buitenlandT I«aatste Berichten. FEUILLETON. Aan het ilkenmeer. Verköopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. alle gevondene voorwerpen uit vroegere tijden aan het genootschap worden geschonken tot ophelde ring van de vroegere, nog zoo duistere geschie denis van Walcheren. Onder voorzitterschap van den heer J. van der Lejjé werd gisterenavond in het Concertgebouw alhier eene algemeene vergadering gehouden van leden der jjsclub Walcheren. In de eerste plaats werd mededeeling gedaan dat de he?r P. D. Koning voor de in de vorige bijeenkomst op hem uitgebrachte benoeming als bestuurslid had bedankt en voorgesteld tot eene nieuwe benoeming over te gaan. Van de heeren J. P. Boudewijnse en O. W. J. Epkema, door het bestuur aanbevolen, werd eerstgenoemde met 18 stemmen gekozen; de heer Epkema vereenigde 9 stemmen op zich. Gevolg gevende aan een in de vorige verga dering uitgesproken wensch werd in de tweede plaats van de bestuurstafel medegedeeld dat het bestuur voornemens is in den aanstaanden winter zijne zorgen te wjjden aan het in orde brengen en houden van de ijsbanen, het maken van goede gemakkelijke overgangen bp de bruggen en het inrichten van eene ruime en gemakkelijke patent, uitsluitend toegankelijk voor de leden der ijsclub. Verder zal het het streven van 't bestuur zjjn,ijs en weder dienende, een avond-psfeest te organi- seeren, wijl het van meening is dat harddraverpen en wedstrpden onder de leden minder op den weg der vereeniging liggen en geen succes doen ver wachten. Eindelijk dat het bestuur steeds werk zaam bljjft om te trachten een eigen ijsbaan voor de club te verkrijgen. Door de Werkmans Vereeniging alhier werd gisteren avond eene algemeene vergadering ge houden, die door een 60tal leden werd bjjgewoond. Nadat met bpna algemeene stemmen de drie af tredende bestuursleden A. Kokkee, president, M. Ovaa, penningmeester, en C. J. Kooman, biblio thecaris, herkozen waren, kwam het cardinale punt, waarom zoovele leden ter vergadering waren verschenen en dat reeds op de vorige algemeene vergadering in behandeling werd gebracht, opnieuw ter tafel. Dit punt betrof de vraag of de direc teur voor het doen der administratie voortaan even als thans voor ieder lid een cent per week toelage zal ontvangen dan wel of die administratie door hem gratis zal behooren te geschieden. De directeur J. A. Pieters verklaarde zich niet genegen de administratie gratis te doen, waarop de vergadering met meerderheid van stemmen besloot voortaan geen administratieloon te zullen uitbetalen en derhalve den directeur, na overgave van zjjne administratie, eervol ontslag te verleenen, In zpne plaats werd nu tot directeur benoemd A. Janse, secretaris der vereeniging, die zich bereid verklaarde in het belang van de goede zaak de administratie gratis te doen, onder voorwaarde echter dat de vroeger uitgekeerde administratiekosten thans in de spaarbank zullen worden belegd wat, zooals de vereeniging thans staat, ruim 70 's jaars zal opleveren en dat die gelden met de renten als reservefonds zullen worden aangelegd om in tpJ van onvoorzienen nood te kunnen worden gebruikt. Door den hoofd-intendant bp het leger is aan A, Jongepier alhier het wasschen der nacht legergoederen opgedragen gedurende het jaar 1888. Het gisteren avond te Goes gehouden St Nicolaas volksfeest eene eerste proef op dit gebied door de Vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken aldaar is uitstekend geslaagd. Een drie honderdtal personen en juist zy op wier bezoek men prps stelde waren aanwezig. Het was werkelijk een volksfeest. Woensdag morgen was men aan de losplaats het spoor te Terneuzen bezig het stoomschip I Woodstock, kapitein Fulton, geladen met peakpzer, te lossen. Twee werklieden, Jan Kiel en Piet Wilhelm, waren in het ruim, om het jjzer aan den ketting te bevestigen, die het naar boven brengen zou. Plotseling, misschien omdat de ketting te zwaar was geladen, breekt de aan den Uit het Duitsch. VAN P. G. HEI MS. Herbert schudde het hoofd. „Vraag het mij nietLaat mij dit booze uur vergeten!" Ik sprong overeind, wierp het