N°. 5. 131e Jaargang. 1888. V rijdag 6 Januari. BEKENDMAKINGEN. Rijks-belastingen. H E R IJ K. Middelburg 6 Januari. X 887. Rechtszaken. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Wil men dell Vrede, dan dient zoo schreven wij eene kleine natie in de tweede plaats ook eerbied af te dwingen door zich eendrachtig te toonen, waar het de verdediging des lands geldt. En nu moge bet moeilijk zijn daarvan blijk te geven* wanneer geen direct gevaar ons dreigt; er zjjn toch allicht gelegenheden ji» de geschiedenis van COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niettwenhuijzen, en te Terneuzen: L. van Wijck. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe Cie., John P. Jones, opvolger. De burgemeester van Middelburg maakt be kend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is ver zonden het door den provincialen inspecteur dei- directe belastingen enz, te Middelburg, den 3en Januari 1888, invorderbaar verklaarde kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen voor het dienstjaar 1888, met uit- noodiging aan ieder, wiens zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maknden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 4 Januari 1888. De burgemeester voornoemd, SCHOEEK. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien het schrijven van den ijker der maten en gewichten alhier van den 2 Januari 1888, no 3; maken bekend dat de herijk der maten en gewichten in 1888, in het ijk-lokaal op de Noordzijde van den Dam, wijk letter P no 97, zal plaats hebben, den 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 24, 25, 26, 27 en 28 Januari a. Dat de zittingen van den jjker zullen plaats hebben als volgt voor den herijk van ten verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorhanden nieuwe maten en gewichten den 3 en 4 Januari voor de gewichten, bestemd tot fijnere wegin gen, en alzoo voor die, in gebruik bjj apothekers, goud- en zilversmeden enz., den 5, 6 en 7 Januari; voor de wijken A en B, den 10 en 11 Januari; voor de wijken C en D, den 12 Januari voor de wijken E, P, G en H, den 18 en 14 Januari voor de wijk I, den 17 en 18 Januari voor de wijken K en L, den 19, 20 en 21 Januari; voor de wijken M, N en O, den 24 en 25 Januari; voor de wijken P en Q, den 26 en 27 Januari; voor de wijken R, S, T, en V den 28 Januari telkens van des voormiddags 9—12 en des namiddags van 14 uur. Voorts worden belanghebbenden herinnerd: 1". dat de ter verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorhanden nieuwe maten en gewichten zich in behoorlijken toestand moeten bevinden, zooals voor nieuwe voorwerpen betaamt en geschikt zijn om te worden geverifieerd; 2". dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten zullen worden onderzocht en belanghebbenden bij de terugont vangst hunner voorwerpen dienen toe te zien, of deze de wettige merken dragen, daar een beroep op verzuimen, die bjj den herjjk mochten zjjn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsver volging; 3 dat lengtemaat, voorzien van merkteekenen óf aanwijzingen van Onwettige of afgeschafte maten, moeten worden afgekeurd en ten allen tjjde in beslag genomen kunnen worden 4°. dat de verificatie van de gewichten beneden het gram (milligram gewichten), uithoofde der daartoe noodige fijne balansen, uitsluitend aan het jjkkantoor te Middelburg geschiedt; 5». dat na het eindigen van den termijn van den herijk (1 October a.) het gebruiken of voor handen hebben van maten of gewichten, niet Voorzien van de vereischte stempelmerken, ver boden en strafbaar is, overeenkomstig art. 29 der wet van 7 April 1869 Staatsblad n°. 