Isaatste Berichten. Verspreide Berichten. top en verpacMlip li Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen. steld, welken brief getuige nooit beeft ontvangen Zeventiende getuige was M. Brandéa, koopmaa te Zoute Spui. Deze verklaarde dat hij in den avond van 20 Juli aan zijne vrouw eene som van 800 had ter hand gesteld met opdracht om dit den postbode te geven, ten einde het met een aangeteekenden brief aan J. Plaizier te Hendrik Ido Ambacht ovor te maken. Toen na verloop van een paar dagen geen be richt van ontvangst was ingekomen, schreef B. een brief aan Plaizier, waarop eveneens geen antwoord volgde. Nog een paar dagen later schreef hij opnieuw en liet dien brief te Axel op bet postkantoor doen, waarop het antwoord inkwam dat het geld niet was ontvangen. Door het nu ingesteld onderzoek kwam de niet ver zending van het geld aan den dag. Deze getuige verklaarde verder nog dat hg een bedrag van ruim 750 heeft terug ontvangen, dat in de kist van bekl. was gevonden. Hij deelde ook mede dat hij meermalen zelfs grootere bedragen op de nu gevolgde wijze verzond en verklaarde niet te weten dat de postbode op deze wijze geen diensten als ambtenaar mocht bewijzen. Beklaagde zeide, naar aanleiding van deze verklaring, dat hij aan dezen getuige herhaal delijk gezegd heelt dat hij niet verplicht was op dergelijke wijze geld over te brengen, waarop B. hem toch heeft gedrongen het geld mede te nemen. Getuige sprak dit tegen. Da verklaring van J. Simonse, vrouw van den vorigeu getuige, stemde geheel overeen met die van haar man. Vervolgens werd gehoord de wagenmaker J. B. de la Rivière te Spui, die verklaarde in het begin van Juni bekl. een som van ƒ47 ter hand gesteld te hebben, teneinde dat geld per post wissel te verzenden naar 's Gravenhage, benevens een brief die aan hetzelfde adres gericht was. Ook deze getuige, evenals de straks bedoelde reeds zeer bejaard, maakte bij deze gelegenheid voor het eerst van zijn leven gebruik van een postwissel om geld te verzenden. Noch de postwissel noch de brief is door bekl. verzonden. Abraham Luteijn te Zoute Spui, die daarop als getuige voorkwam, verklaarde in April door zijne vrouw aan bekl. f 6 ter hand gesteld te hebben met een door hem ingevulden postwissel tot dat bedrag, bestemd voor Van 't Lindenhout te Neerboscb. Blijkens de gisteren door den heer Van 't Lindenhout afgelegde verklaring is deze postwissel nimmer door hem ontvangen. Als voorlaatste getuige werd do vrouw van Luteijn gehoord. Hare verklaring sloot met die van haar man. De laatste getuige G. Weijns, landbouwer te Zoute Spui, verklaarde in het begin van Juli aan bekl. 0.95 met een tot dat bedrag ingevulden postwissel te hebben ter hand gesteld om dat te verzenden aan C. M. Klemkerk te Goes. Dit bedrag is, blijkens de gisteren door den heer Klemkerk afgelegde verklaring, niet door dezen ontvangen. Nadat dit getuigenverhoor was afgeloopen werden aan Noussen, die met bekl.'s omstandig heden bekend was, eenige inlichtingen daaromtrent gevraagd. Deze verklaarde dat bekl. wel eens geld bij hem geleend heeft en dat ook, op eene kleinigheid na, terugbetaalde. Hij gebruikte dat geld naar zijne opgaaf om zijne ouders die te IJzendgke woonden en in behoeftige om standigheden verkeerden, te steunen. Bekl., hieromtrent ondervraagd, verklaarde die opgaaf van getuige volgens de waarheid te zijn, Den directeur van het postkantoor werd verder nog gevraagd of de bode een bedrag van 800 mocht medenemen; hij antwoordde daarop ont kennend en voegde erbij dat de bode zelf geen aangeteekenden brief met een waarde van meer dan f 600 mocht overbrengen. Alsnu werd tot het verhoor van v. V. overgegaan. De voorzitter wees er hem op dat er heel wat meer feiten zijn voorgevallen dan hier behandeld zQn, maar dat de overige feiten niet zgn ver volgd omdat het bewijs er voor niet voldoende ta leveren was. Beklaagde ontkende dit en beweerde dat er niets anders gebeurd is dan hem De