l«aatste Berichten. Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen. FEUILLETON, Zedelpe overtuiging. Gemeenteraad van Vlissingen. ftsciitsza&sa. rgksche forten bp een verschanst kamp bp Przemyal. Marek is over de Russische grenzen gevlucht. Een onderofficier is wegens plichtverzuim gearresteerd. De gouverneur van Natal, de heer Havelock is naar Zoeloeland vertrokken. Hp moet zpn vaste voornemen te kennen hebben gegeven Dini- zoeloe en de andere weerspannige hoofden tot onderwerping te dwingen. Ten gevolge der vrp hevige schermutselingen welke er, gelijk gisteren onder laatste betichten gemeld is plaats hadden, tusschen het garnizoen van Wady Haifa en sterke troepen Derwischen, worden er van Kaïro belangrijke versterkingen naar Wady Haifa gezonden. De gala-voorstelling in de Parpsche opera ter gelegenheid van het honderdjarig jubilé van Mozarts Don Juan heeft volgens den berichtgever van de Indépendance matig voldaan. Vóór de balscène bracht het personeel zpn hulde aan den grooten musicus. Men zag op het tooneei alle artisten rond de buste van Mozart in hun verschillende costumes geschaard. Lasalle droeg, begeleid door een zachte muziek, een mid delmatig gedicht van Bornier voor. Daarop werd het priesterkoor uit de Zauberjlöle gezongen. Het groote succes van den avond komt den zanger Reszké in de rol van Leporello toe. De vertol king der damesrollen was onvoldoende. Een enkel nommer slechts werd gebisseerd. De keizer van Brazilië' en alle autoriteiten der Parpsche wereld, pers en kunsten woonden de voorstelling bp. Te Duinkerken is een petroleum-raffinaderij afgebrand. Men vreest dat verscheidene personen in de vlammen zpn omgekomen. Zeven personen, die brandwonden kregen, zpn naar het hospitaal vervoerd. Naar de Schlezisehe Ztg. meldt, heeft de Duitsche kroonprins een erfenis van verscheidene millioenen, hem door een Franschman nagelaten wpl deze met de toestanden in zpn vaderland ontevreden was, juist wegens deze motiveering door den erflater van de hand gewezen. De keizer is weder van de jacht te Werni- gerode te Berlpn teruggekeerd. Een belasting op Cachelors. Bp den ge meenteraad van Weenen is door eenige burgers een petitie ingediend, voorstellend een belasting op oude vrpers ten voordeele der hongerlpdende schoolkinderen. Die belasting zou alleen geheven worden van ongehuwde mannen, in staat een familie te onderhouden. In de petitie heet het o. a.„Indien allen, die vrijgesteld zpn van den militairen dienst wegens lichaamsgebreken, een belasting moeten betalen, waarom zouden zp dan gespaard worden, die uit eigen vrpen wil aan hun verplichtingen jegens den staat te kort doen 31 December 1971, op den grond aldaar, wijk Q no 215a, voor 2022. Van 27 en 28 October. Middelburg. Ondertrouwd: P. J. yan Tiel,jm! 26 j. met N. Vos, jd. 28 j. Gr. van den Ejjnden, wed' 60 j. met N. van Rijswpk, jd. 45 j. J. Mesu, jm. 25 j. met A. Deïst, jd. 19 j. A. Eblie, jm. 27 j. met D. de Wee, jd. 22 j. Bevallen: M. Zwigtman, geb. Moens, z. J. Lepnse, geb. Kodde, z. OverledenA. C. Frederiks, d. 3 j. J. van den Berge, ongeh. z. 34 j. P. F. Verstraate, d. 2 m. A. A. B. van de Bansou, z. 9 m. D. H. Hageman, man van E. Tanis, 51 j. Ten overstaan van den no taris Verhulst werden gisterenavond op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging alhier verkocht de navolgende per- ceelen, te Middelburg gelegen lo. eëne welbeklante smederij, met bovenwoning en erf, in de Zandstraat wijk Q no 216, voor 1550 2o. een pakhuis en erf, met travaille wijk Q nu 236, voor ƒ531, en 3o. een huis, met het recht van erfpacht tot 1. TJit het Engelsch. De bisschop had het telegram op tafel gelegd met net gezicht van iemand, die het met zich zelf eens is over een zaak en er verder niets meer over wil hooren. „Naen, kind", zei hij op beslisten toon tot zijn vrouw. „Hij is vrijgesproken en dat is in zo.»ver bevredigend