Gemeenteraad van Middelburg Weerkundige waarnemingen, naar htm werk te Boude begaven, vonden zy op den weg ter plaatse genaamd Schoonesleen het lyk van den hulponderwijzer aan de lagere school te Elsloo. Deze jongeling was Zondag avond in de herberg van Pisters aan het Hoolhuis Buude, en moet daar eenige woordenwisseling hebben gehad Men veronderstelt derhalve dat hy door zjjne tegenstanders laaghartig is aangevallen. Zyne overjas lag op eenigen afstand. Geld werd niet by hem gevonden. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal de ver loting der tentoonstelling van voedingsmiddelen 30 Januari a. s. gehouden worden. Veertig jaar geleden was er te Leiden sprake van, dat de ouders van een studenten-oppasser L, recht hadden op een aanzienlyke erfenis van een buitenslands overleden bloedverwant. Dezer dagen is bericht ontvangen dat werkelijk die erfenis bestaat en eerstdaags aan de rechthebbenden zal worden uitgekeerd. Dit zyn thans de nog in leven zynde oppasser en drie bejaarde zusters, waarvan een te Leiden en een te Haarlem op een hofje woont. Het bedrag van de erfenis wordt geschat op negen ton. De paus heett Zaterdag den hertog van Norfolk, den gezant van koningin Victoria, ten gehoore ontvangen, die hem de wenschen der koningin van Engeland kwam overbrengen ter gelegenheid van zyn vyfMsrHg priesterjubilaeum. Leo XÜ..1 wees op de vrjjheid, die de talrijke katholieke onderdanen van koningin Victoria in alle deelen der wereld genoten Hij herinnerde zich nog steeds met groot genoegen zjjne eerste ontmoeting met de koningin, die in 1846 plaats had te Brussel, waar de tegenwoordige paus des- tjjds nuntius was. De officieuse Deensche Berlingske Tidende is gemachtigd tegenover de Köln. Ztg. te verklaren, dat in Eredensborg geenerlei mededeeling betrek kelijk de vervalsche documenten door een lid der koninklyke familie of een aan het Deensche hof aangestelde persoonlijkheid is geschied. Prinses Clementine, die aanvankelijk tot het laatst van Februari te Sofia zou bljjven, zal reeds in bet begin van Januari de hoofdstad ver laten. Het vertrek der eerzuchtige vorstin wordt in verband gebracht met pogingen om den toestand van vorst Ferdinand en Boelgarye van alle Orlea- nistische inmengingen te zuiveren. Homogeen blykt het nieuwe Fransche mi nisterie niet te zyn. Gisteren verscheen de minister van justitie Fallières niet in den kabinetsraad, daar er tusschen hem en den minister van binnen* landsche zaken Sarrien verschil van gevoelen bestaat omtrent de te nemen maatregelen tegen den Paryschen gemeenteraad. Fallières is voor stipte uitvoering der wetdat nl. de prefect der Seine gehuisvest zal zijn in het Hotel de Vitte, wat de gemeenteraad niet verkiest, terwyl Sarrien tegen alle dwangmaatregelen is. De Negus van Abyssinië heeft het Engelsch gezantschap te Achanghi ontvangen. Lord Salisbury heeft bjj de opening der Beaconsfield Club te Derby, behalve zjjn vertrouwen in het behoud van den vrede, ook nog zjjn meening uitgesproken over de Jair trade-beweging, door sommige conservatieven o. a. mr Howard Vincent op touw gezet. Lord Salisbury protesteerde nadrukkelijk tegen de beschuldiging als zou de regeeriDg tot protectionisme overhellen. Zonder geheel met Gladstone op dit punt mede te gaan kwam de voorzitter van het tory-kabinet er tegen op een protectionist genoemd te worden. Het op de Weener beurs vespreide gerueht omtrent eenen aanslag op het leven van den czaar is volgens een telegram uit St Petersburg volslagen uit de lucht gegrepen. De zoon van Sarah Bernhardt, Maurice Berhardt is gisteren