Laatste Berichten. ?cfi8opp en Verpltinpi li Zeeland. 9 FEUILLETON. Burgerlijke stand. VerkQopïngen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. EEK VUURPROEF. (Uit de kronieken van het huis van Cardewe). DOOR LUCY FARMERS. teerd beschuldigd de medeplichtige te zijn van den sergeant Chatelain die, onder verdenking aan Duitschland het geheim der Lebel patronen te hebben verraden, te Nizza werd in hechtenis genomen. Het Journal van Tours bevat een verklaring van eenige kiezers, die den heer Wilson uitnoo- digen zijn mandaat als afgevaardigde van Tours neer te leggen. De voorzitter der Fransche Patriotten liga de heer Sansboeuf heeft zijn ontslag genomen. Te Brussel is men in rep en roer over een ontdekte verduistering van 200.000 francs aan conversie-bewijzen der stad Brussel. De hoofd schuldige Baudet, een ambtenaar van het gemeen tebestuur, is in hechtenis genomen. In het bedrog moet tevens een danseres du, Monnaie betrokken zijn nl. mile Righetti, die nog geen 20 jaar oud, evenals een mdme B. gearresteerd is maar beiden zijn gisteren op vrije voeten gelaten. Naar men verzekert zal president Carnot op Nieuwjaarsdag amnestie verleenen aan alle staat kundige veroordeelden van Decazeville en elders. Aubertin blijkt toch niet ten volle aan sprakelijk voor zijn daden te zijn. Hij heeft een aanval van delirium tremens gehad, zoodat hij uit de gevangenis naar het hospitaal Sainte-Anne zal overgebracht worden. Donderdag heeft te Berlijn terecht gestaan Leaser Silberstein onder beschuldiging den len November op de Berljjnsche beurs groote senatie te hebben verwekt door het zenden en schrjjven aan verscheidene bankfirma's ter beurze van brief kaarten, onderteekend met den naam Cohn en inhoudende dat de Keizer was overleden. Silberstein, reeds herhaaldelijk veroordeeld wegens vervalschingen, werd vrijgesproken van het hem ten laste geleide, daar de rechtbank verklaarde niet de overtuiging te hebben, dat hij de bedoelde briefkaarten had geschreven of verzonden. Daar entegen werd hjj wegens het voeren van een valschen naam veroordeeld tot 6 weken hechte nis, waarvan werd afgerekend 5 weken preven tieve hechtenis. Yan 17 tot 19 December. Middelburg. OndertrouwdM. Ovaa, wede 60 j. met A. M. Labr, jd. 49 j. Bevallen: M. W. E. Hoogesteger, geb. Du Mee,d. OverledenW. P. van Sorge, z. 9 j. P. J. Schmitt, z. 14 m. C. H. Kok, d. 8 m. Yan 10 tot 17 December. Goes. GehuwdJ. C. Monhemius, jm. 32 j. met J. Nagelkerke, jd. 25 j. Bevallen: F. A. Keetlaer, geb. V. de Visse,d. M. S. Pasman, geb. Fokke, z. W. M. Koets, geb. Melieste, d. A. Zoutewelle, geb. Van Hoorn, z. Zierikzee. Bevallen: A. Muste, geb. Jonker, z. S. In den Bosch, geb. Rejjnhoudt, d. OverledenH. J. Berg, ongeh. z. 82 j. E. J. Mejjer, vrouw van W. A. Kroese, 80 j.E. Zwaan, wed0 van W. van der Nood, 58 j. W. A. Jong- mans, z. 17 m. Bij aanbesteding, op heden, is de levering van het grof tarwebrood ten behoeve der gestichten te Middelburg, gedurende bet eerste kwartaal van 1888, gegund aan de Middelburg sche broodfabriek voor .08*7, oo Per kilo. -Zooals wij in onsnommer van Maandag, onder Laatste berichten in het kort mededeelden is Zaterdag middag te Goes in het slot Ostende door den heer S. de Meulemeester aanbesteed het bouwen van een woonhuis. Ingekomen waren 14 biljetten van de heerenH. van Sprang voor 18840 en 18260, H. Bezaans te Zierikzee voor 717999 en ƒ17500, J. C. van Miert te Middelburg voor ƒ17100 en ƒ16700, M. floot9mans voor 17030 en 16481, A. de Beste voor ƒ16930 en 16390, Joh" de Jonge Wz. voor 16120 en 15790, J. Snoep voor ƒ16110 en ƒ15420, L. Peeters te Kwadendamme voor 16000 en 15500, W, J. van de Weert en Zonen voor 15689 en ƒ15389, W. de Beste voor ƒ15440 en ƒ14936, M. Buitendijk voor 15415 en ƒ15100, P. Dronkers te Kapelle voor 15400 en 14960, M. D. Dekker Mz. voor 14980 en 14430 en L. van Verre te Kruiningen voor 14700 en 14222. Het eerste cijfer achter den naam van eiken inschrijver is het aanbod met een gevel van Waalsteen en het tweede met een gevel van agn. Boomschen of Belgischen steen. De inschrijvers, bij wier namen geen woonplaats is gemeld, wonen te Goes. Het werk is niet, zooals wij Zaterdag meldden gegund, maar de beslissing is aangehouden. 