N°. 9. 131e Jaargang. 1888. Woensdag 11 Januari. Middeltog 10 Januari FEUILLETON. DORIS S ENGERERG. Rechtszaken, Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OIJMNT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou, te Tholen: W. A. van Nietjwenhuijzen, en te Terneuzen: L. van Wxick. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van dee Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger- Uit 's Gravenhage schrijft men aan de Zutph. Grt. o. a. het volgende: Hier in den Haag maakt men het zich nog altijd niet druk met de voorbereiding voor de aanstaande verkiezingen. De liberale kiesver- eeniging De Grondwet heeft nog zelfs geen poging beproefd om nieuwe leden aan te werven. Er is nog geen ledenvergadering gehouden, en terwijl schier overal de contributie tot 1 of 50 cents verlaagd wordt, schijnt men hier de contributie op drie gulden te willen houden, waardoor na tuurlijk tal van nieuwe kiezers, die anders wel zouden toetreden, worden buitengesloten. In plaats van twee zal Den Haag nu in Maart drie leden moeten kiezen. Dat de heeren Van der Goes en Greeve van liberale zijde opnieuw can- didaat zullen worden, lijdt geen twijfel. Wie echter de derde candidaat zal worden is nog geheel onzeker. Ook de andere partijen hebben nog weinig van zich laten hooren. Men houdt het echter voor zeker, dat graaf Schimmel- penninek door de coalitie opnieuw op den voorgrond zal worden gesteld. De katholieken zullen echter naar alle waarschijnlijkheid alleen dan haren steun aan de conservatieven schenken, zoo deze althans voor éen der drie plaatsen een katholiek willen nemen. Reeds noemt men de namen van de heeren Michiels van Verduinen en Bevers. Eerstgenoemde is wethouder en laatst genoemde lid van de provinciale staten voor Delft. De koninklijke familie heeft op het paleis in het Noordeinde haar intrek genomen en zal hier geruimen tijd vertoeven. H. M. en het prinsesje rijden dagelijks uit, maar Z. M. vertoont zich niet en ontvangt bijna niemand. De gezondheidstoe stand van den koning, ofschoon niet verontrustendj is toch in de laatste maanden niet beter geworden^ De Eerste kamer der staten-generaal heeft Maandagavond hare werkzaamheden hervat. Enkele regeeringsbescheiden zijn ingekomen, alsmede eenige adressen betrekkelijk het wets voorstel—Reekers, waarna de vergadering is gescheiden. Aan de Tweede kamer is o. a. aangeboden een ontwerp van wet tot naturalisatie van C. F. van Landeghem, werkman te Clinge (Zeeland.) De Koppermaandag dracht ons, gebruikelijker wijze, eenige kalenders en almanakken. Wij vermelden daarvan een net bewerkte kantoor-almanak van de firma Ochtman en Van Dishoeck te Zierikzee. Helder en duidelijk van druk, geeft die almanak een welgeslaagde proeve van typographie. De firma H. C. A. Thieme te Nijmegen ver vaardigde eveneens een almanak, waarvan vooral de rand zeer kunstig mag heeten. 3. Uit het Duitsch. Van PAUL HEYSE. Een smal, verwaarloosd voetpad leidde, niet ver van de rivier, door een verwilderd kreupel- bosch, waarvan het niet jammer zou zijn als het gekapt en in een tuin herschapen werd. Weldra bereikte de architect een dennenbosch dat aan een beukenboschje grensde, waarvan ook een gedeelte bij het nieuwe park aangetrokken zou worden. Nu moest hij dicht bij het betooverde slot zjjn en daar hij het terrein goed bestudeerd had, sloeg hij een smal zijpad in, waarop twee menschen niet naast elkaar konden loopen, en na vijf minuten tusschen de vochtige takken doorgedrongen te zijn, had hij het doel van zjjn tocht bereikt. De open plek, waarop de vreemde dame haar huis gebouwd had, was een vrij regelmatig vier kant, en ofschoon de dennen van het bosch er omheen bijna een natuurlijken heg vormden, was het erf nog met een dicht staketsel van ruwe palen afgezet, die tot op manshoogte met ge vlochten stroo verbonden waren. Het huis stond tamelijk in het midden; de benedenverdieping was vrij hoog uit bloksteen opgetrokken en daarboven verrees een lage, met leien gepantserde boven verdieping, met drie vensters aan de voorzijde, door een ver vooruitspringend dak tegen