BUITENLAND. Kruis of munt? Moopiip 6i 7enacltiiei in Zeeland. Laatste Berichten, Verspreide berichten. Kerknieuws. e- FEUILLETON. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige Waarnemingen. Algemeen Overzicht. toen de pastorie per exploit werd teruggevorderd. Het besluit der synode van 22 Juli 1886 bewijst, dat ged. geen predikant te Leiderdorp meer was, Overigens is de kerkeraad onbevoegd om de ge- heele gemeente aan de synodale hiërarchie te onttrekken. Pleiter eischte dus toewijzing dei- revindicatie van pastorie en tuin. Voor ds Ylug traden op de advocaten C. A. Vaillant en Vlielander Hein, die de hoedanig heid van kerkvoogden aan de eischers betwisten, terwijl h. i. het bewijs ontbrak, dat het recht matig aangevangen bezit van ds Ylug latei- wederrechtelijk zou zijn geworden. Het O. M. zal conclusie nemen op 31 Januari. In de, net met vlaggen en groen versierde zalen op het slot Ostende te Goes werd Woensdag avond het Leo-feest gevierd. De voorzitter der regelings-commissie, de heer Van der Yen, hield bij den aanvang een openingsrede en bracht zijn dank aan de vereenigingen de harmonie Euphonia en het zangkoor Cecilia en eenige jongelui, die zich welwillend bereid hadden verklaard aan de soiree deel te nemen. Het feestprogramma bevatte 11 nummers, waar van het eerste de Leo-marsch van M. J. H. Kes- sels was. Verder voerde de harmonie nog een drietal nommers uit en zong Cecilia een viertal liederen; waarvan drie gewijd aan Z. H. de Paus. De muziek en zang werd afgewisseld door een tooneelstukje, getiteld: Zonder geld op reis of een avontuurtje van twee schoolmeesters, van A. A. v. d. Stempel, en tableaux vivants, voorstellende de Zwitsersche lijfwacht van Z. H. den Paus Leo XIII. Eindelijk werd ook nog een tombola gehouden die uit ruim 50 prijzen bestond. De weleerw. heer deken hield een toespraak, waarin hij niet alleen hulde bracht aan den Paus, maar ook aan Z-. M. onzen koning; hij verzocht de aanwezigen 2 coupletten van het volkslied aan te heffen, die de harmonie begeleidde en alle aanwezigen me dezongen. Ook de heer kapelaan Klaphake sprak eene rede uit. Namens de feestcommissie werden den direc teuren van Euphonia en Cecilia een herinnerings medaille uitgereikt. De heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe sprak een hartelijk woord over deze eerste onderscheiding, Euphonia te beurt gevallen; dit deed ook de heer Kalmthout, als directeur van het zangkoor. De zalen waren te klein voor het publiek, er waren 278 kaarten uitgegeven en met alle mede werkenden bedroeg het gansche publiek ruim 350 personen. Velen belangstellenden, zoowel uit de gemeente Goes als uit de omliggende dorpen moesten terug- keeren, omdat er geen plaats was. De soirée is het publiek uitstekend bevallen en het Leo-feest zal zeker ook in Zuid Bevelands hoofdplaats een aangenaam aandenken achterlaten. Aangeiiomen het beroep naar De Lier, bij Delft, door den heer J. M. Conradi, pred. te Nisse. Het feest van den paus De Hervormingorgaan van den Nederlandschen Protestantenbond, brengt zijn «feestgroet aan den grijzen beheerscher der Roomsche Christenheid" en zegt onder andere «Door hem (den paus) komt het Katholicisme als kerk des te voordeeliger uit tegen het ver brokkelde en zwakke Protestantisme, dat worstelt met zijn kerkbegrip." Aan de N. R. Ct. seint men uit Berljjn De zoogenaamde promessenhandel en de ver koop van bewijzen van aandeel in premieloten, die, gelijk bekend is, in Duitschland, en in het bij zonder in Pruis,en, verboden is en strafbaar gesteld, wordt in den laatsten tijd van Nederland uit, met name door een aantal firma's te Amsterdam, als: Grünhut Cie., J. Stern, Griin Cie., Lo tenbank Fortuna Grün Cie., Lotenbank Fortuna en anderen, op groote schaal gedreven. Vele Uit het Duitsch. Van CONRAD FISCHER HALLSTEIN. Hij verwondert zich dat hij weer zoo sterk geweest is, van niets