luitenant ging naar de slede en zei heel ernstig „Ja, Clara, het is zoo. Wat zegt gij van zulk een Kerstavond? Mijn eenige verontschuldi ging is: force majeure!" Zij stak hem de hand toe en zei „Bij u ben ik overal veilig, oude speel kameraad. Bekommer u niet om mijmaar wat zullen uwe ouders zeggen Hun Kerstfeest geheel in duigen. Is het niet mogelijk, Frits „Neen, juffrouw, ik at ook liever van avond thuis groene kool met varkenskop, dan hier in den paardenstal te slapen Maar er is niets aan te doen Trillend stond het afgematte vierspan voor het kleine, onaanzienlijke kroegje, waarvoor de sneeuw eenige voeten hoog opgehoopt"Iag. Uit de gelag kamer viel reeds een flauw lichtschijnsel op den weg en met de grootste verbazing vroeg de naar buiten komende kastelein „Waar komt gij van daan „SneeuwstormverdwaaldHebt gij men- schen „Neen, nu komt er geen mensch. Gij kunt de gelagkamer voor n en de dame alleen krijgen maar logeerkamers hebben wij niet. Een treurige Kerstavond voor de reizigers. Van avond kunt gij niet verder 1" Oskar Holm stapte uit de slee en zei met zijn welluidende» stem: hier wordt te lasten gelegd. Daarop vroeg de president hem hoe hij tot de daad, waarvoor hij thans terechtstaat, is gekomen. Bekl. beweerde dat hij zijne behoeftige ouders ondersteunde en ook zijne zuster, door aankoop van een naaimachine, in betere omstandigheden wilde brengen. De president wees hem, naar aanleiding hier van, erop dat het geheele bedrag dat bekl. aan zijn ouders zond niet meer dan een ƒ50 besomde, terwijl ook de naaimachine slechts gedeeltelijk is betaald. Alsnu gaf de voorzitter het woord aan den ambtenaar van het openbaar ministerie. Deze de heer jhr mr Schuurbeque Boeije ving zijn requisitoir ongeveer als volgt aan. Toen eenige weken geleden deze rechtbank in plechtige zittting bijeen was voor de afkondiging der nieuwe grondwet, hebben wij in art. 159 hooren lezen: „Het geheim der aan de post of andere openbare instelling van vervoer toever trouwde brieven is onschendbaar, behalve op last des rechters, in de gevallen ia de wet omschreven". Die onschendbaarheid wordt gelukkig in ons land zelden aangetast. Iedere ambtenaar van dezen tak van dienst is overtuigd van den hei ligen plicht, die op hem rust, en zeer zelden komt het voor dat een ambtenaar der posterijen ter zake van een ambtsmisdrijf terecht staat. Dit is te meer teapprécieeren, omdat de loonen niet hoog zijn en er den staat wel eens een verwijt van gemaakt is dat hij zijne ambtenaren te laag bezoldigt. In hoever dit verwijt verdiend is, wil spreker daar laten, maar hij wil er toch op wjjzen dat ten opzichte van dezen beklaagde niet kan ge zegd worden dat hij het slachtoffer is van te weinig bezoldiging. De ambtenaar van het openbaar ministerie toonde aan dat bekl., bg zgn oom in den kost zijnde, slechts een matig kostgeld betaalde en wees er op dat zijn voorgeven dat hij zijne familie ondersteunde wel waar ismaar dat die ondersteuning zich slechts tot kleine bedragen Het misdrijf van bekl. noemde de amblenaar een zeer treurig en slechts één lichtpunt vond hij in deze zaak, nl. de volledige bekentenis van beklaagde. Verder vond de heer Boeije, zij het ook niet veel, ook nog eenig excuus erin dat de admi nistratie op het postkantoor te Ternenzen niet met overgroote zorg en nauwkeurigheid wordt gevoerd. Ware dat toch het geval g.weest, ware trouw de hand gehouden aan de bestaande voor schriften dan zeker zon bekl. niet in staat geweest al datgene te doen waarvoor hij zich nu te ver antwoorden heeft. Daarop ging de ambtenaar van het openhaar ministerie de onderscheidene feiten, die beklaagde ten laste worden gelegd, ieder afzon derlij k na en achtte die, op verschillende gronden, alle wettig en overtuigend bewezen. De ambtenaar overwoog dat het bekl. te laste gelegde daarstelt: lo het als ambtenaar van eenige openbare instelling van vervoer opzettelijk zich toeeigenen a van een aan zoodanige instelling