ïsrtüopüeii en ftroclflua in Zeelana. BUITENLAND. Laatste Berictitea. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Minderboud en Scheele zal op het terrein van het voormalige Bloemendale ook door de heeren jhr J. Ph. Boddaert en H. Boogaert te Middel burg een paar woningen gebouwd worden, waar door het bouwterrein aan die zjjde geheel zal zpn ingenomen. Een nieuwe straat dus, tengevolge van een gemeenteraadsbesluit, dat op 5 December werd genomen! Waarom zou die surprise niet de St. Niklaasstraat genoemd worden? Evenals in den vorigen winter is nu de aan bouw verzekerd van vpf kapitale huizen. Men spreekt nog van een zesde. Bp zulk een uitbreiding van den kom der gemeente doet zich de eisch voor van uitbreiding der straatverlichting, welke vooral op het zeeeinde der Noordstraat dringend noodzakelijk is ge worden. In de St. Niklaasstraat (sic) bestaat daaraan minder behoefte, omdat de lantaarn van den tolboom aan den Noordweg daarin voldoende voorzien kan, als de bepaling wordt nageleefd, dat zoo'n ding „branden" moet van zonsondergang tot zonsopgang. Dat wordt trouwens nog al een8 vergeten. Meerder logies doet grooter toevoer van vreem delingen te Domburg verwachten in 't volgend badseizoen Ook uitgebreider postverkeer. Zal het vervoer der pakketten nog steeds aan de arme voetboden opgedragen blpven Een van hen was gedurende geruimen tijd ziek, misschien wel van het menschafbenlende werk, dat hp te verrichten had, in de gloeiend heete zomerdagen. Doch ook indezen naderen we misschien tot de schemering van den zevenden dag. De scheepsmaker C., die Vrpdag avond in de Bromo te Vlissingen viel, is Zondag avond overleden, zonder tot bewustzpn te zpn gekomen, en na veel geleden te hebben. De overledene laat een huisgezin, bestaande in eene zwangere vrouw^en 3 kinderen, in hulpbe hoevenden staat achter. De stoomboot Minerva van de koninklpke Nederl. stoomboot M" zal den 15en dezer te Yliasingen komen, om op den 25en dezer met de eerste lading Duitsche schapen naar Londen (Deptford) te vertrekken. Daar in het begin het vervoer slechts klein zal zpn, zal voorloopig eene boot in de vaart komen en dan ook andere lading als turfstrooisel, hooi bijgeladen worden. Bp een paar varkens te Zaamslag, die altijd flink hadden gegeten, en waarbp zich nooit eenig ziekteverschijnsel had vertoond, en, toen ze geslacht en geopend waren, bp de ingewanden niets bij zonders was op te merken, bleek het vet voor het grootste deel verteerd te zpn, terwpl het overge blevene eene vreemde, hooggele kleur had; de speklaag was ongemeen dun. Zelfs een deskundige wist het verschijnsel niet volkomen te verklaren. Prof. Buys Ballot deelt in het Utr. Dbld. meê, dat den 6 en 7 December te Utrecht zeergroote magnetische storingen zpn opgeteekend, terwijl het op laatstgenoemden dag te Amsterdam en in Friesland geonweerd heeft, wat zelden in de wintermaanden het geval is. De professor houdt zich zeer voor dergelpke berichten aanbevolen en zal op aanvraag formu lieren verschaffen, die postvrp kunnen worden ingezonden. Jozef Israëls en David Bles zijn door het bestuur der vermaarde Uffizi-galerp, te Florence, uitgenoodigd hun eigen portret te schilderen voor de verzameling van portretten van beroemde meesters aldaar. De chronische kwaal der Hoogduitsche opera te Rotterdam is wêer ingetreden. Men heeft voor haar bestaan in het volgend jaar ƒ25000 noodig en er is nog slechts voor 14000 geteekend. Op 15 December moet het feit beslist zpn. Dezer dagen meldde zich te