No 257. 130® Jaargang; 1887. Dinsdag 1 November. Zedeljjke overtuiging. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 31 October. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, Veemarkt te Middelburg. Toen mevrouw Brandreth eindelijk binnen kwam MIDDELBURGSCB COURANT. Agenten te Vlisaingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van den Pexjl, te Zierikzee: A. C. de Moou,te TholenW. A. van Nleuwenhuijzen en te Terneuzen: L. van Wijck. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma Erven B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parjjs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John F. Jones, opvolger- Donderdag den 3 November a. s., van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. De Burgemeester en wethouders van Middelburg, SCHOEEE. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Op geestige wijze steekt de Standaard den draak met de beginsel-politiek van het Dagblad. „Beginsel," zegt de Stand., is een mooi woord. Voor een „beginsel," zoo het goed is, hebt ge respectvoor een man van beginselen neemt ge uw hoed af. Vooral in onze dagen wierd „beginsel" een modewoord, een pronkwoord, wat de Doitschers een „Schlagwort" noemen. En zooals men in Bilderdjjks jeugd met „eloquent" doorsloeg, zoo dat de gtpommadeerde heertjes zelf spraken van eloquent biljartenzoo haalt ook nu de preutsche ingebeeldheid dat zeggen: „uit beginsel" overal bjj. „Uit beginsel" is een gemeenteraadslid ten platten lande er tegen om den veldwachter een assistent ie geven. „Uit beginsel" is de oppositie in een gymnastiekvereniging er voor om een „springbok" aan te schaffen. „Uit beginsel" is uw kapper voor geurolie en tegen pomade. „Uit beginsel" zegt straks uw meid u haar dienst op. Nu, dat klappen van de zweep kennen we. Ge kondt het eergisteren weer in zeker resi dentieblad hooren. Foei, neen, het voerde volstrekt geen oppositie uit vrees, dat zou onmanljjk wezen, maar uit beginsel dat klinkt of ge een man hoort. Conservatiefom niet te ver te gaanom voor de uitersten terug te deinzen; een beginsel geworden. Och, formuleer ons dat beginsel dan toch eens duidelijk, in goed Hollandsche woorden, en toon eens aan, dat er iets uit beginnen kan. Dusver zag men van het conservatisme nog nimmer iets anders, dan dat er iets in doodbloedde, er mee uitstierf en er door onderging. Alle conservatisme leed dusver aan tering. Door den varensgezel J. C. Korteweg is heden met goeden uitslag examen afgelegd voor de betrekking van hulpbinnenloods ter standplaats Vlissingen. Te Borssele is bij den eersten onderteekenaar van het adres, in Mei 11. gericht aan gedeputeerde staten, betreffende het maken van een steiger bij het veer van den prov. stoombootdienst op de 3. Vit het Engelsch. Het was een wanhoopskreet, die den jongen man vreeselijk in de ooren klonk; maar hij deed zijn best en hield zich goed. Hij kuste haar zelfs niet eens. „Iris", begon hij weer, „het baat niet of ik u al juffrouw Brandreth tracht te noemen, ik kan het niet. Iris, ik voel dat ik na het gebeurde in het vervolg niet meer met u mag omgaan. Ik heb geen recht om uw leven te vergallen door die vreeselijke afschuwelijke, onverdiende verdenking". „Maar Harry, gij zijt onschuldigGij hebt het geld niet gestolen 1 En de krijgsraad heeft u vrijgesproken 1" „Ja, lieveling, men sprak mij vrij van de misdaad, maar niet van de verdenking. Als ik het genomen had als iemand het genomen had, zou hij misschien zijn rang behouden hebben, krachtens die vrijspraak en getracht hebben het ondanks alles te boven te komen en te doen vergeten. Maar, daar ik het niet genomen heb en daar ik geen zweem van die ellendige ver denking kan verdragen, wil ik niet langer in Engeland blijven, en ik wilu, mijn schat, in geen geval beladen met zulk een onuitsprekelijke pchande." r- „Harrj\ Ik weet dat gij het niet gedaan Wester-Schelde, bericht ontvangen dat aan het verzoek niet kan worden voldaan. Uit de be schikking blijkt echter dat genoemd