tot op zekere hoogte bevredigend dat geef ik toewant ineosche- Jpker wijs gesproken, was het bijna onmogelijk. De krijgsraad vond geen genoegzaam overtuigende bewijzen. Ik ben heel blij natuurlijk, heel blij ter wille van de arme Iris maar op mijn woord, Charlotte, ik begrijp niet boe ter wereld zij het met hun geweten overeen konden brengen om hem vrp te spreken. Volgens mijn meemrig nog eens menschelijker wijs gesproken ben ik zedelijk overtuigd dat kapitein Burbury zelf dat geld verduisterd heeft." Mevrouw Brandreth draaide het telegram zenuwachtig tusschen hare vingers, terwijl twee dikke tranen dreigden neer te rollen uit hare moederlijke oogeo, en vroeg op bedeesden toon -„Das hebt gij vast besloten, Arthur, dat alles uit moet zijn tusschen hem en de arme Iris?" De bisschop speelde met het vouwbeen, dat bp half in een boek gestoken had, en antwoordde met het verklaarbare ongeduld van een recht vaardig man, die zich gekrenkt voelt door Zitting van heden, Vrijdag, 's namiddags te 2 uren> Voorzitter de heer A. Smit. Afwezig de heer Van Kaalte. Na lezing en goedkeuring der notulen van het verhandelde in de vorige zitting, doet de voor zitter mededeeling van eenige ingekomen stukken. Daaronder behoort een brief van ged. staten, houdende bericht dat de door den raad bepaalde heffing van belastingen op het gemaal en het gedistilleerd door Z. M. den koning is goedge keurd; en een schrijven van den heer D. Ph. Hommersen, houdende bericht dat hij zijne be noeming tot hoofdcommies bij de plaatselijke belastingen niet kan aannemen onder de bestaande voorwaarden. Eveneens wordt mededeeling gedaan van de beschikkingen van ged. staten op reclames in zake den aanslag in de plaats, dir. bel. op het inkomen. Bij die beschikkingen is W. Fritz van de 7e naar de 6e kl. overgebracht, terwijl de aanslag van C. D. Mentink in de 6e kl. wordt gehandhaafd. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Alsuu wordt aan de orde gesteld de benoeming van een hoofdcommies bij de pl. belasting, voor welke betrekking zich een 40tal sollicitanten beeft aangemeld. De voordracht bestaat uit de he3ren W. Th. Felix, gepensioneerd sergeant-majoor te Leiden; D. Lseuwe, particulier te Zierikzee, en F. Weil Jr. onbezoldigd inspecteur van politie te Gorinchem De voorzitter deelt daarbij mede dat heden morgen van den heer Felix bericht ontvangen is dat hij eene eventueele benoeming niet zal aan nemen. Met 10 stemmen wordt benoemd de heer Leeuwe terwijl de heer Weil 4 stemmen op zich vereenigde. Vervolgens komen in behandeling de voorstellen van burg. en weth. In de eerste plaats betreffende de bad-exploi- tatie. Het college van dag. bestuur stelt voor: lo. aan J. van de Vrie, overeenkomstig diens verzoek, weder voor drie achtereenvolgende bad seizoenen en op dezeltde voorwaarden, ouderhands te verhuren de exploitatie der zeebaden op de Badplaats. 2o. Aan H. de Wagemaker, voor denzelfden tijd onderhands het recht te verpachten tot ver haring van badstoelen en strandtenten c. a. 3o. Voor de verhuring van het koffiehuis met terras der badplaats Vlissingen (mede voor een tijdvak van drie achtereenvolgende jaren) gega digden in de nieuwsbladen op te roepen en daar voor, by publieke inschrijving, gesloten aanbie dingen in te wachten. Alzoo wordt besloten. In de tweede plaats tot goedkeuring eeaer acte van ruiling, gesloten tusschen den burge. meester der gemeente en de Maatschappij tot Expl, van gronden. De verlangde goedkeuring wordt verleend. Bljjkens eene ter zitting aanwezige teekening bestaat het voornemen op die gronden naast het badhuis rechts en links een drietal villa's te bou wen, die zeker niet weinig zullen toebrengen om de bladplaats Vlissingen nog aantrekkelijker te maken dan nu reeds het geval is. Ten derde tot beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven tot een bedrag van 7.50, voor aankoop