toevertrouwden brief, drie malen gepleegd, b van een aan zoodanige instelling toevertrouwden brief die geldswaarde bevat 2o het als ambtenaar opzettelijk verduisteren van geld, dat hij in zijne bediening onder zich heeft, zes malen gepleegd3o a valschheid in autentiek geschrift, b het opzettelijk gebruik maken van dat vervalscht geschrift, beide feiten twee malen gepleegd; 4o verduistering. Daarvoor vorderde de ambtenaar veroordeeling van bekl. tot eene gevangenisstraf van zes jaren, met bepaling dat de tijd, door beklaagde in voor- loopige hechtenis doorgebracht, in mindering zal worden gebracht bij de hem op te leggen gevangenisstraf. De verdediger, de heer mr D. van der Vliet, begon met te zeggen dat het geld in onze maat schappij een groote rol speelt en dat wel altijd zal blijven doen. Die groote macht van het geld wordt dan ook steeds erkend door de werkgevers en door hen die ambtenaren aanstellen; zoo hebben de directeuren der Ned. bank enorme tractementen, worden de betaalmeesters, die steeds groote sommen onder zich hebben, in verhouding met „Mag ik u dragen, Claragij knnt hier niet loopen. Ik heb het vroeger zoo dikwijls gedaan." Zonder iets te zeggen, stond zjj op en legde hare handen op zijne schouders. Met zgne krach tige armen omvatte hij haar en droeg haar door de sneeuw in hnis. In de gang zette hg haar langzaam neder en bracht haar met nogeenarm om haar heen geslagen in de kamer. „Ik geloof dat we hier ook nog Kerstmis zullen kunnen vieren", sprak hij snel en zacht, „en een mooi Kerstfeest ook." „Dat geloof ik ook", antwoordde zij open hartig, „ik begin nu schik in het geval te krijgen. Iets romanstischer kan men zich niet voorstellen en wij zullen nog menigmaal aan dezen Kerst avond denken Zij hadden beiden gelijkmaar om dezen avond tot een Kerstavond te maken, waaraan zij in latere jaren nog menigmaal dachteu, daarvoor moesten zij in de eerste plaats twee zulke gezonde harten bezitten als de flinke krijgsman en dit schoone, jonge meisje mede op hun levensreis gekregen hadden. Daarbuiten gierde de storm onafgebroken door het bosch, maar het licht, dat door de vensters der gelagkamer kwam, was helderder dan te voren. {Slot volgt.) andere ambtenaren zeer goed bezoldigd; in een woord iemand, in wien een groot vertrouwen wordt gesteld, moet men goed betalen. Een uitzondering op dezen regel maken de postambtenaren, wier bezoldiging zoowel van de boogere als van de lagere niet geëvenredigd is aan de vele werkzaamheden, die zg moeten verrichten en het groot vertrouwen dat in hén wordt gesteld. Spreker acht het daarom eene eer voor de postambtenaren Jat er zoo hoogst zelden een ambtsmisdrijf onder bun korps voorvalt. De verdediger toonde verder aan dat het traktement van f 400, hetwelk bekl. genoot, wel wat weinig was in evenredigheid van de diensten die men van hem vergde en het vertrouwen dat de menschen noodzakelgk in hem behoorden te stellen. Met egfers bewees de verdediger, dat de beklaagde van zijne bezoldiging niet veel over leggen kon en toonde aan dat van de zgde van zijne ouders, die broodsgebrek leden, nogal eens een beroep op zijne beurs werd gedaan. Nog wees spreker erop dat, waren op het kantoor te Ternenzen de voorschriften en instruc ties goed opgevolgd, de bekl. onmogelgk de hem ten laste gelegde feiten had kunnen plegen. Op rechtskundige gronden bestreed pleiter de schuldigheid van beklaagde aan de feiten, door de verklaringen van Noussen, Brandes en Wegns bevestigd, en vroeg hg daarvoor vryspraak. Wat de overige feiten aangaat erkende pleiter dat veroordeeling volgen moet, maar met het oog op verschillende door hem in het licht gestelde verzachtende omstandigheden, vroeg hij voor zijn cliënt een milde straf. Na re- en dupliek vroeg de voorzitter bekl. of hg nog iets te zgner verdediging had aan te voeren, waarop hij, onder tranen, zeide dat hij nimmer het geld voor genot of pleizier had aan gewend maar steeds om zgne behoeftige ouders te ondersteunen. Daarna bepaalde de rechtbank de uitspraak in deze zaak op heden over 14 dagen. