3. 131e Jaargang. W oensdag 4 Januari. HERIJK. 1888, BEKENDMAKINGEN. Middelburg 3 Januari, Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Veemarkt te Middelburg. Een voor polders belangrijke kwestie. MIDDELBURGS» CGI RUT. Agenten te Vlissmgen: PG. de Vey Mestdagh Zoos, te Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Terneuzen: L. van Wijck. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en'nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmak te Botterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger. De gedeputeerde staten van Zeeland doen te weten, dat door hen in hunne vergadering van 23 December 1887 is vastgesteld hetgeen volgt: de gedeputeerde staten van Zeeland, gelet op art. 15 der wet van 7 April 1869 (Staatsblad no. 57) en op het koninklijk besluit van 2 December laatstleden (Staatsblad no. 213); hesluiten: lo het tijdstip waarop de herijk der maten en gewichten in 1888 zal plaats hebben, te bepalen zooals is aangewezen in de volgende tabel: Middelburg, ook voor St. Laurens, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 24, 25, 26, 27 en 28 Januari; Zierikzee, ook voor Kerkwerve, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24 en 25 Februari; Brouwers haven, ook voor Duivendijke, 2 en 3 Maart; Zonnemaire, 5 Maart des voormiddags; Noordgouwe 5 Maart des namiddags; Dreischor, 6 Maart; Eikerzee, 7 Maart des voormiddags; Ellemeet, 7 Maart des namiddags; Renesse, 8 Maart des voor middags; Noordwelle, ook voor Serooskerke (Schouwen), 8 Maart des namiddags; Haamstede, ook voor Burgh, 9 Maart; Ouwerkerk 10 Maart; Nieuwerkerk 12 Maart; Bruinisse 13 en 14 Maart; Oosterland, 15 Maart; Cortgene, 20 Maart; Wis- sekerke, 21 en 22 Maart; Colijnsplaat, ook voor Cats, 23 en 24 Maart. Goes, ook voor Kloetinge en Kattendijke, bene vens 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke (gemeente 'sHeer Arendskerke) 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14 en 16 April; Wolfaartsdijk, 17 April; Heinkenszand, ook voor 'sHeer Arends kerke, 18 April en 19 April des voormiddags 's Heerenhoek, ook voor Borssele en Nieuwdorp, (gemeente 's Heer Arendskerke), 19 April des namid dags en 20 April; Ovezand, ook voor Nisse, 21 April; Ellewoutsdijk, ook voor Driewegen, 23 April; Baarland, ook voor Oudelande, 24 April; Hoedekenskerke25 April des voormiddags 's Gravenpolder, ook voor 's Heer Abtskerke, 25 April des namiddagsKapelle, ook voor Schore, 26 en 27 April; Wemeldinge, 28 April; IJerseke 30 April en 1 MeiKruiningen, 2 Mei en 3 Mei des voormiddags; Krabbendijke, ook voor Waarde, 3 Mei des namiddags en 4 MeiRillandBath, 5 Mei. Stavenisse, 28 Mei; St. Annaland, 29 en 30 Mei; St. Pbilipsland, 31 Mei; Oud Vosmeer, 1 Juni; Tboleu, 2 en 4 Juni; Poortvliet, 5 Juni; Scberpenisse, 6 JuniSt. Maartensdijk, 7 en 8 Juni. Yeere, ook voor Yrouwepolder, 18 JuniArne- muiden, ook voor Nieuw- en St. Joosland, 19 Juni; Oost- en West-Souburg, ook voor Ritthem, 20 Juni. Ylissingen, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30 Juni en 2 en 3 Juli; Serooskerke (Walcheren), 4 Juli des voormiddagsOostkapelle, ook voor Grijps- kerke, 4 Juli des namiddagsDomburg, ook voor Aagtekerke, 5 Juli; Westkapelle, ook voor Zou- telaude, 6 JuliKoudekerke, ook voor Biggekerke en Meliskerke, 7 Juli. Breskens, 23 JuliGroede, 24 en 25 JuliNieuw- vliet, 26 Juli des voormiddagsCadzand, 26 Juli des namiddagsZuidzande, 27 Juli des voormid dags Retraucbement, 