college be reid is een voorstel aan de prov. staten te doen om aan de Staartnol een steiger te bouwen als door de naast belanghebbenden zekerheid zal zijn gegeven, dat de daarheen leidende wegen worden begrint en als zoodanig onderhouden. Den heer Ernst Possart, die Zondag avond in het Grand thèatre als Sky lock voor eene stamp volle zaal afscheid nam, van het Arasterdamsche publiek, werd door het publiek warm toegejuicht en ontving tal van bljjken van sympathie. Ook namens de heeren Van Lier ontving Pos- sart een fraai geschenk. De groote artist is ditmaal 29 avonden achter een in ons land opgetreden en heeft het voornemen in Jannari 1889 hier terug te keeren. Heden avond speelt de heer Possart nog te Nijmegen, van waar hjj naar Crefeld vertrekt, om daar Woensdag zjjne gastvoorBtellingen aan te vangen. STORM De hevige storm, die gisteren ochtend uit het Z. W. over ons land woedde, heeft in onze gemeente menigeen eene onaangename ver rassing bereid. Hier kwam de schoorsteen door het dak een onverwachte visite in de kamer maken, ginds werden de dakpannen als droge bladeren weggevaagd en gierde de wind over den zolder, ginds weder slingerde Eolus een dakpan door de ruiten, wat door een luid rinkinken aan de bewoners werd bericht. Ook de boomen hadden een heftigen kamp, waarin zjj niet alleen het grootste deel van de hun nog overgeblevene bladerentooi missen maar ook groote takken laten moesten. Op onze bolwerken zjju er zelfs neergeveld, In de Koningstraat woei een muur omver. Yan persoonlijke ongelukken hoorden wjj echter in onze omgeving niets. Ook te Vlissingen berokkende de storm veel schade aan gebouwen; daar werd onder anderen een der groote boomen, bp de groote kerk, even boven den grond afgebroken. Op de reede geraakten verschillende schepen aan het drijven, o. a. eene bark, met petroleum voor Antwerpen bestemdtegenover de buitenhaven pakten de ankers echter weer. De mailbooten kwamen en ver trokken op tjjd, wel een bewijs voor hare uistekendheid, doch het verhalen in de buiten haven leverde heel wat moeilijkheden opzoo duurde het S uur, vóór dat men met alle krachts inspanning de uitgaande boot Nederland zoover aan de ponton had gebracht dat de brug aange legd kon worden. De treinen waren in den voormiddag een weinig te laat en ook in het telegraaf verkeer was stoornis. Door de provinciale stoomboot Zelandia, van Terneuzen komende, werd de bemanning (4 man) hebt. Ik vertrouw u. Ik bemin u. Waarom zouden wij ons aan andere menschen storen." Harry aarzelde. „Maar de bisschop?" vroeg hij. „Hoe denkt uw vader over mij, Iris Neen, neen, kindlief, ik kan u niet trouwen zoolang die ver nederende twijfel op mij rust." Iris nam zijn hand in de hare met een feeder- heid, die aan die daad eiken schijn van onvrou welijke voorbarigheid ontnam. Daarop begon zij op zachten toon met hem te praten, hem te troosten, te calmeeren, te verzekeren dat niemand het ooit van hem zon gelooven, totdat Harry Burbury zelf begon te denken, dat zijn fijngevoelig gemoed het kwaad overdreven had. Hoe lang zij daar zaten te fluisteren was moeilijk te zeggen; als gelieven eens beginnen te fluisteren kan het gesprek tot in het oneindige voortgezet worden Dit scheen ten minste mevrouw Brandreth te denken want na verloop van een uur kreeg haar gevoel van betamelijkheid de overhand boven haar medelijden met Iris, en zjj begaf zich naar beneden om zich bij bet jonge paar te voegen. Het spijt mij echter dat ik er bij moet zeggen dat zij een oogenblikje op het portaal bleef staan en eenige tijdschriften op de tafel ver schikte, voordat zij de kruk der salondeur om draaide. Deze voorzorg wordt maar al te vaak verzuimd in dergelijke gevallen door onbesuisde, al te voortvarende menschen tot groot ongerief der betrokken personen. van eene gestrande tjalk opgenomen, men zie hier onder als ook een Belgische loodsschoener, die zejlen en ankers verloren had en. achter Ram- mekens op strand zat, afgesleept en te Vlissingen binnengebracht. Van