in hethuweljjk getreden met prinses Virginie Clotilde Jablonowski, van moe derszijde de achterkleindochter van Lucien Bonaparte. Sedert ongeveer een week voeren de Walen en Vlamen in de Belgische kamer tegen elkander een warmen stryd over de taal. Aanleiding tot het gevecht is geweest het voorstel van den afge vaardigde Coremans nit Antwerpen, dat de offi cieren der armee ook bekend moesten zijn met de Vlaamsche taal. Over en meer verwjjt men elkander onverdraagzaamheid en jacht op ambten. Interessant is de houding der Fransche en Duitsche pers tegenover deze twisten, terwijl de eerste met haar sympathieën aan de zyde der Walen staat, schenkt de tweede haar onverdeelde gunst aan de „Flaminganten". Aubertin heeft na een nieuwen aanval van woede een beroerte gehad. Men gelooft niet, dat hjj lang meer zal leven. Gisteren is op Père Lachaise onthuld het gedenkteeken voor Edmond About. Ernest Renan sprak uit naam der Académie franfaise. Zitting van heden, Woensdag, des namiddags te 1 uur. Voorzitter de heer jhr mr Schorer. Afwezig de heeren Tak, Van Berlekoao, Jeras en Hogerwaard. De voorzitter stelt in de eerste plaats aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, den heer H. P. den Bouwmeester, en noodigt daartoe nit de heeren jhr mr W. H. Snouck Hurgronje, mr E. P. Schorer en P. M. de Ligny. Bij monde van den heer Schorer brengt de commissie rapport uit, strekkende tot toelating van den heer Den Bouwmeester als lid van den raad. Conform dit rapport wordt besloten. De voorzitter deelt mede dat de heer Hoger waard door ambtsbezigheden en de heer Jeras door voortdurende ongesteldheid verhinderd zijn 09 vergadering bij te wonen, Daarna zegt de voorzitter het volgende: „Mijne heeren! Met het goedkeuren der geloofs brieven van het nieuw benoemde lid van den gemeenteraad, den beer Den Bouwmeester, is ons de heer mr W. A. van Hoek als lid dezer ver gadering ontvallen. Waar het mij, die eerst sedert korten tijd de eer had hem te leeren kennen en waardeeren, duidelijk is, dat de gemeenteraad door zyn uittreden een gevoelig verlies heeft geleden, hoeveel te meer dan zult gij, mijne heeren dit gevoe'en, die den heer Van Hoek lan- geren tijd in deze vergadering hebt gekend en voorzeker ook gewaardeerd 1 Eerst wanneer wij zijne heldere, kalme betoogen en degelijke advie- sen niet meer vernemen, zullen wij beseffen wat wij hebben verloren. Maar niet alleen om zijne wetenschap was by door ons hooggeacht, ook om zijn flink en degelijk barakter. Dat wij het misschien hieraan te wijten hebben dat hij op zijn eenmaal genomen besluit niet terugkwam, hoe dit ons ook smarte, verblijdt het ons ook wederom, daar wy juist hierdoor in hem erkennen den man uit één stuk, wiens woord te allen tijde vertrouwbaar is, wiens besluit onherroepelijk vaststaat! Zulke karakters moet men in eere houden. Zijn besluit eerbiedigende, betuigen zoowel de gemeenteraad als burgemeester en wethouders den heer Van Hoek hartelijk dank voor de vele en gewichtige diensten, der gemeente in zijne btjQfk- king als lid dezer vergadering bewezen. Vooizïlker zuilen èn zijn naam èn zyn persoonlijkheid ons niet licht nit het geheugen gaan en hier steeds 'n goede herinnering blijven leven." De vergadering geeft van hare instemming met het gesprokene blijk. Alsnu stelt de voorzitter aan de orde de lezing der notulen van het in de vorige vergadering behandelde. Die notulen worden goedgekeurd. Tijdens de lezing ervan komt de heer Tak ter vergadering. Hierna wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, waaronder behoort eeu schrij