r BUITENLAND. Verspreide berichten. fertopp se verpacMip a Zestail: Algemeen Overzicht. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. De bedoeling is, te voorkomen, dat jagerB zonder vergunning over eens anders landen loopen met hunne stokkedragers en honden en Bchade toebrengen aan de vruchten, of, wat nog erger is, door een onverwacht schot, schrik ot verwon ding veroorzaken als bijv. nog zeer onlangs in onze omgeving schijnt te zijn geschied. Elders, want ook elders wordt van de nieuwe strafbepaling gebruik gemaakt, worden gelijk soortige bordjes met andere bedoelingen aange wend. In het "Westland bijv. vér wacht men er, blijkens het Nieuws van den dag van 23 April 1887 derde blad, hulp van tegen de wildstroopers en wederom elders zijn zij door de bezitters van buitenplaatsen, volgens eene klacht van den Spectatorik meen in een der nommers van Augustus jl., bij de toegangen hunner landgoederen geplaatst, zonder twijfel om hen te weren die zoogenaamd ter bewondering van het natuur schoon, inderdaad de lusthoven niet zelden be zoeken met 2eer onaangename gevolgen voor den eigenaar. Ik hoop en vertrouw dat door den genome» maatregel al het kwade zal mogen worden ge keerd, waartegen door mij en anderen van het genoemd wetsartikel hulp wordt verwacht." Deze mededeeling lokte van de eene zijde on dersteuning en van eene andere bestrijding uit. Zij, die het denkbeeld ondersteunden, waren van oordeel dat een maatregel als door den heer Snijders bedoeld is, nuttig werken kan evenals zij dat, naar hun bekend is, doet in Noord- en Zuid-Holland. De tegenstanders beriepen zich op de am- bachtsheerlijke rechten, die hier nog geldende zijn, en waren van oordeel dat door het pachten der jacht de jagers het recht hebben om den grond te betreden. De heer Snijders lichtte zijn denkbeeld nader toe en herinnerde daarbij aan de bepaling in art. 2 der jachtwet dat schriftelijke toestemming van de eigenaars of rechthebbenden van den betrok ken grond vereischt werd, evenals aan de bepa lingen van het nieuwe strafwetboek betreffende de bescherming van eigendom. Door een der leden werd de opmerking ge maakt dat de maatregel geen practisch gevolg hebben zal. Hij vroeg toch wat meer kwaad doen zal, het vertrappen van de vruchten door de jagers; dan het opeten ervan door het wild, Nog een ander lid wees erop dat bij het koopen van eigendommen deze worden gekocht met al hunne vrij- en onvrijheden; is dus een eigendom belast met het jachtrecht, dan neemt de kooper van dat stuk grond ook dat servituut voor zijne rekening en verkort verkregen rechten van anderen. De heer Snijders zeide, naar aanleiding van het gesprokene, dat z. i. van de bezitters van heerlijke jachtrechten in elk geval kan worden geëischt het bewijs te leveren dat zij tot hetgeen zij doen gerechtigd zijn. Ook was hij van meening dat het bekend is dat er door bezitters van jachtrecht zeer veel misbruik gemaakt wordt van hunne rechten en wees erop dat juist daartegen te waken het hoofddoel van den door hem gewenschten maat regel is. Aan jagers, die bekend staan geen misbruik te maken van hunne rechten, zal door de boeren steeds gaarne toegang tot het land worden verleend. Het spreekt van zelve dat over deze zaak, èn voor boeren èn voor jagers zeer belangrijk, nog vrij wat werd gediscussieerd. Het boven aange voerde is echter daarvan de korte inhoud. Alsnu was aan de orde de benoeming van zes leden van het afdeelingsbestuur, ter vervanging