van een zwemvest bij de firma wed. I. C. Massee en Zn. te Goes. Alzoo wordt besloten. Ten vierde om aan J. D. Peters en G. Boo- gaart te kennen te geven dat geene termen aan wezig zijn tot inwilliging van hun verzoek, om vermindering van den koopprijs van den beer. Conform dit voorstel wordt besloten. De heer Van Kaalte komt ter vergadering. Ten vijfde om de vier brandspuithuisjes met vrouwelijke halsstarrigheid „Kindlief, ik vraag u, hoe is het mogelijk dat wij er ooit aan koaden denken, haar met hem te laten trouwen Ik wil hem niet hard beoordeelen 't zij verre van mij iemand te veroordeelen ik hoop dat ik mijn Christenplicht beter begrijpmaar toch, Charlotte, het is een onzer plichten, zooals gij weet een moeilijke plicht, maar niettemin een plicht onze oogeii niet te sluiten voor uitgemaakte feiten. Ons is de zorg voor het geluk onzer dochter toever trouwd en wij mogen niet gedoogen dat zij dat geluk iD gevaar brengt door zich weg te werpen aan een man, dien wij sterk verdenken en op goede gronden dat hij haar geheel onwaardig s. Het spijt mij dat ik Iris zooveel verdriet moet doen; maar ik herhaal, Charlotte, onze plicht is duidelijk aangewezen. De jonge man ziet het zelf in. Ik zou wel eens willen weten wat gij nog meer verlangt Mevrouw Brandreth zuchtte en liet de tranen ongemerkt langs haar lief, zacht, oud gelaat biggelen. „De krijgsraad heeft de zaak zachter be oordeeld, Arthur", sprak zij aarzelend na eenig stilzwijgen. De bisschop zag van zijn boek op met een gedwongen uitdrukking van Christelijke verdraag zaamheid. Vrouwen blijven altijd vrouwen en nemen altijd de party harer dochters bij al hare dwaze huwelijksverwikkelingen. „Kindlief", begon hij met zijn gewonen bisschoppelijken glimlach, vol toegevendheid voor de brandspuiten en het overig materieel niet te doen verwaarborgen. Ook dit wordt goedgekeurd. Alsnu komt ter tafel de gemeentebegrooting voor 1888. Blijkens het rapport der commissie voor de fabricage is zij van oordeel dat de gemeente begrooting zeer zuinig is opgemaakt en de ver schillende posten voor de fabricage schraal zijn begroot, waarvoor als voorbeeld dienen kan dat geen post voor straatkeien is uitgetrokken. Dit kaD zegt de commissie evenwel zpn ooizaak vinden in de omstandigheid dat over het jaar 1887 een dubbele voorraad keien is ingekocht, zijnde het gewone aantal 20000, terwij 1 over de 40000 straatkeien zyn geleverd. Niette min vertrouwt de commissie dat bg mogelijke buitengewone ontvangsten door de gemeente over 1888 door het gemeentebestuur eenige gelden voor de aanschaffing van benoodigde keien zullen worden beschikbaar gesteld. Ook wordt er de aandacht op gevestigd dat het wenschelgk zoude zijn, indien de beschikbare middelen daarvoor konden worden aangewezen, eenigen meerderen spoed te maken met het bij- planten van boomen en uitbreiding van het bestaande plantBoen. Ten slotte meent de commissie niet onopge merkt te moeten laten, dat de beschoeiing van den Pottenkade, speciaal Steenenbeer en Hoo- kade, werkelijke herstelling behoeft en acht zij de daarvoor uitgetrokken som in de begrooting voor het jaar 1888 niet geheel voldoende. Ook bg toevallige inkomsten zoude het wen- achelijk zijn, daaraan de noodige gelden te be steden. De commissie van financiën maakt enkele opmerkingen omtrent de begrooting, die echter van ondergeschikten aard zyn. Burg. en weth. deelen, naar aanleiding van het rapport der commissie voor fabricage, mede dat de beschouwing omtrent het niet uittrekken van een post voor aanschaffing van straatkeien juist is en dat burg. en weth. zich voorstellen in dien geest te handelen. Hetzelfde kan worden geantwoord, ten opzichte van het bgplanten van boomen, uitbieidiDg van het bestaande plantsoen, en herstelling van beschoeiing aan de Pottenkade (Steenenbeer). Zoo spoedig de geldmiddelen dit maar eeuigs- zitjB toelaten, zal