N°. 14. 13P Jaargang. 1888. 17 Janiïari. FEUILLETON. DORIS SENGEBERG. Middelburg 16 Januari Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. »Die doen mjj geen goed," zei zij met ge- COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Boeland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen, en te Terneuzen: L. van "Wijck. Verder worden door alle postkantoren en "boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmak te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger- Naar aanleiding der bekende poging, die in Utrecht wordt aangewend tot oprichting van de kiesvereeniging Eendracht maakt macht schrijft de heer Buitendijk in de Wageninger»Er is in deze vereeniging zeker niet weinig dat ons aan trekt, maar waarover we heden niet kunnen handelen. En toch voelen we, dat velen aarzelen zullen om nu reeds in alles dien weg mee op te gaan. »Maar wat dan? In elk geval kan de nieuwe vereeniging een haken in zee zijn, om eeniger- mate aan te wijzen welken koers we al of niet behooren te nemen. Toen we van haar eventueele oprichting vernamen, verkeerden we in de meening, dat zij als een soort van centraal-comité optreden zou, een middelpunt vormen voor heel 't land. Nu dat alzoo niet is, nu moeten er ijlings spij kers met koppen geslagen worden. D. i. er dient een poging in 't werk gesteld, om nog zulk een algemeene vereeniging in 't leven te roepen." De heer Buitendijk had liever het initiatief aan anderen overgelaten, maar daar de tijd dringt, roept hij zijne geestverwanten op, hem te be richten, of zij bereid zijn hem te steunen, en eene constitueerende vergadering te Utrecht bij te wonen. Door den heer S. L. Gobetz is, naar men ons meldt, naar aanleiding van de te Ylissingen loo- pende geruchten omtrent den dood van een milicien, aan het Bureau voor mikroskopische en scheikundige onderzoekingen alhier toegezonden een mand vijgen met verzoek deze op hare deugde lijkheid te onderzoeken. Volgens verklaring van dat bureau is daarin niet het minste vreemde of schadelijke bestanddeel kunnen worden ontdekt. Aan de vijgen mankeerde niets, zij waren daaren boven goed van uiterlijk en goed van smaak. Er is dus alle grond om sterk te twijfelen aan het gerucht, dat het gehruik van vijgen uit het te Westkapelle gestrande schip in verband zou staan met den dood van dien milicien. Naar men ons mededeelt zal Vrijdag den 27 dezer, in de concertzaal alhier, het Schwedisthe Sanger Quartett, onder directie van den heer Lut- temaneen concert geven. De recensies, die ons over de concerten dezer zangers onder de oogen kwamen, maken met veel lof daarvan melding. Het in ons vorig no. opgenomen, aan de N. R. Ct. ontleend bericht over de door den Board of Trade te Londen aan de bemanning van den Belgischen loodsschoener toegekende belooningen, als erken ning voor hunne diensten bij het redden der bemanning van den Jersey-schoener Queen of the Uit het Dwtsch. Van PAUL HEYSE. Ofschoon Ulrich nu geen vreemdeling meer was, werd hij weer zoo onheusch ontvangen als de eerste maal, behalve dat de oude dienstmaagd met een knorrig gezicht zei dat de juffrouw hem liet verzoeken binnen te komen. ,Zij bracht hem een paar trappen op, in een met steenen geplaveide gang langs een keuken, die helder door een hanglamp verlicht werd, zoodat het koperwerk en al het gereedschap aan den wand hem in vlekkelooze reinheid tegen- hlonk. Het groote vertrek, waar zij hem binnen liet, scheen tot eet- en huiskamer te dienen. Hier zat de vrouw des huizes aan een ruwe eikenhouten tafel, midden in de kamer,meteen menigte teekeningen voor zichde knaap lag op een stoel geknield, naast haar met het hoofd op de beide armen, in een groot prenteboek te kij ken, waarvan hij de oogen slechts even ophief, toen Ulrich binnen kwam. Ook dit vertrek was met een hanglamp verlicht, waarvan het roode schijnsel de gezichten frisscher en blozender deed schijnen dan het bleeke daglicht. Den stoel, dien zij hem met een zwijgend ge baar aanbood, nam hij niet aan, maar zei, staande, in korte woorden, dat alles in orde was en hjj haar om de teekeningea