N°. 1 131e Jaargang. 1888. Zaterdag 14 Januari. BEKENDMAKINGEN. KIEZERS-LIJSTEN Middelburg 13 Januari g- FEUILLETON. DORIS SENGEBERG. Rechtszaken Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels/1,50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSCHE COURANT. t: Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou, te Tholen: W. A. van Nieüwenhhijzen, en te Ternenzen: L. van Wijck. Verder worden'door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmak te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningeu, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jónes, opvolger. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: lo dat de lijsten, de personen aanwijzende die tot het kiezen van de leden van de Tweede kamer der staten-generaal, van de provinciale staten en van den gemeen teraad bevoegd zijn, op heden door hen zijn vastgesteld, in de beneden-voorzaal van het raad huis zijn aangeplakt en met den vastgestelden schattingstaat, bedoeld in het voorlaatste lid van art. 6 van het kon. besluit van den 28 Novem ber 1887 (Stbl. no 211) en de verslagen der ambtenaren, bedoeld in art. 13 van dat besluit, op de secretarie voor den tijd van 14 dagen ter inzage nedergelegd zijn; alsmede dat afdrukken van die lijsten voor zoover de voorraad strekt tegen betaling van f 0.50 per exemplaar bij de stadsdrukkers J. C. W. Altorffer verkrijg baar zijn. Middelburg, 13 Januari 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOR ER De Secretaris A. DE VULDER VAN NOORDEN. Een plattelander verzoekt ons opname van het volgende woord tot de «oude en nieuwe kiezers op Walcheren": »Voor 't eerst zal ook bij ons het corps kiezers versterkt in het strijdperk treden. Wij wachten vooral van hen, die voor het eerst van hun recht gebruik zullen maken, eene ge trouwe opkomst, wat hun zeker tot eer zal verstrekken. Evenwel verwondert het mij dat op ons platte land nog zoo weinig van kiesvereenigingen wordt gehoord; op de Bevelanden is men daarmede reeds voor een deel klaar. Dit willen we niet aan lauwheid, liever aan onbekendheid toeschrijven; toch zjj men gewaarschuwd dat van zekere zijde de stemgerechtigden vooral de nieuwe kiezers met groote woorden belezen zullen worden, woorden, die op de eenvoudigen en minder ont wikkelden den invloed kunnen uitoefenen als het zoet gefluit van den vogelaar, en dat lokstemmen zullen worden vernomen die den toets van ware vaderlandsliefde niet kunnen doorstaan. 't Zou geducht jammer zijn, indien ons district weder een afgevaardigde ter kamer zond, die, o ja, veel spreekt, wat echter geen hout snijdt, en over de belangen, waartoe hij geroepen is, weinig of niets in het midden brengt. Over onze tegenwoordige afgevaardigden behoe ven wij in dit opzicht niet te klagen. Thans zult ge slechts een afgevaardigde te kiezen hebben en wij zagen u gaarne medewerken Uit het Duitsch. Van PAUL HEYSE. Alleen verhaastte Dons haren tred, toen zij de hui zen van het stadje en de ijzeren hangbrug naderden, alsof het haar hinderde om zich onder menschen te bevinden. De nevel was thans geheel opge trokken. Op de brug zagen zij de rivier, door de herfstzon beschenen, kalm stroomen en bereikten den anderen oever, waar een paar kleine fabrieken, een houtzaagmolen en een paar armoedige huisjes stonden. De weilanden tegen de hellingen waren nog frischgroen en geheele zwermen kraaien vlogen krassend uit het bosch naar de rivier, waar zij op een zandbank neerstreken. Hier verzocht zij hem een oogenblik te vertoeven want in een dier hutjes woonde een vrouw, die zij spreken moest. Ulrieh ging onder het voor uitspringende dak van den molen op een boomstam zitten, terwijl de knaap naast hem stond en met een mesje aan een tak sneed. »Kent gij die vrouw?" vroeg Ulrieh. »Het is Kathrin, die bjj ons wascht," zei het kind, »zjj is ziek. Tante Doris brengt haar medicijnen en wat te eten. Zij heeft het gisteren aan Josepha gezegd." »Houdt gij veel van tante Doris?" De knaap knikte en zag voor zich en, als werd dat om weer iemand af te