i3le Jaargang. Maandag 2 Januari. 1888. Middelburg 31 December. 18 8 7. Burgerlijke stand. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.505 iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. jö'ii ze courant behoort een BIJVOEGSEL, dagédea toon der dfficieuee j>era; daafc a .enten te Vlissingen: P. Gr. de Yey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhttijzen, en te Terneuzen: L. van Wijck. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der i e te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. i. Si vis pacem, para bellum. Laat zich bij den terugblik op het afgeloo- pen jaar het algemeen streven der Europeesche regeeringen van groote en kleinere rijken beter karakteriseeren dan door bovenstaande woorden Hoe dikwijls herinnerde men zich niet 'oltaire's uitspraak: La politiqueest elle autre chose que l'art de mentir a propos Woorden van vrede en vriendschap zweetden op de lippen der vorsten maai hun ministers van oorlog deelden vlijtig hun bevelen uit en waren ijverig bezig de armeeën te versterken, de uitvinding van doodelijker wapenen te be vorderen, de financieele lasten van 's lands indereu te bezwaren, hun werkkrachten aan de nijverheid des lands te ontrukken, teneinde met et geweer aan den voet den aanval van ie; lekomstigen vijand af te wachten. Vragen ij daarom niet, wat heeft het jaar 1887 tot de gemeene volksontwikkeling, tot leniging der sociale ellende toegebracht welke bewij zen hebben de regeeringen geleverd, dat het hun eindelijk bijna éen eeuw na de hevige worsteling voor individueele vrijheid, afschaf- g er prerogatieven van enkele klassen, Waarachtig ernst was met de toepassing der wetten van sociale rechtvaardigheid Laat ons deze en andere gelijke vragen niet uit spreken, het antwoord ware te bitter. Met korte, vluchtige lijnen willen wij liever het beeld der gebeurtenissen in Europa gedurende 1887 trachten te schetsen, ieder vrijlatend in zijn conclusie over de waarneming der feiten. In Engeland heeft zich het tory-ministerie ondanks alle ongunstige teekenen in den aan vang des jaars kunnen handhaven. Enger is de boud der afvallige liberalen onder lord Hartington met diens oude politieke vijanden geworden. De unionistische partij whigs en tories biedt krachtig weerstand aan de Home Rulers, die onverzwakt voor de rechten der Ieren op zelfstandigheid en meerdere vrijheid strijden. Maar bleef de overwinning tot heden nog onbeslist en rust de hand van lor*: Salisbury met ijzeren geweld op denhals der Ieren er openbaart zich een toenemende strooming onder het Engelsche volk ten gunste van Ierland. Tocü heeft de regeeriug, geholpen door haar liberale bondgenooten, en niettegenstaande de ervaring eener eeuw haar leerde dat men niet door geweld en strengheid uit een onderdrukt en onte vreden volk loyale onderdanen maakt, aan Ierland een nieuwe dwangwet opgelegd. Aar zelend m den beginne wat haar lersche politiek betreft! treedt zij nu met ruwheid en onmee- doogeudheid op, zelfs niet kleine middelen voor een groot land onwaardige middelen schuwend om zich althans tijdelijk van de haar lastige vijanden te ontslaan. Wie Wind zaait, oogst storm: dwang wetten roepen revolutionuaire daden, misdrijven in het leven. Nog bewaarde het lersche volk tegen over de uiitartende politiek aer Britsche regee ring zijn kalmte, doch wie zal de onverzoen lijke elementen beteugelen, wanneer de invloed rijke leiders langzamerhand de liefde voor hun vaderland met het veilles hunner vrijheid moeten boeten? En zullen de Ieren ooit rusten, alvorens Engeland voldoening aan hun rechtmatige eischen heeft geschonkenalvorens zij ia de instelling van een lersch parlement den waarborg bezitten hun eigen aangelegen heden