Laatste Berichten» Landbouw, FEUILLETON. D0K1S SENGEBERG. Verspreide berichten. Burgerlijke stand. Vermindert onze veestapel? Van PAUL HEYSE. ia en daardoor de toelage aan den predikant niet wordt uitbetaald. (N. R. Crt.) Op 1 Januari 1888 telde de doleerende kerk in ons land 120 gemeenten met 52 predikanten. Acht en zestig plaatsen zjjn vacant, waaronder eenige gemeenten, die weinig leden tellen, en andere die wegens bezwaren van financieelen aard vooreerst nog niet vervuld kunnen worden. In het R. Nil. las men voor eenige dagen het volgende »In de laatste 10 jaren is de melkgevende vee stapel in Nederland met 10.000 stuks verminderd, terwijl de uitvoer van boter met 3.600.000 vermeerderde. »Is het wonder, dat wij zoodoende ons crediet hoe langer hoe meer kwijt raken; maar is het niet rechtvaardig ook Verschillende bladen namen de mededeeling over, natuurlijk in de onderstelling dat hij, die ze neerschreef, 't wel zal hebben geweten, en het Haagsche Dagblad knoopte er reeds een beschou wing aan vast over de nadeelen van het vrij handelsstelselWij meenden ons te herinneren, dat in het jongste officieele landbouwverslag, opgemaakt door den directeur der rijkslandbouw- school, den heer Broekema, juist het tegenover gestelde te lezen stond van hetgeen hier als waar wordt neergeschreven. Het verslag opslaande, bleek het ons dat ons geheugen ons niet had bedrogen. Ter voorkoming van min juiste op vattingen kan het o. i. nuttig geacht worden hier te laten volgen wat het landbouwverslag zie pag. 419 omtrent de toeneming van onzen veestapel zegt: »In het verslag van 1881 wezen wij er toch reeds op, welke verbazende veerkracht in de veefokking schuilt. In genoemd jaar toch waren er ruim 35000 stuks rundvee minder aanwezig dan in 1880, in 1882 waren er weder bijna 6500 stuks minder dan in 1881, toen echter begon een vermeerdering, zoodat in 1883, 9119, in 1884, 37357 en in 1885, 35677 stuks meer werden geteld dan in elk der voorafgaande jaren; in den tijd van drie jaren alzoo een toename van 82153 stuks of gemiddeld bijna 27400 stuks per jaar. Ook in vroegere jaren vinden wij een dergelijk voorbeeld. In 1866 was de veestapel door de veepest tot 1.303.000 stuks ingekrompen, in 1870 telde men weder 1.411.000 stuks rundvee, een vermeerdering alzoo van 108000 stuks in 4 jaar tijds of gemiddeld 27000 per jaar. Yan een sterke verandering van den veestapel geven, be halve de hierboven genoemde jaren, ook nog andere tijden ons een voorbeeld. »Door gebrek aan voedsel verminderde het aantal stuks rundvee van 1.381.000 in 1863 tot 1.335.000 stuks in 1864, terwijl door een zelfde oorzaak in 1871 bijna 35000 stuks vee minder dan in 1870 aanwezig waren. Het slechte grasjaar van 1876 had tengevolge, dat de veestapel, in 1875 nog uit 1.457.000 bestaande, in 1876 tot 1.439.000 stuks terugging, terwjjl in 1879 weder 1.462.000 stuks runderen aanwezig waren. Uit al deze cijfers ziet men, dat een verschil van 30.000 stuks rundvee in den loop van een enkel jaar volstrekt geen bijzonderheid is, indien er slechts eenige aanleiding- voor deze toe- of afname bestaat, 't zij dan dat een slecht grasjaar daarvan oorzaak is of lust tot aanfokking zich openbaart, zonder over besmet telijke ziekten te spreken, waardoor in zeer korten tijd over een geheele streek door sterfte en gerech telijke afmaking de veestapel gedecimeerd kan worden." Gegevens tot controleering van het cijfer, 't