kwam verzoeken. Zij Isles, die in Nov. jl. op de Rassen verging, is niet juist. Naar wij uit officieele bron vernemen ontvangén de schipper L. Beije en de loods P. Dossaar ieder de gouden schipbreukelings-medaille, terwijl elk der 4 loodskweekelingen G. Borges, J. Chaffart, J. Brackx en J. Renier een zilveren medaille en bovendien nog 2 pond sterling wordt aangeboden In Goes bedraagt, volgens de nieuwe kiezers lijst, het aantal kiezers voor de Tweede kamer, de Provinciale staten en den Gemeenteraad 709- Bij de vroegere regeling beliep dit aantal voor de Tweede kamer en Provinciale staten 265 en voor den gemeenteraad 440. Te Hoedekenskerke bedroeg het aantal kiezers van den gemeenteraad vroeger 68, dat voor de tweede kamer enz. 34; nu bedraagt het 126. Te Baarland beliepen deze getallen resp. 42, 23 en 92. Te Borssele zijn thans 106 kiezers voor de 2e kamer en voor de prov. staten en 104 voor den gemeenteraad. Yroeger bedroegen deze getallen 37 en 54. De Moniteur Beige bevat de overeenkomst, den 5en Januari gesloten tusschen den prins de Chimay en onzen gezant baron Gericke, betreffende de Nederlandsch-Belgische grensregeling in het kanaal van Terneuzen tusschen het oude fort St. Antoine en het gehucht de Laatste Stuiver. Aan den secretaris van Nieuwerkerk, J. A. Le- gemaat, i4 ontheffing verleend van de verplichting tot inwoning binnen die gemeente, mits hij te Zierikzee gevestigd blijve. De heer P. J. Rinders, arts, geh. te Breskens, is benoemd en aangesteld tot officier van gezon dheid 2e kl. bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Nederlandsch- Indië. Aan mr E. F. baron van Rijckevorsel vanKes- sel, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als substituut-officier van justitie bij de arrond.- rechtbank te 's Hertogenbosch. De minister van oorlog houdt Donderdag geen audiëntie. De einduitkomst der rijksmiddelen over het dienst- jaar 1887 is niet ongunstig. De opbrengst daarvan be draagt ^*110.187.310 bij een raming van '106.960.400. Alle middelen op de staatsloterij na kwamen boven de raming. De directe belastingen slechts zeer weinig nl. ƒ145.000, waaraan de grondbelasting voor 69.000, het personeel voor 26.000, het patent, dat in December nog heel wat inhaalde, voor ƒ50.000 deel heeft. De invoerrechten waren 277.000, de loodsgelden ƒ147.000 hooger. Yan de accijnzen, te zamen 1.240.000 boven de raming, bleven alleen die op den wijn en op 't geslacht resp, 37.000 en 53.000 ten achteren, de laatste blijkbaar ten gevolge van lage veeprijzen. Gedis tilleerd kwam ƒ562.000 hooger, zout ƒ108.000, had die zelf ontworpen, zei zij, terwijl een lichte blos haar gelaat overtoog. Een metselaar had het later uitgewerkt en hij zou er stellig den weg wel in vinden. Overigens was zij bereid om hem het huis te laten zien. Zij stak een kaars aan, die in een koperen hlaker stond, en opende de deur van het neven- vertrek. Dit was een groote kamer met vier vensters, die de geheele diepte van het huis be sloeg, zonder gordijnen of eenig sieraad aan de wanden. De eene helft was tot badkamer inge richt, er stond een groote en een kleine badkuip boven de laatste was een kraan voor een stortbad aangebracht; de andere helft was gymnastiek lokaal met matrassen op den grond en allerlei werktuigen. »De benedenverdieping dient voor de ver zorging van het lichaam. Naast de keuken zijn nog een paar provisiekamers. Wij wonen en slapen boven en dat wilde ik in het nieuwe huis ook zoo hebben." »Zijt gij erop gesteld dat de trap niet breeder en steviger is dan deze", vroeg hij, glimlachend een smal, waggelend kippentrapje beschouwende. »Het is een ophaaltrap", zei zij. »ik moet mij op de bovenverdieping kunnen verschansen voor het geval dat er, ondanks de stevige tralies voor de vensters, en de zware ijzeren deuren, 's nachts dieven kwamen. Gij ziet hoe gemak kelijk die trap op te trekken is en daar wij geen van drieën zwaar zijn, zou een nog zwakker ladder voldoende zga, Nu moet gij de boven- zeep 94.000, bieren en azijnen 85.000, en suiker, waarvan de beide laatste majanden minder gunstig Waren dan