1 Verspreide Berichten. Onderwijs. Rechtszaken, ■werd mg echter vóór mijne pensioneering door niemand een verwijt gemaakt, en door niemand werd ik daarover gehoord." Het is zijn voornemen weldra uitvoerig op zjjn zaak terug te komen. Daar de Tweede kamer met al haar arbeid vóór het Kerstreces niet gereed zal komen, be staat het plan in Februari nog een korten tijd bijeen te komen om af te doen, wat afdoening eischt. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Winschoten, ter standplaats de gemeente Wedde, J. A. Rodi, candidaat-notaris te Schiedam. Volgens het jongste jaarverslag van de veree- niging Het Nederlandsch Tooneel was het afgeloo- pen tooneeljaar 1886/87 voor de vereeniging, wat de financieele uitkomsten betreft, zeer ongunstig. De hoofdzaken daarvan zjjn, behalve de zwaar wegende subsidie aan de Rotterdamsche toonee- listen, de zeer ongunstige ontvangsten in Sept. 1886, een gevolg van de toen geheerscht hebbende hitte en een verminderd bezoek aan de zomer voorstellingen. In het tooneeljaar 1886/87 werd verloren 11.173.28Jin het daaraan voorafgaande, na afsehrjjving op den inventaris 1555.12, dus dit jaar meer: f 9618.16^. Er werden dit jaar 66 stukken, waarvan 33 nieuwe opgevoerd, tegen 57, waarvan 28 nieuwe, het jaar te vorenvan dat aantal waren ditmaal 9 oorspronkelijke tegen 4 in 1885/86. De 368 voorstellingen brachten op 87.242.71 J tegen 99.510.10J (367 voorstellingen) in 1885/86. Met het einde van het th#ns loopend tooneel jaar is de overeenkomst met Amsterdam en Den Haag vervallen en heeft tevens de vereeniging de grens van haar bestaan bereikt. „Wij vestigen daarop", zegt de raad van beheer ten slotte, „uwe aandacht en mochten onze voor stellen, die daarvan het gevolg waren, door u bjjkans eenstemmig zien aangenomen. De gevolgen die uit die voorstellen zullen voortvloeien, kunnen nog niet worden vermoedmaar welke ze ook zjjn, de vereeniging zal er op mogen wijzen, dat zjj de nationale tooneelspeelkunst niet alleen met woorden, maar ook met daden, zoolang het baar mogeljjk was, heeft willen beschermen en steunen". Uit de balans blijkt, dat het verlies over 5 jaar bedraagt 76.500. Zaterdag U. vergaderde in het Schuttershof alhier het onderwijzersgezelsehap in het arron dissement Middelburg, onder voorzitterschap van den heer mr J. van der Lek de Clercq, school opziener. Een veertigtal leden woonden de vergadering bij- Nadat eenige huishoudelijke zaken, het gezel schap betreffende, afgedaan waren, werd door den heer A. Passenier van Middelburg het eerste onderwerp van het programma, t. w. het nut van dicteeroefeningeD op de lagere school, ingeleid. Spreker gaf daarbij tevens op welk plan naar zijn inzien de onderwijzer behoort te volgen om met die oefeningen het beste resultaat te ver krijgen. Yan de gelegenheid tot discussie over dit onderwerp werd door verscheidene leden gebruik gemaakt, zoodat het te laat werd om de beide andere onderwerpen van het programma nog te behandelen, waarom deze tot eene volgende vergadering werden aangehouden. Bij het te 's Hage gehouden examen voor middelbaar onderwijs wiskunde is o. a. geslaagd mej. M. C. Berdenis van Berlekom uit Zwolle. Op de 24e of laatste lijst van de 9e jaar collecte voor de Scholen met den Bijbel vinden wij in de Standaard vermeld Uniegift van N. N. te Colijnsplaat .95; een van ds S. te Biervliet 1 en een nagift uit Bruinisse, groot f 1.5(). Het totaal van deze collecte, van 800 loc. comités, bedraagt 97.815.73 en wel f 9493.78 minder dan in 1886. Voor die collecte is in onze provincie bijgedragen uit 17 gemeenten ia Walcheren 939.83; 7 gein. in Schouwen en Duiveland f 352.15J5 gem. in Tholen 83.84J; 16 gem. in Zuid Beveland f 799.24J 3 gem. in Noord Beveland 345.39J 16 gem. in Westel. Z. Vlaanderen f 528.61J en 3 gem. in Oostel. Z. Vlaanderen f 809.68, totaal uit 67 gemeenten in Zeeland 3858.76J. In 1886 werd door 70 gem. in Zeeland 4317.85; in 1885 door 73 gemeenten f 4263.20; in 1884 door 75 gemeenten /4535.57J; in 1883 door 66 gemeenten f 3890.6GJ en in 1882 door 56 gemeenten in Zeeland 3224.69 gecontribueerd. Zondag voormiddag werd de heer C. Plug als pred. te Oostkapelle bevestigd door den heer E. Loen, pred. te Grijpskerke, met eene redenaar aanleiding van Handel. 8 vers 5 en 6». Des na middags hield de bevestigde zijn intreerede over Handel. 