N°. 10. 131e Jaargang. 1888. Donderdag 12 Januari. BEKENDMAKINGEN. flEMEBNTB-BElASTINGElV. Middelburg 11 Januari Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Suppletoir kohier no 2 voor de belasting op de honden over 1887. HET TOONEEL. MÏÏrnEMlUiStE (Oil It A \T. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de MooiJyte Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Terneuzen: L. van Wijck. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland.te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester en -wethouders van Middelburg, maken bekend dat het suppletoir kohier no 2 voor de belas ting op de honden, over het jaar 1887 door hen is opgemaakt en gedurende veertien dagen, aan vangende Woensdag den 11 Januari a., voor een ieder op de gemeente-secretarie zal zijn ter lezing nedergelegd; dat iedër, die meent daartoe reden te hebben, gedurende boven vermelden tijd, tegen zijn aan slag bezwaren bij den gemeenteraad kan inbrengen. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort. Middelburg, den lOen Januari 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOEEB. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. In het jongste nommer van de Stemmen vooF waarheid en vrede schrijft de heer dr A. W. Bronsveld o. a. Het nieuwe jaar zal nieuwe inspanning vorderen van onze krachten. Het groot aantal nieuwe kiezers, dat weldra voor het eerst zal mogen opgaan ter stembus, kan er zich op verhoovaar- digen, dat men werk van hen maakt. Ofschoon zij eigenlijk nog niet geboren zijn, wordt over hen gesproken en beschikt als over menschen, die in de wereld zullen komen, om de bestaande partijen of partijhoofden te dienen. Hun uniformen zijn reeds in de maak, zij hebben slechts plaats te nemen in 't gelid. Het zou mij niet verwonderen, dat velen hunner nu reeds weten, op wie zij stemmen moeten. Ik hoop, dat de aanstaande kiezers begrjjpen zullen, dat zij, die weldra de meerderheid zullen uitmaken van ons kiezerscorps, het stemrecht niet ontvangen, om in 't gareel zich te laten spannen. Ik hoop, dat zij ons helpen zullen aan de vorming van nieuwe toestanden en verhoudingen. We hebben waarlijk genoeg verdriet beleefd aan de bestaande partijen; en zijn hun strijd hartelijk moede. Of zou het inderdaad zoo geschapen staan, dat de besturen der bestaande kiesvereenigingen, of des noods alleen de partijleiders maar hebben te bevelen en in te deelen? Het zal, dunkt ons, weinig gescheeld hebben of het zeer talrijke publiek, dat Dinsdagavond den Middelburgschen Schouwburg vulde, zal meer pauze dan voorstelling gehad hebben. Zij duurden dan ook vreeselijk lang, die rustpoozen tusschen elk tafereelen wanneer men nu bedenkt dat er acht tafereelen moesten vertoond worden, zal men gemakkelijk kunnen begrijpen dat het over half twaalf was, toen men huiswaarts keerde. Al te laat voor eene gewone voorstelling. Er wordt op die wijze te veel gevergd vaniemand's geduld. Wij maken die opmerking, in de hoop dat de heer Faassen en zijn gezelschap daaraan de noodige "aandacht schenken zal. Wij weten dat het werken op een vreemd tooneel, en vooral op het Middelburgsche, lastig is, te meer wanneer tal van kleinigheden moeten gereed gemaakt worden. Maar bij de voorstelling van Nathan der Weise, waarbij ook dikwijls van tooneel veranderd moest worden, ging alles veel vlugger; een bewijs dus dat men wel iets minder van het geduld der toeschouwers behoeft te vergen. Mocht echter dit goede voorbeeld door andere gezelschappen niet kunnen gevolgd worden, laat men dan bij de keuze der stukken hierop bedacht zjjn, en een kiezen dat minder hooge eischen op dit punt stelt. Een voordeel zjj het ook van weinig gewicht hadden de lange tusschenpoozen, n. 1. dat men bekomen kon van de verbazing over de onmoge lijkheden, die men had gehoord en gezien. Want wij kunnen ons niet voorstellen dat Kleine Jacques op het grootste deel van ons publiek een anderen indruk heeft gemaakt, dan van onvoldaanheid Men zou het bijna gaan denken, als men leest, hoe onvermoeid de Standaard en de roomsche bladen aan het schikken zijn, en aan het beschik ken over