welk het R. N. opgeeft over den boteruitvoer, staan ons niet ten dienste. Dat deze sterk is toe genomen, met het oog op de vlucht, die de handel in kunstboter ten onzent heeft genomen, is zeer begrijpelijk. Op zichzelf behoeft echter uit de ontwikkeling van deze industrie nog geen nadeel voort te vloeien voor onzen boterhandel. De toe neming van onzen veestapel, naast de kunstboter- fabrieken, bewijst trouwens dat zij naast elkander kunnen bestaan. ZwCrt). Uit het Dmtsch. Op de woorden van den burgemeester volgde een langdurige stilte, waarin de schepenen der stad de hoofden schudden, de kelen schraapten, of uit hunne snuifdoozen licht trachten te putten voor hun brein een middel dat vaak helpt, doch ditmaal vruchteloos bleek te zijn. De jonge bouwmeester, die met het hoofd in de hand, peinzend op de bewuste plek van het plan had zitten staren, hief thans zijne heldere oogen tot den president op en vroeg met een vervaarlijke stem »Wie is die juffrouw Sengeberg?" De burgemeester haalde de schouders op, trommelde met zijne vingers op de tafel en zei met een verbeten woede, die ook op de andere gezichten rondom de groote tafel te lezen was »Ja, als wij dat wisten, mijn waarde heer! Wij hebben ons indertijd laten overrompelen en ik ben de hoofdschuldige; daar de vastberadenheid en de hoffelijke manieren der dame mij voor haar innamen. Ongeveer drie jaren geleden kwam zij hier, met een ziekeljjk knaapje van twee jaren, dat volgens haar zeggen het kind van haar overleden zuster was, en dat hier sterker moest worden. Zij was nauwelijks veertien dagen hier of zij vroeg mij of dat ge- Blijkens ingekomen opgave bij het gemeen tebestuur te Ylissingen van het aantal werklieden in de fabrieken of werkplaatsen, waar meer dan tien personen werkzaam zijn, was o.a. aan de fabriek de Schelde, als devoornaamste fabriek, de indee ling in de eerste week van Januari 1888 als volgtmannen 566, jongens van 1618 jaar 33, id. van 1416 jaar, 38, id. van 1314 jaar 17, id. van 1213 jaar 1, totaal 655 werklieden. Te Goes had heden morgen een arbeider het ongeluk van een balk in een schuur te vallen, zoodat hij zwaar gekneusd naar het gasthuis is vervoerd. Yoor het gezin, dat op Zondag 1 Jan. aldaar door brand groote schade leed, hebben eenige dames giften ingezameld. De uitslag bewees dat velen met 't lot van Fraassen bewogen waren, want de collecte bracht 230.60 op. Op voor waarde dat hij niet alleen zijne woning, maar ook zijn inboedel zal laten verzekeren, wordt hem die som ter hand gesteld. —Tot algemeene verrassing is Zaterdag de stoom boot Stad Zierikzee no 1 van Rotterdam te Zie rikzee aangekomen, doch niet langs den gewonen weg maar via Hellevoetsluis met de hulp van loodsen. Zij was ten half acht ure des movgens van Rotterdam vertrokken en arriveerde te Zie rikzee 's namiddags omstreeks 2 uren. Zondag morgen te 9 uren is zij weder van Zierikzee met passagiers en vee naar Rotterdam via Hellevoet- sluis vertrokken, doch wegens later opgekomen zwaren mist, zal zij meer dan waarschijnlijk dien avond de plaats harer bestemming wel niet hebben bereikt. Bjj het graven van een put in de Gentsche vaartstraat te Axel is, slechts 60 c. M. onder den beganen grond, gevonden eenmenschelijkgeraamte, waarschijnlijk van een vrouw. Het moet daar reeds langen tijd gelegen hebben, daar een ge deelte der beenderen reeds verteerd was alleen het hoofd, eenige ribben en de dijbeenderen wa