daarop de aandacht van burg. en weth. gevestigd zyn, ten einde verbetering in dien toestand kan worden aangebracht. Aangezien geen der leden algemeene beraad slagingen wenscht te voeren over de begrooting en bloc, wordt overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling, beginnende met de uitgaven. Zg worden vastgesteld als volgt. Hfdst. I, huishoudelijk bestuur, op 15.822.20$ Hfdst. II, kosten betrekking hebbende op de plaatselgke belastingen, op 6.879.32$. Hfdst. III, onderhoud en vernieuwing, op f 10.745. Hfdst. IV, onderhoud en vernieuwing, op 1109.96$. Hfdst. V, kosten van politie, schuttery enz. op 17.964.68, (de politie eischt 9.915.74, de schut terij ƒ1.705.63, de brandweer 953.61 en straat verlichting 5.389.70.) Hoofdst. VI, kosten van den geneeskundigen dienst en het armwezen, op f 17954.03. De sub- sidiën bedragenaan het burgerl. armbestuur met afwijking van de voordracht f 6254.03, aan het gasthuis ƒ5300 en aan het burgerweeshuis 5100. Hoofdst. VII, kosten ten behoeve van het onderwijs en van kunsten en wetenschappen, op f 50239.25 (het middelbaar onderwgs vordert 3159.73$, het lager onderwijs a f 41538.88$, b f 5310.63). Bij de behandeling van dit hoofdstuk wordt besloten aan het hoofd der openbare school B eene toelage van f 50 te verleenen boven en be halve de vergoeding van f 2.50 voor huishuur. Hoofdst. VIII, rent. en aflossing., op 24493 54, (renten 16493.54, aflossingen 8000). het geringer verstand der vrouwen en der lagere geestelijkheid, „gij moet bedenken dat de krijgs raad alleen te oordeelen had volgens een wettig bewijs en naar de wettige overtuiging. Zedelijke bewijzen en zedelijke overtuiging zgn natuurlijk heel wat anders. Ik zou volgens de aangevoerde bewgzen knnnen aarzelen om dien jongen man in hechtenis te nemen of van zgn rang in het leger vervallen te verklaren en toch zou ik om dezeltde redenen kunnen aarzelen om hem mgn dochter ten huwelijk te geven. Hg is vrijge sproken van de beschuldiging maar, Charlotte, er zal in het vervolg altgd iets van die verden king een zweem van een verdenking als een wolk over hem blijven hangen. De vrouw van Cesar gij herinnert u wat de Komeinsche dictator zei de vrouw van Cesar moet boven alle verdere verdenking verheven zijn. En waar lijk als een heiden dat vond, Charlotte, moeten wij met al onze voorrechten wel goed toezien welk soort van man wg voor Iris kiezen." Hiermede hield de bisschop de zaak nu voor goed afgedaan en wgdde al zijn aandacht aan een verhandeling over de slechte gevolgen der begrafeniswetten en aan de uitbreiding der afge scheiden kerk in het Westen van Engeland. Voor iemand, die verdiept was in zulke afgetrok ken en belangrijke onderwerpen, was het vraagstuk van de betrekkingen van Iris tot kapitein Burbury van het honderd vijfde regiment natuurlijk tamelijk onbeduidend. Iris was eigenlijk nog niet met hem verloofd geweestdat was een heele troost by het leeiyke, het onaangename yan de zaak. De jonge man had alleen rondom Hoofdst IX, andere uitgaven op ƒ18289.94. Hoofdst. X, onvoorziene uitgaven op f 928.89. Het totaal der uitgaven is alzoo f 164346.82$ De inkomsten zgn de volgende Hootdst. I, ontvangsten wegens vroegere dién sten, ƒ927.02. Hoofdst. II, onkosten van gemeente eigendom men en bezittingen 12656.91$ (daaronder op brengst der exploitatie van het strand 2580). Hldst. III, belastingen en heffingen, f 98.870.55 (40 opcenten grondbelasting gebouwde eigendom men f 4148.55, 10 opcenten ongebouwde eigen dommen 242.23, 30 opeenten personeel 8903.04, hoofdelijke omslag 27.500, belasting op de dranken 24.000, op het gemaal 16.269.85$ en vergunningsrecht 2400). Hfdst. IV, inkomsten van verschillenden aard, f 51.692.34 (uitkeering van het rijk gedeelten der opbrengst der rijksbelasting op het personeel 23.609.97$, 30% vergoeding onderwijskosten f 12.461.66$, opbrengst haardasch en mestspeciën 