninklijke beslissing. Daarop werden geplaatst de heeren A. Dartig, J. Lemson en L. Blom. Nog moest worden opgemaakt eene voordracht voor een dijkgraaf, daar de heer De Bakker in Maart a. s. aftreedt. Hierop werden geplaatst de heeren M. de Bakker, M. Bolle Lz. en A. C. Bon. Maandagavond hield de liberale kiesvereeniging te Bruinisse eene algemeene vergadering met nieuwe kiezers, teneinde de gewijzigde toestanden, door de herziening der grondwet in 't leven ge roepen, enz. te bespreken. Hoewel de opkomst niet zeer talrijk was, traden toch elf nieuwe leden toe, zoodat de vereeniging nu 38 leden telt. Volgens de nieuwe lijst zijn er thans 199 kiezers voor leden van de 2e kamer en 197 voor den gemeenteraad; volgens de oude lijst waren die cijfers 63 en 120. Benoemd tot heemraad van het waterschap Schouwen, provincie Zeeland, T. Gast. De minister van oorlog brengt in de St. Ct, ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Octo ber a. s. kunnen worden toegelaten A. te Delft, tot den cursus ter opleiding voor tweede-luitenant der artillerie bij het leger hier te lande, 12 jongelieden B. te Haarlem, tot den voorbereidende prac- tischen cursus der militaire school, ter opleiding voor tweede-luitenant der infanterie bij het leger hier te lande, 20 jongelieden. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct. van heden. Gisteren den geboortedag van den stichter der vereeniging werd te Zwolle de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de schippers- vereeniging Schuttevaer. Onder meer was ook de afd. Middelburg daarbij vertegenwoordigd. Alvorens tot de behandeling van de zaken over te gaan, deed de voorzitter het voorstel, om ge zamenlijk een bezoek te brengen aan het graf van den stichter. Een algemeen applaus bewees, dat de leden daarmede volkomen imstemden. Men begaf zich dan ook terstond op weg naar de nieuwe begraafplaats. Bij het gedenkteeken gekomen, werd het har- teljjk woord, 'twelk de grijze voorzitter aan zijn onvergetelijken vriend, den stichter, had gewijd, door den heer v. Tussenbroek voorgelezen. De laatste levensjaren van Schuttevaer werden op eenvoudige, maar treffende wijze herdacht. De heer C. Schuttevaer dankte met een kort woord voor de hulde, aan de nagedachtenis zijns vaders gebracht. Na de terugkomst van het kerkhof hield de heer D. J. H. van Tussenbroek een feestrede, waarin hij eerst een overzicht gaf van de wording der vereeniging. Bij de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur, in plaats van de aftredende leden "W. Ui de Jong en J. Varekamp, werden de beide aftredende leden bij acclamatie herkozen, die de herbenoeming aannamen. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat dê inkomsten in het afgeloopen jaar hadden be dragen 505.34 en de uitgaven 507.95§. De vereeniging verheugt zich in het bezit van een saldo van 522.73§, waarvan het grootste deel in de spaarbank is belegd. Prof. Willeumierte Amsterdam, die voorzitter is geweest van de commissie tot herziening van het reglement van Burgerpligt, heeft zich niet aangesloten bij degenen, die deze kiesvereeniging wenschen te verlaten hij heeft bedankt om op te treden als hoofd der minderheid die weggegaan is. Daarentegen heeft de heer C. P. Metelerkamp, raadslid, wel als lid der kiesvereeniging bedankt. Zaterdag vergaderen zij, die heengingen, om eene nieuwe vereeniging te stichten. In een te Brielle gehouden vergadering van anti-revolutionnaire kiezers werd tot candidaat voor de Tweede kamer bij de aanstaande ver kiezing gesteld de heer C. E. Plugge, griffier bij de directie der marine te Hellevoetsluis. In den laatsten