ren nog in goeden staat. Men verdiept zich in gissingen of hier niet aan een misdaad, in vroeger tijd gepleegd, moet gedacht worden daar die plaats nooit voor het begraven van lijken gediend heeft. Vrijdag gaf Zaamslags-Muziekvereenigihg de Volharding (opgericht in October 1886) ten huize van den logementhouder J. den Decker haar eerste concert, dat in alle opzichten uitste kend geslaagd is. De zaal was overvoleene korte, luimige wel komstgroet van den voorzitter werd luide toege juicht de verschillende muziekstukken, waaronder een kwartet Le Hallebardier door A. Jacquet, ge noten den onverdeelden bijval van het publiek. Een paar kluchtspelen De Mislukte Erfenis en de Twee bedienden of het spook te middernacht wer den niet zonder talent opgevoerd. De feestvreugde werd nog verhoogd door een bal, dat tot laat in den nacht voortduurde. Het gemeentebestuur van IJzendijke schijnt goeden moed te hebben op het weldra tot stand komen van de tram. In eene advertentie voor een ge meente-geneesheer wordt ten minste gezegd Deze plaats zal binnen korten tjjd door middel van een stoomtram verbonden worden met het Belgiesch spoorwegnet. De pogingen om te Utrecht een studenten- kiesvereeniging op te richten, zijn niet gelukt. Volgens de Nieuwe Drentsche Courant waren de verbandkisten, die in den bjj Ruinerwold ver ongelukten spoortrein voorhanden waren, ten eenemale onvoldoendeenkele zwachtels, watten, geen antiseptische verbandmiddelen, ongedesinfec- teerde snijdende werktuigen, spalken, die niet den vereischten vorm hebben, dus nadeelig zijn. Het blad meent dat de exploitatie-maatschappij dooi den staat moet gedwongen worden hare verband kisten op de hoogte der wetenschap te brengen. De materiëele schade, door de ramp teweegge bracht, wordt op twee ton geschat. Een Elburger visscher ging met zjjne 4 zoons uit om wat spiering te bemachtigen. Niet ver van Harderwijk werd door een ongelukkig toeval kapte gedeelte van het bosch te koop was. Zij had lust om zich daar te vestigen, daar hier ons klimaat zoo bijzonder goed was voor het kind. Ik had indertijd nadere informaties moeten in? winnen; maar daar ik het hoofd vol had met andere dingen de verbedding der rivier was toen juist aan den gang en zij een goeden prijs voor dat stuk grond wilde betalen en hare papieren in orde waren, werd de koop spoedig gesloten en ik sloeg ook geen acht op die clausule, waarop zij gesteld was. Zij heeft onge twijfeld zwakke zenuwen, dacht ik, en wil rust om zich heen hebben. Mijn vrouw stond de zaak niet aanzij dacht dat het met dat kind niet in den haak was. Alle deftige dames uit de stad besloten dus ook om, als die nieuwe stadgenoote haar een visite bracht, haar met groote terug houding te ontvangen en het van haar verder gedrag te laten afhangen of zij het bezoek zouden beantwoorden. Die moeite werd haar echter bespaard, daar de juffrouw, die onmiddellijk haar huisje liet bouwen en het reeds met Kerstmis betrok geld had zij genoeg om het werk te bespoedigen zich niet meer buiten haar eigen terrein vertoond heeft, behalve om met den kleine te gaan wandelen, waartoe zij altijd uren en wegen kiest, waarop zij zeker is van zoo min mogelijk menschen te ontmoeten. Zij doet haar huishouden zelf, met behulp eener bejaarde dienstbode, die zij meegebracht heeft en die er zoo mogelijk nog onvriendelijker uitziet dan hare meesteres. Gij kunt begrijpen dat al onze dames het ijs gespleten, en