N» 280. 130' 1887. Maandag 28 November. BUITENLAND. «pi iep ea Verpaflfflpp in Mai l' Middelburg 26 November. Landbouw. Kerknieïïws. ïtscLtszaken. Burgerlijke stand. Weerkundig waarnemingen, Algemeen Overzicüt. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 8/m, franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels /1-.60 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, BevallenC. JZietse, geb, Sehot, a, H, Nieuw- MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kminingen: F. van den Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niettwenhuijzen en te Tqrneuzen: L. van Wijck. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomenen nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Botterdam, en de firma Erven B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger- Uit Vlissingen schrjjft men ons De heden middag alhier gehouden raadszitting werd gepresideerd door den heer A. Smit en bijgewoond door alle leden op den heer A. Loois na. Ingekomen waren verschillende beslissingen van ged. staten tot goedkeuring van genomen raads besluiten en een gunstige beschikking van dat college op een bezwaarschrift van de wed. Dom burg geb. Bowbyes tegen haren hoofdelij ken omslag. Overgelegd werd het verslag van den staat der Nederlandsehe zeevisscherijen. Tot lid der commissie voor den hoofdeljjken omslag, ingevolge het raadsbesluit van 10 Oct., werd ,hftf$emd de heer A. Le Sage van Hoeve. Goedgekeurd werden met algemeene stemmen de voorwaarden voor de verpachting van den tol op den rijweg VlissingenMiddelburg. Door burg. en weth. werd overgelegd eene na dere regeling van het teekenonderwjjs op de openbare Bcholen, naar aanleiding van eene op merking van gedeputeerde staten. De voorgestelde geringe wijziging werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Ingewilligd werden een verzoek van L. F. Muller tot aankoop van een stuk grond op het plein bjj de voormalige marine kazerne, tot het bouwen van een veeplaats met stalling, en een ander verzoek van denzelfden persoon tot aankoop van een ge deelte muur vaa het afgebroken kruitmagazijn aldaar. De grond, groot 100 vierk. meter, werd verkocht voor f 250 en de muur voor 100. Ten slotte werd goedgekeurd een beschikking over een som van 6 uit de onvoorziene uit gaven, verschuldigd wegens het luiden van de klok. Volgens ontvangen bericht is de geredde mail van het stoomschip W. A. Scholten doorgezonden naar hare bestemming. Tot onze groote verwondering was het aantal leden der afd. Walcheren van de Zeeuwsche land- bouwmaatschappij, heden morgen op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging bjjeen, zeer gering. Tot onze verwondering, want van de leden eener afdeeling, die met bijna algemeene stemmen zich voorstander verklaarde der invoering van bescher mende rechten en die, naar aanleiding van een door den heer F. Hombach te Hulst gehouden lezing over dit onderwerp, dezen heer uitnoodigde in haar midden deze zaak eens te bespreken, ware seer zeker trouwer opkomst plicht geweest. Zelfs het bestuur was slechts in kleinen getale tegen woordig. Nadat de spreker, bjj ontstentenis van den voorzitter en den vice-voorzifter, door den heer J. H. Snijders bjj zijn auditorium was ingeleid en deze zjjn leedwezen over de luttele opkomst had uit gesproken, begon de heer Hombach met te zeggen dat, toen hem op 26 Juli de Midd. Ct. in handen viel en hjj daarin las dat in de afd.-vergadering een voorstel te berde was ge bracht om een bewjjs van instemming te verleenen met het door hem op de algemeene vergadering te Hulst gesprokene en dit voorstel werd omgezet in eene uituoodiging om voor de leden dezer afd. zjjne voordracht te herhalen, hem wel eenige vrees beving. Die vrees week echter voor het verlangen om zoo mogeljjk iets bjj te dragen aan de ontwaking van den sluimerenden landbouw. Na eene korte voorafspraak en na eene weer- legging van de, naar aanleiding van zjjne lezing te Hulst, door de N. R. Ct uitgeoefende eigenaar dige critiek, zette de heer Hombach zjjne denk beelden uiteen. Aangezien van hetgeen de heer Hombach sprak op de algemeene vergadering der maatsohappjj, den 7en Juni jl. te Hulst gehouden, door ons een uitgebreid resumé werd gegeven (te vinden in de