Verspreide berichten. Kerknieuws. Verkoopingen en aanbestedingen. Geneeskundige raad voor Zeeland 5 In den Haagsehen gemeenteraad vervoegt een der leden zich bjj den voorzitter, met de woorden: Burgemeester, hebt u er bezwaar tegen dat ik, wegens ambtsbezigheden, de zitting wat vroe ger verlaat en in plaats van een glimlachend: „Wel volstrekt niet mijnheer", klinkt het vrij stroef„Wanneer het noodig is, kan ik er niets aan doen; maar ik heb anders niet gaarne, dat de leden van den raad by de behandeling der begrooting wegloopen". Dit voorval van den dag heeft onder onze ge meenteraadsleden zekere sensatie gemaakt, ja zelfs een greintje ontevredenheid gewekt. De Nederlands che journalistenkring heeft zich met een adres tot den minister van waterstaat gewend om aan te dringen op verlaging van het post-tarief tusschen Nederland en België voor de verzending van gedrukte stukken. Op verschillende gronden verzoekt het den minister de noodige maatregelen te nemen, ten einde te komen tot eene overeenkomst met België» waarbij het port voor gedrukte stukken belangrijk wordt verlaagdin dier voege, dat het internati onale tarief althans niet hooger zjj, dan de som van de binnenlandsche tarieven der beide landen. De Indische Mail,het veertiendaagsche tijdschrift, dat door den heer P. G. Huyser is opgericht ter bevordering van de kennis van onze'koloniën, en verschjjnt by de firma Blom en Olivierse te Kuilenburg, gaat weldra zjjn derden jaargang in. Redactie en uitgevers zien echter de toekomst donker in. De kosten van het werk worden door de inkomsten niet gedekt, zoodat indien het aantal abonné's niet vermeerdert, de uitgave ervan zal gestaakt worden. De heer Huyser heeft nu een schrijven aan de inteekenaren en lezers gericht» waarin hjj verzoekt abonné's te werven. Indien elk der inteekenaren éen zijner vrienden mocht overhalen een abonnement te sluiten, dan is de instandhouding van het tijdschrift verzekerd. Het kost 9 per jaar. Het thans verschenen nommer bevat o. a. een vervolg van den roman van Melati van Java. „Van slaaf tot vorst", mailoverzicht van Javabode en Bat. Hbld., kroniek van de Soerabaja Ct. en financieels berichten van den heer Rittner Bos. De heer Ch. L. Laan, pred. te Goes, staat op het drietal te Rotterdam. Beroepen te Utrecht de heer J. H. L. Roozemeijer, pred. te Arnhem. Naar aan de N. B. Ct wordt medegedeeld, zal ook de Herv. gemeente te Axel hare kerke lijke kwestie krijgen. De aanleiding daartoe is het volgende: Op den 29en Juni 11. werd in de aldaar bestaande vacature als predikant beroepen ds F. W. J. Wolf E.F.Hz., te Odijk, welk beroep 3 weken later werd aangenomen. Het classicaal bestuur van Wijk, waaronder Odijk ressorteert, weigerde echter de gevraagde approbatie en grondde die weigering hierop, dat ds Wolf in de doleerende kerk te Rotterdam kort te voren eene preekbeurt had vervuld, waarbij een kind was gedoopt. Te Odijk zelf liet het classicaal bestuur hem echter ongemoeid. Een verzoek aan het provinciaal kerkbestuur van Utrecht leidde evenmin tot een gewenscht gevolg. Daarop schreef de kerkeraad van Axel, gesteund door eenige kerkvoogden en notabelen, op den lien October 11. eenen brief aan het classicaal bestuur van IJzendijke, waaronder hij ressorteert, en vroeg daarin, of genoemd classicaal bestuur ds Wolf zonder approbatie van Wijk als wettig predikant van Axel wilde erkennen. Tevens verlangde het voor den 20en October antwoord te ontvangen, Toen op den gestelden dag geen antwoord was ingekomen, besloot de