ven van het bestuur der sociëteit St Joriswaarbij dit voor de oudheidkundige verzameling in bruik leen aanbiedt een stempel dier sociëteit; als mede een brief van de commissie voor de oudheid kundige verzamelinghoudende kennisgeving dat zij van dr J. Riemens ontvangen heeft een 40ial schoot steentegeltjes, waarvan een antieke schoor steen is samengesteld. Verder deelt die commissie mede dat zij met enkele voorwerpen uit de verzameling wenscht deel te nemen aan de tentoonstelling van kunst en nij verheid te 's Gravechage, waartoe zij de machtiging van den raad vraagt. De voorzitter deelt mede dat den heer Riemens dank is betuigd voor de schenking en stelt voor aan de commissie de gevraagde machtiging te verleenen. Alzoo wordt besloten. Nog deelt de voorzitter mede dat de beer Wijnmalen te Veere ontslag heeft gevraagd uit zijne betrekking als secretaris van de commissie van betuur over den Veerschen rijweg en de heer L. Kuiler, wegens verandering van woon plaats, met 1 Jan. a. eervol ontslag wenscht als assistent ieeraar aaD de burgeravondschool op voorstel vaa den voorzitter wordt de beslis sing op beide verzoeken aaugehouden. Hierna wordt mededeeling gedaan van het ingekomen adres van J. J. Brandt en andere bewoners der Heerengracht betrekkelijk de loozing van faecaliën en spoelwater, waarvan wij reeds vroeger den korten inhoud mededeelden. Naar aanleiding van dit adres wordt door burg en weth. een rapport uitgebracht; wij vertrouwen in de gelegenheid te wordeu gesteld onzen lezers daarvan mededeeling te kunnen doen. In verband met dit rapport doet de voorzitter de vraag of de zaak zal gesteld worden in handen der commissie voor de strafverordeningen, ja dan neen. De heeren E. P. Schorer en A. P. Snouck Hurgronje merken op, dat h. i. de leden van den raad, na voorlezing van dit rapport, niet volkomen op de hoogte kunnen zyn van het door burg. en weth. aangevoerde en geven daarom in overweging de besprekiDg van de geheele zaak uit te stellen tot eene nadere vergadering, zoodat de leden van den raad zich geheel op de hoogte van de zaak kunnen stellen. Dit idee wordt ook door den heer Snijders ondersteund, en daarna zonder verdere beraad slaging of hoofdelijke stemming besloten de be handeling tot eene volgende zitting aan te houden. De begrooting voor den Vlissingschen rijweg wordt daarop gesteld in handen van de financieele commissie. Een tweetal rapporten van de commissiën van financiën en fabricage betrekkelijk de duinwater leiding worden overgelegd. Nadat nog mededeeling is gedaan van het overlijden van J. Janse, in leven concierge van het gymnasium, wordt ingewilligd een verzoek van mej. M. C, Slothouwer om eervol ontslag als on derwijzeres aan school G, hoofd der school mej. Van Slee, ingaande 1 Jan. a. Het geval heelt zich voorgedaan dat een der assistenten bij het teekenen aan de burgeravond school verhinderd werd om zijne betrekking waar te nemen. Wijl dit meer kan voorvallen en teneinde in zoodanig geval het onderwijs aan die iorichting geen stoornis te doen ondervinden stellen bnrg. en weth. voor den heer A. J. P. de Beste tot plaatsvervangend assistent bij het teekenen aan de burgeravondschool te benoemen tegen eene belooning van 1 per lesuur. De heer J. A. van Hoek geeft in overweging de benoeming aan te houden. Hij acht het wenschelyk dat er eenige publiciteit worde gegeven aan de nieuw gecreëerde betrekking, opdat iedereen in de gelegenheid zij daarnaar mede te dingeD. De spreker wijst erop dat, toen onlangs een assistent in het teekenen benoemd werd, een voordracht werd