winter De bekende drukkerij van de heeren P. C. J. Faddegon Co te Amsterdam was dit jaar ge lukkiger dan een vorig. Vooral het middenstuk van den almanak dier firma de frissche, blozende, jonge matroos, zal wel de aandacht trekken, en den almanak een plaats in de huiskamer waardig doen zijn. De kleuren zijn goed weergegeven. Een portefeuille-almanak, vervaardigd op de drukkerij der heeren Herm. Coster Zn te Alk maar, verdient evenzeer een woord van lof. Het bevat veel opgaven, die in het dagelijksch leven van nut kunnen zijn, en maakt ook een aange- namen indruk, omdat de kleuren goed gekozen zijn en de druk eveneens zeer goed en duidelijk is. Te Vlissingen werden in 1887 geboren 268 kin deren van het mannelijk en 220 van het vrouwe lijk geslacht, samen alzoo 488. Er vestigden zich 1068 personen. De vermeerdering der bevolking bedroeg dus 1556 inwoners. 115 mannen en 100 vrouwen overleden, terwijl vertrokken 478 mannen en 311 vrouwen. De vermindering bedroeg alzoo 1004 personen. De bevolking vermeerderde dientengevolge met 301 mannen en 251 vrouwen, samen 552 inwoners, tengevolge waarvan de bevolking op 31 Dec. 1887 bestond uit 6250 mannen en 6307 vrouwen, samen dus 12557 zielen. Het nieuwe reistarief voor de personen, in rijks dienst reizende, moet, zegt men, berusten op ver goeding per uur. Terwijl voorheen voor elke reis, die 12 uren duurde, een halven dag reiskosten werd betaald en voor 12 uur meer een dag, zullen voortaan alleen de uren van de reis in rekening gebracht mogen worden. Feitelijk wordt van deze nieuwe regeling we derom eene belangrijke besparing van reiskosten verwacht. Te Amsterdam is men liberaal ten opzichte der lodgers, hangt men niet aan de letter der wet, maar handelt men naar den geest. Iemand, die sedert jaren kamers bewoonde, welke hem nu recht tot kiezen zouden geven, was door toevallige omstandigheden genoodzaakt geweest in Mei 1887 andere kamers te betrekken. Wel is waar had hij deze kamers reeds den len April gehuurd, maar volgens de wet mogen alleen die kamerbewoners in aanmerking komen voor de uitoefening hunner rechten als burgers van Ne derland, die «sedert 28 Maart" eene kamer in huur hebben, waarvoor zij een voldoende huur prijs betalen om gelijk te worden gesteld met den «gezeten werkman." Hij werd echter toch waardig gekeurd in te gaan in het rijk der kiezers. Ten aanzien van eene verdere algemeene beper king van den Zondagsdienst bij de posterijen, waarvan kwestie is geweest, zegt het Utr. Dbld: «het is ons afdoend gebleken, dat van zulk een plan bij het ministerie van waterstaat geen sprake is." stormen en orkanen beschut, waardoor de zon echter ook meer buitengesloten werd dan goed was. Het geleek een gezicht, waarvan de oogen te ver onder de zware wenkbrauwen verborgen waren. «Een echt huis voor een menschenhaat- ster!" dacht de bouwmeester bij zich zeiven. Hij tuurde door een reet van de schutting in het verschanste terrein. Aan de voorzijde lag een tuintje, waar nu nog alleen half verwelkte klokken en zonnebloemen prijkten. Maar het waB regelmatig met perken aangelegd en zeker des zomers wel lief. Achter het huis scheen een moestuintje te liggen; maar dat kon de bespieder niet goed zien, daar zijn aandacht getrokken werd door de levendige stoffeering van den herfst- achtigen hof. Een slanke, vrouwelijke gedaante was dicht bij het huis aan een rond bloemperk bezig met rozen van de stokken los te maken en voorzichtig op den grond te leggen, om ze daarna aan kruiselings gestoken pinnen te bevestigen en vervolgens met afgesneden dennetakken, die een knaapje van vijf jaar haar aangaf, te bedekken tegen de vorst. Een leelijke mopshond sprong met zooveel be drijvigheid om hen heen, alsof het werk zonder zijn hulp niet kon klaar komen, terwijl een wit en zwart gevlekte geit vrjj liep te grazen op de leege bloemperken. Vier of vijf kippen en een haan wandelden deftig langs de smalle paden en op het eenige plekje, waar de zon doordrong, lag zich een gele kat te koesteren, alles zóo vreed Ilet Vaderland verzekert, dat het bericht om trent het afbreken der