Laatste Berichten. BUITENLAND. Verspreide Berichten. 5 FEUILLETON. Aan het llkenmeer. foTtüipfi en VerpacMiea in Zeeland: Kerknieuws. Rsciitsiaken. Weerkundige waarnemingen. VAN P. G. H E I M S. borgen dus aan bet meer Verkoopingen en aanbestedingen, Parijs- Grévy berichtte iu de kamer door het ministerie dat hij voorloopig niet afrreedt. Algemeen Overzicht. op in die raadszitting gegeven inlichtingen en toelichtingen, weerlegt die zooveel mogeljjk en behandelt verder eene kwestie omtrent eene levering van keien. Benoemd bij het personeel van den genees, kundigen dienst der landmacht tot officier van gezondheid der 2e klasse, de student in de ge neeskunde (arts) J. Huygens. Volgens de Soerabaja Courant is het groote msrinedok te Soerabaja geheel ontzet, doordat men er de Koning der Nederlanden met zjjn volle lading steenkolen in heeft opgenomen, niettegen staande de kommandant nog gevraagd had of de kolen er niet uit moestenhet dok heeft een waterverplaatsing van 4800 ton en het schip met de kolen van 5300 ton. Ook moet, toen het schip in het dok was, een telegram van Batavia zpn gekomen om het er weer uit te laten, daar er vóór Jan. a. geen gelden disponibel waren. En toen bleek, dat de deuren weigerden en van de jjzeren platen verscheidene ingebogen waren. Bjjna twee jaar geleden raakte het dok ook zoo ontzet door het Russische admiraalschip Minnie, doch toen werden de zwakke punten versterkt. Da Ch. L. Laan te Goes is beroepen naar Botterdam. Morgen (Vrijdag) te tien uren zal voor de rechtbank alhier behandeld worden de bekende zaak tegen vrouw V. uit Heinkenszand, beklaagd van op onmenschelijke wij zo haar kind vermoord te hebben. Ter vervanging van P. H. Witte en H, J. Loopsen zjjn door den burgemeester tot agenten van politie der 2e kl. alhier benoemd H. Trap man te Hansweert en L. Vinke te Veere. Men schrjjft ons Behalve de zeilschepen Nerva en Gerhardus zie ons bericht van gisteren is dagelijks te verwachten de Engelache stoomboot Talig Abbey. Deze boot is op 22 November van Sundsvall (Zweden) met eene lading hout voor de firma J, Alberts Lzn en C° naar Middelburg vertrokken. In andere havens ziet men zeer dikwijls stoom schepen, zelfs nieuw gebouwde, hout aanbrengen, maar in Middelburg geschiedt dit eerst voor de tweede maal. Ofschoon de vrachten per stoom boot en zeilschip nagenoeg gelijk zpn en de stoom- booten de lading vlugger overbrengen, verkiezen vele importeurs den aanvoer met zeilschepen, wjjl de lossing der stoombooten veel spoediger moet plaatB hebben en meestal extra-kosten veroorzaakt en dan ook een verkoop dér lading vanaf boord gedurende de lossing moeiljjk plaats kan hebben. De Engelsche schooner Si Halvard is aan de werf van de M*i de Sehelde teVlissingen gehaald; het dek wordt aan de beschadigde plaatsen her steld, de fokkemast vernieuwd en eene nieuwe hut met kombuis voor het volk op dek geplaatst. De beschadigde lading zemelen tracht men te verkoopen. Yoor den op het etablissement Fop Smit te Ridderkerk aangevangen bouw van drie schroef- booten voor het goederenvervoer tusschen Frank fort en Rotterdam, zullen de zes triple-compound machines met stoomketels in de fabriek der kon. maatschappij de Schelde worden vervaardigd. Voordracht voor voorzitter van den Willem- Annspolder (Zuid-Bev.): de heeren J. de Geus, A. Njjssen en M. Nieuwenhujjze. Dbld De loodskotter Hellevoetshiis no. 3 is zonder twjjfel verloren. Men is Dinsdag begonnen met het afhalen van het tuig enz., dat tpdeljjk in het gebouw der te Burghsluis gestationeerde reddings boot wordt geborgen. Woensdag is zoo schrijft men ons uit Bruinisse de 40e en laatste lading suikerpeeën hier vertrokken, te zamen inhoudende 3712 ton, tegen 31 ladingen en 2779 ton in 1886. Terwijl Uit het Duitsch. Ik beschreef den vijver met het riet en den steen. Hubert bleef staan. „Mejuffrouw, sta mij nog een verzoek toe!" Ik