57). Middelburg, 3 Januari 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE YULDER VAN NOORDEN, IV. (Slot.) volk, waarhij aan het licht kan komen of het algemeen prijs stelt op zijne instellingen, op zijne vrijheid, op zijn regeeringsvorm. En ook die gelegenheid deed zich in het afgeloopen jaar voor. In dat licht toch beschouwen wij het liefst de algemeene geestdrift, die zich in ons land openbaarde bij gelegenheid van den zeven tigsten verjaardag van onzen koning, den 19en Februari door het gansche land, behalve te Amsterdam, in April door de hoofdstad van het rijk, in tegenwoordigheid van het koninklijk gezin, op luisterrijke wijze gevierd. Er was dan ook nog eene bijzondere reden voor deze spontane uiting van geestdrift en belangstelling. De overdreven en dwaze uitingen der soci aal-democraten de kinderachtige aanvallen hunnerzijds op onzen koning, waarin eenmaal hun leider voorging, maakten logenstraffing nood zakelijk van al die beweringen, welke van hunne zijde met de grootste driestheid als waarheid werden verkondigd. En die logen straffing kon niet beter plaats hebben dan door eene betooging als in het begin van 1887 aan het buitenland werd te aanschouwen gegeven eene betooging die, volgens verklaring van ver schillende en bevoegde zijden, in hartelijkheid verre overtrof die, welke der koningin Victo ria bij gelegenheid van haar vijftigjarig jubilé als regeerende vorstin ten deel viel. Jammer dat op die feestviering donkere schaduwen zijn gevallen door buitensporigheden, bedreven door al te vurige aanhangers van de bestaande orde, die zich het recht toekenden om als wrekers op te treden tegen de socia listen. En nog meer te betreuren waren de zijdelingsche blijken van goedkeuring, welke van den kant der gestelde handhavers der orde werden gegeven, toen zij zich niet krachtig genoeg deden gelden tegenover dergelijke on geoorloofde daden. De wanordelijkheden te Amsterdam op het Waterlooplein en die te Rotterdam, waar een bezoek van den heer Domela Nieuwenhuis die den 31en Aug., den jaardag van het prin sesje, door de koninklijke gratie werd ontslagen uit zijn gevangenschap het sein gaf tot ergerlijke tooneelen, zijn nog te goed bekend dan dat wij deze uitvoerig behoeven te be schrijven. Maar wel verdienen zij dat wij daarbij nog even stilstaan. Zij toch leverden, evenzeer als de buitenspo righeden der socialisten, het bewjjs, hoe voor zichtig men zijn moet met het volk op te winden voor een ideehoe licht dit volk zich aan overdrijving schuldig maakt, omdat het niet ondei scheiden kan, waar recht eindigt en on recht begint. Hoe zal dat volk echter dat onderscheid juist leeren kennen, wanneer hooger gestelde machten, zij die in de eerste plaats het recht moeten handhaven, hun taak niet met ernst, met waardigheid volbrengenmaar zich hetzij aan zwakheid hetzij aan noodeloos machtsvertoon schuldig maken. En van beide schonk ook 1887 ons evenzeer voorbeelden als zijn voorganger. Men heeft het in Februari en April gezien dat de kern van het volk als van zelf weet te protesteeren tegen de ongerijmde theorieën en afkeurenswaardige daden der socialisten, die in ons land geen vruchtbaar veld voor bun werkkring vinden. Tot overdreven vervolgingen behoeft men waarlijk zijn toevlucht niet te nemen, en wjj willen hopen dat men in het nieuwe jaar van dien weg terugkomen en minder zich storen zal aan al de dwaze beweringen der socialisten, die van zelf dan ook een toon lager zullen aanslaan. Maar er is nog een ander middel om ons op dat gebied rust te brengen. Men moge over al de overdrijving, waaraan zich de socialisten schuldig maken, zich ergeren of de schouders ophalen; gansch en al te loochenen dat de waarheid ook vaak aan hunne zijde is, gaat zeker niet aan. Er zjjn tal van wondepjekken in ons maatschappelijk leven, die dringend genezing vorderen j er dient