den Nederl. loodskotter No 5 (afhaler) scheurden bij het binaenbomen de zeilen in flardenhet vaartuig werd op den oost berm gedreven, vanwaar het door eene sleepboot afgebracht werd. De Duitsche driemast schooner Gustaf Adolf, gezagvoerder Jensen, geladen met stukgoederen en bestemd van Antwerpen naar Tientsin, werd van zjjne ankers geslagen en is op den Kalloot gestrand. Daar het schip hoog op de bank zit, zal het vermoedeljjk moeten lichten. Sleepbooten zijn ter assistentie derwaarts vertrokken, doch konden niet slagen om het schip af te sleepen. De stoomboot naar en van Breskens voer niet gedurende den voormiddag, evenmin de haven stoombootjes. Te ongeveer tien uur was de winddruk 134 kilogram. Het was te Vlissingen een eenig grootsch schouwspel de zee in hare woede te zien, toren- hooge golven tot den Zeeboulevard opstuwende, dien overstroomende en tegen de huizen oplik kende, om dan weder, met donderend geraas teruggaande, opnieuw op den vasten wal los te beuken. Vooral in den namiddag, toen de storm was gaan liggen doch de zee nog steeds woelig was, werd de Zeeboulevard door een aantal belangstel lenden, Ook uit Middelburg bezocht, voor wie vooral het uitgaan eener loodsboot een interes sant schouwspel opleverde. Bij eene gelegenheid als deze eerst leert men de dappere zeeleeuwen in hunne kracht kennen, bewonderen en waardeeren, die met een ranke boot tegen de golven kampen om de naderende zeekasteelen ten veiligen gids op het zilte nat te strekken. Een prachtig gezicht was het ook de dagmail boot Nederland full speed de haven te zien uit- stoomen en bjj den ingang daarvan de dwarszee over het schip te zien heenslaan, dat echter, ongeacht wind en stroom tegen waren, spoedig uit het gezicht was. Te Goes had ook menig dak en schoorsteen het zwaar te verantwoorden. Boomen werden stukgewaaid. Aan den Oostsingel sloeg het gedeelte van een boom een gat in het dak eener woning. Te Borssele woeien in de kom twee hooge boomen omver en kwamen terecht op schuren naast woonhuizen, waarbij alleen materiëele schade werd geleden. Het water stoof over den zeedijk. TeYerseke is gelukkig weinig schade aan gericht. Enkele óesterbakben en ziften dreven weg. Op den middag begon bet water buitengewoon sterk te wassenware dit tot den tijd van hoog water zoo bljjven voortduren, dan zouden rampen zeker niet uitgebleven zjjn. Maar gelukkig hield vond zij Iris, zooals meisjes gewoonlijk bij derge lijke gelegenheden gevonden worden, rechtop zittende in een stoel met een hoogen rug aan het einde van de kamer, terwijl Harry Burbury zenuw achtig met de punten van zijn knevels speelde, en op een canapé midden in de kamer zat. Zulk een verwonderlijke afstand was welsprekender voor de psychologische scherpzinnigheid van mevrouw Brandreth dan eenige graad van nabij heid met mogelijkheid had kunnen zijn. „Zij moeten al heel vertrouwelijk samen geweest zijn", dacht zij wijselijk bij zich zelf, „ik ben zeker dat zjj de zaak onder elkaar in eens geschikt hebben, zonder in het minst aan mijn goeden Arthur te denken." „Mama", zei Iris bedeesd, maar heel een voudig, toen haar moeder half aarzelend naast haar stond, „Harry en ik hebben de zaak bepraat, en eerst wilde Harry Engeland verlaten, maar ik heb hem gezegd, dat toch iemand dat geld moet gestolen hebben, en dat dus het beste wat bij doen kon is, hier te blijven en te trachten uit te vinden wie het eigenlijk gedaan heett. En dat zal hij nu ook doen. En voorloopig", Iris legde bijzonderen nadruk op dit woord, „zullen wij niet verloofd zijn; maar later als Harrry zijn naam gezuiverd heeft hier hield zij eensklaps op en een liefelijk blosje verving uitstekend het voornaamste werkwoord in den onvoltooiden volzin. Die redekuustige figuur is bij de taalkundigen bekend onder den naam van aposiopesis. De meeste de vloed ongeveer een uur voor den tjjd op, wat een zeldzaam verschijnsel is. De nieuwe toren werd al dadel jjk op een harde proef geeteld, maar hjj hield zich goed. Alleen de