8 FEUILLETON. Verspreide Berichten. Kerknieuws. DE ZUSTER. Rgcfctszaken. Het is zeker voor ons ran het hoogste belang, iets meer te vernemen omtrent de uitwerking der Duitsche Bchietkatoen-granaten, welke uit de reeds ingevoerde getrokken mortieren van 21 cM. worden geworpen. De tot dusver bekende granaten konden ten hoogste 2 M. diep in aarden borstweringen drin gen, maar de schietkatoen-granaten banen zich een weg van 4 tot 5 M.aldaar springende maken zjj een muntrechter van ongeveer 5 M. bovenwijdte en 2 M. diepte. In dikke steenen gewelven werden gaten van ongeveer 2 M. middellijn geslagen. Het gevolg hiervan is dat dekkingen van bijvoorbeeld 3 M. zand op 1 M. gewelf, welke tot heden als bomvrij werden beschouwd, door een enkelen treffer volkomen kunnen worden door geslagen. Het is waar, niet alle schoten behooren tot de treffers, maar de aanvaller heeft geen haast; en is hp er eenmaal in geslaagd uit zijn mortier batterij het vuur te openen, dan kan hjj een geheelen dag schieten, en dan zijn er niet zoo bijzonder veel „gelukkige" schoten noodig om de bomvrijheid van het fort tot een leugen te maken. Dezelfde granaten kunnen ook gebezigd worden om in de lucht boven het fort te springen, ten einde het verblijf vooj: de bezetting, die zich niet in êe bomvrije gedeelten bevindt, (Onhoudbaar te maken. Men gebruikt dan zoogenaamde tijdbuizen, die het projectiel, na een bepaald tijdsverloop in de lucht, dus zonder schok tegen eenig doel, tot springen brengende alsdan verkregen uitwerking noemt men scherfwerking en die is alzoo tegen levende doelen gericht. Zoo gaf een gietijzeren granaat van 8 cM. 200 scherven, wegende elk meer dan 10 gram, en 600 scherven van 1—10 gram. Een dergeljjke granaat met buskruit gevuld gaf slechts 37 scherven. Een gietijzeren granaat van 15 cM. gaf 376 scherven boven de 10 gram, 828 scherven van 110 gram; eene dergelijke met buskruit gevuld 42 scherven. Deze projectielen bjj den mortier van 21 cM. bezigende, kan men met een hagel van scherven het fort overstelpen. »Het medegedeelde zal wel voldoende zjjn om te doen begrijpen zegt „Mars" ten slotte dat het in den vervolge onmogelijk zal wezen in de tot dusver aangelegde versterkingen stand te houden, wanneer het den aanvaller gelukt batte rijen aan te leggen, waarin projectielen met brisante springlading worden beschoten. Het is zeker om wanhopend te worden voor staten, die hun verdedigingsstelsel reeds hebben voltooidzjj kunnen als het ware weer van meet af beginnen. En zeker is het te prijzen dat onze regeering met de voltooiing van het vestingBtelsel wenscht af te wachten, welke middelen de wetenschap aan de hand zal weten te doen om in dezen fatalen strijd niet weerloos tegenover den vijand te staan." De heer ds J. W. P. Gobius du Sart, te Nieuw en St. Joosland, bedankte voor het beroep naar Scherpeoisse en Westkerke. Omtrent het kerkelijk conflict te Axel schrijft men aan De Standaarddat de kerkeraad aan het classicaal bestuur van IJzendijkë vroeg om vóór 20 October antwoord op zijn vraag of ds Wolf zonder approbatie van het classicaal bestuur van Wijk zou worden toegelaten. Toen op dien dag niets was ontvangen, besloot de raad ds Wolf te vezoeken, zonder approbatie naar Axel over te komen. Den 3en November kwam eindelijk het schrijven van het classicaal bestuur van IJzendijke in, waarin de goedkeuring werd ge weigerd- tevens werd bericht, dat het verzoek van den kerkeraad van den I2en October geen uitvloeisel was van een wettige kerkeraadsverga- dering, omdat die plaats heeft gehad zonder de voorzitting van den consulent. Deze is nl. ds Buyze, predikant te Hulst, en lid van het classicaal bestuur van IJzendijke. Hem was verzocht bij die vergadering tegenwoordig te zijn, doch hij bleef weg. Met zekerheid kan nu meegedeeld worden dat Uit het Noorsch. Van MAGDALENA THORESEN. Het bloed steeg Anna naar het aangezicht. Een kus had nog nooit iemand van haar gevraagd, en sedert haar moeder dood was, had zij niemand gekust. Zij wilde heel stijf