het geheèle gezin verdween in de diepte. Aldus meldt een Amsterdamsch blad, maar de Zwolsche Courant trekt de waarheid van dit bericht zeer in twijfel. Te Gouda nemen in het zwembassin drie heeren nog iederen dag een bad, Te Rijswjjk schoot een tuinbaas op een dei- buitens een reiger neer. Hij gelastte zijnen tuin jongen het in de weide gevallen dier te halen. De reiger bleek niet dood te zijn en pikte éen der oogen van den jongen uit. Door Boelgaarsche revolutionnairen, onder aanvoering van den Russischen kaptein Nabokoff, is Donderdag een poging gedaan Boergas in Oost- Roemelië te overrompelen. Zij werden door een van Odessa komend schip aangevoerd. De opstan delingen werden door het garnizoen verslagen en gevangen genomen. Twintig dooden vielen aan de zijde der revolutionnairen, 7 soldaten verloren de Boelgaarsche troepen, waaronder een officier. Het gelukte Nabokoff, dezelfde die vroeger even eens nabij Boergas een aanslag tegen het leven van vorst Alexander op touw zette, te ontvluchten. Bij een ontploffing in het kruitmagazijn van het fort Manteuffel, Metz, werden Zaterdag een onderofficier en een kanonnier gedood. Door den president der Fransche republiek is vermindering van straf verleend aan enkele dei- wegens de ongeregeldheden van Montceau-les- Mines in 1885 veroordeelde mijnwerkers. De rechtbank van Portuma heeft het vonnis der rechtbank van Woodford, waarbij Wilfrid Blunt tot twee maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, bekrachtigd. Wilfrid Blunt is de eerste Engelschman, die krachtens de Iersche dwangwet gestraft wordt. In een schrijven aan zijn eersten minister deelt de koning van Servië mede, dat hij gratie geschonken heeft aan verscheidene revolution nairen van 1883. Voorts betuigt de koning zijn tevredenheid over het tot stand komen van een vergelijk betrekkelijk dat punt tusschen den troon en de meerderheid der vertegenwoordiging, terwijl hij verwacht dat de Skoepschtina het evenwicht tusschen uitgaven en ontvangsten zal herstellen, en de armee op een voet zal handhaven overeen komstig de belangen van het land en een buiten- landsche politiek, die de Servische ideeën op den Balkan volgt. In Frankrijk hebben de belastingen in De cember 8,800,000 francs boven de raming opge bracht, en 4,539,000 meer dan in die zelfde maand van 1886. In Russisch Polen is bij Bjalistok eene groote wolfabriek afgebrand. Bij de ramp zijn 12 per sonen om het leven gekomen. Vrijdag is de tentoonstelling op het Vaticaan geopend. Naast den pauselijken troon zat de groothertogin van Toscane, dan de kardinalen, het pauselijk hof, 300 bisschoppen en het corps diplomatique. Kardinaal Schiaffino hield een toe spraak aan den paus, die deze beantwoordde. Op den 1 Juni a. zal te Ostende in het Pare Leopold een internationale tentoonstelling geopend worden van reddingstoestellen en van alles, wat betrekking heeft op de hygiënezij zal gepaard gaan met de gebruikelijke feestelijk heden en amusementen. Inlichtingen worden verstrekt door het secreta riaat van het comité van organisatie, 3 Rue des Régnesses 3, Gent. De aanleg van het nieuwe park in het East- End van Londen is opgedragen aan twee Zweedsche tuinbouwkundigen, twee dames, mej. Wilkinson en mej. Spieken. De bekende Spaansche romanschrijver Fer- nandes Gonzales is Vrijdag te Madrid overleden. Hij had bijna aan de noodigste levensbehoeften gebrek. Op den rechter oever van het Lago