onderhandelingen over fen nieuwe grensregeling tnssch/;n België en ^Nederland geheel ohwaaris. De onderhandelingen duren voort en de kans op een voor beide par tijen bevredigende schikking is gunstiger dan ooit. Den 5en Januari 1888 is te Brussel door de gevolmachtigden van Nederland en België eene verklaring onderteekend nopens de grensregeling tusschen die beide landen in het kanaal van Gent naar Terneuzen. Zaterdagavond is ten huize van den heer A. C. Wertheim, voorzitter van het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van Algemeen, aan den afgetreden secretaris mr Kerdijk een huldeblijk aangeboden door de leden van het vorige en het nieuwbenoemde hoofdbestuur. Dit huldeblijk be staat uit een fraai bronzen beeld van Barbédienne, den «denker" voorstellende. Volgens de jongste mailberichten was den 6 Dec. te Batavia nog geen bericht, dat de ex peditie van Poeloe Bras was afgeloopen. De Deli Crt. van 30 Nov. bevat echter het volgende «Omtrent de gebeurtenissen op Poeloe-Bras vernemen wij dat het bataljon dat er heen gezon den was te Kotta-Radja terug is. Vijand was naar het gebergte gevlucht, waar hij door de troepen niet kon worden nagezet. Het bataljon werd met spoed bericht terug geroepen, omdat het in Groot-Atjeh niet gemist kon worden. Verontrustende tijdingen komen van alle zijden binnen. Op P.-Bras verwachtte men den vijand uit de bergen terug, zoodra de troepen vertrok ken waren. Hetzelfde blad meldt dat, luidens vrij vertrouw bare berichten, een bende Atjehers, sterk 50 man, onder aanvoering van Nja Oelim, de Tamiang- rivier is overgetrokken. Doel natuurlijk roof en strooptochten in het Langkatsche. De Besitan streek ligt nog even open voor Atjehsche coups de main als in het begin van 't vorig jaar. Met de militaire vestiging meer landwaarts in, nabij kampong Besitan, die de rivier moet beheerschen en de kampong beschermen is nog niet begonnen en het garnizoen voor dien post bestemd, zit nog steeds doelloos opgesloten in Pangkalan Siatas. Genoemde courant waarschuwt alle jongelieden, die zonder contract naar Deli willen komen om eene betrekking in de cultures te zoeken, dat de markt aldaar meer dan overvoerd is. Assistenten, die met de tabaksteelt niet bekend zijn, kunnen geene plaatsing bekomen, en alle groote planters laten de jongelui, die zij noodig hebben, rechtstreeks op contract uit Europa komen. Toch zoude het gaat de Deli Ct voort wellicht nog niet zoo moeilijk wezen plaatsing te krijgen, wanneer niet buiten alle evenredigheid het getal sollicitanten in de laatste jaren in Deli was toegenomenhet bedroeg gemiddeld veel meer dan de uitbreiding der cultuur eischte. Zoo dol als in de laatste maanden, is het echter nog nooit toegegaan. Met tientallen tegelijk zijn zaam, alsof de geheele menagerie zooeven uit de arke Noach's was gestapt. Het gelaat van de dame kon de bouwmeester niet onderscheiden. Hij zag slechts dat zij een zeer eenvoudig kleed droeg, en het zware bruine haar, dat haar bij het bukken in de oogen viel, was door geen hoed bedekt; ook het kind was blootshoofd; het had een krullebol en roode wangen maar sprak geen woord, terwijl het druk heen en weer liep, en ook de dieren maak ten geen van allen eenig geluid. Plotseling werd het hondje echter onrustig, kwispelde met den staart, spitste de ooren en begon luid te blaffen. Het had den vreemdeling bespeurd en toen deze het hek, dat in de schutting was aange bracht, naderde, schoot- het op hem toe en kefte uit alle macht tegen hem. De tuinnierster had zich opgericht; het knaapje liep naar haar toe en trok haar aan haar japon, waarop zij hem iets toeriep, dat hem het huis in deed snellen, Hij keerde terug aan de hand eener lange, magere vrouw, in wie de bouwmeester terstond Josepha herkende, die het verkeer tusschen de juffrouw en de buitenwereld gaande hield. Hij had den tijd om haar op zijn gemak gade te slaan, terwijl zij langzaam met groote stappen den tuin door liep. Haar grof, tanig gelaat had een hurde, gemelijke uitdrukking en onder hare grijze wenk brauwen knipte zij met de roode oogleden als een