27 Juli des namiddags. Sluis, met uitzondering van Oud-Heille, 28 en 30 Juli. Aardenburg, ook voor Eede, St. Kruis en Oud- Heille (gemeente Sluis), 31 Juli en 1 Augustus. Oostburg, 2 en 3 Augustus; Schoondpke, 4 Augustus; IJzendijke, ook voor Waterlandkerkje, 6 en 7 Augustus; Biervliet, 8 Augustus; Hoofd plaat, 9 Augustus. Terneuzen, 13, 14, 15 eu 16 Augustus Hoek, 17 Augustus; Sas van Gent, ook voor Philippine, 18 Augustus en 20 Augustus des voormiddags; Westdorpe, 20 Augustus des namiddags; Zuid- dorpe ook voor Overslag, 21 Augustus des voor middags; Koewacht, 21 Augustus des namiddags; Axel, 22 en 23 Augustus; Zaamslag, 24 Augustus; Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 25,27 en 28 Augustus; Rapenburg, (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle, 29 Augustus; Graauw, 30 Augus tus; Kloosterzande, (gemeente Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 31 Augus tus en 1 September. 2o de gemeentebesturen in dit gewest uit te noodigen, dit besluit af te kondigen en aan te plakken. Gegeven te Middelburg, 23 December 1887. De gedeputeerde staten voornoemd, DE BRAUW, voorzitter, E. FOKKER, griffier. Donderdag 5 Januari a. s., van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, 3 Januari 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER, De secretaris, A. DE YULDER YAN NOORDEN. Reeds lang is bet een twistvraag geweest tusschen gedeputeerde staten van Zeeland en bet bestuur van den polder Westeren Ban van Schouwen, of die polder al dan niet bet beheer te voeren beeft over werken, bestemd tot water- keering. Het bestuur meende, dat dit niet bet geval was, terwijl gedeputeerde staten een ander gevoelen toegedaan waren. Dezer dagen nu is door Z. M. den koning in deze zaak eene beslissing genomen; en wij meenden aan onzen lezerskring een dienst te bewijzen door bij deze belangrijke kwestie eenigzins uitvoerig stil te staau. Een vriendelijke hand stelde ons daartoe in staat. Tot recht verstand van deze zaak diene bet volgende De polder Westeren Ban is gelegen op bet westelijk gedeelte van Schouwen, onder de gemeente Haamstede. Hij wordt ten O. en Z. door de polders Oosteren Ban, Burgh en Westland en Schouwen begrensd en ten W. en N. door de dominiale duinen. Deze polder is volgens oordeel van bet bestuur een binnenpolder, wiens dijkgraaf en gezworenen derhalve, volgens bet 2e lid van art. 38 van bet reglement op de polders of waterschappen in Zeeland, rechtstreeks door ingelanden bebooren te worden benoemd. Bij de reorganisatie der polders in Zeeland en bet daaruit voortvloeiende reglement van 1873 beeft de Westeren Ban zijn tegenwoordig bestuur verkregen. Toen beeft de benoeming eerst door ingelanden plaats gehad, doch tegen deze wijze van benoeming hebben gedeputeerde staten be zwaar gemaakt, omdat volgens bun gevoelen de Westeren Ban moest geacht worden tot de zee polders te bebooren, derhalve te vallen in de termen van bet le lid van gemeld art. 38 van bet polder-reglement, zoodat de benoeming van den dijkgraaf en de gezworenen door den koning behoorde te geschieden. Hiertegen zijn door bet bestuur en ingelanden bedenkingen geopperd, doch vervolgens hebben gedeputeerde staten me degedeeld, dat bet niet twijfelachtig is, dat de polder is een waterkeerende, en op hem de ver plichting rust tot beheer en onderhoud van de dominiale duinen, welke hem beschermen. Het bestuur en ingelanden (hoewel niet van ongelijk