Montfoort op het raadhuis een landlooper aan met de boodschap; „Goeje morgen. Ik kan niet meer loopen, ik wil naar de Schans", waarop het antwoord was„dan ga je maar naar Utrecht, daar zal men je wel helpen. Goeje morgen!" En de man trok af. De boerenknecht uit het dorpje Sppk, die het ongeluk met de W. A. Scholten mee beleefde en door de bemanning van de Ebro, na drie kwartier in zee te hebben rondgedreven, werd opgehaald, heeft, licht te begrppen, voorgoed den lust verloren om na dit ongeval de reis naar Amerika te aan vaarden, en blpft inwoner van Sppk. Dertig schipbreukelingen van de Scholten zpn met de P. Galand te New-York aangebracht. Welke kwade praktijken men al verzint bewijst wel het bericht uit Amsterdam dat daar, nog al op deftige standen, ongemeubileerde kamers worden verhuurd, met beding van drie maanden voorschot, en is het voorschot ontvangen, 's nachts boven de bewoners zulk een helsch leven wordt gemaakt, dat de huurders wel genoodzaakt zpn om spoedig te verhuizen. Behalve dat andere kwellingen worden doorgestaan om maar spoedig een nieuwen huurder te bekomen, bekomt men niets van het voorschot terug. Het schpnt dat er veel valsche munt in omloop is in het Politieblad komen niet minder dan zes kennisgevingen voor van procureurs generaal in verschillende deelen des lands, be treffende het in beslag nemen gedurende de maand November van nagemaakte rijksdaalders, guldens, kwartjes en dubbeltjes. Zp zien er uit als echte, maar bestaan uit koper, tin, lood en antimonium. Als een bijzonderheid meldt het R. N. dat uit oude rekeningen is gebleken dat het trakte ment van den predikant bp de hervormde gemeente te Diever vóór een paar eeuwen nauwelijks drie honderd gulden bedroeg. Hierin waren begrepen zes en tachtig jonge hanen, welke minstens zoo groot moesten wezen, dat ze op een vaatje konden springen. In een coupé derde klasse van den trein, die Donderdagmiddag van Arnhem naar Npmegen reed, sprong een nieuwe waterstoof plotseling met vreeieljjk geraas, waardoor zich niet alleen een erge damp verspreidde, maar ook een der reizi gers door het warme water ernstige brandwonden bekwam. De oorzaak van deze ontploffing wordt hieraan toegeschreven, dat de stoven niet met warm water gevuld, maar boven het vuur gewarmd worden. Op dezelfde spoorlijn is Zaterdagochtend, tus- schen de brug over den straatweg naar Oosterbeek en Heienoord, een wegwerker van den staats spoorweg overreden. De ongelukkige was terstond een Ijjk. De Fransche kamer heeft Zaterdag eene korte vergadering gehouden. Baudry d'Asson van de rechterzgde, herinnerend aan zpn vroeger voor stel tot verdaging der kamer teneinde den presi dent een aangenamen nacht op het Elysée te verschaffen, vroeg, dat de zitting zou worden geschorst tot vpf uren, daar het tpd werd een regeering te verkrpgen, nadat men een maand doorgebracht had onder de opeenvolgende dicta tuur van Jules Grevy en Carnot. Deze woorden werden met uitroepen van verschillenden aard be antwoord. De kamer heeft daarop hare vergade ring verdaagd tot beden. Een aantal nieuwe schandalen van Wilson zpn aan het licht gekomen. Naar men verzekert bepaalde zichjde handel, door hem in het Legioen van eer gedreven, niet tot enkele gevallen, maar dreef hp dien op groote schaal, zoodat het ridder lint niet bij kleine stukjes maar bp de el verkocht werd. Vele voor Wilson compromitteerende brieven zullen in deze zaak dienen. De commissie uit den Duitschen rpksdag voor het ontwerp tot verhooging der graanrechten