Midd. Qt van 8 Juni 1887, n» 132) kunnen wjj ons ertoe bepalen daarnaar te verwjjzen. Wel is waar zeide de heer Hombach thans niet precies hetzelfde, maar werden toch in hoofdzaak dezelfde gronden aangevoerd. De heer Hombach Bloot met te wijzen op de onevenredigheid, waarmede men den druk der belastingen verdeelt en men het grondbezit nage noeg alle lasten doet opbrengen, die dan voor ges gwot deel nog gebruikt worden voor bet maken van havens, kanalen, kortom van alle mid delen van verkeer, waardoor de invoer van vreemde granen vergeraakkeljjkt wordt, waardoor wij verplicht zjjn vreemden arbeid te betalen. »Vooruit dus, grondbezitters en landbouwers" zeide de heer Hombach »laat onB de handen met beleid en volharding aan het werk slaan, laat ons gebruik maken van alle gepaste middelen, die de krachten vormen van een eendrachtig samen werken, laat ons bekwame afgevaardigden kiezen, die op de hoogte zjjn van onzen neteligen toestand. En al mocht ook al een ministerieel antwoord ons niet tevreden stellen en al mocht in een regeeringsantwoord, aan ons gericht, al voorkomen, dat geen belangrjjke belastingen het landbouw bedrijf drukken, zoodat vermindering of afschaffing derzelve onnoodig is, en al mocht ook worden beweerd dat invoerrechten nadeelig zijn en den bloei van het landbouwbedrjjf belemmeren, dat de regeering door alle middelen zoo tracht te bevoor- deelen, geen moed verloren. Laat ons hopen, dat het hoofdbestuur van onze maatschappjj het voorbeeld van dat van Limburg moge volgen, hetwelN, na een afwijzende beschik king te hebben ontvangen op zjjn verzoekschrift tot verkrijging van matig invoerrecht op vreemde granen, niet stilstaat, en, in afwachting van de inwilliging van het eerste, onlangs een tweede request der regeeriug toezond, dat, naar mijn inzien, bjj gemis aan invoerrechten, de beste resultaten zal kunnen afwerpen. Zoo de protectionnisten echter vanwege het hoofd bestuur in deze niet dien steun vinden, welken zjj gaarne er van hadden, laat ons dan uit eigen parti culier initiatief handelen, laat ons dan de leden der land bouwmaatschappijen in hunne respectieve af- deelingen bjjeenroepen, laat ons in iedere afdeelings- vetgadering het adres aan de kamers tot verkrijging van invoerrecht of bescherming onderteekenend, en zoodoende een monster request den vertegen woordigers aanbieden, die hieruit zullen kunnen zien den wensch der landbouwuitoefenende be volking. Dat in dat request worde uiteengezet, hoe de opbrengst van den staat der graanrechten, ruim 5000 000 worde besteed tot afschaffing of vermindering van de voor den arbeidenden stand drukkende belastingen. Dat het te heffen recht een schaalrecht moge zjjn, waardoor de consument voor al te overdreven prjjzen worde gewaarborgd. Dan eerst zullen we de overtuiging verkregen hebben een aanvang te hebben gemaakt met het werk, waarvan ik u allen de voleindiging ten spoedigste toewensch". Na afloop der lezing bracht de heer Snijders den heer F. Hombach namens de aanwezigen dank en hulde voor de gedane mededeelingen en stelde hjj daarna de gelegenheid tot debat open. Een der aanwezigen, zelf ook protectionist, daarvan gebruik makende, meende het zonderlinge van de weinige opkomst hieraan te moeten toe schreven dat den leden in hoofdzaak bekend is, welke gronden door den spreker worden aangevoerd anderdeels ook daaraan dat de afdeeling, gebonden als zjj is aan het hoofdbestuur, toch als afdeeling geen stap in de verlangde richting doen kan. Hjj was het overigens geheel eens met den spreker. Een ander lid, vrjjhandelsman, verklaarde dat, hoe doorwrocht ook de rede van den heer Hom bach moge zjjn, hjj daardoor nog niet is bekeerd. Hjj wilde echter thans de gronden, door den spreker, aangevoerd niet bestrijden, doch alleen enkele opmerkingen in het midden brengen. Waar de heer Hombach over het productie vermogen en de productie kosten van graan in Amerika heeft gesproken, meende dit lid dat hjj dit vermogen lager en die kosten wat Amerika betreft hooger heeft hooren Bchatten dan de heer Hombach deed, terwjjl het productie-vermogen in ons land door hem hooger wordt getaxeerd dan door den heer Hombach. Heffing van beschermende rechten op granen zou, volgens dat lid, moeten gepaard gaan met