N°.5 8. 131® Jaargang. 1888. Dinsdag 10 Januari. Middelburg 9 Januari, Onderwijs. Kerknienws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. t IIIÜELKI lUiSCIIE COURANT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. c. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Terneuzen: L. van Wijck Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones opvolger De Amsterdammer, weekblad voor Nederland, bevat eene beschouwing over de onbillijkheid dat de Staat, optredende als ondernemer der posterijen, zich zoo weinig bekommert over de belangen van het publiek. Wij hebben dit weder kunnen zien bij de trage bestelling in de eerste dagen van het jaar. De geadresseerden ontvingen tot op den vijfden Januari hetgeen, onder gewone om standigheden, hun reeds op den eersten Januari zou zijn ter hand gesteld. »De Staat zoo betoogt genoemd Weekblad is ondernemer der posterijen omdat er bezwa ren zijn om die onderneming aan particulieren over te laten, maar de Staat blijft niet te min toch ondernemer en moet handelen in het belang van het publiek. Hoe doet elke particuliere on derneming Ze vraagt in de eerste plaatswat eischt mijn voordeel, en erkennende dat het pu bliek te gerieven dat voordeel bevordert, doet ze haar uiterste best het publiek van dienst te zijn. De Rijnspoor b. v., die zeker voor het publiek niet vriendelijker is dan een andere onderneming, maakte bekend dat, dewijl de dag vóór St. Nico- laasavond op een Zondag viel, de kantoren als dan geopend zouden blijven om het publiek ter wille te zijn. »Wil een spoorweg of welke andere maatschappij aan haar ambtenaren rust gunnen, dan stelt zjj een Zondagsploeg aan, en de gewone beambten kunnen rust nemen, terwijl een aantal menschen die gaarne, o zoo gaarne ook 's Zondags wat verdienen, in de plaats der gewone beambten treden. Zoo doet zulk een maatschappij, omdat ze geen monopolie heeft en, door de omstandig heden gedrongen, steeds voor oogen moet houden dat zij voor het publiek is en niet het publiek voor haar. »Is de minister voorstander van Zondagsrust, het staat hem vrij al zijn huisgenooten, zoo fa milieleden als bedienden, geen stap te laten doen, geen hand te laten uitsteken; hij mag zelfs zijn Zondagsmaal den vorigen dag laten toebereiden, en de tafel ook dan reeds van te voren laten dekken. »Als minister echter heeft hij op iets anders nog dan op zijn eigen godsdienstige overtuigingen te letten; hij moet voor allen de billijkheid be trachten. Hij gunne aan zijn beambten rust op den Zondag. Uitstekend. Maar niet ten nadeele van het publiek, dat zich door niemand anders mag laten bedienen, wil het geen gevaar loopen van boete en gevangenisstraf. Het is makkelijk riemen te snijden van een andermans leer. Een minister die èn aan het publiek èn aan de postbeambten denkt, mag niet vergeten dat de posterijen winst genoeg afwerpen om de kosten der Zondagsrust te betalen, m. a. w. om Zondagsploegen aan te stellen." Aldus de Amsterdammer. Eenmaal op dit gebied zich bewegende kan men zich nog op veel grootere onrechtvaardig heden beroepen. De staat belast zich b. v. ook met de onderneming van het telegraafwezen en van het loodswezen, maar ontslaat zich daarbij eenvoudig van eene groote mate van verantwoor delijkheid jegens het publiek. Men moet echter te dien opzichte niet vergeten dat voor een groot deel de wetgevende macht, de vertegenwoordi ging, daarvan de schuld draagt. En vergissen wjj ons niet dan is in de tweede kamer, zonder tegenspraak, meermalen b. v. op Zondagsrust, zonder vervanging, ten aanzien der ambtenaren en beambten van het departement van waterstaat enz., aangedrongen. Daarbuiten zijn overigens Zondagsrust met drankwet nu eenmaal het voor werp der teederste, ziekelijkste en soms vrij on- practische zorgen eener coalitie van fractiën der meest van elkander verschillende staatspartijen. En wat daartegen ook wordt aangevoerd, men schijnt hoorende doof te zijn en niet vatbaar voor de eischen der billijkheid. Vroeger hebben wij herhaaldelijk geschreven in denzelfden geest als de Amsterdammer-, wij laten het nu aan anderen over om op dit gebied water in de zee te dragen. Nu het beschermend stelsel in