Laatste Berichten. "buitenlandT Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stana. tóipp ea ftpacMiip ia Maal Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Ingezonden stukken. Handelsberichten, Een verzoek om der kunstwille. EEN KLACHT. Noteering op 4 Nov. Weekoverzicht Vorst Bismarck is ongesteld. Hjj lijdt aan rheumatische pjjnen. Dr Schweninger wordt op Friedrichsruh verwacht. In de nabijheid van Tralee hebben 16 moonlighters zich Woensdagnacht naar een pachter begeven, die een landbouwmachine aan een anderen, door de Nationale liga geboycotten pachter had geleend. Zjj hebben hem uit zjjn bed gehaald, hun geweren gelost, hem ernstig gewond en hem gedreigd te dooden, indien hjj opnieuw met de vjjanden der liga onderhandelt. Maandag a. komt voor de correctioneele rechtbank der Seine de zaak-Caffarel c. s. voor. Nog altjjd wist de generaal niet, dat zjjn naam geschrapt is van de ljjst der leden van het legioen van eer. Hjj droeg ook in de gevangenis de rosette in het knoopsgat. Men dacht, dat hp dit eereteeken zelf zou verwijderen vóór zjjn verschijnen voor de rechtbank. Daar dit echter niet gebeurde, is hem Donderdag van het besluit van den raad der orde kennis gegeven, dat diepen indruk op hem maakte. Op de vraag of men hem zjjn decoratie zou ontnemen, antwoordde de lastgever: „Neen, generaal, neem haar zelf af". Met een veelzeggend gebaar gaf de generaal aan dezen wensch gevolg, met de woorden„Ik had haar toch wel verdiend". Sedert ditpjjnljjk oogenblik heeft hjj geen woord meer gesproken Uit Sierra Leone wordt van den 16en Oc tober bericht, dat de inboorlingen te Sannchoo( aan de Westkust van Afrika, in opstand zjjn gekomen. Aan de regeering te Londen werden instructies gevraagdtwee Engelsche kanonneer- booten liggen tot vertrek gereed. Uit Petersburg wordt aan de Daily News geseind, dat de Russische ingenieur, die een nieuwe ontplofbare stof heeft uitgevonden, hef aanbod van Erupp geweigerd heeft, om hem zjjn geheim te vcrkoopen voor twee millioen Mark, omdat hjj gebonden is door een contract met de Russische regeering. Den 7en dezer zal voor het hof te Breslau weder oen groot socialistenproces worden behan deld. Er zjjn 38 personen aangeklaagd van het verspreiden van socialistische geschriften. De aan het koninkljjk theater te Rome ver bonden alt, signora Camilla Pantaleone, koelde onlangs haar drift aan haar kamenier door haar in het bjjzjjn van het geheele koorpersoneel een klap om de ooren te geven. Deze zeide daarop haar dienst op tegen 1 October, maar besloot zich eerst nog te wreken. Toen Pantaleone 30 Sept. in haar wit gewaad als Ammeris in de Aida optrad, begon het publiek luid te lachen. De zangeres keek onthutst om, maar het gelach nam steeds toe totdat zjj een flauwte voorwendde en het gordjjn zakte. Achter de coulissen lachte men even harteljjk en eindeljjk bleek dat de kamenier de zangeres getooid had met een groote chignon met roode, gele en zwarte vlechten: de kleuren der Italiaansche vlag 1 De zangeres klaagde haar voormalige kamenier aan en deze werd veroordeeld tot een boete van vjjf francs. De Engelsche Globe verhaalt het volgende Een jong dokter, pas van de academie en noch geheel zonder praktjjk, flaneerde door Londen en zjjn oog viel op een man die komkommers kocht» Hjj volgde den man naar diens woning en wachtte buiten op de ontknooping. Vier uren later wordt de voordeur open gedaan en de man komt haastig de stoep af. „Waar gaat u naar toe, beste man? Soms een dokter noodig „Neen, antwoordde de man, ik loop even naar den groenboer komkom mers koopen" Naar men wil was dit de eerste teleurstelling van sir James Fr., die later de beroemde ljjfarts werd van Koning William IV. Ten overstaan van den notaris A. M. Tak werd Vrijdag in het Schuttershof alhier in het openbaar te koop aangeboden 2 h. 55 a. 90 ca. weiland, liggende in de ge meente Middelburg, verkocht voor ƒ3014; 68 a 10 ca. bouwland aldaar, verkocht voor 765^ 60 a. 80 ca: bouwland