BUITENLAND. Yertfote en aangekomen Schep. Schetsen uit Londen. en tactisch talent des bevelhebbers, geoefendheid en tucht bjj de soldaten Een voordeel heeft zulk een uitvinding, dunkt ons- Het vernielen en daarom is het toch slechts te doen gaat nu snel in zijn werken zoo voortgaande zal men ten slotte daardoor vanzelf moeten eindigen met vechten. Er is bp de Eerste kamer toch ook nog éen adres ingekomen tegen hoofdstuk VIII (defensie) der grondwet. Dit is van A. van Oosten Jzn. te Assen, die tevens by adres de kamer verzoekt „dat de minister van oorlog worde uitgenoodigd minder bezwarende administratieve maatregelen te nemen." Hoewel den heer Carré eindeiyk zooals men weet vergund was om in de residentie voor stellingen te geven, zullen deze toch niet doorgaan, want de gemeente vraagt een veel te hooge som voor het gebruik van gemeentegrond. Door de afschaffing der kermis is de verorde ning op het staangeld gedeeltelik vervallen en thans is wellicht de verordening op het gebruik van gemeentegrond van toepassing verklaard. Betaalde de heer Carré volgens de oude ver ordening 400, thans zou hp voor het gekruik van 1000 Ma gemeentegrond 3000 moeten storten! Meermalen wordt er geklaagd dus schrijft men aan het D. v. N. over de weinige moeite, die het departement van koloniën zich getroosti om het overladen van „minderen" by het 0.-I. leger tijdig aan de familiebetrekkingen in Neder land te berichten. Soms blyft een dergelijk bericht geheel achterwege. Thans blijkt uit eene advertentie in een der Friesche bladen, dat ook het bericht van het om komen van den len luitenant A. J. Engelman, by het ongeval te Soerabaya op 20 Sept., door de familie alleen uit de nieuwsbladen is vernomen* In den ouden tijd kwam een geneesheer zich in eene plaats vestigen. Aangekomen vroeg hij echter eerst, welke leefwyze daar geleid werd. „Wy eten alleen dan wanneer wij honger hebben en drinken alleen als wy dorst hebben en wy staan op en gaan ter ruste te gelyk met de zon," luidde het antwoord. »Dan heb ik hier niets te doen," zeide de dokter en ging heen om ergens anders zyn fortuin te zoeken. Een reeds oud ge worden spreekwoord zegt dat de avondmaaltijd drie vierde van de menschen vermoordt, die door het middagmaal ongesteld werden. Dokter Héquet, een Farysch geneesheer, ging dikwyls als hij ryke patiënten bezocht naar de keuken, om een yriendelyken groet te brengen aan de koks en hofmeesters. Vrienden," sprak hy dan tot hen, „ik ben u groote dankbaarheid verschuldigd voor de goede diensten, die gij aan de geneeskunde bewijst. Zonder u zou de faculteit werkelijk lyden" Dbld Morgen komt de eerste trein te Sofia. De Boelgaarsche spoorwegmaatschappij zal een feest geven, waartoe de prins, de ministers, diplomaten en andere autoriteiten zyn uitgenoodigd. Gisteren had weer een meeting op Trafalgar Square plaats. Toen de sprekers begonnen uit- tartende redevoeringen te houden, heeft de politie de menigte uiteengedreven en de belhamels gear resteerd. De kerk te Balan, in het Fransche departe ment Ain, is gedurende de mis boven het hoofd der getrouwen ingestort. Verscheidene personen zyn gekwetst; de paniek was onbeschrijfelijk. Uit New-York wordt gemeld dat de rechter Waite, onder wiens voorzitterschap Woensdag jl. het hooggerechtshof der Unie de zeven anarchisten te Chicago in laatste instantie ter dood veroor deelde, Donderdag per post een pakket boeken ontvangen heeft, dat uit een helsche machine bleek te bestaan, gevuld met eene nog onbekende ontplofbare stof. Doordien tydens het vervoer het lonttoestel in wanorde was geraakt, had er by het openen van het pakket geen ontploffing plaats. Als weinig bekende bijzonderheid wordt medegedeeld, dat de monnikorden, althans in Parijs, eeuwen achtereen den dienst van brand weer hebben verricht. De Cisterzyne voerden de eerste brandspuit in en de Capucjjnen onderscheidden zich nog in de 17e eeuw door hun onverschrok kenheid als spuitgasten. Eerst onder Lodewyk XIV werd de eigenlijke brandweer, het stedelyk korps pompiers ingesteld. Madame Judic, van de Parysche variétés, loofde onlangs een prijs van 200 francs uit voor de geestigste en pikantste coupletten om aldaar voor te dragen. Toen de jury, waarin ook Sardou zitting had, dezer dagen uitspraak gedaan had, bleek by de opening der briefjes dat men een veertienjarig meisje bekroond had, een dochter uit een aanzienlijke familie, die op een groote kost school te Parys haar opleiding ontving. Het lieve kind had, volgens de Weener Extra-post niet veel pleizier van haar overwinning, want toen de directrice der school daarvan kennis kreeg, werd de veelbelovende dichteres terstond naar haar ouders teruggezonden. De coupletten zyn nl. van dien aard, dat een dragonder ze moeilyk zonder blozen zou kunnen aanhooren! Hoewel Trafalgar-square in Londen sedert langen tijd tot een vrij nachtverblijf was gelaten aan de tal— looze ongelukkigen, die geen onderkomen