2. 131e Jaargang. 1888. Dinsdag 3 Januari. Middelburg 2 Januari. 18 87. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ie Rechtszaken^ iddelburgsc courant. Agenten te Ylissingen: P. G-. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van deb Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen, en te Terneuzen: L. van Wijck. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomenen nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh& van Ditmab te Rotterdam, en de firma B.van deb K»ot te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John P. Jones, opvolger- Voor Frankrijk bracht het jaar 1887 vele oogenblikken van moeite en vrees, die echter het Fransche volk met eere doorworsteld heeft. De nationale eigenliefde werd herhaaldelijk op zware proef gesteld, eerst door de tergende uitdagingen der Duitsche pers gedurende den tijd der rijksdag verkiezingen uitdagingen die van tijd tot tijd wederkeerden later door de heide grensconflicten, door den overgrooten dienstijver van Duitsche ambtenaren in het leven geroepen. Niemand zal èn de Fransche regeering èn het Fransche volk den roem onthouden, dat beide zich in deze moeitevolle tijden waardig gedroegen. In de binnenlandsche politiek duurden helaas de oneenigheden tusschen de partijen voort. Niettegenstaande de woelingen der vijanden van de republiek, de monarchalen den republikeinen den plicht opleggen zich nauw aaneen te sluiten, blijft treurige tweedracht heer- schen. Waar aan de eene zijde met te groote onstuimigheid somwijlen op hervormingen wordt aangedrongen, schrikt men aan de andere zijde terug om eindelijk de republiek in het haar passende democratische kleed te steken. Mogen echter ook de partijen in gewone tijden elkander den voorrang bestrijden; mogen ook hun geschillen tijdelijk den voorspoed en de ontwikkeling van het land tegenhouden op het beslissende oogenblik hebben alle republikeinen getoond, hoe bij hen de liefde voor het vaderland de zege boven elk per soonlijk of partijbelang behaalt. Na de gevaar lijke crisis, welke Frankrijk deze laatste maan den heeft doorloopen, waarbij de houding van het volk opnieuw bewezen heeft, hoe het zich wèl gevoelt onder de republikeinsche instel lingen, heeft de Nationale vergadering te Versailles op 3 December ten aanschouwe van gansch Europa een manifestatie gebracht, grootsch en waardig, zooals het der Fransche natie past. Wat zou men nog verder aan den bloei en de ontwikkeling van het republikeinsche Frankrijk twijfelen? Niet de berusting van een dommelend en onverschillig volk jegens misbruiken of vergrijpen tegen zijn vrijheden en rechten boezemt ons eerbied ineen vrij en zelfstandig volk, dat zich zelf weet te re- geeren, dat eerlijke, rechtvaardige en achtens waardige bewindslieden eischt en zich deze weet te geven, zonder de schendende hand aan 's lands wetten te slaan, gaat een schoone toekomst tegemoet, al zal het nog menigmaal struikelen bij zijn streven naar zelfstandigheid en nationale grootheid, welke laatste niet be staat in het uitbreiden der grenzen van het rijk, ten koste van andere natiën, ten koste van de vrijheid der veroverde volkeren, maar in de bevordering van de waarachtige volks belangen Italië heeft weder een stap voorwaarts gezet op de baan zijner staatsontwikkeling. Voor heen meer geduld dan geëerbiedigd in den bond der keizerrijken is het eindelijk officieel als der Dritte im Bunde erkend. Met de vergefelijke ij delheid van een jeugdigen staat verheugt het zich met deze eervolle onder scheiding na zoo vele krenkende ervaringen. Op de nationale zelfvoldoening werpt echter het geringe resultaat der expeditie naar Massouah een donkere schaduw, want welke vruchten heeft Italië van dit koloniale avontuur, waarvan men zich zulke schitterende gevolgen beloofde, geplukt Te vergeefs wachten de Italianen tot