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrgdag, zgn de na volgende personen veroordeeld: wegens openbare dronkenschapJ. O. Krniningen, tot 2 b. s. 2 dagen h. en 5 b. s. 5 dagen h.G. K. Wisse- kerke, tot 5 b. s. 5 dagen h.L. L. L J. V., W. P. v. d. E. Goes, H. T., L. H. IJerseke, A. T., W. L. 's Beer Arendskerke, J. v. L.Biezelinge, J. S. Kattendijke, G. Z.'s Heer Hendrikskinderen, J. B., A. H. Ellewoutsdijk, ieder tot f 1 b. s. 1 dag h. En voortsP. J. B. Clinge, wegens het op de Schelde aan boord hebben van mosselen beneden de door het bestuur bepaalde maat, tot 25 b. s 8 dagen h.; F. B., Heinkenszand, wegens het loopen over eens anders bezaaiden grond zonder daartoe gerechtigd te zijn, tot 3 b. s. 2 dagen h.; A. C. K., J. K. Kloetinge, wegens atsvoren, ieder tot f 1 b. s. 1 dag ;b.J. R. Rilland, wegens het zonder voldoend opzicht ge leiden van vee langs een openbaren weg, tot f 3 b. s. 3 d. b., M. H., Kapelle, wegens het op een voor het algemeen bestemden weg geleiden van aangespannen hoaden zonder den vereischten muilkorf, tot 1 b. s. 1 dag h.F. N. IJerseke, wegens bet verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust der inwoners kon worden verstoord, tot 3 b. s. 3 dagen h. Allen tevens in de kosten. Men schrjjft ons uit Vlissingen De sterke mist veroorzaakte Donderdag wel eenige stoornis in het verkeer op de Schelde. De provinciale stoombooten op Breskens en Terneuzen konden niet geregeld varen. Met de mailbooten op Queensborough ging het vrjj wel, ze wisten zich er door te werken, ofschoon het nog al met moeite gepaard ging. Zoo was de dagmailboot Duitschland gisteren namiddag zoo vlak aan den kant van den Zeeboulevard dat zg onvermgdelgk op strand gevaren zon hebben, wanneer niet de op den boulevard zich bevindende loodsen gewaar schuwd hadden en door roepen naar de onzicht bare maar wel hoorbare mailboot medegedeeld hadden, waar men zich bevond en hoe de koers genomen moest worden. Deze waarschuwing werd dadel ij k goed begrepen en nadat van boord uit bedankt was voor die wenk, werd de koers ver anderd, zoodat het gelukte even na half zes uur op de buitenhaven te komen. De passagiers en mails vertrokken met den facultatieven trein van 6 uur 45 min. De dagmailboot Engeland, dien middag van Vlissingen vertrokken, arriveerde te Queensborough des avonds even na 10 uur. De nachtboot Prins Hendrik, Donderdag avond op tjjd van Queensborough vertrokken, ondervond dadelgk na het vertrek zeer dikken mistzg kwam heden morgen alhier te 8 uur aan en de passagiers en mails vervolgden de reis met den facultatieven trein van 9 uur 9 min. De binnenkomende Harwichboot Norwich pas seerde hier eerst heden voormiddag 10 unr, ter- wjjl de Harwichboot, die gisteren avond van Antwerpen had moeten afkomen, eerst heden voormiddag 10 u. 45 m. passeerde. Donderdag kon de veerstoomboot Walsoórde- Vlake, ook tengevolge van den dikken mist, geen enkele reis doen. Een 40 tal passagiers moesten te Hansweert overnachten en konden heden morgen eerst vertrekken. Ook de passagiersboot Telegraaf varende tusschen Antwerpen en Rotterdam vice- versa, kwam heden (Vrgdag) morgen eerst te Hansweert door. Nog zit een geladen tjalkschip op een der platen in het Moddergat, mode door de» mist, omhoog. Uit de rekening der Werkmans- Vtmniging te Borssele over het dienstjaar, loopende van 1 Sept. 1886 tot 1 Sept. 1887, bleek Donderdag in de algemeene vergadering dat door 126 leden, hoofden van huisgezinnen, gedurende genoemd tjjdvak, hoofdzakelijk bg wekelgksche stortingen van 25 en 10 cent, eene som van ƒ1992.60 was bijeengebracht voor aanschaffing van 3321 hecto liter kachelkolen. Door een batig saldo van ƒ140.72 ontstond de gelegenheid om den voor- loopig bepaalden prjjs van 0.60 met 4 cent per hectoliter te verminderen, zoodat de leden hunne provisie voor 0.56 vrg in de