vaardigen, met ons district ten volle bekend. Dit kan en zal geschieden, zoo wij eendrachtig de handen ineen slaan. Kiezers, weest daarom op uwe hoede met wien gij over deze zaken spreekt. Struikelt niet over de steenen, die, onder schijn van godsdienst om de tegenpartij er onder te krijgen, zullen worden aangebracht. Men zal als gewoonlijk draaien en verdraaien, met slijk op de tegenpartij werpen èn speculeeren op uwe godsdienstige gezindheid. Bij sommige drijvers is alles geoorloofd, zelfs de grofste leugen. Onderzoekt of dus al hetgeen u zal worden gezegd of in handen gestopt de waar heid kan doorstaan en maakt van uw recht gebruik tot nut van het lieve vaderland." Vanwege het gemeentebestuur van Middelburg is met eene prijzenswaardige voortvarendheid ge arbeid aan de niéuwe kiezerslijsten. Hoewel de termijn voor de vaststelling volgens de wet is be paald op uiterlijk 18 Januari, zijn die lijsten reeds heden gereed en tegen 50 cent per exemplaar verkrijgbaar gesteld bij de stadsdrukkers. Volgens die ljjsten bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede kamer 1420, de Provinciale staten 1415 en den Gemeenteraad 1413. Vólgens de oude bepalingen bedroegen die cjjfers respectie velijk 530, 526 en 851. Wij wekken nu alle belanghebbenden op in zage van die lijsten te nemen en hunne recla mes zoo spoedig mogelijk in te dienen. Te Nisse bedraagt volgens de voorloopig vast gestelde kiezerslijst het aantal kiezers thans 70. Het vorige jaar bezat deze gemeente 26 kiezers voor de Tweede kamer en de Prov. staten en 40 voor den gemeenteraad. Bij de vroegere kieswet bedroeg te Tholen het aantal kiezers voor leden van den gemeenteraad 171 en voor de Tweede kamer en de Provinciale staten 93; bij de nieuwe regeling is het aantal kiezers 273 geworden. De verkiezing van een lid der Provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Hulst vacature-Piers- sens is bepaald op Dinsdag 21 Februari e. k. en eene eventueele herstemming op Dinsdag 6 Maart d. a. v. Ged. staten vestigen bij hunne bekendmaking daarvan de aandacht erop dat, krachtens art. VIII en art. XI van de additioneele artikelen der grondwet, aan deze verkiezing zullen deelneman de personen, wier namen op de nieuwe, uiterlijk op 15 Februari te sluiten kiezerslijsten zullen zijn gebracht. Naar de Iiöln. Ztg. mededeelt is de heer E. Rösler, vroeger te Vlissingen, door de Soolbader- Actiengesellscliaft te Kreuznach tot bad-inspecteur aldaar benoemd en heeft hij zijn ambt reeds aanvaard. Met ingang van 1 Febr. a. s. is benoemd tot cipier in de cel. gevangenis te Zutfen de heer J. vragen hem lastig, liep hij het huisje in, waar zijn tante was en kwam spoedig aan haar hand terug. »Ik heb intusschen den omtrek eens opgeno men, mejuffrouw," zei Ulrieh. »Wat zoudt gij er van denken als wij uw huis daar ginds aan den boschrand bouwden Dan hadt gij het fraaiste uitzicht over de stad en kondt zeker zijn dat niemand u in de ramen zag." Zij fronste de wenkbrauwen, doch zei op haar gewonen onverschilligen toon»Gjj vergist u zeer, als gij denkt dat ik mij terugtrek, opdat de menschen mij niet zullen zien. Mijn doen en laten mag vrij aan den openbaren weg geschieden, het kan mij niets schelen wat de menschen er van zeggen. Maar mijn rust wordt vergald als ik menschen zie, en daarom geef ik gaarne een zoogenaamd fraai uitzicht prijs, waar ik den heelen dag herinnerd word aan hen, die zich voor mijne naasten uitgeven en die mij onver schilliger en vreemder zijn dan de roodhuiden aan de overzijde van den Oceaan." »Welaan, een ieder heeft het recht om de wereld zoo zwart of zoo rooskleurig aan te zien als het voor zijne oogen past. Maar gij moet mij ten goede houden, mejuffrouw, dat uw op vatting mij toch een weinig bevreemdt; zelfs bij de grootste menschenhaters gaat de vijandschap tegen hunne naasten toch gewoonlijk niet verder dan met hun eigen belang strookt. Gij ontzegt u echter alle geriefelijkheden, gij verkiest een somber vochtig plekje in het bosch, boven een H. van Eldijk, thans adjunct-cipier in