tijd is er dikwijls sprake ge weest over aanstaande wijzigingen in de tegen woordige pensioenwet voor officieren. Zooals uit de laatste geruchten, welke daaromtrent in om loop zijn, kan worden afgeleid, is des ministers streven, den officieren gelegenheid te geven om op betrekkelijk jeugdigen leeftijd de gelederen met pensioen te kunnen verlaten. Hierdoor wordt een tweeledig doel bereikter komt meer pro motie in de verschillende rangen en een aantal officieren, die hun baton de maréchal hebben be reikt, verlaten den dienst, maar blijven ter be schikking van den staat, zoodat hieruit een reserve van officieren wordt geformeerd, waarop later met de in te dienen militiewetten gerekend zal worden. (L. D.) Naar het Vad. thans met zekerheid kanmede- deelen, heeft de heer P. Bogaardt, koopman te Amsterdam, aan den minister van koloniën een adres ingediend, waarbij hij als opzichter en directeur eener te Amsterdam te vestigen stoom vaart-maatschappij, die genaamd zal worden Holland, met een ruim kapitaal zal werken en zich ten doel stelt een geregelden dienst te openen van Amsterdam naar Java in verbinding met de steamers van de Nederlandsch-Indische stoomvaart maatschappij, over wier vloot hij de vrije beschik king zal verkrijgen, verzoekt om of de tegen April a. s. aangekondigde uitbesteding van het onderhouden van geregelde stoomvaartdiensten in den Indischen Archipel gedurende de jaren 1891 tot en met 1905 te doen doorgaan, öf wel hem in de gelegenheid te stellen, eveneens als met de heeren Boissevain, Tegelberg en Ruys geschied is, onderhandelingen te openen tot on- derhandsche aanneming van gezegden Neder- landsch-Indischen pakketdienst, waarbij de heer F. Bogaardt het uitzicht opent op voorwaarden, welke voor 's lands schatkist voordeeliger zijn. Wij ontvingen het eerste nommer van Kunst nijverheid, het officieele orgaan van het uitvoerend comité voor de nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid te 'sGravenhage in 1888- De directie en administratie berust bij de heeren Gebr. Belinfante te 1s Gravenhage. Uit de bactereologische onderzoekingen van prof. dr C. A. Pekelharing en dr C. Winkler naar den oorsprong de verspreiding en de mid delen ter bestrijding der berri berri in Atjeh is gebleken dat al het drinkwater aldaar, zelfs dat uit den artesische 1 put, dermate met micro-organismen is bezwangerd dat het gebruik zonder eene voor afgaande volkomen zuivering als gevaarlijk voor de gezondheid moet worden beschouwd. Onder- de maatregelen, die genomen zijn zoowel ter ver betering van den algemeenen gezondheidstoestand als ter voorkoming van andere epidemieën, behoort de zuivering van dat drinkwater door filters, die in staat zijn alle pathogenische bacteriën met volkomen zekerheid uit het water terug te houden. Aangezien in de aanvraag tot uitzending dier toestellen van het legerbestuur in Indië geen bepaald systeem was vermeld, werd dit tot advies in handen gesteld van prof. dr G. v. Overbeek de Meijer, hoogleeraar in de hygiënische weten schappen aan de universiteit te Utrecht, wiens uitspraak was dat voor dit doel het filter Cham- berland, systeem Pasteur, uitsluitend in aanmer king kan komen. Naar aanleiding daarvan heeft het departement van koloniën met de firma Crans Co. te 'sGravenhage als concessionnaris voor dit systeem voor Nederland en de koloniën een overeenkomst gesloten tot de levering binnen zeer korten tijd van een groot aantal dezer toe stellen zoowel vaste ten dienste van kazernes hospitalen, cantines enz. als vervoerbare filters ten dienste van het leger in Atjeh. Ook in ons land zal het gebruik