hier geholpen te worden, ginds verbeterden reeds te lang werden die sociale vraagstukken ceor ons verwaarloosd. Gelukkig daarom dat ook op dit punt het jaar 1887 een nieuw licht deed gloren. Bij alle partijen op politiek gebied vestigde zich meer en meer de overtuiging dat de handen aan het werk moeten geslagen worden; en dat voor de nieuwe vertegen woordiging, weldra te kiezen, de eervolle, maar ook moeilijke taak is weggelegd om te trachten in tal van nooden te voorzien door het in 't leven roepen van goede wetten. Het veld is ruim en de arbeid niet licht; maar daarom toch te meer dankbaar tevens de taak die haar wacht en te hopen is het dat de liberale partij zich het leeuwenaandeel zal toeëigenen bij bet vol brengen van een werk, waaraan zij zich reeds te lang heeft onttrokken. Zoo ziet men dat er een allernauwst ver band bestaat tusschen de gewichtige gebeurte nissen, waarop wij tot nu toe wezen. Overigens viel er in ons land weinig of niets voor dat bijzonder vermelding verdient. De politiek werd beheerscht door de vooruitzichten op een nieuw leven; en de behandeling der begrootingen voor 1888 door onze tweede kamer droeg daarvan de duidelijkste sporen. Ons overzicht van de gewichtigste gebeurte nissen m ons land zou echter onvolledig zijn als wij niet even herinnerden aan de troebelen, die in de Protestantsche kerk zich voordeden. Een groot aantal leden daarvan, niet tevreden met het tegenwoordig gezag der synode, scheidden zich af, en stichtten een nieuwe gemeente onder den naam van Nederlandsch gereformeerde. De ziel der gansche beweging was dr Kuyper; en dit optreden zijnerzijds bracht een scheuring te weeg in de anti- revolntionnaire party die al moge zij zich bij de jongste verkiezingen in 1887 nog niet zoo krachtig hebben doen gevoelen meer en meer zeker haar invloed zal doen gelden. Overal verrijzen thans weer nieuwe kerken als zoovele nieuwe bewijzen van de verdeeldheid der aanhangers van het Protestantisme, die eeuwig voortgaan met te protesteeren tegen hunne eigen instellingen. Geen verheffend schouwspel voorzeker. De Atjeh-oorlog kwam nog niet tot een einde; maar te ontkennen valt het niet dat het verzet minder heftig wordten de tegenwoordig gevolgd wordende tactiek niet zonder vrucht is. Toch meenden een aantal mannen van naam voor de belangen van het Indische leger de aandacht te moeten vragen en hunne zwaar tillende opvatting te moeten openbaren tegenover de meer optimistische beschouwing van de regee ring. Hun beweging had echter niet de resultaten welke zij, naar wij meenen, daarvan hadden verwa cht. Tegenover Indië in 't algemeen kwamen wij in het afgeloopen jaar nog veel te korten zelfs een man als Van Rees, wiens optreden als landvoogd door de liberalen en ook door ons met ingenomenheid werd begroet, schjjnt niet bij machte nog om aan de rechtmatige grieven van dien parel aan Neerland's kroon te voldoen; om aan de organisatie daar en de verhouding met het moederland nieuw leven in te blazen. Op dit punt vooral bleven vele wenschen onvervuld. I In onze provincie kenmerkte het afgeloopen jaar zich door bijzondere kalmte. De opening van de tram BreskensMal- deghem en die van den dagdienst der Maat schappij Zeeland zijn wel de eenige feiten, welke wij in dit overzicht dienen aan te stip pen. Mogen beide meer en meer aan de ver wachting beantwoorden Middelburg had het verlies te betreuren van een bekwaam en ijverig burgemeester, mr 0. J. Pickój aan wiens verdiensten velen bij zijn dood welverdiende hulde brachten. Als zijn opvolger trad op jlir m L, Soberer, Verder viel in onze gemeente niets belang rijks voor. Plannen voor eene waterleiding verkeeren nog in zulk een staat van wijzen, dat over het tot stand komen van deze