voor den nacht konden vinden, heeft de Londensche politie naar aanleiding der tegenwoordige manifestaties bepaald, dat voortaan deze plaats bij het vallen van den avond ontruimd zal worden. Zij laat aan de slapers üe keuze tusschen het workhouse en de commons lodgings. Wat hot eerste is, weet men, minder bekend zyn de laatste. Zulke inrichtingen vindt men in alle wijken van het centrum van Londen. Het grootste aan tal is in White-Chapel, dat gedeelte dat het meest grenst aan de City en voornamelijk bewoond wordt door arbeiders en werklieden die aan de dokken werken en belast zijn met het laden en lossen der schepen. Deze slaapsteden zyn de grootste en bezienswaardig genoeg, vooral in den tegenwoordigcn tijd, om er een bezoek aan te brengen. Men kan de commons lodgings in 3 klassen rangschikkendie waar alleen mannen toegelaten worden, zulke voor beide seksen en eindelijk de slaapsteden voor vrouwen alleen. Deze inrichtingen staan alle onder toezicht der politie, die er dikwijls de misdadigers pakt, en worden bovendien met het oog op de hygiëne aan een streng onderzoek onderworpen. Naar gelang de lodgings zijn ook de prijzen. In de minst ingerichte heeft men een nachtver blijf voor 10 cent, in de beter ingerichte moet men 30 cent betalen. Die van 10 cent zijn zeer klein en kunnen aan ongeveer 50 personen een onderkomen verleenen, in de andere en die opschriften dragen, zooals ln de koninginIn den prins van Wales, is plaats voor 500 personen. Niettegenstaande het verschil in prijs zijn de reglementen en zelfs de gemakken bijna in ieder huis gelijk. Op ieder uur van den nacht kan men er binnen komen, maar men vertrekt er 's morgens om 7 uur. Men behoeft geen papieren te toonen, geen naam op te geven. Aan de deur betaalt men zijn logies en krijgt in ruil een nommer van zijn bed en een stukje kaars, juist lang genoeg om er zich bij te ontkleeden. Voorzien van deze twee dingen heeft men het recht zicb onmiddelijk te slapen te leggen, of zich nog te verwarmen en op het vuur in de keuken zijn avondeten te koken. De keuken is tegelijkertijd gelagkamer en dient tevens tot doorgang naar de trappeD. 's Morgens om éen uur ziet het er hier zonderling uit, aan het einde der zaal staat een fornuis en aan de kanten smalle tafels en houten banken. Op het fornuis kookt het water in verschillende ketels, terwijl stukken vleesch gebraden worden. En welk vleesch In de hoeken zijn in manden de bezittingen der logeergasten geborgen, want naar hun slaapplaatsen mogen zij niets medenemen. Men gebruikt zijn thee, eet en houdt een gezellig praatje. Zij, die de keukens bezoeken, behooren onder de kalme lui, de gasteu die voor een enkele maal den nacht hier komen doorbrengen zijn weinig gezellig en gaan gewoonlijk dadelijk ter ruste. De slaapzalen bevatten 20 a 30 bedden; aan het hoofdeinde van ieder bed is een klein ijzer blaadje, waar het eindje kaars in gezet moet worden. Het ledikant is van ijzer, als beddegoed dienen een matras, een stroozak en een hoofdkussen. Op de lakens, die om de 14 dagen verwisseld worden, en op de grijslinnen dekens staan met groote zwarte letters gedrukt„Koop dit voor werp niet, het is ontstolen aan Volgt de naam van de inrichting. De slaapzalen der vrouwen verschillen niet van die der mannen. Ook huisgezinnen kunnen een nachtverblijf in een lodging vinden, tegen gemiddeld 40 of 60 cent, in een afzonderlijk vertrek. In deze vertrekken is het bed en beddegoed gelijk aan dat der slaapzalen en ook deze kamers moet men ontruimen op het uur, door het reglement aangegeven. Dit is een maatregel uit het oogpunt dor gezondheid geno men, omdat het noodzakelijk is de vensters van 's morgens vroeg af te openen, opdat de buiten lucht zooveel mogelijk de verpeste atmospheer zuivere. De commons lodgings zijn het toevluchtsoord voor misdadigers en het is zeer gevaarlijk ze te be zoeken zonder vergezeld te zijn van een inspecteur van politie en zelfs deze waagt zich niet in die omgeving zonder zijn voorzorgsmaatregelen genomen te hebben. Wat de moraliteit der bezoekers van de ge meenschappelijke slaapsteden aangaat, zoo zal deze er niet op vooruit zijn gegaan sedert een aanzienlijk contingent uit de manifesteerenden van Trafalgar-square aan deze slaapsteden wordt afgeleverd. De eigenaars dezer inrichtingen, die ze niet zelf beheeren, maken er goede zaken medezij kunnen gemiddeld op 20 a 25000 gulden per jaar rekenen. Volgens het Marineblad zal Zr. Ms. schroef- stoomsehip Zilveren Kruis, dat den 15en October jl. om Kaap Hoorn naar Oost-Indië vertrokken is, achtereenvolgens de volgende havens aandoen Cadix, Montevideo, Sandy Point, (straat Magellaan), Valparaiso, Callao, San Francisco, Honolulu (Sandwich eilanden) en Yokohama. Naar laatst genoemde plaats zal de verdere reisorder worden toegezonden. GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS, TE MIDDELBURG,

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 6