wist wat hij op het hart had en zag hem aarzelend aan. Zou ik Een stem in mijn, binnenste zeineen. „Ziet gij", vervolgde hij voortloopende zonder mijn antwoord af te wachten, „ik ben kunstenaar, een man met een luchthartigen zin, die het oogenblik vasthoudt, wanneer hij zeggen moet, gij zijt zoo schoon. Wees daarom niet boos, wanneer ik n verzoek om mij morgen dat meer te wijzen Voor ons, schilders, is het een hoofdvoorwaarde voor ons werk, onder welk licht wij een streek beschouwen." Hij zag mij zoo smeekend aan. En ik zag mijzelven geheel alleen door het bosch dolen. Een stem in mijn hart sprak duidelijk ja, en mijn mond herhaalde bet. Zoo scheidden wij. Hij drukte mij zóo hartelijk de hand dat het pijn deed. Daarop zag ik hem met rasache schreden, fier en flink het boschpad afdalen. Hij keerde zich nog eens om en wuifde met zijn hoed. de ontwikkeling van dat gewas zich langen tjjd zeer ongunstig liet aanzien, tengevolge van den buitengewoon drogen en konden zomer, is de opbrengst (7000 tot 17000 KG.) per gemet of 4033 centiaren bij velen boven verwachting; Ook de opbrengst der aardappelen, (50 tot 30 HL. per gemet), was dit jaar buitengewoon onge lijk; de grootste uitkomsten hebben echter nog al door de bekende ziekte geleden, zoodat de prjjs der blauwe yarieerde van 1.30 tot 1.75 per HL. De jammen die zeer weinig beschot gaven, werden voor ƒ2.50 verkocht. Overigens was de opbrengst van den oogst hier vrjj goed, doch door de lage marktprjjzen der granen wordt het bestaan der landbouwende bevolking meedoogenloos bedreigd. Men bericht ons uit Noordgouwe een treurig familie-tafereel. Gisteren avond werd in een gezin, gelukkig nog bjj tjjds, muizentarwe in den theepot ontdekt. Men vermoedt dat hierbij een misdaad in het spel is of een poging om iemand daarvan te knnnen beschuldigen. De echtgenooten in dat gezin leven zeer oneenig. Dinsdagavond trad in de volksvoorlezing van het te Groede bestaande TVufaJepartement als spreker op de heer M. Walraven van de Garde van Noordgouwe. Het door hem behandelde onderwerp„over draaierij" werd op geestige wjjze in den trant eener canserie behandeld en boeide de talrjjke aanwezigen zeer. Na de pauze droeg de spreker een der Betuwsohe novellen van Cremer Naar de Amsterdamsche Karmis met on miskenbaar talent voor; de heer Lucieer leverde als bijdrage een gedicht Teun en Betje, waarna de heer Van de Garde den genot vollen avoid besloot met eene geestige schets op rjjm van een braaf mensch. Wjj wenschen zegt onze berichtge ver den heer Yan de Garde een van harte gemeend „tot wederziens" in onze nutsavonden. In ons nommer van Dinsdag meldden wjj, op gezag van onzen Biervlietschen berichtgever, dat de hofstede van wijlen mej. S. C. Calon te Biervliet onder de hand was verkocht. Thans meldt onze correspondent dat men hem verkeerd heeft ingelicht en er alleen een bod voor die hofstede is gedaan. Volgens het Pharmac. Weekblad heeft de minister van binnenlandsche zaken, naar aanleiding van het afwjjzen van salicylzuurhoudend bier uit Nederland in Frankrjjk, de geneeskundige inspec teurs aangeschreven, het toevoegen van salicylzuur aan bier op de agenda aan de vergaderingen van alle geneeskundige raden te schrjjven. Dientengevolge is aan de pharmaceutische leden dier raden een qualitatief en zooveel doenlijk een quantitatief onderzoek opgedragen naar de aan wezigheid van salicylzuur in de inlandsche bieren en ook in de uit het buitenland afkomstige en hier te lande gedronken biersoorten. Door de Fransche geleerden is de schadelijkheid der toevoeging van salicylzuur aan bier uitgespro ken, tengevolge waarvan daarmede bedeeld bier niet alleen voor invoer in Frankrpk wordt gewei gerd, maar door de Fransche regeering zelf de toevoeging van salicyl strafbaar is gesteld. Door eene vergissing werd in de Zwolsche Crt onder eene kennisgeving van den burgemees ter, dat er