heden op de onderwer ping van den Abyssinischen veldheer, dien zij met hun wraak bedreigen wegens den door hem verschuldigden dood hunDer dappere broeders; die in het heete Afrika hun leven aan den roem voor het vaderland ten offer brachten. In het Oosten van Europa smeult nog altijd het vuur, dat weinig behoeft om geheel ons werelddeel in lichte laaie te zetten. Oosten rijk en Rusland wedijveren hier om de hege monie. Montenegro is een gewillige dienstknecht van Rusland. In Servië klemt zich de koning aan Oostenrijk vast, terwijl het volk en het ministerie de hand naar den czaar uitstrekken. Boelgarije zet de worsteling voor zijn onafhan kelijkheid voorthet heeft zijn zelfstandigheid ondanks de vijandschap van het machtige Rus sische rijk tot heden weten te bewaren; de czaar heeft tegenover den duidelijk uitgesproken wil van het Boelgaarsche volk zijn gezant, die de vaan der revolutie wilde planten, teruggeroepen. Ja zelfs is het wederom een vorst rijk, maar zoolang de groote mogendheden weigeren prins Ferdinand als wettig heerscher te erkennen zoolang geen oplossing der Boelgaarsche kwestie door de mogendheden is gevonden, houdt de onzekerheid van den politieken toestand den bloei en de welvaart van de jeugdige natie tegen. De Porte, slachtoffer harer eigen wankel baarheid, bleef ten speelbal aan de staatkundige intriges der groote mogendheden; heden zich wendend tot Rusland om steun, grijpt zij mor gen Engelands hand. Innerlijk vermolmd beperkt zich Turkije tot platonische stappen} waar het de verdediging van zijn bezit geldt machteloos stuiptrekkend ziet het den dag naderen, waarop het Osmaansche rijk van de kaart van Europa wordt gewischt. In de overige Enropeesche staten bepaalden zich de voornaamste gebeurtenissen tot den ouden strijd tusschen regeering en parlement. De hoop, welke men in den aanvang des jaars koesterde, op een verzoening tusschen de Deensche volksvertegenwoordiging en het gou vernement, is niet verwezenlijkt. Het ministerie- Estrup wist zich van het lastige toezicht van het Folkething te ontslaansterk door den wil des konings heerschte het onbelemmerd met zijn oude hulpmiddelde voorloopige financieele wetten. Het absolutistische regime toonde zich minder dan ooit geneigd weder constitutioneele wegen te bewandelen. Zal alleen een revolutie het op de goede baan kunnen terugvoeren Zweden begint het nieuwe jaar onder den druk eener ministerieele crisis. Tengevolge van het resultaat der verkiezingen voor den Bigsdag heeft het ministerie-Themptander, den vrijen handel voorstaande, zich gedwongen gezien zijn mandaat in de banden des konings neer te leggen, zoodat Oscar II genoopt is tegen zijn persoonlijk gevoelen in de protecti- onisten aan het bewind te roepen. Het liberale bestuur maakt daarmee tevens plaats voor een conservatief bewind. Niets is in den politieken toestand in België veranderd gedurende dit jaar. Ingevolge de halsstarrigheid der doctrinaire liberalen, die onder het voorwenden van gebruikelijke ge legenheids argumenten de werkzaamheid ver lamden en de ontwikkeling der liberale partij tegenhielden, zwaaiden de clericalen rustig hun scepter en offerden de openbare school aan de geestelijken op. Een rilling ging door het land, toen in het voorjaar de werkstakingen op groote schaal in de kolendistricten uitbraken en de opmerk zaamheid van binnen- en buitenland op den algemeenen toestand der arbeiders in België vestigden. De regeering vond hierin aanleiding een commissie te benoemen, belast met het instellen van een onderzoek en op grond daarvan het ontwerpen van wetsvoorstellen ter opheffing van bestaande misbruiken en wan verhoudingen tusschen werkgevers en arbeiders. De voorbereiding alzoo van een arbeidswet geving. Spanje bezit wellicht meer dan eenig ander land reden tot dankbaarheid. Geen der par tijen, noch zelfs