overtuigd) hebben toen eene aanbeveling inge zonden waaruit door den koning eene benoeming is geschiedzij zagen toenmaals in de zaak geen groot belang en voorzagen niet dat daaruit on gunstige gevolgen zouden kunnen voortvloeien. Toenmaals werden de dominiale duinen door bet domein bestuur steeds in een zeer goeden staat onderhouden en de strandmetingen door bet rijk gedaan, zoodat niet werd voorzien, dat er aan leiding zou worden gevonden om aan den Wester en Ban werken op te leggen, beboorende tot bet strand en de dominiale duinen. De benoeming van bet bestuur is van gemeld jaar 1873 tot de laatste benoeming van een gezworene in 1885 door den koning geschied uit eene voor dracht van drie personen, opgemaakt door de vergadering van ingelanden, doch meermalen werd tegen deze wijze van benoeming geprotesteerd. Ook werd in 1885 geweigerd de door ged. staten bevolen meting van bet strand voor de dominiale duinen uit te voeren, welke daarop van wege ged. staten is geschied. In de vergadering van inge landen van 31 Mei 1887 werd besloten niet verder eene voordracht op te maken, maar zelf te voor zien in de vacature, (die op 1 Augustus ontstond door de aftreding van een gezworene, de benoeming rechtstreeks door ingelanden te doen) waarop de aftredende gezworen als zoodanig is herbenoemd. Deze benoeming van ingelanden is krachtens art. 117 van bet polder-reglement door gedeputeerde staten vernietigd, tegen welk besluit door inge landen in booger beroep is gekomen bij Z. M. den koning. De daardoor gemaakte kosten werden door Ged. staten van den polder teruggevorderd, en nu had de polder de keuze tusschen een procedure en betaling. Men besloot toen te betalen, doch nam zich tegeljjk voor op andere wijze eene beslissing uit te lokken. Spoedig deed zich de gelegenheid daartoe voor. In 1887 trad een der gezworenen af en in die vacature zou de vergadering van ingelanden thans zelve voorzien; werd dan die benoeming door Ged. staten vernietigd, zoo kon de pelder van dat besluit vay Ged. staten by den koning in booger beroep komen. Dientengevolge werd bij den raad van state namens bet bestuur beweerd, dat door den Westeren Banpolder nimmer eenig beheer is gevoerd over de daarnaast gelegen - domeiniale duinen, daar de verplichting van beheer en onderhoud steeds beeft gerust op de Graaflijkheid en later op bet Domein; dat wel door den achter die duinen liggenden polder den Westeren Ban voor een klein gedeelte is bijge dragen in de kosten van belmpoting op de duinen, doch uitsluitend omdat zijne gronden daardoor tegen o verstuiving beveiligd werden, niet omdat de duinen den polder beschermden tegen aanvallen der zee; voorts dat de eigenljjken onder houdsplichtige en de eenige beheerder de Graaf lijkheid of bet Domein zelf was en bleef; dat tegen de bewering van Ged. staten als zouden de dominiale of graaflijke duinen tot zeewering dienen voor den Westeren Ban, en bij daardoor omniddelijk tegen bet zeewater worden beschermd, afdoende bewpst bet feit dat de gronden dei- polders zoover boven hoogwater zijn gelegen dat zij nimmer kunnen inundeeren. Officieele water passingen bewijzen dat ze gelegen zijn van 3 tot 4.40. M. -j- A. P. Is behoud der duinen als zee wering geen belang van den polder, zoo beeft die polder echter uit een ander oogpunt onmis kenbaar belang er bp, dat de meergemelde duinen in een goeden staat worden onderhouden. Zonder eene zorgvuldige beplanting der daarnaast