aldaar, verkocht voor 710 60 a. bouwland aldaar, verkocht voor ƒ708; 34 a. 40 ca. bouwland aldaar, verkocht voor 401 97 a. 60 ca. bouwland aldaar, verkocht voor ƒ12511 h. 43 a. 40 ca. weiland aldaar, verkocht voor f 20201 h. 58 a. 40 ca. weiland aldaar) verkocht voor ƒ1785; 2 h. 56 a. 70 ca. bouw land aldaar, verkocht voor ƒ2400.25; 84 a. wei land aldaar, verkocht voor 10011 h. 59 a. 50 ca. weiland aldaar, verkocht voor ƒ12612 h. 76 a. 86 ca. bouwland aldaar, verkocht voor ƒ2910; 1 h. 32 a. 40 ca. bouwland aldaar, ver kocht voor 13011 h. 18 a. 30 ca. bouwland aldaar, verkocht voor f 1240; 1 h. 40 a. 40 ca. weiland aldaar, verkocht voor ƒ130134 a. 90 ca. bouwland aldaar, verkocht voor ƒ351; 43 a. 90 ca. bouwland aldaar, verkocht voor ƒ401; 41 a. 40 ca. bouwland aldaar, verkocht voor ƒ352; 47 a. 70 c. bouwland aldaar, verkocht voor f 425.50,1 h. 39 a. weiland (vrijland), liggende in de gemeente Veere, verkocht voor 1825 93 a. 60 ca. bouwland (vrijland) aldaar, verkocht voor 12634 h. 88 a. weiland, liggende in de gemeente Vrouwepolder, verkochr voor f 5851 55 a. 40 ca. bouwland aldaar, verkocht voor ƒ700; 1 h. 3 a. 40 ca. bouwland aldaar, verkocht voor 1211; 1 h. 63 a. bouwland, liggende in de gemeente Serooskerke, verkocht voor 1010; 3 h. 95 a. 80 ca. weiland, liggende in de gemeente Koude- kerke, verkocht voor 51701 h. 6 a. 60 ca. bouwland, liggende in de gemeeente Vlissingen, verkocht voor ƒ1328; 58 a. weiland, liggende in de gemeente Rittbem, verkocht voor 6991 h. 20 a. 90 ca. weiland aldaar, verkocht voor f 1275 en 96 a. 90 ca. weiland aldaar, verkocht voor 976. Van 29 October tot 5 November. Vlissingen. Gehuwd A. Joziasse, wed' 71 j. met C. Aarnoutse, wed0 68 j. ^Bevallen: M. S. Verheul, geb. Schwarz, d. C. H. Kesteloo, geb. Roelse, d. J. Adriaanse, geb. Steenepoorte, z. M. S. Crucq, geb. Dunnes, z. J. Stroo, geb. Maas, d. M. P. J. Aspeslagh, geb. Callier, z. S. J. de Kam, geb. Prins, z. A. van den Bovenkamp, geb. De Reus, z. M. de Zwarte, geb. Louwerse, z. L. van de Gruiter, geb. De Rjjcke, d. P. Belfroid, geb. Verseput, z. C. J. Walrave, geb. Visser, d. J. F. Gbjjs.geb. Boels, z. OverledenJ. Larojj, man van M. Herman, 67 j. J. Essenberg, man van M. J. Maquelin, 62 j. Leiden. Het 2e candidaats-exameu in de theologie is met goed gevolg gedaan, door den heer W. B. H. van Linschoten van Middelburg. *s Gravenliage. E e r s te kamer. In de heden gehouden zitting zjjn de grondwets ontwerpen behandeld. De heeren De Bruyn en Elout motiveerden hunne goedkeurende stem voor de additioneele artikelen. De heer Van Nispen verklaarde in het tegenwoordige stadium alle hoofdstukken, behalve dat betreffende de defensie, te willen aannemen. Omtrent ditzelfde hoofdstuk verklaarde de heer De Sitter, ook namens 5 andere leden, van zjjn vroeger afkeurend votum te zjjn teruggekomen. De heer Roëll beval speciaal de aanneming van de hoofdstukken betreffende de troonopvolging en de defensie aan. Uit de antwoorden der regeering bleek dat de afkondiging der nieuwe grondwet uiterljjk einde November of begin December zal geschieden. De minister van oorlog verklaarde dat nu reeds een schema tot regeling der levende strjjdkrach- ten bij zijn departement gereed is. Bjj hoofdstuk III Staten-generaalverklaarde de heer Heemskerk nog eens uitdrukkelijk dat alge meen stemrecht uitgesloten is. Alle hoofdstakken dus ook hoofd stuk VIII 4defensie) zijn met groote meerderheid of met algemeene stem men aangenomen. De grootste minderheid was 9; onder anderen bjj het hoofdstuk defensie, waartegen alleen de katholieke leden stemden. De voorzitter en de minister Heenskerk wisselden dankbetuigingen onder inroeping van 's Hemels zegen voor de toekomst. De heer Elout heeft wegens gevorderden leeftjjd zjjn ontslag als lid der kamer ingediend. De Tweede kamer is opgeroepen tegen Maandag 14 November. Durban. Undabuko die zich bij sir Have- lock aangemeld heeft, ontkende dat hij de hulp der boeren tegen de Engelsche heeft ingeroepen. Dinizoeloe is niet verschenen. Het gerucht loopt dat de vijandelijkheden tegen hem zijn begonnen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatièn. 