voorbijgaan om te toonen hoe boos zij was maar kon zich niet goed houden en diep bedroefd sprongen de tranen haar uit de oogen. Eensklaps veranderde zijn stemming. „Kindlief, heb ik u verdriet gedaan Dat was mijn be doeling niet. Ga gerust heen." Hij zei dit met zulk een hartelijke, welluidende stem, dat zij er door getroffen werd en hem glimlachend aanzag. „Lieve tijd, wat hebt gij mooie oogen, meid", riep hij uit en stond op. „Neen, neen, gij behoeft niet bang te zijn", voegde hij er vrieadelijk bij. „Ik wil u waarlijk geen kwaad doen. Ik vraag alleen nog eens of gij mij een hand wilt geven." Anna bedacht zich. Zij had kleine, goedge- vormde handen, maar men kon zien dat zij er mede werkte wat wilde hij met zijne witte hand, waaraan een groote ring stak, met haar bruine hand? Doch daar hij haar zijn hand bleef toesteken, gaf zij hem eindelijk de hare en werd weer rood van verlegenheid. te Axel een pastorie voor ds Wolf is gekocht, en dat bij den len of 2en Zondag in December zijn intrede zal doen. In ons nommer van 5 Nov. 11. meldden wij dat door de Arrondissements-rechtbank alhier o. a. wegens wederspannigheid N. v. d. B. 33 j. en M. van B. 38 j., beiden visschers te Arnemuiden, ieder tot 3 d. gev. werden veroordeeld. De ons gezonden opgaaf ia foutief gebleken; de opgelegde straf was drie maanden. Woensdag is te Vlissingen binnengekomen het Belgische stoomschip Stad Nieuportten einde in het droogdofc der M" de Schelde te worden geplaatst tot het houden eener expertise, tengevolge van het bekomen eener ernstige avarjj, daar het geladen vaartuig in Engeland aan den grond heeft gezeten. Dienzelfden dag zou de proefvaart hebben plaats gehad van Zr Ms torpedo transportvaartuig Merkuur. Kort na het begin moest de vaart wegens een klein gebrek aan den ventilateur worden gestaakt. Dinsdag had de landbouwer J. T. te Nisse, die zich onder de gemeente 's Gravenpolder be vond, het ongeluk met een wagen op hol te geraken doordat zjjn paard schrikte van een toeschietenden hond. De man geraakte van den wagen en bekwam vrjj hevige kwetsuren en ontwrichtingen, zoodat hjj naar huis vervoerd moest worden. Paard en wagen bleven onbeschadigd. Op de Woensdag te Terneuzen gehouden paarden- en veemarkt waren aangebracht 5 paar den, 26 stuks rundvee en 85 varkens. Premiën werden toegekend aan J. Dieleman Az. te Ter- neuzen, voor het schoonste ruinpaard le premie 4, en 2e pr. 2, alsook voor het grootste getal paarden van éen en denzelfden eigenaar 4; aan C. de Kraker te Zaamslag, voor het schoonste merriepaard le pr. ƒ5; aan de wed. M. de Brujjne te Terneuzen, voor het schoonste jongpaard lepr. 4; aan H. Hartog te Terneuzen, voor den schoonsten springstier 5, voor het schoonste stuk rundvee uit de kantons Hulst en Terneuzen le pr. 4, en voor het vetste stuk rundvee/5; aan A. de Fejjter te Terneuzen, voor het schoonste stuk rundvee uit de kantons Hulst en Terneuzen 2e pr. ƒ2; aan A. de Kegels te Ertvelde (België), voor het schoonste stuk rundvee van buiten die kantons aangevoerd le pr. 4, en voor het grootste getal rundvee van éen en denzelfden eigenaar ƒ4; aan J. van Boven te Ellewoutsd j|k, voor het schoonste stuk rundvee van buiten de meergenoemde kantons aangevoerd 2e pr. 2; aan R, J. Scheele te Terneuzen, voor de beste baatgevende of kalfdragende koe le pr. 5aan J. P. Scheele te Terneuzen, idem 2e pr. ƒ2; aan P. Galle te Zaamslag, voor het schoonste rund van 1 tot 2 jaar oud 4aan J. Pladdet te Hoek, voor het schoonste kalf 3aan B. Da vids te Koewacht, voor het grootste getal varkenB boven de 6 stuks, van éen en denzelfden eigenaar 2aan J. Jansen te Stekene (België), idem boven de 25 stuks 5. Yan het aangevoerde rundvee werd ongeveer de helft tot verlaagde prjjzen verkocht. De volksbibliotheek vanhetNuts-departement te IJzendjjke ontving van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene sub sidie van veertig gulden. Dezer dagen is een gobelin, dat voor eenige maanden beschadigd en verknipt aan het atelier van de dames Knol en Yan der Kaajj