te zeggen. De kapitein mag gerust slapen hij doet die boodschap niet. Tegelijk met het licht stijgt er echter een nevel uit het lage land op, die op de rivier blijft hangen en tot groote ergernis van Christoffel het vaar water der Betty aan zijn oog onttrekt. Nu steekt er een zoele wind uit het westen oj>, zóo warm alsof zij regelrecht uit Indië kwam, die de nevelen in beweging brengt, ze eerst een heksendans op de rivier laat uitvoeren en dan boven den mast der Betty tot wolken samenpak ken. De morgenzon is onzichtbaar. Het water heeft dezelfde loodkleur als de hemelde wind jaagt de golven tegen den stroom op, en ontaardt weldra in een vliegenden storm. De Betty begint onrustig op en neer te deinen. Daar flikkert een bliksemstraal, gevolgd door een donderslag, die hemel en aarde doet daveren en nog lang in de verte voortrolt. Christoffel staat alleen aan het roer; met het onweder keert zijn angst terug. De kapitein slaapt nog vast in zijn kooi. Christoffel zou wel willen dat hij bij hem kwam het is zoo akelig alleen hij is bang. Dat weer is alleen .geko- personen in Duitschland, en voornamelijk uit de geringere klassen, laten zich steeds weer door de verleidelijke aanprijzingen dezer firma's of karei- agenten het geld uit den zak kloppen Als dan de toezending van de beloofde papieren waarde niet volgt en de gehoopte winst achterwege blijft, wen den die lieden zich om hulp tot de keizerlijke consu laten, die echter uit den aard der zaak ten deze geen hulp kunnen verleenen, daar bovenbedoelde firma's, zooals wel te denken is, niet vatbaar zijn voor redelijke vermaningen, terwijl de Nederlandsche overheid eene strafrechtelijke vervolging tegen die verkoopers van loten weigert en de klagenden verwijst naar een civiel proces, dat zoo kostbaar voor hen is en meestal geen doel zou treffen. Onder aan het Buitenlandsch overzicht in het jongste nommer van de Tijd lezen wij het volgende: Voor het niet onmogelijke geval, dat het Over zicht heden aan volledigheid te wenschen mocht overlaten, wordt een beroep gedaan op de toegeef lijkheid van den lezer. De gewone, velen onzer lezers welbekende schrijver werd, reeds een eind weegs gevorderd, in den verderen arbeid gestoord door het bericht, dat zijn woning op den N.-Z. Voorburgwal in lichte laaie stond en reeds een aanzienlijk gedeelte van zijn inboedel een pn-ooi der vlammen was geworden. In Amsterdam werden bij het invallen van den dooi duizend man aan het werk gesteld, "hm de straten in begaanbaren toestand te brengen. Van die duizend waren zeshonderd zoogenaamde - «losse" werklieden. Op de vraag, waar al die menschen zoo opeens vandaan waren gehaald, zeide een werkman »Ik neem aan, binnen twee uren er nog drie duizend te leveren." Het gebrek aan werk moet dan ook inderdaad zeer groot zijn te Amsterdam. Het gebouw, genaamd De Vrede, op Rapen burg te Amsterdam, is met den geheelen inventaris verkocht. Het zal worden ingericht voor en ten behoeve van het Leger des Heils, dat daarin zoo wel opleidingsschool, vergaderzaal als anderszins zal vestigen. Omtrent het spoorwegongeluk te Ruiner- wold meldt men dat uit een onderzoek, op de plaats des onheils ingesteld, zou gebleken zijn, dat het gebeurde alleen te wijten is aan de onoplettendheid van den machinist Van der Linden, die met den sneltrein des avonds 25 minuten te laat uit Zwolle vertrok, waarom men de kruising van dien sneltrein met dien uit Groningen ko mende had verlegd van Echten op Ruinerwold, alwaar de stationschef de onveiligheidsseinen be hoorlijk in orde had, en toen de sneltrein vliegend zijn station voorbijreed, nog al het mogelijke met seinlantaarns in het werk stelde om het dreigende gevaar te voorkomen. In Juni zal de weesinrichting te Neerbosch haar 25-jarig bestaan vieren. Dicht bij Amersfoort vond men een smid uit Achterveld, met schaatsen aan, dood op het ijs liggen. De koude schijnt hem