de vorige, ƒ480.000. De waarborg steeg ƒ14.000 boven de raming, domeinen bijna 3 ton, posterijen ƒ221.000, telegrafen ƒ78.000. Van de indirecte belastingen gaven de successierechten 825.000 meer, de registratierechten ƒ83.000 meer, doch de zegelrechten ƒ76.000 en de hypotheekrech ten ƒ13.000 minder, alle samen dus ƒ819.000 meer. De uitkomsten van vorige jaren waren 1886 ƒ109.098.944,1885 ƒ106.680.209,1884ƒ103.789.369. Oppervlakkig gezien schijnt de stijging (1887 gaf, zooals wij boven zeiden, ƒ110.187.310) gering, ja geringer dan de beide vorige jaren. Men moet evenwel in aanmerking nemen, dat het personeel, door de afschaffing der buitengewone opcenten over 1887/88 464.000 achteruitging bij 1886 vergeleken, en dat het zegelrecht, door de zege ling der bestaande effecten, een winst voor eens in 1886 ƒ228.000 meer afwierp dan in 1887. Dat 1885 zooveel meer gaf dan 1884 was te danken aan twee bijzondere omstandigheden de wijziging in de wetgeving op de suikeraccijns en een buitengewoon hooge opbrengst der suc cessierechten de weder gunstiger uitkomst van 1886 was voor een deel aan nieuwe belastingen, zegelrecht op effecten en verhoogd recht van overgang, verschuldigdde verhooging der op brengst met meer dan 1 millioen thans is uit sluitend aan normale oorzaken te danken en is verkregen niettegenstaande eenige vermindering van lasten. Teruggegaan tegenover het vorige jaar is het patentrecht, dat slechts 4.312.000 gaf tegen ƒ4.373.000, en de accijns op geslacht die ƒ2.746.000 opleverde tegen 2.808.000. Het eerste is een bepaald ongunstig verschijnsel, het tweede minder, daar de goedkoope veeprijzen er deel aan hebben. Van het grillige successierecht, dat iets minder opbracht, en van personeel en zegelrechten, dié om bekende redenen minder moesten geven, spreken wij niet. Een bepaald gunstig verschijnsel is, dat de invoerrechten en de meeste accijnzen zoo ruim vloeiden, en dat ook de waarborg en de registratierechten zich in beter opbrengst mogen verheugen. Op te merken vallen de volgende stij gingen suiker 490.000 meer, wijn 27.000 meer (in 1886 bijna 1 ton minder dan in 1885), gedistilleerd 366.000 meer, bieren en wijnen 34.000 meer, waarborg 6000 meer (in 1886 ƒ10.000 minder), registratie 225.000 meer. Deze cijfers leggen een, zoo nog niet hoogst verblijdend, toch een niet onbevredigend getuigenis af van den stand der volkswelvaart. (Vad.) Als tegemoetkoming in de kosten van bezol diging van de muzikanten, van aanschaffing van partituren en van vernieuwing en onderhoud van muziekinstrumenten en andere benoodigdheden, is bij kon. besluit toegelegd aan het muziekfonds bjj de verschillende corpsen van het legerbjj vertrekken zien." Zij lichtte hem boven op een paar kleine kamers voor, waar de dienstbode scheen te slapen en allerlei kisten en kasten stonden. Op een derde, grootere kamer stond haar bed en dat van het kind. «En hier is mijn rijk", zei zij, hem in een kabinetje brengende. »Gij verwondert u over het ontbreken van alle mogelijke ornamenten en kleinigheden, die een meisje gewoonlijk overal, waar zij zich ook wendt, meesleept. Ik heb dat alles ook bezeten, en was niet altijd gewoon om in zulke ongezellige kamers te wonendoch toen ik hierheen verhuisde, om mijn verder leven in stilte te slijten, heb ik alles afgeschaft wat mij aan vroegere dagen herinnerde. Wie geen reden heeft om vroolijk te zijn, behoeft zich niet te tooien. Maar ik heh in dit kastje meegebracht, wat men noodig heeft als men geen ander ge zelschap zoekt." Zij wees op een klein boekenkastje naast een eenvoudige schrijftafel. Het licht harer kaars viel juist op een lange rij geschiedkundige wer ken, waarnaast verscheidede boeken over natuur wetenschap stonden. »Gij schijnt dus de dichters ook voor geen onmisbaar sieraad des levens te houden, mejuf frouw," zei hij schertsend. »Ik zie hier althans geen onzer geliefde klassieken. Houdt gij er niet van om u door Schiller of Goethe gezel schap te laten houden in uwe eenzame winter avonden het regiment grenadiers en jagers 12.575bjj elk der acht regimenten infanterie 5.050. In