raadsvergadering zou worden gehouden, de regel geplaatstonder minzame aanbeveling Te Amsterdam is een nieuwe, een burger kiesvereeniging opgericht, onder den naam van Amstels burgerij. Zij telt reeds vele leden. Volgens nader bericht zal de door de Neder - landsch Amerikaansche-stoom vaartmaatschappij gekochte nieuwe boot, de British Crown niet de Scholten vervangen, daar de onderhandelingen over dien bodem reeds aangevangen waren vóór de ramp. Er zal vermoedeljjk nog eene andere mailboot worden aangekocht. De Russische pers heeft sedert hét bezoek van den czaar te Berlijn van hoogerhand bevel ontvangen haar aanvallen op Duitschland te staken. Keizerin Augusta is gisterenavond te Berlijn teruggekeerd. Omtrent de inbreuk op de étiquette bij het Het was een verrukkelijke ochtend! Hoe blij ben ik dat ik dien man hier ontmoet heb. Als ik bedenk dat er evengoed een verschrompelde, oude juffrouw in het logement had kunnen zitten, dan zouden we met de grootste verveling naast elkaar geloopen en elkaar naar de maan gewenscht hebben; men verveelt zich toch altijd liever alleen dan met zijn beiden. Maar Muller is be paald aardig. Het komt mij tusschenbeiden voor dat wjj in onze zienswijzen en smaken heel veel van elkaar hebben. Waarom is Ernst niet zooals hij? Muller i3 toch ook een gewoon mensch en staat niet op een voetstuk, twee meter boven alle mensehelijke zwakheden. Hij maakt er geen geheim van dat Homo Sum eigenlijk beteekent: „Ik kan ook wel eens een dwaasheid begaan." Toen ik van morgeu ontwaakte, had ik spijt van mijn afspraak. Wat zal hij van u denken Wat zou Ernst er van zeggen En mevrouw En de wereld waarin gij later opgenomen zult worden? Dat alles ging mij door het hoofd en ik werd vuurrood. Een aanstaande bruid heeft een rendez-vous met een wildvreemden man in een groot, eenzaam bosch1 Ik sprong uit mijn bed, het was al mooi laat, liep dadeljjk naar mijn schrijftafel en schreef hem een briefje, waarin ik hem voorjokte dat ik mij te vermoeid voelde enz. Gauw toegemaakt, een adres er op maar hoe zou ik dat brietje nu naar de herberg krijgen Ella had er wel heen kunnen gaan, maar welke reden zon ik opgeven voor mijn banket aan het Eerlij nsche hof ter gelegenheid van het bezoek van den czaar verneemt men nog, dat de opperhofmaarschalk Perponcher zich naar Friederichsruh heeft begeven om zich over de regeling te verontschuldigenvorst Bismarck was echter verhinderd den graaf te ontvangen. Op een vergadering van de groepen der meerderheid uit de Spaansche kamers heett de minister-president Sagasta een rede uitgesproken, waarin hjj heeft gewezen op de noodzakelijkheid, in verband met de vele te behandelen zake,n de onvruchtbare debatten in het parlement te ver mijden. Door de vergadering is Martos tot can- clidaat voor het voorzitterschap der kamer aan gewezen. In de troonrede zal een zinsnede betrekkelijk de conferentie over Marokko voor komen. Sheahy, een der nationalistische Iersche parlementsleden, is bij Limerick gearresteerd wegens het houden van oproerige toespraken. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de ministerraad geadviseerd heeft om de Engelsch- Fransche overeenkomst betreffende het Snez- kaaual aan te nemen. De groot-vizier is voor nemens zijn ontslag te nemen. Omtrent het komediespel op het Marok- kaansche eiland Peregil verneemt men nog, dat een Marokkaansch stoomschip een detachement Marokkaansche soldaten op het eiland heett gebracht, die een paal met Spaansche kleuren uit den grond rukten en dien als zegeteekeh medenamen. Te Pantin zijn de pokken uitgebroken. Ia het hospitaal liggen 200 lijders. Reeds heeft de epidemie zich tot Aubervilliers uitgebreid. Te Berlijn in de woning van graaf Waldersee is een karakteristieke bijeenkomst van streng orthodoxe en conservatieve kerkelijke en andere autoriteiten gehouden, bijgewoond door prins en prinses Wilhelm. Prins