8- FEUILLETON. DORIS SENGEBERG. Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide berichten. Van PAUL HEYSE. nog verandering kunnen ondergaan, zoodat liet bovenvermelde met de noodige reserve wordt medegedeeld. (Vad.) De veranderingen in 't tarief der reis- en ver blijfkosten komen in hoofdzaak hierop neder Verscheidene categorieën van ambtenaren zijn in eene andere klasse van het tarief ingedeeld. De vergoeding van reiskosten is dezelfde ge bleven als bij het besluit van 5 Jan. 1884 (Sibl. no. 4) nl. de vergoeding der reiskosten en wel gelijk thans gewijzigd is voorgesteld de wer kelijk uitgegeven kosten voor het vervoer van den reiziger en voor reisbenoodigdheden alleen indien buiten de standplaats is overnacht; voorts voor het vervoer van dienstpaarden en voorwerpen ingevolge algemeene of bijzondere bepaling. Voor het vervoer binnen de gemeente wordt geen vergoeding verleend. Zooals in het vorig tarief zijn de verschillende ambtenaren in 5 klassen verdeeld. In de vergoeding voor verblijfkosten is een aanmerkelijke wijziging gekomen. De vergoeding wordt verleend per uur (60 minuten) van vertrek tot dat van terugkomst in de standplaats, en wel binnen 's lands ƒ0.40, 0.32, 0.24, 0.18, en 0.12 voor de le, 2e, 3e, 4e en 5e kl. en buiten 's lands ƒ0.50, 0.40, 0.32, 0.24 en 0.18 per uur. Gedeelten van een unr worden voor geheele uren gerekend en bovendien krijgen de gerangsckikten in de le, 2e en 3e kl. ƒ1, die der 4e en 5e kl, ƒ0.50 per dag, doch deze toelage mag slechts eenmaal per dag in rekening worden gebracht. De vergoeding voor verblijfkosten wordt daaren boven verminderd met het bedrag van 8 uren per etmaal (van middernacht tot 8 uur voorin.), indien de belanghebbende nachtverblijf heeft genoten in een rijksgebouw of rijksvaartuig. Ook wordt vergoeding van verblijfkosten verminderd tot 2/3, indien de belanghebbende langer dan 30 achtereenvolgende etmalen op dezelfde plaats buiten zijn standplaats heeft vertoefd. Yoor reizen, niet verder dan 5£ K. buiten de standplaats of te zamen heen en weer niet meer dan 11 Km. bedragende, wordt geen vergoeding verleend. In de Turf- en Steenindustrie, het orgaan voor verveners, steen- en kalkfabrikanten, komt eene oproeping voor van den heer G. J. Dibbets te Arnhem aan zijne vakgenooten, pan- en tegel fabrikanten, om zich tot de regeering te wenden en de belangstelling van deze te vragen voor de pan- en steenfabrieken. De heer Dibbets vestigt er de aandacht op, dat door die fabrikanten jaarlijks voor tien millioen gulden aan werkloon, scheepsvrachten enz. wordt betaald en voor deze nijverheid en aanverwante vakken 100.000 werk lieden gebezigd worden. In de omstandigheid, dat thans aan het hoofd van het departement van waterstaat de heer Bastert is geplaatst, die meer dan zijne voorgangers zich den toestand dezer nijverheid aantrekt, ziet de heer Dibbets eene aansporing te meer om zich tot de regeering te wenden. Volgens latere berichten uit Bataviadd. 9 Dec. waren toen nopens den tocht naar Poeloe Bras officieele berichten ontvangen. De troexien hadden den vijand niet tot staan kunnen brengen, en deze is sedert weder ver dwenen. Aan het Bat. Hand. werd dd. 8 Dec. uit Atjeh 't volgende geschreven: De troepen zijn slechts een week te Poeloe Bras gebleven en wij hebben aan onze zijde vier gewonden bekomen. Er werd bijna niet gevochten, daar de Atjehers telkens naar de bergen terug trokken om tijdelijk te verdwijnen en zoodoende onze troepen af te matten. Officieren en man schappen hebben bij die gelegenheid veel ellende en gebrek geleden; zij hebben zich dagelijks moeten behelpen met hard brood en een weinig koffie; bovendien regende het toen bijna onop houdelijk, zoodat van slapen of rusten geen sprake kon zijn, daar ze hun bivouac in de open lucht hebben moeten opslaan. In de laatste dagen werd 's nachts herhaaldelijk door de Atjehers bij Nesoeh geschoten. De gezondheidstoestand is voldoende. Uit het Duitsch. »Ik zal zoo vrij zijn u morgen middag het antwoord der stedelijke regeering