tafelkleed af en riep bevend uit: „Moet ik het u zeggen wat hij van mp ge zegd heeft, wat hij tot mp gezegd heeft? En ga dan heen, en laat mij aan mijn Hp stond voor mij, doodsbleek en legde zijn band op mijn mond. „Geen woord meer ErnaBezoedel uw rein beeld niet voor mij. Ik heb u zoo ontzaglijk lief. Ik weet wat ik aan u heb! Maar my heeft hij een leelijk woord gezegd en dat doet pijn. Ik wist niet, wie hy was en waarheen hij gingdat hoorde ik zoo even pas, anders zou ik hem dien lieldedienst niet bewezen hebben en zou hem in een eerlijken strijd onder de oogen getreden zijn. Laat mij dat te boven komenBlijf bij mij Zoj Hij trok mij weer naar zich toe en hulde my in het bonte tafelkleed. Ik weende aan zyn borst, door zyn arm ondersteund. Toen ik einde- lijk mijn tranen had afgewischt, viel mijn oog op een verfrommeld papier op den grond ik ontstelde, dat was alweer die brief onkenbaar, vertrapt. „Herbert, hoe kwam die brief in uw zak?" vroeg ik opstaande. „Ik vond hem naast de waterbloem en las nw naam op het halfnitgewischte blad. Toen had 'k a reeds zoo onuitsprekelijk lief en Erna mast bevestigde schyf, met het ongelukkig gevolg, dat een stuk yzer valt vlak op het hoofd van eerstgenoemden werkman, die zoo goed als dade- lyk dood bleef, een weduwe met zes kinderen achterlatende. Het roodvonk heerscht ook reeds geruimen tijd in de gemeente Sluis, maar toch zelden dragen meer dan een drietal woningen te gelyk 't bekende „briefje". De ziekte tast zoowel volwassen per sonen als kinderen aan, maar heelt tot heden geen enkel slachtoffer gemaakt. Met 1 Jan. zal de Vlissingsche Courant driemaal en het Wageningsch Weekblad tweemaal per week verschijnen. Te Nieuwe Pekela loopen thans eene koe en eene kalf in de weide, waarover sinds anderhalf jaar geprocedeerd wordt. Het geldt hierbij niet de vraag, aan wien de beide dieren toebehooren, maar aan wien zij niet toebehooren, daar geen der betrokkenen de dieren als zyn eigendom erkennen wil. De koe is voor ruim anderhalf jaar als vette koe aangekocht door twee hande laren in vet vee. Deze brachten de koe te Amsterdam ter markt, doch later bleek dat het dier een kalf zou ter wereld brengen. De land bouwer, die haar verkocht had, weigerde haar terug te nemen, te meer nog, daar yan hem de kosten van vervoer van Amsterdam en terug werden gevorderd. Nu ontstond eene procedure, en de koe wordt thans met het inmiddels geboren kalf onderhouden op kosten van dengeendie de procedure, welke nog niet ten einde is, zal verliezen. Door het onvoorzichtig omgaan met eene petroleumlamp by het aansteken van een kachel geraakte te Nymegen een veertigjarig persoon in brand, tengevolge waarvan hem de kleederen van het lijf brandden, en hp zoodanige brandwonden over het geheele lichaam en het hoofd bekwam, dat hp in deerniswaardigenj toestand naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Men' vreest voor zyn leven. De protectionistische neigingen, door de tory-partij in Engeland onlangs opnieuw geopen baard vinden geen weerklank bij haar bondge- nootende liberale unionisten. In een brief verzekert lord Hartington dat hp zpn meeningen omtrent free-tradealtpd door hem verkondigd, nog niet heeft gewpzigd. Opmerkelijk is het, dat, terwijl in Engeland het geroep om beschermende rechten »in het be lang der werklieden" lnider begint te weerklinken de beweging ten gunste van free-trade in Amerika door de boodschap van president Cleveland een goeden stoot voorwaarts heeft ontvangen. Wat is protectionisme? Het is »een belasting," zegt president Cleveland, aan eiken consument opge legd ten voordeele van een minderheid van indus- trieelen. De Morning Post is van oordeel dat de bood schap van president Cleveland in hooge mate bevorderlpk zal zpn aan den vrpen handel over de gansche wereld. S£en vreest echter van andere zpde dat de kansen op zijn weder verkiezing tot president door zpn free-trade boodschap zpn verminderd, daar hp vele stemmen van protectionistische democraten zal missen. De kansen van den republikeiuschen candiciaat Blaine zpn daardoor verbeterd. Uit Weenen schryffc