kerkeraad ds Wolt te verzoeken, zonder approbatie naar Axel over te komen. In eene vergadering van manslidmaten, die daarna gehouden werd, gaven velen hun voornemen te kennen, om in de te wachten moeilijkheden den kerkeraad te steunen. Het Nederl. barkschip Jan Pieterszoon Koen dat Maandag van Middelburg in de eerste binnen haven te Ylissingen kwam en, zooals wjj gisteren achende oogen ontmoet en toen wist zij, hoe hij over haar dacht. Zij kookte inwendig en kwam in verzoeking om de schamele verdienste te ver smaden en nooit meer een voet op het kantoor te zetten; doch bij nader inzien begreep zij dat het aan haar lag en daarom wilde zij volhouden. Zij wilde hem door zich zelf rechtvaardigen. Maar dat bracht haar onwillekeurig in een zon derlinge verhouding tot den jongen man want zonder dat iemand het vermoedde, zag zij tegen eiken dag op, waarop zij hem moest ontmoeten. Hij van zijn kant ging voort haar op zflne manier te beschouwen en wanneer zij een heel strak ge zicht zette, en deed alsof zij hem niet zag, ver anderde de spotachtige trek, dien hij altyd om zijn mond had, in een glimlach, die nog krenkender was. Daar zat hij op zekeren avond op het kantoor en zag moede en lusteloos om zich heen, terwijl Anna de achterkamer uitkwam en zich naar den uitgang spoedde. „Kom geef mij eens een hand," zei hij en stak loom de hand naar haar uit. „Ach, mijn hand is niet zoo schoon", ant woordde zij kortaf, „ik ben daar aan het werk geweest," en zoo wilde zij hem voorbij gaan. „Geef mij dan een kus," voegde hij er lachend hij. Wordt vervolgd meldden,jfyan daar vertrok, had vooraf aldaar een reserve-afnker aan boord genomen. Het is naar Pensacoli, gegaan om hout voor Middel burg te laden. De Neillerl. bark Lucie zeilde op 28 Oct. jl. van Riga naar Delfzijl. Naar vernemen is de Vlissingsche reederjj wederom vermeerderd, wjjl door de heeren De Groof Cl® een driemast schooner is aangekocht, waarover ^kapitein Yisser van de Margaretha het kommandof zal voeren. Dinsöiag namiddag kwamen te Ylissingen twee vischsltoepen binnen, en wel de Dankbaarheid, schipper Jani Koster en Op hoop van Zegen, schipper J. van den moek, die samen 75.000 levende schel- visschen aan >iboord hadden. De sloepen behoorden in MiddelharniSs te huis en waren door wind en dik weder naar Schouwenbank verslagen. Zjj achten het deröialve beter te Vlissingen binnen te loopen, dan\ dagen lang voor den Nieuwen Waterweg te kruifeen. Yan de lading Wterd te Vlissingen weinig ver kocht, aangezien de» sloepen in den nacht van Woensdag naar Antwerpen werden gesleept. Wanneer wjj goed ingtelicht zjjn, zullen in den aanstaanden winter te Wlissingen iedere week 2 of 3 visehsloepen binnenkomen, om de vangst per spoor naar Antwerpen^ te verzenden, doch zullen ook de ingezetenen de gelegenheid ge steld worden, om te koopen.',, Ondernemer is. de heer Stofkoper te Ylissingen[reeds is een loods aan de 1ste binnenhaven voojr den opslag van manden enz. gehuurd. Per spoor zyn heden van Piprys te Vlissingen aangebracht 38 kisten met ma«phine-deelen, be- hoorende tot den aldaar op hers Westerhoofd der Nieuwe haven te plaatsen stooimmisthoorn. Daar het hiertoe dienende gebjouwtje wel in aanbouw, doch vooreerst niet gerried is, worden die voorwerpen voorloopig in mag/azynen van het loodswezen opgeborgen. Uit Domburg schrjjft men oï?s Menig wandelaar zal zich den rungmuur herin neren, waar binnen de hofstede Blövemendaal alhier gelegen is. De groote steenen, erikele met groen glazuur overtrokken, het