te Amster dam ter herstelling werd toevertrouwd, gereed gekomen. j Die dames hebben daaraan, naar in het N. v. d. D. wordt geschreven, wonderen van bekwaam heid betoond. Het tapjjt was op verscheidene plaatsen geheel afgesleten en er waren geheele stroken verloren gegaan, doordien de gobelin eene openslaande deur moest bekleeden. Door de be werking is het kostbare weefsel thans weer geheel „Ik heb vroeger nooit gezien hoe schoon gij zijt, juffrouw Anna. Gij heet immers juffrouw Anna vroeg hg en hield haar hand vast. „Ja", fluisterde zij eu zag schuchter naar hem op. Daar zij echter weer bang voor hem werd, trok zij schielijk haar hand terug eu maakte dat zij wegkwam. „Neen, zij lijkt niets op haar broer", zei hij bij zich zelf, terwijl hij haar door het venster nakeek. Neen, dat deed zij ook niet, maar zij was toch zijn zuster en tot op zekere hoogte zou zij wel van hetzelfde slag zijn. Na die ontmoeting kwam en ging zij als ge woonlijk naar haar werk. Eglert groette haar vriendelijk, maar daarbij bleef bet; doch bij lette veel meer op haar broeder, die nu eens hier, dan eens daar zat, doch meestal ledig liep. Dan had Eglert steeds wat voor hem te doen en zond hem vaak naar de steengroeven voor het een of ander werk. Dat ergerde den knaap en daar hij terstond opgemerkt had, dat de boek houder op zijn zuster gesteld was, gaf hij haar om haar terughoudendheid den schnld. „Die klerk jaagt me maar overal heen!" bromde hij op zekeren dag. „Als hij u maar niet wegjaagt, dan is het al heel mooi," antwoordde zijn zuster. „Ja, als hij mij wegjaagt dau is het uw schuld, want gij zijt zoo koel tegen hem maar ik wil dat gij goede vrienden wordt". „Word zelf goede vrienden met hem," zei zij boos eu ging heen. hersteld, zoodat het moeieljjk is het oude van het bjj werk te onderscheiden, hetgeen te merkwaar diger is, omdat het oude natuurlijk niet, het bjjwerk daarentegen wel uit de hand is gemaakt. De gobelin, al prjjkt zjj niet in den glans der nieuwheid, hetgeen zelfs niet zeer eigenaardig zou zjju, is thans weder geschikt om bet stadhuis van Leiden, waar niemand haar vroeger het aankjjken waard zou hebben geacht, op te luisteren. De ex-keizerin Eugénie, reizende onder den naam van gravin De Pierrefonds, heeft met haar gewone gevolg, weer in het Amstel-Hotel haar intrek genomen. Te Amsterdam viel eene zestienjarige dienst bode uit een raam der derde verdieping op een binnenplaats en overleed kort daarna. Een dame aldaar laat dageljjks aan 500 gezinnen in de Jacob van Lennepstraat een tarwebrood uitreiken en bovendien eens per week een ons koffie. Zou zulk een voorbeeld niet elders bjj rjjken navolging verdienen? Door iemand te Haarlemmermeer werd in de vorige week aan den heer V., te Langerak, een aangeteekende brief verzonden met ongeveer 400. Bjj de opening bleek er echter een bank biljet van 100 te weinig te zjjn en zag men dat de enveloppe op zjjde geopend was geweest en daarna met gem zeer netjes dicht gemaakt, zoodat het bjj oppervlakkige beschouwing niet in 't oog liep. Bjj het boren van een put te Baarn heeft een grondstorting plaats gehad, waardoor 3 per sonen bedolven geraakten. Een er van is een uur later levend te voorschijn gebaald; de beide anderen bevonden zich echter op eene diepte van ruim 20 voet en konden niet zoo spoedig bereikt worden, zoodat ze dan ook levenloos naar boven werden gehaald. Een er van was vader van een groot gezin. Timmerman, berucht wegens den weinige jaren geleden gepleegden moord op twee leden der familie Yan Oppen te Maastricht, is in de strafgevangenis te Leeuwarden overleden. Hoe dikwjjls reeds tegen de kwade practjjken van kwartjesvinders is gewaarschuwd, toch maken de chevaliers d? industrie telkens nog slachtoffers. Nu weder is te Botterdam een Vlaardinger dupe van hen geworden. Hij schoot er circa 250 bjj in. De taktiek is nu eenigszins veranderd. Het kwartjes vinden is uit de mode, doch er wordt door een der leden op straat met een voorbij ganger een praatje gehouden en deze gelokt naar