N° 283. 130' 1887J Donderdag 1 December. FEUILLETON. Verspreide Berichten. Middelburg 30 November. Aan het llkenmeer. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte^ Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, Van P. G. HEI MS. -» „Ik weet kier vijf minuten vandaan een MIDDELBllRGSG Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruin in gen: F. van deb Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen en te Terneuzen: L. van Wijok. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomenen nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab, te Rotterdam, en de firma Erven B. van dbb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parps en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. De Kamper Ct eehreef. Groot is de werkzaamheid, die de anti-liberalen ontwikkelen tot voorbereiding van de aanstaande verkiezingen. De Standaard is reeds sedert lang dag aan dag bezig met de kiezers op te wekken en vooral ook den ijver der kiesagenten te prik kelen. Nieuwe kiezersvereenigingen, zoowel van ultramontaansche als van anti-revolutionnaire zijde, worden opgericht. Zelfs reeds worden er candi- daten genoemd. »Tegenover al die werkzaamheid van de tegen- parfjj doen de liberalen tot heden weinig. Zijn zjj dan zoo gerust omtrent den uitslag, of is het hun onverschillig, wie in de nieuwe kamer gedu rende de eerste vier jaren de meerderheid zullen hebben? Het een zoowel als het ander zou een zeer bedenkelijk verschijnsel zjjn. Gerustheid mag er niet wezen, want er is geene reden voor. Veeleer is er reden om te vreezen. En onver schilligheid zou bjjna eene misdaad wezen tegenover het vaderland. Al zijn sommigen de meening toe gedaan, dat eene tjjdeljjke regeering van de kerkelijke partjjen de beste remedie zou zijn tegen die partpen, de gevaarlijke proef mag niet gewaagd worden, omdat deze remedie krasser zou wezen dan het ergste paardenmiddel, vooral nu men eerst om de vier jaren algemeene verkie zingen krpgt." Wp gelooven dat de Kamper Courant zich noodeloos ongerust maakt. Reeds vroeger merkten wjj op dat, zoolang men het nieuwe kiezerspersoneel nog niet kent, het moeilijk valt het te bewerken. Maar wat de voorbereidende werkzaamheden betreft, zjjn wjj overtuigd dat er volstrekt niet stilgezeten wordt. Integendeel. De beweging, die aan anderen kant wordt ge maakt, heeft ook haar schaduwzijde; want men loopt gevaar dat tegen den tjjd, waarop alle krachten moeten worden ingespannen, de jjver weer is verflauwd. Laat ons kalm en bedaard voortwerken in stiltedes te beter kunnen wjj op den goeden tjjd handelend optreden. Met overdreven voortvarendheid spannen som mige bladen zich ook in om het publiek op de hoogte te brengen, wie kiezers zullen zjjn; en telkens worden daarbjj fouten gemaakt, die weer hersteld moeten worden, waardoor het publiek meer in de war raakt, dan op'de hoogte komt. Bjj zulke nieuwe toestanden valt zooveel na te gaan en te overwegen dat vergissingen niet te vermpden zjjn. Het zou wenschelpk wezen dat van officieele zijde eens een beknopt overzicht werd gegeven van de eischen, die voor het nieuwe kiezersper soneel worden gesteldmet de opvatting der regeering omtrent somqige bepalingen. Uit het Duitsch. „Ontvang den dank, o I schoone fee van dit wond, van een met olieverf schilderenden sterve ling, dien gij door uw gezang uit het moeras gered hebt! Overigens heet ik Hubert Muller en ben landschapsschilder." „En ik heet Erna Alluer," antwoordde ik lachend. „Zijt gij verdwaald?" „Ik ben eerst sedert drie dagen hier en kan dus onmogelijk alle poelen en moerassen in dit bosch kennen. Van morgen in de vroegte verliet ik mijn kwartier, trok er op uit om schetsen te nemen en lette door al het schoone niet op den weg; doch nn ik na mijn middagslaapje wilde terugkeeren, had ik volstrekt geen begrip meer van de richting en verdoolde eindelijk in een moeras van een vierkante mijl, waar ik niet uit wist te komen, toen ik