gelegen duinen loopen zijne gronden gevaar voor zand verstuiving; door west- en noord-weste winden kan bet losliggende zand binnenwaarts worden ingedreven en kunnen de gronden daardoor worden benadeeld; uit dien hoofde beeft dé Westeren Ban niet ten onrechte ook verplichtingen op zich genomen tot behoud dier duinen, waarom dan ook door hem tot 1872 eene jaarlpkscbe toe lage voor helmplanting aan bet domein werd betaald. Het ingesteld beroep is door den koning on gegrond verklaard, waarbp is overwogen dat, nadat bet beheer van de centrale directie van Schouwen over gemelde duinen beeft opgehouden, bet onderhoud en bet beheer niet zijn geregeld, noch aan eenig bestuur uitdrukkelpk zpn opge dragen; dat feitelijk de Westeren Ban, hoezeer op beperkte schaal, in bet onderhoud beeft voorzien en evenals van ouds bij de bepoting der duinen betrokken is; dat daarom zoolang geene nieuwe regeling zal hebben plaats gehad, op hem de verplichting tot bet beheeren rusthieruit re sulteert volgens de beslissing des konings, dat bet bestuur van dien polder bet beheer beeft te voeren over werken bestemd tot zeewering. Het practiscb, meest gewichtige gevolg dezer beslissing is dat de polder zich in 't vervolg niet met vrucht langs administratieven- weg zal kun nen verzetten tegen bet doen van strandmetingen. Op bet rijkstelegraafkantoor alhier werden ge durende bet jaar 1887 verzonden 16.407, ontvangen 19.743, opgenomen en verder geseind 2028, aldus in bet geheel behandeld 38.178 telegrammen. Te Arnemuiden bedroeg het getal kiezers van leden der Tweede kamer vroeger 31thans zal dit 124 wezen. Uit Aardenburg wordt ons geschreven: Heden overleed alhier de beer Pieter Lodewijk Reepmaker, geboren te Besopen (N. Br.) den 28en Februari 1806 en sedert 1855 burgemeester dezer gemeente. Onze grjjze burgervader is dus niet meer! Bijna 32 jaren stond bij aan bet hoofd dezer gemeente, en allen, die onder zjjn beleidvol bestuur geleefd hebben, weten, boe bij met hart en ziel de belangen onzer gemeente behartigd beeft, boe hij de achting en de liefde van al de gemeentenaren beeft weten te verwerven. Er is een rechtschapen man ten grave gedaald! Maandagmorgen bad te Hulst de teraarde bestelling plaats van den beer Cb. Pierssens, burgemeester aldaar, lid van de prov. staten van Zeeland. Te ruim negen uren vereenigden bet ge zelschap de Batavieren, waarvan de overledene eere voorzitter, en de Harmonie, waarvan hij sinds vele jaren voorzitter was en waarmee bij zeer moeilijke tjdperken beeft doorworsteld, als ook bet zang- gezelschap Apollo zich voor bet sterfhuis. Toen te half tien de stoet zich in beweging stelde bief bet muziekgezelschap de treurmarscb van Cbopin aan. Voorafgegaan door bovenge noemde gezelschappen en gevolgd door familie, leden van de gemeenteraad en verdere gemeente ambtenaren, begaf de stoet, nadat de kerkelyks ceremoniën waren afgeloopen, zich grafwaart» alwaar de laatste overblijfselen in den familie grafkelder werden bijgezet, en waar door den secretaris der Harmonie, den beer P. Hombach, namens bet gezelschap, een prachtige grafkrans, als bljjk van hoogachting op het graf werd neder- gelegd. Aan den beer J. C. Plomp is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Zuilen. De beer J. Cramer, arts, is benoemd tot officier van gezondheid der tweede klasse bp de zeemacht De vraag, »of iemand, die overigens de vereiscbten daartoe bezit, kiez.r is indien bp den 15en Sep