's Gfravenliage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is ingekomen een wetsontwerp betrekkelijk de beschikking over Indische batige saldo's en tot het tegengaan vaa over matigen arbeid en verwaarloozing vat jeugdige personen. Bij voortgezette discussie over de begrooting voor oorlog deelde de minister mee dat voortaan de keuring van het vleesch in garnizoenen opge dragen zal worden aan districts-veeartsen en militaire paardenartsen. Aangenomen werd een amendement, waarbij de kosten voor voeding in de overgangsperiode van het oude tot het nieuwe jaar ten laste van het rijk zullen worden gebracht. Na behandeling van eenige bijzondere punten werden de vestingbegrooting en die voor oorlog aangenomen. 19 Dec., dei morgens te 8 uren. Verwacht: N.W. wind. Thermometerstand te Middelburg. 19 Dec. 's morgens 8 oren 35 gr. 's middags 13 aar 39 gr. 's avonds 4 u. 38 gr.F. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 20 Deo. Middelburg, Tollen, Reg. en dom. 21 n Oostburg, Tollen, Reg. en dom. 22 9 Middelburg, Bouwland, Slegt. 22 9 Tholen, Tollen, Reg. en dom. 22 's Heerenboek Land, P. Overman. 23 9 Domburg, Hout, Loeff. 23 9 Westkapelle, Afbraak, Tak. 23 9 Vlissingen, Huis, De Wolff. 24 9 Oostkapelle, Hout, 24 9 Borssele, Korenmolen, v. d. Kloes. 24 Rilland, Hout, De Vos. 28 rr Yerseke, Hont, De Vos. 28 9 Middelburg, Karoterij, Verhulst. 10 Jan. Oostkapelle, Hout, Verheij. 12 9 Groede, Hofstede, Hammacher. ff Oostkapelle, Inspan, Verheij. Febr. Vrouwepolder, Herberg, Tak. Vergadering van heden, Maandag, 's namiddags te 3 uren Voorzitter de heer mr G. N. de Stoppelaar. Afwezig de heeren Van Burg, Tak, Luteijn, J. P. Fokker en Verhulst, allen met kennisgeving- Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering deed de voorzitter mededee- ling van eenige ingekomen stukken, die deels voor kennisgeving aangenomen deels bij de leden rondgezonden worden. Daarna gaf de voorzitter het woord aan de commissie, den 31 October jl. benoemd om ver slag uit te brengen over een door den minister van buitenlandsche zaken ingezonden rapport, handelende over eene reorganisatie van het Ne- derlandsche consulaatwezen. Deze commissie, bestaande uit de heeren H. P. den Bouwmeester, F. G. Sprenger en J. Borsius, heelt met genoegen kennis genomen van dat rappoit, hetwelk grondig in inleiding en duidelijk in advies de taak ge makkelijk maakte zich eene voorstelling te geven der bedoelingen welke tot de voorgestelde reor ganisatieplannen hebben geleid; zij kan zich dan ook in hoofdzaak met het voorgestelde ver eenigen. Het hoofddoel van het Nederlandsche consulaat wezen moet zijn: handel, nijverheid en dienten gevolge scheepvaart der Nederlanden te bescher men en te bevorderen, zich buiten hare tegen woordige grenzen te doen uitbreiden, bij te dragen tot het doen aanknoopen van nieuwe relatiën en den weg voor te bereiden naar streken waarbeen die door onzen handel nog niet is gevonden. Aan dit doel beantwoordt de tegenwoordige taomvaari, waarbij 79 van de 82 aandeelen ver tegenwoordigd waren, is met 48 tegen 6 stemmen besloten den dienst tusechen Vlissingen—Middel burgBotterdam voort te zetten. Naar wjj vernenen is het bestuur der jjsclub Walcheren alhier erin geslaagd een uitstekend geschikt en zeer nabjj de stad gelegen stuk wei land aan te koopen, dat tot jjsbaan voor de leden zal worden ingericht. Met belangstelling zullen zeker de liefhebbers van het Ijsvermaak deze tjjding vernemen. Uit VlisBingen wordt ons geschreven: Zondagmorgen is de jol van den Nederl, loods- kotter n° 5, gereed om den zeeloods van het