ons land meer en meer het hoofd opsteekt en bij de a. verkie zingen de voorstanders daarvan zich zeker op den voorgrond zullen plaatsen, verdient elke stem daartegen dubbel de aandacht, al ligt het voor de hand dat daardoor meermalen herhaald wordt wat reeds eenmaal is gezegd. Wij vestigen daarom de aandacht op het jongste nommer van het Sociaal Weekblad, waarin de heer J. D. Veegens de jongste uitingen van het protec tionisme bespreekt. In de eerste plaats behandelt hij de verslagen, gepubliceerd volgens besluit der algemeene ver gadering van Nederl. industrieelen, in Juni jl. te Utrecht gehouden, en hij doet daarbij uitkomen, dat de wijze, waarop deze zijn samengesteld, niet veel vertrouwen inboezemt, 't Is niet veel meer dan een klachtenboek van eenige nijverheids mannen. Aan de Twentsche nijverheid bv. worden slechts een dozijn regelen gewijd; de nijvere Zaanstreek wordt nauwelijks genoemd; bloeiende takken van nijverheid, alstabaks- en sigaren fabrieken, bierbrouwerijen, diamantslijperijen en drukkerijen, kaarsen- en margarine-boterfabrieken, visscher jj en scheepsbouw schitteren door hun af wezigheid, terwijl de landbouw behandeld wordt alsof hij zich tot den teelt van granen bepaalde en de veeteelt alleen in de verbeelding bestond- Kon het oordeel over dit »klachtenboek" niet gunstig luiden, de heer Veegens brengt daaren tegen hulde aan de degelijke wijze, waarop de heer Armand Diepen te Tilburg in zjjn bekende brochure de kwestie behandelt. De heer Diepen is, volgens den heer Veegens, een wel toegerust en loyaal strijder en hij doet zich als een volbloed protectionist kennen. Actieve en passieve bescherming onderscheidt de heer D. Actieve strekt om nieuwe bedrjjven of onderdeelen van bedrijven in het leven te roepenpassieve is die, welke ten doel heeft be staande takken van nijverheid in stand te houden. Ten opzichte van den landbouw wil hij de passieve bescherming toepassen door de graanrechten te verhoogen. De heer Veegens gaat nu na wat gebeuren zal als het stelsel van den heer Diepen ten opzichte der graanrechten wordt gehuldigd. Stel dat een recht van 2.40 per hectoliter wordt geheven. Het gevolg daarvan zal zijn dat de broodprijzen met ongeveer 33 pet. zullen worden verhoogd. De hoeveelheid graan, voor het verbruik van een gezin van slechts vier personen benoodigd, kan gemiddeld op 10 hectoliter 's jaars worden geschat. Toepassing van het stelsel zal dus elk zoodanig gezin reeds dadelijk met een jaarlijksche vermeer dering van uitgaven van ƒ24 belasten; talrijker gezinnen naar evenredigheid; een en ander natuur lijk onafhankelijk van het draagvermogen. De mindergegoeden gebruiken zeker niet minder brood dan de gegoeden. Het gevolg van de prijsverhooging zal dus zijn dat de arme in ver houding tot den rijke veel meer zou moeten be talen. 't Zou een progressieve belasting zijn in omgekeerden zin: het percentage zou met groote sprongen klimmen, naarmate de draagkracht afnam. »De heer Diepen gevoelt hiervan wel iets" aldus besluit mr. Yeegens zijn beschouwing »maar maakt er zich zeer gemakkelijk af. Hij ziet in de stijging van den broodprijs slechts een luttele vermeerdering der uitgaven van den ver bruiker; is deze daartoe ongezind, zoo is dit een ijveren voor slechtbegrepen eigenbelang, waarbij geheel vergeten wordt, dat ook hij zelf op de een of andere wijze voortbrenger is. Een ver hooging der kosten van levensonderhoud van een klein gezin met f 24 's jaars is echter vol strekt niet zóo gering, dat daartoe lichtvaardig mag worden overgegaan. Een dergelijke ingrij pende maatregel ware onverantwoordelijk, zoolang niet op volkomen onaantastbare gronden vast stond, dat het hier voor den mingegoede slechts een voorschot gold, waarvan de vergoeding niet kon uitblijven. Dit wordt door den heer Diepen wel beweerd, doch niet bewezen. Intusschen staat en valt zijn gansche stelsel met deze be wering. Bljjkt zij onjuist, zoo mag nu reeds worden vastgesteld, dat de beschermende invoer rechten op granen, die den grondslag van het stelsel uitmaken, tot de onbillijkste belastingen moeten worden gerekend, die ooit in het men- seheljjk brein zijn opgekomen". Wjj vestigen even