tember 1887, na eene straf van 9 maanden te hebben ondergaan, met eene bevolkingskaart, uit de werkinrichting te Hoorn is teruggekomen," wordt door eene bevoegde autoriteit toestemmend beantwoord. Met verwijzing naar de artt. 75 en 76 B. W. wordt als grond daartoe aangevoerd, dat deze persoon zich niet vrijwillig naar Hoorn beeft verplaatst, met bet voornemen om aldaar zpn hoofdverblijf te vestigen. De beer Rosier Paassen beeft een nieuw tooneel- stuk in vier bedrijven voltooid, getiteldMalle Anne. Het stuk zal waarscbpnlpk nog dezen winter door de Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten voor bet voetlicht worden gebracht. De Javabode schrijft in zpn mail-overzicht: Yan Atjeb zpn de berichten niet gunstig; dit mag ten minste wel gezegd worden, nu de tocht naar Poeloe Bras nog niet met een schitterend succes is bekroond, maar de daarheen gezonden troepen versterking noodig hadden, zoodat thans in bet geheel 800 man op dat eilandje vereenigd zpn om den van den vasten wal overgekomen vpand te verjagen. Deze moet zich zeer sterk hebben verschanst, en men zegt dan ook, dat de gouverneur hem niet met geweld, maar door den honger tot de overgave wil dwingen. De zaak wordt echter zelfs te Atjeb zeer geheimzinnig behandeld, evenals bier de tocht van vpf oor logschepen naar bet oostelijk deel van den Archipel, waarvan vroeger Lombok als doel werd genoemd, terwpl bet nu beet, dat aan Bali een bezoek wordt gebracht, omdat van dat eiland geschoten zou zpn op bet schip, waarop de resident ter zee te Mecbelen den smokkelhandel in opium tegen gaat. Trouwens machtsvertoon tegenover Lombok is niet meer noodig, nu volgens bericht van bet Bat. Handelsblad de beer Pattiwael door den vorst in vrjjheid is gesteld. Een treurig ongeluk bad in den nacht van den 14en op den 15en November plaats. De le luit.- kwartierm. Loticbius was in den avond van den 14en op een partijtje geweest; van daar huis waarts keerende, bad hjj bet ongeluk, door de duisternis misleid, in de Atjehrivier te vallen, en door den sterken stroom medegesleept een jammer- Ipken dood in bet water te vinden. Eerst in den namiddag van den volgenden dag vond men zpn lpk in de Atjehrivier. Het Ind. W.v.t Regt geeft bet volgend staaltje van Inlandscbe rechtsbegrippen. Zitting van den landraad te Menado in zake Adam, Indoe en Bake beschuldigd van diefstal. Aan de beklaagde Indoe Y. Zjjt gij vroeger al eens tot straf veroordeeld geweest? A. Ja, te Tjiamis, omdat ik bp ongeluk een kind verdronk. Ik kreeg drie jaren dwangarbeid en onderging mijne straf te Ternate. V. Zulk een feit kan echter slechts hoogstens met twee jaren dwangarbeid gestraft Worden. Waarom veroordeelde men u dan tot driejaren? A. Het was bet kind van een heel groot heerj Op 1 Januari 1888 waren bp de Ned. Herv, kerk reeds meer dan 350 plaatsen vacant. Voor deze vacatures zijn thans nog slechts 7 candidaten beroepbaar, en wel de beeren J. C. Rups, te Amsterdam; H. M. van Nes, te Driebergenj J« W. van Lennep, te 's-Graveland; H. Pas, J. H, W. Bisschop Boele en C. J. van Arkel te Utrecht en J. C. G. Gobius du Sart, te Nieuw- en Sti Joosland. Een aardig bewps van verdraagzaamheids Te Beemster maakte de predikant in de oude jaarsavond-predikatie bekend, dat bp in den loop der week van een dankbaar gestemd R. K. inge zetene eene flinke gift voor de armen der Ned; Herv, gemeente bad ontvangen.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1