te mogen regelen? De strijd tusschen de landlords en de pach ters w Ierland, wet bet plan of campaign in fsn nieuwe gbaee getreden, beeft de regeering door een nieuwe landwet tot een oplossing willen brengen, nadat het lagerhuis Parnell's Tenants Relief Bill een poging tot uitbreiding en wijziging der bestaande landwet had verworpen, maar de lords, die niet haastig genoeg door een Coercion Bill de vrijheid van Ierland konden aan banden leggen, verminkten ten voordeele der landlords de Land Billdoor de regeering ingediend ter verlichting en ondersteuning der pachters. Tegelijkertijd aanschouwde men in Ierland zelf de afgrijselijkste tafreelen bij de uitzettingen dier pachters, die zonder erbarmen door hun grondeigenaars uit hun ellendige hutten werden verdreven, maar niet zonder huis en hof eerst tegen de politie en de militaire macht met de laatste kracht der wanhoop verdedigd te hebben. Meermalen kwam het tusschen de voltrekkers der uitvoerende macht en de lersche bevolking tot bloedige botsingen, zoo o. a. te Mitchelstown. Wat zal het einde zijn, wanneer de Ieren handelen naar het lersche lied Keep the law, oh keep it well Keep it as your rulers do Be not righteous overmuch When they break it, so can you 1 Ierland is niet het eenige gistende element, dat Groot-Brittanje in eigen kring bezit. De toenemende armoede in de hoofdstad, het aan groeiend getal werkeloozen dreigt een gevaar voor de binnenlandsche rust en veiligheid van het rijk te worden. De herhaalde manifestaties op Trafalgar Squaregevolgd door ernstige ongeregeldheden, hebben dit najaar bewezen, dat het rijke Londen op een vulkaan sluimert. De ontevredenheid der Ieren, die in het oog der regeering dwangmaatregelen noodig maak ten, vormde een wanklank in de feestvreugde van het Britsche ryk bij de herdenking der öOjarige regeering van koningin Victoria. Te midden van haar nog levende kinderen, die met hun talrijke nakomelingschap zich te Londen hadden verzameld, omringd van regeerende vorsten of hun afgezanten, toegejuicht door haar onderdanen, herdacht koningin Victoria op den 21 Juni den dag, waarop zij vijftig jaar geleden, tot heerscberes van het machtige en gioote Britsche rijk werd gekroond. Mag het jubilé-jaar echter tot de schitte rendste barer regeering gerekend worden Op de verbittering iu Ierland, op de wanverhou ding in de maatschappelijke betrekkingen der inwoners van Louden wezen wij reeds, maar ook ten opzichte der buitenlandsche politiek bestaat niet in alle opzichten reden tot roem voor Engeland. De conventie betrekkelijk Egypte, die onder sir Drummond Wolffs leiding eindelijk een bepaalden vorm had gekregen, stuitte af op den onwil des sultans. Later hebben Frankrijk en Engeland een conventie betrekkelijk het Suez-kanaal gesloten, welke naar alle waarschijnlijkheid de goedkeuring der overige mogendheden zal erlangen, maar de grootste voordeelen dezer overeenkomst rekent men niet aan de zijde van het anders zoo gelukkig speculeerende Britsche rijk. Overigens heeft men de neigingen der lei dende Britsche staatslieden, in strijd met de tradities van Engeland, zien overhellen tot een alliantie met andere mogendheden. In geval van een oorlog rekent men op Engelands aansluiting bij den Middel-Europeeschen staten bond, die zich zelf als bescheimer des vredes heeft opgeworpen. Een der gewichtigste gebeurtenissen in de politieke geschiedenis van het jaar 1887 is de verbreking van den driekeizersbond, in welks bestaan Europa sedert de bijeenkomst te Skiernivice den waarborg voor den vrede zag. Het is waar, op den driekeizersbond is de triple alliantie gevolgd, Italië heeft de plaats ingenomen door Rusland ledig gelaten, maar weegt voor Duitschland de eene