de aandacht op de tooneel- voorstelling, welke morgenavond (Dinsdag) in den Schouwburg te Middelburg gegeven wordt. Het gezelschap van den heer Alex. Faassen heeft hier een zeer gunstigen naam; de prijzen zjjn niet te hoog en het stukKleine Jacques heeft, zooals wjj vroeger schreven, in Parijs, Rot terdam en elders veel opgang gemaakt. Wjj maken het publiek tevens opmerkzaam dat, tengevolge van eene bjjzondere omstandigheid, er eene verandering is gekomen in de uren van plaatsbespreking. De gelegenheid daartoe is nu gesteld van een tot vier uren des namiddags^ De Vliss. Crt maakt ons opmerkzaam op eene, ons tot heden onbekend gebleven vergissing in het Vèrs'fag van het Leo-feest, Dinsdag te Middel burg gevierd. Op gezag van eene, voor ons zeer vertrouwbare mededeeling, hebben wjj gemeld dat tot bjjwoning van dit feest waren uitgenoodigd onze commissaris des konings en de burgemeester van Middelburg, doch dat deze verhinderd waren tegenwoordig te zjjn. Uit door ons thans genomen informaties is ons gebleken dat die mededeeling op een misverstand berustte en er van zulk eene uitnoodiging geen sprake is geweest. Het telephoonkantoor te Domburg verzond in 1887 1071 berichten, en ontving er 895: het behandelde er dus in 't geheel 1966. Door het rjjks-telegraafkantoor te Yzendjjke werden dit jaar behandeld 4170 berichten en wel: verzonden 820, ontvangen 870 en overgenomen 2480. Door het telephoonkantoor te Biervliet werden verzonden 333, ontvangen 335, samen 668; iets meer dan in een vorige opgaaf werd gemeld. Yoor het kantoor te Hoofdplaat bedroegen die ejjfers resp. 597, 518 en 1115, en voor dat te Philippine 321, 650 en 971. Ter aanvulling van eene vroegere mededeeling omtrent de bevolking der gemeente Zierikzee, meldt men ons nog, dat deze, vergeleken bjj de bevolking op 31 December 1886, in 1887 met 63 personen vermeerderd is. Er waren 80 personen meer vertrokken dan ingekomen doch 143 meer geboren dan overleden. Op 31 Dec. 1887 bedroeg de bevolking 3363 mann., 3799 vrouw., totaal 7162 zielen. Naar men ons meldt zal in den loop der volgende week in een der gemeenten van Noord-Beveland eene vergadering worden gehouden van liberale kiezers tot het oprichten eener liberale kiesver- eeniging. Te Tholen is voor het eiland Tholen en St. Philipsland eene anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren ds Yan Dijk, voorzitter, H. Kuiper Boone, secre taris en A. Hollestelle, penningmeester. Terwijl vroeger het aantal kiezers voor de Tweede kamer te Haamstede 49 bedroeg, is dit thans tot 94 gestegen. Te Burgh is dit getal kiezers van 23 vermeer derd tot 61. Men meldt ons uit Koewacht Tengevolge der aanvraag om eervol ontslag als gemeente-docter, in 't begin van 1887 door den heer dr De Fouw te Axel bjj den raad inge diend, moest er een ander in diens plaats benoemd worden. Op de voordracht daartoe stonden de hh. dr De Buck van Stekene en dr Fabry van Moerbeke. Dr Mujjshoudt van Stekene had zich teruggetrokken, omdat dr De Buck hem verklaard had, dat hjj (dr De Buck) als armendocter reeds door den pastoor en den burgemeester benoemd was. Deze laatsten hadden echter buiten den raad gerekend, immers dr Fabry werd met 4 tegen 3 stemmen armendocter. Dr Fabry aanvaardde zjjne benoeming en deed zijn. plicht, zoo dat er slechts één woord van lof is over de zorg en de liefderijke behandeling, die zjjne patiënten van hem ondervonden. Hjj is echter liberaal, en dus niet welgevallig in de oogen van pastoor en burgemeester; hij geloofde niet aan het wonder dat verleden jaar te Lourdes met een meisje uit Koewacht plaats had, terwjjl de heer De Buck verklaarde dat hare genezing aan eene bovennatuurljjke oorzaak moest toege schreven worden. Terwjjl dr Fabry met lust en liefde zjjne taak vervulde, trachtten zjjne tegenstanders eene om keering in den raad teweeg te brengen; wat hun al te wel gelukt is. Toen nu in de laatste zitting van 1887 de be noeming van een armendocter voor 1888 aan de beurt was, werd dan ook dr De Buck als zoodanig benoemd. Yele ingezetenen van Koewacht zjjn veront waardigd over deze handelwjjze, en hopen dat het verzoekschrift van dr Fabry, tot hh. Gede puteerde staten