uit gaande Spaansche stoomschip Rioja in de Wielingen af te halen, door eene zware grondzee omgeslagen. De twee zich daarin bevindende matrozen J. Vader en H. A. J. van Hoepen klampten zich aan de het onderst boven drjjvende jol vast, doch eerstgemelde werd daarvan afgeslagen. Gelukkig kreeg hjj twee riemen van de jol te pakken en wist zich daarmede boven water te houden, tot het den schipper J. Spujj van den met veel beleid manoeuvreerenden loodskotter gelukte hem een reddingsboei toe te werpen, waarmede hjj, na zeker ruim twintig minuten in zee gelegen te hebben, aan boord gehaald werd. De omgeslagen jol had zich inmiddels, hoewel bjjkans zinkende, weder gerecht; de matroos Van Hoepen wist er in te klimmen en met veel moeite, bjj de hooggaande zeeën, het ljjf half boven water, haar in evenwicht te houden, tot de van de Rioja gestreken sloep in de nabijheid kwam, hp ernaar toe zwom en door deze aan boord van den loods kotter gebracht werd. De sloep der Rioja, die met drie matrozen bemand was, ging, nadat deze aan boord van hun schip geklouterd waren, verloren. Het wrak der door de Mascotte overstoomde Hejjster vischbom dreef Zaterdagmiddag hier, zeer gevaarlijk voor de scheepvaart, op de reede. Door de zorg van het loodswezen is bet uit het vaar water verwjjderd en ligt thans met lijnen vast gemaakt op zijde van het hoofd der Westerhaven, waar het bij het aanhouden van het ruwe weder wel spoedig geheel stuk geslagen zal zijn. Hoewel volgens in ons blad geplaatste aankondiging, de havenstoombootdienst te Vlis singen met 1 Januari a. gestaakt zal worden, is er kans dat deze verbinding door eenige heeren, die over den aankoop der bootjes onderhandelen, voortgezet wordt. Ook meldt men ons dat andere heeren van plan zijn om beter ingerichte bootjes in de vaart te brengen. Men schrjjft ons uit Domburg. Zaterdag werd door den heer H. J. E. Gerlach van Middelburg, directeur-administrateur der bouwvereeniging Domburg, de eerste steen gelegd van het in aanbouw zjjnd hotel en pensionVilla Marina aan de Noordstraat alhier. Na de gebrui kelijke toespraken, zoowel van den directeur als van den voorzitter, den heer P. J. de Broekert, waarin de beste wenschen voor 't welslagen der onderneming werden geuit, werd het werkvolk door den directeur onthaald. De omheining was door hen versierd met vlaggen en wimpels, terwjjl een fraaie eerepoort van levend groen en eveneens met de Nederlandsche vlag getooid, aan 't geheel een feestelijk aanzien gaf, Wjj vernemen dat de zorg voor de consumptie van de gasten aan den heer J. C. Oosthout van Middelburg is opgedragen. De Villa Marina met haar eenvondigen, doch zeer schoonen gevel zal ongetwjjfeld een sieraad voor onze Noordstaat worden- Ook in Goes zijn valsche guldens in omloop. Herhaalde malen deed een winkelier in de laatste dagen deze ontdekking. Wanneer men het geld stuk voor stuk op de toonbank of op de steenen werpt, ontdekt men het bedrog spoedig. De verhoogde prjjs der suikerbieten schijnt de belangstelling der zoogenaamde vlasboeren te hebben gewekt. In Zuid-Beveland althans, dat de vorige week reeds bezoeken van Hollandsche vlashandelaren ontving, zjjn een aantal hectaren bouwland voor bedoelde teelt tot goede prijzen gehuurd. Gelukkig voor den landbouwer, wien Uit het Engelsch. EERSTE HOOFDSTUK. Twee minnende paren. Wij gingen veel met de kinderen naar het strand en op de hoofden en het was zoo grappig om te zien hoe de twee heeren kennis maakten met de twee dames. Zij ontmoetten elkaar eiken dag en wandelden somtijds samen. De weduwe zooals wij haar noemden trachtte blijkbaar den ouden rijken heer in te pakken, die, zoo als wij vernamen, de broer van een lord was en de voogd van den jongen lord die hem vergezelde. De jongelieden wandelden dikwijls samen verder op en dan deed de weduwe of zij moede was, en ging op een duin zitten om op den ouden heer met zijn stok met gouden