men aan de Agence libre, dat er in de naaste omgeving van keizer Frans Joseph en aan het Berlpnsche hof hevige verbittering heerscht tegen vorst Bismarck wegens den inhoud eener circulaire, den 10 Nov. 1.1. door hem aan alle Duitsche vertegenwoordigers in het buitenland verzonden. In deze circulaire, geschre ven in de dagen, toen men vreesde dat de dood van den keizer, de keizerin en den kroonprins aanstaande was, en waarvan de toon zeer autori tair is, verklaart de rijkskanselier dat de macht van het Dnitsche rijk onafhankelijk is van personen hoe hoog geplaatst ook, die het vertegenwoor digen. Verder geeft yorst Bismarck den agenten alle instructies met het oog op elke mogelpke wees niet boos op mij toen stal ik hem en fas telkens weer dat gij een koelen minnaar hadt en laat ik het u maar bekennen dat gaf mij moed om de hand naar u uit te strekkenik wilde u voor mljzelven winnen, en liefde over uw leven verspreiden en toch heb ik deze wolk niet eens van uw hoofd kunnen afwenden. En ik heb u toch zoo onuitsprekelijk lief 1 Ge looft gij dat?" Hij bracht mij tot aan den weg, die naar de houtvesterij leidt, en mijne twee handen vattende, zei hij smeekend „Zeg mij nu éen ding, maar zeg het op uw geweten af" bij dit woord moest ik het hoofd afwenden „zeg my of er geen enkele nwer gedachten mee gaat met dien man, die thans in wrok en toom is heengegaan Toen kon ik de oogen opheffen en „neen!" zeggen. „Laat hem dan gaanhij heeft veel verloren! Morgen vertrekken wij, en uit het huis mijner zuster leid ik u, mijne lieve,engelachtige vrouw nog voor het einde van dit jaar in onze eigen, woning.." Zoo werd het 's avonds toch licht, al huilde daar buiten de storm en al bedekten de wolken het maanlicht. „Van middag vertrekken wij met den post wagen. Mijn koffer staat gepakt. Het regent nog. Vaarwel, gij stil bosch, vaarwel meer, vaarwel rotsblok onder de eiken ik ga een nieuw leven te gemoet. De een heeft mij voor een gemeene meid uitgemaakt, de ander heeft mij in zijn hart gesloten aan dat hart wii ik rust zoeken en hem het mijne er voor in rnil geven. De liefde heeft mij gegrepen ik houd aan de liefde vast. Moge God met ons zijn 1I gebeurtenis. Vooral de Duitsche kroonprinses moet zeer verstoord zpn. Op het Elysêe zpn telegraphische geluk wen- schen van den czaar ontvangen. In een telegram uit Kaïro aan den Paris wordt gemeld, dat de Italianen eene nieuwe neder laag zouden hebben geleden bp Massouah. Het expeditie-corps, voor een groot deel samengesteld uit inboorlingen, zou in een gevecht op de vlucht gedreven zpn. Uit Massouah zelf wordt geseindIn brieven, afkomstig uit het binnenland, wordt als de alge meene verwachting uitgesproken dat Abyssinië aan Italië zal vragen den vrede te sluiten. Een en vpftig geestelijken van Bristol hebben aan Salisbury, Balfour, Gladstone en aan de afge vaardigden dier stad in het lagerhuis een adres gezonden, waarin zy opkomen tegen het optreden van de Engelsche regeering in Ierland. Dinizoeloe heeft de hulp der nieuwe boeren republiek ingeroepen tegen Usibepu, die zich onlangs aan sir Havelock onderwierp. Te Kildysart hebben de Moonlighters een huis in brand gestoken. Volgens den Soleil is de Duitsche vice- consul te Sofia, die tydelyk den heer Von Tiel- mann vervangt, vorst Ferdinand op straat voor- bpgegaan zonder dezen te groeten. Het incident heeft groote sensatie gemaakt. De schade, veroorzaakt door de aardbevingen in Calabrië, wordt op meer dan 1 millioen lires geschat. Te Bisignano zijn 60 gewonden en 22 dooden; 900 huizen stortten in; de gemeente Home zond 10.000 frs. voor de noodlijdenden. De indirecte belastingen in Frankryk brachten gedurende de maand November 4.765.200 fres meer dan in November 1886 op en 5.165.000 fres meer dan de raming. Deze meerdere opbrengst schrpft men toe aan de strengere controle, die bij de belasting-inning wordt toegepast, dank zp Rou- vier's maatregelen. De tollen op den Vlissingschen rijweg, thans in pacht voor ƒ510 'sjaars, zijn voor de driejaren 1888, 1889 en 1890, gepacht door C. van de Putte te Oost-Souburg voor ƒ500 's jaars. Bij de heden gehouden herbesteding voor de levering van steenkolen ten behoeve der soldaten- menages van het garnizoen te Vlissingen, gedu rende het tijdvak van 1 Januari 1888 tot 1 Januari 1889, was ingeschreven door de heeren Van Duuren Dutilh voor ƒ0.69, F. Wibaut en Zoon voor f 0.66£, J. G. H. Dommisse voor f 0.69J en A. Timmerman voor f 0.6345 per 100 KG. Al de inschrijvers wonen te VlissiDgen. 