stang, waarop de haan staat, werd wat krom gebogen, waaruit men eenigszins de groote kracht der windstooten kan opmaken. In de hervormde kerk werd een raam zoozeer naar binnen gedrongen, dat enkele menschen voor barsten vreesden en de kerk verlieten, wat aan leiding gaf dat de godsdienstoefening vóór den aanvang der predikatie eindigde. Aan den zeedijK teHansweert strandde de Engelsche schooner P. M. Wilcockgeladen met pijpaarde, welk schip op de reede van Vlissingen van zijne ankers was geslagen. Twee sleepbooten trachtten het schip af te sleepen doch slaagden daarin eerst des nachts. Het vaartuig is daarop naar zijne bestemming, Antwerpen, gebracht. Verder werd in die gemeente nog al schade toe gebracht aan gebouwen, telegraaf- en telephoon-1 jjn. Op de reede van Bath sprong van het Bel gische otterschip Jonge Blondina, schipper J. van Craenenbroeck, geladen met peeën voor Lillo, da ankerketting. Door de overslaande zeeën scheen het onmogelijk het 2e anker te presenteeren, waardoor het vaar tuig in de richting van Woensdrecht dreef en tegen het Ouweland terecht kwam, omsloeg en zonk. De equipage, uit vijf personen bestaande, is met de boot in de haven te Woensdrecht terecht gekomen. De Kieldrechtsche hengst Seraphina, schipper C. Claessen, die de Schelde opkwam en in de haven te Bath wilde vluchten, geraakte bjj 't inkomon aan lager wal en zou zeker vervuld zjjn, zoo niet de commies te water Constandse,die het gevaar zag, derwaarts was geroeid en het scheepje met veel moeite af en in de haven bracht. Te Tholen werd, behalve dat van Vele huizen zeer vele pannen afgerukt werden, een huis zoodanig geteisterd dat man, vrouw en kin deren op de vlucht gingen en bjj een ander onderkomen zochten. Vervolgens werden op de wegen eenige boomen ontworteld en verloor een der molens zjjne galerjj. De rivier steeg aldaar tot 4.60 meter boven A. P. Te Terneuzen bemerkte men te ruim half tien uur 's morgens dat het met steenen geladen tjalkschip De twee Gebroeders, schipper Jan de Lege, dat nabjj de „plaat van Terneuzen" voor anker lag, het door den storm te kwaad kreegj Kapitein Stasse van de provinciale stoomboot Zelandia kreeg hiervan kennis en aarzelde geen oogenblik de haven uit te stoomen ter redding van wat mogelijk blijken zou. Eenige aan den wal staande schippers en andere belangstellende menschenvrienden hadden zich aan boord begeven Daar het schip te dicht bij de plaat lag kon de stoomboot het vaartuig alleen van de walzjjde naderen, zoodat het eerst na veel moeite gelakte een tros aan boord van het schip te werpen. Aan gezien de aan boord zijnde schipper, zjjn zoontje jonge dames kennen dat woord niet, maar de figuur wordt ruimschoots en met uitstekend gevolg, in de gewone conversatie door haar aan gewend. Mevrouw Brandreth zei met een zeer flauw glimlachje „Mijn lieve Iris, wat zou uw papa zeggen als hij u zoo hoorde spreken?" En daar zij zich nu als het ware onverhoeds in de samenzwering betrokken voelde, nam zij plaats en hoorde alles aan, waarop „het huis onmiddellijk overging ia geheim comité om middelen te beramen." Het was reeds zeer laat, toen mevrouw, op baar horloge ziende, met verbazing uitriep dat zij niet begreep dat haar man al niet lang thuis was. Bjj het hooren van den naam van den bisschop stond Harry Burbury, die naar de stad gekomen was om hem te spreken en voorgoed van zijn dochter af te zien, maar zich door de omstan digheden een anderen weg had laten uitdrijven, haastig op om heen te gaan. Het kwam hem voor dat twee uur na middernacht misschien niet het geschiktste uur is om een vertoornden, weleer waarden vader te ontmoeten. Hoe zou hij boven dien een bisschop een voldoende verklaring kunnen geven van zijn tegenwoordigheid in de bisschoppelijke stadswoning op dit onbehoorljjke uur Mevrouw Brandreth, die nu geheel in de samen zwering was gewikkeld, fluisterde Iris in, toen Willem do voordeur achter kapitein Burbury gesloten bad;

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 1