de Carlisten, noch de onverzoenlijke republikeinen hoe hevig de hartstochten ook woelen, waagde het tegen de mon.ivJhie openlijk op te staan. De regentes mag zich in de algemeene achting verheugen; het kahinet-Sagasta toont zich bereid, voor voor zoover zijn vijanden zijn ergste vijand is de ijverzucht zijner eigen partijgenooten het veroorloven, de beloften van zijn liberaal programma te vervullen. Het is vooral den paus, wien de Spaansche koningin en haar regeering voor deze rust dankbaarheid ver schuldigd zijn. Een ook voor ons werelddeel opmerkenswaar dig verschijnsel openbaart zich in de Vereenigde Staten van Amerika. Terwijl in verschillende staten van Europa het protectionisme begint veld te winnen, breekt zich in Amerika de stroomiDg ten gunste van den vrijen handel baan. President Cleveland gaf door zijn jongste anti-protectionistische openingsrede van het Congres een geduchten stoot aan deze beweging. Nog in een ander opzicht schijnt de Ameri- kaausche Unie, die dit jaar met luister het honderdjarig feest harer constitutie vierde, met haar tradities te willen breken. Het valt toch niet te ontkennen, dat de publieke opinie aldaar zich meer en meer keert tegen de gastvrije opname van de ellendigen, verstootelingen der maatschappij of gewetenlooze gelukzoekers --die door Europa worden uitgewezen. Er heeft zich reeds een bond ter onderdrukking van deze ongewenschte en lastige elementen ge vormd, terwijl het Congres overstroomd, wordt met wetsontwerpen, strekkende tot beperking van het aantal immigranten. Behalve de verschuiving van het politiek evenwicht in Europa tengevolge van de ont binding van den driekeizersbond nemen wij in den loop van het jaar geen zoo opmerkelijk en in zijn gevolgen zoo gewichtig verschijnsel waar als den toenemenden invloed op staat kundig gebied van den man, die op demApos- tolischen stoel zetelt wat wij voor eenige o&gen bij een beschouwing over paus Leo XIII en diens jubilé gelegenheid vonden nader uiteen te zetten. Beoogt het verbond der wereldlijke vorsten met het hoofd der Christenheid het geluk der volkeren Op den 21 April van dit jaar zeide de Duit sche rijkskanselier„Ik verheug mij de beide autoriteiten, de wereldlijke en geestelijke, ge meenschappelijk de democratie te zien bestrij den." Indien dit het antwoord is op onze vraag, dan hebben de naties voor zich niets te wachten van dezen modernen hond. De gemeenschappelijke vijand is dan de democra tie, de vooruitsckrijdende ontwikkeling van den nieuwen tijd, om dezen te bestrijden boog vorst Bismarck zich in het stof voor Rome, Neen, van geen koning of priester heeft het volk zijn bevrijding uit knellende maatschap pelijke banden, uit zijn socialen nood te hopen. Niet de kunstmatige sociale politiek van den Duitschen rijkskanselier, hoezeer ook gun stig afstekend bij de lauwheid en onverschil ligheid van andere regeeringen niet de weldaden der kerk, gepaard gaande met den eisch tot absolute onderwerping kan de volkeren blind maken voor de eigenbelangzuch tige staatkunde der vorsten en den geestelij ken dwang van den clerus; kan hen tegenhouden op den weg der zelfstandige ontwikkeling. Nog doorgronden de volkeren niet genoeg, hoe zij, een speeltuig in de hand hunner heerschers, misbruikt worden in de twisten tusschen de koningen, ontstaan uit hiërarchieke belangen of zucht tot uitbreiding van grondgebied; hoe zij zich vernederen door het vergoden van ij delen roem. Het antagonisme der volkeren onderling, zooals het zich te Parijs bij de op voeringen van Lohengrin uitte, is ,een gevaar voor henzelve. Alleen wanneer het bewustzijn voor hooger belangen begint te ontwaken en wanneer zij voorgelicht worden door verstandige, welden- denkende mannen uit eigen kring, kunnen de volkeren voortschrijden op den weg van voor uitgang. Helaas het jaar 1887 bracht tot be