de kiezers. De Standaard heeft zelfs nu reeds voorgerekend, hoe veel van de toekom stige afgevaardigden der hoofdstad, tot de room sche, anti-revolutionnaire, liberalistische en radi cale partijen zullen behooren mogen. Alsof op het bureel van dat blad de plaatsen in de kamer vergeven worden, noodigt het de partijen uit, zich tijdig aan te melden anders geeft de Standaard de plaatsen aan een ander. Dat ieder, die het Evangelie belijden wil in ons land, zich moet aansluiten bij de anti-revo- lutionnairen, schijnt voor velen nog een axioma te zijn. Wjj vertrouwen, dat, eer wij aan de verkiezing van kamerleden toe zijn, velen nog de oogen zullen opengaan. Wie lid wordt van de anti-revolutionnaire kamerclub houdt op vrij man te zijn, al heet hij jhr mr Beelaerts of mr Huber. Wie is een vrij man? Men kan het blijven, ook al behoort men tot een kring van mannen, die dezelfde beginselen zijn toegedaan en dezelfde richting volgen. Maar men houdt op het te zijn, wanneer men zich verbindt met mannen, die tegenstrijdige staatkundige en kerkelijke doeleinden met elkander in zulk een nauw verband brengen, dat men op den duur niet tot hun kring kan blijven behooren, zonder in het een of het ander met zijn geweten te transigeeren. "Van waar komt het, dat bijna al de anti-revo lutionaire kamerleden tegenwoordig zijn geweest bij de opening der Vrije Universiteit en velen hunner aan die inrichting contribueeren, ofschoon zij het kerkelijk standpunt van de «gereformeerden" ver- oordeelen? Yan waar het verschil in toon en strekking hunner uitlatingen in bijzondere ge sprekken en in 't openbaar? Immers alleen, omdat men sommige grootheden moet ontzien. En is hij, die dat moet doen, een vrij man? Wjj ontkennen het ten sterkste. Aan het buréau voor scheikundige onderzoo- kingen alhier werden in het laatste kwartaal van 1887 onderzocht 14 monsters regenwater, waarvan 8 zuiver waren, 1 onrein en 5 loodhoudend. Van 9 monsters welwater waren 7 zuiver, 2 onrein. Van 7 monsters boter waren 4 vervalscht met oleo margarine boter; 3 bestonden uit zuiver botervet. 1 ijzeren pan bevatte geen schadelijk glazuursel en 1 monster crétonne was eveneens vrij van schadelijke kleurstoffen. 9 monsters vijverwater van eene suikerfabriek bleken alle ongeschikt voor visch-, drink- of huishoudwater. Betreffende den loop der bevolking van Mid delburg wordt ons het volgende medegedeeld: Op 1 Januari 1887 waren in de gemeente aan wezig 7413 mannen en 8965 vrouwen, samen alzoo en ergernis. Zulk een samenraapsel van onbegrijpelijke toe standen zagen wij in geruimen tijd niet als erin die Kleine Jacques, een grooten draak, voorkomen. Wij missen den lust en den moed om een over zicht te geven van dit stuk, waaraan een bekend en in de tegenwoordige Fransche drama's zeer geliefd thema: een misstap van eene gehuwde vrouw ten grondslag ligt. Daaruit ontstaat de grootste ellende voor een zeer gelukkig werk mansgezin, waarvan Kleine Jacques deel uitmaakt. Verder werden wij nog onthaald op een moord, onder de allerzonderlingste omstandigheden; op een onschuldig veroordeelde; een misdadig rechter in wiens handen het recht alles behalve goed beveiligd is; op een berouwhebbend zondaar en ten slotte zooals alle echte, goede drama's en romans ons te aanschouwen en te lezen geven op de zegepraal der onschuld. En al dat fraais werd ons aanschouwelijk ge maakt door nog onmogelijker figuren dan de toe standen waren. De slechte waren in en in slecht, de goede al te onnoozel; terwijl het vroolijk element verte genwoordigd werd door Polyte Louchon, een man met een hazenhart, die zelfs bij een moord den lust niet kon bedwingen om gekheden te verkoopen. En de held van het stuk scheen als medium zeer geschikt. Het ventje wist in zijn slaap te zeggen wat er eenige oogenblikken later met zijn vader zou gebeuren, en dat voor hem en zijne moeder diep geheim werd gehouden. De kroon op al die dwaasheden werd gezet aan het slot van het stuk toen de Kleine Jacques zijn vader een brevet van braafheid schonk. Op den uit roep van Pierre Girard»Kom, in mjjn armen, mjjn jongen, ik kan je nu weer omhelzen, want