bevangen te hebben. Op een onzer Drentsche dorpen reciteerde een rederijker een vers, dat hij goed gememori seerd had. Hij achtte het dus onnoodig, het boek mede op den katheder te nemen. Aan den regel gekomen»En als mij alles tegenslaat", raakte hij de kluts kwijt. Toen hij voor den derden keer herhaalde«En als mij alles tegenslaat", riep hem iemand uit het publiek toe»Wel, kerel, word dan heilssoldaatEen uitbundig gelach, waaraan de verlegen rederijker zelf levendig deel nam, ging in de zaal op en maakte het den reci- teerder mogelijk, zich heimelijk van den katheder te verwijderen. (N. A. Crt.) Als een bewijs met welk een woede in den barren wintertijd de strijd om het bestaan in de vogelenwereld gevoerd wordt, meldt het N. v. d. D. dat een hondje door een zestal kraaien werd aangevallen en zeker zou gedood zijn als zijn eigenaar het diertje niet had verlost van zijne hongerige aanvallers. De Wiener Pr esse bevat een wederlegging- van de bekende mededeelingen van den Russi- schen Invalide over de posities der Russische, Oostenrijksche en Duitsche strijdkrachten. men, omdat hij het niet gezegd heeftEn toch zegt hij het niet, al moest hij ook met de Betty vergaan. De kleine witte meeuwen, die in het riet aan den oever nestelen, worden opgeschrikt door den storm en fladderen angstig rond. De reiger is uit zijn koers gebracht en vlucht op zijn nest. De golven hebben witte koppen en breken tegen de oevers. Het is alsof alle booze geesten losge laten zijn en door de lucht vliegen. Christoffel luistert vol afgrijzen naar het huilen van den storm, waarin hij een vermanende stem meent te hooren, die hem toeroept dat hij den kapitein moet zeggen, wat de geest van Frans hem gelast heeft. Hij herkent de stem van den vertoornden Rijngod en ziet zijn drietand drei gend aan den hemel blinken hij rilt en beeft maar hij zegt het toch niet. Thans raakt de Betty uit haar vaarwater. Als slangen kronkelen zich de golven en dringen naar den kant, waartegen zij de Betty te pletteren willen laten loopen. Christoffel ziet het gevaar maar het roer is machteloos geworden in zijn bevenden hand. De bliksem flikkert boven zijn hoofd, de storm slaat hem in het gezicht en rukt zijn borstrok open om hem tot in het hart te treffen, alleen omdat hij het niet wil zeggen. Het is pikdonker om hem heen. Hij kan de oevers niet onderscheiden. De storm drijft de Betty stroom opwaarts, totdat zij als een tol om zich zelf heen draait, alsof zij in een draaikolk geraakt was. Daarbij valt er_ een plasregen als De Fransche minister van marine DeMahy is toch geëindigd zijn portefeuille neer te leggen. Behalve over den onder-secretaris van koloniën was hij het met zijn collega's oneens over een kwestie betrekkelijk de Indo-Chineesche bank. De schout-bij-nacht Gervaïs is in zijn plaats tot minister van marine benoemd. Richters Freisinnige Ztg meent, dat de tegen spraak der Nordd. Allg. Ztg betreffende het bericht der Bad. Landesztg meer den letter dan den inhoud geldt, daar er wellicht minder onderhandeld is over een regentschap dan over een plaatsver vanger in algemeene beteekenis. Op het laatst van deze of in het begin van de volgende week begeeft zich de czaar van Gatchina naar St. Petersburg, waar het hof zich geruimen tijd zal ophouden. Bijzondere voor zorgsmaatregelen zijn voor de veiligheid van den czaar genomen. Honderden speciale politie-be- ambten zijn in dienst genomen om de straten af te zetten, welke de keizer zal doorgaan. In het piano-magazijn van Erard te Parijs is brand uitgebroken. Ongeveer 1500 piano's werden verwoest. - Een andere Engelsche schouwburg is afge brand, het Theatre Royal te Bolton. Naast den schouwburg bevindt zich het Star Hotel, waar groote schrik heerschte. Volgens het Weener Vaterland heeft de rabbijn te Sadagora (Hongarije), de heer Fried- mann, wien de bijnaam van «Paus der orthodoxe Joden" is gegeven, aan