knop en satijnen das te wachten, een ouderwetschen strik, zei Charles, maar toen ik hem vertelde dat dit heel nieuw was en van achteren vastgemaakt werd, riep hij uit dat dit Fransch was. „Nu, Fransch of geen Fransch, menigmaal heb ik de weduwe op het duin zien zitten wachten. Wat zij vermoedde, of dat zij iets vermoedde, weet ik niet, maar op zekeren dag wandelde ik met de kinderen en kwam vlak langs haar heen. zoodoende de gelegenheid wordt aangeboden om eene kenze te doen of zjjne beschikbare oppervlakte niet geheel voor suikerbieten te moeten bestemmen. Zondag namiddag werd te Zierikzee op het havenplein eene inspectie over de dienstdoende schutterjj gehouden, bjj welke gelegenheid door den kapitein-kommandant mr J. C. van der Lek de Clerck met een gepaste toespraak het eeretee- ken voor langdurigen schutterlijken dienst aan den sergeant Adriaanse werd uitgereikt en het mu ziekkorps eenige muziekstukken uitvoerde. Aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, werd Zaterdag, op de scheepswerf met goed gevolg te water gelaten het stoomschip Prins Frederik Hendrikbestemd voor den koninklijken West-Indischen maildienst. Het vaartuig, waarvan de kiel op den 9ei Juni dezes jaars werd gelegd, is lang oyer alles 270, breed 36 en hol ruim 22 Engelsche voeten. Aan de schuldeischers van den vroegeren notaris C., te Hoogeveen, die eenigen tjjd geleden zjjne betalingen staakte, is een accoord van 60 percent aangeboden, dat sommige schuldeischers echter niet genegen zjjn aan te nemen. In betrekking tot hetgeen we in ons vorig nommer over de tusschenkomst van den paus in de Iersche kwestie mededeelden, verdient een depêche uit Rome aan den conservatieVörï Standard de aandacht, waarin verzekert wordt dr t men te Rome de zending van den hertog van Norfolk in verband brengt met het hervatten der diplomatieke betrekkingen tusschen den Heiligen stoel en het hot van St. James. Verder heet het in dit berichthet is niet zeer waarschijnlijk, dat de paus van zijn kant besluiten zal een nuntius naar Engeland te zenden i wijl men twijfelt of de Iersche geestelijken bevelen zullen willen ontvangen van een prelaat, officieel aan het Britsche hof geaccrediteerd. De Servische premier Ristitch is ongesteld; men houdt het echter voor een politieke ziekte, daar de betrekkingen tusschen den koning en Ristitch zeer gespannen zijn. Koning Milan heeft zijn vroegeren minister-president Garaschanin een uitnoodiging gezonden voor het banket ter eere van den patroon der Servische koningsfamilie. De berichten over een ministerieele crisis in Boelgarije houden aan. De ministers Stoïloff en Natchovitch zouden besloten zijn na de sluiting der Sobranja hun portefeulles neer te leggen. Uit Konstantinopel meldt men dat de Russische gezant De Nelidoff onvermoeid werkzaam is de Porte aan te sporen toch Oostelijk Roemelië te bezetten Aan het Journal des Débats seint men uit Weenen dat te Sofia groote ongerustheid heerscht, wijl men vreest dat Oostenrijk verder zijne onder steuning aan prins Ferdinand zal onthouden, wanneer Rusland zijne troepen van de Gallicische grens terugroept. Opnieuw is een Iersch parlementslid ver oordeeld. Wegens het aansporen van verzet tegen de uitzetting van pachters is den afgevaardigde Sheehydrie maanden gevangenisstraf opgelegd. Hij heeft van dat vonnis appèl aangeteekend, maar is in voorloopige hechtenis genomen, op grond eener andere aanklacht wegens overtreding der dwangwet. Te Barcelona, waar onlangs op verscheidene plaatsen het werk gestaakt werd, wordt de toe stand kritiek. De grève breidt zich steeds uit en nieuwe militaire macht is aangekomen. Indien de werkstakingen voortduren, zal de staat van beleg afgekondigd worden. De universiteit te Odessa is, evenals die te Moskou, wegens ongeregeldheden onder de stu denten gesloten. Mdme Limouzin, als civiele partij, is in cassatie gekomen tegen het besluit der raadkamer