nuttige en wenschelijke inrichting niets met eenige zekerheid valt te voorspellen. En hiermee nemen wij afscheid van het jaar 1887, dat in menig opzicht vruchtbaar mag genoemd worden, maar ook, evenmin als zijn voorgangers, een einde maakte aan den toestand van malaise en verslapping, waarin zoo menige tak van handel en nijverheid verkeerde. Onder de kalenders en jaarboekjes die voor eene bespreking nog werden terzijde gelegd, be koort de fraaie, practiscke scheurkalender van de Binnenlandsche vaart risico sociëteit. Bjj dien wand- kalender voegt zij een keurig portefeuille alma nakje en een niet minder oogelijk premie-tarief. In klein formaat en rood marokijn gebonden, van de noodige opgaven voorzien en vol nuttige wenken op het gebied van levensverzekering, is de portefeuille almanak van de Algemeene maat schappij van levensverzekering en lijfrente. Minder fraai, maar stevig als een jaarboekje voor den Nederlandscben landman past, is de wel bekende dr Staring's almanak, uitgegeven door den directeur en de leeraren der rijks-landbouw- scbool. Voldoende is dit jaarboekje bekend, zoodat wij volstaan kunnen met de mededeeling dat het opnieuw is verschenen. Een dergeljjke mededeeling is ook slechts noodig omtrent het jaarboekje, ten behoeve harer leden, uitgegeven door de maatschappij tot bevordering van Irndbouiv en veeteelt in ZeelandGoede wjjn behoeft geen krans, deze almanak met zijn uitgebreiden, uegeljjken inhoud evenmin. Behalve de gewone, mededeelingen vinden wjj er ditmaal van de wel bekende hand eenige vragen op het gebied der bemestingsleer in, welker overweging wjj den Zeeuwschen landbouwer aanbevelen. Benoemd tot gezworen van het waterschap Oud-Wolfaartsdjjk P. Koeman Pz; tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den cala- miteusen Willem-Annapolder, J. de Geus. Aan het Sas van Goes heeft in 1887 de volgende scheepvaartbeweging plaats gehad. In gevaren zijn 1017 schepen met een inhoud van 68741 tonnen en 1 houtvlot van eene laag; terwijl zjjn uitgevaren 1009 schepen met een inhoud van 67244 tonnen. (Q. Crt.) In het afgeloopen jaar zjjn op het rijkstelegraaf- kantoor te Zierikzee behandeldl5.529 telegrammen, als: verzonden 6933, opgenomen en verder geseind 492 en ontvangen 8104. (Z. N.) Door het rijkstelegraafkantoor te Breskens werden in 1887 behandeld 3713 telegrammen en wel verzonden 1197, ontvangen 1151, opgenomen en verder geseind 1365. Door het telephoonkantoor te Groede werden in hetzelfde jaar behandeld 1117 telegrammen; verzonden 546, ontvangen 571. Door het telephoonkantoor te Schoondjjke wer den behandeld 453 telegrammen; verzonden 241, ontvangen 212. Dr. B. J. Stokvis, hoogleeraar aan dé gemeen telijke universiteit te Amsterdam, ia benoemd tot ridder in de orde van den JSederlandschen Leeuw. Zr. Ms. kamerheer baron Van Brienen van de Groote Lindt, belast met de overbrenging der gelukwenschen van den koning der Nederlanden aan den paus, is Vrjjdag 11, door den paus in eene audiëntie ontvangen. Onder den gewijzigden titel de Wageninger is thans het Wageningsch Weekblad bij den uitgever Brejjer te Arnhem verschenen. Het zal eiken Woensdag en Zaterdag worden uitgegeven. Dinsdag werd voor de Haagsche rechtbank de kerkeljjke strjjd te Leiderdorp bepleit. Voor de Ned. Herv. gemeente trad op mr Was, adv. te Leiden, die ontruiming vorderde namens de gemeente van pastorie en tuin, thans nóg in bezit van den doleerenden predikant. De Ned; Herv. gemeente aldaar, betoogde kjj, is eigenares der pastorie, heeft het recht deze op te vorderen van den houder, dus ook gedaagde. Een bijzon der recht dat deze beweert te hebben bestaat niet; dm (^daagde gee« wettig predikant Riser wtflj

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1