van de op 1 Januari a. aftredende heeren. Door het bestuur werden aanbevolen de heeren W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, M. Volkrijk Liebert, W. Maas, J. H. Snijders, T, J. Yoorbeijtel, allen aftredende bestuursleden, be nevens de heeren M. Bakker, M. Francke, J. Langebeeke, Jacs. Maas, J, Peper, J. Polderdijk en P. Pouwer Azn. Behalve de vijf eerstgenoemden trad ook de heer A. den Boer, voorzitter der afdeeling, als bestuurslid af. Alvorens tot de stemming werd overgegaan wijdde de heer Snijders een waardeerend woord aan den heer Den Boer, die wegens gezondheids redenen veplicht is geweest zijne betrekking neer te leggen. De heer Snijders herinnerde eraan dat de heer Den Boer leefde om de belangen der afdeeling te bevorderen en steeds naar gelang van zijn ge zichtspunten, in verband met zjjne krachten en middelen, baar bloei trachtte te bevorderen. Dit door feiten aantoonende, was de heer Snijders daarom van meening dat de afdeeling daarvoor erkentelijk diende te zijn en stelde hij voor het bestuur uit te noodigen den heer Den Boer schriftelijk dank te brengen voor hetgeen deze ten behoeve van de afdeeling Walcheren heeft gedaan. Met applaus rereenigden de aanwezigen zich met dit voorstel. De uitslag van de daarop gehouden stemming was dat als bestuursleden werden benoemd de heeren J. H. Snijders met 41, W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke met 40, W. Maas met 39, M. Volkrijk Liebert met 38 en T. J. Voor- beijtel met 38 van de 44 uitgebrachte stemmen. Voorts verkregen de heeren P. Pouwer Az. 18, J. Peper 14, J. Polderdijk 11, M. Francke 6, Jac. Maas 5, M. Bakker 3, J. Langebeeke en J. van den Broeke ieder 2 stemmen, terwijl op onder scheiden personen eene stem werd uitgebracht. Nadat door den heer P. Pouwer Az. verklaard waB da»; hoezeer hij hoogen prijs stelde op het hem (geschonken bewijs van vertrouwen, hij eene eventueele benoeming niet zou kunnen aannemen, werd tot een vrije stemming voor het zesde lid overgegaan. De uitslag van deze stemming was dst van de 44 uitgebrachte stemmen zich vereenigden 19 op den heer Peper en 10 op den heer J. Polderdijk, tusschen welke heeren alsnu herstemming moest plaats hebben. Verder verkregen de heeren S. van Straten 4, J. Maas 4, M. Francke 3 en J. van den Broeke 2 stemmen. Een briefje was blanco en een van onwaarde. Bij de herstemming werden 43 briefjes ingele verd. Met 32 stemmen werd als bestuurslid gekozen de heer J. Peper op den heer Polderdijk waren 9 stemmen uitgebracht en 2 briefjes waren blanco. De benoemden verklaarden zich bereid de benoeming te aanvaarden, waarop de voorzitter den herbenoemden leden en het benoemde lid ge luk wenschte met hunne benoeming en de hoop uitsprak dat zij allen de belangen der afdeeling steeds zullen voorstaan en behartigen. Daarna was aan de orde de benoeming van een voorzitter, welke keuze volgens de statuten uit het bestuur moet geschieden. Voor deze benoeming waren weder 43 briefjes ingeleverd. Met 25 stemmen werd de heer J. Riemens gekozen, terwijl op den heer H. J. E. Gerlach 15 stemmen waren uitgebracht. De heer J. Peper verkreeg 1 stem1 briefje was van on waarde en 1 blanco. De heer J. Riemens verklaarde dat, ofschoon bij hem groote bezwaren aan de aanneming der betrekking verbonden zijn, hij, dankbaar voor het in hem gestelde vertrouwen, bereid is de benoe ming voor een jaar te aanvaarden. Deze mede deeling werd met applaus begroet. Ter voorziening in de