's Gravenliage. Tweede kamer. Bij de heden voortgezette beraadslagingen over het hoofdstuk buitenlandsche zaken der staatsbegrooting bevestigde de minister dat Nederland ook toegetreden is tot de Suez-conventie waartegen de Porte geen principieele bezwaren heeft. Van de vestiging van een Engelsch ambte naar in het Noorden van Borneo verwacht de minister geen conflict met Engeland. Omtrent de internationale regeling eener telegraafverbinding met Engeland is niets officieels bekend. Op voorstel van den heer Eeuther werd het tractement van den kanselier te Londen met f 300 verhoogd. De begrooting werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Bp de behandeling der begrooting voor Justitie, werden talrijke onderwerpen van wetgeving, no tariaat en politietoezicht enz. door verschillende sprekers besproken. De minister kondigde het behond van het tegen woordige aantal gerechtshoven aan, met inkrim ping van het personeel bp die rechtscolleges, en voorts een partieele regeling van de procednre bp echtscheiding. DEIE JAAR LATER. Daar komen de bladzijden uit die dagen mij weer iu de handen. Hoe klopte mijn hart by het herlezen het klopt steeds blij der en blpder, nu ik ze wil afsluiten en dan mogen zy blijven liggen en rusten in de lade, waaruit ik ze ge kregen heb totdat eenmaal de bruidskrans voor mijn blond dochtertje gevlochten wordt. Dan mag zy lezen, hoe haar moeder aan de zyde van haar vader het geluk, zonder éen wensch of éen klacht gevonden heeft, en dan hoop ik dat zij ook hare oogen tot haar bruidegom zal opheffen en zeggen„Ik heb u liet zoo als moeder vader heeft lief gehad". Meer kan de wereld c is niet geven. Ik o om mij heen. Overal zonneschyn en vrede. Ons huis, mijn huis, waarin wij thans sedert acht heerlijke voorjaarsdagen wonen, ligt achter in het bosch, in een verrnkkelijke eenzaamheid uit het bloemhout in den tuin klinkt het lied der nachtegaal des nachts in mijne droomen. Door de seringen- boschjes met hunne zware trossen vloeit een beek, breed, helder, kronkelend en van alle kanten bni- gen de frisch groene boomen hnnne kronen over het water. Daar heb ik van morgen op het gras aan den oever gezeten, met de bloote voe ten in het water, mijn japon tot aan de knieën opgenomenik heb juichend myn kind omhoog gehouden in den warmen zonneschpn wat trappelde zij van pleizier en toen heb ik haar gedompeld in dat helder water, en telkens weer en toen heb ik het schreiende, hijgende schepseltje in een wollen deken gerold en ben met haar naar hnis gesneld en nn ligt het naast mij op een kleedje te slapen in mijn kamer met de Parijs. Déroulède heeft ontslag genomen als eerevoorzitter van de Patrioten-liga. In geval van slagen tot vorming van een ministerie zal Goblet generaal Boulanger de portefeuille van oorlog aanbieden. Naar de Justice verneemt worden aan de Gallicische grens door Rusland en Oostenrijk veel troepen samen getrokken. Het jaar 1887 is begonnen met krijgsrumoerige geruchten, het schijnt op gelijke wyze te zullen eindigen. In den aanvang van dit jaar achtte men een nieuwen Fransch-Duitschen oorlog binnen zeer korten tijd onvermydelykaan het eind verrijst de mogelijkheid, neen waarschijnlijkheid van een Russisch-Duitschen krijg. De aanhoudende bewegingen der Russische troepen in de richting der Oostenrijksche grenzen, het coucentreeren eener sterke Russische troepen macht iu Polen, wellicht onvoldoende om het gevaar voor een oorlog te duchten, getuigt allerminst van vredelievende gezindheid van Rusland jegens de beide naburige staten. Tegen over deze militaire maatregelen valt het bevel van den czaar aan do officieuse Russische pers zich in haar aanvallen tegen Duitschland te