Wilhelm, de vermoedelijke aanstaande keizer, zette in eeu lange rede het doel der vergadering uiteen, dat hierin bestaat de voortdurende socialistische, anarchistische en andere bewegingen met kracht tegen te gaan. Op de rede volgde een langdurige discussie. Een voormalig Straatsburger ambtenaar, de heer Cabanne?, is van hoogverraad aangeklaagd, wijl hij atschriften van voor de Duitsche regeering bestemde rapporten aan hetFransche gouvernement heeft uitgeleverd. Een drukker wordt beschuldigd aan Cabannes geheime stukken medegedeeld te hebben. Dezer dagen werden 223 schapen door de Belgische rijksambtenaren nabij Gimmenich ten nadeele van Limburgsche kooplieden in beslag genomen en te Moresnet bjj inschrijving van de hand gedaan voor 22£ fr. per stuk. Kooper werd een koopman uit Aken. Thans heeft zich een Limburgsch koopman als eigenaar der schapen aangemeld, die tevens de opbrengst er van opeischt. De administratie van haar kant, gelukkig den eigenaar te hebben aangetroffen, heeft een ver volging tegen dezen persoon ingesteld wegens smokkelarjj. Deze zaak zal voor de rechtbank te Verviers behandeld worden. De laagste gemeentebelastingen, zegt de Landwirth, vindt men in Zwaben, en wel daarom, wijl de gemeenten daar zoo verstandig zijn, dat zij haar wegen en dreven met goede ooftboomen beplanten en deze voorbeeldig verplegen. Er zijn in Zwaben een heele rij van gemeenten, die jaarlijks 10,000 florjjnen uit den verkoop van ooft trekken. De gemeente Monheim moest van regeeringswege tot beplanting van hare wegen genoodzaakt worden. Dat was in 1858. Iu het jaar 1868 trok diezelfde gemeente 3700 fl. uit den verkoop van ooit, in 1878 reeds 8500 fl., in 1885 echter 14,000 fl. Reutling had in 1885 een ooft-inkomen van 180.000 mark. 1 Dec., dei morgens te 8 uren. Verwacht: Z.W. wind. Thermometerstaad te Middelburg. 1 Dec.'s morgens 8 oren 38 gr. 's middags 12 uur 45 gr. 's avonds 4 u. 44 gr. P. briefwisseling met dien vreemdeling? Maakte dat de zaak nog niet erger in plaats van boter Dat ging dus niet. Eu was het niet leeljjk om een gemaakte afspraak zoo maar zonder meer te verbrekenIk zag gisteren aan hem, hoe hij zich verheugde neen, het ging niet. Ik moest er toch heen, maar in het vervolg zou ik niet meer zoo onvoorzichtig zijn. En ik ging. Het weer was helder, zonnig, warm. Toen ik bij het meer kwam, merkte ik niets van mijn schilder, waar ik ook keek. Ik klom op den steen en keek over het water nergens ontdekte ik hem. Dat hinderde mij. Een man moet in de eerste plaats nauwgezet zijn en woord houden. Die eer moet men Ernst geven als hij beloofde om den 31en Januari, om 2.23 te Cal cutta te zijn, zon men op die plaats den chrono meter naar zijn aankomst kunnen gelijkzetten. Eensklaps viel er een regen van veld- en boschbloemen op mij neer. Ik zag verbluft omhoog en daar lachte mij tusschen de takken van den eik het gelaat van Muller tegen. „Goeden morgen riep hij en, een, twee drie klom hij van tak tot tak naar beneden tot dat hij voor mij op den steen stond, en mij zijne beide handen toestak. „Bekoorlijke boschnymph 1 zóo begroet men uws gelijken en strooit bloemen voor uwe voeten en op uw hoofd? Heerlijk dat gij woord gehouden hebt; ik was reeds bang dat gij berouw zoudt hebben van uw afspraakLaat ons nu om den vijver wandelen 1 Rooken mag ik, niet waar?" I Door het R. Cath. armbestuur te Goes is aanbesteed de levering, gedurende den winter, van gewoon tarwe- ot winkelbrood, 8 hectogram houdend. Er was ingeschreven door de heereu C. van Nieuwenhnizen 8 cent, H. Hopmans 7^, J. den Herder 7J en mej. de wed. H. de Jonge tegen 7£ cent. De laatste werd als laagste inschrijfster aanneemster Datum. Plaats. Voorwerpen. Informa: ës. 2 Deo. Yeere, Huis enz., Tak. 2 Vlissingen, Huis, v. U. Pieterse. 7 - Yerseke, Winkelbuis, De Vos. 8 - Vlissingen, Panden, Leenbank. 8 Middelburg, Tollen, Secretarie. 