Maggiore zal tot aan de Zwitsersche grens bij Brissago een spoorlijn aangelegd worden. Generaal Kantzier, de oud-minister van oorlog en bevelhebber der troepen van den ker- kelijken staat, is overleden. Kantzier was in Baden geboren en trad reeds op jeugdigen leeftijd als luitenant in 1849 in pauselijken dienst. In als éen man tegen haar zijn ingenomen en dat in den beginne de ongeloofelijkste geruchten over haar in omloop waren. De een zei, dat zij den vader van haar kind vergiftigd had, de ander dat zij de afgedankte geliefde van een groot heer was dan vertelde men weer dat zij aan de St. Petrusdans leed en een verborgen, vrije plaats moest hebben om te kunnen uit razen als zij een aanval kreeg. Daar zij nooit naar de kerk ging, ook met Paschen niet aan het avondmaal, en de groeten dergenen, die haar op de wandeling ontmoeten, slechts met een hoofdknik beantwoordde, kreeg zij den naam van slecht en boosaardig te zijn, waarmede men evenwel moeilijk kan rijmen, dat zij geen bede laar ongetroost laat heengaan en iedere maand aan een heele schaar van oude vrouwtjes en gebrekkigen een rijke uitdeeling doet. Dit ge schiedt wel is waar steeds door een tuinhekje, want niemand mag haar huis of tuin betreden en de oude Josepha doet al hare aankoopen van levensmiddelen en bezorgt al wate zij in de stad noodig heeft. Daar zij echter die drie jaar trouw haar belasting betaald heeft en de scherpste oogen geen verdacht plekje in haar gedrag hebben kunnen ontdekken, hebben wij er ons ten slotte aan gewend om de kluizenaarster aan zich zelf over te laten, zoodat ook, bij onze groote nieuwe plannen, dit struikelblok mij eerst zoo laat in de gedachte is gekomen. Zeg nu echter zelf, mijn waarde heer, zou het geen verwenschte geschiedenis zijn als zij een spaak in het wiel 1860 na den veldtocht tegen de Italiaansche troepen onder generaal Cialdini, werd hp door generaal Lamarmora tot generaal bevorderd en in 1864 werd hjj minister van oorlog. Den 20 Sept. 1870 onderteekende hij de capitulatie van Rome. Sedert 1871 woonde hij in het Vaticaan met zijn echtgenoote, de eenige vrouw welke een woning op het pauselijk paleis veroorloofd is. Generaal Kantzier overleed vrij plotseling, want nog voor tien dagen kwam hij aan het hoofd der gewezen pauselijke zouaven-officieren, paus Leo XIII geluk wenschen met zjjn jubilé. De koninklijke reddingsmaatschappij in Engeland, in het bezit van 291 vaartuigen, redde gedurende 1887 aan 368 personen het leven. De aandacht verdient het, dat haar booten meer dan 80 maal te vergeefs in zee gingen, wijl haar hulp niet gevraagd werd of de noodseinen uit misver stand waren gegeven. Sedert haar oprichting redde de maatschappij 33.243 menschenlevens, toch heeft zij alle moeite de 500.000 fres. bijeen te brengen, benoodigd tot het herstellen harer booten Onder de nieuwjaars geschenken aan koning Alfons XIII bevindt zich een kist uit Havannah met zeer fijne sigaren. Aanvankelijk dacht men dat het zeer kunstig nagemaakte chocolade-sigaren waren. In een begeleidend schrijven echter ver klaart de gever, een millionair uit Havannah, dat het tabakskruid, waaruit ze gemaakt zjjn zeer zelden groeit en de sigaren moeten bewaard worden, opdat de jonge koning bij zijn eerste rookproeven niet onder een slecht product te lijden heeft. Figaro bevat een schrijven van mevrouw Lhérie no. 1, waarin zij zegt de vermeld# klacht tegen den bekenden tenor niet ingesteld