heeft art. 2 (bepaling van den dag, waarop de verbooging geacht wordt in werking te zpn getreden) aangenomen met het daarop gisteren door Windthorst voorgesteld amendement, krach tens hetwelk de nieuwe rechten niet verschul digd zullen zpn op den invoer tot 31 Maart 1888, indien het bewps geleverd wordt, dat het koop contract vóór 26 Nov. jl. tot stand is gekomen. Op voorstel van Geibel c. s. is als derde alinea aan dit artikel toegevoegd, dat men zijn recht op vrijstelling uit dezen hoofde binnen vier weken na de afkondiging der wet moet doen gelden. Uit Hamburg wordt gemeld, dat volgens geloofwaardige berichten vorst Bismarck Zaterdag door eene ongesteldheid overvallen is, welke wel is waar na korten tijd verdween, doch op raad der geneesheeren rust en zooveel mogelpk onthouding van arbeid noodzakelijk maakt. De Spaansche minister van financiën heeft in den senaat verklaard, dat de regeering zich tegen elke verhooging der graanrechten en tegen eiken anderen protectionistischen maatregel zal verzetten, als strijdig tegen de door den staat aangegane handelsverdragen. Een gelpke verkla ring zal Sagasta in de kamer afleggen. In Roemenië begint het toenemen der anti- dynastieke party onrust te baren. Zp heeft een manifest in omloop gebracht, dat tegen den koning gericht is, en de onderteekeningen draagt van politieke mannen van beteekenis. Er liep te We enen een gerucht dat graaf Kalnoky als minister van buitenlandsche zaken zou aftreden, wat echter wordt tegengesproken. Het ontslag van graaf Kalnoky zou beteekenen, dat de partp der verzoening het onderspit had gedolven, daar men in zekere kringen, vooral te Pest, Kalnoky van te groote zwakheid tegenover Rusland beschuldigt. Aan de verschillende winkeliers en andere handeldrpvenden in Straatsburg is door de politie aangekondigd, dat het hun voortaan verboden is de prijzen hunner uitgestalde goederen in francs en centimes aan te geven. Binnen twee dagen moeten de prpsbiljetten veranderd worden. Opnieuw is een Iersch lid van het Britsch lagerhuis gearresteerd wegens het opnemen van een verslag eener vergadering der Nationale liga in een door hem geredigeerd blad. Het is John Hooper, redacteur van den Cork Daily Herald. De teraardebestelling van Linnell, het slacht offer der Londensche politie" hoeft gisteren niet plaats gehad, daar de coroder het ljjk opgeëischt heeft om een geneeskundig onderzoek in te stellen. De manifestatie is verdaagd. De VatiKaansche tentoonstelling is verzekerd bij de „Trieste e Venezia" maatschappij voor een b drag van 60 millioen lires. De Pieterspen ning, bp gelegenheid van het jubilé, heeft tot nog toe 18 millioen opgebracht. Te Rome werken de vrouwelijke leerlingen der laagste volksklasse gemeenschappelijk aan een paar kousen van witte floretzijde, welke zij den paus als geschenk op zijn jubilé zullen ambieden. Elk meisje, aldus vertelt De Huisvrouw, mag aan deze kousen zooveel steken breien, als zij jaren telt. AlvorenB aan dezen arbeid te gaan, moeten de mei.jes haar handen ter dege was- schen, en om van de eene school naar de andere gebracht te worden, wordt het breiwerk in zijde papier gewikkeld. Of, ondanks deze voorzorgsmaatregelen de kousen nog veel van het wit der zijde behouden zullen hebben, als zij voltooid zijn, mag betwijfeld worden, vooral in aanmerking genomen, dat de Italianen niet tot de zindelijkste memchen behooren. Van 10 tot 12 December. Middelburg. Bevallen: A. Bassie, geb. Pol derman, z. J. Wisse, geb. Corbeel, z. J. M. van