om geen vervolging tegen Wilson en Gragnon in te stellen. Het Engelsche parlement zal den 9 Februari weder bijeenkomen. Er loopt een gerucht, dat een nieuw ministerie, dat van landbouw, zal op gericht worden. Te Tunis is een tooneel-zangeres gearres- Zij keerde zich plotseling om en zag mij met hare scherpe oogen doordringend aan. Zij had een boek op haar schoot, haar parasol lag naast haar en ik verbeelde mij dat zij iemand anders verwachtte. Zij kende mij van aanzien en zei; „Goeden morgenIk beantwoordde haar groet en mij omkeerende zag ik den ouden heer, die in de val liep. Domme oude kerel „Kareizei ik dien avond „mevrouw Myrtle (zoo noemden wij haar) zal dien ouden heer spoedig inpakken. Zij is een slimme klant". „Niet half zoo slim als hij", hernam Karei, een garnaal pellende. „Niet zoo slim als hij. Och kom, hij is als een zuigeling in hare handen en gij zyt bijna even onnoozel". „Ik wilde dat ik de helft van zijn verstand had en gij zoudt met een vierde kunnen volstaan. Gij moest haar hooren praten. Hij is zeer knap. die oude heer en zal zich niet om den tuin laten leiden door mevrouw Myrtle, dat zult gij zien. Ik wilde dat gij een vierde van zijn denkbeelden bezat". „Dan zou ik niet veel hebben, Karei. Nu binnen kort zullen er twee huwelijken plaats hebben. Juffrouw Elsie met den neef en mevrouw Myrtle met den voogd. Is het niet zoo?' „Jamaar wij behoeven nog niet in huis te gaan" zei Karei. „Lucy ik geloot dat het met die mevrouw Myrtle niet geheel in den baak is en als, gelijk gij zegt en gij hebt somtps gelijk die vrouw den ouden man misleidt kunt gij dan de jongelui geen wenk geven? Stil, kijk, daar zijn zij." Wij zaten op een houten bankje in onzen tuin, Karei met een handvol garnalen, ik zat te breien, te praten en naar de kinderen te luisteren, want Kareltje is onrustig met de warmte. Daar kwam de jonge dame Elsie Vernou aan, met den jongen edelman. Hij zei „Dus lieveiing, mag ik het aan uw moeder zeggen „Zij is mijn moeder niet", hernam het meisje „ik ben een wees. Wist gij niet dat ik een gezelschapsjuffrouw ben?" „Reden te meer dat gij toestemt. Bekommer u niet om mevrouw Merriton. Wij kunnen trouwen „O mylord! Waarlijk ik „Mylord! Wat meent gij? Ik ben geen lord!" „Geen lord! Wie zijt gij dan? Heet gij dan niet Wembury lord Wembnry? Dat zei mevrouw Merriton." „Barron heeft er meer van," antwoordde hij en zij gingen verder. TWEEDE HOOFDSTUK. Brand. „Heila! brand! brand! Hola! mijnheer Farmer, help een handje, Bta op'. Brand! Brand!" Een luid geklop op de deur en geschreeuw van allerlei mannen, die voorbij draafden en Karei riepen mij volstrekt niet Wij sprongen beiden het bed nit en keken naar buiten. Er liepeu mannen op de plaats, die ladders wegdroegen en zij riepen ons toe: „Brengt dekens mee!" Karei schoof het raam hooger op en zei „Wat ia er te doen? Waar wilt gij met die ladders heen?" „Er is brand Myrtle Cottage staat In lichte laaie. Kom mee, en breng dekens." Wij kleedden ons in allerijl aan. Ik sloot de kinderen op en liep weg. Zij sliepen als rozen en konden wel een poos alleen blijven en boven dien moest ik op Karei passen dat hij geen ongeluk kreeg, en volgens onze nederige meening gaan echtgenooten voor kinderen in geval van nood; ofschoon ik vrouwen ken die van een ander gevoelen zijn en na een poos ook klagen dat zij verwaarloosd wordenWiens schuld is dat dan? Wij hadden niet ver te loopen. De brand was te zien, zoodra wij de deur uitkwameneen roode onheilspellende gloed tegen de donkere lucht en zwarte gedaanten in dat schijnsel heen en weder loopende, gelijk dwergen in een pan tomime. Somtijds waren zp heel duidelijk dan verdwenen zij weer in den rook. „'tls vreeselijk! Karei, wees toch voorzichtig", riep ik. „Die arme vrouw, ik zou wel eens willen weten of zij en juffrouw Elsie al in veiligheid zijn." (Slot volgt,)

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 3