u zoo prachtig zingende hoorde beweren dat het wandelen mijn lust was, juist toen ik tot over de knieën in den modder «at, zooals gij aan mij zien kunt. Vergeef mij dit costuum, maar het is volstrekt niet mijn vrije verkiezing!" Opnieuw schoot er een blik semstraal vol levenslust en jeugd uit zijn oogen, die hij niet van mij afwendde. Bekend is, dat zij, die aan grondbelasting, voor hoofdsom en rpksopcenfen te zamen, minstens voor ƒ10 aangeslagen zjjn niet alleen, maar ook dat bedrag betaald hebben, zich voortaan het kiezersrecht verzekerd zullen zien. Er schijnt echter eenige twjjfel te bestaan omtrent den datum, waarop die betaling moet hebben plaats gehad, en hier en daar werd reeds de meening geuit, dat dit op heden, den dag der afkondiging van de nieuwe grondwet, behoorde te geschieden, daar mep anders van dat reeht verstoken bljjft. Dat is niet geheel juist. De betaling van den aanslag in 's rjjks directe belastingen kan ook nog na heden (30 November) geschieden. Yoor de kiezerslijsten, die o. a. naar aanleiding van de gedane betalingen zullen opgemaakt worden, ia als termjjn gesteld de 21e dag nk de afkondiging, dus in dit geval de 21 Dec. a. Nu zou het natuurlijk de taak der daarmede belaste ambtenaren zeer verlichten, indien alle betalingen op morgen worden gedaan; maar door betaling na den SOen verliest men zjjn kiesrecht niet. In een circulaire toch, van het ministerie tot de betrokken autoriteiten te Amsterdam gericht, werd door ons gelezen „Zoo spoedig mogeljjk na vermelde plechtige afkondiging, en uiterljjk den 20en dag daarna, behoort de lijst door de ontvangers aan den burgemeester gezonden te worden, na vooraf gaande bijwerking ten aanzien van aan slagen, die zijn aangezuiverd sedert de lijst is opgemaakt. (N. v. d. Dl) Van de puie van ons raadhuis had heden de plechtige afkondiging plaats van de proclamatie betreffende de invoering der nieuwe grondwet. Een vrij talrijk publiek was daarbij tegenwoordig, terwijl zoowel van den toren van het stadhuis alB van den Abdjjtoren de nationale vlag wapperde. Eveneens had in eene openbare zitting der arrondissements-rechtbank op de voorgeschre ven wjjze de plechtige afkondiging der grondwet plaats. Niettegenstaande de Belgische bladen het be richt der Neue Freie Presse over de pogingen van het Berljjnsche kabinet om België en Neder land in de triple alliantie op te nemen tegen spreken, blijft de correspondent der Presse bjj zjjn mededeelingen en voegt er aan toe, dat ook Oostenrijk en Italië stappen hebben gedaan om met België en Nederland een militaire conventie te sluiten. Uit Goes schrijft men ons: Naar aanleiding van de tweede openbaring van trichinose hier ter stede kan een kleine opmer king van een leek misschien weieenig nut stichten. Zouden wjj nl. hier niet te doen hebben met het overbrengen der trichinen door ratten We' waren de varkens afkomstig van Krabbendjjke doch ze zijn gevet aan de leerlooierij, welke op 100 passen gelegen is van de schuur des heeren beek, mijnheer Muller, die bracht mij juist dat lied in de gedachte, eu daar kunt gij u reinigen". „Ook dat weet gij Gij redt mij ten tweeden male het leven. Waar vloeit die beek „Kom maar mee Daar had ik eensklaps een wandelgenoot, wel een beslijkten, maar toch een die mij bijzonder aanstond. Wij hoorden water rnischen. „Loop nu maar rechtuitdaar is de beek Hij bleef onthutst staan en riep „Gij gaat toch niet weg. Wacht, wat ik u bidden mag tien minuten, dan kom ik terug. Waar wilt gij heen Mogelijk kunnen wij een uurtje samen wandelen". Die voorslag kwam mij eigenlijk zeer gelegen. Ik noemde hem de herberg bij de houtvesterij. „Die ken ik!" riep hij vroolijk. „Ik zoek altijd eerst de herbergen op de kaart van den generalen staf, omdat die altijd te pas komen. Maar deze ken ik bijzonder goed, want ik logeer er. Dus goede vrienden, trouwe buren en derge- lijken „Maak nu gauw dat gij gereed komt. Zoo lang gij er zoo vuil uitziet, kan ik