de cel. gev. te Goes. - - De bevolking van Tholen bestond op 31 De cember 1886 uit 2863 zielen. In 1887 werden geboren 106 en kwamen van elders 66, samen 172 zielen. Er stierven 52 en er vertrokken 138, samen 190 personen. De bevolking verminderde dus met 18 zielen en bestond op 31 December 1S87 uit 2845 personen. Op het Leo-feest te Utrecht sprak dr. H. J. A. M. Schaepman, die als feestredenaar optrad, deze welsprekende woorden welke zeker wel elders weerklank zullen vinden Indien echter ooit éen oogenblik kon komen, waarin ik er meer dan anders roem op droeg te behooren tot dat kleine, trouwe, goede, vrome volk, dan is dit oogenblik gekomen in de laatste dagen, waarin Nederland aan ons Nederlandsche R. katholieken een treffend schouwspel heeft te zien gegeven, op het voorbeeld van onzen ridderlijken koning, die, de volle waarde en de Majesteit van het koningschap bij de gratie Gods gevoelende, zijn koninklijke gelukwenschen en hulde voegde bij het jubelende deel zijns volks. Op zijn voorbeeld heeft het geheele Nederland sche volk, in een geest van groote, breede, mach tige vrijzinnigheid, met eerbied aangezien, neen, met eerbiedige waardeering aangemoedigd de feestvreugde, die des volks met geestdrift ver vult. Daarvoor eer aan het Nederlandsche volk, hulde, eerbiedige hulde aan onzen koning!" Gisterenavond hield de Amsterdamsche kies- vereeniging Burgerpligt eene vergadering ter be handeling van een, door eene commissie van zessen ontworpen concept-reglement. Hierop waren verschillende amendementen voor gesteld. Die bijeenkomst was zeer druk, door 437 leden, bezocht; en er had een langdurig debat plaats, vooral ter bestrijding van het meer vrijzinnig standpunt dat de commissie van redactie tegenover het onderwijsvraagstuk had ingenomen en over over het al of niet opnemen van een program in het reglement. Ten slotte werd met 158 tegen 147 stemmen aangenomen eene motie van den heer Wertheim, waarin verklaard werd lo dat in het reglementeen programma worde opgeno men; 2o dat hetontwerp der herzieningscom missie daartoe ongeschikt isen 3o dat de com missie worde uitgenoodigd een nieuw programma ontwerpen- Na aanneming van die motie verklaarde de commissie haar taak neer te leggen. Er ontstond hierop eene schromelijke verwarring, totdat ten slotte het bestuur op zich nam maatregelen te beramen, hoe verder in deze te handelen. Hierna ging deze Amsterdamsch-Poolsche land dag uiteen. Van welingelichte zijde deelt men ons mede, dat het bericht omtrent een bij de korpsen in fanterie gehouden examen voor den hoofdofficiers- luchtige zonnige hoogte, alleen om er niet aan herinnerd te worden, dat zich op de aarde een zeer gemengde maatschappij beweegt." Terwijl hij sprak had zij somber voor zich gezien; thans sloeg zij hare doordringende oogen naar hem op en zei: «Menschenhaters Denkt gij waarlijk dat ik de menschen mijn haat waardig keur Men kan slechts haten, wanneer men eerst bemind heeft, totdat men teleurgesteld is. In dat geval ben ik nog niet geweest. Mijn gevoel tegenover de menschen is medelijden of weerzin. Dat klinkt u hard in de ooren. Hoe oud zijt gij »Acht en twintig jaren en eenige maanden, juffrouw", zei hij lachend. »Dan zvjt gij wel gelukkig dat gij acht en twintig jaren onder menschen geleefd hebt en hen nog beminnelijk vindt. Ik ben een jaar ouder dan gij; doch mijne oogen zijn reeds vroegtijdig opengegaan. Maar waarom spreken wij daarover Wij komen hier voor zaken, laten wij onzen tijd niet verbeuzelen." »Neen", zei hij, langzaam voortwandelende, «waarom zouden wij daarover niet spreken? Gij moet niet denken dat ik mij verbeeld wijzer te zijn dan gij en u het recht betwist om naar eigen ervaring te oordeelen. Hoe zou ik dat mogen doen, daar ik, ofschoon ik geen kind meer ben, nog zoo goed als niets van de menschen onder vonden heb? Hoe of dat mogelijk is? Wel zeer eenvoudig. Ik ben een rechten, gladden weg door het leven gegaanmijne ouders waren brave^ rang door of van wege den inspecteur der infanterie niet juist waser heeft