antieke poortje, waar boven het jaartal 1672 gebeiteld staat, hebben stellig velen verlokt een nieuwsgierigen blik te werpen binnen de begrensde jiuimte, waar een berceau vau rozen toegang geeft naar de eenvou dige boerenwoning. D&ar stoned, naar de heer Kesteloo in zjjne Wandelingen^1 door de voormalige smalslad Domburg vermeldt, eenmaal de kapel yan de heilige Margareta en (legde men er de dooden in het kille graf. De (jeugd ontving er later onderwjjs, tot eindeljjk de landbouwer zioh vestigde in den vroegeren tempel der wysheid. Op die plaats klinkt thans; het geluid van mokers en breekijzers en weldri zullen de heeren Scheele en Minderhoud er een pa&r nette woningen doen verrijzen, die, behalve de noodige services, ieder zeven kamers en een keuken zullen bevatten. Met het front naar de straat gekeerd, zullen ze niet weinig bydragen tot versiering van dat ge deelte van het dorp en de toekomstige bewoners dier huizen zullen, vooral in het badseizoen, een alleraardigst uitzicht hebben, op een der drukste punten van verkeer in deze gemeente. De stoomtram Breskeïis—Maldeghem ver voerde in de maand Octobör 7386 personen en 892.5 ton goederen. De totale opbrengst over die maand beliep ƒ4019.41. Tot keurmeester le kl. aan het abattoir te Amsterdam is benoemd de heer L. A. J. Deyer, rijks veearts te Ovezande. {Tem. Crt.) Vrydag is op de spoorbaan te Bussum by het rangeeren der wagens een werkman met de borst tusschen de buffers der wagens geraakt en geheel samengedrukt. Naar huis gebracht stierf de man een half uur later. Een slyter te Maastricht stuurt zijn knecht uit met één liter jenever, hetgeen volgens art. 111 3 van de wet op den accjjns of binnenlandsch gedistilleerd mag geschieden; eenige minuten te voren had hjj zijn meid uitgestuurd, ook met één liter jenever.. De meid nam het kind mede in het kinderwagentje en legde daar tevens haar liter jenever in. Aan de Markt haalt de knecht de meid in, en zooals het dikwijls gebeurt gaan knecht en meid een eindje op. Ongelukkig komen er echter twee ambtenaren voorbjj, die schynen gezien te hebben dat de knecht met de hand aan het wagentje geweest is. Onmiddellijk wordt onderzocht wat hy vervoert, ook het kinderwa gentje wordt gevisiteerd, de liter jenever van de meid wordt gevonden, en de knecht aansprakelijk gesteld voor het vervoer van twee liter jenever. Jenever en wagentje worden in beslag genomen, verbeurd verklaard voor het rjjk, en proces-ver baal wordt opgemaakt. In het proces-verbaal verklaart men dat de knecht een liter onder zyn jas droeg en een wagentje, waarin ook een liter lag, voorttrok. Yan de meid wordt eenvoudig niet gesproken. Aldus verhaalt een inzender in de Limburgsche Koerier. Het is algemeen bekend dat de echte jagers een onoverwinlijken haat koesteren tegen de stroopers die hun, meestal met veel succes, het wild voor den neus weg kapen, en men zal zich daarom zeker de stemming wel kunnen begrijpen waarin een jager verkeerde wien eergisteren het volgende overkwam. Op de Cleose by Lochem had eene groote drijf jacht plaats. Drie stroopers zaten verborgen met hunnen hond nabjj een bosch, dat gedreven werd; terwijl een der heeren een haas schoot, liet de strooper zjjnen hond losdeze greep den haas op het vlakke veld en een ander der stroopers greep den haas en verwijderde zich daarmede snel, in tegenwoordigheid van alle jagers en zonder dat men hem kon inhalen. Het eerste dorp, dat een bezoek van „Heils soldaten" ontvangen heeft, is Spaarndam. De oefeningen worden daar