Leo XIII een ouden, rijk met kostbare edelgesteenten versierden Bijbel ten geschenke gezonden. Naar de Truth mededeelt ontving de paus niet minder dan 14.000 paar pantoffels van vrou welijke geloovigen. Het aantal Italiaansche bedevaartsgangers, dat paus Leo XIII zal gelukwenschen, bedraagt ongeveer 20.000. Nog slechter financieele zaken dan het Nederlandsch Tooneel maken de keizerlijke theaters in Rusland. Het deficit bedraagt dit jaar 1 j millioen roebels. De koning van België heeft een prijs van 25.000 francs uitgeloofd voor de beste antwoorden op eenige nader uit te schrijven prijsvragen. Een dier prijsvragen is thans bekend gemaakt. De termijn van beantwoording staat tot 1893 open voor landgenoot en vreemdeling. Boven genoemd bedrag zal toegekend worden aan den schrijver van het beste antwoord op de vraag, hoe men groote steden goedkoop en ruimschoots van goed drinkwater kan voorzien. De vraag moet in 't bijzonder met het oog op de stad Brussel beantwoord wordendaarbij moet bovendien rekening gehouden worden met den vöortdurenden aanwas der bevolking. De regeering van Victoria, een der rijkste koloniën van Australië, heeft besloten den hon derdsten verjaardag van de stichting der Engel sche koloniën in Australië te vieren met een internationale tentoonstelling te Melbourne, de hoofdstad van Victoria. Zij zal 1 Aug. 1888 ge opend worden, en zes maanden durener zal geen plaatsgeld geheven worden. De inzendingen uit Nederland en uit Nederl. Indië zullen een afzonderlijke afdeeling vormen. De aanvragen om plaatsruimte in die afdeeling moeten vóór 28 Febr. door de inzenders of door de nijverheids genootschappen gedaan zijn aan den secretaris der commissie van de tentoonstelling, den heer J. Cashel Hoey, 8 Victoria Chambers, Westmin ster te Londen. Te Colijnsplaat had Woensdag middag ten overstaan van de notarissen Dwars uit Utrecht en Huvers aldaar, de verkooping plaats eener hofstede, gelegen in den polder Nieuw-Noord- Beveland ter grootte van 16.6540 HA. en bewoond door de wed. S. de Regt. Kooper werd de heer J. Breas te Colijnsplaat, voor ƒ96 per 41.68 A. De onkosten beliepen ƒ600 voor boomgewas, ƒ250 voor den mestput, alsmede nog eenige onkosten gevallen op de vorige veiling, onverminderd 12J over de massa. een wolkbreuk op het dek, zoodat Christoffel meent dat het schip zinkt en het water reeds over boord slaat. Sidderend valt hij op de knieën en klemt zich met beide handen aan den stuurstoel vast. «Kapitein" gilt hij tegen den storm in, «kapitein, ik zal het zeggen, ik zal de boodschap van Frans doen Robert, reeds door den storm gewekt, verschijnt bij den eersten roep op het dek, overziet terstond het gevaar en roept Christoffel toe om het anker uit te werpen. «Het baat niet; het baat niet. Ik moet het eerst zeggen." Nu staat de kapitein voor hem en beveelt dreigend«Werp het anker uit." »Ik moet het eerst zeggen, anders is de Betty verloren? Frans is er geweest zijn geest. Ik moet u zeggen dat hij naar boven, in den hemel ging en ook gelukkig was. Beneden in de diepte ligt hij begraven." De hand van den kapitein valt zwaar op den schouder van zijn knecht en schijnt zich daarin te willen boren, doch eens klaps begint die hand te beven en wordt als dooi den storm weggevaagd. Christoffel ziet den kapitein naar de kajuit wankelen. Een bliksemstraal verlicht zijn doods bleek gelaat. Aan de deur der kajuit staat de jonge vrouw met loshangende haren en wil haar man in hare armen opvangen maar hij duwt haar van zich af en roept; Datum. Plaats. Voorwerpen. lnforiuatiën. 10 Jan. Oostkapalle, Hout, Verheij. 10 Weatkapelle, Bouwland, Loeff. 11 Gapinge, Hout, Verhulst. 14 Middelburg, Hout, Verhulst. 16 Oosikapelle, Afbraak, Verheij. 17 Middelburg, Inboedel, Balans D 4. 17 - Goes, Huis, Pilaar. i Oostkapelle, Inspan. Verheij. Febr. Vrouwepolder, Herberg, Tak 5 Jan., des morgens te 8 uren. Verwacht: Z.W. wind. Thermometerstand te Middelburg. 