door deze benoeming ontstane vacature van vice-voorzitter werden 43 stemmen uitgebracht, nl. op de heeren H. J. E. Gerlach 13, T. J. Voorbeijtel 12, J. Peper 8, G. Geschiere 6, J. H. Snijders 3 en W. Maas 1. Aangezien de volstrekte meerderheid dus niet was verkregen, werd overgegaan tot eene tweede vrije stemming. Aan deze namen 42 leden deel die 29 stemmen uitbrachten op den heer Gerlach, 13 op den heer Voorbeytel, 5 op den heer Gesehiere, 3 op den heer Peper en 1 op den heer Maas. Tusschen de twee eerstgenoemden had nu her stemming plaats, met het gevolg dat zich 22 stemmen vereenigden op den heer H. J. E» Ger lach en 17 op den heer Voorbeytel. Eerstge noemde was alzoo benoemd en verklaarde zich bereid de betrekking van vice-voorzitter te aan vaarden. Aangezien alsnu vaceert de betrekking van secretaris werd tot de voorziening daarin over gegaan, Bij eene eerste stemming was het resultaat dat verkregen werden door de heeren W. Maas 10, W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke 9, J. Peper 8, T. J. Voorbeytel 4 en J. H. Snijders 3 stemmen1 briefje was in blanco. Nadat de heer De Bruijn den leden had in overweging gegeven het secretariaat op te dragen aan den heer Maas, die gedurende zoo langen tijd met beleid, ijver en trouw de betrekking van penningmeester bekleedt en de heer Maas den heer De Bruijn als secretaris had aanbevolen werd tot eene nieuwe vrije stemming overgegaan. Daarbij werd de heer W. Maas met 20 stemmen benoemd; de heer De Bruijn verkreeg 8 en de heer J. Peper 2 stemmen. De heer Maas verklaarde zich bereid de be trekking aan te nemen, waarop de voorzitter hem geluk wschte. Nog was de reeks stemmingen niet afgeloopen, wijl nu aan de orde was de benoeming van twee afgevaardigden en twee plaatsvervangende afge vaardigden ter vergaderingen van het hoofdbe stuur 1888. Behalve de voorzitter der afdeeling, die met acclamatie tot eersten afgevaardigde werd be noemd, werden gekozen als tweeden afgevaardigde de heer J. Peper met 20 en als plaatsvervangers de heeren W. Maas met 17 en T. J. Voorbeytel met 14 stemmen. Bij de rondvraag werd door den heer S. van Straten de vraag gedaan of het niet in het btlang van den landbouwenden staud zon zijn hier te Middelburg eene natuurboterfabriek te stichten, waarvan hij de kosten op 12000 begrootte. Het bestuur zeide toe dit denkbeeld te zullen overwegen, waarop de voorzitter de vergadering sloot. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Land bouw in Limburg heeft zich tot deu minister van waterstaat gewend met verzoek dat het hem moge behagen bij de wetgevende macht eene voordracht in te dienen tot het verleenec-, voor een bepaald aantal jaren, aan den Nederland schen landbouw en de veeteelt, bij wijze van buitenge wone tegemoetkoming, eeue jaarlijksche subsidie van 2 tot 2-J ton, te verdeelen onder de verschil lende provinciën van het rijk, en het beheer en de beschikking over die gelden, onder hooger toezicht en controle, toe te vertrouwen aan de besturen der provinciale maatschappijen van landbouw, daartoe al of niet bijgestaan door speciale commissiën. „Men zou dan", zoo lnidt het in het adres o. a. „waarschijnlijk spoedig in onze zuivel- streeken de noodig geachte vakscholen zien ver rijzen Gelderland zon misschien met nog meer energie zijn groot objectief nastreven, den aanfok van luxepaarden, en zoo voorts; voor niet éene provincie kan het twijfelachtig wezen wat er het eerst en wat op de tweede plaats