meer en meer dringend wenschelijk blijken. Tal van gemeenten toch zijn er, die ten eenenmale van zuiver drink water verstoken zijn. Zoowel provinciale genees kundige raden als tal van plaatselijke gezondheids- commissiën hebben, zoodra cholera of eenige andere ernstige epidemie dreigt, als voorzorgsmaat regel het gebruik van dezen filter zoo algemeen mogelijk aanbevolen, aangezien het gebruik van gekookt water niet die volkomen waarborgen oplevert, daar kookhitte niet voldoende is om alle bacteriën te dooden en juist de pathogenische bacteriën gerekend worden tot die soort te behooren. De uit Batavia ontvangen berichten zijn geda teerd 13 Dec. Het officieel verslag van Atjeh, loopende tot 27 Nov., meldt o. a. Te Edi worden nog wel nu en dan verontrus tende tijdingen vernomen, o. a. den 12en Novem ber jl., dat er voornemen zoude zijn, om onze versterking in brand te steken en dat een bloed- prijs zou zijn uitgeloofd op de hoofden van den Radja van dat landschap en van den luitenant der Chineezen te Edi; doch de rust werd er niet verstoord. De priester T. Sech Osman van Semali, die de gemoederen der bende, die den laatsten aanval op de versterking te Edi deed, tot fanatisme had opgezweept en haar een zeer gemakkelijke over winning had voorspeld, nam, bevreesd voor de wraak der overgeblevenen, de vlucht. De hoofden van Rigas, Melaboeh en Lagen, zoo mede die van Tjoenda, Bajoe en Nizam, bevonden zich te Kota Radja. In de laatste dagen van den verslagtjjd viel er nog al regen. De beri-beri buiten beschouwing gelaten, was de gezondheidstoestand gunstig. Het ziekte-cijfer was iets hooger, het sterfte-cijfer laag. De stand der beri-beri was even gunstig als gedurende den vorigen verslagtijd. Aan de openbare school te St. Maartensdijk bedroeg in het afgeloopen jaar het verzuim 23 pet; en wel wegens ziekte 6,2 pet, veldarbeid 10,9 pet, overigen arbeid 2,3 pet en andere redenen 3,6 pet. Mej. G. C. Duijvestein te Zaamslag is be noemd tot onderwijzeres te Borssele. Beroepen tot predikant te Cats d» J, Wil- lemsepredikant te 's Heerenhoek. Op Dinsdag 14 Februari 1888 zal voor de openbare terechtzitting der arrond. rechtbank te Middelburg terechtstaan M. P. A. P. 34 jaren, geb. te Breskens, wonende te Middelburg, direc teur der kunstboterfabriek, ter zake dat hij als directeur dier fabriek in den loop van 1886 te Middelburg opzettelijk lo. ten verkoop in vooraad heeft gehad kunst boter, door hem verpakt in papier, valscheljjk voorzien van het navolgende merk, namelijk een driehoekig gekroond schild, waarop zich in het midden een ossenkop en aan de driehoeken kla verblaadjes bevinden, welk schild wordt gesteund ter rechterzijde door een Mercuriusbeeld, ter lin kerzijde door een beeld, den landboaw voorstel lende, terwijl het geheel wordt gedragen door twee gestrikte eikentakken, nagebootst met eene geringe afwijking naar hetzelfde merk, gebruikt wordende door de firma Hageman Co., kunst en natuurboterfabrikanten te Rotterdam en op welk merk deze firma recht heeft 2o. Boter aldus verpakt heeft verkocht en afgeleverd als a. aan James Keniston te Bristol, op 17 Augustus 1886 tien kistjes, inhoudende 12 stukken elk van 1 Engelsch pond, en 2 kistjes, inhoudende 24 stukken, elk van een half Engelsch pond; op 7 September 1886 tien kistjes, inhoudende 12 stukken van 1, en 25 kistjes, inhoudende elk 24 stukken van een half Engelsch pond op 25 September 1886 20 kistjes, inhoudend ieder 12 stukken van éen Engelsch pond, en op 2 October 1886, 10 kistjesieder inhoudende 12 stukken van éen Engelsch pond;

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1