driemaal 's weeks gehou den in het gebouw der Chr, Gar. gemeente. Het lokaal is altjjd eivol en reeds zyn een zestal nieuwe soldaten daar ingeschreven. Te Parjjs hadden gisteren, by gelegenheid der ter aarde bestelling van Eugène Pottier, een gewezen lid der commune, zoowel vóór als tydens en na het vertrek van den stoet, verschillende botsingen tusschen de politie en de menigte plaats. De politie moest gebruik maken van hare wape nen. Er zyn verscheidene personen in hechtenis genomen. In den stoet bevonden zich o. a. Louise Michel en Henri Rochefort. William O'Brien is op water en brood gezet, omdat hy weigert de gevangenkleeding aan te nemen. Hillairaud, die een aanslag heeft gedaan op het leven van Bazaine, is tot 8 jaren dwangarbeid veroordeeld. Zjjn advocaat heeft appèl aangeteekend. Gisteren zyn de zittingen der Belgische kamers geopend zonder troonrede. In den senaat heeft de nieuwe minister van justitie, Lejeune, onder toejuichingen der aanwezigen, verklaard dat de regeering zich eerstdaags zal bezig houden met de gratie, te verleenen aan hen die wegens deel neming aan de werkstaking gestraft zyn. De keizer van Duitschland heeft zyne goed keuring verleend aan het hem voorgelegde plan tot verzorging van bejaarde en invalide werklieden. Volgens dit plan zal de verzorgingswet geljjktjjdig over alle klassen van arbeiders (ongeveer twaalf millioen personen) worden uitgestrekt. Het wets ontwerp voor den rijksdag zal in dien zin worden uitgewerkt. Uit Durban worden alle geruchten omtrent gevechten, die in Zoeloeland zouden plaats gehad hebben, officieel tegengesproken. Een schok van aardbeving is waargenomen te Pampeluna en Ozicani, Spanje. In de laatst genoemde plaats was hy zeer hevig, zoodat de bewoners in groote haast hun huizen verlieten. Een pachter, Patrick Quirke, die onlangs een evicted farm had betrokken, is te Liscahane, in het Iersche graafschap Kerry door moonlighter gedood. Generaal Millen, de voorzitter van Glan-na- Gael, is te New-York gekomen. Hy was in den tyd van het jubilé van koningin Victoria in Engeland maar ontkent eenig aandeel in een complot tegen haar te hebben genomen. Yan Cohen, die onlangs te Londen overleed, verklaarde hy niets te weten. De Pester Lloyd meldt, dat baron Hirsch voornemens is 100.000.000 fr. te verdeelen onder de verschillende Israëlietische vereenigingen van Europa. Uit verdere byzonderheden omtrent de in een cel van een der anarchisten van Chicago ge vonden bommen blijkt, dat deze ten getale van vier waren en aan Lingg overhandigd werden in een doos door een vrouw die hem voor een paar dagen bezocht. De doos was door den portier onderzocht maar er was niet ontdekt, dat zjj een dubbelen bodem had. Men gelooft dat Lingg, die het wanhopendst is van de zeven mannen, voor nemens was de gevangenis in de lucht te laten springen. Een der andere anarchisten, Engel, heeft Zater dag getracht zelfmoord te plegen door laudanum in te nemen. Deze poging was mislukt, doordien het gevangenisbestuur tjjdig braakmiddelen aan wendde. Bij het doorzoeken der cellen naar de flesch vond men de bommen. Naar men van andere ijjde verzekert is de ont dekking van het dynamiet-complot te danken aan Spiess, die uit doodsangst zjjne kameraden zou verraden hebben in de hoop zelf daardoor gratie te zullen verkrjjgen. In het huis van een anarchist in het westeljjk gedeelte der stad zyn door de politie nog elf dynamietbommen gevonden. Tal van peti ties worden aan den gouverneur gezonden ten einde verzachting van het