Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. ten den dienst van het hospitaal, zoodat vooi dr G. geen enkele aanleiding bestond zich daarvan op de hoogte te stellen of te houden. Die aanleiding be stond uit den aard der zaak -wel voor dr Van der Stok. Waren er bezwaren aan de omwisseling verbonden dan had hg zijn chef daarop opmerkzaam kunnen maken. Uit het feit dat hij dat niet heeft ge daan, big kt voldoende, dat die bezwaren niet bestonden, in elk geval zeer overdreven zpn voorgesteld. Uit het bovenstaande zal u voldoende blijken, dat de zaak een veel eenvoudiger verloop heeft gehad, dan men wel heeft willen doen voorkomen. Is er een onregelmatigheid gepleegd, dan betreft dit uitsluitend de opname van het ljjk in het hospitaal, een feit dat zeer zeker door de publieke opinie zal worden veroordeeld. De regeering heeft ook het wetsontwerp tot beperking van het recht van vereeniging en ver gadering weder ingediend. Zjj liet echter de laatste alinea van art. 1 vervallen, omdat deze aan den minister van binnenl. zaken eene macht gaf, welke aanleiding zou kunnen geven tot te groote centralisatie en de zorg van het plaatselijk bestuur voor het voorkomen en weren van wan ordelijkheden zou kunnen verminderen. Yoorts is ook art. 8 van het ontwerp ingetrokken, omdat er geen reden bestaat, zijdelingsehe opruiing bjj monde hier afzonderlijk strafbaar te stellen, terwijl art. 131 W. v. Str. voor schriftelijke opruiing zou bljjven gelden. De verslagen over de hoofdstukken Justitie en Oorlog der staatsbegrooting zjjn verschenen. In het eerstgenoemde wordt de opmerking ge maakt dat het personeel aan het departement buitengewoon talrjjk is, te meer omdat de gewich tigste wetgevende arbeid nog door staatscommissies wordt verricht. Gevraagd werd wat er aan is van een gerucht over eene aanstaande opheffing van gerechtshoven. Van verschillende zijden werd opgemerkt dat daarvoor thans de omstandigheden niet geschikt zjjn. lntusschen opperden sommigen reeds nu de meening, dat, wanneer bij voortduring in strafzaken zoo weinig wordt geappelleerd, af schaffing van dat hooger beroep wenscheljjk ware, waarna dan de Hooge raad kon worden tot alge meen hof van appel in burgeljjke zaken en de hoven geheel vervallen. Verscheiden leden kwamen weder te berde met de vraag om onverwijlde indiening van wetsont werpen naar aanleiding der arbeids-enquête, waartegen anderen weder aanvoerden dat daarvoor thans geen tijd is en bovendien de enquête nog lang niet volledig is. Algemeen had het de aandacht getrokken dat het rapport der staatscommissie over het le boek van het burg. wetboek door een boekverkooper uitgegeven, en tegen een buitensporig hoogen prjjs verkrijgbaar gesteld is, terwijl het toch zeker de bedoeling is het onder veler bereik te brengen. Men drong erop aan dat sommige rechtbanken le klasse op het minimum personeel zouden worden gehouden, en vele leden achtten de ver meerdering van het getal rechters te Heerenveen niet wenscheljjk. Welke maatregelen werd gevraagd nam de minister om te gemoet te komen aan de billjjke klachten der deurwaarders? De circulaire van 1 Februari liet nog eene te belangrjjke uitzondering ten hunne nadeele bestaan, en bovendien wordt die circulaire ten plattelande ook zeer verschillend toegepast; de toestand der deurwaarders is dan ook in werkeljjkheid niet verbeterd, en die van velen ten plattelande is onhoudbaar. Het werd betreurd dat de minister in vier jaren niets deed om verband te brengen tusschen rjjks- en gemeentepolitie. lntusschen nemen de landloopers in getal en stoutmoedigheid toe, en men drong dan ook ten zeerste aan op versterking van de rjjksveldwacht. Door eenige leden werd aanmerking gemaakt op de behandeling van gevangenen. Zjj achtten de maatregelen omtrent kleeding, hoofdhaar en baard, noodig in het belang der reinheid, niet gebiedend noodzakelijk voor allen. Verscheidene leden betreurden ook de afschaffing van de pistóle. In het belang der particuliere nijverheid werden bezwaren geopperd tegen den verkoop van in de gevangenissen vervaardigde goederen tegen lagen prgs. Anderen antwoordden daarop dat de goe deren dan ook dikwijls zeer slecht bewerkt zjjn. Wanneer, vroeg men, kan aan de opheffing van de Ommerschans worden gedacht? Volgens het verslag over o o r 1 o g maakten vele leden der kamer tegen het eindcijfer der begrooting bezwaar, omdat de gewone uitgaven aanzienlijk zjjn gestegen. Verscheiden leden waren van oordeel dat op deze begrooting, als credietwet, geen nieuwe of verhoogde posten behooren. De vraag werd gedaan of de minister voorne mens is, de zesde lichting te ontslaan, nu de oor zaak heeft opgehouden te bestaan, die