te komen brengen en hoop dat het met uwe wenschen zal strooken. Ontvang mijn dank, mejuffrouw, dat gij mij deze pijnlijke boodschap door uwe bereid willigheid zoo gemakkelijk hebt gemaakt; het doet mij oprecht leed dat ik de overbrenger eener onwelkome tijding moest zijn." Na deze woorden nam de bouwmeester eerbie dig zijn hoed af en maakte een buigingdoch juffrouw Sengeberg beantwoordde zijn groet slechts met een hoofdknik en hij ging, door den keffen, den hond vergezeld, naar het hek, waar hij wachten moest totdat de oude vrouw met den sleutel kwam. Hij zag nog eenige oogenblikken om en ontmoette toen die raadselachtige oogen der stille gedaante, die roerloos bij het rozenperk stond, terwijl het knaapje weer naar haar toegekomen was en haar met vragen scheen te bestormen, waarop zij geen antwoord gaf. Was het inderdaad haar kind? Het geleek volstrekt niet op haar. Maar waarom draaide dan haar geheele bestaan om het welzijn van dien jongen 1 Met een gevoel van verlichting hoorde hij het Voor de vacante betrekking van onderwij zeres met akte voor nuttige handwerken aan de openbare school te Borssele hebben zich slechts twee sollicitanten aangemeld. De jaarwedde be draagt 425. Aangenomen het beroep bij de Nederd. Herv. gemeente alhier door ds. L. Heldring, predikant te Zandvoort. Beroepen bij de Evangelisch Luthersche ge meente te Vlissingen de heer J. A. Hellwig, predikant bij die gemeente te 's Gravenkage. Uit Bath schrijft men ons dat het adres be treffende het heffen van een hoofdelijken omslag bij de Ned. herv. gemeente geheel andere motieven bevat, waarom verzocht wordt zulk eene belasting niet te heffen, dan het door ons aan de N. R. Ct. ontleende bericht aangeeft. Men zendt ons van dat adres aan den kerkeraad en notabelen een afschrift, hetwelk als volgt luidt Geven met eerbied te kennen. De ondergeteekenden, alle belastingschuldigen der herv. kerk, Dat binnen kort op de begrooting over het loopend jaar waarschijnlijk weder een post (hoofd, omslag) zal uitgetrokken worden, om in het tekort op den eeredienst te voorzien. Dat, volgens het reglement voor de Nederl. herv. kerk, zoo de gewone inkomsten niet vol doende zijn om de uitgaven te dekken, het ont brekende door een H. O. kan gevonden worden. Dat naar hunne gissing ƒ1500 als te goed in kas is, en derhalve de kerkelijke fondsen van dien aard zijn, dat een H. O. niet behoeft ge heven te worden. Eedenen waarom zij U in overweging geven, dat, zoolang de gewone uitgaven nog voldoende kunnen gedekt worden, ook geen H. meer te heffen." Het pauselijk jubilé [is ook [te Ylissingen luisterrijk gevierd. Zondag had dit in de E. K. kerk plaats. Het gebouw was eenvoudig, keurig en smaakvol met groen en vaandels versierd. Te 10 uren werd het Misoffer opgedragen door den Zeereerwaarden pastoor L. E.Jansen,bijgestaan door den weleerw. kapelaan H. W. Strjjthout als diaken en door den weleerw. kapelaan H. J. van de Yen als sub-diaken, terwijl de weleerw. heer J. M. Houbaer de functie van ceremoniemeester waarnam. Door een 40 tal zangers werd de Mis van G. A. Heinze uitgevoerd. Na afloop dezer plechtigheid werd door den heer André Gejjsen, evenals te Middelburg, ge zongen het liedHulde aan Leo XIII, woorden en muziek van A. Mes. Des avonds ving het plechtig lof te 6 uren aan, waarbij het Te Deum Laudamus van Neu- komm werd gezongen. Na de Benedicamus beklom de Zeereerw. pastoor L. E. Jansen den kansel en hield eene welspre kende rede, waarin hij aantoonde, hoe het paus dom het klaarste bewijs is voor de godheid van Christus. Evenals na de hoogmis zong de heer André Geijsen ook na het lof het HuldeliedU Dinsdagavond had in de zaal Kuijpers eene soirée plaats. De zaal was keurig versierd met groen en vlag gen, terwijl het pauselijk wapen boven de buste van Leo XIII prijkte. De zeereerw. pastoor Jansen opende het feest met de talrijke aanwezigen welkom te heeten en gaf daarna het woord aan den zeereerw. pater W. van Nieuwenhoff van 's Gravenhage, die zich welwillend bereid verklaard