matigen, in het niet. Daden spreken duidelijker dan woorden. In hooge mate is men te Weenen over de hou ding van Rusland verontrust. En de officieuse Oostenrijksche èn de officieuse Duitsche pers slaat de groote trom over de voortdurende voor- uitschuiviugen der Russische troepen naar de Oostenrijksche en Duitsche grenzen. Al te voor barig is echter gemeld, dat door de regeeringen te Weenen en te Berlijn of door de eerste alleen reeds officieele stappen zijn gedaan om van het gouvernement te St. Petersburg ophelderingen te ontvangen. Of Oostenrijk daarentegen, indien Rusland voort blijft gaan troepen aan de grenzen bijeen te trekken, op zyn beurt militaire maatregelen zal nemen, hierover zal door den keizer en graaf Kalnoky in overleg met de militaire bevelhebbers beraadslaagd worden. Met de door Oostenrijk te nemen maatregelen wordt in verband gebracht de plotselinge terugkeer van aartshertog Albrecht, den opperbevelhebber der armee, uit Arco. Niet alleen gebeurde dit op uitdrukkelijken weDsch des keizers, maar de aartshertog had na zyn terug komst een zeer langdurig onderhoud met graaf Kalnoky. In bewogen politieke ty den als de tegenwoordige hecht men groote beteekenis aan elk ongewoon teit. Zoo heeft men het te Rome zeer druk over de plotselinge overkomst van den Italiaanschen gezant aan het Berlijnsche hof, graaf De Launay, die èn door den minister-president Crispi èa door den koning in gehoor ontvangen werd en zoo spoedig mogelijk naar Berlyn zal terugkeeren. Ten bewyze hoe sterk het wantrouwen in sommige Duitsche kringen tegen Rusland en het chauvinisme ten opzichte van Frankrijk is; hoe men angstig in het rond tast om eene duidelijke verklaring te vinden voor de intriges, die in de politiek afgespeeld worden maar waarvan het buitenstaande publiek alleen iets gevoelt maar niets begrijpt, laten wij hier enkele zin sneden volgen uit de Polüische Correspondenz van het zoo even verschenen deel der Preuszischen Jahrbiicher, welke zelfs achter de verkiezing van den nieuwen president der Fransche republiek eene politieke intrige vermoedt. „Wat is zoo vraagt de schrijver de sleutel tot deze gebeurtenissen (in Frankrijk) Er zyn werkelijk personen in Dnitscbland, die aan de deugdzame verontwaardiging der Fransche par tyen jegens Grévy gelooven, omdat hy te lang zijn schoonzoon gesteund heeft. bloemenkas, waarin een tropisch bosch met pal men, varens en orchideën bloeit en geurt. Mijn kamer zeg ik. Alsof er my zoo veel van toebehoorde als ik op de vlakke hand kan leggen. Ik krijg immers alles, alles van hem, levensgeluk, levensvreugde wat beteekentdan dat beetje aardsche goederen daarnevens 1 Ja ik ben er trotsch op dat ik zoo arm, zoo dood arm in zijn hnis gekomen ben; tot hoogmoed toe trotsch op den man, die my zoo ryk gemaakt heeft, dat ik met stralende blikken naast den hoogmoedigste mag gaan slaan en zeggen„Ik ben gelijk met u! Mijn naam heelt een goeden klank, mijn huis heeft een goed aanzien en ik beb het niet gekocht; de liefde van myn man en de genade Gods heeft het mij geschonken!1' En toch heb ik het myue er toe by gedragen en dairom is mijn hart zoo trotsch en zoo dank baar. Toen wij dien dag, volgende op het af scheid van den man die my voor gemeene meid had uitgescholden, onder stortregen en vliegenden storm in den postwagen zaten, lag de wereld wel zeer helder voor ons, beschenen door onze liefde, maar toch was de toekomst vrij donker. Herbert verdiende wel zyn eigen brood, maar de vraag was of het voldoende zou zyn voor twee of meer. Maar wy sloegen de handen ineen, en de liefde vermag veel. Vooreerst verschafte zy mij een hartelijk welkom thuis, op een klein, net zolder kamertje bij zijn zuster en in deze en haar man vond ik twee liefhebbende zielen, die my met raad eu daad ter zijde stonden. Voorts troostte de liefde mij over al de beleedigingen, welke mij aangedaan werdeu daar, waar vroeger mijn tehuis geweest washet tehuis der gezelschapsjuffrouw. „Nadat gy fatsoen en zedelykheid met voeten getreden hebt, en met een vreemden knnste-

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2