uil bij daglicht. Het haar was onder een groote witte muts verborgen en zij had hare mouwen jongelui uit Europa gekomen, van niets anders voorzien dan introductiebrieven, welke hun wel ee-u<e vriendelijke ontvangst breidden, Ctoèh "geen plaatsing bezorgden. «Laat daarom niemand door eene goedkoope passage zich laten verlokken naar een land te trekken, waar hem gedurende een met geen mo gelijkheid te bepalen tijdsverloop een duur leven wacht, zonder dat hij kans heeft bij de tabaks cultuur geplaatst te worden, en laat vooral de raadgevers bedacht zijn op de moreele verant woordelijkheid, welke zij te goeder trouw op zich nemen. Duizendmaal beter eenvoudig te verklaren niet te kunnen helpen, dan de machtspreuk te gebruiken, dat in Deli iedereen die werken wil wel terechtkomt. Menig jongmensch heeft zich vooral in de laatste tijden in die verwachting deerlijk bedrogen gezienveel kommer en leed is menigeen ten deel gevallen als indirect gevolg dezer veronderstelling van zoogenaamd zaakkun- digen, welke geheele onbekendheid toont met de tegenwoordige Delische toestanden." Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de door ons de vorige week uitvoerig ge melde zaak betreffende de belastingovertreding van lo C. S., 41 j., schipper, 2o W. A. B., en 3o H. F. L. v. d. L., cargadoors en expediteurs, allen te Rotterdam, is door de rechtbank bij vonnis van heden verklaard, dat de le beklaagde, in dienst van de medebeklaagden, handelende onder de firma Van der Loo Berten, reeders en car gadoors, eigenaren van het stoomschip Anna, welke als zoodanig met de administratie in be trekking staan, heeft gepleegd de sub a en c hem bij akten van dagvaarding ten laste gelegde feiten, waarvoor de 2e en 3e beklaagden verant woordelijk zijn verklaard. De 2e en 3e beklaagden zijn verder schuldig verklaard aan 't feit, sub b vermeld, en ieder hunner veroordeeld tot twee geldboeten van 400 en eene van 5332.50. Wijders is verbeurd verklaard het in beslag genomen stoomschip of de daarvoor in de plaats getreden waarde en die waarde executabel ver klaard voor de opgelegde boeten. Voorts is bepaald, dat, indien beklaagden de boeten niet betalen, zij zullen worden gecorrigeerd door eene hechtenis van 1 maand voor elke boete van 400 en van 1 jaar voor de boete van ƒ5332.50. Ten slotte zijn beide beklaagden veroordeeld in de kosten van bekeuring en in die van het rechtsgeding. De heer dr R. A. S. Piccardt, predikant te Goes, heeft wat te wachten was tegen 1 April emeritaat aangevraagd. Na46jarigen dienst zullen zeker allen, die dezen talentvollen en ijverigen man kennen, hem vol gaarne nog tal van jaren rust gunnen. tot boven de puntige ellebogen opgestroopt. «Wie zoekt gij?" vroeg zij met een stem, die als verroest klonk, toen zij bij het hek kwam. Hij gaf haar zijn kaartje, waarop Ulrich Horst te lezen stond, en zei dat hij namens het bad- comité kwam om een onderhoud met mejuffronw Sengeberg te verzoeken. De oude vrouw nam het kaartje aan, bekeek hem een paar minuten zonder iets te zeggen en keerde hem den rug toe, om de boodschap aan haar meesteres te gaan doen. Na een korte woordenwisseling kwam zij terug, opende het hek met een kleinen sleutel en sloot het terstond weer, zoodra de gast binnen was. Met een onaangenaam gevoel naderde deze de vrouw des huizes, door den voortdurend keffenden hond vergezeld, terwijl al de overige dieren vijandige blikken op hem wierpen. De juffrouw was bedaard bij haar bloemperk blijven staan en had de dienstmaagd met een wenk beduid dat zij het kind mede in huis moest nemen. Zonder zijn groet anders te beantwoorden dan met een nauw merkbaar hoofdknikje, zag zij den jongen man zoo stuursch en onvriendelijk aan, dat deze al zijn moed verzamelen moest om kalm te blijven. Zulke oogen had hij nog nooit gezienmaar hij was niet bang dat zij hem betooveren zouden. Hij moet erkennen dat dit bleeke gelaat, met dien fijngeteekenden neus, dat breede, gladde voorhoofd ongemeen schoon van trekken en lijnen was; maar die strakke blik, die alles

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1