Riel, geb. Murk, d. E. Deist, geb. Van Rotten, z. M. Wisse, geb. Andriesse, z. Overleden: A. de Wolff, d. 14 j. P. C. Akkers, vrouw van J. A. StortewageD, 59 j. N. Maartense, wed" van S. Laroes, 83 j. C. W. Steur, z. 7 m. J. Blokpoel, d. 3 j. P. Matthpsse, man van P. Flipse, 74 j. Van 8 tot 10 December. Gobs. BevallenD. Visser, geb. Van Hoorn, z. K. de Jonge, geb. De Dreu, d. M. D. G. Huine- man, geb. De Rochefort, z. W. K. Dirkse, geb. Maartense, z. OverledenJ. van der Reest, vrouw van D. D. v. d. Bout, 20 j. C. B. Mulder, vrouw van H. de Kok, 23 j. B. v. d. Velde, wede van J. Dage vos, 85 j. Zierikzee. Bevallen: C. J. van Nieuwland, geb. Gudde, z. C. Moeliker, geb. Bolle, z. A. van den Berge, geb. Hagestepn, d. L. Corbeel, geb. Van der Valk, d. Overleden: J. van der Welle, man van J. Dekker, 76 j. G. H. Vonk. ongeh. z. 20 j. L E ESTAF E L. In de plaats van de in duodecimo met ruwe zwarte en roode letters en eigenaardige teekens gedrukte almanakken van den vroegeren tijd, zijn tegenwoordig werkjes getreden die behalve al kalender ook als toonbeelden van kunst en goeden smaak vermelding verdienen. De voorspellingen helaas nog door velen met zeker vertrouwen vereerd verdwijnen allengs en de flautve anecdoten, het doolhof waarin niemand doolt of de dolhuispoezy, die met den naam van „Dichtstukjes" betiteld werd, zijn ver vangen door vrij wat interessanter, nuttiger en waardiger mededeelingen. Ook wat de illustraties betreft is men met reuzenschreden vooruitgegaan en in plaats van de traditioneele, onoogelijke, smakelooze vignetten sieren prachtige, keurig uitgevoerde artistieke houtsneden, de meeste onzer kalenders. Een paar almanakken, die reeds sedert eenige dagen op eene bespreking wachten, gaven ons deze opmerkingen in de pen, vooral de Neder- landeche Almanak, uitgave van H. D. Tjeenk Willink te Haarlem. In eene sierlijken omslag, aan de buitenzijde een tooneellje uit het visschersleven voorstellende en aan de binnenzijde een duidelijke kaart van ons land gevende, vinden wij in de eerste plaats een door artistieke teekeningen omlijsten kalen der, benevens de verschillende bijzonderheden van den almanak. Verder, als gewoonlijk, tal van mede deelingen omtrent onderscheidene zaken, die zoo nu en dan iedereen te pas komen, als bijv. een tele gramtarief tusschen Nederland en eenige der voor naamste landen, een lijst van openbare telephoon- kantoren, opgaven omtrent regeerende Europeesche vorsten, betreffende hooge collegiën van staat, de ministeries, de besturen der provincies. Onder meer bevat deze almanak een overzicht der voornaamste gebeurtenissen gedurende 1886/87, benevens eene opgaaf van de wetten en besluiten, door den koning bekrachtigd van 1 Sept 1886 tot 31 Aug. 1887. Naast de goedgelijkende portretten van beroemde tijdgenooten en eene korte levensbeschrijving van de afgebeelden treffen wij pittige of actueele gravures aan en eene aardige novelle, die het werkje nog aantrekkelijker maken dan het door zpn schat van nuttige aanwijzingen reeds is. Ojk Warendor/s geïllustreerde Famïliekalender, uitgave van S. Warendorf jr. te Amsterdam, verdient een woord van aanbeveling. Ofschoon die niet zoo uitgebreid is als eerstge noemde almanak vinden wij daarin de gewone kalender-opgaven, een munttafel, en een post en telegraafgids. Maar vooral van het „mengelwerk" heeft deze firma veel werk gemaakt. Onderscheidene humo- riatischejiovellen van goede schrijvers, die geestig geïllustreerd zijn, geven dezen kalender met recht