aan de beurt zou wezen." Door de kolenvereeniging Eendracht maakt macht te 's Heer-Arendskerke zijn voor den aan staanden winter ruim 1500 H. L. steenkolen af geleverd, met inbegrip van alle mogeljjke onkosten voor 55 ct. den H. L. De persoon die onlangs in een koffiehuis op de groote markt alhier werd verwond, heeft hedea het gasthuis alhier kunnen verlaten, Zaterdag bad in de Fransche kamer het debat over de enquête plaats. De heer Bandry d'Asson opende het gevecht met een voorstel, geen enquête toe te staan maar een vervolging tegen Wilson in te stellen. De heer Golfavru van de gauche radicale diende een tegen voorstel in, ten doel hebbende een enquête door eene commissie van 22 leden, omtrent alle berispe lijk schjjnende feiten, de administratie betreffende. De radicale linkerzjjde heeft hierdoor elk per soonlijk karakter aan het voorstel van Cunéo d'Ornano willen ontnemen, en de enquête willen uitstrekken tot het ministerie van 16 Mei, waardoor de rechterzijde gevaar loopt in de kuil te vallen, door haar voor de republiek gegraven. Rouvier weerlegde de beschuldiging, door Cunéo d'Ornano tegen de republiek ingebracht, en gaf een over zicht van het gebeurde, de magistratuur tegen elke verdenking verdedigend. Voorts bestreed de minister-president de noodzakelijkheid der enquête, daar het ministerie tot het geven van alle ophel deringen bereid is, zich tevens beroepend op de ministerieele verantwoordelijkheid. Paul de Cassagnac verklaarde zich voor de enquête, daar de mug in handen der justitie was, maar de olifant (Wilson) vrjj rond liep. De spreker eindigde met de verklaring, dat, indien de repu blikeinen de zaak in de dooipot wilden stoppen, de publieke opinie dan het reeht bezit hen van medeplichtigheid te beschuldigen. Het tegen-voorstel van Colfavru werd aange nomen met 264 tegen 257 stemmen. Jolibois stelde, nu in beginsel tot de enquête is besloten, alleen nog de kwestie van duidelijkheid en parle mentaire loyauteit valt uit te maken, uit naam der rechterzijde voor, aan het tegen-voorstel eene additioneele bepaling toe te voegen van dezen inhoudDe enquête-commissie zal de meest uitgestrekte volmacht hebben. Het voorstel-Joliboig werd aangenomen met 315 tegen 184 stemmen. Ten slotte werd het voorstel betreffende de enquête in zjju geheel aangenomen met 445 tegen 84 stemmen. Het conversie-ontwerp is Zaterdag bjj den senaat ingediend en aldaar urgent verklaard. Keizer Wilhelm blijft in beterschap toene men. Bjj het optrekken der wacht verscheen hij gisteren voor het venster. Het ljjk van Jenny Lind is Zaterdag te Malvern ter aarde besteld een groot aantal be langstellenden woonde de plechtigheid bjj. De winkels der stad waren ten teeken van rouw gesloten. Door de bevoegde autoriteiten is besloten dat William O'Brien de gevangenkleeding zal dragen. De directeur der gevangenis te Tullamore heeft de noodige orders dienaangaande ontvangen. Gisteren, verwachtte men verscheidene meetings der verboden afdeelingen van de Nationale liga. O. a. zouden Dillon en Davitt het woord voeren. In den omtrek van Cork was men voornemens een meeting te paard te houden. De 500e opvoering van Gounod's Faust heeft Vrjjdagavond in de Parjjsche opera zonder eenige bjjzondere plechtigheid plaats gehad. De compo nist, die zelf dirigeerde, werd levendig toegejuicht. Het publiek bracht hem nogmaals aan het slot een warme ovatie, waaraan het orkest, de zan gers, het koor, zelfs de engelen tusschen de friezen