5 Jan. 's morgens 8 uren 82 gr. 's middags 12 uur 39 gr. 's avonds 4 uur 39 gr. F. ®s ftravenliage. Het gerechtshof alhier veroordeelde de beide visschers uit Arnemuiden wegens misdandeling der politie te Veere elk tot 45 dagen gevangenisstraf. Washing ton. Sherman heeft in den senaat tegen de afschaffing der invoerrechten geagiteerd hij wil de binnenlandsche belastingen en het successierecht afschaffen. I'arijs. Admiraal Krantz is als minister van marine opgetreden. fionden. Rusland zoekt, volgens ifaily News, een bondgenootschap met Griekenland,, Roemenië, Montenegro en Turkije. Wanneer prins Ferdinand in werkelijkheid zich illusiën gemaakt heeft over den hem te verleenen steun door de Duitsche regeering, zoo kan hij deze sedert de openbaarmaking der vervalschte documenten wel als verloren beschouwen. Van het Berlijnsche kabinet schjjnt hij niets meer te hopen te hebben. Indien de overige mogendheden het over een opvolger van prins Ferdinand eens worden, is het niet zeer waarschijnlijk, dat Oosten rijk alleen uit persoonlijke sympathieën voor den Coburgschen prins de regeling eener kwestie zal weerstreven, welke een voortdurende bedreiging voor den algemeenen vrede is. Maar wie za prins Ferdinands opvolger zijn? Zullen de mo gendheden het óóit eens worden? Nog altijd peinst men over hetgeen Rusland eigenlijk ten opzichte van Boelgarije wenscht. Natuurlijk de eenig niet vervulbare eisch van RuslandBoelgarije voor zich alleen te hebben, buitengesloten. Weder spreekt men de laatste dagen van een conferentie der mogendheden over de Boelgaarsche kwestie. Maar wat valt er te confereeren, zoolang men aan beide zijden be sloten is op een punt en dat juist de hoofdzaak niet toe te geven Op de conferentie zal toch Oostenrijk evenmin afstand doen van zijn Oostersche politiek en zich verhinden verder niet zijn invloed op het Balkanschiereiland uit te breiden, als Rusland zich aan den wil der overige mogendheden zal onderwerpen en dankbaar uit baar handen een aalmoes aannemen, waar het meent een ganschen schat te mogen eischen. Reeds vroeger heeft Rusland het denkbeeld van een conferentie van de hand gewezen, zoodat het bericht, als zou het onlangs de Porte hierover hebben gepolst, nadere bevestiging verdient. Te Weenen schijnt men echter te gelooven dat Rusland met het naderen van de lente voorstellen zal onderhandelingen aan te knoopen over deze netelige kwestie. Tot zoolang dan zou vorst Ferdinand nog rustig aan het welzijn van zijn vorstendom kunnen arbeiden. «Frans is dood, hoe kunnen wij gelukkig zijn. Ons geluk mocht hem het leven niet kosten." Christoffel ziet dat de kapitein neerzakt en dat zjjn vrouw hem met een gil in de kajuit sleept. Daarop wordt alles stil. Ook de elementen hebben uitgeraasd. De storm bedaart. In de verte rolt de donder nog; maai de donkere wolken verdeelen zich en lachend kijkt de morgenzon weer onder haar sluier uit en beschijnt het vertrokken gelaat van den armen Christoffel. De Betty kwam weer in goed vaarwater en zette haar koers voort. Robert lag in zijn kooi met een jjlende koorts. VI. Dat waren droeve dagen in de haven van Rotterdam. De kapitein loopt als een wandelend lijk op het dek der Betty rond. Met ziet hem aan dat hij aan geen geluk op deze wereld meer gelooft, en dat komt alles van dien vreeselijken nacht, waarin Christoffel het gezegd heeft van Frans. Met het geluk der jonge vrouw is het ook voorhij, zij kan niet meer lachen, en hare oogen zijn rood van het schreien. Zij laat Robert geen oogenblik. alleen en houdt hem vast als hij te dicht bij de verschansing komt. Reeds tweemaal was hij bijna, schijnbaar bij onge luk, over boord geslagen, maar zij is een stevig anker en de ketenen in baar bart breken niet. De Betty is aan het lossen, de stooinkraan steekt

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2