ik 16378 personen. In den loop van het jaar ver meerderde de bevolking met 988 personen, 444 m. en 544 v., die zich vestigden en met 422 personen, dof -dien 209 kinderen van het m. en 213 van het vt. geslacht werden geboren. De bevolking verminderde met 1332 personen wegens het vertrek naar elders van 466 m. en 492 vr. en door het overlijden van 172 m. en 202 vr. In het geheel nam alzoo het zielental dezer gemeente toe met 78 personen, 15 m. en 63 vr., en bedroeg het aantal inwoners op 1 Januari 1888 16456 personen, 7428 mannen en 9028 vrouwen. De liberale kiesvereeniging Goes, tot welker voortbestaan men onlangs besloot, hield Dinsdag avond in de Prins van Oranje aldaar eene verga dering. De voorzitter deelde mee, dat, ingevolge de opdracht der vorige vergadering, het bestuur zich in contact had gesteld met het bestuur der kiesvereenigingen te Tholen en op Noord-Beveland om, door onderling overleg met de verschillende vereenigingen, te bevorderen dat over het geheele district dezelfde candidaat of candidaten werden aanbevolen. Bij de behandeling der statuten werd daarom voorgesteld een nieuw artikel in te voegen, dat door de vereeniging te Tholen reeds in het reglement is en op Noord-Beveland waarschijnlijk Donderdag wordt opgenomen. Dit gemeenschappelijk artikel bepaalt, geheel in den geest van een bepaling der vroegere Centrale liberale kiesvereeniging, dat iedere liberale kies vereeniging als zelfstandige vereeniging zijn eigen candidaten kiest. De namen dier candidaten, met opgaaf van het verkregen aantal stemmen, worden opgegeven aan de kiesvereeniging Goes, die uit de verschillende opgaven éen lijst van alle candidaten en van de door hen verkregen stemmen opmaakt. Deze ljjst wordt aan de betrokken vereenigingen gezonden, die daarop andermaal vergaderen en een keuze uit de candidatenlijst doen. De uitslag van verschillende stemmingen onderling bepaalt den candidaat voor het geheele district. Indien een der candidaten reeds bij eerste stemming 2/3 der stemmen op zich vereenigt, wordt hjj dadelijk als candidaat aangenomen. Het idéé om de contributie van f 1.50 op 1 te brengen vond nog al bestrijding. Terwijl de voorstanders daarvan het verdedigden met het oog op het verkrijgen van meerdere leden, meen den anderen dat zij, die de zaak genegen waren, tegen het betalen van 50 cent meer of minder niet opzien, terwijl er toch altijd nog al onkosten te bestrijden zijn. Ten slotte werd toch het voorstel aangenomen en de contributie op /I bepaald. ben een eerlijk man", antwoordde het ventje zeer wijsneuzig»Dat weet ik, vaderanders had ik niet zooveel van u kunnen houden." Wij zeggen niet dat die woorden letterlijk zijn weergegeven; maar ze luiden toch in dien geest. En daarop zakte het scherm voor het laatst, onder de oor- verdoovende toejuichingen van een deel van het publiek dat het zevende en achtste tafereel ver rukkelijk schoon en aangrijpend vond. Meermalen zagen wij onder de opvoering het programma in; want wij twijfelden nu en dan of wij wel goed hadden gelezen. Maar het stond er toch duidelijk, dat het stuk te Parijs meer dan honderd en te Rotterdam meer dan vijf en twintig malen met grooten bijval en voor stampvolle zalen werd opgevoerd. Bovendien schreef een Rotterdamsch blad dat de directie met dit stuk eene goede keuze had gedaanen het zich gunstig onderscheidde van zoovele andere stukken, als bijv. Twee weezen, die van het begin tot het einde op effectbejag zijn gegrond. Over den smaak, vooral op kunstgebied, valt moeilijk te twisten; maar als zelfs de critiek op zulk een wijze haar taak opvat, valt er nog meer te wanhopen aan de verbetering van ons tooneel, dan menigeen nu reeds doet. Over de Twee weezen schreven wij vroeger; wij stellen dit honderd percent boven Kleine Jacques een draak van de ergste en slechtste soort. En wie beweren durft dat de schrijver van dat stuk niet naar effect jaagde heeft dit öf niet gezien öf willens en wetens de waarheid verbloemd. Dat de directie een goede keuze deed, willen wij uit het oogpunt van haar financieel belang toestemmen. Maar dan bewijst dit voor de