geplaatst, deel namen. Takir-pacha, de gouverneur-generaal van Albaniè', is in ongenade gevallen. Hem wordt te groote inschikkeljjkheid jegens de Albanen ver weten. Hjj zal op zijn post vervangen worden door Hafiz-Mehemed-pacha. De Oostenrjjksche regeering heeft beslag gelegd op een brochure, te Praag verschenen onder den titelDe alliantie van Oostenrijk met Duitsch- land. De sehrjjver tracht te bewijzen, dat het OostenrjjkschDuitsch bondgenootschap alleen voordeel oplevert voor Duitscbiand en dat Oos tenrijks grootste vjjand niet Rusland maar Duitschland is. Hjj verzekert dat het grootste deel der volkeren, tot den Oostenrjjkschen staat behoorende vooral de Czeehen, tegen de alliantie zjjn, omdat zjj zeer goed begrjjpen, dat een nieuwe overwinning van Duitschland op Oosten- rjjk een eind zou maken aan hun bestaan, terwjjl al hun sympathieën voor Frankrijk en Rusland zjjn Het bericht omtrent de helsche machine, welke door den rechter Waitezou zjjn ontvangen, bljjkt een verzinsel te zjjn van een paar New- Yorker journalisten, die een sensatiebericht de wereld wilden inzenden. Van tot 7 November. Middelburg. Ondertrouwd G. A. Westdorp, jm. 23 j. met S. Pjjpe, jd. 21 j. P. C. Freeken- horst, jm. 30 j. met P. J. Pujjpe, jd. 21 j. BevallenC. Rejjnierse, geb. Rejjnierse, d. M. de Bukviel, geb. Petiet z. Overleden: C. Lokker, wed6 van J. Andriessen, 85 j. Van 29 October tot 5 November. Goes. GehuwdJ. Goossen, jm. 26 j. met E. Kousemater, jd. 24 j. P. Snoodjjk, jm. 21 j. met J. Corstanje, jd. 34 j. H. Clement, jm. 35 j. met J. Everaard, jd. 33 j. D, van Bujjsse, jm. 39 j. met T. Smallegange, jd. 23 j. P. M. Magielse, wed' 41 j. met J. Verhage, jd. 40. BevallenM. Bedet, geb. Ossewaarde, z. J. C- v. d. Wijngaard, geb. De Brandt, z. M. J. den Herder, geb. Boshoff, d. L. Rejjerse, geb. Verdood, d. J. Greep, geb. Bout, d. M. M. Koens, geb. De Witte, z. C. van Zaaien, geb. Van der Hoeff, z. M. A, Neter, geb. De Wit z, Overleden: J. Leggers, ongeh. z. 23 j. C. v.'d. Hage, vrouw van P. Mejjler, 40 j. J. G. den Boer, man van H. M. Verheule, 38 j. F. Frank, man van G. Boom, 58 j. Zierikzee. GehuwdA. M. Bil, wed' 54 j. met M. Kodde, wede 48 j. Bevallen: D. C. Manni, geb. Verlinde, d. J.C. van Vessum, geb. Van den Hoek, d. M. Tromper, geb. Berkhoudt, z. W. Verkaart, geb. Gerloo, d. C. van der Plo8g, geb. Klaasse, z. Overleden: J, Verton, z. 4j- m. A. Timmermans, man van M. E. Franse, 66 j. C. Rodding, vrouw van M. Dalebout, 75 j. P. C. Verton, t. 17 j. 7 Nov., des morgens te 8 uren- Verwacht: O. wind. Thermoraeterstand te Middel bnrg. 7 Nov.'s morgens 8 uren 42 gr. 's middags 12 uur 52 gr. 's avonds 4 u. 49 gr. P. Datum. 8 Nov. 9 10 11 11 11 15 17 22 Plaats. Voorwerpen. Middelburg, Meubels, Biggekerke, Meubelen, Oostburg, Keien, Vrouwepolder Wrak, Groede, Inboedel, Krabbendijke, Hout, Cadzand, Strandgoed, Middelburg, Meubels, 's Heerenhoek Boomen, Serooskerke, Smederij enz., Informatiën. Balans D 4. Tak. Reg. Oostburg De Groof &co. Hammacher. De Vos. Burgemeester. Notarishuis. P. Overman. Tak. De triple-al 1 iantie, dit voorjaar gesloten en op Friedrichsruh bekrachtigd, laat den correspondenten der groote Europeesche dagbladen nog niet met rust. Ofschoon er over den bond tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië zulk een ge heimzinnig waas ligt en het niet waarschijnlijk is, dat een journalist in het geheim der drie rijken is ingewijd, trekken toch de inlichtingen, welke de Weener