te hebben om mevrouw Lhérie no. 2 onaangenaamheden te berokkenen of in opspraak te brengen, doch alleen om de rechten te waarborgen van haar kinderen, want ook zij verheugt zich in het bezit van twee zoons. Van 79 Januari. Middelburg. Ondertrouwd G. M. A. van der Burg, jm. 27 j. met C. van de Schraaf, jd. 29 j. Getrouwd: C. W. A. Baak, jm. 31 j. met J. C. Pelle, jd. 23 j. BevallenL. J. Steendam, geb. Meulenberg, z. M. C. W. Proos, geb. Pelzer, d. P. Goeman, geb. Gies, z. P. J. de Ruijter, geb. Kuzee, z. Overleden: P. C. van Wezel, z. 2£ j. W. R. Boddaert, wed' van C. van Heeckeren van Brand- senburg, 75 j. M. E. Jonk, d. 12 d. A. J. M. Schiester, wed. van R. Huting, 84 j. A. P. M. van Woerkens, d. 5 j. J. W. Reijnhout, z. 2| j. Van 31 Dec. '87 tot 7 Jan. '88. Goes. BevallenJ. J. Spuijbroek, geb. Steutel, z. C. C. de Koning, geb. Addies, d. G. J. v. d. Reit, geb. Kien, d. Overleden: S. Boone, ongeh. d. 18 j. J. Schipper, z. 12 d. Zierikzee. Gehuwd: W. Krijger, jm. 23 j. met I Dalebout, jd. 25 j. A. Struijk, jm. 24 j. met E. C. van Kooten, jd. 20 j. Bevallen: E. de Waal, geb. Post, z. H. Fondse geb. Hoogenboom, d. G. de Haan, geb. In 't Veld, d. OverledenS. C. Flikweert, vrouw van J. P. Kooman, 30 j. Hulst. Door de vereeniging Landbouw-bélang te Grauw werd heden aanbesteed de levering van 117000 kilo superphosphaat. Aannemer werd de heer Meijers te Brnssel a 3.10 per honderd kilo. Zierikzee. De stoomboot Zierikzee 1 men zie Verspreide berichten is heden middag te 12 uren te Rotterdam aangekomen niet via Hellevoetsluis maar Dordrecht. Er was veel zwaar ijs op de rivier. De stoomboot Zierikzee no 2 is heden van hier vertrokken, maar moest via Hellevoetsluis naar Rotterdam. ®s Gtravenliag-e. De Hooge raad vernie tigde heden het vonnis der rechtbank te Mid delburg, waarbij de zaak van den landbouwer te Ellewoutsdjjk wegens dronkenschap verwezen was naar den kantonrechter te Goes. De zaak is teruggewezen naar de rechtbank. staken dat kan men van zulk een nukkig wezen licht verwachten? Wederom heerschte er diepe stilte in de eer biedwaardige raadzaal, totdat de bouwmeester, wien de levensmoed uit de oogen straalde, op stond, het bouwplan netjes opvouwde en zei »Zeer geëerde heeren, ik ben zoo vrij u voor te stellen om in de eerste plaats te beproeven of het niet mogelijk is tot een vergelijk met die zonderlinge dame te komen. Misschien laat zij zich overreden om vrijwillig afstand te doen van haar recht, wanneer zij onze schoone plannen ziet en men haar uiteen zet hoe fraai de wande lingen langs de rivier zullen worden, te meer daar-het toch onzeker is of zij hare aanspraken in rechten kan doen gelden. Als de heeren er niets tegen hebben, zou ik wel lust hebben om die menschenhaatster eens te gaan polsen, en u den uitslag mijner diplomatieke zending mede te deelen." Er ging een goedkeurend gemompel door de vergadering. Aller oogen hingen blijkbaar met welgevallen aan den spreker, en de oude baddokter stond op, reikte hem over de tafel heen de hand, en zei met een vriendelijken lach »Dat is eens een verstandig woord, jonge vriend! Ik wed dat gij, met üw krullebol en uwe roode wangen, in een kwartier meer bij die boschnymf uitricht dan de geheele badcommissie, al belegerde zij het tooverslot veertien dagen lang. Maar neem u in acht, dat gij niet zelf betooverd wordt. Ik heb die juffrouw slechts

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2