aanspraak op den titel, dien hij draagt. De uitgever voegt aan dit werkje nog een drietal premiën toeeen fraaie wandalmanak een geschikte kalender voor verjaardagen en een gemakkelijke portemonnaie-kalender. Alles by elkaar eischt slechts eene uitgaaf van 40 cents. Het koopen van almanakken zal echter wel zoo langzamerhand tot het verleden gaan behooren nu tal van zakendrij venden hunne clientèle gratis meer of minder fraaie dagaanwpzers cadeau maken. Zoo ontvingen wij van de Fransche levens- vei zekering maatschappij L'Urbaine een zeer fraaien scheurkalender, die k double usage ook als brievendrager dienst kan doen. De Fransche nijverheid is bekend om haren goeden smaak; zij toonde dat ook by ditcadeautje. Dezelfde maatschappij voegt daarbij nog een alma- naeh de VUrbaine, die, in een bevallig kleed ge stoken en in aangenamen toon, de noodzake lijkheid van levensverzekering voor iedereen betoogt en door voorbeelden duidelijk maakt. Van de firma J. C. en W. Altorffer ontvingen wij heden nog een Supplement van hun handige spoorweggids, bevattenUe by voegingen en veran- deriugtn voor de spoorwegmaatschappyen in de dienstregelingen gemaakt. Dit supplement is gratis verkrijgbaar voor de koopers van den winterdienst 1887/88. De heden door het parochiaal armbestuur der R. K. gemeente alhier gehouden collecte heeft f 254.76 opgebracht. Voor de openbare terechtzitting der Arron- diss8ments-rechtbank alhier zal Donderdag 22 December 1887 terechtstaan J. F. van V., oud 24 jaren, geboren te Vlissingen, wonende te Terneu- zen, van beroep postbode, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg. In ons nommer van 15 Oct. maakten wij uit voerig melding van hetgeen Van V., beklaagd van verduistering van gelden door een ambtenaar, wordt ten laste gelegd. In deze zaak zyn 24 getuigen van wege het openbaar ministerie gedagvaard, terwyi mr D. van der Vliet, advocaat te Middelburg, ambs- halve als verdediger aan beklaagde is toegevoegd. 'sGravenhage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is voortgezet de dis cussie over de begrooting voor binnenland, sc he zaken. De minister verklaarde dat het de bedoeling der regeering is om in het college van fabrieks- inspecteurs ook geneeskundigen op te nemen. Een amendement van den heer Beelaerts om den post van 500 voor een geneeskundig in- specteur in Zeeland te schrappen, is aangenomen met 45 tegen 12 stemmen. Parijs. Ook de heer Tirard heeft van de samenstelling van een ministerie afgezien. De heer Floquet, voorzitter der kamer, zal 't nu beproeven. Herlijn. De keizer is licht ongesteld en ontving eerst na het diner den kroonprins van Griekenland benevens den staats-secretaris graaf graaf Herbert von Bismarck. De keizer had echter een goeden nacht. Homburg. Prins Bismarck is hersteld hij moet rust en dieet houden. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatica. 14 Dec. St. Laurens, Huis, Slegt. 14 O. W. Soub., Boomen, Tak. 14 Koudekerke, Boomen, Tak. 14 Nieuwland, Inboedel, Koulon. 16 Gapinge, Boomen, Tak. 20 Middelburg, Tollen, Eeg. en dom. 21 Oostburg, Tollen, Eeg. en dom. 22 i Middelburg, Bouwland, Slegt. 22 Tholen, Tollen, Eeg. en dom. 22 's Heerenhoek Land, P. Overman. 23 Domburg, Hout, Loeff. 24 Oostkapelle, Hout, 28 Middelburg, Karoterij, Verhulst. 10 Jan. Oostkapelle, Hout, Verheij. 