den loop van dit en het volgende jaar kunnen 80 kommiezen der vierde kl. der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen worden aange steld op eene bezoldiging wegens traktement en toelage van 480 'sjaars. Yoor verdere bijzonderheden zie men de Staats courant van heden. De Zaterdag avond te Amsterdam gehouden vergadering, belegd door 23 leden van Burgerplicht, die tegen de motie-Wertheim hebben gestemd, werd bijgewoond door de leden van de meerder heid der commissie tot herziening van het regle ment en verder door een honderdtal leden, die eveneens hun stem tegen die motie hadden uit gebracht. De vergadering was niet openbaar en ging eerst tegen middernacht uiteen. De bespre kingen over de te volgen gedragslijn hadden tot uitslag, dat een aanzienlijk deel der aanwezigen een collectief ontslag als lid der vereeniging Bur gerplicht teekende. (Hhld.) Er wordt geklaagd over slapheid in 't werk en de malaise, die er uit voortvloeit. Maar doet onze handel en industrie wel pogingen om door eigen inspanning daarin verandering te brengen De correspondent der Haarlemsche Courant te Pretoria schrijft toch in zijn jongsten brief. »Er is nog veel meer te doen voor Nederlandsche industrieelen, doch men moet niet op het muffige kantoor blijven zitten in afwachting van de eene of andere bestelling. Neen, men moet beginnen met een paar duizend gulden te wagen en een bekwaam, degelijk handelsman, bekend met de Engelsche taal, uitzenden om eens flink de zaken na te gaan en te zien wat er te verdienen is. Alles hangt natuurlijk af van de keuze van dien man. Geen jongmensch, pas van de handelsschool, maar een man van ondervinding in de wereld. Kan éene firma dat niet bekostigen, welnu, laten zich dan eenige aaneensluiten en gezamenlijk de kosten dragenwant het is treurig te zien, hoeveel hier in Engelsche handen is. Waarom niet een groot pakhuis opgericht met monsters van allerhande koopwaren, die Nederland direct kan leveren? Waarom moeten Engelschen Holland- sche kaas, Hollandsche jenever, Hollandsch linnen en katoen, wollen goederen, sigaren en honderden andere artikelen invoeren; kunnen de Nederlan ders die dan niet direct invoeren De eenige Hollandsche winkel in de geheele Transvaal is de Nationale Boeren-Handelsvereeniging, die nu om zoo te zeggen geheel in handen is van eene Hol landsche maatschappij. Deze winkel maakt te genwoordig goede zaken en zet heel wat Holland sche goederen van de hand, Probeert het eens, fabrikanten, en laat den Jansaligeest varen. Wanneer de zaak goed aangepakt wordt, twijfel ik geen oogenblik aan het succes." fronste wenkbrauwen »zij vereeuwigen het beeld eener menschheid, gelijk zij wezen moest en helaas niet is. Ik kom bij iedere bladzijde in verzoe king om te protesteeren, wanneer ik zie, hoe ver leidelijk zij, volgens dat bekende woord, den gou den glans van het morgenrood over de gemeene werkelijkheid der dingen weren." »Sla ik dan een geschiedboek op, dan is het alsof ik uit een broeikas met allerlei bedwelmende geuren weer in de frissche boschlucht kom. Ik zie daarin weer, hoe de menschen ten alle tijde slecht en erbarmelijk geweest zijn en de weinige goeden het leven zuur gemaakt hebben. Gij zult dat zeer nuchter en misschien dwaas vinden, daar gij overal slechts het schoone opzoekt maar ieder weet zelf het beste, wat hij noodig heeft en wat tot zijn vrede dient." Zij had de kaars op een rond tafeltje voor de canapé gezet, maar noodigde hem niet uit om plaats te nemen. Zijne oogen hingen, terwijl zij sprak, aan de eenige schilderij, die in het geheele huis te vinden was, een gravure naar het avond maal van Leonardo da Vinei, en hij kon niet nalaten te zeggen: »Dit kunstwerk schijnt gij toch te rekenen onder hetgeen gij noodig hebt, of is het alleen ter wille van het onderwerp?" Ja", zei zij kalm en zag vol bewondering naar de plaat. »Men zal u in de stad gezegd hebben, dat ik een slechte Christin ben; maar dat is laster. Er is niemand, dien ik meer vereer dan die man, dien daar onder zijne jongeren zit." Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1