bondgenoot tegen den ander op? Wanneer wij denken aan de welwillendheid, door Duitschland jegens het misnoegde Rusland aan den dag gelegdaan de vriendschapsbetuigingen van Bismareks goed gedisciplineerde persorganen tegenover de Russische regeering, die later door eer. even ywavme polemiek tegen het „ondankbare" Rusland werd gevolgd; aan de pogingen dierzelfde organen Rusland te waarschuwen voor een bondgenootschap met Duitschlands erfvijand, het republikeinsche Frankrijk wanneer wij aan dit alles denken, dan kan geen twijfel rijzen, of de Diritsche rijkskanselier beschouwt Italië's opname in de triple-alliantie als een pis aller voor Rusland's verloren vriendschap. Met de hem eigen, even plotselinge als verrassende zwenkingen in zijn staatkunde vulde vorst Bismarck de bres, hem in zijn verschansing geschoten, aan door de opname van het eerzuchtige jonge koninkrijk in den statenbond. Het bezoek yan den Italiaanschen minister Crispi op Friedrichsruh was de openly ke bezegeling dezer overeenkomst. Het droeg tegelijkertijd het karakter eener manifestatie een manifestatie tegen Rusland, daar het een antwoord was op de weigering van czaar Alexander om zijn oudoom te Stettin te bezoeken. Dit bezoek heeft later plaats gevonden, maar de omstandigheden, waaronder zich keizer Alexander III naar Berlijn begaf, hebben aan deze keizeroutmoeting haar/hooge beteekenis ontnomen. Door niets is nog bewezen dat het bezoek van den czaar aan keizer Wilhelm, diens onderhoud met den rijkskanselier eeuiger- mate de betrekkingen tusschen beide staten verbeterd heeft. Het eemg waarneembare gevolg was in den aanvang de meer gematigde toon der weder- ?,ijdsc! '_i yfiicieuse pers. Duitschland trachtte bonne mine a manvais jeu te maken en verborg zijn teleurstelling over Ruslands koelheid door met groot misbaar te wijzen op de voordeelen der triple alliantie. Zelfs Bismarck's mededee- ling aan den czaar over te zijnen ongunste vervalschie officieele stukken vermocht tot heden niets uit te werken op de gespannen betrekkin gen tusschen Berlijn en St. Petersburg. Integendeel volhardt Rusland in zijn gereser veerde houding, terwijl de jongste heftige veld tocht der Oosteurijksche en Duitsche bladen tegen de Russische troepenbewegingen in Polen meer dan ooit de vrees voor een oorlog heeft doen ontwaken. Met begrijpelijke voldoening heeft Frankrijk keunis genomen van de wijziging in Ruslands politiek, want ofschoon de Frausche republiek niet te vereenzelvigen met Déroulède en andere dwazen geen gelegenheid verzuimde getuigenis en bewijzen af te leggen van haar vredelievende gezindheid, zoo heeft zij toch ten volle de gewichtige gevolgen voor haar zelve van de ontbinding van den driekeizers- boud begrepen. Niet langer geïsoleerd ziet zij ook zonder een effectief bondgenootschap met Rusland haar positie in Europa versterkt. Rusland en Frankrijk, beide gevaar voor zich (luchtend van Duitscblauds overwicht, schijnen besloten elkanders onafhankelijkheid tegen dien overweldigenden invloed te willen waarborgen. Maar even groot als Frankrijks tevredenheid over deze verandering in den politiekeu toestand van Europa, even hevig is het misnoegen van den grooten Duitschen staatsman, wiens politieke berekeningen ditmaal schipbreuk leUeu op de eigenmachtige politiek van den czaar en de intriges der Panslavisten. Op beter resultaat mag vorst Bismarck zich beroemen, wat zijn binnenlandsche politiek be treft. Het jaar 1887 is voor Duitschland on der een heftige beroering begonnen. De debatten in den rijksdag over het septennaat, de scherpe zelfs beleedigende redevoeringen van den rijkskanselier in de vertegenwoordiging des rijks tegen een bevrienue natie, tegen Frankrijk, brachteu