bergplaats hebben. Met de contributiën werd nu en dan van de rijkspostspaarbank partg getrokken. Met de hondsdolheid scbjjnt het te BreBkenB nog niet uit te zgn. Vermoedelgk tengevolge van een beet deor een vroeger afgemaakten hond, vertoonen zich bg den karnhond van den landbouwer J. R. verschijnselen dier zoo zeer gevreesde ziekte. Alvorens het beest af te maken zal echter eerst het oordeel van den rjjksveearts, die heden verwacht werd, ingewon nen worden. Ook bg een rund van denzelfden landbouwer doen zich verschijnselen voor, die aan dolheid doen denken; dit dier wordt dan ook onder goede bewaking gehouden. Dinsdag tegen den avond werd eene vrouw op den weg van Maastricht naar Berg door een persoon aangevallen en van hetgeen zg bg zich had, beroofd. De dader is in handen der justitie; Te Maasheeze is door middel van inbraat voor ongeveer ƒ2000 aan goud- en zilvergeld ontvreemd, benevens een medaillon, eene broche een ketting, een paar oorbellen en drie ringen,, alles van goud, en een zilveren paternoster. Niet de oud-minister-president Rouvier zal naar Rome a's gedelegeerde der Fransche regeering bjj de onderhandeling over het Fransch-Italiaansche handelstractaat vertrekken maarTeisserenc de Bort. Tusschen de Czechen en Duitschers uit den Boheemschen landdag zgn verzoeningsonderhande lingen gaande. Van 22 en 23 December. Middelburg. Bevallen: L. Hugbregtse, geb. Ujjterschout, z. M. Caljouw, geb. Van Belsen, z. Overleden: D. C. Noé, vrouw van I. J. Mil- born, 63 j. Datum. Plaats. Voorwerpen. InformaLën. 24 Dec. Oostkapelle, Hout, 24 a Borssele, Korenmolen, v. d. Kloes. 24 Rilland, Hout, De Vos. 28 Yerseke, Hout, D e Vos. Kieuwerker Ij. Benoemd tot secretaris dezer gemeente de heer J. A. Legemaat te Zie- rikzee en tot ontvanger de heer P. H. van Driel alhier. «raveuliage. Eerste kamer. In de heden gehouden zitting zgn alle aau de orde gestelde ontwerpen aangenomen. Bij de begrooting voor het domeinfonds beval de heer Van Naameu aan om heidevelden te reserveeren voor landbouw-proefvelden. Woensdag heeft de behandeling der overige ontwerpen plaats, behalve de begrootingen. Tweede kamer. De kamer nam heden aan de West-Indische begrootiog en de begrooting voor koloniën, nadat over de Surinaamsche emi gratie in verband met de werving van Javanen en over de bevoegdheid van den gouverneur be trekkelijk de schorsing der belastingen tussshen de heeren Schimmelpenninck van der Oye, Keu- chenius, Van Gennep en den minister was gediscussieerd. De kamer nam ook het hoofdstuk onvoorziene uitgaven en de middelenwet aan. Nog werden eenige kleinere ontwerpen aange nomen waaronder dat tot wijziging der kieswet in verband met plaatselijke stembureaux. De minister beloofde portvrgdom voor oproepings biljetten aan kiezers, Het voorstel-Godin de Beaufort om ook in kleinere gemeenten splitsing van stembureaux toe te laten werd aangenomen. Ten slotte is nog goedgekeurd het ontwerp tot het vrijstellen van oudérwijs-vereenigingen van het betalen van grondbelasting. Sofia. Het gerucht omtrent de aftreding van deu vorst is valsch. Alleen op uitdrukkelijk verlangen van het Boelgaarsche volk zal de prins aftreden. Boekarest. De kamer heeft een crediet voor aankoop van geweren toegestaan.j Donderdag werd door de vereeniging In V 6e- lang der Landbouwers openbaar aanbesteed de levering van 249.300 K. G. snperphosphaat bevattende 14 phosphorzuur oplosbaar in water, vóór of op 12 Januari a., vrachtvrij op deu wagen te Terneuzen. Ingeschreven werd door de heeren D. G. Mulock Houwer te Zierikzee voor f3.13, Laurens ten Cate te Deventer voor f 3.55, Van Hoorn-Luitjes eu Kamminga te Pieterburen voor 3.45, Josias de Poorter te Rotterdam voor f 3.39J, H. J. Vlaeminck te Ciinge (Zeeiand) voor f 3.29 en J. F. Adriaanzens te Walsoorden ƒ3.29 per 100 K. G. Aan den heer H. J. Vlaeminck is de levering geguud, na overeenkomst met den heer Adriaan- sens.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2