zoo- veelste maal dat de veredeling van ons tooneel nog lang tot de vrome wenschen zal behooren. Tot leden van het bestuur werden bij eerste stemming gekozen de heeren J. J. Ochtman en C. L. M. Lambrechtsen beiden bestuursleden der vroegere vereeniging en de heeren J. P. S. Jonquièreen D. Stigter, resp. met 26, 26, 17 en 16 stemmen. Daar voor het vijfde lid nie mand de meerderheid verkreeg, had eene nieuwe vrije stemming plaats, waarbij de heer J. J. Ra- mondt met 18 stemmen werd gekozen. Het aftredend bestuur had op de dorpen in Zuid-Beveland pogingen aangewend tot oprichting van liberale kiesvereenigingen, maar zonder goeden uitslag. Te Wemeldinge en Kattendijke alleen bestaat eenige kans daartoe. Teneinde op de andere gemeenten een band te hebben met de liberale kiezers, verzocht het bestuur toestemming om uit elke gemeente zich een persoon als bestuurslid te mogen toevoegen. Hieraan werd volgaarne voldaan. De opkomst der vergadering was niet groot slechts 28 personen, waaronder eenige van om liggende dorpen, waren aanwezig, zijnde een vierde deel der tegenwoordige leden. Het koloniale contingent O.-Indië is voor 1888 vastgesteld op 2000 man suppletietroepen. Hieronder zullen moeten zijn 115 onderofficieren, 50 korporaals, 4 sergeanten-stafhoornblazer, en 30 soldaten-schrijver. Naar Suriname zullen in 1888 moeten worden uitgezonden 85, en naar Cura9ao 47 man. Vrijdag geen audiëntie bij de ministers van marine en koloniën. De pensioenwet voor weduwen en weezen van rijksambtenaren en beambten, niet behoorende tot de departementen van algemeen bestuur is, zooals reeds werd gemeld, zoo goed als gereed» De hoofdstrekking is om ook de nagelaten be trekkingen der niet leges-trekkende ambtenaren niet geheel onverzorgd achter te laten. De pensioenregeling zou voor de nieuwe catego rie van weduwen nog al afwijken van de thans geldende voor de ambtenaren bij het hoofdbestuur. Het toe te kennen weduwenpensioen zou minder bedragen dan de helft van het tractement van den overleden ambtenaar, gelijk thans aan de weduwen gewaarborgd is, voor wie de nieuwe regeling niet zal terugwerken. De ambtenaren, die voor het in werking treden der nieuwe wet leges trokken, zouden in het genot daarvan blijven. Maar voor alle ambtenaren, na invoering der nieuwe wet in 's rijks dienst getreden, zouden de leges worden afgeschaft. Dit moeten de hoofdtrekken zijn van de nieuwe regeling, welke evenwel door de verdere behan deling bjj den ministerraad en den raad van state, Bij een degelijk stuk speelt eene directie voor leege zalen, bij prullen als Kleine Jacques ver dringt het publiek zichalthans in de groote steden. Heeft eene f gezelschap, waarvan de leden spelen »om den broode", dan ongelijk wanneer het bij voorkeur zulke stukken geeft? Niemand mag dit beweren. Zoo lang er geen goed gesub sidieerd gezelschap in ons land bestaat, zal de strijd tusschen het huldigen van den wansmaak ter wille van het bestaan en het bevorderen van eene andere richting op kunstgebied blijven voort duren. Voor ons, provincialen, is de voorstelling van gisterenavond echter een les te meer geweest om niet altijd af te gaan op het succes dat met tooneelstukken in hoofdplaatsen wordt verkregen. Of onze smaak dan beter is? Misschien wel. Wij zijn niet zoo blasé, dat wij door allerlei gepeperde en onmogelijke toestanden moeten geprikkeld worden. Wij betwijfelen tenminste of bij eene tweede voorstelling van Kleine Jacques de schouw burg wel vol zou zijn. Het spel der hoofdpersonen was zeer goed; en den jongeheer De la Mar mag een woord van lof niet worden onthouden voor zijn lief en kinder lijk spel. Bij het gezelschap hernieuwden wij de kennis making met een paar elementen, die, dunkt ons, geen winst mogen heeten. Onze totale indruk van de voorstelling van Dinsdag is, dat wij door het Rotterdamsche gezel schap wel eens aangenamer zijn bezig gehouden. Moge het eens spoedig revanche nemen, en ons vergasten op een tooneelspel, dat degelijker van inhoud is, al behaalde het dan ook te Rotterdam geen vjjf en twintig voorstellingen.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1