had de feestrede uit te spreken. De begaafde redenaar vergeleek de Pausen bij Christusevenals Hij op de wereld is gèkomen als heil- en vrede-brenger zijn zij, als zijne plaats- bekleeders, ook de weldoeners der menschheid. De spreker wees verder op het vele goede, dooi de onderscheidene Pausen verricht, ook in verband tuinhek achter zich dicht slaan, en stapte langs het smalle boschpad voort. Onder de boomeu was het reeds -donkermaar hij haastte zich niet om weer in het licht te komen. Dat bleeke ge laat met die wonderlijke oogen zweefde hem steeds voor den geest, met een geheimzinnige vraag, en van lieverlede ging zijn nieuwsgierig heid en belangstelling in medelijden over. »Lieve hemel," prevelde hij voor zich heen.. »Welk een leven voor zulk een jong schepsel. In een blokhuis in een Amerikaansch bosch kon zij niet eenzamer wonen. Het is te hopen dat het haar eigen kind is, dan heeft zij ten minste het recht om het te beminnen. Ofschoon wie weet! wanneer haar uit dat kleine gelaat dagelijks de herinnering aan ongeluk en schande tegenstraalt maar zij heeft in alle geval een moedige ziel. Anders kon zij die lange dagen en angstverwekkende nachten niet doorstaan." Toen hij in de stad kwam was de avond reeds gevallen. Hij begaf zich echter regelrecht naar het huis van den burgemeester, daar hij geen rust had, voordat die zaak in orde was. Tot zijn verbazing vond de eisch zijner cliënte gereeder gehoor dan hij verwacht had. »De zaak zal dus tot wederzjjdsch genoegen geschikt kunnen worden", zei de practische bur gervader. »Gij weet, mijn vriend, dat wij in het afgeloopen seizoen groote moeite hadden om al onze badgasten te herbergen. Daarvoor komt het huis van juffrouw Sengeberg ons dus best te pas, vooral daar er onder onze patiënten altijd met de heiligheid der sacramenten, om ten slotte aan paus Leo den XIII hulde te brengen voor hetgeen door hem is gedaan, zoowel op geestelijk terrein als tot heil en vrede der wereld op poli- -tiek gebied. Hierna werd door het, onder leiding van den heer André Geijsen staand, mannenkoor de Leo- Cantate van Yerhoeven, op de muziek van Amory, gezongen, waarbjj de bariton solo's door den heer W. C. Deckers uit 's Bosch werden vervuld en de tenor solo's door den heer C. Wibaut, die deze taak op zich had genomen, wijl de heer Ch. Li- monard daarin door ongesteldheid was verhinderd. Achtereenvolgens werden nog ten gehoore gebracht Tu es Petrus van Jos. Beltjen; De gouden jubeltoon, voor bariton solo, van P. J. van Paes- schen, waarbij de heer Deckers zijn naam als solo-zanger met roem handhaafde, het Te Deum Laudamus van Yerhulst en eindelijk het Volkslied van Lans. Het koor, uit dilettanten bestaande, kweet zich uitmuntend van zijne taak en de solisten niet minder. Beiden werden herhaaldelijk toegejuicht. Mejufvrouw A. Wejjens te Ylissingen, die zich met de zware taak van het piano-accompagne- ment belastte, toonde zich een uitstekende pianiste en haar werd een fraaie bloemtuil vereerd. Ook den directeur, den heer André Geysen, werd een blijk van waardeering aangeboden in den vorm van een met zilver gemonteerden diri geerstok met inscriptie. Het feest werd gesloten door den pastoor, die in eenvoudige woorden allen dank bracht, welke ertoe hadden bijgedragen om Vlissing's katholie ken op waardige wijze het feest van den Heiligen Yader te kunnen doen vieren, Met een »leve de koning," waarmee alle aanwe zige instemden, eindigde de redenaar. In de gemeente Waarde, met ongeveer 800 zielen, kwamen na Juli 1887 geen sterfgevallen voorin het geheel overleden in het afgeloopen jaar een gehuwde vrouw en 3 kinderen, resp. 6, 4 en 2 weken oud. Maandag nacht geraakte de postwagen aan het Thoolsche veer beklemd, tusschen de pont en de reep. Het water, dat aan het wassen was, deed dan ook het ergste vreezen. Onmiddelijk haalde men bij het Thoolsche veerhuis paarden om den wagen achteruit te halen, hetgeen na 2 uren werkens gelukte. Niettegenstaande men onmiddellijk aan het ontladen ging en de pak ketten in een roeiboot bezorgde, werd alles door nat. De conducteur en postillon moesten met een nat pak hunne reis naar Zierikzee vervolgen. Te IJzendijke heeft zich naar men van daar aan het Vad. schrijft een gepensioneerd O.