beschermende rechten op andere zaken, daar z. i. den eenen burger van den staat geen voorrechten mogen toegekend worden boven den ander. Waar dit onmogeljjk is, moet men zich twee maal bedenken alvorens men aandringe op be scherming van den landbouw alleen. Naar aanleiding van hetgeen de heer Hombach zeide van het pogen der Limburgsche m" wees datzelfde lid, tevens lid van het hoofdbestuur, erop dat ook het hoofdbestuur der Zeeuwsche m" den landbouwer helpen wil, zooveel als in zijn vermogen is. Echter niet op de wjjse als Limburg, dat uit de zakken van alle ingezetenen 2j- ton gouds putten wil, om die ten goede te doen komen aan ééne klasse, die der landbouwers. De Zeeuwsche mf wil de land- qo»w«» zooveel mogelijk zich zeli doen bolpes; ze wil hen laten zien en waardeeren wat in andere streken met succes wordt gedaan ze wil dat de landbouwers' de handen uit de mouw steken en heeft dat getoond, waar het pogingen aanwendde om maatregelen te nemen tot verbetering van het paardenras. Met een kort woord repliceerde de heer Hombach nog. Hjj toonde aan dat, waar door voorstanders van het vrijhandelsstelsel steeds de vaan der vrjjheid hoog wordt gehouden, toeh, met het meeste respect voor vrijheid, wanneer bljjkt dat die te ver gaat en het vrjj handels systeem ongelukkig maakt, die vrijheid eenigs- zins aan banden behoort te worden gelegd. Laat ons practisch zijn zeide hjj en het oog slaan op Frankrijk, Duitschland, Oostenrjjk en Zweden, landen die toeh zeker niet in ontwikkeling bjj Nederland'' achterstaan en die toch het beschermend stelsel in genade hebben aangenomen. Zooals indertijd door ons gemeld werd, heeft zich in den afgeloupen zomer in deze gemeente eene commissie geconstitueerd ter viering van het 50jarig jubileum van Z. H. Paus Leo XIII. Die commissie bestond nit den Z.Eerw. heer J. F. Bernsen, pastoor der B. K. gemeente alhier als eere-voovzitter, de heeren D. J. Mes als voor zitter, H. Olthof, P. A. D. Bouca, E. H. Peek, A. H. van Agten, F. J. Larsen, M. A. Mes en P. A. A. Kuijpers als leden, terwijl de heer J. J. Ceulen als secretaris en de heer W. J. F. Govers als penningmeester optrad. Deze commisie is in bare pogingen uitstekend geslaagd en in staat geweest de feestviering op alleszins waardige wijze te doen plaats hebben. Ofschoon de feestdag op 31 December valt beeft de commissie besloten de feestviering op Dinsdag 3 Januari 1883 te houden. Op dien dag zal des morgens te 10 uren eene solemneele mis worden opgedragen, waarbij het zangkoor zeer versterkt zal zijn, terwijl onder de H. Mis door den heer pastoor eene korte toespraak zal gehouden worden. Dien dag worden de weeskinderen in het ge sticht op de Heerengracht onthaaldnatuurlijk worden de armen ook dien dag niet vergeten. Des avonds te 7 uren wordt in de groote zaal van het Schuttershof een luisterrijk concert ge geven, waarop o. a. ten gehoore zal worden gebracht de Leo-cantate, voor soli en gemengd koor, muziek van den Zeereerw. heer M. J. A Lans, pastoor te Schiedam, woorden van den Zeereerw. Huoggel. heer J. A. de Bijk, professor aan het seminarie te Hageveld. Op denzeliden avond wordt in het hetzelfde lokaal door den Zeereerw, Hooggel. heer abbé J. W. Brouwers, pastoor te Bovenkerk, eene feestrede uitgesproken. Wijl bet ons bekend is dat op het concert zich uitstekende zangers en zangeressen, ook solisten, zullen doen hooren, en de welsprekende gaven van den heer Brouwers door velen hoog worden gewaardeerd, wagen wij het de hoop uit te spre ken datderegelings-commisaie ook niet-katholieken iu de gelegenheid zal willen stellen deze avond- feestviering te kunnen bijwonen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Vrijdag zijn veroordeeld wegens: diefstal: C. C. K. 26 j., werkmaD Schoon- dijke, thans alhier gedetineerd, tot 8 m. gev. desertie van boord: A. B. 21 j. kok en J. D. v. M. 19 j. lichtmatroos, beiden zonder bekende woonplaats, elk tot 1 m. gev. beschadiging J. G. v. D. 15 j., timmer mansknecht Yerseke, tot f 3 b. s. 3 d. h. mishandeling W. v. H. 23 j., arbeider Goes, tot 1 maand gev.M. d. P. 21 j., arbeider Kapelle, tot ƒ8 b. s. 6 d. b. en P. K. 22 j., ar. beider Kapelle, tot 12 b. s. 8 d. h. beleediging en mishandeling C. v. W., 41 j., landbouwer