vonnis te vragen. Deze verzoekschriften zjjn onderteekend door eigenaars van bezittingen in Chicago, die vreezen dat hun eigendom gevaar loopt het voorwerp van de wraak der anarchisten te worden, indien aan de veroor deelden Vrydag het doodvonnis voltrokken wordt. Men meent de oorspronkelijke cartons van RaphaelsVischvangst, Genezing van den lamme, Dood van Ananias en Pauls Preek te Athene op het Russische landgoed Luchmanoff ontdekt te hebben. Deze cartons, van onschatbare waarde en geheel onbeschadigd, worden tegenwoordig te Moskau tentoongesteld. In opdraeht van paus Leo X vervaardigde Raphael gedurende de jaren 1515 en 1516 tien cartons, naar welke te Arras gobelins zyn geweven met bestemming voor de wanden der Sixtynsche kapel. Zeven dezer cartons, vroeger op Hampton- court castle nabjj Londen, bevinden zich nu in het South Kensington museum aldaar. Van een Israëlietisch geneesheer te Comorn krygt de paus by zyn jubilé een universeelen kalender ten geschenke, welke de Juliaansche, Gregoriaansche, Hebreeuwsche, Hebreeuwsch-Juli- aanBche en Hebreeuwsch-grsgoriaansche tydreke- ning aangeeft. De samensteller heeft aan dit geschenk twintig jaar gearbeid. In het pensionaat van Mrs Ellen White te Londen bemerkten de onderwjjzeressen in den laatsten tyd, dat de leerlingen zich met byzonderen jjver op de studie der Engelsche, Duitsche en Fransche grammaire toelegden. Dicht rond de lamp gezeten hadden zjj ooren noch oogen voor iets andersmen moest de jonge meisjes bjjna dwingen aan tafel te gaan. Wat wil het toeyal 1 Een niet in het geheim ingewjjde leerling heeft eens haar Fransche spraakkunst vergeten en neemt die van een der anderen. Triomfeerend loopt de J verraadster naar een der onderwijzeressen en overhandigt haar het boek. Deze opent het en geeft een doordringende gil van schrik. De band en het titelblad van het boek zyn in orde, maar in de plaats van de nuttige Fransche taalregels bevat het een van de meest beruchte romans van Paul de Koek. Bjj het daarop ingesteld onder zoek vond men een aantal der pikantste Fransche romans, die onder de valsche vlag «leerboeken" de school waren binnengesmokkeld. Een dienst meisje onbewust van het nadeel dat zjj aanrichtte had de boeken bjj den binder gebracht, die bun den verlangden vorm gaf. Mrs Ellen White, wanhopend over dit schandaal, heeft den boek binder voor de rechtbank vervolgd. Maar de man verklaarde, dat het niet aan hem stond censuur uit te oefenen. „Ik ontvang zeide hjj verder te zjjner verontschuldiging per stuk een shilling en kan voor dat geld dus niet zoo nauw keurig op de moraal letten als mrs White, die zich voor iedere kostleerling 80 pd. st. per jaar laat betalen." Half vertwyfelend riep de direc trice uit„Is het dan niet voldoende dat men voortdurend moet opletten oi de leerlingen niet te lui zjjn; bestaat er zelfs gevaar, wanneer zjj te vljjtig met den neus in de boeken zitten De rechter vond geen reden om den boekbinder te straffen en zond mrs White met den troost weg, dat de jonge meisjes, die volgens haar eigen verklaring nog niet ver in het Fransch waren gevorderd, waarschjjnljjk niet alles verstaan hadden en raadde haar verder aan goed toezicht op de schoolboeken te houden. Heden werd door het bestuur der Godshuizen alhier by enkele inschrijving aanbesteed de leve ring van voedingsmiddelen ten behoeve der ge stichten. Het minst werd ingeschreven vooraardappelen 2.45boekweitmeel 8.45erwten f 9.25gort 8.25 per hectol.; rijst ƒ0.11"/,,,,,; versche boter ƒ1.09; margarine