14 St. Laurens, Huis, Slegt. 14 - O. W. Soub., Boomen, Tak. 14 Koudekerks, Boomen, Tak. 20 Middelburg, Tollen, Keg. en dom. 21 - Oostburg, Tollen, Reg. en dom. 22 Middelburg, Bouwland, Slegt. 's Gravenhage. Tweede kamer. In de beden gehouden zitting werd, bij de behan deling van kleinere wetten, voor de naturalisatie- ontwerpen voor het eerst toegepast de nieuwe grondwettelijke bevoegdheid om geen hoofdelijke stemming te honden. Bp een der ontwerpen wordt berechting van overtredingen van ambtenaren van den burgerlijken stand, als zoodanig, voor den burgerlijken rechter gebracht. Delft. Benoemd tot ingenieur van Delftland de ingenieur van den provincialen waterstaat W. de Man te Ternenzen. Eerstdaags zal door hem een nieuw ministerie worden samengesteld. Konstantinopel. De Porte vernam van hare gezanten te Berlijn en te Petersburg dat vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitsch land en Rusland zijn te verwachten. De bijeenkomst der keizers strekte tot oprui ming van een misverstand. De groote demonstratie der unionisten, onder leiding van lord Hartington en mr Goschen, vond Dinsdag avond te Dublin in de Leinster Hall plaats. Of deze betooging aan de verwachting der anti-Home Bulers beantwoord heeft? Of zij de meening van de meerderheid van het Iersche volk heeft uitgedrukt. Groote geestdrift heerschte in Dublin, zegt een Reuter telegram. Wie waren zoo geestdriftvol? De landlords. Er was een aanzienlijke „loyale en patiiotische" menigte tegenwoordig in de zaal. Men merkte er o. a. op kolonel Tottenham, wiens pachtrente door de Land Court eensklaps van 18.10 s. op 2.15 s. verlaagd was en die een verwoeden uitzettingskrijg op zijn goederen in Wexford heeft begonnen. Op de tribune zag men de waardigste unionisten. Maar tevens was de zaal gevuld met detectives; in de gangen verdrong zich de politie en het geheele gebouw was door een ontzaglijke sterke politiemacht omringd. Dat deze meeting gehouden werd onder de luide vreugdekreten en toejuichingen der burgers van Ier lands hoofdstad, zal niemand beweren, want van het eerste oogenblik, dat de beide bezoekers den voet in Dublin zetten, omgeven door detec tives, werden zij op hun weg met betuigingen van afkeer begroet, terwijl bet volk, in grooten getale rond de Leinster Hall aanwezig, gedurende de bijeenkomst de nationale hymne God save Ireland zong zóo aanhoudend, zóo luide, dat de politie het ten slotte dwong zich te verwijderen Hij vertelde mij van zichzelf, van zija werk, zijn vooruitzichten, zijn vak: bescheiden, be minnelijk, vroolijk, degelijk, slechts af en toe een weinig lichtzinnigmaar dat stond hem wel goed. Ik had niets te vertellen. Een gezelschapsjuffrouw! Geboren, opgegroeid, opgevoed en in fijne, blanke ketenen geklonkenbovendien verloofd maak daar eens een roman uit 1 Wij stonden weer bij den steen. „Dit is toch het mooiste plekje," zei hij, „ik zal terstond een schets maken. Ziet gij daar van dien boomstam ai het was de mijne van den vorigen keer, daar zal ik gaan zitten en gij moet weer op dat rotsblok plaats nemen; want het spreekt van zelf dat gij ook op de schilderij komt 1" Dat was een allerliefst denkbeeld, en voor mij geheel onverwacht. „Gij zult eens zien wat een mooie schilderij dat wordt. Hier dit stille water met de groene biezen en dat schuitje. Daarnaast dat hoekige blok graniet, dat uit het welige varenkruid op rijst; gij er boven op, onder de overhangende eiken takken, met bloemen aan de voeten en een paar losse bloemen in het donkere gol vende haar, te midden van het bosch, waardoor gonden zonnestralen spelend op het water, op uw gelaat vallen - en ik zelflicht in het oog, en licht in de ziel dat wordt een schilderij, zoo als ik er nog nooit een gemaakt heb Zijn blik straalde van echt kunstenaarsgenot, wat zag bij er goed uitJa dat moest eeu

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2