een herberg, waar 3 personen bezig zjjn kaart te spelen, gewoonljjk een spel met 3 kaarten, een soort van banken. Binnenkort kan de delinquent de verleiding niet weerstaan mede te spelen en is meestal de dupe der historie. De justitie te Tiel heeft eene instructie ge opend tegen den van zjjn ambt ontzetten notaris Swemer. Tusschen de Omvalbrug en Schollenbrug, nabjj Amsterdam, is Dinsdagavond een heer door eenen goederentrein van den NederlandschenRjjn- spoor overreden. Het ljjk zat bij aankomst aan de locomotief vastgeklemde Hoe kleine oorzaken treurige gevolgen kunnen hebben, moest de arbeidersjongen M. te Dinx- perlo ondervinden, die een klein zweertje op de lippen openprikte en tengevolge van bloedver giftiging binnen drie dagen overleed. Vertrouwbare berichten over den toestand van den Duitschen kroonprins worden eerst heden te Berljjn verwacht, daar prins Wilhelm niet voor gisteren avond te San Remo kon aankomen. Yoor heden dacht men ook zou waarschjjnljjk geeu consult plaats hebben, maar uit Weenen wordt geseind, dat het gisteren ingestelde voorloopige onderzoek tot zeer ongunstige uitkomsten heeft geleid. Dr. Mackenzie is met Schrötter en Krause eens dat de woekering onverwacht sterk toege nomen is. Dinsdag nog is de kroonprins uitgereden. Sommige bladen melden, dat de kroonprins; in geval een grootere operatie noodzakeljjk is, op verlangen van den keizer naar Berljjn zal terug- keeren en niet in het buitenland zich zal laten opereeren. „Ja als gij dat niet wilt, dau doe ik my een ongeluk", riep hy haar na. Zij bleef ver schrikt staan; want er schoot haar een vreeselijk denkbeeld door het hoofd. Als hij zich een ongeluk aandeed, dan was zij voor haar geheele even ongelukkig en wat nog erger was dan zou hun oude vader van verdriet sterven. Wat moest zij doen Zij sloot zich op haar kamertje op, een klein zolderkamertje, waar niets andeis stond dan de oude latafel van haar moeder, een bed en een stoelmaar dit was toch haar eigen wereld, waarheen zij met haar leed kon vluchten. Ditmaal vond zq er echter geen vredezij had steeds het wanhopige gelaat van haar broeder voor zich en dat wilde maar niet wijken. Wat moest zg doen voordat het te laat was? Zou zij naar den klerk toegaan en hem smeeken goed voor haar broeder te zijn Ach, die kus, dien zy hem geweigerd had, zou zy gaarne geven als zy Paul daarmede kon redden. Maar in den laatsten tijd was het alsof Eglert boos op haar was. Zij liep af en aan, doch hy hoorde of zag haar niet meer. Hoe moest zij het toch aan leggen? want wilde zij goede vrienden met hem worden, dan moest zy de eerste zyn om een praatje met hem te beginnen en hoe zou ze dat doen Toen zij in den loop van den dag naar he kantoor ging, zat de klerk op zijn gewone plaafs en deed alsof hy haar volstrekt niet zag. Zy ging langzaam naar de andere kamer, deed haar werk en kwam terug nog keek hjj niet op. Toen bleef zij midden in de kamer staan zonder zich Ingeval de operatie aan de keel van buiten af zou geschieden, zou, volgens het oordeel der autoriteiten, de snede in het strottenhoofd en niet in de luchtpjjp moeten worden aangebracht. Eene operatie van het strottenhoofd, waarbjj zelfs kanker geheel verwijderd kan worden, vooral wanneer de algemeene toestand zoo goed is als bjj den kroonprins, is volgens de keel-clinici te Parjja, Poyet en Fiaurel, zonder gevaar. De Berljjnsche beurs was gisteren zeer gevoelig, daar men uit het luchten der kamers van het paleis des kroonprinsen opmaakte, dat de terug keer van den patient aanstaande was en een operatie geen lange uitstel kon hebben. De keizer neemt in beterschap toe. In de Belgische kamor van afgevaardigden deed de voorzitter, bjj de installatie van het bureau, een beroep op den jjver der leden, ten einde de voorstellen tot sociale hervorming, welke de regeering voornemens is in te dienen, te kunnen behandelen. De minister-president, de heer Beer- naert, zeide dat de financieele toestand gunstig is. Het tekort overal885 is teruggebracht tot 800.000 