overgelegd, waarop onderschei dene personen voorkwamen, en dat deze personen, hadden zij geweten dat deze nieuwe betrekking zou open vallen, waarschijnlijk zich voor de vervulling ervan hadden aangemeld. De voorzitter deelt mede dat even voor den aanvang dezer vergadering nog een adres indien zin is ingekomen van den heer Langejan. Hij wijst erop dat, hoezeer spoedige voorziening in de vacature zeer in het belang der school is, ook bij, met bet oog op dit adres, uitstel billijk acht. De heer Tak verklaart het idee van den heer Van Hoek te ondersteunen. Hij acht het wenschelijk dat eene benoeming steeds geschiede uit eene voordracht van meer dan een persoon. Er schijnt zegt deze spreker een zekere lnst te bestaan om zoo nu en dan slechts een persoon voor te dragenonlangs gebeurde dit ook, doch dit verdient z. i. afkeuring. Maar bovendien heeft het den heer Tak groo- telijks verwonderd dat; ofschoon onlangs onder scheidene personen werden voorgedragen voor de vervulling der betrekking van assistent-Ieeraar, thans geen dier heeren waardig wordt gekeurd genoemd te worden. De voorzitter ziet geen bezwaar in uitstel, doch zon dan in principe willen vastgesteld zien dat een plaatsvervanger zal worden benoemd. De heer De Stoppelaar toont vervolgens nog aan dat nitstel van eene benoeming zeer ten nadeele van bet onderwijs aan de burgeravond school zijn zal en het dus noodig is ten spoedigste in de vacature te voorzien. Hij vraagt daarom of het geen overweging verdient, zoo lang de vacature blijft bestaan, tijdelijk een Ieeraar aan te stellen, natuurlijk zonder eenige prejudice voor het vervolg. Nadat de voorzitter toegezegd had, dat dit denkbeeld in overweging zal genomen worden verklaart de heer Snijders ongaarne te zien dat het denkbeeld van den heer De Stoppelaar in toepassing werd gebracht. Als de zaak zoo urgent is, waarom is dan de voordracht niet vroeger ter tafel gebracht en waarom is er geen oproeping van sollicitanten gedaan vraagt hij. De wijze» waarop dit voorstel is gedaan, heeft ook sprekers aandacht getrokken en ook hem ver wonderd. Hij wijst er verder nog op dat, hoezeer de heer De Stoppelaar bij zijn idee aangeeft dat de tijdelijke waarneming den waarnemer geen voor keur zal doen hebben, het toch in den aard dor zaak ligt dat de persoon, die diensten heeft verricht, zich in voorliefde zal mogen verhengeD of met tegenzin te strijden zal hebben. Naar aanleiding van het door den heer Snijders gezegde merkt de voorzitter op dat de schuld waarom deze voordracht niet met den gewenschten spoed gemaakt kon worden, niet is te wijten aan burg. en weth. maar dat die verband houdt met uitlandigheid van den inspecteur van het M. onderwijs. Nadat zonder hoofdelijke stemming inprincïpe tot de aanstelling van een plaatsvervangend assi stent is besloten wordt de benoeming j tot eene volgende bijeenkomst aangehouden. Onder de sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres aan school G bevinden zich enkele die behalve eene middelbare akte voor het Ne- derlandsch (het vak waarin mej. Slothouwer speciaal onderwijs geeft) slechts de gewone on derwijzersakte en niet, gelijk mej. Slothouwer, de hootdakte bezitten. In art. 3bi3 van de verordening II op het lager onderwijs echter is bepaald, dat het hoofd van genoemde school wordt bijgestaan door 4 a 5 onderwijzeressen, van welke een met hoofda kte, zoodat, indien deze bepaling blijft gehandhaafd, bij de keuze van voordracht ter vervulling van de vacature, die enkele sollicitanten zouden zijn buitengesloten. En dit zou wellicht kunnen blijken, met het oog