u hoogstens tot de dergelijken rekenen Hij verdween tusschen het hout en ik nam op een boomstronk plaats, waar ik mij bedacht dat ik nog niets uit mijn broodzak gebruikt had en eigenlijk had ik een vreeset ijken honger. „Mis- scbien heeft hij ook trek" dacht ik en knielde yoor mijn zitplaats neer om mijn voorraad to A. Kaksbeeke, waar verleden jaar de trichinen zich openbaarden. De looierij zelf dient voor bergplaats van huiden enz.; een waar lustoord dus voor ratten. Naar ik vernam is het geslachte varken ont eigend, terwgl er ook sprake van is om de twee nog levende varkens te onteigenen. De mama's zijn zeker reeds druk bezig hun keuze te bepalen op boekwerkjes en andere voor werpen die geschikt zjjn voor geschenken. De tjjd dringt dan ook. Nog slechts enkele dagen en St. Nicolaas staat voor de deur. Dit noopt ons de aandacht dier mama's hier te vestigen op een allerliefst boekje, dat ons zoo even in handen kwam. Het isEen klaverblad van vier door M. E. Pjjnappel, uitgegeven door de firma Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam. Dit boekje bevat vier verhaaltjes, nl. Een Holjandscfie jongenGoud haantje, Wat oom de generaal vertelde en Arm en rijk zoo eenvoudig van toon, zoo kinderlijk en tevens van zoo vriendeljjke strekking, dat zij door ons verre verkozen worden boven tal van onbe grijpelijke sprookjes en wij het geheel gaarne 5 of 6 Dec. in menig kinderhand of kinderschoen zagen neergelegd. Eenige keurige penteekeningen van mej. A. Ogterop verhoogen de waarde van het boekje. De boekhandelaar-uitgever Joh. G. Stemler Cz- te Amsterdam zond ons Schetsen van de voedings tentoonstelling en hei Oud-Hollandsche Marktplein te Amsterdam en een Bandteekening-aPum. De schetsen zijn verdienstelijk en zullen zeker allen, die aan de voedingstentoonstelling met hare ap- en depententiën een werkzaam deel namen een welkom souvenir zijn. ter wjj 1 tal van bezoekers als herinnering aan aangename uurtjes, vooral op het Marktplein gesleten, ze zich zullen aanschaf fen. Zou de waarde ervan nog niet zijn verhoogd door een schets, waarop het oude Marktplein werd voorgesteld in avondgewaad, by een bezoek der Nieuwe Markter-kooplui Dat zou zeker zeer typisch geweest zjjn. En dan het Schuttersfeest was dat niet waard geschetst te worden Het Handt eekening-aïbum wordt ingeleid met een woord van J. J. L. ten Kate. Het is bestemd om de handteekening te bevatten van zoo menigen goeden vriend of vriendin. Het is in zeer net gewaad gestoken. De lading zemelen uit het in brand ge raakte schip St. Halvard is thans gelost en in de OoBtkerk te Vlissingen opgeslagen; de schade aan het schip wordt hersteld. De NederL brik Ft er va en het Nederl. barkschip Gerhardus, beiden met hout van Riga voor Mid delburg bestemd, zjjn eerstdaags te verwachten; eerstgenoemde passeerde op 21 Nov. Elseneur en laatstgenoemde op 24 Nov. Dragor. De Nederl. barkschepen Lttcie en Walcheren vertoeven te verdeelen. Het zag er seer smakelijk uit, zooals ik het op een groot blad had uitgespreid en met eikenblaren versierd. De flesch stond middenin. Daar hoorde ik hem komen en al was hij nu niet bepaald in galacostuum, zag hjj er nu toch netjes en behoorlijk uit, met kousen en schoenen. Hij scheen ook zijn blonden krullebol gekamd te hebben. Met een luids „Ei, ei!" bleef hij staan. „Hoor eens boschDymf en menschenkenster, wil dat nu zeggen dat gij mij uitnoodigt vroeg hij en keek beurtelings naar mij en naar het eten. „Gij redt mij ten derden male het leven! Want ik heb een honger als een paard!" Wij hurkten naast elkander in het groene gras en in den boom zat een eekhorentje lange neuzen tegen ons te maken. Wjj zeiden niet veel, maar ik merkte wel dat hij mij voortdurend aanzag. Nu greep hij naar de veldflesch. „Boschnymph, zeg mij in vertrouwen wat gij daarin hebt? Extract van beukennoten of dennennaalden geest? „Limonade!" „Hmwel wat dun. Ik houd meer van cognac.1' Hij haalde een klein fleschje uit