fr.; over 1886 zal er, niettegenstaande er 4 millioen minder ontvangen werd, 3 millioen overbljjven; over 1887 bedraagt het overschot 9 millioen. In 1888 zal de gendarmerie versterkt worden, en zullen gelden aangewezen worden tot herstelling van gebouwen voor den openbaren eeredienst en tot verhooging der militaire pensi oenen. Uit Aden werd gisteren aan de Tribuna gemeld, dat de Engelsche zending naar den koning van Abyssinië door de lastdragers en gidsen in den steek is gelaten, zoodat de Engelschen hunne bagage moesten prjjs geven. Uit een later bericht bljjkt, dat het ongeval in niets anders dan gebrek aan drinkwater bestond. Na te Massouah te zjjn teruggekomen, is de zending dadelijk langs een gemakkelijker weg weder op reis gegaan. Da commissie van enquête uit de Fransche kamer bestaat uit 10 leden der extreme gauche 4 der gauche radicale3 der Union des gauches en 3 leden der reehterzjjde. De meerderheid bestaat dus uit leden der groepen, die vjjandig tegen het kabinet zyn gestemd. Naar men verzekert zal de commissie tot grondslag harer werkzaamheid de vragen nemen der commissie van voorbereiding. Een der eerste punten van behandeling zal de ontvreemding van het mobilisatie-plan tot onder werp hebben. Bjj de wanordelijkheden te Parjjs ter ge legenheid van de teraardebestelling van het lid der commune Pottier zijn o. a. gearresteerd Joffrin en Daumas, leden van den Parjjschen gemeenteraad. Clovis Hugues zou voornemens zjjn heden de rogeering over deze voorvallen te interpelleeren. De conventie tusschen Turkjje en Montene gro betrekkelijk de Montenegrjjnsche grensregeling is onderteekend. De sultan van Marokko, die in beterschap toeneemt, is verontrust door een opstand in zjjn harem. Dientengevolge zijn 40 zjjner vrouwen onder de officieren zjjner ljjfwacht verdeeld. Onder de laatst gearresteerden op Trafalgar Square bevond zich ook mr. Bennet Burleigh, de bekende oorlogs-correspondent van de Daily Telegraph. Op bevel van den geneesheer is William O'Brien, wiens gezondheid, ofschoon hy Blechts een week opgesloten zit, reeds moet geleden hebben, naar de ziekenzaal van de gevangenis te Tullamore overgebracht. Generaal De Courcy, opperbevelhebber der Fransche troepen gedurende den jongsten oorlog in Tongkin, is overleden. Een „dril-sergeant" in de kazerne te Buda pest is door zyn recruten, die over zyn. ruwe behandeling verontwaardigd waren, mishandeld. Zjj kwetsten hem met hun bajonetten, maar werden ontwapend door de wacht en gearresteerd Binnenkort zal men in Noorwegen, het land met de vrjjzmnigste grondwet en het democra tische ministerie Sverdrup, een merkwaardig autodafé kannen aanschouwen. Te Christiania te verroeren en er verliep een heele poos voordat een van beiden van houding veranderde. Eindelijk hief Eglert het hoofd op, zag haar verwonderd aan en vroeg „Wilt gij iets van mij Zy werd doodsbleek en begon te beven. „Wat scheelt er aan vroeg hij deelnemend en ging naar haar toe. Zy zsg hem smeekend aan, deed haar best om te spreken, maar kon niet. „Wat wilt gij met uwe oogen zeggen, Anna Kom er maar voor uit." Zy verzamelde in haar wanhoop al haar moed, vouwde de handen en zag hem aan „Ik wil u dien kus geven waarom gij mij verleden gevraagd hebt." Hy zag haar vorsohend aan en vroeg „En wat wilt gij voor dien kus hebben „Niets", antwoordde zy trotsch en met een zekere geraaktheid. Het duurde echter geen minuut of zy barstte in tranen uit. „Ik zal voor u antwoorden, Anna", zei de klerk. „Het geldt uw broeder. Gij wilt hem door dien kus het recht koopen om een gauwdief te worden. Hij heeft mij dat zelf voorgeslagen. Neen, arme AnnaBehoud uw kusAls ik er éen kreeg zou ik er meer willen hebben. Zie mij niet zoo bedroefd aan! Ik zal u éen ding zeggen: ik wil niet meer met u spreken. Er is iets hier in mijn hoofd, dat ronddraait en als dat naar beneden loopt ea zich in mijn hart vast zet, wat dan Vaarwel Anna 1 Ik zou op dit oogenblik voor u kunnen knielen en u om een

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2