Serooskeike, tot 2m.gev- Vrijgt sproken zijn M. B., 27 j., werkman Schoondijke, thans gedetineerd, beklaagd van diefstal, en C. K., 21 j., arbeider Kapelle, beklaagd van mishandeling. Van 19 tot 26 November. Vlissingen. Gehuwd: M. J. Batelband, jm. 29 j. met A. C. van Os, jd. 22 j. W. Hendrikse, jm. 24 j. met M. Vader, jd. 21 j. poort, geb. V*n Son, z. C. G. Kimmel, geb. Tromp, z. M. Barto, geb. Maeson, d. J. H. Bietbergen, geb. Vorhoogh, d. J. A. Mieremet, geb. Koene, z. P. de Bjjcke, geb. Willeboordse, d. M. M, Kop- pejan, geb. Machielse, z. O. B. Plouvier, geb. Vernieuwe, z. J. F. de Weerd, geb. Kujjpers, z. P. Volk, geb. Van der Hof, d. OverledenJ. P. Schot, z. 2 d. G. van Bos- wejjde, man van A. van Lierop, 73 j. H. Brugman, vrouw van D. A. van Oosten, 28 j. J. Kooman, d. 7 j. W. Kooman, z. 5 m. Datum. Plaats. V oorwerpen. Informatiën. 28 Nov. Middelburg, verp. Wal, Ontv. registr. 2 Dec. Veere, Huis enz., Tak. 2 H Vlissingen, Huis, v. U.Pietcrse. 7 n Yerseke, Winkelhuis, De Vos. 8 H Vlissingen, Panden, Leenbank. 20 Middelburg, Tollen, Beg. en dom. 21 Oostburg, Tollen, Reg. en dom. 22 H Tholen, Tollen, Beg. en dom. 23 n Domburg, Hout, Loeff. 26 Nov., de-1 morgens te 8 uren. Verwacht: Z.W. wind. Thermometerstaad te Middelburg. 26 Nor.'smorgens 8 uren 40 gr. 's middags 12 uur 47 gr. 's avonds 1- u. 46 gr. F. Het is een zware proef, waarop Jules Grévy het geduld zijuer vrienden en niet-vrienden stelt. Donderdag reeds kwam de kaufer bijeen ifc da verwachting eenige gewichtige mededeelingen nit het Elysée te ontvangen, maar blijkens een H a v a s-bericht zal zij nog tot de eerste dagen der volgende week naar de bood schap van den president moeten uitkijken. Van waar nog deze aarzeling, nadat Jules Grévy eenmaal besloten heeft af te treden Zijn het politieke redenen Zijn het persoonlijke redenen, die hem dwingen de crisis ten nadcele van het land te doen voortduren De eerste zijn onbekend en de laatste Mag men ze veronderstellen bij een man met zulk een smetteloos verleden als de tegenwoordige president, wiens groote verdiensten in de republiek alom erkend en wiens tragisch einde van een eervolle politieke loopbaan alom beklaagd wordt? Ook is de veronderstelling, dat Jules Grévy weder in zijn besluit tot aftreden door een of anderen boozen invloed aan het wankelen is ge-* bracht, te verwerpen; zijn gedrag ware dau da® van een stijftioofdigeu, half kindschen grijsaard, die elk begrip van de tijdsomstandigheden had verloren. En toch bestaat er eenige grond voor deze opvatting. Op het Elysée duren de beraad* slagiügen voort; er komen dagelijks vijf, zee politieke personen met den president over den toestand raadplegen; hoewel ze bijna allen hetzelfde antwoord geven iu meer of minder pathetische, of beleefde termen: „Mijnheer de president, uw ontslag is een droeve noodzakelijkheid geworden", wisselen de berichten over het heen gaan of aanblijven van den heer Grévy geregeld af. 's Morgens heet het, dat het ontslag zeker is en 's avonds is er geen sprake meer van. Van meer dan éen zijde wordt beweerd, dat Julea Grévy nog altijd hoop koestert het spel te winnen. Ofschoon Parijs kalm blijft, vreest men van dag tot dag meer dat het in de Faubourgs zal beginnen te gisten, wanneer deze onzekere toe stand nog langer duurt. De eene manifestatie zal dan spoedig op de andere volgen, en wat deze straattafereelen voor Frankrijk, voor het zich in een abnormalen politieken toestand bevindende Frankrijk beteekent, weten de republikeinen al te goed. Zelfs de lemps, die tot heden hefi stilzwijgen bewaarde over het ontslag van den heer Grévy het is waar een veelzeggend stilzwij gen dringt er, op de eigenaardige kalme wijze van dit blad, in zija laatste uommer op aan, dat de president de entr'actewaarin de repabliek verkeert, kort make, daar zij uit een politiek oogpunt al te veel gevaar oplevert. Het ontslag van den heer Grévy staat vast; er blijven nog eenige formaliteiten te vervullen over, maar in werkelijkheid is de post van president vacant. „Nimmer schrijft de Temps moet men het toeval op de proel stellen» Niemand weet welke moeilijkheden en gevaren ons de dag van worgen kan brengen, De beer Grévy is de eerste

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1