5 Nov. Middelburg, Harmonica's, Notarishuis. 8 Middelburg, Meubels, Balans D 4, 9 Biggekerke, Meubelen, Tak. 9 Oostburg, Keien, Reg. Oostburg 9 Vrouwepolder Wrak, DeGroof&co. Groede, Inboedel, Hammacher. Krabbendijke, Hout, De Vos. Cadzand, Strandgoed, Burgemeester. Middelburg, Meubels, Notarishuis, 's Heerenboek Boomen, P. Overman. 1011 II 11 15 17 5 Nov., des morgens te 8 uren. Verwacht: Z.W. wind. Thermometerstand te Middelbnrg. 5 Not.'s morgens 8 nren 43 gr. 's middags 12 nnr 50 gr. 's avonds 4 u. 50 gr. P. Bijna alle Parijsche bladen geven toe, dat bet votum der kamer over het conversieplan een overwinning der regeering is, maar en dit verzwaart de schuld van het kabinet aanmerkelijk in het oog der radicalen zij had de zege te danken aan een plotselinge zwenking der rechter zijde. Alzoo toch een bondgenootschap met de monarchalen? De Justice is zedelijk overtuigd, dat de bond met de rechterzijde voortduurt, met een lichte wijziging in de gevoelens der monarchale partij. Uit het volledig overzicht, dat de morgenbladen van de kamerzitting geven, blijkt dat de aanval der rechterzijde op Rouvier's vorm van con ver teeren geen comediespel was. De afgevaardigden Amagat en Daynaud, als de wraakengelen van Frankrijk en tevens de redders van 's lands financiën optredend, lieten hun woorden als donderslagen op het hoofd van Rouvier neerkomen. Reeds wreven de vrienden van het ministerie zich heimelijk in de handen over dit onwederlegbaar bewijs, dat alle verzeke ringen omtrent een alliantie van het kabinet met de rechterzijde schandelijke lasteringen zijn geweest. In den vorm van een amendement wierpen de monarchalen Rouvier hun oorlogsverklaring naar het hoofd. Moeilijk was de taak van Rouvier, maar ook de Fransche minister dacht met recht: desespereert niet. Plotseling kwam er hulp opdagen, onvoorziene hulp van een kant, waarvan men het allerminst verwachtte: de vijand begon op het oogenblik dat de belegerde het meest in de engte was gedreven den terugtocht te blazen. Het amendement werd ingetrokken. Wel is waar nam een lid der extréme gauche het over, maar Rouvier zag redding opdagen, hij verontrustte zich over dat kleine troepje tegenstanders, nadat het andere aanzienlijke deel zijn aanvallen staakte, niet langer. Paul de Cassagnac heeft den Bleutel voor het raadsel der onverwachte kentering in de houding zijner vrienden gegeven: om niet samen te gaan met de uiterste linkerzijde reikte de rechterzijde midden in het debat het ministerie de hand der verzoening. Deze woorden bevestigen de gegrond heid der verzekering, dat de monarchalen voor- loopig dit kabinet wenschen te behouden, zich tevreden stellend met het mindere, omdat zij het goede niet kunnen krijgen en het minste vreezen* Ofschoon Paul de Cassagnac in VAutorité de regeering waarschuwt dat de leden der rechterzijde haar een laatste les in zelfverloochening en loyauteit hebben gegeven, echter in belangeloos heid niet verder kunnen gaan, zal dan ook Rouvier zich over deze bedreiging wellicht het hoofdniet breken. Hij zit na het laatste votum der kamer weder iets vaster in den zadel voor zoolang het duurt, want de breuk tusschen de uiterste linkerzijde en het ministerie is na de zitting van Donderdag dieper dan ooiter bestaat weinig hoop, dat zij geheeld kan worden. Aan ongeluks voorspellingen dat het heden bij het debat over de enquête de vijanden der regeering gelukken zal, haar een nederlaag te bereiden, ontbreekt bet niet. Een vergadering der drie republikeinsehe groe pen heeft gisteren ten slotte toch nog plaats gehad ter bespreking van de te volgen gedrags lijn bij de discussiën over het debat. De onder handelingen bepaalden zich in hoofdzaak tot de wijze van samenstelling der bureau's, daar men het beletten eener enquête als een onmogelijke zaak