tot het in dienst houden leidde, welke laatste opmerking eehter ook ten stelligste werd betwist. Sommige leden betoogden de wenscheljjkheid om het onderwjjs aan miliciens te doen geven door burger onderwijzers. Omtrent het belangrjjk onderwerp der snelladers of repeteergeweren vond men in de begrooting het zwjjgen bewaard. Men vroeg of het niet hoogst noodig zou wezen, althans voorloopig tot de in voering van een snellader over te gaanwant het ware zeker kortzichtig, de moreele waarde van het bezit van een snelvurend wapen over het hoofd te zien. Naar aanleiding der ongeregeldheden, onlangs op Seinpost" te Scheveningen voorgevallen, werd gevraagd of de minister geen maatregelen kan nemen ter voorkoming van dergeljjke betreurens waardige voorvallen. Eenige leden hadden opgemerkt dat bjj de manoeuvres in den afgeloopen zomer de tucht soms te wenschen had overgelaten. Men betoogde dat de eischen bjj de keuring yoor den dienst te streng zjjn. Verschillende opmerkingen werden gemaakt ten einde verbetering te brengen in de levering van vleesch voor de menages. Velen bevalen het op. richten van garnizoenslachterjjen aan. Ook werd gevraagd of niet nu en dan visch kan worden verstrekt Welke zjjn de resultaten van het remonteeren met inlandsche paarden Waarom neemt het aantal leerlingen aan de krijgsschool af? Men verzocht keuring van de aspirant-cadets vóór het schriftelijk examen. Mededeelingen werden gevraagd omtrent het voorgevallene met de verduurzaamde levensmid delen. Eene militaire beschuitbakkerjj werd onnoodig genoemd. Vrijdag 11. hield het onder wij zers-gezelschap Tholen welks leden op 3 Da allen leden zijn van de afdeeling Tholen van het Ned. Ond. Gen. te Scherpenisse zijn laatste vergadering iu dit jaar. Deze werd, behalve door 20 leden, nog bijgewoond door den heer D. Bolier, burgemeester van Seherpenisse. Na de opening door den voor zitter, den heer L. van Langeraad van St. Maar tensdijk, werden eerst de zaken van het Ned. Ond. Gen. en van de Gew. Vereen. Zeeland van dit genootschap behandeld. De leden der afdee- ling spraken allen den wensch uit, dat ook voor de volgende drie jaren het Gew. Best. van Zeeland uit dezelfde personen zou blijven bestaan als thans. De voorstellen van het hoofdbestuur van H Ned. Ond. Gen. werden met algemeene of by meerderheid van stemmen aangenomen; dat omtrent het schoolmuseum werd verworpen. Tot lid van dit bestuur werd uit Amsterdam gekozen de heer Terwey, en buiten Amsterdam de heer H. F. de Boer uit Botterdam. Daarna werd door den heer L. K. van Dijk uit Tholen ingeleid het eerste punt op de agenda „De concentrische leergang". Dit punt gaf tot weinig discussie aanleiding. Onder leiding van den heer L. van Rooijen van Poortvliet, werden daarop eenige zangstukken uitgevoerd. Het tweede punt op de agenda werd niet be handeld. De heer J. W. Slager van St. Annaland werd bij acclamatie tot tweeden voorzitter herbe noemd. De onderwijzer» uit het district Tholen, afdeeling Noord-Beveland hielden Zaterdag 11. te Cortgene hunne 4d« vergadering in dit jaar. De heer Robijn van Camperland hield eene lezing over „aanschouwings- en spreekoefeningen" op de lagere school, meer bepaald in de eerste leerjaren. Verder werd ter sprake gebracht art. 39 der wet op 1. o. w., waarbij werd gewezen op de onbillijkheid dat by het opheffen eener lagere school een (hulp) onderwijzer zonder meer zjjn ontslag krijgt, terwijl het hoofd dierzelfde school vijf Jaar lang een wachtgeld kan genieten. Tot vice-president werd herbenoemd de heer J. Sturm, hoofd der school te Cats. De vergadering was zeer druk bezocht. Toezegging van beroep ontvangen naar Scher penisse door den heer Gobius du Sart te Nieuw en St. Joosland. Ds. B. A. Mantz te Breskens heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Cats, bedankt. G. de H., oud 23 jaren, geboren te Vreeswijk, marinier 3e kl. bij het korps mariniers, is by sententie van het hoog militair gerechtshof van 21 Oct. jl., Vrijdag uitgesproken, schuldig veri klaard aan insubordinatie, door het plegen van eene daad van geweld tegen een meerdere in rang in tijd van vrede, en veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf van twee jaren, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen gedurende vijf jaren, ter zake dat hij den 30 Augustus jl. in de kazerne te Vlissingen den sergeant D. van het algemeen depót van discipline, alwaar bekl. wegens zijn aanhoudend wangedrag in den dienst gedetacheerd was, een klap tegen het hoofd heeft gegeven, omdat die sergeant rapport van hem gemaakt had. GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS, TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 6