4346.54.) üfdst. V, buitengewone ontvangsten, memorie. De ontvangsten besommen te zamen, evenals de uitgaven, 164.346.82$. Verder komen nog in behandeling de volgende voorstellen van bnrg. en weth.: Tot onderhandsche verpachting van een stuk weiland aan F. Dugvekot voor 20 'sjaars. Alzoo wordt besloten. Eveneens wordt goedgekeurd de gehouden open bare verpaohting van bouw- en weilanden, tot een bedrag van 755. Eindelgk wordt aan de heeren gebr. Polak, op hun verzoek, tot wederopzegging en behoudens de rechten van derden, vergunning verleend tot het leggen eener telephoongeleiding van hun winkelhuis op den Nieuwendijk naar hun magazijn in de Paliugstraat. Ten slotte wordt nog ingewilligd een verzoek van de koninklijke maatschappij De Schelde om, ten behoeve van den bouw van een hotel op het terrein aan de oosizgde van de le binnenhaven, voor een te maken uitweg naar den Prins Hendrik weg eenig kaphout te mogen opruimen. Daarna wordt de zitting gesloten. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank deed heden uitspraak in de vol gende drie zaken, waarvan wy uitvoerig melding" maakten lo tegen J. van W., timmerman Kapelle, beklaagd van bedriegelijke bankbreuk. Hg werd daaraan schuldig verklaard en tot 3 maanden gev. straf veroordeeld. 2o tegen B. Q. 44j., manufacturier Goes, appel lant van een vonnis van het kantongerecht aldaar. De rechtbank heelt dat vonnis bevestigd, en de appellant wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde veroordeeld tot 10 boete s. 5 dagen h. En 3o tegen A. L 43 j., landbouwer Elle- woutsdijk, appellant vaneen vonnis van hetzelfde kantongerecht, beklaagd van overtreding der drankwet. Met vernietiging van dat vonnis heeft de rechtbank bevolen, dat de zaak op de be staande dagvaarding opnieuw door het kanton gerecht te Goes zal worden onderzocht. Verder zijn door de rechtbank veroordeeld wegens beleediging: M. L. v. d. W. 19 j., dienstméid Terneuzen, tot 3 b. s. 2 d. h.; J. L. K. 44 j., timmerman Terneuzen, en A. C. v. d. W. 20 j., b/v van P. H. K. Vlissingen, elk tot f 8 b. s. 6 d. h. Vanger. Er loopt een gerucht dat de sultan is ingesloten. Parijs. De Soleil verneemt uit Weenen dat twee schoten zgn gelost op den vorst van Boelgarye. het bisschoppelijk paleis te Witchester gefladderd, met Ires gedanst, met haar gepraat en had een stilzwijgende overeenkomst met haar gesloten, die echter nog niet tot een bepaald engagement was gekomen en nooit officieel aan de ouders was meegedeeld. Dat was ten minste een groote troost; de bisschop beschouwde het als een beschikking der voorzienigheid. Sedert die akelige geschiedenis van het tekort in de kas van den adjudant bekend was geworden, had de bisschop door zijn echtgenoot vernomen dat dit jonge mensch (hij sprak altgd op die manier over Harry Burbury) er in geslaagd was een voorbij- gaandenjndruk op de arme Iris te maken. Maar gij weet, jonge meisjes verbeelden zich altijd dat zij op het een of ander jong mensch verliefd zijn en zijn altgd op dat oogenblik vast overtuigd dat zij zonder hem onmogelijk gelukkig kunnen worden. Wij, mijn waarde heer Deken, of baron Williams, wij mannen van de wereld ik bedoel menschen van rijper leeftijd en degelijker begrippen wg weten heel goed dat over zes maanden de meisjes dien dierbaren mgnheer Blank, of dien beminnelgken kapitein Zwart geheel vergeten zgn, door haar ingenomenheid met den jongen Dinges die op zijn beurt ook weer verdrongen wordt door een betere en meer verkieslijker party. En daar er in dit geval geen sprake was van het openlijk verbreken eener bekend gemaakte verloving, keerde de heer Brandreth kalm terug tot zyn verhandeling over de begrafeniswetten en tien minuten later was het onderwerp van den krggsraad en kapitein Burbury geheel uit zgn bisschoppeiyk brein weggevaagd. Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1887 | | pagina 2