beschouwde. Algemeen was men er voor ook leden der rechterzijde in de commissie op te nemen en besloot 4 a 6 monarchalen op de 22 leden toe te laten. In verband met de wisselvallige kansen in de politiek doorleeft het Fransche ministerie tegen woordig kritieke momenten. In zeker opzicht kan zich het Engelsche kabinet gelukkigerprijzen,hoewel ook dit niet op rozen rust. Ondanks alle verschijnselen, dat zelfs in Engeland het dwangsysteem door lord Salisbury en Balfonr op Ierland toegepast, hoe langer hoe minder bijval vindt, gaat het gouvernement, geen aandacht aan den vox populi schenkend, rustig voort de Ieren op hunne wijze tot onderworpen Britsche onderdanen te hervormen. Een reeks berichten uit Ierland bewijst in de eerste plaats, dat de Britsche regeering bereid schijnt met de uiterste gestrengheid tegen de nationale Ieren op te treden en in de tweede plaats, dat haar dwang systeem tot heden meer het tegendeel uitwerkte dan de ontwerpers beoogden. O'Britn zit achter slot en grendel, maar ook nog in den kerker maakt hij het den strengen heerschers van Ierland lastig. Zal de regeering den meest populairen man van het groene eiland laten uithongeren of zal het haar gelukken hem te dwingen, d. i. met alle haar ten dienste staande middelen van geweld en dwang, zich te voegen naar de reglementen der gevan genis. Hij is verplaatst van Cork naar Tullamore, omdat de mayor van Cork, een Home Ruler, voor nemens was, hem dagelijks in zijn eenzaamheid te bezoeken. Voorts is het den priesters O'Reilly en Murphy, die sedert langen tijd het recht bezitten krachtens hun ambt, de gevangenen van Tullamore te bezoeken, verboden tot O'Brien te gaande beide geestelijken sympathiseeren met de nationale leiders en hun zaak. Wenscht de regeering nog meer martelaren te maken de keuze is ruim genoeg. Zij kan een tweeden voornaam leider: Dillon laten terecht stellen en veroordeelen en opsluitenook hij heeft haar door eenige hartstochtelijke woorden in de gelegenheid gesteld de dwangwet op hem toe te passen. In Limmerick drong hij op een meeting ronduit bij zijn toehoorders aan trouw te blijven aan het plan of campaign. „Haast u niet met betalen, riep hij hun toe, de tijd breekt spoedig aan, dat het volk den landheeren zijn eigen condities kan stellen." Denkt de regeering wellicht wat Dillon betreft wat in het vat is verzuurt niet, en stelt zij een vervolging tegen hem nog uit, aan arbeid Iaat zij het den Ierschen rechters toch niet ontbreken. Zooals gisteren onder laatste berichten werd mede gedeeld, heeft zij besloten een proces te beginnen tegen alle personen, die de onlangs bij nacht gehouden onwettige meeting te Woodford hebben bijgewoond, bij welke gelegenheid de proclamatie van den onderkoning werd verbrand. Tot die personen behooren de parlementsleden Rolwand Hill en O'Sheehy en de secretaris van den Lord Mayor van Dublin, Denehy. Zooals men verwachtte is de afgevaardigde Cox niet voor de rechtbank te Clare verschenen en is tegen hem een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd. Teneinde de regeering in haar averechtsche pogingen tot bevrediging der Ieren te steunen moeten de leiders der Unionistische liberalen, de heer GoSchen en lord Harrington voornemens zijn den leeuw in zijn eigen hol op te zoeken en zullen zij zich naar Dublin begeven, teneinde daar den 29en groote redevoeringen ter verdediging hunner Iersche politiek te houden. Mijnheer de Redacteur! Wat geeft toch de maatschappij voortdurend de grootste contrasten te aanschouwen. En niet het minst op kunstgebied, waarop menigeen zijn uil een valk meent te zjjn en ook niet zelden vooroordeelen voor argumenten laat gelden. Zoo dacht ik na het lezen der twee artikelen, tengevolge der voorstelling Possart, respectievelijk in de nummers van 31 October en 1 November 11. van uw geacht dagblad opgenomen. Immers, terwijl de een der schrijvers bij het verlaten van den schouwburg niet warm genoeg was om voor een Octoberavond-koelte