correspondent van den Times over de alliantie geeft, algemeen de aandacht. Bij gebreke aan officieele mededeelingen vergenoegt men zich met de geringste kleinigheden, zelfs twijfel aan de juistheid der berichten vooropstellend. Volgens genoemden correspondent dan heeft de triple alliantie een tweevoudig doeldefensief in beginsel, wordt zij offensief in geval een der deelhebbers aangevallen wordt. Vastgesteld zijn voorts de voorvallen die als casus belli zullen beschouwd worden. Elke poging van een mogend heid om grondgebied in Europa te verkrijgen of om het evenwicht aan de Middellandsehe zee te verstoren zal als zoodanig beschouwd worden. Indien een voorval van dien aard zich mocht voordoen, zal eerst gemeenschappelijk langs diplo matieker! weg onderhandeld worden en na een bepaalden termjjn de oorlog door de drie mogendheden verklaard worden aan het rijk, dat den vrede brak. Omtrent het algemeene plan de campagne is men het eens, eveneens over het effectief der troepen en schepen door Duitschland, Oostenrijk en Italië ieder te leveren. En eindelijk heeft men de punten geregeld, waarbij na het einde van den oorlog een langdu rige vrede gewaarborgd wordt. De laatste clausule nl. betreft de wijzigingen, in de grenzen der staten van Europa te maken, alvorens de geallieerde rijken den vrede onderteekenen. Wat deze laatste clausule betreft, zou men gaan vreezen, dat de alliantie eerder dan een staatkunde des vredes een veroveringspolitiek ten doel heeft» waarvan Frankrijk, Rusland en Turkije het gelag zonden moeten betalen. Maar de mededeelingen van den correspondent van den Times zijn nog geen heilige waarhedenmen dient er met wan trouwen kenuis van te nemen. Heihaaldelijk was er sprake van, dat ook Spanje den wench te kennen had gegeven om in den statenbond des vredes opgenomen te worden- Op deze bewering geeft de Imparcial een antwoord, welk artikel men beschouwt als de meening der regeering en vermoedelijk van den minister van buitenlandsche zaken ten opzichte van Spanjes deelgenootschap aan de triple alliantie. Volgens den Imparcial wenscht Spanje zijn neutraliteit te handhaven, maar het zal, indien zijn belangen in do Middellandsehe zee of op de Afrikaansche kust worden bedreigd,een bondgenootschap zoeken, dat het Spaansche rijk steunen zal, zoodra het herstel zijner rechten eischt. De regeering meent, dat het Spanjes taak is eenmaal de kolonisatie van Marokko te ondernemen, als het eenige middel om dit land voor goed te veroveren. .Frankrijk, zoo heet het ten slotte, is tegen woordig onze goede vriend. Wij honden ons verzekerd, dat het geen twist met ons zal zoeken en ons niet dwingen zal ons in de armen der triple-alliantie te werpen terwille van Marokko." Omtrent de strekking van dit artikel is de veronderstelling zeker niet gewaagd, dat het dient om Frankrijk te waarschuwen geen begeerige blikken op Marokko te slaan en Spanje, wanneer het tot een regeling der Marokkaansche aange legenheid komt met of zonder conferentie, geen hinderpalen in den weg te leggen, wil het niet Spanje als der vierte im Bunds tegen de repu bliek zien. Een en ander schenkt het publiek weer een verheffenden aanblik op de kronkelwegen der politiek! Regeeriugen sluiten met en tegen elkander bondgenootschappen over de hoofden heen der volkeren, de meest belanghebbenden, die als een kudde weerlooze schapen aan d(q meest biedende verscbacberd worden, En dit in

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2