den zak en vroeg: „Mag ik er niet een paar droppels bij doen, dat is goed voor de stem." „Maar een heel klein beetje." Ik stak hem met de linkerhand mijn flesch toe en bield mijn frroodje in de rechter. Hjj schonk heel voorzichtig Delfzijl en zullen, als gewoonlijk, gedurende den winter opleggen. Het Nederl. barkschip Jean Baptists vertrok op 20 October j. 1. van Kaap Haiti naar Fort Liberto (eiland San Domingo) en is thans op de tehuisreis. Maandagavond had in de Nieuwstraat alhier eene vechtpartjj plaats tusschen twee jongens; de een bracht den ander met een scherp voorwerp eene verwonding aan het hoofd toe. Door twee arme vissehers wordt in de straten van Utrecht een zeekat tentoongesteld. Dit dier is erg kwaadaardig en vraatzuchtig en nuttigt eiken ochtend voor zijn ontbijt vier emmers water en vier pond levende paling. Volgens de National-Liberale Correspondents bestaat bet voornemen de socialisten-wet in Duitschland voor vijf jaar te verlengen. Lord Hartington en GoscheD zijn gisteren te Dublin aangekomen, waar zij nog denzelfden avond hun veldtocht tegen Gladstone's Home Knie zouden openen. Geheime politieagenten vergezellen de kampvechters der unionistische liberalen. De anarchisten van Chicago hebben een circulaire onder de arbeiders verspreid, waarin zij de noodzakelijkheid emer revolutie bepleiten. De achttien Russische jonge officieren, in een nihilistencomplot betrokken, zijn tot zeer zware straffendwangarbeid of verbanning naar Siberië veroordeeld. In aanmerking van hun jeugdigen leeftijd heeft de czaar deze straf in degradatie veranderd. De rechter van instructie, belast met hef onderzoek naar de ondergeschoven brieven van Wilson aan mdma Limouzin, heeft de gene raals Paul Grévy en Thibaudin gehoord, dis beiden bekenden met deze vrouw gecorrespondeerd te hebben. Generaal Thibaudin is met mdme Limouzin geconfronteerd, die verzekerde, dat een aantal van Thibaudius brieven waren verduisterd» wat deze ontkende. Te Nizza verscheen dezer dagen een tand« meester voor het gerecht, wegens overtreding van de wet betreffende het staatsmonopolie van lucifers. Twee beëedigde agenten van de Compagnie d&S allumeties waren bij dien taotiheelkundige ge komen, hadden zich ieder een tand laten trekken» en toen een lucifer voor hun sigaar gevraagd, alleen om hem te betrappen op het gebruik van Italiaansche lucifers, en proces-ver baal tegen hem op te maken. De rechtbank was met den verdediger vah oordeel, dat een op dergelijke wijze uitgelokte overtreding niet strafbaar geacht kon worden efc sprak den tandmeester vrij. Deze uitspraak van een Fransch rechter ié vooral opmerkelijk, omdat bij ons; in geval van drankwetsovertredingen, wel eens dergelijke prak tijken zijn toegepast, (N. v. d. D.) in en daarbij viel zijn oog op mijn hand. „Draagt gij een ring?" „Ja, ik ben verloofdDit antwoord seheeü hem eerst niet aan te staan, maar terstond dakrijp kwam er als een zonnestraal op zijn ernstig gelaat en hij zei: „Dat is heerlijk." „Het zal u toch wel hetzelfde zijn, mijnheer Muller „Neen, want nu mag ik u terugzien, en ntó kunnen wij als goede kameraden elkaar in het bosch ontmoeten, zonder dat gij behoeft te vreezen dat ik n het hof maak. Heb ik geen gelijk?" „Dat is waar," antwoordde ik snel. „Zijt gjj alleen „Geheel alleen, om een kuur te doen!" Wij waren opgestaan, en wandelden verder. Hij vertelde aardig en levendighij was zeer ont wikkeld en het verheugde mij dat hij zoo gaarne met mij sprak. Daarvoor hebben wij toch een zeer fijn gevoel. Eensklaps bleef hij aan een kruispunt staan en keek om zich heen. O, zoo, nu weet ik weer waar ik ben. Wilt gij links gaan „Ja." „Een groote omweg. Rechts is veel nader, maar wel iets moeielijker. Kunt gij nog een half uur langs een hobbelig pad klimmen „Ja zeker." „Volg mij dan!" Dat deed ik gaarne. Die vreemdeling boezemde mij vertrouwen in, Alles aan hem was zoo frisöh

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1