12 Groede, Hofstede, Hammacher. Oostkapelle, Inspan, Verheij. Pebr. Vrouwepolder, Herberg, Tak. Een betreurenswaardig voorval heeft Zaterdag de rust in het gebouw der kamer van afgevaar digden te Parijs verstoord. Nadat een tpd van bange vrees zonder eenige daad van ruw geweld van de zijde des volks voor de zwaar beproefde republiek gelukkig is voorbijgegaan, heeft een krankzinnige of een misdadiger Zaterdag bet leven van een volksvertegenwoordiger bedreigd. Een tot op dat oogenblik onbekend man heeft uit een overdreven gevoel van vaderlandsliefde zich vergrepen aan Jules Ferry die, hoe men ook over diens politiek in het bijzonder moge oordeelen, steeds een oprecht republikein is geweest. Er heerscht dan ook onder alle politieke par tyen te Parijs welgemeend afgrijzen over deze daad, die niet alleen van het standpunt der strikte humaniteit afkeuring verdient maar tevens betreurd wordt als een soort van misdryf, welke de ware Fransche patriotten hoopten tot het verleden te mogen rekenen. Nimmer nog bracht de politieke moord geluk aan eenig land. Met den dolk en den revolver verschaft men geen volk de rnst en den voorspoed. Sommigen hebben in hun eersten schrik de verantwoordelijkheid voor Aubertins misdaad op de radicalen geworpen. Hebben dezen hem wellicht •n stilte gehypnotiteerd Er is althans geen politieke partij in Frankryk, die openlijk tot dit oogenblik den moord tegen haar tegenstanders heeft gepreekt, terwpl allen eenstemmig zijn in hun afkeuring over den aanval, waaraan Jules Ferry heeft blootgestaan. Het is zeer te betreuren, dat de lange duur der ministerieele crisis een beletsel is voor de zoo dringend noodige geruststelling der bewogen gemoederen. De pogingen van den heer Fallières tot vorming van een ministère de concentration zijn, zooals te voorzien was, niet beter geslaagd dan die van Goblet, zoodat hij gisteren aan den president verklaard heeft zpn opdracht neer te leggen. Sadi Carnot heeft zich daarop tot den heer Tirard gewend, die nn zal beproeven de verschillende elementen der republikeinsohe party in eenkabinet te vereenigen. De „wilden" uit de politieke partijen, d. w. z. de rechterzijde en de onverzoenlijken, de onge- disciplineerden der linkerzijde, de revolutionnairen. beginnen ongeduldig te worden en op den presi dent de verantwoordelijkheid voor de verwarring te werpen, wat den Temps aanleiding geeft tot de volgende verzuchting over de even onaangename als moeilijke positie van den beer Carnot „Eenige intransigente dagbladen, zelfs die welke de candidatuur van den beer Carnot heb ben aanbevolen of toegejuicht, hebben reeds den veldtocht tegen hem geopend. Hoewel juist de persoonlijkheden, waarop hij tot heden een beroep deed, de gedachte aan eenig partipris van zyn zijde uitsluiten, beschuldigt men hem reeds de sleepdrager van zekere ideeën en zekere personen te zijn, de zaken vau zekere partijen in de plaats van die van andere te behartigen, zich niet uit de moeilijkheden te kunnen redden noch te kunnen besluiten. Na shem op het Kapitool geleid te hebben, sleurt men hem naar de Tar- pejaansche rots. Dat is een verfoeiiyke wijze van doen, waartegen het presidentschap, de con stitutie, de republiek niet bestand zijn, indien dit voortduurt en erger wordt. Enkele mannen, die vooruit zagen wat gebeuren zou, hoewel het ontslag van den heer Grevy voor onvermijdeiyk houdend, betreurden het wegens de wijze waarop het verkregen is; zp zeiden, dat de onverant woordelijkheid van het hoofd van den staat gevaar liep voortaan niet meer dan een woord te zijn. Men antwoordde hun, dat het ont slag van deu oud-president het gevolg vap 1 -r i

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2