-I. militair verwijderd, achterlatende een vrouw met 8 jeugdige kinderen, die daardoor in kommer volle omstandigheden verkeeren. Men denkt dat hij zich naar Amsterdam heeft begeven. In het begin dezer maand had hij twee kwar talen van zijn pensioen ontvangen en wel een over het 4e kwartaal 1887 en het andere over het le kwartaal 1888, bij vooruitbetalingmet dit geld is hij weggegaan. Te 's Hage is gisteren overleden de oudste inwoner dier stad, de heer C. Enthoven, in den ouderdom van 102 jaren. In het laatst der vorige maand was hij zijn 103e jaar ingetreden, maar toen reeds vertoonden zich duidelijk teekenen dat de levensgeesten met den dag verzwakten. Hij was een der weinig overgebleven oud strijders van 18131815, die met het «Zilveren Kruis" versierd waren. Eenigen tijd voor den aanvang der voor stelling, terwijl nog slechts enkele personen op het tooneel aanwezig waren, ontstond gisteravond in den schouwburg Frascati te Amsterdam van de heeren G. Prot Zoon in een der dames kleedkamers brand. De oorzaak was waarschijnlijk een te groote gasvlam, welke zich aan een of— andere brandbare stof mededeelde. Het vuur breidde zich vrij snel uit, maar gelukkig konden eenige artisten en machinisten toeschieten, die de op het eenige zenuwlijders zijn, voor wie geen woning stil en afgelegen genoeg zou kunnen wezen. Die zullen het daar midden in het bosch een paradijs vinden, en als gij terstond aan het werk gaat om de nieuwe hermitage op de nog uit te kiezen plek te bouwen, kan onze waarde menschenhaatster reeds in het begin van den volgenden zomer verhuizen. Heden avond spreek ik al de andere heeren op de sociëteit en zal hun de zaak voordragen. Ik twijfel niet aan hun goedkeuring, zoodat gij morgen ochtend het besluit aan de juffrouw kunt mededeelen. Of wilt gij liever van avond in »de roode Leeuw" komen en rapport uitbrengen over uwé zending? Ulrich verontschuldigde zich en zei dat hij zoo spoedig mogelijk de bouwplannen moest uitwer ken, en de contracten met de aannemers opma ken. Eigenlijk had hij daarmede niet zulk een haast te makenmaar hij voelde zich niet ge stemd om plaats te nemen onder die deftige heeren en hunne alledaagsche grappen over die eenzame dame aan te hooren, daar het hem voor kwam dat deze veel hooger stond dan al de eerbare echtgenooten dier kleinsteedsche burgers, al mocht er dan ook een donkere plek in kaar verleden op te sporen zijn. Hij zat dus tot laat in den nacht aan zijn werktafel, maar betrapte er zich meer dan eens op dat hij in plaats van het profiel eener kroon lijst, die hij nog moest uitwerken, een vrouwen- kop in den rand schetste, die voor een niet kwaad, ofschoon een weinig geflatteerd portret der klui- tooneel aanwezige brandkraan in werking brachten, terwijl door de daar geplaatste brandschel de brandweer gewekt werd. Het vuur was zeer spoedig bedwongen. De schade is niet groot. Alleen heeft de kleedkamer wat geleden en zijn enkele koffers met costumes en toiletkistjes van de dames-artisten verbrand of zwaar beschadigd. Gisterenavond was de schouwburg gesloten, doch heden avond is er wederom voorstelling. Een tot heden bij velen onbekende betrek king is zeker wel die van boekendokter. Zoo iemand bestaat, naar het Nbld. van den Boekh. mededeelt, te Amsterdam. Deze man houdt er eene leesbibliotheek op na, waarvan hij de werken, waaraan bladzijden ontbreken, aanvult met blad zijden uit andere boeken, die in vorm en druk er mede overeenkomen. Zeer geestig beschrijft de heer Yan Someren den indruk dien dit op de lezers en lezeressen voor een deel keukenmeiden moet maken. Hij vermoedt, dat [hij in zijn jeugd ook wel eens het slachtoffer moet geweest zijn van boekendokters. Daardoor alleen kan hij de verwarring verklaren, die sommige romans in hem teweegbrachten. Ter bestrijding van allerlei