op de goede ver wachtingen, welke omtrent deze school,niettegen staande de opheffing van de middelbare meisjes school worden gekoesterd, jammer te zijn. Die bepaling is trouwens in de verordening opgenomen, opdat het hoofd van de school bij ongesteldheid of afwezigheid als zoodanig niet zou worden vervangen dooreen der onderwijzers, aan de school verbonden, maar door eene onder wijzeres en ook omdat volgens het piaD, waarnaar primitief de school zou worden ingericht, het onderwijs in de le en 2e klasse gegeven, hoofd zakelijk „klasse" in plaats van „vak" onderwijB zijn zou. Van dit beginsel is echter reeds in de praktijk zeer veel afgeweken en ook de tijdelijke waarneming van de lunctiën van het hoofd der school door een der onderwijzers schijnt niet zoo onraadzaam, dat alleen daarom de bewuste be paling van art. 3bis zou moeten behouden blijven. Ter bevordering van eene meer vrije keuze stellen burg. en weth. alzoo voor om de woorden „van welke eene met hoofdakte" uit art. 3bis sub 1 van verordening II op het lager onderwijs te lichten. Over dit voorstel wordt een zeer langdurige discussie gevoerd. Da heer Snijders opent die met zich tegen de wijziging te verklaren, die hij onnoodig acht. Voor de betrekking zijn sollicitanten opgeroepen en onder haar die zich hebben aangemeld is etn voldoend aantal, die in het bezit zijn van de vereischte akte. Hij gelooft dus dat er geen enkele reden is om tot die wijziging over te gaan. De heer E. P. Schorer ondersteunt het denk beeld van den vorigen spreker. By de reed 3 door dat lid aangevoerde gronden wil hij nog voegen dat het z. i. niet wenschelyk is een Ieeraar aan het hoofd eener meisjesschool te stellen, ter wijl hij er verder ook op wijst dat waar men eich er nu op beroept dat een der leeraren eene hoofdakte bezit het geval zich kan voordoen dat deze Ieeraar vertrekt en dan staat men voor een even groote moeilijkheid als nu. De beer mr J. A. van Hoek zegt te behooren tot hen, die de voorgestelde wyziging gaarne zullen ondersteunen. Wanneer wy de gesehiedenis der* thans in behandeling zijnde verordening nagaan, voor zooveel betreft school G, zal men zien dat de bepalingen, voordat die school tot stand kwam, herhaaldelijk zijn gewijzigd. Men brak met den ouden toestand doch wenschte zooveel mogelijk het personeel te behouden, dat aan de middelbare meisjesschool verbonden was. Op den voorgrond stond dat het hoofd der school een hoofdacte moet bezittendoch dat was onnoodig omdat dit een vereischte is volgens de wet. Maar er is meer. Men wenschte aan de school G te hebben onderwijzers in het bezit van de acte voor middelbaar onderwijs, want men wilde, hoezeer onder anderen naam, toch de middeibare meisjesschool behouden. In verband daarmede zijn ook de traktementen geregeld, Wil men nn vasthouden aan de historie en eischt men een akte middelbaar onderwijs, dan vindt men by handhaving der verordening slechts een sollicitante die de vereischten bezit. Spreker vraagt of de raad nn gaarne eene keuze doen zal als slechts een sollicitant kan benoemd worden. Bij het vorig besluit hebben de heeren Snijders en Tak zich daartegen verklaarden met reden. Zoo men voor de onderwijzeres in de Ned. taal een der hoofdvakben, geen akte middelb. onderwijs verl. ngt, dan begeeft menj zich op een hellend vlak en zal men voortaan ook voor het onderwijs in de vreemde talen kunnen volstaan met deaanteekening voorlager onder wys. En in dat geval is het ook niet noodig een traktement van f 1200 uit te loven maar kan men met f 800 a ƒ900 volstaan. Dat de heer Snijders zich tegen