boter f 0.52"/,00vleesch/0.38; stokvisch ƒ0.40; zoute viseh O3 7 9 7,00; zout ƒ0.117,0stroop 0.10"7,0o Per kilogram; kar nemelk ƒ2.50; Eng. kolen ƒ0.70; ruhrkolen ƒ0.53 per hectol.; vaamhout 5.20 per wis turf 0.53$ per 100 stuks patentolie 29 per hectol.; kaarsen ƒ0.60; zeep ƒ0.28, stijfsel 0.19 en soda 0.04$ per kilogram. Heden( Woensdag)namiddag had te Terneuzen de aanbesteding plaats van het maken van werken tot verdediging van den oever van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzenbestaaude in zinkwerk en steenbestorting, waarvan de begrooting beloopt 18,779,96.tHet minst werd daarvoor ingeschreven door den heer A. van der Beek te Zaamslag voor 17920. Vergadering, Dinsdag middag gehouden. {Slot.) Gebrek aan plaatsruimte verhinderde ons gisteren middag de discussie cp te nemen, die» in verband met de ingekomen stukken daarom trent, in den raad gevoerd werd naar aanleiding van de Middelburgsche vleeschvergiftiging, bene vens het verder in deze vergadering behandelde. Ontdaan van de voor leeken onverstaanbare uitingen en zeer beknopt laten wij daarom nu volgen wat wij van de gevoerde beraadslagingen konden opfeekenen. In de eerste plaats vroeg de heer Couvéeofer geene mogelijkheid bestond dat, behalve van de beruchte Heinkenszandsche koe, ook hier vleesch kon zyn ingevoerd van een rund dat te Goes geslacht en begraven was, doch dat spoorloos moet zijn verdwenen. De voorzitter meende dat dit zeer onwaar- schynlijk was. Ofschoon de mogelijkheid niet betwistende, wees hij erop dat het geconstateerd is dat de bewuste koe uit Heinkenszand bij den slager Lejjnse is afgeleverd en deze met den slager Van Riel, die eveneens een gedeelte daarvan ontving die in consumptie heeft gebracht. De heer Mazure deelde hieromtrent nog mede dat, blijkens mededeeling van zyn collega te Heinkenszand, de daar geslachte koe naar Mid delburg is vervoerd en het aan geen twijfel onderhevig is of dat rnnd heeft aanleiding gegeven tot de geconstateerde verschynselen. De voorzitter herinnerde vervolgens aan de over de Middelburgsche vleeschvergiftiging ge voerde polemiek in tijdschriften en dagbladen, herinnerde aan een door den heer Mazure in de Midd. Crt. geplaatst stukje, waarin deze de meening verkondigd beeft dat het vleesch van aan kalfziekte overleden koeien voor de gezond heid van menschen niet nadeelig zou zijn, en gaf den heer Mazure gelegenheid die stelling nader toe te lichten. De heer Mazure voldeed daaraan en begon met erop te wijzen dat op eene in 1885 te Utrecht gehouden vergadering deze zaak in het breede is besproken en daar algemeen is ingestemd met de conclusie dat vleesch van aan kalverziekte gestorven koeien niet schadelyk is voor de ge zondheid der gebruikers. Datzelfde is ook gebleken uit sprekers ervaring. De heer Mazure toonde met cijfers verder aan hoe gevaarlijk het zou zijn te decreteeren dat het vleesch van aan kalverziekte overleden dieren onbruikbaar zou wezen voor de consumptie, wijl daardoor zonder reden aan de natie jaarlijks een kapitaal van drie ton en aan de volksvoeding een hoeveelheid vleesch tot gelijk bedrag zou worden onttrokken; De voorzitter meende, naar aanleiding van ge voerde besprekingen met verschillende deskundi gen en in verband met in onderscheidene verga deringen gehouden beraadslagingen, te mogen constateeren dat er met betrekking tot de bena ming kalverziekte een zekere spraakverwarring heerscht, welke noodzakelijk moet opgehelderd worden.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2