vordering der volksontwikkeling weinig toe. Het zal daarom niet met gouden letter maar met zwarte kool in het boek der geschiedenis aangeschreven worden. Voor kanonnen, ge weren en sabels werden schatten gouds verslonden, voor de welvaart der verstootelingen der maatschappij, werd een enkel koperen penninkske ten offer gebracht. Bij beschikking van clen minister van marine wordt, met ingang van 14 Januari a. s., de loods- sckipper der le klasse bij het Nederlandsch loods wezen te Ylissingen J. van den Ende Meijnderts, wegens gevorderden leeftijd en daardoor ontstane ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den dienst, op zijn. verzoek eervol ontslagen, en zijn met dien datum bevorderd tot loodsschipper le klasse de zeeloods G. C. Buttot zeeloods, de loodskweekeling 1 kl. A. Lemstot loods- kweekeling le kl. de loodskweekeling 2e kl. K. Zuidema, en tot loodskweekeling 2e kl. de ma troos F. Le Roy. Over het afgeloopen jaar zijn op het telegraaf kantoor te Goes behandeld 30248 telegrammen, en wel verzonden 10632, ontvangen 9982, opge nomen en verder geseind 9634. In het vorige jaar 1886 werden verzonden 10882, ontvangen 10173, opgenomen en verder geseind 6698, samen behandeld 27753 telegrammen. Men schrijft ons: Het bericht in uw nommer van 28 December omtrent de oprichting eener ant.-rëv. kiesveree- niging op Noord-Beveland vordert in zoover rec tificatie, dat de vereeniging niet is opgericht. De voortvarendheid der Goesche circulaire was grooter dan de belangstelling der kiezers. Gisteren verleenden de koning en de koningin de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie aan de civiele en militaire leden der hofhouding, de- ministers, den vice-president van den raad van state, den hofprediker, den president der tweede kamer, den secretaris voor de Luxemburgsche zaken en den directeur van het kabinet des konings. De opper- hoofd- en andere officieren van het garnizoen te 's Gravenhage hadden een audiëntie aangevraagd, maar Z. M. kon hen niet ontvangen. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Januari 1888bij den staf der artillerie benoemd tot hoofden respectievelijk van de pyrotechnische werkplaatsen, van de geschutgieterij en van de werkplaatsen voor draagbare wapenende luite nant-kolonel D. J. Soutendam, directeur der pyro technische schoolde majoor L. J. Risseeuw, directeur van 1s rijks gieterij van bronzen geschut, en de majoor C. L. van Pesch, inspecteur der draagbare wapenen. Ook liet Centrum geeft een feestnommer ter eere van 's Pausen jubilé, met een afzonderlijk portret van Z. H. Dit nommer bevat o. a. een vers van dr H. J. A. H. Schaepman Op het jubeljaar van Z. H. paus Leo XIII. Lantaarn n° 1 van dit jaar bevat een plaat Oudejaarsavondmijmering van een jong kunstkri- tikus. Teekening van Jan Essen. En verder Nieuwjaarsgedachte. Aan een Yriend, door Dr. L. A. J. Burgersdijk. Een Liefde, roman door L. vanDeyssel. De Toestand onzer Letterkunde, 1 Januari 1888. (Onuitgesproken lezing van een lantaarnopsteker) Lucifer. O, lieve tijd, door Luctator. De Critiek in den Nieuwen Gids, door Marwil. In Be Globe van Januari leest men Neêrlands jongste verleden (Slot)De Camorra Levende kogelsHet Melkmeisje van Trianon Een gevaarlijke gewoonte Electriciteit en boek drukkunst Het verspreidingsvermogen van som mige geuren. In 1887 zijn bij de Arr. rechtbank te Middelburg aangebracht 140 civiele zaken en door haar gewezen 121 civiele vonnissen (waaronder 28 van faillissementen, 6 echtscheidingen en 3 scheidingen van tafel en bed,) en 678 strafvonnissen met 842 beklaagden. Van de beklaagden bevonden zich 33 voorloopig in hechtenis, waaronder 9 landloopers en bedelaars en 6 Belgische smok kelaars. Onder de strafzaken kwamen voor 115 wegens diefstal en 193 wegens mishandeling-

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1