gericht, een gunstig gehoor zal vinden. Naar men meldt zou er bjj de regeering in bewerking zjjn eene herziening van het tarief van reis- en verbljjfkosten ten behoeve van het rijk. Geljjk men weet heeft de jongste regeling herhaaldelijk aanleiding gegeven tot verschil van meening tusschen de regeering en de rekenkamer, tot opheffing waarvan bedoelde regeling zou •trekken. Op eene vraag, dezer dagen dooi feen gemeentebestuur in Overijssel aan den minister gericht wat verstaan moet worden onder de woorden: laatst verloopen dienstjaar en dien aan slag ten volle hebben voldaan, voorkomende in art. 1, sub a der kieswet, werd het volgend ant woord ontvangen: »Naar art. 1, sub ader kieswet, moet de toestand op 15 Mei, op grond waarvan de aanslag, geschiedt, voor het geheele jaar beslissend zjjn. Alleen hjj, die een huis op dat tijdstip bewoond heeft, daarvoor is aangeslagen, dien aanslag ten volle heeft betaald, ook al be woonde hij het huis maar voor een gedeelte van het jaar en ontving hjj daardoor teruggave van betaalde belasting, alleen die persoon behoort op de kiezersljjsten geplaatst te worden; niet hjj, die na hem in hetzelfde jaar het huis huurt, bewoont en daarvoor zijnen aanslag ten volle betaalt." Door den minister van Binnenlandsche Zaken is aan Gedep. Staten der verschillende provin ciën verzocht, de lijst der hoogstaangeslagenen verkiesbaar tot leden van de Eerste kamer der Staten-Generaal, voortaan alphabetisch in te richten en van den laagsten aanslag, die daarop voor komt, aan den voet uitdrukkeljjk melding te maken. Als datum voor de a. verkiezingen wordt in Den Haag genoemd 20 of 21 Maart; sommigen zeggen een week vroeger. Donderdag geen audiëntie bjj de ministers van waterstaat en oorlog. Volgens bekendmaking van den minister van oorlog zullen er dit jaar geene studenten in de geneeskunde aan de universiteiten hier te lande worden toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bjj artikel 18 der wet van 2 Augustus 1880 (Staats blad no 145om, na het verkrjjgen van den titel van arts, eene benoeming tot officier van gezond heid bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen. Uit Baarle-Nassau wordt bericht, dat de onder handelingen betreffende de grensregeling tusschen België en Nederland zjjn afgesprongen. De Nederlandsche gedelegeerde had eene nieuwe grens getrokken, die klaarbljjkeljjk geheel en al in het voordeel van Nederland bleek te zijn. Daarop antwoordde de Belgische regeering, dat zjj met de nieuwe grensregeling genoegen nam, mits Nederland eene vergoeding aanbood van drie millioen. Hiertoe kon echter niet over» gegaan worden en het gevolg was, dat de onderhandelingen werden afgebroken. Het Geïllustreerd Volksblad van den heer D. van Sjjn Zoon te Rotterdam is zjjn tweeden jaargang ingetreden. De uitgevers zien niet zonder tevre denheid op den afgeloopen jaargang terug zjj hebben thans 3000 abonné's maar wjjzen er op dat nog meer steun noodig is willen zjj het hoofd boven water houden. De platen, die het Volksblad geeft, zjjn flink geteekend. Te Amsterdam hebben, naar aanleiding eener circulaire, gezonden en geteekend door de heeren dr Kuyper, W. Ilovy en J. A. Wormser, 800 kinderen de diaconiescholen der Ned. herv. gemeente verlaten, vermoedeljjk om de scholen der doleerenden te bezoeken. Te Rimburg (Limburg) heeft zich voor de vacante betrekking van hoofd der school, waar aan eene jaarwedde van 700 met genot van vrjje woning en tuin is verbonden, geen enkel sollicitant opgedaan. Ter herinnering aan het 50-jarig jubilé van Z. H. Paus Leo XIII werd Zondag in de zeer net versierde R. K. kerk te Oostburg een plechtig lof gehouden. Behalve eenige kerkliederen werd de Leo-cantate, met begeleiding van fanfaren, uitgevoerd, terwjjl een talrjjke schare tegenwoor dig was, die met aandacht een en ander volgde. Eenige ingezetenen van Bath, leden der Ned. Herv. gemeente, hebben zich bjj adres tot het college van kerkvoogden en notabelen gewend, met bezwaren tegen het heffen van hoofdeljjken omslag. Zjj vermeenen dat het college geen recht tot eenige heffing heeft, zoolang er eene vacature

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1