de wijziging verzet is spreker zeer begrijpelijk, nu dat lid niet kon krijgen eene lagere school is hy consequent waar hij niet medegaat met dit voorstel mast dat de andeie leden, die voor de school zooals die nu is, hebben gestemd, met de traditie zouden kunnen breken kan spreker zich niet voorstellen. De heer Snijders zegt dat de rede van den vorigen spreker hem bedroefd heeft. Hij had niet gedacht herinnerd te zullen worden aan de droevige geschiedenis dier schooi en het geknutsel dat daarbij plaats had. Bet verbaast hem uit den mond van den heer Van Hoek te hooren dat de school G eene lagere school genoemd is, niettegenstaande zy het karakter van eene mid delbare beeft behouden. Hij is van meening dat het voorstel om in de verordening een wyziging te brengen alleen geschiedt met dezelfde gevoelens als vroeger in overeenstemming met particuliere vermoede! t. De heer Schorer zegt, naar aanleiding van het geen door den heer Van Hoek is aangevoerd, dat het allerminst zijn bedoeling is om met de traditie te breken. Waar de heer Van Hoek wijst op de wenschelijkheid iemand te benoemen, die in het bezit is van eene akte M. O., juicht hij dat toe. Spreker zon niet verlangen dat uitsluitend iemand in het bezit van hootdakte werd benoemd, maar iemand die nevens de hoofdakte ook een akte middelb. onderwijs beiit» Ook de twee anuere bezwaren, door spreker aangevoerd, acht hij niet opgelost. Z. i. zon het eerstens een groot bezwaar zijn aan het hoofd der meisjesschool een Ieeraar te stellen en ten tweede is hem niet geantwoord op de moeilijkheid, die zich zal voordoen als de Ieeraar, die in het bezit van beide akten i8, vertrekt. De heer JA. van Hoek antwoordt den vorigen spreker met betrekking tot het laatst door hem geopperd bezwaar. Hoofd der school blijft eene dame; alleen van tijdelijke vervanging is sprake. Spreker kan zich voorstellen dat men bezwaar heeft tegen een Ieeraar als hooid der school, maar niet dat men gekant is tegen tijdelijke vervanging. Wat betreft het bezwaar, dat zich bij eene leeraars-vacature kan voordoen, erkent spreker de mogelijkheid dat dit eenige moeilijk heid geven kan, maar hij wijst erop dat ook de mogelijkheid bestaat dat zich dan ook sollicitanten aanmelden die de beide vereischten bezitten. De voorzitter zegt, naar aanleiding van bet door den heer Snijders in het midden gebrachte, dat hij niet weet dat er ooit in deze zaak is geknutseld. Toen de opheffing der middelbare meisjesschool in deze vergadering ter sprake kwam heeft spreker die deliberatiën gevolgd en hij verheelt het niet dat het hem leed heeft gedaan dat die school, een parel aan de kroon van Mid delburg, gevallen is. Hier gekomen zijnde, heeft hij echter gelukkig ervaren dat men toch zooveel mogelijk het oude heeft willen behouden en, voor zooveel dit met den veranderden vorm was over een te brengen, het peil van middelbaar onderwijs behield. Spreker weet wel dat het peil van onderwijs niet altijd afhangt van de akten, maar dit neemt niet weg dat waar men eenmaal beslo ten had een middelbare akte te eischen men op hetzelfde standpunt dient te blijven. Ook in verband met een ruimere keuze is de intrekking van bedoelde zinsnede wenschelyk. Hierna wordt het voorstel van burg. en weth. in stemming gebracht en aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Liebert, Snijders en E P. Schorer. 21 Dec., des morgens te 8 uren. Verwacht: N.W. wind. Thermometerstand te Middelburg. Dec. '3 morgens 8 oren 33 gr. 's middags 12 aar 37 gr, avonds 4 n. 35 gr.?.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2