onvatbaar te zijn, heeft de ander geen woorden genoeg om daar over zijne verontwaardiging uit te spreken, geelectriseerd als hij was door de vertolking van Lessings meesterstuk door den gevierden tooneel- speler. En toch schijnt bet zoo, dat Possart hier bij sommigen niet aan de verwachting heeft beant woord. Van terzijde althans hoorde ik, dat „Men" had gevonden, dat hij zijn rol niet had begrepen, niet juist opgevat. Als leek zal ik mij wel wachten in deze te beslissen. Maar dit toch wil ik gevraagd hebben: Stelt eene „kleine plaats" als Middelburg zich niet op eene pretentieuse hoogte door critiek te durven uitoefenen over een man, wien ik nog heden in een van de dagbladen der hoofdstad „een machtig, een overweldigend genie" zie noemen en wiens talent nog door geen enkelen deskun dige in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, zelfs niet van verre, werd in twijfel getrokken, terwijl het enthousiasme bij zjjae laatste voor stelling in de hoofdstad, gelijk we ook in uw dagblad lazen, geen grenzen Bcheen te kennen Nu erken ik ten volle, niet eene meerderheid moet hier beslissen, zelfs geen halfmillioen stemmen tegen zestien duizend, maar alleen bewijzen mogen hier gelden. Het is dan ook daarom, dat ik die „Men" ernstig en drin gend verzoeken wil, 't zij individueel, 't zij ge zamenlijk (Eendracht maakt macht) ons de argu menten te doen kennen, waarop hunne critiek in deze rnst. Op die wijze kon dan wellicht op kunstgebied veel gewonnen worden en door eene ernstige polemiek tusschen hen en bunne Amster- damsche, Haagsche en Rotterdamsche kunstbroe ders de waarheid aan het licht komen. Moge dat mijn verzoek niet vruchteloos blijven 1 4 November 1887. Een leek maar dilettant van hei TooNEKL. Een inwoner van Vlissingen, die Woensdag aan het rijks-depot van postzegels op de Kleine Markt kwam om dringend noodige postzegels te balen, vond de woning van den depothouder wegens den dankdag gesloten, wat ook achter de rniten der woning in groote letters stond aangekondigd. Hij werd daardoor gedupeerd en vraagt of de depothouder het recht heeft op andere dan op zon- of algemeen erkende Christelijke feestdagen zijn winkel gesloten te houden. Als deze geheel op eigen gezag handelde dan is ook zeker wel de vraag geoorloofdof niet het depöt van postzegels, dat toch ten gerieve van het publiek werd opgericht, beter ware in andere handen dan in die van iemand, die, geheel eigen machtig handelende, het pnbliek dupe maakt van zijne bijzondere gevoelens op kerkelijk gebied. Koffie. Havre hooger, Nov. frs. 97.50. Dec. frs. 98.Jan. frs. 98.25. New-York flauw, loco 18$. Dec. 16.10, Febr. 15.75. Londen flauwer. Antwerpen vaster. Santos good average 47§ ct. Amsterdam prijshoudend. Rotterdam onveranderd. Suiker,geraffineerd. New-York prijshoudend. Londen zeer vast, 3 a 6 d. hooger. Parijs zeer vast. Antwerpen vast. Amsterdam willig. Rotterdam vaster. M o u t w ij n per 100 L. f 8. Meel. New-York lusteloos. Koffie bleef deze week zeer kalm gestemd - de laatste dagen vertoonde zich een betere stemming, hoewel de hooge buitenlandsche markten op onze prijzen geen invloed nitoefenden en de prijs van 49 c. voor goed ordinair Java bleef gehandhaafd. Algemeen werden hoogere prijzen verwacht. Zoowel voor speculatie als directe behoeften werden eenige partijen gedaan. S u i k e r geraffineerd. De prijzen bleven alge meen vast; flinke afdoeningen voor export en binnenlandsche consumtie gaven het bewijs dat men meer vertrouwen in het artikel stelt en den tijd gekomen acht om van de lage markt te profiteeren eer het te laat is. R ij s t. Ondanks de lage prijzen blijft dit artikel verlaten, vooral nu voor export minder is en de binnenlandsche consumtie steeds minder wordt. Vrnchten. Krenten minder gevraagd, doch prijshoudend. Sultanfe rozijn hooger. Appelen met meer vraag. Suoade onveranderd. Specerijen. Peper met eenige vraag, overi gens prijshoudend.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2