Europa in rep en roer, toch waagde de meerderheid van den rijksdag ofschoon de verlangde legersterkte toestaande, het septennaat te verwerpen. Een ontbinding van hen rijksdag volgde en dauk zij den uit- den ijver der ambtenaren, maar vóór alles dank zij de tus8ckenkomst van den paus, door vorst Bismarck in de binnenlandsche aangele genheden des rijks te bu'p geroepen, de nieuwe rijksdag toonde ziAh gewilliger en nam het septennaat aan.. Doch niet zonder hoogen prijs te betalen heeft de rijkskanselier zich de medewerking van den paus tegen diens eigen trouwe dienaren verworven: vorst Bis marck heeft dit jaar den laatsten stap op den weg naar Can os sa afgelegd; de Kulturkampf is feitelijk ten einde en de herziening der Mei- wetten bewijst, dat niet Bismarck als overwin naar uit den strijd trad. Het is Duitschland, trots alle zachte en strenge middelen, ook in 1887 niet gelukt de genegen heid der Elsassers te winnen. Het is nog waar, wat wij weten niet wie heeft gezegd: II se peut que I'Alsace soit fïlle de VAllemagne, maïs elle est l'épouse de la France et elle lui donne tous ses enfants." En laten wij er gerustelijk bijvoegen „haar gansche hart". Algemeen is de deelneming en de vrees, in het Duitsche rijk en daar buiten over de ernstige ziekte van den kroonprins. Met te meer bezorgdheid volgt men den loop van diens lijden, omdat men meent in diens troon opvolging een waarborg voor den vrede te vinden, terwijl de militaire en autocratische neigingen van prins Wilhelm als een bedreiging voor de rust van ons werelddeel en de vrijheid der Duitsche burgers worden beschouwd. Europa vreest een Alexander op den troon der Hohenzollern Zoo niet van alle, dan toch van de meeste woningen onzer katholieke medeburgers wappert de driekleur met het pauselijk wapen of den uit de kleuren van den H. vader bestaanden wimpel, als blijk yan hulde met zijn öOjarig priester jubileum. Tijd en Maasbode geven heden, bij gelegenheid van 's pausen jubilé, een feestnommer. Het eerst genoemde blad, waarvan wij een exemplaar ont vingen, geeft in een kleurigen, fraai bewerkten vermoedelijk langs den weg van zincographie afgedrukten rand een proeve van Middel-Neder- landsch in een gedicht van dr W. Everts te Rolduc, terwijl verder onderscheidene dichterlijke uitingen van bekende schrijvers in het nommer voorkomen. Dat het niet ontbreekt aan een levensschets van den hoogen jubilaris spreekt van zelf, evenals dat een historisch overzicht van zijne voorgangers van denzelfden naam wordt gegeven. Het geheel, fraai gedrukt op fijn papier, maakt een zeer gunstigen indruk. Van 24 tot 31 December. Vlissingen. Bevallen: H. G. van der jmyi geb, Gillissen, z. J. C. Boonstra, geb. Odem, z. J. E. Blij, geb. D'Jong, d. H. C. van der Ejjk, geb. Riemens, z. W. C. Clotscher, geb. Wiessner, j. ova, gón, nouwerse, z. M. J. W airave, geb. Meijnderts, d. S. Verbrugge, geb. De Munck, z. M. J. Huibregtse, geb. Roelse, d. L. J. Janse, geb. Louwers, d. M. de Nooijer, geb. De Ridder, d. F. W. S. Sohier, geb. Smit, z. Overleden: W. Huiszoon, man van M. de Nooijer, 45 j. M. van Liere, wede van Timmerman, 85 j. J. D. van Hilst, ongeh. d. 43 j. De Vlissingsche havendienst, bootjes enz., is door de Maatschappij Zeeland overgenomen en wordt door haar voortgezet. Te Goes deed een jongman, die op een ledigen wagen springen wilde, een verkeerden sprong, tengevolge waarvan hij zich bezeerde en neerzeeg. Men vreest voor inwendige kneuzing. Keizer Alexander III van Rusland zal paus Leo XIII een telegraphischen gelukwensch zenden. Te voren was gemeld, dat de Russische regeering zich van elk bljjk van sympathie met het .hibiló van den paus sou onthouden.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1