geen examen plaats gehad. Van den correspondent, die ons de berichten zond, vernemen wij, dat hij misleid is geworden door de in militaire kringen vrij algemeen verbreide geruchten. (iV. R. Crt.) De alphabetische lijst van aanbeveling voor kantonrechter te Zutphen bestaat uit de heeren mr R. A. Fockema, kantonrechter te OmmenA. C. C. Folkersma, kantonrechter te Hoogeveen, en jhr. D. W. van Andringa de Kempenaer, griffier bjj het kantongerecht te Zutphen. Aan het afdeelingsonderzoek in de Eerste kamer van het wetsvoorstel van den heer Reekers tot opheffing van het verbod tot het visschen met den wonderkuil namen 32 leden deel, wier gevoe lens verre uiteenliepen. Een groot aantal achtte de opheffing van het verbod niet gerechtvaardigd. De tijd van proef neming is in werkelijkheid nog niet afgeloopen en nieuwe argumenten tot ondersteuning van het vernieuwde wetsvoorstel zijn niet bijgebracht. Een minstens even groot aantal leden, waar onder enkele, die vroeger tegen de opheffing hadden gestemd, vereenigden zich met het ontwerp. De invoering der beperking van de vrijheid der zee- visscherijen is een dwaling geweest, getuige het verschil van gevoelen tusschen uitstekende des kundigen nu nog, na zes jaren, of 't verbod wel noodig is. De nalatigheid der reg. bij de toepassing van het verbod mag niet tot uitstel der opheffing leiden. Een derde groep leden stelde zich op 't stand punt dat de wet voorschreef, dat vóór 1 Januari 1888 de vraag zou worden overwogen of de, met het hoofdbeginsel der visscherijwet strijdige ver bodsbepaling, wegens redenen aan het algemeen belang der zeevisscherijen ontleend, behoorde te worden bestendigd. Bij verwerping van het voorstel zou art. 8 der wet blijven bestaan, de geëischte herziening achterwege blijven en eene voorwaar delijke verbodsbepaling voor onbepaalden tijd blijven bestendigd. Ofschoon niet voor de opheffing helden deze leden er toe over voor 't ontwerp te stemmen, tenzjj de regeering het stellige uitzicht opende op een voorstel dat aller belangen waar borgde, b. v. verlenging van den termijn van vrijdom van 't gebruik van den wonderkuil van 1 Februari tot 15 Juli. ArrondissementS'Rechtbank te Middelburg. In de heden (Vrijdag) gehouden zitting is uit spraak gedaan in de, de vorige week uitvoerig door ons medegedeelde zaak tegen C. P. 36 j winkelier Gouda, veroordeeld door het kantonge recht te Goes wegens het onbevoegd uitoefe nen der geneeskunde. Met tenietdoening van het appel, is het vonnis van dat kantongerecht bevestigd en C. P. ver- eenvoudige lieden, die mij niets in den weg legden, toen ik al zeer vroeg liefhebberij voor mjjn beroep aan den dag legde. Ik ging naar de polytechnische school, werkte later bjj een bouwmeester, dien ik zeer hoogachtte, studeerde een jaar in Italië en kreeg terstond volop werk naar mijn zin. Hoe had ik dus tijd moeten vinden om de menschen te bestudeeren of mjj veel voor hen te interesseeren? Ik had hen nooit noodig, noch in het goede,- noch in het kwade. De vrouwen, die de meesten mijner makkers wanhopig maakten, hebben mij geen oogenblik het leven vergald en de paar vrienden die ik heb, zijn mij altijd trouw gebleven. Wat ik genoot kwam door de oogen. Mooi ofleeljjk? Dat was de eenige vraag, die ik ten opzichte van menschen en zaken stelde een zeer eenzijdige opvatting zult gij zeggen. Maar wat kan men tegen de natuur doen En daar gjj zeker gelijk hebt met te zeggen dat men om te haten eerst moet bemind hebben ben ik vrij gebleven van menschenhaat maar ook menschenliefde. Gij zult mij zeker koel en oppervlakkig vinden; ik geloof echter wel dat ik vatbaar ben voor warme gevoelens, maar alles sluimert nog in mij, en ik bevind mij daar zeer wel bij, omdat ik mijne handen vol heb met mijn werk, waarbjj verstand, smaak en goede ingevingen te pas komen, en ik de menschen alleen in zoover noo dig heb, als zij steenen dragen, balken schaven of mij het geld verschaffen om te bouwen." Hjj had met vuur gesproken en nam ïjjn

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1