praatjes deelen de heeren J. v. d. Meulen, S. Stheeman en H. A. Stheeman, te Meppel mee dat bij het spoorweg ongeluk te Euinerwold de verbandkisten wel degelijk in orde bleken te zijn. Te Almeloo is door de werklieden van de fabriek Op de Grens van de heeren Scholten strike gemaakt. Euim tweehonderd arbeiders hebben eergisteren den arbeid gestaakt, wijl het loon per «stukje" 2| cent minder werd berekend. Bij het werkvolk van de fabriek hebben zich vele socialisten gevoegd. Men schat het volk op 2000 man. Men vreesde voor erge ongeregeldheden, daar het volk zeer oproerig gestemd is. Yeel ruiten waren reeds ingeworpen. Tengevolge van een defect aan de machine in de fabriek van Gebr. Scholten en Co. zijn ook daar de werkzaamheden gestaakt. Yan het volk van beide fabrieken vereenigden zich eergisteren avond zeer velen, die de stad voortdurend door trokken, meest sociale liederen zingende. Bij enkele ingezetenen werden ruiten ingeworpen, na welke baldadigheden de burgemeester, na eene vruchtelooze aanmaning aan de menigte om uiteen te gaan, eene charge door de politie en rijksveld- wacht met sabel deed maken, die een gewenscht gevolg had. De avond en nacht zijn verder vrij rustig voorbijgegaan. Enkele werklieden hebben in de fabriek van H. B. Scholten den arbeid hervat; velen liepen gisteren weder langs de straten. De rijkspolitie is versterkt. Onder Haskerdijken is de stoomboot van Heerenveen naar de Sneeker weekmarkt door den zwaren mist op het land geloopen. De passa giers hebben per trein hun reis voortgezet. Te Baarn is een metselaar, die aan het badhuis aldaar werkzaam was, van een steiger, 64 voet hoog, gevallen. Hij is ernstig gekneusd en zijn toestand is zorgwekkend. De overste van een gesticht te Eoermond is bekeurd, omdat twee inwonende weesmeisjes, die kosteloos worden verpleegd en dienstbodenwerk verrichten, niet voor de personeele belasting waren aangegeven. Te Munsterscheveld geraakten twee echte lieden, die beiden dronken waren, in hunne woning aan het vechten, waardoor de lamp op den grond viel en het voorgedeelte van de woning verbrandde. Er is van politiewege proces-ver baal tegen hen opgemaakt. Te Tilburg wordt de dood van een knaapje toegeschreven aan bloedvergiftiging door groene handschoenen. Een jongentje van elf jaren, dat zulke handschoenen droeg, was nl. door de glad heid op straat gevallen en kwetste zich deerlijk door de scherpe straatsteenen. Dadelijk zwollen hand en arm op en niettegenstaande geneeskundige hulp is de knaap een paar uur later aan de ge volgen overleden. De groene handschoenen waren klaarblijkelijk met vergiftigde bestanddeelen ge verfd. HaarlCrt De Pransche kamer herkoos Ploquet tot voorzitter met 256 tegen 151, Delaforge, Lefèbre f zenaarster kon doorgaan. Daarenboven noemde hij gedurig haar naam bij zich zelf »Doris Sengeberg" en ontwierp een fraai monogram D en S door elkaar geslingerd, alsof hij daardoor haar beeld duidelijker in zijn geheugen kon terugroepen, Eindelijk wischte hij het portret en het monogram zorgvuldig uit, stond op, opende het venster, keek in de donkere straat, waar een koude wind doorheen woei, totdat zijne zonder linge opgewondenheid bedaarde. «Dwaasheidmompelde hij zacht. »Wat heb ik met dat mensch te maken? Zjj is noch schoon, noch beminneljjk en ziet er waar lijk niet naar uit alsof zjj medelijden van iemand verlangdeAls zij de menschen missen kan, is dat immers haar zaak Misschien heeft zjj toch iets met vergif te doen gehadJammer van den jongen dat hij in zulk een omgeving moet opgroeien." Eindeljjk begaf hjj zich een weinig ontstemd te bed en toen hjj den anderen morgen ontwaakte, lag er reeds een brief van den burgemeester, die hem mededeelde dat de heeren het voorstel van juffrouw Sengeberg aannamen en den heer Ulrich Horst volmacht verleenden om alles, betreffende haar nieuwe woonplaats, met de eigenares van de boschwoning te bespreken, natuurljjk onder voor behoud der ambtelijke goedkeuring. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2