10 vers 42 en 43. Beroepen te Ootmarsum de heer J. Dommisse, pred. bij de Herv. gem. te Gapinge. Ds Ch. L. Laan, pred. te Goes, heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Rotterdam aangenomen en ds. B, M. Mantz, pred. te Bres. kens, dat naar 's Heer Abta- en Sinoutskerke. De rechtbank te Breda heeft tegen J. F. d. B., fabrikant, lid van den gemeenteraad van Breda, rechtsingang verleend ter zake van valsch- keid in geschritte en het opzettelijk gebruik makeh daarvan. In een advertentie noemt de heer De B. deze qualificatie volkomen in strijd met de bedoe lingen van den wetgever en zeker in strijd met zijne handelingen, waarop hij met geruststelling terug mag zien. Dezer dagen namen wij uit het N. v. d. D. eene advertentie over, waarbij iemand de treurige mededeeling deed dat wijlen zijne of hare moeder zich, volgens bekentenis op haar sterfbed, vijftien jaar geleden te Hailingen had schuldig gemaakt aan diefstal van een stuk zijdeeen daad waarvan een ander al dien tijd verdacht is gehouden. Aan eenige bladen wordt omtrent dit feit de volgende toelichting gegeven; Vjjftien jaar ge leden, in de maand Mei, werd eene vrouw, diftn een banketwinkel te Harlingen iets kocht, onge steld. De juffrouw gaat naar achter, om een glas water te halen. In de nabijheid van de ongestelde vrouw lag een stuk zijde, van een manufacturier op zichtdaar de qualiteit niet de gewenschte was, werd de zjjde terugbezorgd. Al spoedig werd de juffrouw van den banketbakker uitgenoodigd om de 5 el, welke er afgehouden was, te betalen, en of er al beweerd werd dat er niets was afge nomen, de manufacturier bleef bij zijn eisch en werd ten slotte betaald. Men kan zich voorstellen dat het geval destijds aanleiding gaf tot vele gesprekken. Algemeen is te Harlingen dan ook de deelneming in de ontraadseling van dit ge heimzinnig geval. Naar aanleiding van daaromtrent hier te lande geopperde denkbeelden schrijft men aan de Arnh, Crt.; In Westpkalen en de Rijnprovincie heeft de regeering al voor jaren proeven genomen met het planten van vruchtboomen langs de hoofdwegen. De resultaten zjjn echter verre van schitterend. Daarbjj is het eene verschrikkelijk leelijke be planting; want de hoornen zien er allen even verwaaid en onttakeld uit. Ze hebben te veelte ljjden van den wind, en in het vlakke Holland is dat nog erger. In den Hollandschen lossen bodem waaien ze, zoo niet geheel om, dan toch allemaal scheef. In het begin van Januari zal Joachim zich onder behandeling van dr. Mezger stellen, wegens stijfheid in den vierden vinger der linkerhand. De aannemer van het kanaal Almeioo— Noordhornü een werk geraamd op 900.000 wordt vermist. Een bewindvoerder is intusschen aangesteld. Te Naarden is men tot de ontdekking ge komen dat van den aanwezigen voorraad scherpe patronen een getal van bijna 20,000 ontbrak, zonder dat men er in geslaagd is den dader of de daders van dezen vermoedeljjken diefstal aan te wjjzen. De justitie doet een streng onderzoek. In het D. v. Z.-H. deelt de heer Van Schermbeek, hoofdcommissaris van politie, omtrent de godspennningen, die men gewoon is aan dienst boden te geven, ais zijne overtuiging mede „Gewoonte geeft geen recht, tenzjj de wet er naar verwijst," staat in de wet, houdende alge- meene bepalingen der wetgeving. En omdat in de artikelen 1637, 1638 en 1639 van het burgerlijk wetboek, die betreffen de huur van dienstboden en werklieden, geen woord voörkomt over gods penningen geven de godspenningen geenerlei recht. Men geeft de godspenningen, soms weken en maanden vóór den aanvang van de huur, meenende dat ze verbinden, maar ze verbinden niet. Slechts de mondelinge afspraak verbindt. De godspenningen moesten worden afgeschaft en vervangen (ik wil de dienstboden niet benadeelen) door premiën, te betalen bjj de indiensttreding of, nog veel beter, in eens of in tweeën na ver loop van zekere termjjnen na de indiensttreding en enkel in het geval dat de meester tevreden is over de aanvankelijke bewijzen van geschiktheid] »Ook b8n ik al lang van meening, en meen goed te doen ook daaraan bij deze gelegenheid openbaarheid te geven, dat het zeer de overweging zou verdienen om, ter verkrijging van een deug delijker middel van verbintenis bjj het aangaan van huur van werk en dienst, een geschreven contract vast te stellen, waarvoor de formulieren zouden worden gedrukt en verkrjjgbaar gesteld, ter invulling en onderteekening, gelijk ze ver krijgbaar zijn voor een ander soort van huur, namelijk van woningen. „Nu ik toch aan het woord ben, wenschte ik ten slotte er op te wjjzen, dat men bjj het huren van minderjarige dienstboden (volgens de wet onbekwaam om zich te verbinden) beter handelt» te contracteeren met haar vader of voogd, wat meestal verzuimd wordt, en dat men opzegging der huur of verbreking van het contract niet aanneme dan van laatstbedoelden. Zulks voor komt veel wispelturigheid of brutaalheid van jeugdige dienstboden, en is ook een middel dat zjj niet buiten dienst en op straat geraken, zon der weten van de personen, die gezag over baar hebben. Vele meisjes zag ik buiten dat weten geheel op den dwaalweg geraken." GEDEUKT BIJ DE GEBKOEDEKS ABRAHAMS' TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 7